• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی واژینال در تهران | سونوگرافی واژینال در زمان بارداری


سونوگرافی واژینال در تهران ؛ نوعی سونوگرافی است که توسط یک پروب وارد شده در واژن انجام می شود و تصویر واضحی از جنین، دهانه رحم و جفت می دهد.سونوگرافی ترانس واژینال یکی از انواع سونوگرافی است که از آن برای بررسی اندام های داخل لگنی زنان استفاده می شود.

درهنگام سونوگرافی ترانس واژینال که نوعی تصویربرداری داخل رحمی است، واژن، رحم،سرویکس (دهانه رحم)،آندومتر، لوله های رحمی، تخمدان ها و مثانه ارزیابی میشوند.سونوگرافیست با استفاده از ابزار مخصوصی به نام پروب، اندام های داخلی لگن را بررسی می نماید.به این نوع سونوگرافی سونوگرافی داخلی یا سونوگرافی ترانس واژینال نیز می گویند.

برای گرفتن نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر بر روی عکس زیر کلیک کرده و مستقیما با ما تماس بگیرید

سونوگرافی واژینال در تهران Vaginal ultrasound in Tehran

آزمایش سونوگرافی واژینال برای چیست؟

سونوگرافی واژینال همانند سونوگرافی غربالگری به پزشک یا متخصص سونوگرافی (سونوگرافیست) اجازه می دهد جنین را ببیند و اندازه گیری کند. حتی ممکن است متوجه شوید که دوقلو یا سه قلو باردار هستید.

همچنین به پزشک یا متخصص سونوگرافی اجازه می دهد تا واژن،دهانه رحم، لوله های فالوپ، رحم و تخمدان های شما را بررسی کند.

می توان از سونوگرافی واژینال به جای سونوگرافی استاندارد شکم استفاده کرد که در آن پروب روی شکم شما قرار می گیرد.

چرا سونوگرافی واژینال توصیه می شود؟

سونوگرافی واژینال زمانی توصیه می شود که پزشک یا ماما تصویر تشخیصی واضح تری نسبت به تصویری که می تواند از طریق سونوگرافی استاندارد شکم دریافت کند، بخواهد.

چه زمانی از دوران بارداری استفاده می شود؟

سونوگرافی واژینال می تواند باردار بودن شما را تایید کند زیرا می تواند ضربان قلب را در اوایل بارداری شما تشخیص دهد. همچنین می تواند محل و اندازه جنین را ثبت کند و تعیین کند که آیا شما یک نوزاد یا بیشتر باردار هستید یا خیر.

سونوگرافی واژینال در تهران Vaginal ultrasound in Tehran

سونوگرافی واژینال همچنین می تواند برای تشخیص مشکلات یا مشکلات احتمالی از جمله موارد زیر استفاده شود:

تشخیص حاملگی خارج از رحم

برای تعیین خطر زایمان زودرس، دهانه رحم را اندازه گیری می کنند، که امکان هرگونه مداخله لازم را فراهم می کند

تشخیص ناهنجاری در جفت یا دهانه رحم

برای تشخیص منبع هرگونه خونریزی غیر طبیعی

برای کنترل ضربان قلب جنین

برای مشاهده ی هر گونه تغییری که می تواند منجر به عوارضی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس شود.

 

مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم

اکوی قلب جنین

ماموگرافی دیجیتال

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی واژینال توسط پزشک یا متخصص سونوگرافی در بیمارستان، کلینیک یا اتاق مشاوره انجام می شود. از یک پروب استفاده می کنند که کمی پهن تر از انگشت شماست.

احتمالاً از شما خواسته می شود قبل از شروع سونوگرافی مثانه خود را خالی کنید ( ادرار کردن ).

از شما خواسته می شود که نیمه پایینی لباس خود را در بیاورید و روی میز معاینه با زانوهای خمیده دراز بکشید.

سونوگرافی واژینال در تهران Vaginal ultrasound in Tehran

چه زمانی نتایج را مشاهده می کنم؟

اغلب می توانید تصاویر سونوگرافی را در حین انجام اسکن روی مانیتور ببینید. اگر متخصص شما آنجا باشد، ممکن است فوراً نتایج را با شما در میان بگذارد.

اگر متخصصی در آنجا نباشد، سونوگرافیک معمولاً اجازه ندارد در مورد آنچه می بیند با شما صحبت کند. پزشک یا مامای شما پس از پردازش تصاویر را می بیند. معمولاً یک یا دو روز طول می کشد تا نتیجه حاصل شود.

آیا خطراتی وجود دارد؟

سونوگرافی واژینال برای شما و کودکتان بی خطر است.

اگر به لاتکس حساسیت دارید، به سونوگرافیست اطلاع دهید تا بتواند از غلاف بدون لاتکس روی پروب استفاده کند.

این روش هیچ عارضه‌ای ندارد، بنابراین می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

عملا هیچ خطری در ارتباط با سونوگرافی ترانس واژینال وجود ندارد، اگرچه ممکن است کمی ناراحتی را تجربه کنید. کل آزمایش حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد و نتایج معمولاً در حدود 24 ساعت آماده می شوند.

اگر پزشک شما نتواند تصویر واضحی دریافت کند، ممکن است برای تکرار آزمایش از شما خواسته شود. سونوگرافی لگن یا شکم گاهی قبل از سونوگرافی ترانس واژینال بسته به علائم شما انجام می شود.

اگر احساس ناراحتی بیش از حد از سونوگرافی ترانس واژینال دارید و نمی توانید این روش را تحمل کنید، ممکن است پزشک سونوگرافی ترانس شکمی را انجام دهد. این شامل این است که پزشک ژل را روی معده شما بمالد و سپس از یک دستگاه دستی برای مشاهده اندام های لگن شما استفاده کند.

این رویکرد همچنین برای کودکان در مواقعی که تصاویر لگن مورد نیاز است، گزینه ای است.

سونوگرافی واژینال در تهران Vaginal ultrasound in Tehran

اولتراسوند اصطلاحی است که برای امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود. معاینات اولتراسوند از این امواج صوتی برای تولید یک تصویر یا تصویر بر روی صفحه نمایشی که داخل بدن شما را نشان می دهد استفاده می کند. سونوگرافی توسط یک متخصص بهداشت آموزش دیده (سونوگرافیک، رادیولوژیست یا سونولوژیست) انجام می شود.

 

سونوگرافی ترانس واژینال معاینه لگن زنانه است. این کمک می کند تا ببینید آیا هر گونه ناهنجاری در رحم (رحم)، دهانه رحم (گردن رحم)، آندومتر (پوشش داخلی رحم)، لوله های فالوپ، تخمدان ها، مثانه یا حفره لگن وجود دارد یا خیر. اندام های لگن را از داخل واژن با استفاده از یک دستگاه صاف، نازک و دستی مخصوص به نام مبدل نگاه می کند. این با سونوگرافی شکمی متفاوت است، که از یک ژل شفاف مبتنی بر آب گرم استفاده می‌کند که روی پوست شکم اعمال می‌شود و مبدل به آرامی در ناحیه لگن حرکت می‌کند.

 

همه مبدل های اولتراسوند امواج صوتی با فرکانس بالا را منتقل می کنند و این امواج از بافت نرم، ساختارها یا قسمت های مختلف بدن به روش های مختلف منعکس می شوند. این امواج صوتی به تکانه های الکتریکی ای تبدیل می شوند که تصویر متحرکی را روی صفحه مشخص نمایش می دهند.

 

سونوگرافی مزایای بسیاری دارد. بدون درد است و شامل اشعه نمی شود، به این معنی که بسیار بی خطر است. هیچ تزریقی برای این سونوگرافی وجود ندارد، مگر اینکه پزشک شما به طور خاص درخواست کرده باشد. امواج صوتی با فرکانس بالا تضمین می کند که تصاویر جزئیات بسیار بالایی را نشان می دهند و می توانند به ریزترین قسمت های بدن نگاه کنند. یک متخصص بهداشت در کنار شما خواهد بود، و شما این فرصت را دارید که هر گونه نگرانی را که دارید در میان بگذارید.

 

چرا پزشک من را به انجام این روش معرفی می کند؟

در صورت داشتن علائم درد لگن یا خونریزی غیرطبیعی، یا برای بررسی فیبروم (تومورهای عضلانی رحم)، پولیپ (مناطق ضخیم شدن پوشش داخلی رحم)، کیست یا تومور تخمدان، ناباروری، این آزمایش توسط پزشک درخواست می شود. یا ارزیابی اوایل بارداری اغلب به دنبال اسکن اولتراسوند شکم با استفاده از یک مبدل دستی صاف در قسمت بیرونی بدن، در قسمت پایین شکم (شکم) انجام می شود.

سونوگرافی ترانس واژینال در مقایسه با اسکن اولتراسوند لگن از قسمت تحتانی شکم، تصاویر بسیار دقیق تری از اندام های لگن، به ویژه رحم (از جمله لوله های فالوپ و تخمدان ها) ارائه می دهد.

 

l/سونوگرافی واژینال در تهران

چگونه برای سونوگرافی ترانس واژینال آماده شوم؟

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال ، هیچ آمادگی لازم نیست. قبل از انجام آزمایش از شما خواسته می شود که به توالت بروید و مثانه خود را خالی کنید.

اگر پریود می‌شوید، باز هم می‌توان معاینه را انجام داد و اغلب در ارزیابی برخی از مشکلات زنان یک مزیت است. اگر از انواع تامپون استفاده می کنید، باید برداشته شود.

سونوگرافی ترانس واژینال یک معاینه شخصی تهاجمی است، بنابراین قبل از انجام آزمایش ممکن است از شما خواسته شود که یک رضایت نامه را امضا کنید. در هر زمان، حیثیت و حریم خصوصی بیمار در طول معاینه محافظت می شود.

ایده خوبی است که لباس راحتی بپوشید که به قسمت پایین بدن شما دسترسی آسانی داشته باشد.

 

در طول سونوگرافی ترانس واژینال چه اتفاقی می افتد؟

پس از تخلیه مثانه، از شما خواسته می شود لباس خود را از قسمت کمر به پایین درآورید و ممکن است از شما بخواهند که لباس مخصوص سونوگرافی بپوشید. سپس از شما خواسته می شود که روی تخت مخصوص معاینه دراز بکشیداز شما خواسته می شود که پاهای خود را در جای مناسب خم کنید و مبدل مخصوص وارد واژن فرد می شود. مبدل کمی بزرگتر از یک تامپون مصرفی است و به طور خاص به شکلی است که به راحتی در واژن فرد قرار می گیرد. یک پوشش محافظ روی مبدل های سونوگرافی قرار می گیرد و ژل روان کننده گرم برای سهولت در جاگذاری روی آن هم اعمال می شود. به آرامی در داخل لگن حرکت می کند و تصاویر گرفته می شود. ممکن است زیر شکم خود را با دست معاینه فشار دهید تا برخی از اندام های لگن را به مبدل نزدیک کنید تا تصاویر بهتری داشته باشید.

معاینه به صورت "زمان واقعی" انجام می شود، به این معنی که تصاویری که روی صفحه می بینید، داخل ناحیه لگن (پایین شکم) شما را نشان می دهد. عکس های ثابت هم در طول معاینه گرفته می شود.

در پایان آزمایش  پروب به طور کامل استریل و تمیز می شود.

 

آیا سونوگرافی ترانس واژینال عوارض بعدی دارد؟

سونوگرافی ترانس واژینال هیچ عارضه ای ندارد. شما می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. ممکن است پس از انجام آزمایش متوجه ترشحات جزئی واژن از ژل روان کننده شوید، اما این ترشحات باید در عرض 24 ساعت متوقف شود.

 

سونوگرافی ترانس واژینال چقدر طول می کشد؟

معاینه بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

گاهی اوقات از شما خواسته می شود که منتظر بمانید و تصاویر توسط رادیولوژیست یا سونولوژیست زنان و زایمان (پزشکان متخصص) بررسی شود. سونوگرافیک، متخصص بهداشتی که معاینه سونوگرافی را انجام می دهد، ممکن است از پزشک بخواهد که به اتاق بیاید و آنچه دیده شده را بررسی کند. معمولاً پزشک آنچه را که دیده است و در صورت وجود هرگونه نگرانی به شما اطلاع می دهد.

در برخی از مراکز، پزشک یا متخصص معاینه را انجام می دهد و معمولاً یافته ها را به شما اطلاع می دهد.

 

خطرات سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

هیچ خطر شناخته شده ای برای انجام سونوگرافی واژینال در تهران وجود ندارد. از امواج صوتی برای به دست آوردن تصاویر استفاده می کند و هیچ تشعشعی در آن وجود ندارد.

اگر باردار هستید، خطری برای جنین (نوزاد متولد نشده) وجود ندارد. اگر باردار هستید و آب شما پاره شده است، اما در حال زایمان نیستید (به این حالت پارگی زودرس غشاها گفته می شود)، انجام سونوگرافی توصیه نمی شود، زیرا خطر عفونت در جنین شما افزایش می یابد.

اگر باردار هستید و مشخص شده است که جفت غیرطبیعی در پایین قرار دارید (به نام جفت پریویا) و خونریزی واژینال دارید، انجام سونوگرافی ترانس واژینال توصیه نمی شود، زیرا می تواند خونریزی را بدتر کند.

 

مزایای سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

قرار دادن مبدل در واژن باعث می شود دید بسیار نزدیک و واضحی از اندام های لگنی داشته باشید و تصاویر اولتراسوند بسیار واضح از ناحیه گرفته شود. این به هدایت بحث بین شما و پزشکتان در مورد هر گونه تحقیقات یا درمان بیشتر که ممکن است مورد نیاز باشد کمک خواهد کرد.

 

سونوگرافی ترانس واژینال را چه کسانی انجام می دهند؟

این معاینه توسط سونوگرافیست ها انجام می شود که متخصصان بهداشتی هستند که مخصوصاً آموزش دیده اند و برای انجام آزمایش معتبر هستند.

سونوگرافی ممکن است اتاق را ترک کند تا تصاویر را به پزشک گزارش‌دهنده نشان دهد، او ممکن است وارد شود و اگر چیزی نیاز به بررسی داشت دوباره اسکن کند. گزارش کامل اسکن نوشته شده و برای پزشک معرف شما ارسال خواهد شد.

در برخی از بیمارستان‌ها یا مراکز رادیولوژی، سونولوژیست زنان و زایمان یا رادیولوژیست (پزشکان متخصص) ممکن است معاینه را انجام دهند. سایر متخصصان بهداشت، معمولاً یک پرستار، نیز ممکن است در این جلسه حضور داشته باشند.

 

سونوگرافی ترانس واژینال در چه مکانی انجام می شود؟

معاینه ی سونوگرافی در بخش رادیولوژی یک بیمارستان، مطب رادیولوژی خصوصی و یا در یک کلینیک تخصصی برای تصویربرداری زنان و زایمان انجام می شود. این معاینه در خلوت یک اتاق سونوگرافی انجام می‌شود، که ممکن است نور کمی داشته باشد تا تصاویر روی صفحه اولتراسوند به وضوح دیده شوند. برای حفظ حریم خصوصی شما، درب معاینه بسته است و در قسمت بیرونی تابلویی وجود دارد که نشان می دهد معاینه سونوگرافی در حال انجام است.

 

چه زمانی می توانم منتظر نتایج سونوگرافی ترانس واژینال خود باشم؟

مدت زمانی که پزشک شما طول می کشد تا یک گزارش کتبی دریافت کند متفاوت است. مطب خصوصی رادیولوژی، کلینیک یا بیمارستانی که عمل شما در آن انجام می شود، می تواند به شما بگوید که چه زمانی ممکن است پزشک شما گزارش را دریافت کند.

 

مهم است که نتایج را چه به صورت حضوری و چه تلفنی با پزشک خود در میان بگذارید تا آنها بتوانند معنی نتایج را برای شما توضیح دهند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری دوم 

سونوگرافی غربالگری اول 

دکتر متخصص ماموگرافی

دکتر ماموگرافی

سونوگرافی اندوواژینال با سونوگرافی معمولی (سوپراپوبیک یا لگنی) متفاوت است زیرا با یک پروب تخصصی (پوشیده شده با روکش پروب) وارد واژن و بدون استفاده از پروب در قسمت تحتانی شکم انجام می شود. به لطف این تکنیک، تصاویر به دست آمده به طور کلی دقیق تر هستند. با این حال، سونوگرافی اندواژینال فقط نواحی نزدیک به پروب را بررسی می کند. هدف تجسم خوب رحم و تخمدان ها است.

 f/سونوگرافی واژینال در تهران

این کجا تمرین می شود؟

سونوگرافی اندوواژینال توسط رادیولوژیست یا متخصص زنان انجام می شود.

 

این امتحان برای چیست؟

سونوگرافی ترانس واژینال تصاویری از رحم، تخمدان ها و گاهی لوله ها ارائه می دهد که واضح تر و دقیق تر از سونوگرافی شکمی هستند. همچنین باعث تجسم بهتر عروق لگن می شود.

برای تعیین علت درد لگن یا خونریزی استفاده می شود. امکان جستجوی وجود حاملگی در ابتدای آن، تشخیص فیبروم های بسیار کوچک، کیست تخمدان یا ناهنجاری های لوله ها (هیدروسالپنکس) را فراهم می کند.

سونوگرافی اندوواژینال نیز می تواند به عنوان بخشی از معاینه اختلالات باروری تجویز شود. پزشک زمان دقیق انجام آن را در رابطه با شروع پریود به شما خواهد گفت.

در ابتدای چرخه، به شما امکان می دهد تمام فولیکول های تخمدان کوچک در حال رشد و همچنین حجم تخمدان های خود را بشمارید و اندازه گیری کنید. فولیکول تخمدان نوعی کیسه کوچک است که تخمک تا زمان بلوغ در آن ذخیره می شود و در طی تخمک گذاری آزاد می شود.

در اواسط چرخه، رشد فولیکول را ارزیابی می کند. در مورد باروری با کمک پزشکی (MAP) با تحریک تخمدان، سونوگرافی اندواژینال اندازه گیری میانگین قطر فولیکول های در حال رشد و شروع تخمک گذاری را زمانی که به اندازه صحیح رسیدند ممکن می سازد.

 

چگونه برای این امتحان آماده شوم؟

برای انجام سونوگرافی اندوواژینال نیازی به پر بودن مثانه و ناشتا بودن نیست. اگر به لاتکس حساسیت دارید، باید آن را گزارش دهید.

در روز امتحان به یاد داشته باشید که نسخه، کارت حیاتی و کارت بیمه سلامت خود را بردارید. همچنین در صورت داشتن سونوگرافی قبلی یا معاینات دیگری که قبلاً انجام شده است که می تواند به پزشک در تشخیص مشکل شما کمک کند، انجام دهید.

مقالات پیشنهادی :

 سونوگرافی خانم

عکس رنگی رحم

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

امتحان چطوره؟

روی میز امتحان به پشت دراز می کشید و زانوهایتان خم شده است. پروب استریل با محافظ لاتکس شبیه کاندوم پوشیده شده و با ژل اولتراسوند پر شده است. وارد واژن می شود. پزشک برای انجام معاینه و گرفتن تصاویر از زوایای مختلف رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها، پروب را به آرامی حرکت می دهد. او این تصاویر را بر روی صفحه نمایش روبروی خود مشاهده می کند، اندازه گیری های مختلفی انجام می دهد و به دنبال هر گونه ناهنجاری می گردد.

 

آیا این امتحان دردناک است؟

اگر گاهی اوقات کمی ناراحت کننده است، سونوگرافی اندواژینال معمولاً دردناک نیست. حدود 15 دقیقه طول می کشد.

 

آیا موارد منع مصرف وجود دارد؟

سونوگرافی ترانس واژینال نباید در دختران باکره انجام شود. وجود ضایعه فرج یا واژن نیز می تواند در انجام معاینه مشکل ایجاد کند.

 i/سونوگرافی واژینال در تهران

آیا عوارضی دارد؟

عوارض استثنایی هستند و خطر عفونت حداقل است.

 

چه زمانی نتایج را خواهم داشت؟

رادیولوژیست یا متخصص زنان در طول معاینه به شما برخی از نشانه ها را می دهد. گاهی اوقات لازم است توالی های ضبط شده در دستگاه ضبط ویدیو را مرور کنید، اما اغلب نتیجه گیری سونوگرافی به محض اتمام معاینه به شما داده می شود.

سونوگرافی اندوواژینال یک معاینه بدون درد و دقیق است که شامل تابش اشعه ایکس نمی شود. نتیجه خود را نگه دارید تا بتوانید در معاینات بعدی خود ارائه دهید.

برای به دست آوردن حداکثر اطلاعات از معاینه اولتراسوند، باید به طور سیستماتیک از طریق واژینال انجام شود، حساسیت و ویژگی آن به وضوح نسبت به معاینه خارجی (سونوگرافی سوپراپوبیک شکم) برتری دارد.

اما در برخی موارد (بیماران باکره، بیماران خیلی مسن، به میل بیمار) معاینه از طریق سوپراپوبیک انجام می شود.

معاینه انجام شده از طریق اندواژینال نیاز به مثانه خالی یا تقریباً خالی دارد. معاینه ای که از طریق سوپراپوبیک انجام می شود نیاز به مثانه پر دارد (نیاز به نوشیدن 1/2 لیتر تا 1 لیتر آب یک ساعت قبل از معاینه).

معاینه واژینال شامل وارد کردن یک پروب کوچک به داخل حفره واژن است که از انتهای آن سونوگرافی ارسال می شود. همانند سونوگرافی شکم، این سونوگرافی ها بسته به مورفولوژی اندام هایی که با آنها مواجه شده اند، به روشی متغیر به پروب باز می گردند. تصویری در صفحه اولتراسوند مشاهده می شود. این تصویر توسط دکتری که معاینه را انجام می دهد به صورت زنده نظر داده می شود.

مدت زمان امتحان از 10 تا 15 دقیقه متغیر است.

معاینه بدون درد است.

شما با فایل کامل خود شامل گزارش، تصاویر، احتمالاً یک نمودار تشریحی که آسیب شناسی را توضیح می دهد، ترک می کنید.

سونوگرافی واژینال معاینه رحم و تخمدان ها با سونوگرافی با قرار دادن پروب واژن در داخل واژن است. تغییرات ساختاری که با سونوگرافی لگن قابل مشاهده نیستند را می توان با سونوگرافی واژینال دقیق تر و دقیق تر بررسی کرد. سونوگرافی واژینال را نمی توان برای بیماران باکره اعمال کرد زیرا ممکن است به پرده بکارت آسیب برساند.

 

روش انجام سونوگرافی واژینال

بیمار را برای سونوگرافی به میز زنان می برند. پر بودن مثانه بیمار پرسیده می شود. مثانه باید قبل از سونوگرافی واژینال تخلیه شود. یک کاندوم روی پروب واژن قرار می گیرد. ژل روی کاندوم اعمال می شود. پزشک متخصص با چرخاندن پروب واژن به راست و چپ، داخل رحم و تخمدان ها را بررسی می کند.

 

سونوگرافی واژینال برای تشخیص کدام بیماری ها استفاده می شود؟

معمولاً از سونوگرافی واژینال برای تشخیص تخمک گذاری و جمع آوری تخمک برای درمان ناباروری استفاده می شود.

اگر سطح بتا hcg به حد معینی رسیده باشد اما کیسه حاملگی در سونوگرافی لگن دیده نشود، می توان لوله های فالوپ را از نظر احتمال حاملگی خارج از رحم به صورت واژینال بررسی کرد.

در درمان مشاهده ای یا درمان پزشکی کیست تخمدان، از سونوگرافی واژینال برای نظارت بر اندازه کیست ها استفاده می شود.

اگر با وجود رسیدن به هفته ششم بارداری، ضربان قلب جنین همچنان مشاهده نشد، می توان ضربان قلب را با معاینه واژینال بررسی کرد.

سونوگرافی واژینال برای نظارت بر کیست در موارد اندومتریوز (کیست شکلاتی) استفاده می شود.

هنگامی که خارج از دوره های قاعدگی خونریزی نامنظم وجود دارد، ضخامت لایه داخلی رحم - آندومتر با سونوگرافی واژینال اندازه گیری و کنترل می شود.

هنگامی که خونریزی لکه مانند بین دوره های قاعدگی اتفاق می افتد، از سونوگرافی واژینال برای بررسی پولیپ های دهانه رحم و آندومتر استفاده می شود.

سونوگرافی واژینال برای بررسی وجود فیبروم و نظارت بر محل و اندازه فیبروم موجود انجام می شود.

سونوگرافی واژینال برای تشخیص کیست های دهانه رحم و بررسی خوش خیم یا بدخیم بودن کیست ها استفاده می شود.

قرار دادن دستگاه داخل رحمی (ria-spiral) باید با سونوگرافی واژینال برای کنترل مارپیچ موجود بررسی شود.

برای تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک در بیمارانی که با بی نظمی قاعدگی، تاخیر در قاعدگی، آکنه و رشد مو مراجعه می کنند، ساختار و ظاهر تخمدان ها با سونوگرافی واژینال بررسی می شود.

اگر با سونوگرافی لگن در زمان تاخیر قاعدگی کیسه حاملگی دیده نشود، از سونوگرافی واژینال برای تشخیص این احتمال که کیسه موجود از شکم دیده نمی شود استفاده می شود.

هنگام انجام سونوگرافی واژینال، ژل اولتراسوند بر روی پروب واژینال اعمال می شود تا روانکاری شود. اگر بیمار خود را سفت نکند و شل نشود، پروب به راحتی وارد واژن می شود و به لطف ژل هیچ دردی ایجاد نمی کند.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی در تهران

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی آنومالی در تهران 

سونوگرافی چیست؟

آیا سونوگرافی واژینال به بارداری آسیب می رساند؟

از آنجایی که سه ماهه اول بارداری دوره ای با خطر بالای سقط جنین است، یکی از سوالات متداول مادران باردار این است که آیا سونوگرافی واژینال در دوران بارداری مضر است یا خیر؟ سونوگرافی واژینال در هیچ دوره ای از بارداری مضر نیست. هنگام مشاهده از شکم برای اهداف پیگیری در دوران بارداری، جنین 8-10 سانتی متر از پروب فاصله دارد (اگر مادر باردار اضافه وزن داشته باشد، حتی بیشتر به دلیل روغن کاری)، در حالی که این فاصله با مشاهده به 3-5 سانتی متر کاهش می یابد. با سونوگرافی واژینال در این صورت، بررسی تشکل هایی مانند کیسه، جنین و جفت آسان تر می شود. بنابراین، سونوگرافی واژینال یک روش تشخیصی بسیار مفید برای پیگیری رشد جنین یا بررسی ضخامت دهانه رحم در موارد خاص در دوران بارداری است. با این حال، اگر مادر باردار نمی خواهد، هیچ پزشکی برای اینکه مادر باردار تحت فشار قرار نگیرد، سونوگرافی واژینال را مجبور نمی کند.

سونوگرافی یک روش تصویربرداری پزشکی است و اطلاعاتی در مورد ساختار بدن می دهد. سونوگرافی که می تواند برای بسیاری از سیستم های اندام استفاده شود، جایگاه بسیار ارزشمندی در پیگیری بارداری دارد زیرا اطلاعات بسیار ارزشمندی در مورد ساختار جنین در رحم، وضعیت سلامتی آن، مایع آمنیوتیک اطراف، غشاها و جفت می دهد. به همین ترتیب، ما از آن به طور گسترده در ارزیابی وضعیت سلامت اندام های تناسلی زنانه خارج از بارداری استفاده می کنیم.

از نظر فنی، پس از استفاده از ژل روی شکم، پروب در زوایای مختلف دور شکم شما حرکت می‌کند و سعی می‌شود عکس‌هایی از نوزاد گرفته شود. این دستگاه امواج صوتی با فرکانس بالا را از کاوشگر ارسال می کند. هنگامی که این امواج صوتی به بافت ها برخورد می کنند، به عقب منعکس می شوند و این بازتاب با هر بافتی متفاوت است. دستگاه این بازتاب های بافت متفاوت را از طریق رایانه پردازش می کند و آنها را به عنوان تصویر روی صفحه نمایش می دهد. هدف از استفاده از ژل روی معده این است که اطمینان حاصل شود که امواج صوتی مستقیماً به بافت منتقل می شوند بدون اینکه در هوا پخش شوند.

به طور کلی سونوگرافی بارداری از ناحیه شکم انجام می شود اما در صورت نیاز در هفته های اولیه و یا گاهی در هفته های بعد می توان آن را به صورت واژینال انجام داد. سونوگرافی واژینال هیچ آسیب شناخته شده یا اثبات شده ای ندارد. اطلاعات و تصاویر واضح تری می دهد. بر خلاف آنچه شناخته شده است، ما ترجیح می دهیم که باعث سقط جنین، دریافت اطلاعات واضح تر و تشخیص زودتر خونریزی واژینال در زنان باردار شویم. پروب که از طریق واژن اعمال می شود، فقط به دهانه رحم می رسد، و این هیچ تفاوتی با رابطه جنسی ندارد، فقط ممکن است باعث ایجاد احساس ناراحتی در شما شود.

سونوگرافی های معمول بارداری بسته به شرایط موسسه می تواند بین 5 تا 20 دقیقه متفاوت باشد. ارزیابی‌های بیشتر مانند سونوگرافی دقیق و اندازه‌گیری شفافیت نوکال ممکن است زمان بیشتری طول بکشد.

 

برای برخی از ارزیابی‌های اولتراسوند (مانند شفافیت نوکال و سونوگرافی دقیق)، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص پریناتولوژی (متخصص بارداری پرخطر) یا یک رادیولوژیست ارجاع دهد، یا ممکن است بسته به ترجیح شما همه ارزیابی‌ها را خودش انجام دهد. . این توسط دکتری که شما را دنبال می کند مشخص می شود. به همین ترتیب، در تمام دوران بارداری، هنگامی که به موقعیتی مشکوک شد، می تواند شما را به متخصص پریناتولوژی ارجاع دهد. باز هم به خصوص زمانی که مشکوک به اختلالات کروموزومی باشد می تواند او را به متخصص ژنتیک یا در صورت تشخیص ناهنجاری به متخصص مربوطه ارجاع دهد. (به عنوان مثال، اگر نوزاد مجموعه ای از آب در مغز داشته باشد، ممکن است شما را به یک جراح مغز و اعصاب ارجاع دهید تا در مورد مشکلاتی که ممکن است هنگام تولد یا جراحی های احتمالی او ایجاد کند، اطلاعاتی کسب کنید.)

 

مقالات پیشنهادی :

انواع سونوگرافی

سونوگرافی خانم در تهران

سونوگرافی سه بعدی واژینال

سونوگرافی سه بعدی رحم

اولین سونوگرافی بارداری شما بین 6 تا 8 هفته انجام می شود. هدف از این سونوگرافی؛

*دیدن ضربان قلب نوزاد

*دیدن حاملگی تک یا چند قلو

*ارزیابی اینکه آیا حاملگی داخل رحمی است یا خارج از رحم و

*تا بتوانید هفته بارداری را دقیقا محاسبه کنید.

 f/سونوگرافی واژینال در تهران

به طور کلی در معاینات سونوگرافی بعد از اولین سونوگرافی بارداری؛

* ضربان قلب کودک

*رشد نوزاد (وزن به هفته بارداری)

*موقعیت جفت در رحم

*مقدار مایع آمنیوتیک

*سیستم های اندام کودک

*جنسیت کودک (از شما سوال می شود که آیا می خواهید بدانید)

* موقعیت، با کدام قسمت آمد

* طول دهانه رحم

*در صورت لزوم، معاینات ویژه (پروفایل بیوفیزیکی، داپلر بند ناف و ...) از نظر دیسترس ارزیابی می شود.

 

ارزیابی های سونوگرافی که باید در هفته های بعد انجام شود اساساً عبارتند از:

*هفته 11-14، تست غربالگری سندرم داون

*اسکن سونوگرافی دقیق بین 18-23 هفته

*32. بعد از یک هفته، می توان معاینات اولتراسوند را برای درک رشد، وضعیت آب، وضعیت نوزاد و اینکه آیا در رحم مادر در وضعیت خوبی قرار دارد، شمارش کرد.

15-16 برای تعیین جنسیت. سونوگرافی را می توان هر هفته و در هر زمانی که پزشک صلاح بداند یا شکایتی دارید تکرار شود.

در حالی که برخی از پزشکان ممکن است ترجیح دهند یک بار در ماه یک سونوگرافی معمولی انجام دهند، ممکن است در برخی از بارداری های پرخطر بیشتر تکرار شود. البته این حق شماست که بخواهید نوزاد خود را ببینید، اما نکته مهم این است که بدانید سونوگرافی معمولی به جز زمان های ذکر شده در بالا ضروری نیست و می توان تعداد دفعات سونوگرافی را با توجه به میل و امکانات خود تنظیم کرد. موسسه بهداشت و درمان پس از انجام معاینات پزشکی لازم، در صورت مناسب بودن وضعیت نوزاد، پزشک می تواند تصویر 4 بعدی را در حد امکان و زمان به شما نشان دهد.

معرفی سونوگرافی در بارداری تقریبا به 40 سال رسیده است. و در مطالعات علمی گسترده ای که در این مدت انجام شده است، هیچ مدرکی مبنی بر مضر بودن سونوگرافی و یا اینکه سونوگرافی های مکرر باعث ناتوانی نوزاد یا مانع از رشد جزیره شود، وجود نداشته است. سونوگرافی مانند اشعه ایکس شامل اشعه نیست. این فقط از یک موج صوتی در فرکانسی استفاده می کند که گوش انسان قادر به شنیدن آن نیست و این به نوزاد در حال رشد در رحم مادر آسیبی نمی رساند. نکته مهم این است؛ اگرچه هیچ آسیب شناخته شده ای وجود ندارد، انجام سونوگرافی اغلب برای سرگرمی بی معنی است. پزشک شما فرکانس مورد نیاز را به شما خواهد گفت.

اسکن USG TVS مخفف سونوگرافی ترانس واژینال است. اصطلاح ترانس واژینال به هر چیزی که از طریق واژن وارد می شود اشاره دارد. این یک آزمایش سونوگرافی است که در آن پروب از طریق واژن زن وارد می شود. معمولاً برای تشخیص ناهنجاری‌های دستگاه تناسلی زنان، تأیید بارداری و اطمینان از سلامت جنین استفاده می‌شود. نتایج اسکن می تواند به پزشک شما در تجزیه و تحلیل مشکلاتی مانند عوارض دوران بارداری، شرایط رحم یا تخمدان ها مانند فیبروم یا سرطان کمک کند. از آنجایی که سونوگرافی هیچ تشعشع مضری از خود ساطع نمی کند، به طور کلی روش غربالگری ترجیحی در دوران بارداری است.

 

سونوگرافی ترانس واژینال دقیقا چیست؟

برای درک دقیق سونوگرافی ترانس واژینال یا USG TVS، ابتدا باید اصل پشت آزمایش اولتراسوند را درک کنیم.

سونوگرافی معمولی

سونوگرافی معمولی یک روش معمول تصویربرداری رادیولوژیکی است که برای غربالگری قسمت های مختلف داخلی بدن استفاده می شود. مبدل اولتراسوند امواج صوتی با فرکانس بالا تولید می کند. این امواج صوتی به اندام های مختلف بدن برخورد کرده و منعکس می شوند. این امواج صوتی پژواک تجزیه و تحلیل می شوند و تصویری را بر روی صفحه نمایش تشکیل می دهند. این تصویر به سونوگرافی معروف است. سونوگرافی همچنین برای تجسم تصاویر متحرک اعضای داخلی بدن در زمان واقعی استفاده می شود.

 

سونوگرافی ترانس واژینال

اصل پشت سونوگرافی ترانس واژینال مشابه سونوگرافی معمولی است، اما روش کاملاً متفاوت است. سونوگرافی استاندارد معمولا به صورت خارجی انجام می شود، در حالی که سونوگرافی ترانس واژینال با قرار دادن پروب اولتراسوند توسط تکنسین یا رادیولوژیست در داخل کانال واژن انجام می شود. اندام های داخلی را می توان با وضوح بیشتری مشاهده کرد زیرا پروب بین دو تا سه اینچ در داخل کانال واژن قرار می گیرد.

 

سونوگرافی ترانس واژینال چگونه مفید است؟

سونوگرافی ترانس واژینال می تواند تصاویر دقیقی از اندام های تناسلی- ادراری زنانه مانند دهانه رحم واژن، رحم، دستگاه ادراری، لوله های فالوپ و تخمدان ها ارائه دهد.

همچنین به دنبال تغییرات در اندازه، موقعیت یا شکل اندام های تناسلی زنانه مانند تخمدان ها و رحم است.

تخمدان ها ممکن است گاهی اوقات کیست ایجاد کنند و سونوگرافی ترانس واژینال می تواند به تشخیص آنها کمک کند.

برای تعیین ضخامت دیواره های مثانه مفید است.

همچنین برای ارزیابی ضخامت دیواره رحم از جمله میومتر یا آندومتر استفاده می شود.

 

مقالات پیشنهادی : 

دکتر ماموگرافی

علائم اندومتریوز

تصویر اندومتریوز

چرا به سونوگرافی ترانس واژینال نیاز دارم؟

هنگامی که بیمار علائمی مانند موارد زیر را نشان می دهد ممکن است توسط پزشک درخواست سونوگرافی ترانس واژینال شود:

درد بیش از حد لگن

لکه بینی

ناباروری

خونریزی بعد از یائسگی

اندومتریوز

التهاب دهانه رحم

وجود علائم فیبروم، کیست یا توده های غیر طبیعی در رحم یا تخمدان ها.

USG TVS در دوران بارداری بسیار مفید است.

در دوران بارداری، این اسکن برای نظارت بر ضربان قلب جنین مفید است.

همچنین می تواند به تعیین تاریخ زایمان و درک مکان و موقعیت جفت کمک کند.

در زنان، اسکن TVS نیز حاملگی خارج از رحم را تعیین و بررسی می کند.

 

انواع کیست تخمدان چیست؟

کیست های تخمدان مختلفی مانند کیست درموئید و آندومتریوم (که کیست شکلاتی نیز نامیده می شود) وجود دارد.

با این حال، شایع ترین نوع کیست های پر از مایع است که در طول چرخه قاعدگی تشکیل شده است.

اینها کیست های فولیکولی و کیست های جسم زرد هستند.

 r/سونوگرافی واژینال در تهران

کیست های فولیکولی

در طول چرخه قاعدگی، یک تخمک در کیسه فولیکولی رشد می کند.

در بیشتر موارد، فولیکول باز می شود و تخمک آزاد می کند. اما اگر فولیکول باز نشود، مایع داخل آن می تواند کیست روی تخمدان به وجود آورد.

 

کیست جسم زرد

جسم زرد یک ساختار خوش خیم است که پس از آزاد شدن تخمک در تخمدان ظاهر می شود. وظیفه آن ترشح هورمون های مورد نیاز برای بارداری است. با این حال، پس از چند روز از بین می رود مگر اینکه بارداری شروع شود.

در برخی موارد، ممکن است حل نشود. در عوض، مایع اضافی در داخل آن منبع قابل اعتماد ایجاد می شود که منجر به کیست می شود.

کیست های تخمدانی که به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی معمولی تشکیل نمی شوند عبارتند از:

کیست های درموئید: این توده های کیسه مانند روی تخمدان ها می توانند حاوی مو، چربی و سایر بافت ها باشند.

آندومتریوم : به این کیست ها در اصطلاح عامیانه کیست های شکلاتی نیز گفته می شود و ممکن است افراد مبتلا به اندومتریوز شدید را تحت تاثیر قرار دهند.

سیستادنوما: این توده ها می توانند در سطح بیرونی تخمدان ها ایجاد شوند.

برخی افراد دچار بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می شوند که در آن تخمدان ها کیست های کوچک زیادی را تشکیل می دهند. PCOS می تواند باعث بزرگ شدن تخمدان ها شود. در صورت عدم درمان، تخمدان پلی کیستیک می تواند منجر به ناباروری شود.

 

داشتن کیست تخمدان چه حسی دارد؟

اگر کیست رشد کند، علائمی می تواند ظاهر شود مانند :

نفخ یا تورم شکم

حرکات روده دردناک

درد در قسمت لگن قبل یا در طی سیکل قاعدگی شخص

مقاربت دردناک

درد در قسمت پایین کمر یا ران

حساسیت سینه

تهوع و استفراغ

 

چگونه بفهمیم کیست تخمدان ترکیده است؟

علائم شدید می تواند نشان دهنده پیچ خوردگی تخمدان یا پارگی کیست باشد. این شامل:

درد شدید یا تیز لگن

تب

غش یا سرگیجه

تنفس سریع و پی در پی

هر دو عارضه نادر هستند، اما در صورت عدم درمان به موقع می توانند عواقب جدی داشته باشند.

 

تشخیص کیست تخمدان

پزشک ممکن است متوجه تورم در یکی از تخمدان های شما شوند و برای تایید وجود کیست، سونوگرافی را درخواست کنند.

سایر ابزارهای تصویربرداری که ممکن است برای تشخیص کیست تخمدان استفاده شوند عبارتند از:

سی تی اسکن: سی تی اسکن از دستگاه تصویربرداری بدن برای ایجاد تصاویر مقطعی از اندام های داخلی استفاده می کند.

MRI: MRI از میدان های مغناطیسی برای تولید تصاویر عمیق از اندام های داخلی استفاده می کند.

از آنجایی که اکثر کیست ها پس از چند هفته یا چند ماه ناپدید می شوند، ممکن است پزشک بلافاصله برنامه درمانی را توصیه نکند.

در مقابل ،  احتمال دارد آزمایش اولتراسوند را در چند هفته یا چند ماه برای بررسی  مجدد وضعیت شما تکرار کنند. در موارد خاص، نیازی به نظارت بیشتر نخواهد بود، به خصوص اگر قبلاً کیست فولیکولی یا کیست جسم زرد داشته اید.

اگر هیچ بهبودی در وضعیت شما وجود نداشته باشد یا اندازه کیست افزایش یابد، پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای تعیین علل دیگر علائم شما درخواست کند.

اینها ممکن است شامل تست بارداری یا تست سطح هورمون باشد. آزمایش سطح هورمون به بررسی مسائل مرتبط با هورمون، مانند داشتن بیش از حد استروژن یا پروژسترون کمک می کند.

 

درمان کیست تخمدان

بیشتر کیست های تخمدان خوش خیم می باشند و به شکل طبیعی بدون درمان از بین می روند. این کیست ها علائم اندکی دارند. درمان های خانگی مانند گرما درمانی می تواند به کاهش علائمی که دارید کمک کند.

گفته می شود، اگر درمان لازم باشد، نوع درمان به نوع کیست بستگی دارد. برخی از کیست های بزرگتر، اندومتروم ها یا کیست های سرطانی معمولاً باید با جراحی برداشته شوند.

 

مقالات پیشنهادی : 

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی آنومالی چیست

الاستوگرافی چیست؟

الاستوگرافی کبد چیست؟

گزینه های جراحی عبارتند از:

لاپاراسکوپی: پزشک با ایجاد چندین برش کوچک در نزدیکی ناف و قرار دادن یک ابزار کوچک در شکم شما برای برداشتن کیست، لاپاراسکوپی را انجام می دهد.

لاپاراتومی: در این روش، پزشک می تواند کیست را از طریق یک برش بزرگ در شکم شما با جراحی خارج کند. این به عنوان لاپاراتومی شناخته می شود. سپس اگر نگران سرطان باشند، می توانند بیوپسی انجام دهند.

 

عوارض کیست تخمدان

زمانی پیچ خوردگی تخمدان اتفاق می‌افتد که یک کیست بزرگ باعث چرخش یا حرکت تخمدان از موقعیت اصلی خود می‌شود. خون رسانی به تخمدان قطع می شود. در صورت عدم درمان، پیچ خوردگی تخمدان می تواند باعث آسیب یا مرگ بافت تخمدان شود. کیست های پاره شده به ندرت باعث درد شدید و خونریزی داخلی می شوند

 i/سونوگرافی واژینال در تهران

پیشگیری از کیست تخمدان

اگر کیست های تخمدان عود کننده دارید، پزشک می تواند برای توقف تخمک گذاری و جلوگیری از ایجاد کیست های جدید، داروهای ضد بارداری خوراکی تجویز کند.

داروهای ضد بارداری خوراکی نیز می توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان کمک کنند.

علاوه بر این، در مطالعه‌ای بر روی موش‌ها، محققین منبع معتبر دریافتند که ترکیب مکمل‌های آنتی‌اکسیدان رسوراترول و داروی دیابت متفورمین ممکن است به حفظ وزن سالم و سطوح هورمونی و همچنین ساختار سلولی فولیکولی بهینه در تخمدان‌ها کمک کند. این ممکن است به جلوگیری از تشکیل کیست کمک کند.

معاینات معمول زنان نیز می تواند به پزشک در تشخیص زودهنگام کیست تخمدان کمک کند.

پزشک را در مورد علائمی که ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد، هشدار دهید، مانند:

تغییر در چرخه قاعدگی شما

درد لگنی مداوم

از دست دادن اشتها

کاهش وزن غیر قابل توضیح

پری شکم

کیست های خوش خیم تخمدان به ندرت سرطانی می شوند. بنابراین، مراجعه به پزشک و دریافت تشخیص صحیح مهم است.

چشم انداز افراد قبل از یائسگی مبتلا به کیست تخمدان خوب است. بیشتر کیست ها در طول چند ماه از بین می روند.  با این حال، افراد قبل از یائسگی و افراد مبتلا به عدم تعادل هورمونی مانند PCOS نیز می توانند کیست های تخمدانی را تجربه کنند.

این واقعا به نوع کیست بستگی دارد. کیست های تخمک گذاری نشان دهنده چرخه های منظم قاعدگی هستند، اما اندومتریوم ها نشان دهنده اندومتریوز هستند که می تواند به باروری آسیب برساند. کیست‌های درموئید می‌توانند باعث درد شوند و مقاربت جنسی را دردناک‌تر کنند و بر بارداری تأثیر بگذارند.

جهت بهبود یافتن باروری، پزشک می تواند کیست را حذف یا حتی کوچک کند. با این حال، برداشتن برخی از انواع کیست ها به روش لاپروسیپی می تواند بر باروری شما تأثیر منفی بگذارد.

بسته به اندازه و نوع کیست، رویکرد "صبر کن و ببین" ممکن است برای کیست تخمدان مناسب باشد.

پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن و بررسی هرگونه کیست یا رشدی که پس از یائسگی روی تخمدان ها ایجاد می شود توصیه کند. این به این دلیل است که احتمال ایجاد کیست سرطانی یا سرطان تخمدان پس از یائسگی افزایش می یابد. با این حال، کیست تخمدان شانس ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش نمی دهد.

 

کیست تخمدان چگونه درمان می شود؟

هنگامی که پزشک تشخیص کیست تخمدان را داد، پزشک شما بسته به سن، اندازه و محل کیست، یک برنامه درمانی سفارشی ایجاد می کند.

اکثر کیست های تخمدان به مرور زمان و بدون هیچ گونه درمان اضافی خود به خود ناپدید می شوند. پزشک به شما توصیه می کند که ابتدا شدت کیست ها را بررسی کنید. اگر تعداد کیست‌ها زیاد یا کوچک نباشد، پزشک توصیه می‌کند چند هفته صبر کنید و دوباره تصویربرداری کنید. اگر اندازه کیست کاهش نیافته باشد، پزشک شما مرحله بعدی درمان را ادامه خواهد داد.

 

داروها

داروهای ضد بارداری هورمونی یا مصنوعی مانند قرص های ضد بارداری به تنظیم تعادل هورمونی در جریان خون کمک می کنند و در نتیجه از ایجاد کیست ها جلوگیری می کنند. اکثر داروها از پیشرفت بیشتر کیست ها جلوگیری می کنند، اما اندازه کیست های تخمدان موجود را کاهش نمی دهند.

 

مداخلات جراحی

اگر کیست‌ها بزرگ‌تر باشند یا عملکرد طبیعی تخمدان را مهار کنند، پزشک به شما پیشنهاد می‌کند که آنها را با جراحی خارج کنید. این می تواند شامل سیستکتومی تخمدان (برداشتن کیست ها از تخمدان در حالی که تخمدان دست نخورده نگه داشته شود) یا اوفورکتومی (برداشتن یک یا یکی از تخمدان های آسیب دیده) باشد.

در موارد شدید که کیست ها یا به کیست هموراژیک تبدیل شده اند یا توده کیستیک در سایر قسمت های آناتومی تولید مثلی بیمار وجود دارد، پزشک ممکن است انجام هیسترکتومی کامل (برداشتن رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ) را پیشنهاد دهد.

میزان درمان کیست تخمدان به شدت کیست تخمدان و میزان پیشرفت آن در فرد بستگی دارد. در بیشتر مواقع، پزشک شما با انتظار شروع می کند و به دنبال آن مداخلات دیگری معرفی می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری جنین چیست؟

سونوگرافی توسط متخصص خانم در تهران

اکوی قلب جنین در دوران بارداری

عوارض احتمالی کیست تخمدان چیست؟

با وجود خوش‌خیم بودن کیست‌های تخمدان در بیشتر موارد، در صورت پیشرفت غیرقابل کنترل و بدون تنظیم، می‌تواند منجر به عوارض شود.

چند مورد کیست تخمدان ممکن است بدخیم باشد و منجر به سرطان تخمدان شود.

در موارد نادر، برخی از کیست های تخمدان به تولید غیر طبیعی هورمون های تولید مثل در بدن کمک می کنند که منجر به عوارض متعددی می شود.

برخی از کیست های پر از مایع ممکن است پاره شده و ترکیده شوند که منجر به خطرات عفونت می شود.

موارد پیچیده کیست تخمدان که از ساقه تخمدان جوانه می زند می تواند جریان خون به تخمدان ها را مهار کند و منجر به آسیب شود.

کیست های بزرگتر می توانند باعث تورم شکم شوند و بر عملکرد طبیعی سایر اندام های اصلی تأثیر بگذارند.

به عنوان یک زن، به خصوص با افزایش سن، انجام معاینه منظم لگن برای جلوگیری از شدت های مرتبط با کیست تخمدان ایده آل است. معاینات منظم لگن، تشخیص زودهنگام و مداخلات پزشکی را برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط ممکن می سازد.

 

درد کیست تخمدان چقدر طول می کشد؟

درد ناشی از کیست تخمدان اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که کیست تخمدان خونریزی‌دهنده باشد یا در حال پیشرفت باشد. در بیشتر موارد، درد بیش از دو هفته طول می کشد و پس از آن باید به پزشک مراجعه کنید.

 

آیا کیست تخمدان یک بیماری جدی است؟

کیست تخمدان همیشه نگران کننده نیست مگر اینکه علائم شدیدی مانند درد مزمن شکمی، تب، تورم، ناراحتی و غیره را نشان دهد.

 

آیا موجب کیست تخمدان می شود؟

اگرچه مطالعات قطعی زیادی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد، اما چند مطالعه همبستگی بین استرس عاطفی و سندرم تخمدان پلی کیستیک را برجسته می‌کنند.

کیست تخمدان قابل درمان و پیشگیری است. اگر تشخیص داده شد، نیازی به وحشت نیست. در عوض، گزینه های درمانی، دیدگاه بلندمدت احتمالی و تغییرات جانبی در شیوه زندگی را که می توانید برای کاهش علائم و داشتن یک زندگی عادی ایجاد کنید، مورد بحث قرار دهید.

علائم بیماری های رحم

انواع مختلف بیماری های رحمی دارای علائم اساسی و مشابه هستند. این علائم را بررسی کنید تا نحوه درمان این بیماری را بیاموزید.

پریودهای نامنظم

درد در اطراف رحم

مشکل ادرار مکرر

خونریزی غیر طبیعی واژن

گرفتگی شدید پریود

خستگی

درد در ناحیه تحتانی شکم یا لگن

تخلیه

مشکل در باردار شدن

درد و درد شدید در حین مقاربت

عفونت های مثانه

تورم شکم

به غیر از اینها، ممکن است علائم دیگری نیز وجود داشته باشد که ممکن است تجربه کنید. همچنین، احتمال بدتر شدن یا بهبود علائم با مراحل مختلف چرخه قاعدگی وجود دارد.

 h/سونوگرافی واژینال در تهران

انواع مختلف بیماری های رحم و علل آنها

انواع مختلفی از بیماری های رحمی با علل زمینه ای متفاوت وجود دارد. بیشتر این علل در داخل رحم ایجاد می شوند، در حالی که سایر عوامل ممکن است شامل تغییرات هورمونی باشند.

دیسمنوره: معمولاً به عنوان درد قاعدگی شناخته می شود، ممکن است قبل یا در طول دوره قاعدگی خود این درد را تجربه کنید. این وضعیت خیلی نگران کننده نیست یا نیاز به مراقبت پزشکی دارد. با این حال، یک پد گرم کننده، برخی داروها یا استراحت مناسب ممکن است به تسکین گرفتگی کمک کند.

منوراژی: در این شرایط، فرد ممکن است در طول دوره قاعدگی خود دچار خونریزی شدید شود. این نوع خونریزی غیرطبیعی ممکن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشد. ممکن است بیش از یک دلیل برای بروز آن وجود داشته باشد، مانند عدم تعادل هورمونی، پولیپ، فیبروم، روش های پیشگیری از بارداری، یا در شدیدترین موارد، سرطان

خونریزی شدید ناشی از این بیماری رحمی ممکن است منجر به کم خونی شود. اگر شرایط مشابهی را تجربه می کنید، حتما به دنبال کمک پزشکی باشید.

افتادگی رحم: این مورد نشان می دهد که رباط ها و عضلات مسئول حفظ سلامت رحم ضعیف شده اند. با افزایش سن، زنان به طور معمول پرولاپس متوسط رحم را تجربه می کنند. در این سناریو ممکن است فرد دچار فوریت ادرار یا نشت ادرار شود.

ناهنجاری مادرزادی رحم: رحم ممکن است گاهی شکل غیرعادی داشته باشد. با توجه به این وضعیت رحمی، باردار شدن یا حتی احتمال سقط جنین بسیار دشوار است. و این وضعیت با سونوگرافی قابل تشخیص است.

PID:رحم همچنین می تواند تحت تأثیر باکتری ها یا میکروب های دیگر قرار گیرد که از دهانه رحم وارد شده و به سمت بالا پخش می شوند. علاوه بر این، می تواند اندام های لگن، لوله های فالوپ و دهانه رحم را نیز درگیر کند.

فیبروم ها: فیبروم ها توده هایی هستند که در دیواره یا دیواره های رحم ایجاد می شوند. یا در برخی موارد می تواند در خارج از رحم نیز رشد کند. و اندازه این فیبروم ها ممکن است از اندازه یک دانه کوچک تا بزرگی یک پرتقال متفاوت باشد.

در این وضعیت رحمی ممکن است کمردرد، درد شدید در حین مقاربت، خونریزی شدید قاعدگی و مشکل در باردار شدن را تجربه کنید.

آندومتریوز: بافت هایی که پوشش رحم را تشکیل می دهند، تمایل دارند در قسمت های دیگر رشد کنند. در بیشتر موارد، در اطراف تخمدان ها و شکم رشد می کند. این منجر به ایجاد بافت اسکار در تمام اندام های آسیب دیده می شود.

ممکن است این کار را از طریق خونریزی نامنظم، درد در روده یا شکم، ادرار دردناک یا درد شدید در حین مقاربت انجام دهید. فورا آن را آزمایش کنید، زیرا ممکن است آندومتریوز باشد.

سرطان رحم: این بیماری رحمی ممکن است منجر به خونریزی غیرطبیعی شود. نوع در این دسته سرطان آندومتر است و درمان مناسب آن بسیار مهم است زیرا شانس زیادی برای انتشار در اطراف رحم دارد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی شبانه روزی

عکس رنگی رحم

اکوی قلب جنین

آزمایش های مربوط به بیماری های رحمی

وضعیت و محل دقیق بیماری تنها پس از تشخیص صحیح علائم و انجام آزمایشات تکمیلی قابل شناسایی است. این تست ها می توانند به شرح زیر باشند:

معاینه لگن: می تواند به شناسایی مسائلی مانند افتادگی رحم کمک کند. با این حال، از شما خواسته می شود که چندین آزمایش دیگر را برای تأیید وضعیت خود انجام دهید.

آزمایش ادرار: به آزمایش یا تشخیص عفونت و وجود سلول های سرطانی کمک می کند.

نمونه‌های خون: نمونه‌های خون به بررسی تغییرات هورمونی کمک می‌کنند، که ممکن است بر رحم تأثیر بگذارد.

تست های تصویربرداری: سی تی اسکن یا سونوگرافی تصویری از رحم تولید می کند. در نتیجه، می توانید ببینید که آیا تفاوت هایی در اندازه، مکان و غیره وجود دارد یا خیر.

 

گزینه های درمانی برای شرایط مختلف رحم

علائم شما به شدت بر گزینه های درمانی که پزشک به شما پیشنهاد می کند تأثیر می گذارد. در اینجا چند گزینه درمانی رایج برای درمان مشکلات رحمی وجود دارد.

آنتی بیوتیک ها: برای شرایطی مانند PID یا سایر مشکلات رحمی، پزشک آنتی بیوتیک های خاصی را تجویز می کند.

درمان های هورمونی: اگر بیماری شما آندومتریوز باشد، از شما خواسته می شود که داروهای خاصی مانند قرص های ضد بارداری مصرف کنید. اگر علائم شدید باشد، پزشک هورمون درمانی را پیشنهاد می کند.

جراحی: در مواردی که شرایط شدید است، مانند سرطان یا افتادگی رحم، جراحی اجتناب ناپذیر است. اگر علائم بدتر شوند، رحم نیز ممکن است برداشته شود.

آمبولیزاسیون: این روش درمانی برای درمان فیبروم های رحمی است. در صورت لزوم می تواند پولیپ را نیز درمان کند.

 

رحم می تواند تحت تأثیر شرایط مختلفی قرار گیرد که علائم مشابهی دارند. این تصمیم عاقلانه ای نیست که بدون تشخیص مناسب، اقدامات درمانی انجام دهیم. تشخیص صحیح توسط یک متخصص پزشکی و پیگیری گزینه های درمانی مناسب به طور موثر هر بیماری رحمی را درمان می کند.

 

آدنومیوز رحم چیست؟

آدنومیوز رحم شرایطی است که در آن پوشش داخلی رحم به دیواره های رحم رشد می کند. ممکن است باعث درد و خونریزی شدید در طول دوره قاعدگی شود.

در زنان سالم در سنین باروری، پوشش رحم در داخل رحم ایجاد می شود. اگر لقاح اتفاق نیفتد، آستر هر ماه در طول قاعدگی ریزش می کند و در ماه بعد پوشش جدیدی ایجاد می شود.

هنگامی که یک زن مبتلا به آدنومیوز رحم است، پوشش رحم به دیواره‌های عضلانی رحم نفوذ می‌کند و معمولاً باعث درد و سایر علائم می‌شود.

 

علت آدنومیوز رحم چیست؟

پزشکان دقیقاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث آدنومیوز رحم می شود. با این حال، شواهد نشان می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض استروژن ممکن است یک عامل کمک کننده باشد. اگر دوره‌های قاعدگی‌شان کوتاه‌تر از حد متوسط باشد یا اگر دو بار یا بیشتر باردار شده باشند، ممکن است در معرض استروژن بیشتری قرار بگیرند. قرار گرفتن در معرض هورمون های دیگر، از جمله پروژسترون، پرولاکتین، و هورمون محرک فولیکول (FSH) و/یا سابقه جراحی رحم نیز ممکن است منجر به این بیماری شود.

 

علائم آدنومیوز رحم چیست؟

زنان مبتلا به آدنومیوز رحم ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

خونریزی قاعدگی که به طور قابل توجهی بیشتر از حد معمول طول می کشد

خونریزی شدید قاعدگی

دوره های قاعدگی دردناک که به مرور زمان دردناک تر می شوند

درد لگن

درد هنگام مقاربت

ناباروری

فشار روی مثانه یا راست روده

کم خونی

 

عوامل خطر آدنومیوز رحم چیست؟

زنان ممکن است بیشتر به آدنومیوز رحم مبتلا شوند اگر:

بین 35 تا 50 سال سن دارند

دو بار یا بیشتر باردار شده اند

سزارین شده

سایر جراحی های رحم از جمله گشاد شدن و کورتاژ (برای سقط جنین یا سقط جنین) انجام داده اید.

اندومتریوز دارند

فیبروم داشته باشید

شروع قاعدگی در سن 10 سالگی یا زودتر

دوره‌های قاعدگی کوتاه‌تر از معمول داشته‌اند (مثلاً 24 روز به جای 28 روز)

ناباروری تشخیص داده شده اند

آیا چاق هستند قرص های ضد بارداری مصرف کرده اند

 

آدنومیوز رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان ممکن است آدنومیوز رحم را پس از گرفتن سابقه پزشکی بیمار، انجام معاینه فیزیکی و سفارش آزمایش های تصویربرداری تشخیصی تشخیص دهند.

هنگامی که یک زن در دهه 40 خود یک یا چند مورد از علائم ذکر شده در بالا، از جمله خونریزی شدید قاعدگی و درد در حین رابطه جنسی را گزارش می‌کند، پزشک او می‌خواهد درباره سابقه باروری او بیشتر بداند - آیا او باردار بوده، سقط جنین یا سابقه قبلی داشته است. سقط جنین اطلاعات مربوط به چرخه قاعدگی نیز مهم است - زمان شروع، تعداد دفعات وقوع آن، شدت جریان و اینکه آیا با درد یا علائم دیگر همراه است یا خیر. سابقه فیبروم یا اندومتریوز نیز ممکن است مرتبط باشد.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک به دنبال علائم بزرگ شدن رحم خواهد بود. در برخی از زنان، رحم نیز ممکن است به لمس حساس تر باشد.

ممکن است از مطالعات تصویربرداری، از جمله سونوگرافی ترانس واژینال یا MRI برای تشخیص این بیماری استفاده شود. اینها می توانند وجود رشد غیر طبیعی بافت در رحم را نشان دهند که نشان دهنده آدنومیوز رحم است.

پزشکان همچنین ممکن است از هیستروسکوپ - ابزاری نورانی که کمی شبیه تلسکوپ عمل می کند - برای بررسی وجود آدنومیوز

رحم استفاده کنند. پزشکان این ابزار نازک را از طریق واژن وارد رحم می کنند.

 

گزینه های جراحی نیز در دسترس هستند، از جمله:

ابلیشن آندومتر، که پوشش داخلی رحم را با گرما، سرما یا فرکانس رادیویی تخریب می کند. پس از برداشتن پوشش داخلی، زنان قاعدگی های سبک تری را تجربه می کنند یا در برخی موارد دیگر خونریزی قاعدگی ندارند. بعد از این روش دیگر امکان بارداری وجود ندارد. توجه به این نکته مهم است که ابلیشن آندومتر درد مرتبط با آدنومیوز را بهبود نمی بخشد.

آمبولیزاسیون شریان رحمی، که خونرسانی به لایه داخلی رحم را مسدود می کند. این باعث می شود دوره های قاعدگی سبک تر و ناراحتی کمتری داشته باشید. این روش همچنین بر باروری زنان تأثیر می گذارد و نباید برای فردی که می خواهد باردار شود انجام شود.

هیسترکتومی یا برداشتن رحم ممکن است برای زنان با علائم شدید توصیه شود. برداشتن رحم تمام علائم آدنومیوز رحم را از بین می برد، اما همچنین به این معنی است که زن دیگر نمی تواند باردار شود.

 

مقالات پیشنهادی :

ترشح پستان

مرکز سونوگرافی سینه

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی تیروئید

چشم انداز افراد مبتلا به آدنومیوز رحم چیست؟

انواع درمان ها ممکن است به کاهش علائم آدنومیوز رحم کمک کنند. این وضعیت ممکن است ناراحت کننده باشد و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد، اما منجر به بیماری جدی تری نمی شود.

اگرچه گزینه‌های درمانی در دسترس هستند، زمان ممکن است به کاهش درد و ناراحتی مرتبط با آدنومیوز رحم نیز کمک کند. پس از یائسگی، زنان ممکن است متوجه شوند که علائم آنها محو یا ناپدید می شوند.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT