• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟|اکوی قلب جنین در تهران


اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟ بیماری قلبی مادرزادی مشکلی است که در قلب کودک در حالی که کودک هنوز در حال رشد است رخ می دهد. تقریباً در 1٪ از نوزادان متولد شده در ایالات متحده دیده می شود و شایع ترین نوع نقص مادرزادی است.

قلب نوزاد بلافاصله پس از لقاح شروع به شکل گیری می کند و تا هفته هشتم بارداری کامل می شود. قلب به عنوان یک ساختار لوله‌ای شکل شروع می‌شود که پیچ خورده و تقسیم می‌شود و قلب و دریچه‌های قلب را تشکیل می‌دهد. نقص مادرزادی قلب معمولاً به این دلیل رخ می دهد که قلب به طور طبیعی پیچ خورده یا تقسیم نمی شود. برخی از مادران تعجب می کنند که آیا مواد مخدر، الکل یا داروها در ایجاد نقص قلبی فرزندشان نقش داشته است یا خیر. در بیشتر موارد ما نمی دانیم چرا این نقص ها رخ می دهند. اگرچه، برخی از نقایص قلبی می توانند در خانواده ایجاد شوند یا به بیماری مادر، مثلاً دیابت، مرتبط باشند.

نقایص مادرزادی قلب از خفیف تا بسیار شدید متغیر است. برخی از آنها در دوره نوزادی نیاز به ترمیم جراحی دارند و برخی ممکن است خود به خود با گذشت زمان برطرف شوند. متخصص قلب اطفال شما می تواند در مورد شدت نقص قلبی کودک شما را راهنمایی کند.

ecocardiography/اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

برای رزرو نوبت جهت انجام اکوی قلب جنین یا اکوکاردیوگرافی جنین در مرکز الوند با ما تماس بگیرید

اکوکاردیوگرافی جنین چیست؟

اکوکاردیوگرام جنین یک سونوگرافی دقیق از قلب نوزاد قبل از تولد نوزاد است. دوربین کوچکی به نام مبدل بر روی شکم مادر باردار قرار می گیرد و امواج صوتی اولتراسونیک را ارسال می کند. امواج اولتراسوند از اندام‌های کودک از جمله قلب منعکس می‌شود و به دوربین بازگردانده می‌شود و سپس تصویر متحرکی از قسمت‌های مختلف قلب برای پزشک ایجاد می‌کند تا آن را ارزیابی کند. امواج صوتی همچنین می توانند جریان خون را در سراسر قلب کودک تشخیص دهند. این امر پزشک را قادر می سازد تا ساختار و عملکرد قلب جنین را ارزیابی کند.

مقالات مرتبط:

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی تشخیص جنسیت

اکوی قلب جنین

کدام مادران به اکوی قلب جنین نیاز دارند؟

اکوکاردیوگرام جنین برای زنان زیر توصیه می شود:

اگر یکی از بستگان درجه یک با نقص مادرزادی قلب تشخیص داده شده باشد. بستگان درجه یک شامل مادر یا پدر نوزاد و همچنین خواهر و برادر نوزاد می شود

اگر سابقه خانوادگی شناخته شده ای از اختلالاتی وجود داشته باشد که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند مانند سندرم مارفان یا توبروس اسکلروزیس.

اگر نوزاد متولد نشده با یک ناهنجاری ژنتیکی از جمله اختلالات با تعداد غیر طبیعی کروموزوم تشخیص داده شود. مثلاً سندرم داون

آمنیوسنتز غیر طبیعی

اگر مادر داروهایی مصرف کرده باشد که باعث نقص مادرزادی قلب می شوند، مثلاً آکوتان.

اگر مادر مشکلات سلامتی خاصی مانند دیابت (نوعی که مادر قبل از بارداری داشت)، فنیل کتونوری یا بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک داشته باشد.

اگر مادر در دوران بارداری عفونت های خاصی مانند سرخجه یا CMV داشته است

اگر در سونوگرافی معمولی مشکوک به ناهنجاری قلبی باشد

در صورت وجود ناهنجاری‌هایی در خارج از قلب جنین که در سونوگرافی معمول قبل از تولد ذکر شده است. مثال‌ها شامل مایع اضافی در اطراف ریه‌ها یا قلب یا ناهنجاری در اندام دیگری مانند کلیه‌ها یا مغز است.

ضربان یا ریتم غیر طبیعی قلب جنین. این می تواند ضربان قلب نامنظم یا ضربان قلب بسیار سریع یا بسیار آهسته باشد.

اکوی قلب جنین چگونه انجام می شود؟

این آزمایش معمولاً توسط یک متخصص سونوگرافی آموزش دیده انجام می شود و تصاویر توسط یک متخصص قلب کودکان که در بیماری قلبی مادرزادی جنین تخصص دارد، تفسیر می شود. برخی از متخصصان طب مادر و جنین (پریناتولوژیست) نیز اکوکاردیوگرافی جنین را انجام می دهند. ارزیابی محدودی از قلب جنین در طول اسکن منظم زنان و زایمان امکان پذیر است و برای زنان در معرض خطر پایین مناسب است. با این حال، زنانی که دارای یکی از عوامل خطر ذکر شده در بالا هستند، باید یک اکوکاردیوگرام دقیق جنین را توسط پزشکی که به طور ویژه در ارزیابی قلب جنین آموزش دیده است، انجام دهند.

ecocardiography/اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

دو روش برای انجام اکوکاردیوگرام جنین وجود دارد:

سونوگرافی شکم: این رایج ترین شکل سونوگرافی برای ارزیابی قلب نوزاد است. روی شکم مادر ژل زده می شود، پروب سونوگرافی به آرامی روی شکم مادر قرار می گیرد و عکس گرفته می شود. این آزمایش دردناک نیست و هیچ آسیبی برای نوزاد ایجاد نمی کند. این آزمایش بسته به پیچیدگی قلب نوزاد به طور متوسط ​​45 تا 120 دقیقه طول می کشد.

سونوگرافی اندوواژینال: این سونوگرافی معمولا در اوایل بارداری استفاده می شود. یک مبدل سونوگرافی کوچک به داخل واژن وارد می شود و در پشت واژن قرار می گیرد. سپس می توان از قلب نوزاد عکس گرفت. 

آیا آمادگی لازم برای تست وجود دارد؟

بر خلاف برخی از سونوگرافی های معمول قبل از تولد، مثانه پر برای اکوکاردیوگرام جنین ضروری نیست. همیشه مهم است که هنگام مراجعه برای اکوکاردیوگرام جنین تا حد امکان اطلاعات بیشتری داشته باشید. به خصوص جزئیات اینکه چرا توسط متخصص زنان و زایمان یا پریناتولوژیست ارجاع شده اید. اگر دلیل ارجاع این است که خودتان دچار نقص قلبی هستید، همراه داشتن مدارک پزشکی بسیار مفید خواهد بود. بسته به یافته ها، مطالعه می تواند از 30 دقیقه تا بیش از 2 ساعت طول بکشد. اگر بچه های کوچک دیگری با خود دارید، همیشه ایده خوبی است که مراقب دیگری بیاورید.

مطالب پیشنهادی : سونوگرافی آنومالی ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم

کی جواب میگیرم؟

پاسخ هایی که در دسترس هستند به تنظیمات اکوکاردیوگرام جنین، سن حاملگی جنین، تشخیص ها و کیفیت تصاویر بستگی دارد. اگر مطالعه توسط متخصص قلب اطفال انجام می شود، متخصص قلب اطفال به محض اتمام مطالعه با شما ملاقات می کند و توضیحات مفصلی از نتایج به شما ارائه می دهد. اگر مطالعه اولیه شما توسط پریناتولوژیست انجام شود و نقص قلبی پیدا شود، برای تشخیص و مشاوره دقیق تر به متخصص قلب کودکان ارجاع داده می شوید.

اگر مطالعه طبیعی باشد، ممکن است مرخص شوید یا از شما خواسته شود که یک مطالعه مجدد قبل یا بعد از تولد انجام دهید، بسته به دلیلی که مطالعه در وهله اول انجام شده است. برخی از مشکلات مانند لوپوس مادر نیاز به چندین مطالعه دارد حتی اگر اولین مورد طبیعی باشد. همچنین ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنطور که پزشک می‌خواهد دیده نمی‌شود، و ممکن است از شما خواسته شود که برگردید حتی اگر ظن مشکل کم است. حتی در مورد یک مطالعه کاملاً طبیعی و با کیفیت بالا، به شما توصیه می شود که نمی توان همه مشکلات قلبی را رد کرد. این به این دلیل است که گردش خون در جنین با بعد از تولد متفاوت است. علاوه بر این، سوراخ های بسیار کوچک بین حفره های پایینی قلب به سختی قابل مشاهده هستند. با این حال، با توجه به گردش خون طبیعی جنین، شما پزشک می توانید خبرهای خوب نسبتاً قطعی را در مورد اکوکاردیوگرام طبیعی جنین ارائه دهید.

 اکوی قلب جنین در چه زمانی انجام می شود؟

اکوکاردیوگرام جنین را می توان با اطمینان در هر زمانی پس از هفته 17-18 بارداری انجام داد. با این حال، فناوری جدیدتر از جمله مبدل‌های اندوواژینال می‌تواند تصاویری از قلب را در 12 هفته به دست آورد. اگر اسکن قبل از 18 هفته انجام شود، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که برای دریافت تصاویر قطعی‌تر مراجعه کنید تا یافته‌های مطالعه اولیه را تأیید کنید. در برخی موارد 18 هفته هنوز خیلی زود است.

هنگامی که نقص قلبی پیدا شد، متخصص قلب کودکان به محض تکمیل مطالعه، تشخیص و پیامدهای آن را با جزئیات توضیح می دهد. در بیشتر موارد، پزشک ممکن است پس از اتمام مطالعه اولیه توسط سونوگرافی، عکس های اضافی بگیرد. متخصص قلب اطفال احتمالاً تصاویری را برای توضیح اهمیت نقص قلبی ارائه و ترسیم خواهد کرد، از جمله اینکه آیا این نقص قبل از تولد روی جنین تأثیر می گذارد یا نه، نیاز به انتقال فوری پس از تولد دارد، و نیاز به جراحی قلب پس از تولد دارد. تقریباً در همه موارد از شما خواسته می شود که برای پیگیری اکوکاردیوگرام جنین مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری در حین آماده شدن برای زایمان به دست آورید. متخصص قلب اطفال تا حد امکان به شما اطلاعات می دهد و همچنین به شما اطلاع می دهد که چه سوالاتی هنوز باقی مانده است. ویزیت های آینده شما ممکن است شامل ملاقات با جراح قلب یا متخصص قلب مداخله ای برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی قلب یا سایر روش های بعد از تولد باشد.

تشخیص نقص قلبی پیامدهای قابل توجهی برای سلامت کلی جنین دارد. برخی از نقایص قلبی ممکن است به طور قابل توجهی خطر مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهند. یافتن تومورهای خوش خیم در قلب، تشخیص توبروس اسکلروزیس، یک سندرم ژنتیکی که پیامدهای مهمی برای رشد غیرطبیعی مغز دارد، بسیار محتمل تر می کند. این مسائل ممکن است پیامدهای مهمی بر پیش آگهی کودک داشته باشد و نقش مهمی در کمک به تصمیم گیری در مورد بارداری خود داشته باشد. متخصص قلب شما اطلاعاتی را در مورد اینکه آیا لازم است در مورد این مسائل دیگر نگران باشید یا خیر به شما ارائه می دهد. با این حال، هنگامی که نگرانی قابل توجه باشد، به سایر اعضای تیم مراقبتی که از نزدیک با متخصص قلب کودکان کار می کنند، ارجاع داده می شوید.

همچنین بخوانید: اکوکاردیوگرافی قلب جنین

سایر آزمایشات، رویه ها و ارجاعاتی که ممکن است مورد نیاز باشد شامل موارد زیر است:

 

سونوگرافی سطح بالای جنین: یک سونوگرافی دقیق از بقیه جنین برای پیگیری رشد جنین، نظارت بر سلامت جنین و ارزیابی بقیه جنین از نظر ناهنجاری در سایر اندام ها ضروری است.

ام آر آی جنین: این آزمایش به طور گسترده در دسترس قرار می گیرد و می تواند اطلاعات بیشتری در مورد سلامت کلی جنین و مشکلات مربوط به اندام های خاص ارائه دهد.

مشاوره ژنتیک: متخصصان ژنتیک و مشاوران ژنتیک، بر اساس تشخیص قلب و سایر یافته‌ها در جنین، ارزیابی احتمال سندرم ژنتیکی و ناهنجاری‌های احتمالی در سایر اندام‌ها را ارائه می‌دهند. متخصص ژنتیک می‌تواند اطلاعاتی در مورد عواقب یک اختلال، احتمال ایجاد یا انتقال آن، و راه‌های پیشگیری، درمان و مدیریت آن به بیماران و بستگانشان ارائه دهد.

پریناتولوژیست: پریناتولوژیست ها می توانند در مورد مدیریت بارداری، گزینه هایی برای تصمیم گیری در مورد عدم ادامه بارداری و برنامه ریزی برای زایمان به شما توصیه کنند.

مددکار اجتماعی/ پرستار: فردی که با بیماری قلبی در کودکان آشنایی دارد، می تواند اطلاعاتی در مورد مراقبت از کودک مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی ارائه دهد.

آمنیوسنتز: این آزمایشی است که برای تعیین اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی انجام می شود. این آزمایش شامل وارد کردن یک سوزن از طریق دیواره شکم و رحم به داخل کیسه آمنیوتیک برای بازیابی نمونه مایع آمنیوتیک است.

مشاوره تخصصی: بسته به تشخیص ممکن است به سایر متخصصان فوق تخصص از جمله جراحان عمومی، جراحان مغز و اعصاب، جراحان ارتوپد و اورولوژیست ارجاع داده شوید.

تشخیص نقص قلبی در جنین

اگر فرزندم نقص قلبی داشته باشد چه کنم؟

یافتن نقص قلبی در جنین پیامدهای مهمی برای مدیریت بارداری، برنامه ریزی زایمان و تشخیص ناهنجاری در سایر اندام ها دارد.

نقایص ساختاری قلب

اکوکاردیوگرافی جنین می تواند به تشخیص ناهنجاری های قلب جنین قبل از تولد کمک کند و در صورت نیاز امکان مداخله پزشکی یا جراحی سریعتر را پس از تولد نوزاد فراهم می کند. این امر شانس زنده ماندن پس از زایمان را برای نوزادان مبتلا به نقص قلبی جدی افزایش می دهد. متخصص قلب کودکان شما را در مورد جدی بودن نقص قلبی راهنمایی می کند و به شما می گوید که چه انتظاری دارید.

برخی از نقایص قلبی نیازی به مداخله فوری ندارند و نوزاد را می توان در بیمارستان زایمان و پس از ترخیص به صورت سرپایی پیگیری کرد. سایر نقص ها جدی تر هستند و نیاز به انتقال به بیمارستانی با خدمات جراحی قلب کودکان بلافاصله پس از زایمان دارند. در تعداد کمی از موارد، این وضعیت ممکن است به اندازه‌ای شدید باشد که متخصص قلب کودکان زایمان را در مرکز قلب کودکان توصیه کند تا بتوان در عرض چند دقیقه از زندگی مداخله انجام داد. در تمام موارد، این مسائل باید در طول ویزیت اکوکاردیوگرافی جنین مطرح و برنامه ریزی شود.

در حال حاضر، جراحی قلب قبل از تولد و کاتتریزاسیون (روش های بالونی) به تعداد کمی از شرایط محدود شده است و اثربخشی آن ثابت نشده است. متخصص قلب اطفال شما می تواند اطلاعاتی در مورد اینکه آیا جنین شما کاندیدای بالقوه برای مداخله جنینی است یا خیر، ارائه دهد، مزایای بالقوه و خطرات احتمالی (هم برای شما و هم برای جنین) را شرح دهد و به ارائه ارجاع به یک مرکز مداخله جنین کمک کند.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی واژینال در تهران، عکس رنگی رحم ،بهترین مرکز سونوگرافی تهران

مشکلات ریتم قلب

طیف گسترده ای از ضربان قلب جنین قابل قبول وجود دارد (طبیعی بین 120 تا 160 است، اما بسیاری از جنین های طبیعی ضربان قلبشان به 90 می رسد و هیچ نگرانی وجود ندارد). هنگامی که سونوگرافیست سونوگرافی را انجام می دهد که یک نوع طبیعی است، بسیاری از جنین ها یک افت بسیار کوتاه (5 تا 10 ثانیه) در ضربان قلب خواهند داشت. همچنین بسیار رایج است که جنین گاهی اوقات ضربان های زودرس یا زودرس داشته باشد که خوش خیم هستند و معمولاً مدت کوتاهی پس از تولد از بین می روند. مشکلات مهم قلب جنین شامل تاکی کاردی (ضربان شنوایی خیلی سریع) و برادی کاردی (ضربان قلب خیلی آهسته) است.

برخی از جنین های مبتلا به تاکی کاردی نیاز به دارو دارند (به مادر داده می شود). در موارد شدید این می تواند بر سلامت جنین تأثیر بگذارد. در برخی موارد، ممکن است برای دریافت دارو نیاز به بستری شدن در واحد زایمان و زایمان داشته باشید تا هم قلب شما و هم قلب جنین تحت نظر باشد. در مورد مشکل ریتمی که کنترل آن سخت است، متخصص قلب اطفال شما از نزدیک با متخصص زنان و زایمان و پریناتولوژیست شما همکاری خواهد کرد تا خطرات و مزایای دارو و خطر ناهنجاری مداوم ریتم قلب در جنین را در مقابل خطر زایمان زودرس ارزیابی کند.

برخی از جنین‌های مبتلا به برادی کاردی شدید ممکن است در اتصال الکتریکی بین قسمت‌های بالایی و پایینی قلب دچار وقفه شوند (بلوک قلبی). در موارد شدید ممکن است سلامت جنین تحت تأثیر قرار گیرد و ممکن است بلافاصله پس از تولد یک عمل جراحی برای قرار دادن ضربان ساز لازم باشد.

تعداد کمی از شرایط وجود دارد که می تواند با داروهایی مانند ایندومتاسین بدتر شود و متخصص قلب کودکان شما ممکن است در هماهنگی با پزشک متخصص زنان و زایمان در مورد دوز دارو به شما مشاوره دهد.

آگاهی از یک مشکل قلبی احتمالی قبل از زایمان همچنین به خانواده این فرصت را می دهد که در مورد این مشکل بیشتر بیاموزند که می تواند به آنها کمک کند از نظر روانی برای رویارویی با چالش های اضافی که ممکن است بعد از تولد با آن مواجه شوند، مانند جراحی یا سایر مداخلاتی که کودک ممکن است به آن نیاز داشته باشد، آماده شوند. در بسیاری از مراکز، یک تیم هماهنگ جنین شامل متخصصان قلب و عروق کودکان، مشاوران ژنتیک، متخصص زنان و زایمان، پریناتولوژیست، متخصص نوزادان، پرستاران، مددکاران اجتماعی و سایر متخصصان فوق تخصص از نزدیک با شما کار خواهند کرد و با یکدیگر ارتباط خواهند داشت. اطلاعات مربوط به مشکلات قلبی جنین برای متخصص زنان و زایمان شما و متخصص اطفال یا نوزادان ارسال می شود که احتمالاً بلافاصله پس از تولد نوزاد را خواهند دید.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT