• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی واژینال در تهران | سونوگرافی واژینال در زمان بارداری


سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی واژینال در تهران ؛ نوعی سونوگرافی است که توسط یک پروب وارد شده در واژن انجام می شود و تصویر واضحی از جنین، دهانه رحم و جفت می دهد.سونوگرافی ترانس واژینال یکی از انواع سونوگرافی است که از آن برای بررسی اندام های داخل لگنی زنان استفاده می شود.

درهنگام سونوگرافی ترانس واژینال که نوعی تصویربرداری داخل رحمی است، واژن، رحم،سرویکس (دهانه رحم)،آندومتر، لوله های رحمی، تخمدان ها و مثانه ارزیابی میشوند.سونوگرافیست با استفاده از ابزار مخصوصی به نام پروب، اندام های داخلی لگن را بررسی می نماید.به این نوع سونوگرافی سونوگرافی داخلی یا سونوگرافی ترانس واژینال نیز می گویند.

برای گرفتن نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر بر روی عکس زیر کلیک کرده و مستقیما با ما تماس بگیرید

سونوگرافی واژینال در تهران Vaginal ultrasound in Tehran

آزمایش سونوگرافی واژینال برای چیست؟

سونوگرافی واژینال همانند سونوگرافی غربالگری به پزشک یا متخصص سونوگرافی (سونوگرافیست) اجازه می دهد جنین را ببیند و اندازه گیری کند. حتی ممکن است متوجه شوید که دوقلو یا سه قلو باردار هستید.

همچنین به پزشک یا متخصص سونوگرافی اجازه می دهد تا واژن،دهانه رحم، لوله های فالوپ، رحم و تخمدان های شما را بررسی کند.

می توان از سونوگرافی واژینال به جای سونوگرافی استاندارد شکم استفاده کرد که در آن پروب روی شکم شما قرار می گیرد.

چرا سونوگرافی واژینال توصیه می شود؟

سونوگرافی واژینال زمانی توصیه می شود که پزشک یا ماما تصویر تشخیصی واضح تری نسبت به تصویری که می تواند از طریق سونوگرافی استاندارد شکم دریافت کند، بخواهد.

چه زمانی از دوران بارداری استفاده می شود؟

 

سونوگرافی واژینال می تواند باردار بودن شما را تایید کند زیرا می تواند ضربان قلب را در اوایل بارداری شما تشخیص دهد. همچنین می تواند محل و اندازه جنین را ثبت کند و تعیین کند که آیا شما یک نوزاد یا بیشتر باردار هستید یا خیر.

سونوگرافی واژینال در تهران Vaginal ultrasound in Tehran

سونوگرافی واژینال همچنین می تواند برای تشخیص مشکلات یا مشکلات احتمالی از جمله موارد زیر استفاده شود:

تشخیص حاملگی خارج از رحم

برای تعیین خطر زایمان زودرس، دهانه رحم را اندازه گیری می کنند، که امکان هرگونه مداخله لازم را فراهم می کند

تشخیص ناهنجاری در جفت یا دهانه رحم

برای تشخیص منبع هرگونه خونریزی غیر طبیعی

برای کنترل ضربان قلب جنین

برای مشاهده ی هر گونه تغییری که می تواند منجر به عوارضی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس شود.

  بیشتر بخوانید: عکس رنگی رحم ، اکوی قلب جنین ، ماموگرافی دیجیتال

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی واژینال توسط پزشک یا متخصص سونوگرافی در بیمارستان، کلینیک یا اتاق مشاوره انجام می شود. از یک پروب استفاده می کنند که کمی پهن تر از انگشت شماست.

احتمالاً از شما خواسته می شود قبل از شروع سونوگرافی مثانه خود را خالی کنید ( ادرار کردن ).

از شما خواسته می شود که نیمه پایینی لباس خود را در بیاورید و روی میز معاینه با زانوهای خمیده دراز بکشید.

سونوگرافی واژینال در تهران Vaginal ultrasound in Tehran

چه زمانی نتایج را مشاهده می کنم؟

اغلب می توانید تصاویر سونوگرافی را در حین انجام اسکن روی مانیتور ببینید. اگر متخصص شما آنجا باشد، ممکن است فوراً نتایج را با شما در میان بگذارد.

اگر متخصصی در آنجا نباشد، سونوگرافیک معمولاً اجازه ندارد در مورد آنچه می بیند با شما صحبت کند. پزشک یا مامای شما پس از پردازش تصاویر را می بیند. معمولاً یک یا دو روز طول می کشد تا نتیجه حاصل شود.

آیا خطراتی وجود دارد؟

سونوگرافی واژینال برای شما و کودکتان بی خطر است.

اگر به لاتکس حساسیت دارید، به سونوگرافیست اطلاع دهید تا بتواند از غلاف بدون لاتکس روی پروب استفاده کند.

این روش هیچ عارضه‌ای ندارد، بنابراین می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

عملا هیچ خطری در ارتباط با سونوگرافی ترانس واژینال وجود ندارد، اگرچه ممکن است کمی ناراحتی را تجربه کنید. کل آزمایش حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد و نتایج معمولاً در حدود 24 ساعت آماده می شوند.

اگر پزشک شما نتواند تصویر واضحی دریافت کند، ممکن است برای تکرار آزمایش از شما خواسته شود. سونوگرافی لگن یا شکم گاهی قبل از سونوگرافی ترانس واژینال بسته به علائم شما انجام می شود.

اگر احساس ناراحتی بیش از حد از سونوگرافی ترانس واژینال دارید و نمی توانید این روش را تحمل کنید، ممکن است پزشک سونوگرافی ترانس شکمی را انجام دهد. این شامل این است که پزشک ژل را روی معده شما بمالد و سپس از یک دستگاه دستی برای مشاهده اندام های لگن شما استفاده کند.

این رویکرد همچنین برای کودکان در مواقعی که تصاویر لگن مورد نیاز است، گزینه ای است.

سونوگرافی واژینال در تهران Vaginal ultrasound in Tehran

اولتراسوند اصطلاحی است که برای امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود. معاینات اولتراسوند از این امواج صوتی برای تولید یک تصویر یا تصویر بر روی صفحه نمایشی که داخل بدن شما را نشان می دهد استفاده می کند. سونوگرافی توسط یک متخصص بهداشت آموزش دیده (سونوگرافیک، رادیولوژیست یا سونولوژیست) انجام می شود.

 

سونوگرافی ترانس واژینال معاینه لگن زنانه است. این کمک می کند تا ببینید آیا هر گونه ناهنجاری در رحم (رحم)، دهانه رحم (گردن رحم)، آندومتر (پوشش داخلی رحم)، لوله های فالوپ، تخمدان ها، مثانه یا حفره لگن وجود دارد یا خیر. اندام های لگن را از داخل واژن با استفاده از یک دستگاه صاف، نازک و دستی مخصوص به نام مبدل نگاه می کند. این با سونوگرافی شکمی متفاوت است، که از یک ژل شفاف مبتنی بر آب گرم استفاده می‌کند که روی پوست شکم اعمال می‌شود و مبدل به آرامی در ناحیه لگن حرکت می‌کند.

 

همه مبدل های اولتراسوند امواج صوتی با فرکانس بالا را منتقل می کنند و این امواج از بافت نرم، ساختارها یا قسمت های مختلف بدن به روش های مختلف منعکس می شوند. این امواج صوتی به تکانه های الکتریکی ای تبدیل می شوند که تصویر متحرکی را روی صفحه مشخص نمایش می دهند.

 

سونوگرافی مزایای بسیاری دارد. بدون درد است و شامل اشعه نمی شود، به این معنی که بسیار بی خطر است. هیچ تزریقی برای این سونوگرافی وجود ندارد، مگر اینکه پزشک شما به طور خاص درخواست کرده باشد. امواج صوتی با فرکانس بالا تضمین می کند که تصاویر جزئیات بسیار بالایی را نشان می دهند و می توانند به ریزترین قسمت های بدن نگاه کنند. یک متخصص بهداشت در کنار شما خواهد بود، و شما این فرصت را دارید که هر گونه نگرانی را که دارید در میان بگذارید.

 

چرا پزشک من را به انجام این روش معرفی می کند؟

در صورت داشتن علائم درد لگن یا خونریزی غیرطبیعی، یا برای بررسی فیبروم (تومورهای عضلانی رحم)، پولیپ (مناطق ضخیم شدن پوشش داخلی رحم)، کیست یا تومور تخمدان، ناباروری، این آزمایش توسط پزشک درخواست می شود. یا ارزیابی اوایل بارداری اغلب به دنبال اسکن اولتراسوند شکم با استفاده از یک مبدل دستی صاف در قسمت بیرونی بدن، در قسمت پایین شکم (شکم) انجام می شود.

سونوگرافی ترانس واژینال در مقایسه با اسکن اولتراسوند لگن از قسمت تحتانی شکم، تصاویر بسیار دقیق تری از اندام های لگن، به ویژه رحم (از جمله لوله های فالوپ و تخمدان ها) ارائه می دهد.

 

چگونه برای سونوگرافی ترانس واژینال آماده شوم؟

هیچ آمادگی لازم نیست. قبل از انجام آزمایش از شما خواسته می شود که به توالت بروید و مثانه خود را خالی کنید.

 

اگر پریود می‌شوید، باز هم می‌توان معاینه را انجام داد و اغلب در ارزیابی برخی از مشکلات زنان یک مزیت است. اگر از انواع تامپون استفاده می کنید، باید برداشته شود.

 

سونوگرافی ترانس واژینال یک معاینه شخصی تهاجمی است، بنابراین قبل از انجام آزمایش ممکن است از شما خواسته شود که یک رضایت نامه را امضا کنید. در هر زمان، حیثیت و حریم خصوصی بیمار در طول معاینه محافظت می شود.

 

ایده خوبی است که لباس راحتی بپوشید که به قسمت پایین بدن شما دسترسی آسانی داشته باشد.

 

در طول سونوگرافی ترانس واژینال چه اتفاقی می افتد؟

پس از تخلیه مثانه، از شما خواسته می شود لباس خود را از قسمت کمر به پایین درآورید و ممکن است از شما بخواهند که لباس مخصوص سونوگرافی بپوشید. سپس از شما خواسته می شود که روی تخت مخصوص معاینه دراز بکشیداز شما خواسته می شود که پاهای خود را در جای مناسب خم کنید و مبدل مخصوص وارد واژن فرد می شود. مبدل کمی بزرگتر از یک تامپون مصرفی است و به طور خاص به شکلی است که به راحتی در واژن فرد قرار می گیرد. یک پوشش محافظ روی مبدل های سونوگرافی قرار می گیرد و ژل روان کننده گرم برای سهولت در جاگذاری روی آن هم اعمال می شود. به آرامی در داخل لگن حرکت می کند و تصاویر گرفته می شود. ممکن است زیر شکم خود را با دست معاینه فشار دهید تا برخی از اندام های لگن را به مبدل نزدیک کنید تا تصاویر بهتری داشته باشید.

 

معاینه به صورت "زمان واقعی" انجام می شود، به این معنی که تصاویری که روی صفحه می بینید، داخل ناحیه لگن (پایین شکم) شما را نشان می دهد. عکس های ثابت هم در طول معاینه گرفته می شود.

 

در پایان آزمایش، پروب به طور کامل استریل و تمیز می شود.

 

آیا سونوگرافی ترانس واژینال عوارض بعدی دارد؟

سونوگرافی ترانس واژینال هیچ عارضه ای ندارد. شما می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. ممکن است پس از انجام آزمایش متوجه ترشحات جزئی واژن از ژل روان کننده شوید، اما این ترشحات باید در عرض 24 ساعت متوقف شود.

 

سونوگرافی ترانس واژینال چقدر طول می کشد؟

معاینه بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

 

گاهی اوقات از شما خواسته می شود که منتظر بمانید و تصاویر توسط رادیولوژیست یا سونولوژیست زنان و زایمان (پزشکان متخصص) بررسی شود. سونوگرافیک، متخصص بهداشتی که معاینه سونوگرافی را انجام می دهد، ممکن است از پزشک بخواهد که به اتاق بیاید و آنچه دیده شده را بررسی کند. معمولاً پزشک آنچه را که دیده است و در صورت وجود هرگونه نگرانی به شما اطلاع می دهد.

 

در برخی از مراکز، پزشک یا متخصص معاینه را انجام می دهد و معمولاً یافته ها را به شما اطلاع می دهد.

 

خطرات سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

هیچ خطر شناخته شده ای برای انجام سونوگرافی ترانس واژینال وجود ندارد. از امواج صوتی برای به دست آوردن تصاویر استفاده می کند و هیچ تشعشعی در آن وجود ندارد.

 

اگر باردار هستید، خطری برای جنین (نوزاد متولد نشده) وجود ندارد. اگر باردار هستید و آب شما پاره شده است، اما در حال زایمان نیستید (به این حالت پارگی زودرس غشاها گفته می شود)، انجام سونوگرافی توصیه نمی شود، زیرا خطر عفونت در جنین شما افزایش می یابد.

اگر باردار هستید و مشخص شده است که جفت غیرطبیعی در پایین قرار دارید (به نام جفت پریویا) و خونریزی واژینال دارید، انجام سونوگرافی ترانس واژینال توصیه نمی شود، زیرا می تواند خونریزی را بدتر کند.

 

مزایای سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

قرار دادن مبدل در واژن باعث می شود دید بسیار نزدیک و واضحی از اندام های لگنی داشته باشید و تصاویر اولتراسوند بسیار واضح از ناحیه گرفته شود. این به هدایت بحث بین شما و پزشکتان در مورد هر گونه تحقیقات یا درمان بیشتر که ممکن است مورد نیاز باشد کمک خواهد کرد.

 

سونوگرافی ترانس واژینال را چه کسانی انجام می دهند؟

این معاینه توسط سونوگرافیست ها انجام می شود که متخصصان بهداشتی هستند که مخصوصاً آموزش دیده اند و برای انجام آزمایش معتبر هستند.

 

سونوگرافی ممکن است اتاق را ترک کند تا تصاویر را به پزشک گزارش‌دهنده نشان دهد، او ممکن است وارد شود و اگر چیزی نیاز به بررسی داشت دوباره اسکن کند. گزارش کامل اسکن نوشته شده و برای پزشک معرف شما ارسال خواهد شد.

در برخی از بیمارستان‌ها یا مراکز رادیولوژی، سونولوژیست زنان و زایمان یا رادیولوژیست (پزشکان متخصص) ممکن است معاینه را انجام دهند. سایر متخصصان بهداشت، معمولاً یک پرستار، نیز ممکن است در این جلسه حضور داشته باشند.

 

سونوگرافی ترانس واژینال در چه مکانی انجام می شود؟

معاینه ی سونوگرافی در بخش رادیولوژی یک بیمارستان، مطب رادیولوژی خصوصی و یا در یک کلینیک تخصصی برای تصویربرداری زنان و زایمان انجام می شود. این معاینه در خلوت یک اتاق سونوگرافی انجام می‌شود، که ممکن است نور کمی داشته باشد تا تصاویر روی صفحه اولتراسوند به وضوح دیده شوند. برای حفظ حریم خصوصی شما، درب معاینه بسته است و در قسمت بیرونی تابلویی وجود دارد که نشان می دهد معاینه سونوگرافی در حال انجام است.

 

چه زمانی می توانم منتظر نتایج سونوگرافی ترانس واژینال خود باشم؟

مدت زمانی که پزشک شما طول می کشد تا یک گزارش کتبی دریافت کند متفاوت است. مطب خصوصی رادیولوژی، کلینیک یا بیمارستانی که عمل شما در آن انجام می شود، می تواند به شما بگوید که چه زمانی ممکن است پزشک شما گزارش را دریافت کند.

 

مهم است که نتایج را چه به صورت حضوری و چه تلفنی با پزشک خود در میان بگذارید تا آنها بتوانند معنی نتایج را برای شما توضیح دهند.

 

 مقالات پیشنهادی : سونوگرافی غربالگری دوم ، سونوگرافی غربالگری اول ، دکتر متخصص ماموگرافی ، دکتر ماموگرافی

سونوگرافی اندوواژینال با سونوگرافی معمولی (سوپراپوبیک یا لگنی) متفاوت است زیرا با یک پروب تخصصی (پوشیده شده با روکش پروب) وارد واژن و بدون استفاده از پروب در قسمت تحتانی شکم انجام می شود. به لطف این تکنیک، تصاویر به دست آمده به طور کلی دقیق تر هستند. با این حال، سونوگرافی اندواژینال فقط نواحی نزدیک به پروب را بررسی می کند. هدف تجسم خوب رحم و تخمدان ها است.

 

این کجا تمرین می شود؟

سونوگرافی اندوواژینال توسط رادیولوژیست یا متخصص زنان انجام می شود.

 

این امتحان برای چیست؟

سونوگرافی ترانس واژینال تصاویری از رحم، تخمدان ها و گاهی لوله ها ارائه می دهد که واضح تر و دقیق تر از سونوگرافی شکمی هستند. همچنین باعث تجسم بهتر عروق لگن می شود.

 

برای تعیین علت درد لگن یا خونریزی استفاده می شود. امکان جستجوی وجود حاملگی در ابتدای آن، تشخیص فیبروم های بسیار کوچک، کیست تخمدان یا ناهنجاری های لوله ها (هیدروسالپنکس) را فراهم می کند.

 

سونوگرافی اندوواژینال نیز می تواند به عنوان بخشی از معاینه اختلالات باروری تجویز شود. پزشک زمان دقیق انجام آن را در رابطه با شروع پریود به شما خواهد گفت.

 

در ابتدای چرخه، به شما امکان می دهد تمام فولیکول های تخمدان کوچک در حال رشد و همچنین حجم تخمدان های خود را بشمارید و اندازه گیری کنید. فولیکول تخمدان نوعی کیسه کوچک است که تخمک تا زمان بلوغ در آن ذخیره می شود و در طی تخمک گذاری آزاد می شود.

 

در اواسط چرخه، رشد فولیکول را ارزیابی می کند. در مورد باروری با کمک پزشکی (MAP) با تحریک تخمدان، سونوگرافی اندواژینال اندازه گیری میانگین قطر فولیکول های در حال رشد و شروع تخمک گذاری را زمانی که به اندازه صحیح رسیدند ممکن می سازد.

 

چگونه برای این امتحان آماده شوم؟

برای انجام سونوگرافی اندوواژینال نیازی به پر بودن مثانه و ناشتا بودن نیست. اگر به لاتکس حساسیت دارید، باید آن را گزارش دهید.

 

در روز امتحان به یاد داشته باشید که نسخه، کارت حیاتی و کارت بیمه سلامت خود را بردارید. همچنین در صورت داشتن سونوگرافی قبلی یا معاینات دیگری که قبلاً انجام شده است که می تواند به پزشک در تشخیص مشکل شما کمک کند، انجام دهید.

  برای آگاهی بیشتر سونوگرافی خانم ،عکس رنگی رحم ،بهترین مرکز سونوگرافی تهران رامطالعه کنید

امتحان چطوره؟

روی میز امتحان به پشت دراز می کشید و زانوهایتان خم شده است. پروب استریل با محافظ لاتکس شبیه کاندوم پوشیده شده و با ژل اولتراسوند پر شده است. وارد واژن می شود. پزشک برای انجام معاینه و گرفتن تصاویر از زوایای مختلف رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها، پروب را به آرامی حرکت می دهد. او این تصاویر را بر روی صفحه نمایش روبروی خود مشاهده می کند، اندازه گیری های مختلفی انجام می دهد و به دنبال هر گونه ناهنجاری می گردد.

 

آیا این امتحان دردناک است؟

اگر گاهی اوقات کمی ناراحت کننده است، سونوگرافی اندواژینال معمولاً دردناک نیست. حدود 15 دقیقه طول می کشد.

 

آیا موارد منع مصرف وجود دارد؟

سونوگرافی ترانس واژینال نباید در دختران باکره انجام شود. وجود ضایعه فرج یا واژن نیز می تواند در انجام معاینه مشکل ایجاد کند.

 

آیا عوارضی دارد؟

عوارض استثنایی هستند و خطر عفونت حداقل است.

 

چه زمانی نتایج را خواهم داشت؟

رادیولوژیست یا متخصص زنان در طول معاینه به شما برخی از نشانه ها را می دهد. گاهی اوقات لازم است توالی های ضبط شده در دستگاه ضبط ویدیو را مرور کنید، اما اغلب نتیجه گیری سونوگرافی به محض اتمام معاینه به شما داده می شود.

 

سونوگرافی اندوواژینال یک معاینه بدون درد و دقیق است که شامل تابش اشعه ایکس نمی شود. نتیجه خود را نگه دارید تا بتوانید در معاینات بعدی خود ارائه دهید.

 

برای به دست آوردن حداکثر اطلاعات از معاینه اولتراسوند، باید به طور سیستماتیک از طریق واژینال انجام شود، حساسیت و ویژگی آن به وضوح نسبت به معاینه خارجی (سونوگرافی سوپراپوبیک شکم) برتری دارد.

اما در برخی موارد (بیماران باکره، بیماران خیلی مسن، به میل بیمار) معاینه از طریق سوپراپوبیک انجام می شود.

معاینه انجام شده از طریق اندواژینال نیاز به مثانه خالی یا تقریباً خالی دارد. معاینه ای که از طریق سوپراپوبیک انجام می شود نیاز به مثانه پر دارد (نیاز به نوشیدن 1/2 لیتر تا 1 لیتر آب یک ساعت قبل از معاینه).

 

معاینه واژینال شامل وارد کردن یک پروب کوچک به داخل حفره واژن است که از انتهای آن سونوگرافی ارسال می شود. همانند سونوگرافی شکم، این سونوگرافی ها بسته به مورفولوژی اندام هایی که با آنها مواجه شده اند، به روشی متغیر به پروب باز می گردند. تصویری در صفحه اولتراسوند مشاهده می شود. این تصویر توسط دکتری که معاینه را انجام می دهد به صورت زنده نظر داده می شود.

مدت زمان امتحان از 10 تا 15 دقیقه متغیر است.

معاینه بدون درد است.

 

نتایج 

شما با فایل کامل خود شامل گزارش، تصاویر، احتمالاً یک نمودار تشریحی که آسیب شناسی را توضیح می دهد، ترک می کنید.

 


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT