• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی بارداری|سونوگرافی حاملگی|سونوگرافی تشخیص جنسیت


سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری آزمایشی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تصویربرداری از نوزاد در حال رشد و همچنین اندام های تناسلی مادر استفاده می کند. میانگین تعداد این آزمایش ها در هر بارداری متفاوت است.

 

این آزمایش می‌تواند به نظارت بر رشد طبیعی جنین و بررسی مشکلات احتمالی کمک کند. همراه با این آزمایش استاندارد، تعدادی سونوگرافی پیشرفته تر وجود دارد - از جمله سونوگرافی سه بعدی، سونوگرافی 4 بعدی، و اکوکاردیوگرافی جنین که این آزمایش با جزئیات به قلب جنین نگاه می کند.

برای رزرو نوبت جهت انجام انواع سونوگرافی در مراحل مختلف بارداری با ما تماس بگیرید.

دلایل انجام سونوگرافی بارداری

این آزمایش به دلایل مختلفی در دوران بارداری قابل استفاده است. پزشک شما همچنین ممکن است در صورت تشخیص مشکل در آزمایش قبلی یا آزمایش خون، آزمایش های بیشتری را تجویز کند. این آزمایش ممکن است به دلایل غیرپزشکی نیز انجام شود، مانند تولید تصاویر برای والدین یا تعیین جنسیت نوزاد. در حالی که فناوری اولتراسوند هم برای مادر و هم برای کودک بی‌خطر است، پزشکان مراقبت‌های بهداشتی از استفاده از این آزمایش در زمانی که هیچ دلیل یا فایده‌ای پزشکی وجود ندارد، منع می‌کنند.

 

در سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری (هفته اول تا دوازدهم)، این آزمایش ممکن است برای موارد زیر انجام شود:

    بارداری را تایید کنید

    ضربان قلب جنین را بررسی کنید

    سن حاملگی نوزاد را تعیین کنید و تاریخ زایمان را تخمین بزنید

    چندقلو بودن را بررسی کنید

    جفت، رحم، تخمدان ها و دهانه رحم را بررسی کنید

    تشخیص حاملگی خارج از رحم (زمانی که جنین به رحم نمی چسبد) یا سقط جنین

    به دنبال هر گونه رشد غیر طبیعی در جنین باشید

 ultrasound pregnancy/سونوگرافی بارداری

در سه ماهه دوم و سوم بارداری

 

در سه ماهه دوم (هفته 12 تا 24) و سه ماهه سوم (هفته 24 تا 40 یا تولد)، این آزمایش ممکن است برای موارد زیر انجام شود:

    نظارت بر رشد و وضعیت جنین (بریک، عرضی، سفالیک یا بهینه)

    تعیین جنسیت کودک

    بارداری چند قلو را تایید کنید

    برای بررسی مشکلاتی مانند جفت سرراهی (زمانی که جفت دهانه رحم را می پوشاند) و جدا شدن جفت (زمانی که جفت قبل از زایمان از رحم جدا می شود) به جفت نگاه کنید.

    بررسی ویژگی های سندرم داون (به طور معمول بین 13 تا 14 هفته انجام می شود)

    ناهنجاری های مادرزادی یا نقایص مادرزادی را بررسی کنید

    جنین را از نظر ناهنجاری های ساختاری یا مشکلات جریان خون بررسی کنید

    سطح مایع آمنیوتیک را کنترل کنید

    تعیین کنید که آیا جنین اکسیژن کافی دریافت می کند یا خیر

    تشخیص مشکلات مربوط به تخمدان ها یا رحم، مانند تومورهای بارداری

    اندازه گیری طول دهانه رحم

    آزمایشات دیگر مانند آمنیوسنتز را راهنمایی کنید

    تایید مرگ داخل رحمی

همچنین بخوانید: عکس رنگی رحم

چگونه برای سونوگرافی آماده شویم

در طول این آزمایش در اوایل بارداری، ممکن است لازم باشد مثانه پر داشته باشید تا تکنسین تصویر واضحی از جنین و اندام های تناسلی شما بگیرد. شما باید یک ساعت قبل از این آزمایش برنامه ریزی شده دو تا سه لیوان آب بنوشید. شما نباید قبل از این آزمایش ادرار کنید، بنابراین با مثانه پر به قرار ملاقات خود می رسید.

در طول سونوگرافی چه اتفاقی می افتد

در طول این آزمایش، شما روی میز معاینه یا تخت دراز می کشید. یک تکنسین ژل مخصوصی را روی شکم و ناحیه لگن شما اعمال می کند. این ژل بر پایه آب است، بنابراین نباید اثری روی لباس یا پوست شما باقی بگذارد. ژل کمک می کند امواج صوتی به درستی حرکت کنند. بعد، تکنسین یک گرز کوچک به نام مبدل را روی شکم شما قرار می دهد. آنها مبدل را حرکت می دهند تا تصاویر سیاه و سفید را روی صفحه اولتراسوند ثبت کنند. تکنسین ممکن است تصویر روی صفحه را نیز اندازه گیری کند. ممکن است از شما بخواهند که در حین گرفتن عکس حرکت کنید یا نفس خود را حبس کنید. سپس تکنسین بررسی می کند که آیا تصاویر لازم گرفته شده است یا خیر. سپس، تکنسین ژل را پاک می کند و می توانید مثانه خود را خالی کنید.

انواع سونوگرافی بارداری

در صورت نیاز به تصویر دقیق‌تر، ممکن است از تکنیک‌های پیشرفته‌تر استفاده شود. اگر پزشک در طول آزمایش شما مشکلی را تشخیص داد، ممکن است اطلاعات لازم برای تشخیص را به پزشک بدهد.

ultrasound pregnancy/سونوگرافی بارداری 

سونوگرافی ترانس واژینال

 

آزمایش ترانس واژینال ممکن است برای ایجاد تصویر واضح تر انجام شود. این آزمایش بیشتر در مراحل اولیه بارداری استفاده می شود، زمانی که گرفتن یک تصویر واضح ممکن است دشوارتر باشد. برای این آزمایش، یک پروب سونوگرافی کوچک به داخل واژن وارد می شود. در حین ثبت تصاویر، کاوشگر در پشت واژن قرار می گیرد.

سونوگرافی سه بعدی

برخلاف آزمایش  دو بعدی سنتی، آزمایش سه بعدی به پزشک اجازه می دهد تا عرض، ارتفاع و عمق جنین و اندام های شما را ببیند. این آزمایش می تواند به ویژه در تشخیص هر گونه مشکل مشکوک در دوران بارداری مفید باشد. آزمایش سه بعدی همان روش آزمایش استاندارد را دنبال می کند، اما از پروب و نرم افزار خاصی برای ایجاد تصویر سه بعدی استفاده می کند. همچنین نیاز به آموزش ویژه برای تکنسین دارد، بنابراین ممکن است به طور گسترده در دسترس نباشد.

همچنین بخوانید: سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی 4 بعدی

آزمایش 4 بعدی را می توان آزمایش سه بعدی پویا نیز نامید. برخلاف سایر آزمایش ها، آزمایش 4 بعدی یک فیلم متحرک از جنین ایجاد می کند. تصویر بهتری از صورت و حرکات کودک ایجاد می کند. همچنین هایلایت ها و سایه ها را بهتر ثبت می کند. این آزمایش مشابه سایر آزمایش ها اما با تجهیزات مخصوص انجام می شود.

اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرافی جنین در صورتی انجام می شود که پزشک مشکوک باشد که کودک شما ممکن است نقص مادرزادی قلب داشته باشد. این آزمایش ممکن است مانند آزمایش های معمول بارداری انجام شود، اما ممکن است تکمیل آن بیشتر طول بکشد. تصویری عمیق از قلب جنین می گیرد - تصویری که اندازه، شکل و ساختار قلب را نشان می دهد. این آزمایش همچنین به پزشک شما نگاهی به عملکرد قلب کودک شما می دهد که می تواند در تشخیص مشکلات قلبی مفید باشد.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT