• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی بارداری|سونوگرافی حاملگی|سونوگرافی تشخیص جنسیت


سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری آزمایشی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تصویربرداری از نوزاد در حال رشد و همچنین اندام های تناسلی مادر استفاده می کند. میانگین تعداد این آزمایش ها در هر بارداری متفاوت است.

 

این آزمایش می‌تواند به نظارت بر رشد طبیعی جنین و بررسی مشکلات احتمالی کمک کند. همراه با این آزمایش استاندارد، تعدادی سونوگرافی پیشرفته تر وجود دارد - از جمله سونوگرافی سه بعدی، سونوگرافی 4 بعدی، و اکوکاردیوگرافی جنین که این آزمایش با جزئیات به قلب جنین نگاه می کند.

برای رزرو نوبت جهت انجام انواع سونوگرافی در مراحل مختلف بارداری با ما تماس بگیرید.

دلایل انجام سونوگرافی بارداری

این آزمایش به دلایل مختلفی در دوران بارداری قابل استفاده است. پزشک شما همچنین ممکن است در صورت تشخیص مشکل در آزمایش قبلی یا آزمایش خون، آزمایش های بیشتری را تجویز کند. این آزمایش ممکن است به دلایل غیرپزشکی نیز انجام شود، مانند تولید تصاویر برای والدین یا تعیین جنسیت نوزاد. در حالی که فناوری اولتراسوند هم برای مادر و هم برای کودک بی‌خطر است، پزشکان مراقبت‌های بهداشتی از استفاده از این آزمایش در زمانی که هیچ دلیل یا فایده‌ای پزشکی وجود ندارد، منع می‌کنند.

 

در سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری (هفته اول تا دوازدهم)، این آزمایش ممکن است برای موارد زیر انجام شود:

    بارداری را تایید کنید

    ضربان قلب جنین را بررسی کنید

    سن حاملگی نوزاد را تعیین کنید و تاریخ زایمان را تخمین بزنید

    چندقلو بودن را بررسی کنید

    جفت، رحم، تخمدان ها و دهانه رحم را بررسی کنید

    تشخیص حاملگی خارج از رحم (زمانی که جنین به رحم نمی چسبد) یا سقط جنین

    به دنبال هر گونه رشد غیر طبیعی در جنین باشید

 ultrasound pregnancy/سونوگرافی بارداری

در سه ماهه دوم و سوم بارداری

 

در سه ماهه دوم (هفته 12 تا 24) و سه ماهه سوم (هفته 24 تا 40 یا تولد)، این آزمایش ممکن است برای موارد زیر انجام شود:

    نظارت بر رشد و وضعیت جنین (بریک، عرضی، سفالیک یا بهینه)

    تعیین جنسیت کودک

    بارداری چند قلو را تایید کنید

    برای بررسی مشکلاتی مانند جفت سرراهی (زمانی که جفت دهانه رحم را می پوشاند) و جدا شدن جفت (زمانی که جفت قبل از زایمان از رحم جدا می شود) به جفت نگاه کنید.

    بررسی ویژگی های سندرم داون (به طور معمول بین 13 تا 14 هفته انجام می شود)

    ناهنجاری های مادرزادی یا نقایص مادرزادی را بررسی کنید

    جنین را از نظر ناهنجاری های ساختاری یا مشکلات جریان خون بررسی کنید

    سطح مایع آمنیوتیک را کنترل کنید

    تعیین کنید که آیا جنین اکسیژن کافی دریافت می کند یا خیر

    تشخیص مشکلات مربوط به تخمدان ها یا رحم، مانند تومورهای بارداری

    اندازه گیری طول دهانه رحم

    آزمایشات دیگر مانند آمنیوسنتز را راهنمایی کنید

    تایید مرگ داخل رحمی

همچنین بخوانید: عکس رنگی رحم

چگونه برای سونوگرافی آماده شویم

در طول این آزمایش در اوایل بارداری، ممکن است لازم باشد مثانه پر داشته باشید تا تکنسین تصویر واضحی از جنین و اندام های تناسلی شما بگیرد. شما باید یک ساعت قبل از این آزمایش برنامه ریزی شده دو تا سه لیوان آب بنوشید. شما نباید قبل از این آزمایش ادرار کنید، بنابراین با مثانه پر به قرار ملاقات خود می رسید.

در طول سونوگرافی چه اتفاقی می افتد

در طول این آزمایش، شما روی میز معاینه یا تخت دراز می کشید. یک تکنسین ژل مخصوصی را روی شکم و ناحیه لگن شما اعمال می کند. این ژل بر پایه آب است، بنابراین نباید اثری روی لباس یا پوست شما باقی بگذارد. ژل کمک می کند امواج صوتی به درستی حرکت کنند. بعد، تکنسین یک گرز کوچک به نام مبدل را روی شکم شما قرار می دهد. آنها مبدل را حرکت می دهند تا تصاویر سیاه و سفید را روی صفحه اولتراسوند ثبت کنند. تکنسین ممکن است تصویر روی صفحه را نیز اندازه گیری کند. ممکن است از شما بخواهند که در حین گرفتن عکس حرکت کنید یا نفس خود را حبس کنید. سپس تکنسین بررسی می کند که آیا تصاویر لازم گرفته شده است یا خیر. سپس، تکنسین ژل را پاک می کند و می توانید مثانه خود را خالی کنید.

انواع سونوگرافی بارداری

در صورت نیاز به تصویر دقیق‌تر، ممکن است از تکنیک‌های پیشرفته‌تر استفاده شود. اگر پزشک در طول آزمایش شما مشکلی را تشخیص داد، ممکن است اطلاعات لازم برای تشخیص را به پزشک بدهد.

ultrasound pregnancy/سونوگرافی بارداری 

سونوگرافی ترانس واژینال

 

آزمایش ترانس واژینال ممکن است برای ایجاد تصویر واضح تر انجام شود. این آزمایش بیشتر در مراحل اولیه بارداری استفاده می شود، زمانی که گرفتن یک تصویر واضح ممکن است دشوارتر باشد. برای این آزمایش، یک پروب سونوگرافی کوچک به داخل واژن وارد می شود. در حین ثبت تصاویر، کاوشگر در پشت واژن قرار می گیرد.

سونوگرافی سه بعدی

برخلاف آزمایش  دو بعدی سنتی، آزمایش سه بعدی به پزشک اجازه می دهد تا عرض، ارتفاع و عمق جنین و اندام های شما را ببیند. این آزمایش می تواند به ویژه در تشخیص هر گونه مشکل مشکوک در دوران بارداری مفید باشد. آزمایش سه بعدی همان روش آزمایش استاندارد را دنبال می کند، اما از پروب و نرم افزار خاصی برای ایجاد تصویر سه بعدی استفاده می کند. همچنین نیاز به آموزش ویژه برای تکنسین دارد، بنابراین ممکن است به طور گسترده در دسترس نباشد.

همچنین بخوانید: سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی 4 بعدی

آزمایش 4 بعدی را می توان آزمایش سه بعدی پویا نیز نامید. برخلاف سایر آزمایش ها، آزمایش 4 بعدی یک فیلم متحرک از جنین ایجاد می کند. تصویر بهتری از صورت و حرکات کودک ایجاد می کند. همچنین هایلایت ها و سایه ها را بهتر ثبت می کند. این آزمایش مشابه سایر آزمایش ها اما با تجهیزات مخصوص انجام می شود.

اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرافی جنین در صورتی انجام می شود که پزشک مشکوک باشد که کودک شما ممکن است نقص مادرزادی قلب داشته باشد. این آزمایش ممکن است مانند آزمایش های معمول بارداری انجام شود، اما ممکن است تکمیل آن بیشتر طول بکشد. تصویری عمیق از قلب جنین می گیرد - تصویری که اندازه، شکل و ساختار قلب را نشان می دهد. این آزمایش همچنین به پزشک شما نگاهی به عملکرد قلب کودک شما می دهد که می تواند در تشخیص مشکلات قلبی مفید باشد.

سونوگرافی بارداری؛ سونوگرافی زنان و زایمان یا سونوگرافی بارداری

امتحان

در دوران بارداری باید سونوگرافی انجام دهید. اینها اجباری نیستند، اما برای نظارت بر بارداری طبیعی و غربالگری برای برخی بیماری ها مهم هستند. در بلژیک، در صورت لزوم، به دلایل نظارت عمیق پزشکی، می‌توانید هزینه 3 یا بیشتر سونوگرافی را بازپرداخت کنید.

 

سونوگرافی زنان و زایمان، اولین تصاویر بارداری

سونوگرافی سه ماهه اول به طور ایده آل در حدود هفته 12-13 بارداری انجام می شود. این معاینه به شما این امکان را می دهد که برای اولین بار جنین خود را ببینید، ضربان قلب او را بشنوید و حرکاتش را از قبل مشاهده کنید. امکان تعیین تاریخ بارداری و محاسبه تاریخ فرضی زایمان شما وجود خواهد داشت. آزمایش های غربالگری را می توان انجام داد و به دست آوردن اطلاعات دقیق بسیار سریع امکان پذیر می شود.

 

سونوگرافی مورفولوژیکی، نگاه دوم

سونوگرافی دوم بین هفته 20 تا 22 بارداری انجام می شود. می توانید دست ها، پاها، صورتش را بهتر تجسم کنید... سونوگرافی می تواند از طبیعی بودن اندام هایش اطمینان حاصل کند، رشد او را ارزیابی کند، حرکاتش را مشاهده کند، میزان مایع آمنیوتیک، موقعیت جفت را بررسی کند. و همچنین در صورت تمایل جنسیت او را شناسایی کنید.

 

یک سونوگرافی دیگر، چرا؟

 

سونوگرافی سه ماهه سوم، در حدود هفته 30-32، می تواند وضعیت جنین را تشخیص دهد - سر به پایین، بریچ یا عرضی. همچنین برای نظارت بر رشد کودک آینده شما، تخمین وزن آن، بررسی اندام های جنین و مشخص کردن مشاهدات سه ماهه دوم استفاده می شود. جزئیات بهتر برجسته می شوند و گاهی اوقات می توان موهای او را دید، هر انگشت را تشخیص داد یا حتی چهره او را بهتر دید.

 

برخی شرایط خاص (مشکلات رشد جنین، بارداری دوقلو و غیره) نیاز به نظارت دقیق و انجام سونوگرافی هر هفته دارند.

 

با توجه به تجهیزات پیچیده، سونوگرافی در کلینیک سونوگرافی زنان و زایمان و جنین در طبقه همکف انجام می شود. برای گرفتن نوبت باید نسخه ای از پزشک یا متخصص زنان خود داشته باشید.

 

می توان همراهی کرد. اما اگر تعداد همراهان زیاد باشد یا بچه های خردسال باشند، شرایط معاینه کمتر است و پدر آینده به طور کامل شرکت نمی کند.

 

انواع سونوگرافی

 

سونوگرافی دو بعدی: تصویر سیاه و سفید. مایعات در ساختارهای سیاه و جامد مانند استخوان به رنگ سفید و ساختارهای میانی مانند ماهیچه ها به رنگ خاکستری ظاهر می شوند.

سونوگرافی سه بعدی: به طور سیستماتیک انجام نمی شود، بستگی به نیازهای پزشکی، شرایط معاینه و خواسته های شما دارد. این تصاویر اغلب با رنگ های اخرایی رنگ می شوند.

اولتراسوند در 4 بعد: مربوط به همین تصویر حجمی در حال حرکت است.

در مورد چیست؟

معاینه با کاوشگری انجام می شود که پزشک روی شکم شما حرکت می کند. با این کار با کمک سونوگرافی تصویر بارداری بدون هیچ خطری برای جنین به دست می آید.

 

قبل از امتحان

مثانه شما ممکن است خالی باشد مگر اینکه از شما خواسته شود آن را پر کنید. در این صورت 1/2 لیتر آب (تقریباً یک ساعت قبل از معاینه) کافی است.

قبل از سونوگرافی از مرطوب کننده روی معده استفاده نکنید (این کار باعث کاهش عبور سونوگرافی و در نتیجه کاهش کیفیت تصویر می شود).

شما باید سوراخ های ناف خود را بردارید زیرا می توانند به پروب های اولتراسوند آسیب برسانند و مانع از انجام آزمایش روان شوند.

آزمون چگونه برگزار می شود؟

معاینه کاملا بدون درد است.

 

پروب پس از استفاده از ژل روی شکم قرار می گیرد تا انتشار و دریافت اولتراسوند را تسهیل کند.

 

بعد از امتحان

قرار نیست پیش بینی خاصی در نظر گرفته شود.

 

سه سونوگرافی اجباری در مراحل مختلف بارداری امکان پیگیری تکامل جنین و نظارت بر ناهنجاری های احتمالی را فراهم می کند.

 

سونوگرافی مراحل مهمی در دوران بارداری است. آنها می توانند توسط متخصص زنان و زایمان، سونوگرافیک و همچنین توسط ماماها در بیمارستان ها یا مراکز پزشکی انجام شوند. این معاینه پزشکی که با امواج صوتی، اولتراسوند انجام می شود، حدود سی دقیقه طول می کشد، کاملاً بدون درد و بدون خطر برای مادر و نوزاد است.

 

اولین سونوگرافی: تعیین تاریخ بارداری

در سه ماهه اول بارداری، بین هفته یازدهم و سیزدهم آمنوره (SA*) انجام می شود. این لحظه مشتاقانه منتظر والدینی است که می توانند فرزند آینده خود را با چشمان خود لمس کنند، اما همچنین فرصتی برای پدر برای اولین تماس واقعی با نوزادش است.

 

این سونوگرافی که معمولاً سونوگرافی تاریخ گذاری نامیده می شود، به لطف یک اندازه گیری دقیق: طول جمجمه-دمی، تاریخ شروع بارداری را در عرض چند روز ممکن می سازد. این اندازه جنین از بالای جمجمه تا پایین باسن است. دکتر ژیل گرانژ، متخصص زنان و زایمان، توضیح می دهد:

 

در اولین سونوگرافی، تعداد جنین ها را بررسی می کنیم، اگر زنده است، اندازه آن چقدر است و آیا ناهنجاری وجود دارد. برای تعیین جنسیت هنوز خیلی زود است. »

 

با این حال، در طول این سونوگرافی می توان عوارضی مانند سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم را تشخیص داد.

 

در طول معاینه، پزشک آنچه را که تخمک نامیده می‌شود در رحم مشاهده می‌کند (ما از کیسه تخمک‌گذاری یا حاملگی صحبت می‌کنیم). حاوی جنین است و فعالیت قلبی ثبت می شود. با این حال، گاهی اوقات تخمک خالی است، این تخمک شفاف نامیده می شود، هیچ فعالیت قلبی وجود ندارد. یکی از علل سقط جنین است.

 

مقدار مایع آمنیوتیک نیز مانند اندام های جنین که تک تک بررسی می شود، بررسی می شود، اما در سونوگرافی دوم است که می توانیم دقیقاً تعیین کنیم که آیا ناهنجاری مورفولوژیکی وجود دارد یا خیر.

 مقالات پیشنهادی: فیبروسکن چیست؟ ، الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟ ، سونوگرافی تشخیص جنسیت

سونوگرافی دوم: مورفولوژی

این سونوگرافی در سه ماهه دوم بارداری و در حدود هفته 22 (ماه پنجم) انجام می شود.

 

جنین پس از آن حدود 25 سانتی متر است. اکنون نوزاد به اندازه‌ای بزرگ است که دیده شود، اما هنوز به اندازه‌ای کوچک است که والدین می‌توانند تمام بدن کودک خود را در صفحه اولتراسوند ببینند.

 

پزشک رشد نوزاد، به ویژه محیط جمجمه، محیط شکم یا طول استخوان ران را کنترل می کند. او همچنین محل جفت و مایع آمنیوتیک را بررسی می کند. به لطف تکامل اندازه، ما می توانیم به راحتی یک ناهنجاری مورفولوژیکی را تشخیص دهیم.

 

بالاخره در این سونوگرافی دوم خیلی ها منتظر او هستند: فاش شدن جنسیت نوزاد! از آنجایی که هیچ الزامی ندارد، می توانید تا روز زایمان منتظر بمانید تا جنسیت کودک خود را بدانید. در این صورت، قبل از شروع معاینه، آن را برای اسکنر اولتراسوند روشن کنید.

 

سومین سونوگرافی: آخرین ارزیابی قبل از تولد

باید حدود 32 SA (پایان هفتم، آغاز ماه هشتم) برگزار شود.

 

"این تاییدی است به ویژه در مورد رشد کودک. موقعیت جفت را در صورت نبودن روی دهانه رحم، میزان مایعات و همچنین ناهنجاری های احتمالی بررسی خواهیم کرد. عروقی که به تدریج شروع می شوند نیز مشاهده می شوند مانند شریان ها، وریدها یا حتی حالب. »

 

همچنین روش محاسبه وزنی است که نوزاد هنگام تولد خواهد داشت. با این حال، این یک علم دقیق نیست، زیرا بسته به مقدار مایع، نسبت و موقعیت نوزاد، حدود 15 درصد خطا وجود دارد.

 

بنابراین، برای دانستن همه چیز در مورد کودک خود، هنوز باید تا روز تولد منتظر بمانید!

 

متخصصان بهداشت زمان بارداری را بر حسب هفته های آمنوره محاسبه می کنند. نقطه شروع این هفته ها از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می شود. برخلاف تعداد هفته های بارداری (SG) که "سن" نوزاد را محاسبه می کند. 15 روز این دو اندازه گیری را از هم جدا می کنند، بنابراین اگر در هفته 14 بارداری هستید، در هفته 12 بارداری خواهید بود.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT