• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یا NT

آمادگی سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یا NT|سونوگرافی nt و تعیین جنسیت


آمادگی سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یا NT

سونوگرافی

اولتراسوند یک روش تشخیصی است که اندام های داخلی را با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بسیار بالا برای شنیدن گوش انسان نمایش می دهد. در سونوگرافی بارداری از اشعه استفاده نمی شود. بنابراین به راحتی در زنان باردار و نوزادان قابل استفاده است. در حالی که پروب در حین ایجاد تصویر در اطراف بدن بیمار حرکت می کند، تصاویر مقطعی قسمت زیر آن مانند اعضای متحرک روی صفحه می لغزند. در این بین رادیولوژیست تشخیص لازم را می دهد. تصاویر به دست آمده کمک زیادی به تشخیص بیماری برای پزشک می باشد.

 s/آمادگی سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یا NT

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

سونوگرافی برای چه هدفی انجام می شود؟

سونوگرافی بیشتر برای تصویربرداری از اندام های داخل شکمی مانند کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده، طحال، کلیه ها، مثانه، تخمدان ها و رحم و جنین استفاده می شود اما از سونوگرافی برای مشاهده تمام اعضای بدن (مانند مغز، چشم، ریه) استفاده نمی شود. از سونوگرافی در بررسی سینه، لگن، بیضه و پروستات را می توان برای این منظور استفاده کرد. بزرگ شدن اندام های داخل شکمی مانند کبد و طحال، سنگ کیسه صفرا و کلیه، آپاندیسیت، کیست تخمدان و تومورهای شکم از جمله بیماری هایی هستند که با سونوگرافی قابل تشخیص هستند. علاوه بر این، تخمدان و رحم در زنان و معاینه پروستات در مردان از ناحیه شکم قابل انجام است.

 

آیا برای سونوگرافی نیاز به آمادگی دارم؟

همه این آمادگی ها به نوع بررسی و هدف سونوگرافی شما بستگی دارد آما در حالت میانگین به شکل زیر می باشد:

برای سونوگرافی اندام های شکم بیمار باید 12-8 ساعت در بزرگسالان ناشتا باشد و برای کودکان تا 1 ماهگی 4 ساعت ناشتا و تا 4 ساعت ناشتا بودن برای کودکان به بالا لازم است. تا 5 سالگی و 6 ساعت ناشتا برای کودکان تا 10 سال. در ضمن اگر قرار است معاینه مثانه، تخمدان ها و رحم از ناحیه شکم انجام شود، باید ادرار بیمار دچار احتقان شود. به غیر از آن، هیچ آمادگی دیگری لازم نیست.

 

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

بیمار به پشت دراز می کشد. ژل روی پوست اعمال می شود. اندام های داخل شکم از طریق پوست با دستگاهی به نام پروب بررسی می شوند.

 

عوارض جانبی چه هستند؟

تا به امروز هیچ عارضه ای که در بارداری و سایر معاینات نشان داده شود ندارد.

بارداری مهم ترین و حساس ترین دوران زندگی یک زن است. 3 ماه اول بارداری زمانی است که به بیشترین توجه نیاز دارد.

3 ماه اول بارداری از شروع آخرین قاعدگی محاسبه می شود و تا هفته دوازدهم را پوشش می دهد. دوره ای که برای اولین بار بارداری تشخیص داده می شود معمولا بین روزهای پنجم تا ششم آخرین قاعدگی است. مادری که این خبر خوشحال کننده را دریافت کرده است، اکنون باید برنامه ریزی دقیقی برای ادامه بارداری داشته باشد. زیرا 3 ماه اول بارداری یک فرآیند کوتاه اما به سرعت در حال رشد است که در آن نوزاد از یک سلول کوچک به جنین با تمام اعضایش تبدیل می شود.

3 ماه اول بارداری ماه هایی هستند که بیشترین خطر سقط جنین را دارند. علاوه بر این، در این دوره، اندام های در حال رشد کودک در معرض آسیب های ناشی از مواد مخدر، الکل و سایر عوامل سمی هستند. قرار گرفتن در معرض تراتوژن ها، به ویژه بین هفته های دوم تا هشتم، می تواند آسیب جدی به نوزاد وارد کند.

 s/آمادگی سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یا NT

در 3 ماه اول بارداری چه اتفاقی می افتد؟

بحرانی ترین دوره برای رشد قلب است.

شکل گیری مغز آغاز می شود. اما این روند در سه ماهه های دیگر و حتی پس از زایمان ادامه دارد.

جوانه زدن دست و پا شروع می شود.

سیستم عصبی، دستگاه گوارش، سیستم اسکلتی عضلانی، کلیه ها توسعه می یابد.

 

در 3 ماه اول بارداری به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در صورت مشکوک بودن به بارداری سریعا به متخصص زنان مراجعه کرده و معاینات و آزمایشات لازم را انجام دهید.

توجه به مصرف دارو: هنگام مصرف دارو در تمام دوران بارداری به خصوص در سه ماهه اول بارداری باید با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کرد.

پرهیز از اشعه: از ابتدای بارداری باید از رادیوگرافی مستقیم، توموگرافی و سینتی گرافی خودداری شود. به طور کلی، دوز تابش اشعه ایکس ساده به اندازه ای نیست که به نوزاد آسیب برساند و برای زن بارداری که ناآگاهانه در معرض آن قرار می گیرد، مشکل جدی ایجاد نمی کند. با این حال، انجام ندادن چنین معایناتی، مگر در موارد ضروری، یا همراهی نکردن با کسانی که آنها را انجام می دهند، مفید است.

پرهیز از قرار گرفتن غیر ضروری در معرض مواد شیمیایی: دوری از مواد شوینده بسیار سنگین مفید است. استفاده از رنگ مو به خصوص در 3 ماه اول توصیه نمی شود.

محافظت در برابر انواع عوامل عفونی: عفونت هایی مانند سرخجه، توکسوپلاسما، سیتومگالوویروس، آبله مرغان، سیفلیس، پاروویروس که به ویژه در ماه های اول بارداری در معرض خطر قرار می گیرند، ممکن است باعث ناهنجاری های جدی در نوزاد شوند. در صورت امکان، این عفونت ها باید قبل از بارداری غربالگری شوند و برای کسانی که برنامه واکسیناسیون دارند، واکسیناسیون انجام شود. علاوه بر این، اجتناب از گوشت خام و سبزیجات بد شسته شده و خیساندن سبزیجات در آب سرکه می تواند از عفونت توکسوپلاسما محافظت کند. دوری از بیماران مبتلا به راش مفید است.

اجرای یک برنامه غذایی منظم و متعادل: مصرف یک رژیم غذایی متعادل از سبزیجات، میوه ها، پروتئین، غلات، شیر و لبنیات و ماهی منبع امگا 3، 6 وعده در روز. از شکر تصفیه شده، غذاهای بسته بندی شده، نوشیدنی های اسیدی باید اجتناب شود. از غذاهای دریایی حاوی فلزات سنگین مانند صدف و صدف باید اجتناب شود.

اجتناب از مصرف زیاد قهوه و چای: 200 میلی گرم کافئین در روز حد مجاز در دوران بارداری است. این تقریباً معادل 2 فنجان قهوه فوری است.

 

کاهش مصرف الکل و سیگار

استفاده از مکمل های ویتامینی ضروری: استفاده از اسید فولیک به خصوص در 3 ماه اول بارداری مهم است. مکمل اسید فولیک 400 میکروگرم در روز برای 3 ماه قبل از بارداری و در 3 ماه اول بارداری لازم است.

بسته به معاینه مورد نظر، ممکن است از شما انتظار رود قبل از معاینه مقدماتی را انجام دهید. آمادگی های لازم برای معاینات مختلف در زیر ارائه شده است:

 

سونوگرافی شکم، داپلر شکمی، داپلر سیستم پورتال، داپلر کلیه:

  1. حداقل 8 ساعت ناشتایی قبل از معاینه الزامی است. برای کودکان تا یک ماهگی ناشتا به اندازه شیردهی، برای کودکان تا 5 سال 4 ساعت و تا 10 سال 6 ساعت است.
  2. در این مدت آدامس نجوید و سیگار نکشید.

 

سونوگرافی لگن:

نوشیدن آب را 1.5 ساعت قبل از معاینه شروع کنید و قبل از رسیدن به معاینه حدود 1.5 لیتر آب مصرف کنید. با ادرار احتقانی به معاینه بیایید.

 

سونوگرافی زنان و زایمان:

در بارداری تا 3 ماهگی شرایط لازم برای انجام سونوگرافی لگن معتبر است. برای بارداری های بالای 3 ماه نیازی به بارداری نیست.

 

سونوگرافی تیروئید:

در سونوگرافی تیروئید نیازی به آمادگی قبل از امتحان نیست.

 

سونوگرافی سینه:

نیازی به آمادگی قبل از امتحان نیست:

 

سونوگرافی بیضه:

نیازی به آمادگی قبل از امتحان نیست.

 

سونوگرافی اسکلتی عضلانی:

نیازی به آمادگی قبل از امتحان نیست.

 

معاینه داپلر رنگی وریدهای بازو، پا و گردن:

نیازی به آمادگی قبل از امتحان نیست.

 برای انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند با ما تماس بگیرید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT