• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اکوی قلب جنین|اکو قلب جنین و اکوکاردیوگرافی جنینی|اکوکاردیوگرافی جنین


اکوی قلب جنین؛ این آزمایش معمولاً توسط یک متخصص سونوگرافی آموزش دیده انجام می شود و تصاویر توسط یک متخصص قلب کودکان که در بیماری قلبی مادرزادی جنین تخصص دارد، تفسیر می شود. برخی از متخصصان طب مادر و جنین (پریناتولوژیست) نیز اکوکاردیوگرام را انجام می دهند. ارزیابی محدودی از قلب جنین در طول اسکن منظم زنان و زایمان امکان پذیر است و برای زنان در معرض خطر پایین مناسب است. با این حال، زنانی که دارای یکی از عوامل خطر ذکر شده در بالا هستند، باید یک اکوکاردیوگرام دقیق جنین را توسط پزشکی که به طور ویژه در ارزیابی قلب جنین آموزش دیده است، انجام دهند.

دو روش برای انجام اکوکاردیوگرافی جنین وجود دارد:

    سونوگرافی شکم: این رایج ترین شکل سونوگرافی برای ارزیابی قلب نوزاد است. روی شکم مادر ژل زده می شود، پروب سونوگرافی به آرامی روی شکم مادر قرار می گیرد و عکس گرفته می شود. این آزمایش دردناک نیست و هیچ آسیبی برای نوزاد ایجاد نمی کند. این آزمایش بسته به پیچیدگی قلب نوزاد به طور متوسط ​​45 تا 120 دقیقه طول می کشد.

    سونوگرافی اندوواژینال: این سونوگرافی معمولا در اوایل بارداری استفاده می شود. یک مبدل سونوگرافی کوچک در داخل واژن قرار می گیرد و در پشت واژن قرار می گیرد. سپس می توان از قلب نوزاد عکس گرفت.

e/اکوی قلب جنین

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

آیا آمادگی خاصی برای این تست لازم است؟

بر خلاف برخی از سونوگرافی های معمول قبل از تولد، مثانه پر برای اکوکاردیوگرام جنین ضروری نیست. همیشه مهم است که هنگام مراجعه برای اکوکاردیوگرام جنین تا حد امکان اطلاعات بیشتری داشته باشید. به خصوص جزئیات اینکه چرا توسط متخصص زنان و زایمان یا پریناتولوژیست ارجاع شده اید. اگر دلیل ارجاع این است که خودتان دچار نقص قلبی هستید، همراه داشتن مدارک پزشکی بسیار مفید خواهد بود. بسته به یافته ها، مطالعه می تواند از 30 دقیقه تا بیش از 2 ساعت طول بکشد. اگر بچه های کوچک دیگری با خود دارید، همیشه ایده خوبی است که مراقب دیگری بیاورید.

کی جواب میگیرم؟

پاسخ هایی که در دسترس هستند به تنظیمات اکوکاردیوگرام جنین، سن حاملگی جنین، تشخیص ها و کیفیت تصاویر بستگی دارد. اگر آزمایش توسط متخصص قلب و عروق کودکان انجام می شود، متخصص قلب کودکان به محض اتمام مراحل با شما ملاقات خواهد کرد و توضیحات مفصلی در مورد نتایج به شما ارائه می دهد. اگر بررسی اولیه شما توسط پریناتولوژیست انجام شود و نقص قلبی پیدا شود، برای تشخیص و مشاوره دقیق تر به متخصص قلب کودکان ارجاع داده می شوید.

اگر نتیجه آزمایش طبیعی باشد، ممکن است مرخص شوید یا از شما خواسته شود که یک آزمایش مجدد را قبل یا بعد از تولد انجام دهید، بسته به دلیلی که آزمایش در وهله اول انجام شده است. برخی از مشکلات مانند لوپوس مادر نیاز به چندین آزمایش دارد حتی اگر اولین مورد طبیعی باشد. همچنین ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنطور که پزشک می‌خواهد دیده نمی‌شود، و ممکن است از شما خواسته شود که برگردید حتی اگر ظن مشکل کم باشد.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی غربالگری دوم

حتی در مورد یک مطالعه کاملاً طبیعی و با کیفیت بالا، به شما توصیه می شود که نمی توان همه مشکلات قلبی را رد کرد. این به این دلیل است که گردش خون در جنین با بعد از تولد متفاوت است. علاوه بر این، سوراخ های بسیار کوچک بین حفره های پایینی قلب به سختی قابل مشاهده هستند. با این حال، با توجه به گردش خون طبیعی جنین، شما پزشک می توانید خبرهای خوب نسبتاً قطعی را در مورد اکوکاردیوگرام طبیعی جنین ارائه دهید.

اکوکاردیوگرام جنین را می توان با اطمینان در هر زمانی پس از هفته 17-18 بارداری انجام داد. با این حال، فناوری جدیدتر از جمله مبدل‌های اندوواژینال می‌تواند تصاویری از قلب را تا 12 هفته به دست آورد. اگر اسکن قبل از هفته 18 انجام شود، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که برای دریافت تصاویر قطعی‌تر مراجعه کنید تا یافته‌های مطالعه اولیه را تأیید کنید. در برخی موارد 18 هفته هنوز خیلی زود است.

هنگامی که نقص قلبی پیدا شد، متخصص قلب کودکان به محض تکمیل مطالعه، تشخیص و پیامدهای آن را با جزئیات توضیح می دهد. در بیشتر موارد، پزشک ممکن است پس از اتمام مطالعه اولیه توسط سونوگرافیک، تصاویر اضافی بگیرد. متخصص قلب اطفال احتمالاً تصاویری را برای توضیح اهمیت نقص قلبی ارائه و ترسیم می‌کند، از جمله اینکه آیا این نقص قبل از تولد روی جنین تأثیر می‌گذارد یا خیر، نیاز به انتقال فوری پس از تولد دارد، و نیاز به جراحی قلب پس از تولد دارد.

e/اکوی قلب جنین

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سینه 

عکس رنگی رحم

سونوگرافی واژینال در تهران

تقریباً در همه موارد از شما خواسته می شود که برای پیگیری اکوکاردیوگرام جنین مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری در حین آماده شدن برای زایمان به دست آورید. متخصص قلب اطفال تا حد امکان به شما اطلاعات می دهد و همچنین به شما اطلاع می دهد که چه سوالاتی هنوز باقی مانده است. ویزیت های آینده شما ممکن است شامل ملاقات با جراح قلب یا متخصص قلب مداخله ای برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی قلب یا سایر روش های بعد از تولد باشد.

تشخیص نقص قلبی پیامدهای قابل توجهی برای سلامت کلی جنین دارد. برخی از نقایص قلبی ممکن است به طور قابل توجهی خطر مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهند. یافتن تومورهای خوش خیم در قلب، تشخیص توبروس اسکلروزیس، یک سندرم ژنتیکی که پیامدهای مهمی برای رشد غیرطبیعی مغز دارد، بسیار محتمل تر می کند.

این مسائل ممکن است پیامدهای مهمی بر پیش آگهی کودک داشته باشد و نقش مهمی در کمک به تصمیم گیری در مورد بارداری خود داشته باشد. متخصص قلب شما اطلاعاتی در مورد اینکه آیا لازم است در مورد این مسائل دیگر نگران باشید یا خیر به شما ارائه می دهد. با این حال، هنگامی که نگرانی قابل توجه باشد، به سایر اعضای تیم مراقبتی که از نزدیک با متخصص قلب کودکان کار می کنند، ارجاع داده می شوید.

سایر آزمایشات، رویه ها و ارجاعاتی که ممکن است مورد نیاز باشد شامل موارد زیر است:

    سونوگرافی سطح بالای جنین: یک سونوگرافی دقیق از بقیه جنین برای پیگیری رشد جنین، نظارت بر سلامت جنین و ارزیابی بقیه جنین از نظر ناهنجاری در سایر اندام ها ضروری است.

    ام آر آی جنین: این آزمایش به طور گسترده در دسترس قرار می گیرد و می تواند اطلاعات بیشتری در مورد سلامت کلی جنین و مشکلات مربوط به اندام های خاص ارائه دهد.

    مشاوره ژنتیک: متخصصان ژنتیک و مشاوران ژنتیک، بر اساس تشخیص قلب و سایر یافته‌ها در جنین، ارزیابی احتمال سندرم ژنتیکی و ناهنجاری‌های احتمالی در سایر اندام‌ها را ارائه می‌دهند. متخصص ژنتیک می تواند اطلاعاتی در مورد عواقب یک اختلال، احتمال ایجاد یا انتقال آن و راه های پیشگیری، درمان و مدیریت آن به بیماران و بستگان آنها ارائه دهد.

    پریناتولوژیست: پریناتولوژیست ها می توانند در مورد مدیریت بارداری، گزینه هایی برای تصمیم گیری در مورد عدم ادامه بارداری و برنامه ریزی برای زایمان به شما توصیه کنند.

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

مددکار اجتماعی/ پرستار: فردی که با بیماری قلبی در کودکان آشنایی دارد، می تواند اطلاعاتی در مورد مراقبت از کودک مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی ارائه دهد.

آمنیوسنتز: این آزمایش برای تعیین اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقص های مادرزادی انجام می شود. این آزمایش شامل وارد کردن یک سوزن از طریق دیواره شکم و رحم به داخل کیسه آمنیوتیک برای بازیابی نمونه ای از مایع آمنیوتیک است.

مشاوره تخصصی: بسته به تشخیص ممکن است به سایر متخصصان فوق تخصص از جمله جراحان عمومی، جراحان مغز و اعصاب، جراحان ارتوپد و اورولوژیست ارجاع داده شوید.

اکوی قلب جنین
اکوکاردیوگرافی جنین ارزیابی اولتراسونیک سیستم قلبی عروقی جنین انسان است. سونوگرافی عمومی زنان و زایمان قبل از زایمان به بخشی استاندارد از مراقبت های بارداری تبدیل شده است و معمولاً برای تعیین سن، اندازه، جنسیت، یا سلامت جنین و برای تشخیص ناهنجاری های مادرزادی استفاده می شود. انواع اختلالات مادر یا جنین ممکن است منجر به ناهنجاری در سیستم قلبی عروقی جنین به درجه ای شود که نیاز به ارزیابی در سطحی بالاتر و فراتر از آن دارد که با سونوگرافی استاندارد قبل از زایمان قابل دستیابی است. در این شرایط باید اکوکاردیوگرام جنین انجام شود.

بهبود مهارت اپراتور در بین پزشکانی که سونوگرافی عمومی قبل از زایمان را انجام می دهند، در ترکیب با افزایش حساسیت سیستم های سونوگرافی روز فعلی، منجر به تشخیص بهتر ناهنجاری های قلبی عروقی جنین و افزایش نیاز به ارزیابی دقیق تر شده است. بیماری مادرزادی قلب شایع ترین ناهنجاری مادرزادی است که در انسان یافت می شود. با افزایش نرخ تشخیص ناهنجاری های مادرزادی، تقاضا برای اکوکاردیوگرافی جنین افزایش یافته است. تشخیص دقیق بیماری های مادرزادی قلب از طریق اکوکاردیوگرافی جنین فواید زیادی دارد. این اجازه می دهد تا یک انتقال صاف بین حالت های قبل و بعد از زایمان، با فرصتی برای ارائه مراقبت های فوری در هنگام تولد، در نتیجه از شروع به خطر افتادن همودینامیک جلوگیری شود.

مطالعات اخیر نشان دهنده بهبود وضعیت فیزیولوژیکی پس از تولد و بهبود نتیجه جراحی برای نوزادانی است که تشخیص قبل از تولد از طریق اکوکاردیوگرافی جنین داشته اند. علاوه بر این، تشخیص دقیق از طریق اکوکاردیوگرافی جنین اجازه می دهد تا مشاوره مناسب انجام شود و والدین از فرصت استفاده کنند تا در مورد ناهنجاری قلبی بیاموزند. این دانش می‌تواند ترس والدین را کاهش دهد، وضعیت روانی را بهبود بخشد و مهارت‌های مقابله‌ای را در برخورد با تولد کودک مبتلا به بیماری قلبی عروقی تهدیدکننده زندگی تقویت کند.
اکوکاردیوگرافی جنین همچنین می‌تواند در هنگام اعمال ناهنجاری‌های قلبی عروقی غیرمرتبط با بیماری مادرزادی قلب به درک بهتر کمک کند. چنین داده‌هایی، زمانی که در قالب چند رشته‌ای ارائه می‌شوند، می‌توانند به روشن شدن پاتوفیزیولوژی انواع اختلالات کمک کنند و می‌توانند برای هدایت و نظارت بر درمان بیماری استفاده شوند.
انجام و تفسیر اکوکاردیوگرافی جنین نیازمند مجموعه ای منحصر به فرد از مهارت ها و دانش پیشرفته است. قلب جنین دارای اندازه کوچک و ماهیتی پویا است. تعداد بی شماری از اختلالات پیچیده تشریحی و فیزیولوژیکی ممکن است. مؤسسه سونوگرافی آمریکا در پزشکی 5 و کالج رادیولوژی آمریکا 6 انجام یک نمای 4 حفره ای از قلب را به عنوان بخشی از استاندارد سونوگرافی مامایی قبل از زایمان توصیه کرده اند. با این حال، مطالعات نشان داده‌اند که هنگام استفاده از نمای 4 حفره‌ای به تنهایی، بیماری‌های مادرزادی قلبی ممکن است ناشناخته بماند.

7 افزودن مجرای خروجی بطن راست و چپ و تجسم شریان بزرگ، عملکرد را بهبود می‌بخشد و امکان غربالگری مؤثرتر برای بیماری‌های مادرزادی قلبی را فراهم می‌کند. , 9, 10 با این حال بسیاری از ناهنجاری ها را هنوز می توان نادیده گرفت. از این رو سونوگرافی عمومی زنان و زایمان می تواند به عنوان غربالگری برای اختلالات قلبی عروقی جنین عمل کند. مشکوک بودن یا تشخیص ناهنجاری قلبی عروقی جنین نیازمند ارجاع برای ارزیابی جامع تر به یک پزشک متخصص در اکوکاردیوگرافی جنین است. متخصصان قلب و عروق کودکان، متخصصان طب مادر و جنین، یا رادیولوژیست‌های زنان و زایمان که دانش و مهارت‌های مناسبی را که در زیر ذکر شده است کسب کرده‌اند، ممکن است اکوکاردیوگرافی جنین را انجام دهند.
تعریف عناصر متمایز اکوکاردیوگرافی جنین از سایر اشکال ارزیابی اولتراسونیک و ارائه دستورالعمل ها و استانداردهایی برای عملکرد پزشک و تفسیر اکوکاردیوگرافی جنین است.

مقالات پیشنهادی :

بیوپسی سینه

سونوگرافی تیروئید

ماموگرافی دیجیتال

ترشح پستان


مهارت و دانش مورد نیاز


انجام و تفسیر اکوکاردیوگرافی جنین نیازمند مجموعه ای از مهارت ها و دانش خاصی است. پزشک انجام و تفسیر اکوکاردیوگرافی جنین باید:

قادر به تشخیص طیف کامل بیماری های ساده و پیچیده، اکتسابی و مادرزادی، قلبی و تظاهرات و تاریخچه طبیعی آن در طول دوران بارداری باشد و محدودیت های اکوکاردیوگرافی جنین را در تشخیص ضایعات مهم مرتبط تشخیص دهد.

مهارت و توانایی استفاده از تمام روش های اکوکاردیوگرافی شامل دو بعدی، حالت M، موج پالس، موج پیوسته و نقشه جریان رنگ داپلر در تشخیص و ارزیابی وضعیت قلبی عروقی طبیعی و غیرطبیعی جنین را دارند.

دانش آناتومی و فیزیولوژی سیستم قلبی عروقی در تمام مراحل رشد انسان

درک کاملی از طیف آریتمی های جنین و توانایی استفاده از طیف روش های اکوکاردیوگرافی برای ارزیابی آنها داشته باشد.

در اصول ابزار دقیق سونوگرافی بیولوژیکی و کاربردهای آن آگاه باشد


اکوکاردیوگرام جنین


زمان معاینه
زمان بهینه برای انجام یک اکوکاردیوگرام فراشکمی جنین هفته 18 تا 22 بارداری است. به دلیل افزایش نسبت توده بدن جنین به مایع آمنیوتیک، گرفتن تصاویر پس از هفته 30 بارداری دشوارتر است. گرفتن تصاویر قلب جنین در هفته های 15 تا 18 امکان پذیر است. با این حال انجام یک مطالعه ارزیابی جامع قلب در این سن می تواند دشوار باشد و ممکن است نیاز به ارزیابی مجدد در هفته های 18 تا 22 داشته باشد.

تجهیزات
سیستم های اولتراسوند مورد استفاده برای اکوکاردیوگرافی جنین باید قابلیت انجام تصویربرداری دو بعدی، M-mode و داپلر را داشته باشند. الزامات اکوکاردیوگرافی جنین نسبت به معاینه نوزاد یا کودک مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی یا اکتسابی سخت تر است. این به دلیل افزایش تقاضا برای تفکیک مکانی و زمانی است. بررسی های آناتومیک به وضوح محوری 1 میلی متر یا کمتر نیاز دارد و این به ویژه با توجه به اندازه کوچک ساختارهای حیاتی قلب جنین مهم است. برای مشاهده وقایع مهمی که با ضربان قلب بیش از 140 ضربه در دقیقه اتفاق می‌افتند، اغلب به فریم‌های 80 تا 100 هرتز نیاز است. برای برآورده کردن این الزامات، سیستم های تصویربرداری باید به طور بهینه پیکربندی شوند. به طور کلی، تنظیمات سیستم برای به حداقل رساندن ماندگاری و میانگین مکانی و افزایش نرخ فریم تنظیم می شود. تمام روش های داپلر شامل رنگ، پالس، فرکانس تکرار پالس بالا و موج پیوسته باید در دسترس باشد. تصویربرداری داپلر بافتی اخیراً در ارزیابی آریتمی جنین به کار گرفته شده است. تصویربرداری هارمونیک زمانی مفید است که نفوذ آکوستیک دشوار باشد، مانند وجود چاقی مادر. مبدل های آرایه فازی با فرکانس های اساسی بین 4 تا 12 مگاهرتز به طور کلی استفاده می شود. کاوشگرهای منحنی با توجه به میدان دید نزدیک تر ممکن است مفید باشند. مبدل‌های فرکانس بالا با ردپای باریک‌تر که معمولاً در اکوکاردیوگرافی نوزادان استفاده می‌شوند نیز ممکن است مفید باشند.

 

نمای محور کوتاه
نمای محور کوتاه با اسکن عمود بر محور بلند قلب به دست می آید .این یک نمای عالی برای شناسایی بازگشت وریدهای ریوی است. به طور کلی، اتصالات هر دو ورید لوب پایین قابل مشاهده است. وریدهای ریوی فوقانی ممکن است زمانی که مستقیماً در زیر شریان‌های ریوی شاخه حرکت می‌کنند شناسایی شوند. با جارو کردن جمجمه، می توان ابعاد دیاستولیک بطن راست و بطن چپ را اندازه گیری کرد. این اندازه گیری ها باید در سطح نوک عضلات پاپیلاری بطن چپ انجام شود. حتی از نظر جمجمه ای، می توان شریان ریوی اصلی را شناسایی کرد زیرا شریان های ریوی شاخه ای را تامین می کند. شناسایی انشعابات شریان های ریوی، تعیین conotruncus را تسهیل می کند. ورید اجوف فوقانی را می توان با عبور از قدامی شریان ریوی شاخه ای همان طرف شناسایی کرد.

حتی بالاتر از آن، ورید بی نام و همچنین انشعاب قوس آئورت و ضلع قوس مشاهده می شود. جارو کردن به سمت پایین می تواند ارتباط ورید اجوف تحتانی و وریدهای کبدی را با دهلیز راست نشان دهد. یک نمای مقطعی به دست آمده در سطح مدیاستن فوقانی تصویری از "نمای 3 رگ" ارائه می دهد. در این صفحه می توان رابطه و تفاوت اندازه بین ورید اجوف فوقانی، آئورت صعودی و شریان ریوی اصلی را تشخیص داد. شریان ریوی اصلی بیشتر قدامی و در سمت چپ ساختارهای دیگر قرار دارد و تمایل به قطر بیشتر دارد. آئورت صعودی ساختار بعدی و سمت راست تر است که نسبت به شریان ریوی اصلی کمی عقب تر قرار گرفته است. ورید اجوف فوقانی خلفی ترین و سمت راست ترین رگ از 3 است. اختلاف جزئی در موقعیت یا اندازه این 3 رگ می تواند آسیب شناسی ظریف خروجی ها و قوس ها را شناسایی کند. در جلوی 3 رگ تیموس قرار دارد که روی قسمت قدامی مدیاستن فوقانی می‌پیچد.


ضربان قلب و ریتم


سرعت و مکانیسم ریتم با شناسایی رویدادهای مکانیکی مرتبط با سیستول دهلیزی و بطنی ایجاد می شود. سیستول دهلیزی با حالت M دیواره دهلیزی جانبی یا زائده دهلیزی، بازجویی داپلر پالس از مجرای خروجی در محلی که جریان ورودی دریچه دهلیزی تشخیص داده می شود، یا داپلر بافت پالس دیواره دهلیزی شناسایی می شود. جریان ورودی دریچه دهلیزی به عنوان یک نماینده برای سیستول دهلیزی عمل می کند. سیستول بطنی را می توان با حالت M دیواره آزاد بطنی یا دریچه آئورت یا دوباره با استفاده از بازجویی پالس داپلر مجرای خروجی یا داپلر بافتی میوکارد بطنی شناسایی کرد.

جریان داپلر در مجرای خروجی به عنوان یک پروکسی برای سیستول بطنی عمل می کند. اندازه گیری فاصله زمانی بین دو ضربه متوالی امکان محاسبه نرخ را فراهم می کند. بررسی همزمان جریان ورودی و خروجی بطن چپ امکان ارزیابی هدایت دهلیزی و فاصله PR "مکانیکی" را فراهم می کند.

echocardiography/اکوی قلب جنین

مقالات پیشنهادی :

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی خانم در تهران

ایمنی سونوگرافی در دوران بارداری


معاینه استاندارد اکوکاردیوگرافی جنین از تمام روش‌های سونوگرافی تشخیصی از جمله تصویربرداری دو بعدی (حالت B)، داپلر و نقشه‌برداری جریان رنگی داپلر استفاده می‌کند. مصرف انرژی اولتراسوند با هر روشی که استفاده می‌شود افزایش می‌یابد و زمانی که نقشه‌بندی جریان رنگی داپلر در ناحیه کوچکی مورد نظر اعمال می‌شود، شدیدتر است، همانطور که معمولاً هنگام بررسی ساختارهای قلب جنین انجام می‌شود. بنابراین باید توجه ویژه‌ای به استفاده شود. انرژی اولتراسوند در جنین در حال رشد در حالی که نگرانی‌های نظری وجود دارد، تا به امروز هیچ اثر مضر تایید شده‌ای شناسایی نشده است. کسانی که اکوکاردیوگرافی جنین را انجام می‌دهند باید از این اثرات آگاه باشند و باید توان خروجی و زمان قرار گرفتن در معرض آن را به بیش از زمانی که برای تکمیل معاینه کاملا ضروری است محدود کنند.
با پیشرفت فناوری اولتراسوند و اضافه شدن مدالیته های جدید، توان خروجی در سیستم های جدیدتر تغییر کرده است. در سال 1985، سازمان غذا و داروی 510 (K) خروجی توان اولتراسوند را به شدت محدود در سیستم های تصویربرداری راهنمایی کرد. با این حال، از سال 1992 سطوح خروجی بسیار بیشتری در ارتباط با نمایش توان خروجی مجاز شده است، در نتیجه مسئولیت تصمیم گیری آگاهانه در مورد خطر نسبی یک روش خاص را بر عهده کاربر گذاشته است. یا مربوط به افزایش دما در ناحیه تابش، یا مکانیکی، که عمدتاً مربوط به کاویتاسیون است.

سیستم‌های سونوگرافی فعلی امکان نمایش افزایش بالقوه دما را از طریق شاخص حرارتی (TI) اختصاص داده شده برای بافت نرم (TIS)، یا استخوان (TIB). TI تخمینی از افزایش دما در میدان را نشان می دهد و تقریباً متناسب با افزایش دما بر حسب درجه سانتیگراد است (به عنوان مثال، TI 2 به این معنی است که حداکثر افزایش دمایی که ممکن است از قرار گرفتن در معرض در تنظیمات سیستم اولتراسوند 2 درجه باشد. ج). خطر آسیب سونوگرافی ناشی از مکانیکی توسط شاخص مکانیکی (MI) نشان داده می شود که به عنوان نسبت حداکثر فشار نادر انکساری به ریشه دوم فرکانس اولتراسوند تعریف می شود. خطر آسیب مکانیکی با افزایش MI افزایش می یابد.
از آنجایی که روش‌های جدیدتر مانند کاربردهای داپلر برای ارزیابی حرکت بافت و تصویربرداری سه‌بعدی بلادرنگ همچنان در حال توسعه هستند، اثرات زیستی روی جنین باید همچنان نظارت شود. از آنجایی که هیچ محدودیت کاملاً تعریف شده ای وجود ندارد، استفاده از انرژی اولتراسوند در اکوکاردیوگرافی جنین به بهترین وجه با اصل "ALARA" بیان می شود - تا جایی که به طور منطقی قابل دستیابی است.


خلاصه


اکوکاردیوگرام جنین یک معاینه سونوگرافی منحصر به فرد است که با سونوگرافی مامایی قبل از تولد و با اکوکاردیوگرافی معمولی در نوزاد، کودک یا بزرگسال متفاوت است. برای انجام این آزمون مجموعه ای منحصر به فرد و سطح بالایی از مهارت ها و دانش مورد نیاز است. در این بیانیه، ما نشانه‌ها و اجزای عملکرد ضروری اکوکاردیوگرام جنین را بیان می‌کنیم، و همچنین اهمیت آگاهی اپراتور از نگرانی‌های ایمنی بالقوه را برجسته می‌کنیم. این بیانیه به ایجاد استانداردی برای انجام اکوکاردیوگرام جنین کمک می کند، زیرا استفاده از این روش ارزشمند در آینده گسترش خواهد یافت.

بیماری های مادرزادی قلب شایع ترین ناهنجاری مادرزادی در نوزادان است. بسیاری از بیماری های مادرزادی قلبی را می توان با روش اکوکاردیوگرافی جنین به موقع تشخیص داد که این امکان را به شما می دهد تا قلب نوزاد در حالی که هنوز در رحم مادر است مورد بررسی قرار گیرد. برای مداخله در بیماری قلبی تشخیص داده شده در بدو تولد می توان والدین را به مراکز مناسب راهنمایی کرد و مداخله زودهنگام و صحیح را برنامه ریزی کرد.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی تشخیص جنسیت

اکو قلب جنین چیست؟

اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرافی جنین چیست؟

اکوکاردیوگرافی جنین یک روش تشخیصی است که در ارزیابی قلب نوزاد در رحم مادر به روش سونوگرافی استفاده می شود. در این روش اطلاعاتی در مورد وضعیت ساختمانی و عملکرد قلب از طریق امواج صوتی اولتراسونیک به دست می آید.

 t/اکوی قلب جنین

در چه بیماری هایی از اکوکاردیوگرافی جنین استفاده می شود؟

در طول رشد نوزاد در رحم تشکیل شده است. در بیماری های مادرزادی قلب، اختلالات ریتم مختلف و در برخی موارد که قلب به دلیل عوامل غیر قلبی مانند کم خونی ثانویه است استفاده می شود.

 

اکوکاردیوگرافی جنین چگونه انجام می شود؟

اکوکاردیوگرافی جنین با استفاده از ژل روی سطح شکم مادر به پشت روی تخت بیمار و تصویربرداری از قلب نوزاد از طریق پروب های مناسب انجام می شود.

 

سوالات متداول در مورد اکوکاردیوگرافی جنین

-بیماری های قلبی که ممکن است در نوزادان در رحم رخ دهد چیست؟

بیماری های مادرزادی قلب (CHD) بیماری هایی هستند که در طول رشد کودک در رحم مادر رخ می دهند. بیماری های مادرزادی قلب مانند سوراخ بین بطنی (VSD)، تنگی دریچه قلب، سوراخ بزرگ بین دهلیزها (ASD)، جابجایی رگ های اصلی خارج شده از قلب (TGA)، مجرای شریانی باز (PDA)، اختلالات مختلف ریتم و کم خونی. در نوزادان در رحم بیماری های ثانویه قلبی ممکن است به دلیل عوامل خارجی ایجاد شوند.

 

-میزان بروز بیماری های مادرزادی قلبی در نوزادان در رحم چقدر است؟

بیماری های مادرزادی قلبی یکی از شایع ترین ناهنجاری های موجود در بدو تولد است. اگرچه این میزان در محدوده 2-1 درصد است، اما میزان این بیماری ها در جنین می تواند به سطوح بالاتری نیز برسد.

 

- بیماری های مادرزادی قلبی در چه مراحلی از بارداری رخ می دهد؟

قلب کودک بین هفته سوم تا هشتم بارداری رشد می کند. نقص رشد در این دوره می تواند منجر به بیماری های مادرزادی قلبی شود. علاوه بر این، در مواردی مانند اختلالات ریتم، علائم ممکن است در سه ماهه دوم و سوم ایجاد شود.

 

چه خطراتی می تواند باعث بیماری های قلبی در نوزاد در دوران بارداری شود؟

برخی از مشکلات و بیماری هایی که در مادران باردار دیده می شود می تواند باعث ایجاد ناهنجاری در قلب نوزادان آنها شود. عواملی که خطر ناهنجاری قلبی را افزایش می دهند به شرح زیر است:

- قرار گرفتن مادر در معرض برخی از عوامل (تراتوژن ها)، داروها یا عفونت هایی که باعث اختلالات رشدی در نوزاد می شود.

- استفاده از داروها و مواد خاص

- مصرف زیاد الکل مادر

- قرار گرفتن مادر در معرض سرخجه، عفونت سیتومگالوویروس و قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونیزان با دوز بالا در سه ماهه اول بارداری

- وجود دیابت در مادر. در مواردی که دیابت در دوره اولیه کنترل نشود، خطر ابتلا به بیماری های مادرزادی قلبی از 0.6-0.8 درصد به 4-6 درصد افزایش می یابد. این نسبت خطر برای نوزادان مادران مبتلا به فنیل کتونوری 14 درصد است.

- بیماری های بافت همبند در مادر

داشتن سابقه خانوادگی بیماری قلبی مادرزادی به ویژه در مادر

 

چه زمانی باید اکوکاردیوگرافی جنین انجام شود؟

هفته 22-18 بارداری مناسب ترین فاصله زمانی برای اعمال اکو جنین است. در مورد بیماری های بافت همبند و اختلالات ریتم، انجام این روش در سه ماهه دوم و سوم بارداری بسیار مهم است.

این سونوگرافی از هفته 18 تا 24 بارداری انجام می شود و برای بقیه بارداری برای ناهنجاری های تشخیص داده شده تکرار می شود. این معمولاً به صورت شکمی یا با استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال در سه ماهه اول انجام می شود. سونوگرافی ترانس واژینال به طور کلی نمای واضح تری از قلب یک جنین کوچک ارائه می دهد.

 

-آیا اکوکاردیوگرافی جنین روشی قابل اعتماد برای مادر و نوزاد است؟

این روش که روشی قابل اعتماد برای مادر و جنین است هیچ ضرری ندارد.

 

-چه کسانی باید اکوکاردیوگرافی جنین انجام دهند؟

اکوکاردیوگرافی جنین باید در گروه های پرخطر به منظور تشخیص بیماری های مادرزادی قلب انجام شود. گروه های پرخطر عبارتند از: کسانی که سابقه خانوادگی مثبت دارند، مادران باردار با بیماری های خاص، قرار گرفتن در معرض تراتوژن ها (عوامل) در دوران بارداری، عفونت داخل رحمی مانند سرخجه، ناهنجاری های گزارش شده جنین، ناهنجاری های مایع آمنیوتیک، وجود ناهنجاری های کروموزومی، بارداری دوقلو، دوقلوهای تک تخمکی و دوقلوهای به هم چسبیده . . با این حال، اکو جنین را می توان برای مادرانی که نتایج آزمایش غیرطبیعی دارند و همچنین برای مادرانی که سن بالاتری دارند اعمال کرد.

مقالات پیشنهادی :

اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟ 

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال در تهران

آیا هر مادر باردار باید اکوکاردیوگرافی جنین انجام دهد؟

CHD یکی از ناهنجاری‌هایی است که اغلب در مطالعات سونوگرافی پیش از تولد فراموش نمی‌شود. تشخیص پیش از تولد این بیماری ها به طور قابل توجهی بر روند بیمار پس از تولد تأثیر می گذارد، به ویژه در برخی از بیماری های مادرزادی قلبی. علاوه بر اسکن های سونوگرافی که تعداد آنها در دنیا رو به افزایش است، ارزیابی قلب جنین به طور فزاینده ای مورد نیاز است.

 

- میزان بروز بیماری های مادرزادی قلب در نوزادان مادرانی که در معرض خطر نیستند چقدر است؟

اکوکاردیوگرافی جنین در درجه اول بر روی مادران باردار انجام می شود که در گروه خطر قرار دارند. با این حال، مشاهده شد که 90 درصد از ناهنجاری‌های یافت شده در اسکن‌های معمول اکوکاردیوگرافی جنین در نوزادان مادران باردار که هیچ خطری نداشتند، شناسایی شد. به عبارت دیگر، این واقعیت که مادر هیچ خطری ندارد به این معنی نیست که کودک او CHD نخواهد داشت. به همین دلیل، انجام غربالگری اکوکاردیوگرافی جنین برای همه مادران باردار ضروری است.

 

اکوکاردیوگرافی جنین چه تاثیری بر درمان بیماری دارد؟

امروزه بسیاری از بیماری های قلبی قابل درمان هستند. گزینه های درمانی با توجه به نوع ناهنجاری، سن حاملگی، ناهنجاری های اصلی همراه و وضعیت اخلاقی متفاوت است. در مواردی که بیماری های مادرزادی قلب توسط اکو جنین تشخیص داده شود، ارزیابی با توجه به وضعیت آسیب شناسی انجام می شود. در چنین مواردی که مادر و نوزاد نیاز به پیگیری دارند، والدین برای مداخلات لازم در بدو تولد به مراکز مربوطه هدایت می شوند. بنابراین، اطمینان حاصل می شود که مداخله زودهنگام و صحیح برای نوزاد برنامه ریزی شده است.

در اسکن اکوکاردیوگرافی جنین، خانواده ها از گزینه ختم بارداری تا هفته بیست و چهارم در نوزادان مبتلا به بیماری شدید قلبی مطلع می شوند. علاوه بر این، زمانی که اختلال ریتم در جنین وجود دارد، داروهایی که به مادر داده می شود به تنظیم ریتم نوزاد کمک می کند.

 

اکوکاردیوگرافی جنین یک روش تصویربرداری است که به متخصصان قلب کودکان این فرصت را می دهد تا قبل از تولد قلب نوزاد (جنین) را در رحم مشاهده کنند.

 t/اکوی قلب جنین

اکوکاردیوگرافی جنین چگونه اعمال می شود؟

در طول اکوکاردیوگرافی جنین، یک دستگاه (پروب) که امواج صوتی را ساطع و جمع‌آوری می‌کند برای ایجاد تصاویر متحرک و در زمان واقعی از قلب جنین استفاده می‌شود. مشابه اکوکاردیوگرافی طبیعی یا سونوگرافی زنان و زایمان انجام می شود.

این آزمایش عمدتاً بدون درد است و مانند یک سونوگرافی معمول بارداری انجام می شود. مادران باردار نیازی به دراز کشیدن به پشت یا در جهت دیگری ندارند، زیرا ممکن است گاهی اوقات در اواخر بارداری احساس ناراحتی کنند.

 

هیچ آمادگی خاصی قبل از اکوکاردیوگرافی جنین لازم نیست. تست تقریبا 30-45 دقیقه طول می کشد تا کامل شود.

 

اکوکاردیوگرافی جنین توسط متخصص قلب کودکان با تجربه خاص در تصویربرداری قلب جنین انجام و تفسیر می شود.

 

این آزمایش بدون نیاز به بستری در آزمایشگاه اکوکاردیوگرافی کودکان انجام می شود. از آنجایی که توسط متخصص قلب کودکان انجام می شود، در محل تفسیر می شود و می توان نتایج را در زمان انجام آزمایش با مادر و خانواده در میان گذاشت.

 

چرا اکوکاردیوگرافی جنین انجام می شود؟

اکوکاردیوگرافی جنین یک روش تصویربرداری است که به متخصصان قلب کودکان این فرصت را می دهد تا قبل از تولد قلب نوزاد (جنین) را در رحم مشاهده کنند.

مشکوک شدن به وجود سوراخ در قلب جنین یکی از شایع ترین دلایل اکوکاردیوگرافی است (فیلم).

 

شایع ترین شرایط برای اکوکاردیوگرافی جنین:

ابتلا به بیماری قلبی در کودکان قبلی

بیماری قلبی مشکوک به سونوگرافی در طول پیگیری بارداری

ضربان قلب نامنظم در نوزاد متولد نشده

نشتی در دریچه ها (نارسایی تریکوسپید)

Hydrops fetalis (جمع آوری غیر طبیعی مایعات)

افزایش ضخامت نوکال

اختلال کروموزومی جنین

دیابت در مادر

قرار گرفتن در معرض داروهای مضر، سموم و تشعشعات

عفونت های داخل رحمی مشکوک یا اثبات شده

آنتی بادی های غیر طبیعی در مادر (بیماری های خود ایمنی)

سایر ناهنجاری های اندام در جنین

بچه دار شدن با لقاح آزمایشگاهی (IVF)

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی چیست؟

انواع سونوگرافی

سونوگرافی خانم در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

از اکوکاردیوگرافی جنین چه می توان آموخت؟

یک اکوکاردیوگرافی دقیق به پزشکان اجازه می دهد تصویر کاملی از قلب جنین داشته باشند. همچنین امکان ارزیابی عملکرد قلب و شناسایی ریتم های طبیعی و غیر طبیعی قلب را فراهم می کند.

اکو جنین بهتر است بین هفته های 18 تا 24 بارداری (اواسط بارداری) انجام شود. اما می توان آن را در هر زمان پس از آن انجام داد.

در بارداری های قبل از هفته 18، اندازه کوچک قلب جنین، تجسم قلب را در اوایل بارداری دشوارتر می کند. اما در برخی از بارداری های پرخطر هنوز هفته 12-14 بارداری نرسیده است. اکوکاردیوگرافی را می توان در طول هفته انجام داد.

 

چگونه از اطلاعات به دست آمده از آزمون استفاده کنیم؟

اطلاعات مربوط به مشکلات قلب جنین برای متخصص زنان و زایمان شما و یک متخصص اطفال یا نوزاد ارسال می شود تا پس از زایمان نوزاد را ببیند.

برخی از بیماری های قلبی ممکن است بلافاصله پس از تولد کودک شما نیاز به مراقبت های اورژانسی داشته باشند. اطلاعات به‌دست‌آمده با اکو جنین در برنامه‌ریزی محل تولد نوزاد و برنامه‌ریزی زایمان (مراکز بارداری پرخطر یا بیمارستان‌های عادی) بسیار مهم است و می‌تواند اولین تثبیت نوزاد پس از تولد را راهنمایی کند.

اختلالات ریتم را می توان با داروهای ضد آریتمی که قبل از تولد نوزاد به مادر داده می شود درمان کرد.

آگاهی از یک مشکل قلبی احتمالی قبل از تولد به خانواده این فرصت را می دهد که در مورد این مشکل بیشتر بیاموزند و این به آنها کمک می کند تا خود را از نظر روانی بهتر برای مقابله با مشکلاتی که ممکن است بعد از تولد با آن مواجه می شوند، مانند جراحی یا سایر اقداماتی که ممکن است مورد نیاز باشد، آماده کنند. .

این آزمایشی است که از امواج صوتی (اولتراسوند) برای بررسی مشکلات قلب نوزاد قبل از تولد استفاده می کند.

بروز بیماری های مادرزادی قلبی 6.5 برابر بیشتر از ناهنجاری های کروموزومی و 4 برابر بیشتر از نقص لوله عصبی است. علاوه بر این، 20 درصد از مرگ و میر نوزادان در نتیجه بیماری قلبی است. لازم به یادآوری است که بیش از 90 درصد ناهنجاری‌های قلبی در جنین‌هایی اتفاق می‌افتد که هیچ عامل خطری برای آن وجود ندارد. بنابراین، قلب جنین باید به طور معمول تحت آنالیز اولیه اولتراسوند مامایی قرار گیرد، که به عنوان مسیر اصلی غربالگری برای نشانه بعدی اکوکاردیوگرام کامل جنین در صورت مشکوک به ناهنجاری قلبی عمل می کند. با این حال، از آنجایی که این آزمایش اغلب با شکست مواجه می‌شود، برخی از انجام اکوکاردیوگرافی جنین باید بر روی همه زنان باردار انجام شود، پروتکلی که اجرای آن از نظر بهداشت عمومی بسیار دشوار است.

صرف نظر از نتایج سونوگرافی مامایی، اکوکاردیوگرافی کامل جنین باید در درجه اول در بارداری هایی که در معرض خطر بالای بیماری قلبی مادرزادی هستند انجام شود.

 e/اکوی قلب جنین

نحوه برگزاری آزمون

اکوکاردیوگرافی جنین آزمایشی است که در زمانی که نوزاد هنوز در رحم است انجام می شود. معمولا در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود. این زمانی است که زن تقریباً در هفته 18 تا 24 بارداری است.

این روش مشابه سونوگرافی بارداری است. شما برای این روش دراز خواهید کشید.

معاینه می تواند در شکم (سونوگرافی شکم) یا از طریق واژن (سونوگرافی ترانس واژینال) انجام شود.

در سونوگرافی شکم، فردی که معاینه را انجام می دهد، ژل شفاف و مبتنی بر آب را روی شکم می زند. یک کاوشگر قابل حمل بر روی منطقه منتقل می شود. کاوشگر امواج صوتی ساطع می کند که از قلب کودک منعکس می شود و تصویری از قلب بر روی صفحه کامپیوتر ایجاد می کند.

در سونوگرافی ترانس واژینال، یک پروب بسیار کوچکتر وارد واژن می شود. این نوع سونوگرافی را می توان در اوایل بارداری انجام داد و تصویر واضح تری نسبت به سونوگرافی شکم ایجاد می کند.

 

اکوکاردیوگرافی جنین

در اکوادور، بیماری‌های قلبی یکی از پنج علت اول مرگ نوزادان است که قبل از آن تولدهای زودرس و عفونت‌ها وجود دارد. بنابراین، دانستن اینکه آیا قلب کودک شما به طور طبیعی رشد می کند بسیار مهم است.

در طی ارزیابی های سه ماهه دوم در بخش مادر جنین، ما یک بررسی بسیار کامل قلب انجام می دهیم، اما در موارد خاصی ممکن است نیاز به انجام اکوکاردیوگرافی جنین باشد.

 

چه زمانی اکوکاردیوگرافی جنین نشان داده می شود؟

برخلاف سونوگرافی سه ماهه اول یا پیش بینی خطر و همچنین سونوگرافی ساختاری سه ماهه دوم و ارزیابی رشد و رشد عصبی سه ماهه سوم بارداری که همه زنان باردار باید انجام دهند، اکوکاردیوگرافی کمی و/یا عملکردی جنین لازم نیست. انجام همه نوزادان داخل رحمی.

این آزمایش در موارد زیر نشان داده می شود:

1- سابقه بیماری های مادر:

دیابت.

اضافه وزن (چاقی).

الکل، داروهایی مانند ضد تشنج، ضد افسردگی،

ضد اضطراب، رتینوئیک اسید.

کلاژنوپاتی ها

لوپوس اریتماتوی سیستمیک.

بیماری قلبی در مادر.

2- خطر خانواده

کودک قبلی مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی.

والدین مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی.

3.-خطر برای جنین

معاینه سه ماهه اول با افزایش ترانسفولانس نوکال.

معکوس یا عدم وجود مجرای وریدی در معاینه سه ماهه اول.

مشکوک بودن به اختلال قلبی در معاینه سه ماهه اول یا دوم.

ناهنجاری در سایر قسمت های نوزاد.

ناهنجاری های کروموزومی

عفونت های ناشی از توکسوپلاسما، آبله مرغان، سرخجه، سیتومگالوویروس، ویروس هرپس، ویروس پارو B19.

بارداری دوقلویی تک کوریونی (یک جفت).

تغییرات در ضربان قلب.

استفاده از داروهای ضد التهابی.

 

اکوکاردیوگرام جنین چیست؟

این معاینه قلب نوزاد داخل رحمی است که از طریق سونوگرافی انجام می شود که از امواج صوتی استفاده می کند و تصاویری از قلب جنین تولید می کند. بنابراین امکان ارزیابی آناتومی و عملکرد آن فراهم می شود. باید از دستگاه سونوگرافی پیشرفته که دارای عملکرد داپلر رنگی است استفاده شود.

این آزمایش باعث درد یا تاثیری بر روی نوزاد نمی شود و می تواند به تشخیص ناهنجاری های قلبی قبل از تولد کمک کند و به کودک شما کمک می کند تا در اسرع وقت پس از تولد یک مداخله پزشکی یا جراحی انجام دهد و در نتیجه شانس بقای نوزادان را افزایش می دهد. نوزادان با قلب جدی عیوب.

 

در چه مرحله ای از بارداری تجویز می شود؟

اکوکاردیوگرافی جنین؟

این آزمایش معمولاً بین هفته 18 تا 24 بارداری انجام می شود، اما امکان انجام اکوکاردیوگرافی زودهنگام جنین قبل از هفته شانزدهم وجود دارد.

 

با این حال، در لحظه ای که مشکوک به تغییر در قلب نوزاد است، می توان انجام داد.

 

اکوکاردیوگرام جنین چگونه انجام می شود؟

باید توسط متخصص ارزیابی جنین با آموزش اکوکاردیوگرافی جنین انجام شود. این مطالعه از طریق شکم مادر انجام می شود و بر بررسی قلب جنین متمرکز است، در طول آزمایش، پروب یا مبدل برای به دست آوردن تصاویری از مکان ها و ساختارهای مختلف قلب جنین حرکت می کند، اساساً از دو روش استفاده می شود:

1.- اکوکاردیوگرافی 2 بعدی (دو بعدی): به شما امکان می دهد آناتومی قلب، عروق و حرکات آن را در زمان واقعی مشاهده کنید. با این تکنیک، پزشک اندازه گیری ها و ارزیابی حرکات قلب را انجام می دهد.

2.- اکوکاردیوگرافی داپلر: برای اندازه‌گیری سرعت جریان خون در حفره‌های قلب و دریچه‌های قلب استفاده می‌شود، همچنین امکان تشخیص جریان خون غیرطبیعی در قلب مانند سوراخ بین اتاقک راست و چپ را با داپلر رنگی فراهم می‌کند. می تواند جهت جریان خون در قلب نوزاد را تجسم کند.

اکوکاردیوگرام جنین در مقابل سونوگرافی

سونوگرافی و اکوکاردیوگرام جنین از یک فناوری برای ارزیابی قلب نوزاد به روش های مختلف استفاده می کنند. اکوکاردیوگرافی جنین بیشتر بر قلب متمرکز است و به متخصص قلب کودکان اجازه می‌دهد تا ساختار و عملکرد قلب، از جمله اتاق‌ها، دریچه‌ها، شریان‌ها و رگ‌های خونی را مشاهده کند.

اکوکاردیوگرام جنین نیز توسط یک متخصص قلب کودکان یا اغلب یک تکنسین اکوکاردیوگرافی کودکان که آموزش های ویژه ای در ارزیابی قلب، شریان ها و عروق دارد، انجام می شود.

 

دلایل انجام اکوکاردیوگرام جنین چیست؟

گاهی اوقات، اکوکاردیوگرام جنین معمول است، حتی اگر هیچ مشکل شناخته شده ای در قلب نوزاد وجود نداشته باشد. اگر سابقه خانوادگی فوری نقایص مادرزادی قلب یا سایر مشکلات قلبی، دیابت یا نگرانی در مورد سلامت مادر که ممکن است بر قلب کودک تأثیر بگذارد، مانند برخی داروها یا بیماری های مزمن، مادری تحت اکوکاردیوگرام قرار می گیرد.

اگر به نظر می رسد که قلب نوزاد در سونوگرافی معمولی دارای یک ناهنجاری است، اکوکاردیوگرام به پزشکان کمک می کند تا بهتر بفهمند چه اتفاقی می افتد. این اسکن مخصوص قلب می تواند مشکلاتی مانند موارد زیر را تشخیص دهد:

ناهنجاری های ساختاری اصلی که باعث می شود یک یا چند حفره قلب به درستی رشد نکند، یا ناهنجاری های کمتر جدی مانند سوراخ بین حفره ها.

جابجایی شریان های بزرگ، جایی که دو شریان اصلی به قلب تغییر می کنند.

یک رگ خونی غیر طبیعی

یک سمت توسعه نیافته قلب.

در حالی که یک یافته غیر طبیعی در اکوکاردیوگرام جنین می تواند نگران کننده باشد، این امکان وجود دارد که این موضوع به سادگی نیاز به مشاهده داشته باشد.

قلب نوزاد در طول دوران بارداری به تکامل خود ادامه می دهد. ممکن است در هفته های 18 تا 20 اشاره ای به مشکل داشته باشید، اما در هفته های 24 تا 28، ما می توانیم جزئیات بسیار بیشتری را ببینیم و می توانیم در مورد آنچه می بینیم مطمئن تر باشیم. پژواک ممکن است دلیلی برای نگرانی در مورد رشد قلب کودک به ما بدهد، اما ممکن است از شما بخواهیم تا چهار هفته دیگر برگردید و ببینید که چگونه تکامل یافته است.

 

اکوکاردیوگرافی جنین

برای مادر، اکوکاردیوگرافی جنین بسیار شبیه به سونوگرافی است. یک فناوری اکو ژل را روی شکم باردار قرار می دهد تا امواج صوتی را با استفاده از یک مبدل که به جلو و عقب حرکت می کند و تصاویر قلب را جمع آوری می کند، بگیرد. مادران قبل از انجام آزمایش نیازی به ناشتا بودن یا داشتن مثانه پر ندارند.

اگر متخصص قلب در حال انجام اکو جنین باشد، نتایج را با شما در میان خواهد گذاشت. در غیر این صورت، یک تکنسین اکو قلب آزمایش را کامل می کند و سپس متخصص قلب برای بحث در مورد نتایج وارد می شود.

در اکثر مواقع، نوزادان می‌توانند هر گونه ناهنجاری قلبی را قبل از تولدشان بدون نیاز به مداخله تحمل کنند. اما اگر مشکل قلبی نحوه مدیریت زایمان را تغییر دهد، پزشک پیش از موعد آن را با والدین در میان می‌گذارد.

سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی اضافی. آزمایش‌هایی که برای تأیید تشخیص، پیگیری رشد جنین و نظارت بر سلامت جنین انجام می‌شود.

اکوکاردیوگرافی جنین می تواند به تشخیص ناهنجاری های قلب جنین قبل از تولد کمک کند و امکان مداخله پزشکی یا جراحی سریعتر را پس از تولد نوزاد فراهم می کند. سایر آزمایش ها یا روش هایی که ممکن است مورد نیاز باشد شامل موارد زیر است:

سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی اضافی (برای تایید تشخیص، پیگیری رشد جنین و نظارت بر سلامت جنین)

آمنیوسنتز - آزمایشی که برای تعیین اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقص های مادرزادی انجام می شود.

مشاوره ژنتیک - ارائه ارزیابی عوامل خطر ارثی و اطلاعات به بیماران و بستگان آنها در مورد عواقب یک اختلال، احتمال ایجاد یا انتقال آن، و راه های پیشگیری، درمان و مدیریت آن.

 

چرا مادران باید اکوکاردیوگرافی جنین انجام دهند؟

بیماری مادرزادی قلب (CHD)  یک ناهنجاری شایع در نوزادان است که پتانسیل بالایی برای ایجاد مرگ دارد. بسیاری از بارداری هایی که دارای نقص های پیچیده قلبی هستند، اغلب در 3 ماه اول از بین می روند. با این حال، اگرچه نوزاد می تواند به دنیا بیاید، اما تأثیرات زیادی بر رشد جسمی و فکری نیز خواهد داشت، از جمله: افزایش وزن آهسته، عفونت های مکرر تنفسی (برونشیت، ذات الریه)، تپش قلب ... کودکان اغلب باید تحت درمان قرار گیرند. جراحی، دارو و پیوند قلب جدی تر. برخی از کودکان را نمی توان به طور کامل درمان کرد و نیاز به نظارت و درمان مادام العمر دارند.

با پیشرفت علم و پزشکی، اکوکاردیوگرافی مادرزادی با روش های سونوگرافی قلب جنین 2D - 3D - 4D (STIC)، سونوگرافی داپلر رنگی ... می تواند عیوب غیر طبیعی را تشخیص دهد. علاوه بر این، این روش ها مزایای بزرگ دیگری را هم برای نوزادان و هم برای والدین به همراه دارد:

اکوکاردیوگرافی به طور قابل توجهی عوارض و مرگ و میر در نوزادان را کاهش می دهد.

با تشخیص زودهنگام، خانواده می تواند برای مراقبت خوب از نوزاد و بعد از آن آماده شود.

کمک به والدین برای تثبیت احساسات و آمادگی مالی برای مراقبت از فرزندانشان.

 

زمان مناسب برای انجام اکوکاردیوگرام چه زمانی است؟

در بیشتر موارد، اکوکاردیوگرافی مادرزادی معمولاً نتایج دقیقی را در هفته های 17 و 18 بارداری یا بعد از آن ارائه می دهد. امروزه با برخی از دستگاه های سونوگرافی مدرن، اکوکاردیوگرام را می توان زودتر، حدود 12 هفته انجام داد. با این حال، حتی پس از انجام اکوکاردیوگرام، از زنان باردار خواسته می شود سونوگرافی انجام دهند. بعد از چند هفته این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که نتایج دقیق تر و همچنین تشخیص سایر نقص ها خواهد بود.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT