• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونو گرافی فیبرواسکن

آمادگی سونو گرافی فیبرواسکن|خواندن جواب فیبرو اسکن|هزینه فیبرواسکن


آمادگی سونو گرافی فیبرواسکن؛ فیبرواسکن  یک سونوگرافی ویژه است که برای تشخیص سفتی کبد استفاده می شود. این یک آزمایش غیر تهاجمی است که برای تعیین سلامت کبد استفاده می شود. تست فیبرواسکن از تکنیک اولتراسوند برای بررسی هر گونه اسکار روی کبد استفاده می کند. تست فیبرواسکن به عنوان الاستوگرافی سونوگرافی نیز شناخته می شود. همانطور که پارامتر فیزیکی بافت کبد مربوط به کشسانی را بررسی می کند.

آمادگی برای این سونو گرافی بسیار ساده است. نیازی نیست بیمار از مصرف غذا یا مایعات خودداری کند. این می تواند بلافاصله انجام شود و می تواند اطلاعاتی در مورد وضعیت کبد تنها در یک جلسه ارائه دهد. فیبرواسکن تقریباً 8-10 دقیقه طول می کشد و بسیار دقیق است زیرا می تواند تا عمق 6.5 سانتی متر در 3 سانتی متر نفوذ کند. نتایج را می توان بلافاصله پس از اسکن به دست آورد و هیچ عارضه ای وجود ندارد. این آزمایشات را می توان چندین بار در صورت نیاز بدون خطر عوارض جانبی منفی انجام داد ، بیماران بلافاصله پس از سونوگرافی فیبرواسکن به خانه بر میگردند.

 s/آمادگی های سونو گرافی فیبرواسکن

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

چرا به سونو گرافی فیبرواسکن نیاز دارم؟

دو دلیل اصلی برای انجام سونو گرافی فیبرواسکن وجود دارد.

ابتدا ما از آن به عنوان بخشی از فرآیند تشخیصی استفاده می کنیم تا ببینیم آیا شواهدی از فیبروز یا سیروز کبدی وجود دارد که مشکوک به التهاب کبد است (مانند کبد چرب، الکل زیاد، آزمایشات کبدی خودایمنی مثبت).

سونو گرافی فیبرواسکن همچنین می تواند برای نظارت بر پیشرفت یا بهبود بیماری کبد استفاده شود. به عنوان مثال، اگر کبد چرب دارید و سبک زندگی خود را تغییر می دهید، تکرار فیبرواسکن می تواند به ما کمک کند تا بهبودی را مشاهده کنیم.

 

سونو گرافی فیبرواسکن چگونه انجام می شود؟

فیبرواسکن یک سونو گرافی است، به این معنی که می تواند در یک مرکز سوموگرتافی به صورت سرپایی انجام شود. ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند سونوگرافی فیبرواسکن را انجام می دهیم. شما نیازی به آمادگی خاصی برای سونوگرافی فیبرواسکن ندارید و نیازی نیست که قبل از سونوگرافی فیبرواسکن مراقبت های خاصی را انجام دهید.

از شما خواسته می شود که به پشت روی تخت دراز بکشید. شکم خود را در معرض دید قرار می دهید و فردی که اسکن را انجام می دهد شما را برای شناسایی بهترین نقطه معاینه می کند. این معمولا در سمت راست شکم شما بین دنده ها قرار دارد. یک ژل مبتنی بر آب روی ناحیه اسکن اعمال می شود، با اعمال ژل شاید کمی احساس سرما داشته باشید. فردی که اسکن را انجام می دهد، پروب را در محل درست قرار می دهد و هنگامی که از محل راضی بود، یک پالس اولتراسوند را از طریق کبد ارسال می کند. لمش پروب بر روی شکم دردناک نیست، گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که کسی به آرامی شکم شما را تکان می دهد.

اپراتور اسکن ممکن است مکان را تغییر دهد تا بهترین دید ها را بدست آورد. ما به طور متوسط 10 پالس اولتراسوند انجام می دهیم تا مطمئن شویم که دقیق ترین نتایج را داریم. آزمایش معمولا کمتر از 5 دقیقه طول می کشد. پس از انجام آزمایش، دستورالعمل خاصی برای پیروی وجود ندارد، می توانید به طور معمول ادامه دهید.

چگونه برای سونو گرافی فیبرواسکن آماده شویم؟

تست فیبرواسکن کبد کاملا مستقیم و ساده است. پزشک می‌خواهد حدود سه ساعت قبل از آزمایش فیبروز کبد ناشتا باشد. همچنین پزشک از بیمار می خواهد که در این مدت فقط مایعات مصرف کند. پوشیدن لباس های راحت مانند لباس های گشاد یا پیراهن توصیه می شود. این اجازه می دهد تا بیمار به راحتی حرکت کند یا موقعیت خود را تغییر دهد در حالی که پرستار قسمت فوقانی راست شکم را ارزیابی می کند. توصیه می شود در طول عمل از لباس های تنگ استفاده نکنید. همچنین ممکن است پزشک از بیمار بخواهد که قبل از شروع آزمایش چند دقیقه روی تخت استراحت کند. به این دلیل است که می توان در هنگام استراحت بدن اندازه گیری کرد.

 

آیا می توانید قبل از انجام دادن سونو گرافی فیبرواسکن آب بنوشید؟

در سونو گرافی فیبرواسکن از تکنیک الاستوگرافی گذرا استفاده می کند و یک تکنیک بی خطر است. از بیمار خواسته می شود 2 تا 3 ساعت قبل از عمل ناشتا باشد زیرا احتمال افزایش سفتی کبد به دلیل جریان خون بعد از غذا وجود دارد. از بیمار خواسته می شود 3 ساعت قبل از عمل حتی از آب خودداری کند، بنابراین بیمار نمی تواند قبل از فیبرواسکن آب بنوشد. با این حال، اگر بیمار بیش از حد تشنه باشد، می تواند جرعه های کوچک آب بنوشد، اما نه به مقدار زیاد.

فیبرواسکن به هیچ نوع بیهوشی نیاز ندارد و یک تکنیک بدون درد است و تنها حدود 5-10 دقیقه طول می کشد. از بیمار خواسته می شود که در حالت خوابیده به پشت دراز بکشد و دست راست خود را در بالا و پشت سر قرار دهد و ژل بر روی ناحیه در معرض دید راست شکم اعمال شود. یک پروب مبدل اولتراسوند بین فضاهای بین دنده ای در لوب راست کبد قرار می گیرد. سرعت این موج برشی الاستیک منتشر شده از طریق سونوگرافی پالس اکو اندازه گیری می شود که مستقیماً با سفتی بافت و فیبروز کبد مرتبط است. ممکن است بیمار در اثر امواج اولتراسوند لرزش خفیفی را احساس کند. بیمار می تواند بلافاصله پس از آزمایش نتایج را دریافت کند و هیچ تاخیری در دریافت نتایج وجود ندارد.

 

مقالات پیشنهادی :

الاستوگرافی چیست و چرا انجام می شود؟

الاستوگرافی چیست؟

الاستوگرافی کبد چیست؟

فیبرواسکن کبد چیست

چه شرایطی بر نتایج سونو گرافی فیبرواسکن تأثیر می گذارد؟

شرایط زیادی وجود دارد که باعث ایجاد سفتی در کبد می شود و از این رو بر نتایج سونو گرافی فیبرواسکن تأثیر می گذارد که آن را بسیار بالا نشان می دهد، که درست نیست. احتمال ایجاد اسکار کمتر از آنچه در نتیجه سونو گرافی فیبرواسکن توصیه می شود وجود دارد و زمانی رخ می دهد که بیمار شرایط زیر را داشته باشد:

التهاب کبد - به دلیل بیماری فعلی کبد رخ می دهد و نتیجه استفاده طولانی مدت از الکل سنگین برای مدت طولانی است.

تومورهای خوش خیم یا سرطانی در کبد

احتقان کبد - به این معنی است که کبد بیمار از خون و مایعات دیگر پر شده است. این نتیجه نارسایی قلبی است.

فیبرواسکن همچنین شامل دادن نتایج صحیح یا عدم نتیجه در صورتی است که بیمار موارد زیر را داشته باشد:

چاقی - به این معنی است که شاخص توده بدنی یک بیمار بالای 30 است که مقدار چربی ناسالم است.

آسیت - مایع در شکم جمع می شود.

انسداد صفراوی- در هنگام خروج صفرا از کبد، انسدادی ایجاد می‌کند.

بافت های اسکار - بافت ناشی از جراحی یا جراحی در نزدیکی کبد جمع شده است.

 

آیا آمادگی لازم (به عنوان مثال ناشتا) قبل از سونو گرافی فیبرواسکن من وجود دارد؟ آیا بعد از عمل محدودیتی وجود دارد؟

توصیه می کنیم حداقل 3 ساعت قبل از معاینه فیبرواسکن  خود یک وعده غذایی بزرگ میل نکنید و تا حدودی ناشتا باشید زیرا ممکن است باعث تخمین بیش از حد سفتی کبد شود. بعد از انجام فیبرو اسکن هیچ محدودیت خاصی وجود ندارد.

 

اگر در سونو گرافی فیبرواسکن تشخیص داده شد که کبد چرب دارم چه می شود؟

بسته به مرحله و شدت فیبروز کبدی و رسوب چربی روش های درمانی مختلفی در دسترس است. این موارد پس از بررسی تاریخچه پزشکی، پارامترهای مختلف آزمایشگاهی و سایر آزمایشات به صورت سیستماتیک و با دستورالعمل های بین المللی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

 

آنچه باید در طول قرار ملاقات خود انتظار داشته باشید

ابتدا به اتاق عمل خصوصی اسکورت خواهید شد.

یکی از تکنسین‌های آموزش دیده ما از شما می‌خواهد به پشت روی تخت دراز بکشید و بازوی راست خود را پشت سر خود ببرید.

یک ژل مبتنی بر آب روی پوست شما در اطراف سمت راست قفسه سینه اعمال می شود، جایی که تکنسین با دقت یک پروب قرار می دهد.

کاوشگر یک پالس کوچک از ارتعاش (موج صوتی) را ارسال می کند که از طریق پوست به کبد شما می گذرد و به عقب باز می گردد تا توسط اسکنر ضبط شود. فیبرواسکن سرعت این انرژی را محاسبه می کند.

موج صوتی ساطع شده مانند یک لرزش خفیف روی پوست شما از نوک پروب احساس می شود، اما به هیچ وجه نباید دردناک باشد.

در طول اسکن ده اندازه گیری از کبد شما گرفته می شود. این روش باید بین ده تا بیست دقیقه طول بکشد، و سپس می توانید آن را ترک کرده و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

 

چگونه باید برای روش فیبرواسکن  آماده شوید

لطفاً 3 ساعت قبل از اسکن برنامه ریزی شده چیزی نخورید یا ننوشید. برای به دست آوردن نتایج دقیق، مهم است که در طول عمل معده خالی داشته باشید. ممکن است چند جرعه آب یا مایع بنوشید، اما مقدار زیادی از آن ننوشید.

هر دارویی را که به طور معمول با آب مصرف می کنید را مصرف کنید.

لباس‌هایی بپوشید که راحت هستند و به ما امکان می‌دهند سمت راست قفسه سینه‌تان را برای قرار دادن پروب باز کنیم.

 

زمانی که نتایج خود را دریافت خواهید کرد

در طول این عمل، دستیار پزشکی ما اندازه گیری های کبد شما را می گیرد و ثبت می کند و اطلاعات را برای مطالعه به متخصصان مرکز کبد ارسال می کند.

 

سونو گرافی فیبرواسکن برای چه مواردی استفاده می شود؟

سونو گرافی فیبرواسکن برای اندازه گیری فیبروز کبد و سیروز ناشی از بیماری های مختلف کبدی استفاده می شود. بیماری های مختلف کبدی شامل هپاتیت  B، هپاتیت  C، الکل ، بیماری کبد چرب غیر الکلی ، برخی داروها و سموم ، تروما و انسداد صفراوی می باشد. فیبروز کبدی عبارت است از اسکار بیش از حد کبد به دلیل التهاب پیشرونده کبد و مرگ سلول های کبدی در بیماری های مزمن کبد. فیبروز کبد زمانی رخ می دهد که کبد سعی می کند سلول های آسیب دیده خود را از طریق رسوب الیاف کلاژن جدید ترمیم کند. .

شدت فیبروز کبدی در مراحل مختلفی طبقه بندی می شود که به تعیین میزان آسیب وارد شده به کبد کمک می کند. مرحله بندی فیبروز کبدی برای درمان مناسب بیماران کبدی ضروری است. مرحله بندی همچنین در پرداختن به پاسخ بیمار به روش های مختلف درمانی مفید است. برای انجام فیبرواسکن کبد در تهران  و اطلاع از هزینه فیبرو اسکن کبد با بیمه با مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT