• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اکوی قلب جنین|اکو قلب جنین و اکوکاردیوگرافی جنینی|اکوکاردیوگرافی جنین


اکوی قلب جنین

اکوی قلب جنین؛ این آزمایش معمولاً توسط یک متخصص سونوگرافی آموزش دیده انجام می شود و تصاویر توسط یک متخصص قلب کودکان که در بیماری قلبی مادرزادی جنین تخصص دارد، تفسیر می شود. برخی از متخصصان طب مادر و جنین (پریناتولوژیست) نیز اکوکاردیوگرام را انجام می دهند. ارزیابی محدودی از قلب جنین در طول اسکن منظم زنان و زایمان امکان پذیر است و برای زنان در معرض خطر پایین مناسب است. با این حال، زنانی که دارای یکی از عوامل خطر ذکر شده در بالا هستند، باید یک اکوکاردیوگرام دقیق جنین را توسط پزشکی که به طور ویژه در ارزیابی قلب جنین آموزش دیده است، انجام دهند.

برای رزرو نوبت جهت انجام اکوکاردیوگرافی جنینی با ما تماس بگیرید.

دو روش برای انجام اکوکاردیوگرافی جنین وجود دارد:

    سونوگرافی شکم: این رایج ترین شکل سونوگرافی برای ارزیابی قلب نوزاد است. روی شکم مادر ژل زده می شود، پروب سونوگرافی به آرامی روی شکم مادر قرار می گیرد و عکس گرفته می شود. این آزمایش دردناک نیست و هیچ آسیبی برای نوزاد ایجاد نمی کند. این آزمایش بسته به پیچیدگی قلب نوزاد به طور متوسط ​​45 تا 120 دقیقه طول می کشد.

    سونوگرافی اندوواژینال: این سونوگرافی معمولا در اوایل بارداری استفاده می شود. یک مبدل سونوگرافی کوچک در داخل واژن قرار می گیرد و در پشت واژن قرار می گیرد. سپس می توان از قلب نوزاد عکس گرفت.

echocardiography/اکوی قلب جنین

بیشتر بخوانید: سونوگرافی سه بعدی رحم

آیا آمادگی خاصی برای این تست لازم است؟

بر خلاف برخی از سونوگرافی های معمول قبل از تولد، مثانه پر برای اکوکاردیوگرام جنین ضروری نیست. همیشه مهم است که هنگام مراجعه برای اکوکاردیوگرام جنین تا حد امکان اطلاعات بیشتری داشته باشید. به خصوص جزئیات اینکه چرا توسط متخصص زنان و زایمان یا پریناتولوژیست ارجاع شده اید. اگر دلیل ارجاع این است که خودتان دچار نقص قلبی هستید، همراه داشتن مدارک پزشکی بسیار مفید خواهد بود. بسته به یافته ها، مطالعه می تواند از 30 دقیقه تا بیش از 2 ساعت طول بکشد. اگر بچه های کوچک دیگری با خود دارید، همیشه ایده خوبی است که مراقب دیگری بیاورید.

کی جواب میگیرم؟

پاسخ هایی که در دسترس هستند به تنظیمات اکوکاردیوگرام جنین، سن حاملگی جنین، تشخیص ها و کیفیت تصاویر بستگی دارد. اگر آزمایش توسط متخصص قلب و عروق کودکان انجام می شود، متخصص قلب کودکان به محض اتمام مراحل با شما ملاقات خواهد کرد و توضیحات مفصلی در مورد نتایج به شما ارائه می دهد. اگر بررسی اولیه شما توسط پریناتولوژیست انجام شود و نقص قلبی پیدا شود، برای تشخیص و مشاوره دقیق تر به متخصص قلب کودکان ارجاع داده می شوید.

اگر نتیجه آزمایش طبیعی باشد، ممکن است مرخص شوید یا از شما خواسته شود که یک آزمایش مجدد را قبل یا بعد از تولد انجام دهید، بسته به دلیلی که آزمایش در وهله اول انجام شده است. برخی از مشکلات مانند لوپوس مادر نیاز به چندین آزمایش دارد حتی اگر اولین مورد طبیعی باشد. همچنین ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنطور که پزشک می‌خواهد دیده نمی‌شود، و ممکن است از شما خواسته شود که برگردید حتی اگر ظن مشکل کم باشد.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی غربالگری، سونوگرافی غربالگری اول ، سونوگرافی غربالگری دوم

حتی در مورد یک مطالعه کاملاً طبیعی و با کیفیت بالا، به شما توصیه می شود که نمی توان همه مشکلات قلبی را رد کرد. این به این دلیل است که گردش خون در جنین با بعد از تولد متفاوت است. علاوه بر این، سوراخ های بسیار کوچک بین حفره های پایینی قلب به سختی قابل مشاهده هستند. با این حال، با توجه به گردش خون طبیعی جنین، شما پزشک می توانید خبرهای خوب نسبتاً قطعی را در مورد اکوکاردیوگرام طبیعی جنین ارائه دهید.

اکوکاردیوگرام جنین را می توان با اطمینان در هر زمانی پس از هفته 17-18 بارداری انجام داد. با این حال، فناوری جدیدتر از جمله مبدل‌های اندوواژینال می‌تواند تصاویری از قلب را تا 12 هفته به دست آورد. اگر اسکن قبل از هفته 18 انجام شود، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که برای دریافت تصاویر قطعی‌تر مراجعه کنید تا یافته‌های مطالعه اولیه را تأیید کنید. در برخی موارد 18 هفته هنوز خیلی زود است.

هنگامی که نقص قلبی پیدا شد، متخصص قلب کودکان به محض تکمیل مطالعه، تشخیص و پیامدهای آن را با جزئیات توضیح می دهد. در بیشتر موارد، پزشک ممکن است پس از اتمام مطالعه اولیه توسط سونوگرافیک، تصاویر اضافی بگیرد. متخصص قلب اطفال احتمالاً تصاویری را برای توضیح اهمیت نقص قلبی ارائه و ترسیم می‌کند، از جمله اینکه آیا این نقص قبل از تولد روی جنین تأثیر می‌گذارد یا خیر، نیاز به انتقال فوری پس از تولد دارد، و نیاز به جراحی قلب پس از تولد دارد.

eco/اکوی قلب جنین

بیشتر بخوانید: سونوگرافی سینه ، عکس رنگی رحم، سونوگرافی واژینال در تهران

تقریباً در همه موارد از شما خواسته می شود که برای پیگیری اکوکاردیوگرام جنین مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری در حین آماده شدن برای زایمان به دست آورید. متخصص قلب اطفال تا حد امکان به شما اطلاعات می دهد و همچنین به شما اطلاع می دهد که چه سوالاتی هنوز باقی مانده است. ویزیت های آینده شما ممکن است شامل ملاقات با جراح قلب یا متخصص قلب مداخله ای برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی قلب یا سایر روش های بعد از تولد باشد.

تشخیص نقص قلبی پیامدهای قابل توجهی برای سلامت کلی جنین دارد. برخی از نقایص قلبی ممکن است به طور قابل توجهی خطر مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهند. یافتن تومورهای خوش خیم در قلب، تشخیص توبروس اسکلروزیس، یک سندرم ژنتیکی که پیامدهای مهمی برای رشد غیرطبیعی مغز دارد، بسیار محتمل تر می کند.

این مسائل ممکن است پیامدهای مهمی بر پیش آگهی کودک داشته باشد و نقش مهمی در کمک به تصمیم گیری در مورد بارداری خود داشته باشد. متخصص قلب شما اطلاعاتی در مورد اینکه آیا لازم است در مورد این مسائل دیگر نگران باشید یا خیر به شما ارائه می دهد. با این حال، هنگامی که نگرانی قابل توجه باشد، به سایر اعضای تیم مراقبتی که از نزدیک با متخصص قلب کودکان کار می کنند، ارجاع داده می شوید.

سایر آزمایشات، رویه ها و ارجاعاتی که ممکن است مورد نیاز باشد شامل موارد زیر است:

    سونوگرافی سطح بالای جنین: یک سونوگرافی دقیق از بقیه جنین برای پیگیری رشد جنین، نظارت بر سلامت جنین و ارزیابی بقیه جنین از نظر ناهنجاری در سایر اندام ها ضروری است.

    ام آر آی جنین: این آزمایش به طور گسترده در دسترس قرار می گیرد و می تواند اطلاعات بیشتری در مورد سلامت کلی جنین و مشکلات مربوط به اندام های خاص ارائه دهد.

    مشاوره ژنتیک: متخصصان ژنتیک و مشاوران ژنتیک، بر اساس تشخیص قلب و سایر یافته‌ها در جنین، ارزیابی احتمال سندرم ژنتیکی و ناهنجاری‌های احتمالی در سایر اندام‌ها را ارائه می‌دهند. متخصص ژنتیک می تواند اطلاعاتی در مورد عواقب یک اختلال، احتمال ایجاد یا انتقال آن و راه های پیشگیری، درمان و مدیریت آن به بیماران و بستگان آنها ارائه دهد.

    پریناتولوژیست: پریناتولوژیست ها می توانند در مورد مدیریت بارداری، گزینه هایی برای تصمیم گیری در مورد عدم ادامه بارداری و برنامه ریزی برای زایمان به شما توصیه کنند.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی آنومالی

    مددکار اجتماعی/ پرستار: فردی که با بیماری قلبی در کودکان آشنایی دارد، می تواند اطلاعاتی در مورد مراقبت از کودک مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی ارائه دهد.

    آمنیوسنتز: این آزمایش برای تعیین اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقص های مادرزادی انجام می شود. این آزمایش شامل وارد کردن یک سوزن از طریق دیواره شکم و رحم به داخل کیسه آمنیوتیک برای بازیابی نمونه ای از مایع آمنیوتیک است.

    مشاوره تخصصی: بسته به تشخیص ممکن است به سایر متخصصان فوق تخصص از جمله جراحان عمومی، جراحان مغز و اعصاب، جراحان ارتوپد و اورولوژیست ارجاع داده شوید.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT