• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی غربالگری|سونوگرافی غربالگری جنین چیست|سونوگرافی غربالگری اول


سونوگرافی غربالگری؛ برخی از آزمایشات غربالگری در دوران بارداری به شما پیشنهاد می شود تا هر گونه شرایط سلامتی که می تواند بر شما یا جنین شما تأثیر بگذارد را بیابید.

این آزمایش‌ها می‌توانند به شما در انتخاب آزمایش‌های بیشتر و مراقبت یا درمان در دوران بارداری یا پس از تولد نوزادتان کمک کنند.

تست های غربالگری چیست؟

سونوگرافی غربالگری برای یافتن افرادی که احتمال بروز مشکل سلامتی بیشتری دارند، استفاده می‌شود.

این بدان معناست که آنها می توانند زودتر درمان شوند، به طور بالقوه موثرتر، یا تصمیمات آگاهانه ای در مورد سلامت خود بگیرند.

تست های غربالگری کامل نیستند. به برخی از افراد گفته می شود که آنها یا نوزادشان شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری دارند در حالی که در واقع آنها این بیماری را ندارند.

همچنین، به چند نفر گفته می شود که آنها یا نوزادشان شانس کمتری برای داشتن یک بیماری  دارند در حالی که در واقع آنها این بیماری را دارند.

s/سونوگرافی غربالگری

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

تست های غربالگری شامل چه مواردی می شود؟

آزمایش های غربالگری که در دوران بارداری در ارائه می شود، سونوگرافی یا آزمایش خون یا ترکیبی از هر دو است.

اسکن اولتراسوند ممکن است شرایطی مانند اسپینا بیفیدا را تشخیص دهد.

آزمایش خون می تواند نشان دهد که آیا شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری های ارثی مانند کم خونی داسی شکل و تالاسمی دارید و آیا عفونت هایی مانند HIV، هپاتیت B یا سیفلیس دارید یا خیر.

آزمایش‌های خون همراه با اسکن می‌تواند به بررسی میزان احتمال ابتلای نوزاد به سندرم داون، سندرم ادواردز یا سندرم پاتو کمک کند. 

مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری اول

خطرات سونوگرافی غربالگری چیست؟

آزمایش غربالگری نمی تواند به شما یا جنین آسیب برساند، اما مهم است که به دقت بررسی کنید که آیا این آزمایش ها را انجام دهید یا خیر.

برخی از تست های غربالگری در بارداری می تواند به تصمیم گیری های دشواری برای شما منجر شود.

برای مثال، آزمایش‌های غربالگری برای سندرم داون، سندرم ادواردز یا سندرم پاتائو می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری دشوار در مورد انجام آزمایش تشخیصی مانند آمنیوسنتز شود که احتمال سقط جنین را در پی دارد.

یک سونوگرافی تشخیصی به شما می گوید که آیا شما یا نوزادتان به این بیماری مبتلا هستید یا خیر.

اگر آزمایشات تشخیصی نشان دهد که کودک شما دارای یک بیماری است، این می تواند به تصمیم گیری در مورد ادامه یا پایان بارداری منجر شود.

انجام آزمایش بیشتر یا پایان دادن به بارداری همیشه تصمیم شما خواهد بود و متخصصان مراقبت های بهداشتی هر چه تصمیم بگیرید از شما حمایت خواهند کرد.

این به شما بستگی دارد که آیا آزمایش های غربالگری را در بارداری انجام دهید یا خیر.

چه زمانی به من پیشنهاد سونوگرافی غربالگری می شود؟

تست های غربالگری متفاوتی در زمان های مختلف بارداری ارائه می شود.

آزمایش غربالگری سلول داسی شکل و تالاسمی باید در اولین فرصت ممکن قبل از هفته 10 بارداری انجام شود.

توصیه می شود که غربالگری آزمایش خون برای HIV، هپاتیت B و سیفلیس باید در اوایل بارداری انجام شود.

این به این دلیل است که می توانید برای محافظت از سلامت خود و کاهش احتمال ابتلای نوزادتان، مراقبت و درمان تخصصی به شما پیشنهاد شود.

این آزمایشات خون را نباید تا اولین قرار ملاقات اسکن به تأخیر انداخت.

در حول و حوش اسکن قرار ملاقات، غربالگری برای سندرم داون، سندرم ادواردز و سندرم پاتاو به شما پیشنهاد می شود، که در هفته های 11 تا 14 بارداری اتفاق می افتد.

در هفته های 18 تا 21 بارداری به شما پیشنهاد غربالگری برای بررسی رشد کودکتان در یک اسکن 20 هفته ای داده می شود.

s/سونوگرافی غربالگری

آیا آزمایش های غربالگری به من پاسخ قطعی می دهد؟

این بستگی دارد که آزمایش های غربالگری به دنبال چه چیزی هستند.

آزمایش های غربالگری HIV، هپاتیت B و سیفلیس بسیار دقیق هستند و به طور قطع نشان می دهد که آیا شما این عفونت ها را دارید یا خیر.

در صورت مثبت بودن آزمایش، آزمایشات و معاینات بیشتر توسط پزشکان متخصص برای یافتن درمان مورد نیاز به شما پیشنهاد می شود. خیر

غربالگری برای نشانگان داون، سندرم ادواردز و سندرم پاتاو نمی تواند به طور قطعی بگوید که آیا کودک شما این بیماری را دارد یا خیر. این به شما می گوید که آیا کودک شما شانس کمتری برای ابتلا به این بیماری دارد یا نه.

اگر نوزاد شما شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری داشته باشد، یک آزمایش تشخیصی به شما پیشنهاد می شود که پاسخ "بله" یا "خیر" قطعی تری به شما می دهد.

آزمایشات غربالگری سلول داسی شکل و تالاسمی به طور قطع به شما می گوید که آیا ناقل هستید یا این شرایط را دارید. آنها به شما نمی گویند که آیا کودک شما این بیماری را دارد یا خیر.

اگر شما یا پدر نوزاد ناقل این بیماری هستید یا به این بیماری مبتلا هستید، آزمایش‌های تشخیصی به شما پیشنهاد می‌شود تا متوجه شوید که آیا نوزادتان مبتلا شده است یا خیر.

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

بیوپسی سینه

آیا باید سونوگرافی غربالگری انجام دهم؟

نه - این به شما بستگی دارد که آیا آزمایش غربالگری انجام دهید یا خیر. این یک انتخاب شخصی است که فقط شما می توانید انجام دهید.

می توانید هر یک از آزمایش های غربالگری که به شما پیشنهاد می شود را با ماما یا پزشک خود در میان بگذارید و تصمیم بگیرید که آیا برای شما مناسب است یا خیر.

برخی از تست های غربالگری که به شما پیشنهاد می شود توسط NHS توصیه می شود.

این شامل:

    آزمایش خون برای بیماری های عفونی

    غربالگری چشم در صورت داشتن دیابت قبلی (نه دیابت بارداری)

    تست های غربالگری نوزادان

این به این دلیل است که نتایج این آزمایش‌ها می‌تواند به شما یا کودکتان کمک کند که برای شرایط جدی درمان فوری دریافت کنید.

s/سونوگرافی غربالگری

چه آزمایش های غربالگری در بارداری به من پیشنهاد می شود؟

در مورد هر یک از تست های غربالگری مختلف بیشتر بیاموزید:

   غربالگری بیماری های عفونی (هپاتیت B، HIV و سیفلیس)

    غربالگری برای شرایط ارثی ( سلول داسی شکل، تالاسمی و سایر اختلالات هموگلوبین)

    غربالگری برای نشانگان داون، سندرم ادواردز و سندرم پاتاو

    غربالگری برای 11 وضعیت فیزیکی (اسکن 20 هفته ای)

برخی از آزمایشات غربالگری نیز پس از تولد نوزاد شما ارائه می شود:

    معاینه فیزیکی نوزاد

    غربالگری شنوایی نوزادان

    غربالگری لکه های خونی نوزادان

ماما یا پزشک عمومی شما باید کتابچه ای در مورد غربالگری قبل از تولد و نوزاد به نام تست های غربالگری برای شما و نوزادتان به شما بدهد. به راهنمای GOV.UK در مورد آزمایش های غربالگری برای شما و نوزادتان مراجعه کنید. محرمانه بودن

طبق قانون، همه افرادی که در NHS یا از طرف آن کار می کنند باید به حریم خصوصی شما احترام بگذارند و همه اطلاعات مربوط به شما را ایمن نگه دارند.

قانون اساسی NHS تعیین می کند که چگونه NHS باید سوابق شما را برای محافظت از حریم خصوصی شما مدیریت کند.

علاوه بر این، قوانینی برای اطمینان از حفظ محرمانگی وجود دارد. سوابق غربالگری فقط با کارکنانی به اشتراک گذاشته می شود که باید آنها را ببینند.

گاهی از اطلاعات برای اهداف تحقیقاتی حسابرسی برای بهبود نتایج و خدمات غربالگری استفاده می شود. اطلاعات مربوط به این مورد پس از غربالگری ارائه می شود.

غربالگری سونوگرافی برای ناهنجاری های اصلی جنین در هفته 11-14

این مطالعه به منظور بررسی کارایی اسکن 11-14 هفته  در تشخیص جنین با ناهنجاری های ساختاری عمده جنین برنامه ریزی شد.

حدود 1290 زن باردار بین هفته 11 و 14 پس از تشخیص زنده ماندن جنین تحت سونوگرافی معمول قرار گرفتند. آناتومی جنین به صورت ترانس شکمی و در موارد مشکوک ترانس واژینال بررسی شد. پس از اسکن، بیماران در سه ماهه دوم یا سوم بارداری مورد معاینه قرار گرفتند.

ناهنجاری‌های ساختاری جنین که به‌عنوان شروع اصلی و زودرس طبقه‌بندی می‌شوند، مشاهده شد. نقایص قلبی که نیاز به درمان ندارند، بطن کولومگالی خفیف و لگنی خفیف کلیه در سه ماهه دوم شامل نمی شوند.

24 جنین (1.86%) با نقایص مختلف شناسایی شدند و 17 مورد از آنها در اسکن هفته 11 و 14 تشخیص داده شدند. میزان تشخیص سونوگرافی قبل از تولد جنین‌های دارای ناهنجاری‌های عمده 95% بود و 70% در ارزیابی سه ماهه اول تشخیص داده شد. چهار نقص قلبی مرتبط با سندرم های ژنتیکی یا نیاز به عمل (31/0%) در این مجموعه قرار گرفتند. دو مورد از جنین‌های مبتلا به نقص قلبی (50%) ضخامت شفافیت نوکال افزایش یافته بودند. در این گروه هیچ یک از جنین های دارای ناهنجاری کاریوتیپ زنده به دنیا نیامدند.

نتیجه گیری اسکن سه ماهه اول در مراقبت های معمول دوران بارداری برای تشخیص زودهنگام نقایص جنینی و تعیین جنین های در معرض خطر ناهنجاری های قلبی و سندرم های ژنتیکی مهم است.

ناهنجاری‌های ساختاری جنین در رابطه با شروع آن‌ها به‌عنوان یک نقص زودرس (مانند آنسفالی، اسپینا بیفیدا) یا یک نقص با شروع دیررس (مانند کلیه‌های چند کیستیک) طبقه‌بندی می‌شوند. ناهنجاری های شدید کشنده، غیرقابل درمان یا قابل درمان با خطر بالای نقص باقیمانده، ناهنجاری های ساختاری اصلی در نظر گرفته می شوند. موارد باقی مانده از ناهنجاری های کمتر شدید یا خوش خیم، بدون اهمیت زیبایی یا عملکردی، گروه ساختاری جزئی را تشکیل می دهند.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی حاملگی

اکوی قلب جنین

سونوگرافی شبانه روزی

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

ناهنجاری ها (1).

اکثریت (80%) از شایع ترین ناهنجاری های جنینی قبل از هفته 12 بارداری ایجاد می شوند. بنابراین، یک تجسم خوب از جنین در این مرحله باید بتواند این ناهنجاری ها را تشخیص دهد.

مطالعات متعددی اثربخشی معاینه سونوگرافی را در تشخیص ناهنجاری ها و نقایص ژنتیکی جنین در سه ماهه اول و اوایل سه ماهه دوم ارزیابی کرده اند. هدف از این مطالعات، یافتن طرح مناسب برای اسکن و کاهش تعداد جنین های زنده با ناهنجاری های اساسی است (2). حساسیت در این مرحله از استفاده از پروب های ترانس واژینال (3،4) و پروب های ترانس واژینال و ترانس شکمی (5،6) متغیر است. هدف از این مطالعه بررسی میزان تشخیص ناهنجاری های ساختاری اصلی جنین در طول اسکن معمول 11 تا 14 هفته در یک جمعیت انتخاب نشده در کلینیک ما بود.

در طول دوره 2 ساله، 1326 زن باردار با جنین زنده بین هفته های 11 تا 14 بارداری مورد بررسی قرار گرفتند. از کل موارد، 36 مورد از پیگیری از دست رفتند. میانگین سن حاملگی از 1290 مورد باقی مانده 12 هفته و 5 روز بود. میانگین سنی مادر 27 سال (محدوده: 17 50 سال) بود 12 مورد (سقط خودبخودی: 3 مورد، مرگ داخل رحمی: 5 مورد، ختم: 4 مورد) منجر به مرگ جنین شد. چهار مورد دیگر تریزومی 21 در این گروه شناسایی و خاتمه یافت.

در 2 مورد از موارد باقی مانده، کاریوتایپ نرمال بود. کالبد شکافی جنین در این موارد انجام نشد. هیچ یک از نوزادان مبتلا به ناهنجاری های کروموزومی زنده به دنیا نیامدند. 24 جنین (1.86٪) با ناهنجاری های عمده وجود داشتند، 17 جنین در سه ماهه اول تشخیص داده شدند و 16 مورد از آن حاملگی ها خاتمه یافتند (جدول I). حساسیت اسکن 11 14 هفته ای و حساسیت کلی سونوگرافی در تشخیص ناهنجاری های ساختاری اصلی به ترتیب 70 و 95 درصد بود.

موارد شناسایی شده در سه ماهه اول عبارت بودند از: 4 مورد آکرانی، 1 مورد سندرم ناخنک، 2 مورد با کیستیک هیگروما، 1 مورد آنسفالوسل با کلیه بزرگ شده (سندرم مکل گروبر)، 2 مورد اسپینا بیفیدا، 1 مورد انسفالوسل، 1 مورد اینی انسفالی، 2 مورد (هولوپروستا) با شکاف صورت)، 1 بطنی همراه با آرتروگریپوز مالتیپلکس مادرزادی، 1 مورد با VSD و pes equinovarus، و 1 مورد با فوکولی. میزان تشخیص ناهنجاری های جنین در سه ماهه اول: نقص سیستم عصبی مرکزی (75%)، ناهنجاری گردن (100%)، نقص لوله عصبی (100%)، ناهنجاری قلبی (25%) و نقص اندام (50%) بود.

حدود 50% (2/4) از جنین‌های دارای ناهنجاری‌های قلبی عمده، شفافیت نوکال صدک 95 داشتند. در 3 مورد از این موارد، جنین ها دارای ناهنجاری های جزئی دیگری نیز بودند که به دلیل نقص ژنتیکی این حاملگی ها خاتمه یافت. در 3 مورد از آنها شفافیت نوکال صدک 95 (75%) بود. شش مورد از موارد (85%) که بعد از سه ماهه اول تشخیص داده شدند، در سه ماهه اول دارای خطر بالایی بودند.

بحث

این مطالعه نشان می دهد که معاینه دقیق آناتومی جنین در طول اسکن معمول 11 تا 14 هفته می تواند 70٪ از نقص های ساختاری اصلی را تشخیص دهد. نتایج مشابهی از نویسندگان دیگر گزارش شده است نرخ تشخیص بین 38 تا 65 درصد. پروتکل‌های مختلف و تعاریف مختلف ناهنجاری‌های اصلی می‌توانند اختلاف در نتایج بین مطالعات را توضیح دهند (جدول III). ناهنجاری های جمجمه شایع ترین ناهنجاری های ساختاری جنین در این سری بود.

80 درصد از این موارد با اسکن اولیه تشخیص داده شدند. با عدم وجود استخوان های طاق جمجمه مشخص می شود، آکرانیا در درجات مختلف شدت یافت می شود (11). از آنجایی که این یک ناهنجاری کشنده است، تشخیص زودهنگام اولتراسوند به بیماران اجازه می دهد تا به موقع بارداری را خاتمه دهند. همه 4 حاملگی با آکرانی جنین با موفقیت شناسایی شدند (شکل 1).

هیگرومای کیستیک به عنوان سونولوسنسی در بافت نرم ناحیه اکسیپیتال، متشکل از 2 حفره که توسط یک سپتوم خط وسط با یا بدون ترابکول داخلی از هم جدا شده است، تعریف شد (12). در یکی از موارد، کیستیک هیگروما در 12 هفتگی تشخیص داده شد و در هفته 15 بارداری برطرف شد و بیمار یک نوزاد سالم به دنیا آورد. در موارد بدون ناهنجاری های ساختاری دیگر، نرخ حل گزارش شده 78 درصد است (13).

تشخیص هیدروسفالی در سه ماهه اول بعید است به دلیل نسبت نسبی زیاد بطن های جانبی به کالواریوم.

بنابراین، در غیاب علائم جمجمه در سه ماهه اول، بعید است حساسیت تشخیص اسپینا بیفیدا به اندازه اسکن سه ماهه دوم باشد. علائم غیرمستقیم، مانند بی نظمی های خاجی، مخچه با ظاهر موزی، و سر لیمویی شکل، با هدف تسهیل تشخیص زودهنگام توصیف شده است (14). در موارد ما که در این سری تشخیص داده شد، بی نظمی شدید لومبوساکرال مشاهده شد، اما لیمو یا موز مشاهده نشد.

 میزان شیوع NTD در جمعیت مورد مطالعه ما 0.7٪ بود.

میزان تشخیص ناهنجاری های قلبی در سه ماهه اول در این مطالعه 25 درصد بود. مشکل اصلی در تشخیص سه ماهه اول کوچک بودن قلب جنین و تظاهر بعدی برخی ناهنجاری های ساختاری و عملکردی مانند هیپوپلازی اتاقک 1 قلب و هیپرتروفی میوکارد است (15).

ارتباط بین افزایش NT و نقایص قلبی امکان غربالگری با اندازه گیری شفافیت نوکال را در سه ماهه اول فراهم می کند (16). در واقع، در مطالعه ما، 50 درصد از جنین‌هایی که دارای نقص‌های قلبی عمده بودند، شفافیت نوکال بالای صدک 95 برای بارداری داشتند. در 2 مورد، تشخیص افزایش شفافیت نوکال در هفته 1114 منجر به بررسی دقیق سونوگرافی جنین شد. شیوع بیماری مادرزادی قلبی در این جمعیت 0.31 درصد بود. با ترکیب سونوگرافی سه ماهه اول و دوم، مشخص شد که 75 درصد از ناهنجاری های اصلی قلبی قابل تشخیص است.

ناهنجاری کلیوی عمده در 1 جنین رخ داد. کلیه های چند کیستیک دو طرفه به عنوان بخشی از سندرم مکل گروبر در سه ماهه اول تشخیص داده شد. تشخیص زودهنگام ناهنجاری های کلیوی عمده در جمعیت پرخطر با استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال گزارش شده است (17). تشخیص انسفالوسل در مورد سندرم مکل گروبر در سه ماهه اول ممکن است دقیق تر از سه ماهه دوم باشد، زمانی که آنهیدرآمنیوس منجر به تجسم ضعیف آناتومی می شود (18).

سونوگرافی غربالگری اول امکان تشخیص زودهنگام این سندرم را فراهم کرد. اپراتورها با سونوگرافی ترکیبی ترانس شکم و ترانس واژینال توانستند استخوان های اندام جنین، وضعیت صحیح دست و پا و حرکت اندام ها را شناسایی کنند. دو مورد آرتروگریپوز مولتی پلکس مادرزادی با تشخیص‌های خاص متفاوت در سه ماهه اول بارداری مشاهده شد. شدت انقباضات نشان دهنده شروع خیلی زود پاتولوژی بود. وضعیت غیر طبیعی مفاصل دیستال در مورد دیستروفی عضلانی را می توان در سه ماهه دوم تشخیص داد.

پیشرفت آهسته بیماری

دو مورد از موارد با ناهنجاری های عمده کشنده که در سه ماهه اول تشخیص داده نشد، در سه ماهه دوم دارای شریان های منفرد نافی بودند. معاینه شریان نافی نیز باید بخشی از اسکن سه ماهه اول باشد، زیرا فقدان 1 عروق ممکن است با برخی از سندرم های ژنتیکی همراه باشد (19).

مطالعات دیگر نیز نرخ بالای تشخیص ناهنجاری‌ها را در اوایل بارداری ارائه کرده‌اند که از 69.2 تا 93 درصد متغیر است (20،21). حساسیت اسکن اولتراسوند برای تشخیص ناهنجاری های جنینی نیز با تجربه اپراتور مرتبط است.

یک مطالعه بزرگ از فنلاند منحنی یادگیری را در طی 6 سال در تشخیص ناهنجاری‌ها در اوایل بارداری توسط سونوگرافی ترانس واژینال ارزیابی کرد (6). آنها افزایشی را در میزان تشخیص از 22 به 79٪ (ناهنجاری های قلبی شامل نشده) در طول 6 سال ارائه کردند. نرخ بالای تشخیص در کلینیک ما با نتایج آنها سازگار بود، زیرا فقط اپراتورهای باتجربه معاینات را انجام دادند و ناهنجاری های قلبی که نیاز به عمل نداشتند حذف شدند.

در یک مطالعه بزرگ از Saltvedt و همکاران، غربالگری سه ماهه اول 71٪ از موارد سندرم داون را شناسایی کرد. نتیجه گیری می شود که مزیت اصلی سیاست اسکن 12 هفته ای این است که در مقایسه با غربالگری مبتنی بر سن مادر در سه ماهه دوم، به تست های تهاجمی کمتری برای کاریوتایپینگ جنین به ازای هر مورد تشخیص داده شده قبل از زایمان سندرم داون نیاز است (2).

در گروه مورد مطالعه ما، 5 مورد سندرم داون (38/0%) وجود داشت که در معاینات سونوگرافی و بیوشیمیایی سه ماهه اول بارداری، خطر ابتلا به همه آنها بالا بود. در 8 مورد که منجر به مرگ جنین شد، کالبد شکافی انجام نشد و در 6 مورد آنالیز کاریوتایپ انجام ندادیم. این نیز ممکن است دلیل نرخ بالای تشخیص در این گروه باشد.

با ترکیب سونوگرافی سه ماهه اول و دوم، 95 درصد نوزادان مبتلا به ناهنجاری های مادرزادی عمده تشخیص داده شدند. ارزیابی ریسک خاص با اندازه گیری شفافیت نوکال،

نشانگرهای بیوشیمیایی و تاریخچه های قبلی در برنامه ریزی تاریخ معاینه در سه ماهه دوم مفید بود، زیرا 85 درصد موارد شناسایی شده پس از سه ماهه اول در معرض خطر بالایی قرار داشتند. اسکن 11 14 هفته ای همچنین تعیین موارد در معرض خطر بالا برای ناهنجاری های عمده را فراهم می کند.

سونوگرافی غربالگری توصیه شده

در دوران بارداری، انجام چندین سونوگرافی غربالگری (قبل از هفته 11 آمنوره، در سه ماهه اول، در سه ماهه دوم و در سه ماهه سوم) توصیه می شود.

سونوگرافی را می توان قبل از هفته 11 آمنوره انجام داد، این سونوگرافی تاریخ گذاری است.

m/سونوگرافی غربالگری

 

این سونوگرافی به شما امکان می دهد.

آشنایی با بارداری؛

تکامل، تعداد جنین ها و محل این بارداری را بررسی کنید.

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول بارداری

این سونوگرافی بین هفته 11 آمنوره و 13 هفته آمنوره به اضافه 6 روز توصیه می شود.

او اجازه می دهد:

تاریخ شروع بارداری،

حاملگی های چند قلو را شناسایی و مشخص کنید،

ارزیابی خطر ناهنجاری کروموزومی،

شناسایی پاتولوژی های خاص

در مرکز تخصصی الوند، در طول این سونوگرافی است که ممکن است به عنوان بخشی از DROP (غربالگری خطر زایمان در سه ماهه اول) غربالگری زودهنگام برای پره اکلامپسی (عوارض بارداری که با فشار خون بالا در دوران بارداری مرتبط است) به شما پیشنهاد شود.

 

سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم و سوم بارداری

سونوگرافی سه ماهه دوم بین هفته های 20 تا 25 آمنوره توصیه می شود. سه ماهه سوم بین هفته های 30 تا 35 آمنوره اتفاق می افتد.

این سونوگرافی‌های سه ماهه دوم و سوم بارداری می‌توانند برخی از ناهنجاری‌های مورفولوژیکی، مشکلات رشد جنین یا عوارض مامایی (مثلاً زایمان زودرس در معرض خطر، جاگذاری نامناسب جفت) را تشخیص دهند.

هنگامی که یک مشکل تجزیه و تحلیل ایجاد می شود یا زمانی که یک آسیب شناسی مشکوک است، بیمار به سونوگرافی "خط دوم" ارجاع داده می شود که سونوگرافی تشخیصی نیز نامیده می شود.

 

سونوگرافی برای سقط جنین

سونوگرافی در زمینه درخواست خاتمه داوطلبانه بارداری (IVG) باید قبل از هفته 16 آمنوره انجام شود.

این یک سونوگرافی برای مشاهده تکامل بارداری و قرار ملاقات است. هیچ بررسی مورفولوژیکی انجام نمی شود. عکسی از طول جمجمه-دمی (CCL) برای تاریخ یابی برای مشاوره بالینی در فایل گذاشته می شود.

سه سونوگرافی غربالگری جنین، که به طور سیستماتیک در غیاب هر عامل خطر خاصی ارائه می شود، باید از یک رویکرد استاندارد بر اساس جستجو برای منافع بالینی فردی و جمعی پیروی کند. این معاینات باید بتوانند توسط تعداد زیادی از اپراتورها انجام شوند، در چارچوب رویکرد کیفیت قرار گیرند و موضوع ارزیابی مرتبط بودن باشند. سونوگرافی سه ماهه اول می تواند برای تعیین تاریخ بارداری و کمک به ارزیابی خطر کروموزومی فردی استفاده شود. هدف از معاینه سه ماهه دوم بررسی رشد تغذیه ای و به ویژه مورفولوژیکی جنین است.

سه ماهه سوم بر کنترل رشد و تندرستی متمرکز است، اما امکان تأیید برخی از عناصر تشریحی جنین و ضمائم آن را نیز فراهم می کند. یک گزارش باید به دنبال هر یک از این معاینات باشد. توصیه می شود با استانداردهایی که با اجماع گروه های حرفه ای مربوطه تهیه شده اند، مطابقت داشته باشید. در نهایت، معاینات معمول می تواند منشأ موقعیت های بسیار اضطراب آور باشد که نیاز به درایت و در دسترس بودن زیاد دارد. در صورت لزوم، توسل به یک شبکه سازمان یافته تشخیص قبل از تولد، که بدون آن غربالگری نمی تواند موثر باشد، باید انجام شود.

این معاینه سونوگرافی دقیق به دلیل هفته‌هایی که اغلب انجام می‌شود، «اسکن سونوگرافی سه ماهه دوم» نامیده می‌شود و به دلیل اینکه جامع ‌تر از سونوگرافی پایه بارداری است، «سونوگرافی سطح دوم» نامیده می‌شود. سه ماهه دوم هفته های بارداری از 13 هفته + 0 تا 27 هفته + 6 روز است. سونوگرافی دقیق اغلب 18-23 است. بین هفته ها اعمال شود.

اکثر زنان باردار فرزند سالمی خواهند داشت. با این حال، گاهی اوقات نوزادان ممکن است مشکلاتی در رشد یا سیستم اندام خود داشته باشند. با این بررسی دقیق سونوگرافی تشریحی، بررسی می شود که آیا رشد و تکامل نوزاد طبیعی است یا خیر. سونوگرافی سطح دوم با هدف تشخیص ناهنجاری های فیزیکی اولیه و اختلالات رشدی انجام می شود، اما هر چیزی که ممکن است اشتباه کند ممکن است تشخیص داده نشود.

d/سونوگرافی غربالگری

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

اکوی قلب جنین

عکس رنگی رحم

اسکن تشریحی دقیق جنین چگونه اعمال می شود؟

اولتراسوند، که برای اسکن تشریحی جنین مورد استفاده قرار می گیرد، یک کاربرد پزشکی است. تا حد امکان در اتاق تاریک و با دستگاه سونوگرافی با کیفیت و توسط متخصص انجام می شود. زن باردار روی میز معاینه صاف دراز می کشد و ژل اولتراسوند روی دیواره قدامی شکم تا کشاله ران اعمال می شود. این ژل کیفیت تصویر را با تسهیل تماس بین پروب اولتراسوند و پوست شما بهبود می بخشد. با حرکت پروب سونوگرافی بر روی دیواره قدامی شکم، تمامی ساختارهایی که نوزاد نیاز به دیده شدن دارد از پلان ها، زوایا و مقاطع مختلف بررسی می شود. این روش بدون درد است، اما گاهی اوقات لازم است با اعمال فشار به دیواره قدامی شکم، بهتر به نوزاد نزدیک شد و کیفیت تصویر را بهبود بخشید. ساختارهای تشریحی نوزاد با آنچه ما تصاویر دو بعدی می نامیم ارزیابی می شود، زیرا با گرفتن بخش هایی از اندام های داخلی امکان بررسی را فراهم می کند. "سه بعدی" تصویری فضایی از کودک را همانطور که از بیرون به نظر می رسد ارائه می دهد. از سوی دیگر، "چهار بعد" اصطلاحی نادرست است که برای سونوگرافی استفاده می شود، که علیرغم اینکه از نظر فیزیکی فقط سه بعد وجود دارد، یک نمای بیرونی حجیم از کودک در زمان واقعی و در حال حرکت می دهد. سه یا چهار بعد اغلب برای تایید تصاویر دو بعدی مشکوک از اندام ها از ناهنجاری های ساختاری استفاده می شود. گاهی اوقات پزشک شما نیاز به تمرکز دارد، در حالی که سکوت می کند، اما قطعاً پس از معاینه به سوالات شما پاسخ می دهد.

توصیه نمی شود در این هفته برای سونوگرافی با مثانه پر مراجعه کنید. معاینه تقریباً 30 دقیقه طول می کشد. با این حال، بسته به وضعیت نوزاد، مقدار آب و وزن مادر، این فرآیند ممکن است بیشتر طول بکشد. در واقع گاهی اوقات استراحت گرفته می شود و گاهی می توان بیمار را برای یک روز دیگر فراخواند.

 

آیا کسی می تواند در حین اسکن دقیق آناتومیک جنین مرا همراهی کند؟

بهتر است یک نفر همراه شما باشد. اگر مشکلی وجود دارد، ممکن است نخواهید تنها باشید. اما همراهی با کودکان توصیه نمی شود.

 

آیا سونوگرافی برای من یا کودکم مضر است؟

سونوگرافی بارداری یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی استفاده می کند. هیچ عوارض جانبی شناخته شده ای گزارش نشده است.

 

چه چیزی در اسکن تشریحی دقیق جنین بررسی می شود؟

تمام اندام های کودک شما معاینه شده و اندازه گیری ها انجام می شود. به طور مفصل مغز، قلب، اندام های شکمی، ستون فقرات، اندام ها و صورت نمایش داده می شود و بررسی می شود که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. ارزیابی می شود که آیا رشد آن طبیعی است یا خیر. بیشتر اوقات همه چیز طبیعی است، اما گاهی اوقات ممکن است مشکل یا شک وجود داشته باشد. برخی از مشکلات را می توان با وضوح بیشتری نسبت به سایرین انتخاب کرد. تشخیص برخی دیگر مانند ناهنجاری های قلبی دشوارتر است. برخی از ناهنجاری ها نیاز به جراحی دارند، مانند شکاف لب. برخی از مشکلات پس از تولد نیاز به پیگیری متخصص دارند، مانند برخی از مشکلات کلیوی. در تعداد کمی از آنها، مشکلات بسیار جدی تری مانند عدم رشد طبیعی اندام های داخلی قابل تشخیص است. در برخی از آنها، درمان ممکن نیست، ممکن است نوزاد تا یا پس از تولد از دست برود. شریک جنسی نوزاد (جفت) و مایع آمنیوتیکی که در آن زندگی می کند نیز بررسی می شود.

 

چه چیزی را می توان با اسکن دقیق آناتومیک جنین مشاهده کرد؟

یک لیست استاندارد از آنچه باید به دنبال آن باشید وجود دارد. برخی از شرایط در هفته های آخر بارداری رخ می دهد، مانند انسداد روده، برخی از ناهنجاری های مغزی، برخی از ناهنجاری های ساختاری قلب. از آنجایی که در اکثر نوزادان مشکلی وجود ندارد، می‌توانید با یک نتیجه سونوگرافی دقیق به پیگیری بارداری خود ادامه دهید.

 

آیا در اسکن دقیق آناتومیک جنین مشکلی وجود دارد؟

سندرم داون با سونوگرافی قابل تشخیص نیست. برای این کار آنالیز ژنتیکی لازم است. برخی از شرایط را نمی توان با سونوگرافی مشاهده کرد. یکی از دلایل این است که این روند با پیشرفت بارداری یا تولد نوزاد ظاهر می شود، یا در واقع سونوگرافی برای تشخیص کافی نیست. با اولتراسوند، مشکلات ساختاری مشخص می شود (خواه در فرم معمولی باشد) اما اطلاعاتی در مورد عملکرد ارائه نمی دهد. هدف از این اطلاعات اطلاع رسانی است، نه ایجاد اضطراب. به دلیل این محدودیت ها، شما باید حتما معاینه نوزاد را انجام دهید. اگر به دلیل موقعیت نوزاد در رحم یا ساختار دیواره قدامی شکم مادر، تصاویر کافی به دست نیامد، عمل قطع می‌شود و حتی ممکن است به روز دیگری برگردید.

مقالات پیشنهادی :

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

ماموگرافی دیجیتال

مرکز سونوگرافی سینه 

آیا باید اسکن آناتومیک جنین دقیق انجام دهم؟

این اسکن ناهنجاری برای همه توصیه می شود، اما لازم نیست آن را انجام دهید. برخی می خواهند بدانند آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. بعضی ها نمی خواهند چیزی بدانند. حتی اگر یک سونوگرافی دقیق انجام ندهید، پیگیری بارداری شما به طور معمول ادامه می یابد.

 

چه زمانی می توانیم نتایج دقیق اسکن آناتومیک جنین را دریافت کنیم؟

در طول سونوگرافی می توانید متوجه شوید که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. بعد از معاینه نتیجه با شما در میان گذاشته می شود. گزارش کتبی نیز به پزشک پیگیری کننده شما داده می شود.

 

در صورت وجود مشکل در اسکن تشریحی دقیق جنین چه باید کرد؟

در صورت وجود مشکل یا شک ممکن است نظر دومی درخواست شود. ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر باشد. در این صورت اطلاعات بیشتری به شما داده می شود و می توانید تصمیم بگیرید. سونوگرافی نمی تواند همه مشکلات را تشخیص دهد و همیشه خطر تولد نوزاد با مشکلی وجود دارد که در سونوگرافی قابل تشخیص نباشد.

d/سونوگرافی غربالگری

آیا سونوگرافی برای کودک شما بی خطر است؟ اسکن سه بعدی چیست؟

اسکن اولتراسوند یک ابزار ارزیابی است که معمولاً توسط پزشکان در دوران بارداری استفاده می شود. این یک راه ایمن و مفید برای به دست آوردن تصاویری از کودک شما و محیط اطراف او برای ارائه اطلاعات مفید در مورد سلامت او است.

 

اسکن قرار ملاقات (هفته 6 تا 12)

اولین سونوگرافی شما باید در سه ماهه اول بارداری انجام شود. در شرایط معمول، اسکن کیسه اولیه بارداری را در رحم و جنین در داخل کیسه نشان می دهد. این را می توان در اوایل هفته 5 تا 6 بارداری مشاهده کرد. تجسم بارداری در رحم اطمینان بخش است، زیرا تأیید می کند که در محل مناسب است.

اگرچه بسیار نادر است، اما گاهی اوقات بارداری ممکن است در مکان نامناسبی مانند لوله های فالوپ (معروف به حاملگی خارج از رحم) کاشته شود. این اتفاق در 1 تا 2 درصد از تمام بارداری ها رخ می دهد.

ضربان قلب نوزاد به طور معمول تا هفته 6 بارداری قابل مشاهده است. گاهی اوقات، زمانی که بارداری شما در حدود 5 تا 6 هفته است، ممکن است پزشک از پروب واژینال برای اسکن استفاده کند. مطمئن باشید که اسکن واژینال بی خطر است و به هیچ وجه به بارداری شما آسیب نمی رساند. سن فعلی بارداری شما را می توان با اندازه گیری نوزاد در طول اسکن محاسبه کرد. در واقع، دقت سونوگرافی سه ماهه اول در عرض یک هفته است. سونوگرافی سه ماهه اول همچنین به شما این امکان را می دهد که بدانید در انتظار دوقلو یا حتی سه قلو هستید.

 

مقالات پیشنهادی :

بخش تخصصی تصویر برداری اطفال و نوزادان

بخش تخصصی تصویر برداری کالر داپلر

بخش تخصصی تصویر برداری زنان و پستان

اسکن شفافیت نوکال (هفته 11 تا 14)

در سال های اخیر، اسکن اولتراسوند در سه ماهه اول می تواند برای ارزیابی خطر ابتلای کودک شما به سندرم داون مورد استفاده قرار گیرد.

این کار با اندازه گیری ضخامت چین پوستی (شفافیت گردن) در پشت گردن نوزاد انجام می شود. اگر چین گردن به طور غیرعادی ضخیم باشد، ممکن است نشان دهنده این باشد که کودک شما ممکن است به سندرم داون مبتلا باشد.

علل دیگر ممکن است شامل ناهنجاری های قلبی یا حتی سایر سندرم های ژنتیکی نادرتر باشد. این آزمایش برای تشخیص سندرم داون کاملاً دقیق است زیرا میزان تشخیص آن در دستان پزشکان مجرب 80 درصد است. بنابراین این آزمایش را در نظر بگیرید که برای کودک شما کاملاً بی خطر است.

اگر کودک شما در وضعیت مطلوب قرار دارد، معاینه اولتراسوند بعد از 11 هفته ممکن است بتواند استخوان بینی نوزاد (معروف به استخوان بینی) را تجسم کند. عدم وجود استخوان بینی علامت نگران کننده ای است که خطر ابتلا به سندرم داون را افزایش می دهد.

 

اسکن غربالگری (هفته 18 تا 22)

به عنوان یک مادر باردار، دانستن اینکه کودک شما سالم و بدون ناهنجاری های مادرزادی به دنیا می آید، باعث اطمینان خاطر شما خواهد شد. از اسکن اولتراسوند می توان برای غربالگری برای بررسی ناهنجاری ها در ساختار فیزیکی کودک استفاده کرد، به عنوان مثال در قلب، ریه ها، ستون فقرات، مغز، استخوان های بلند در پاها یا بازوها، اندام های شکم مانند کبد، معده، روده ها، کلیه ها، مثانه و حتی بررسی شکاف لب و کام.

یافتن برخی ناهنجاری‌ها در طول سونوگرافی ممکن است پزشکان را از احتمال سندرم داون یا سایر ناهنجاری‌های ژنتیکی در نوزاد آگاه کند. سپس می توان آزمایش های بیشتری را برای حذف این موارد انجام داد.

غربالگری سونوگرافی برای ناهنجاری های فیزیکی معمولاً در حدود ماه پنجم یا هفته بیستم بارداری انجام می شود. توسط یک متخصص سونوگرافی یا متخصص زنان و زایمان و با استفاده از یک دستگاه سونوگرافی نسبتاً پیشرفته انجام می شود که وضوح عالی را برای تصویربرداری فراهم می کند. دقت اسکن ها در تشخیص تمام ناهنجاری ها حدود 70 درصد است.

توجه داشته باشید:

اگرچه یک اسکن غربالگری ساختاری انجام می شود، اما تشخیص مشکلات ساختاری هرگز 100٪ دقیق نخواهد بود. میزان تشخیص ممکن است متفاوت باشد و با عواملی مانند چاقی مادر، اسکارهای شکمی، وضعیت جنین و کاهش مایع آمنیوتیک کاهش یابد.

 d/سونوگرافی غربالگری

اسکن رشد (32-36 هفته)

در اواخر بارداری، نظارت بر رشد کودک بسیار مهم است. پزشک شما در بیشتر مواقع با معاینه شما و اندازه گیری ارتفاع شکم در طول ویزیت های منظم شما، این موضوع را کنترل می کند.

اسکن اولتراسوند از اواخر سه ماهه دوم ممکن است به تأیید اینکه کودک شما خوب رشد می کند کمک کند. ما همچنین می توانیم بگوییم که آیا مایع آمنیوتیک در "کیسه آب" برای کودک کافی است یا خیر. این به ما در مورد وضعیت سلامت کودک می گوید.

این اسکن همچنین برای تعیین موقعیت جنین و محل جفت در رحم مفید است. این به پزشک شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرد که آیا زایمان از طریق مسیر طبیعی زایمان بی‌خطر است یا ممکن است سزارین لازم باشد.

 مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی شبانه روزی

عکس رنگی رحم

اکوی قلب جنین

سونوگرافی سه بعدی رحم

اسکن داپلر

گاهی اوقات، یک حالت تخصصی تر سونوگرافی به نام اسکن سونوگرافی داپلر ممکن است برای شرایط خاص تر استفاده شود.

به عنوان مثال، زمانی که رشد نوزاد کاهش می یابد یا به کم خونی (هموگلوبین پایین) در نوزاد مشکوک می شود. اسکن داپلر می تواند به ارائه اطلاعات اضافی در مورد وضعیت جریان خون جفت و وضعیت سلامت نوزاد کمک کند.

 

آیا میدانستید؟

ممکن است بتوانید جنسیت کودک خود را با سونوگرافی بعد از 16 تا 20 هفته پس از بارداری تعیین کنید.

تمام اندام های کودک شما در هفته شانزدهم بارداری تشکیل می شوند.

در هفته 16 بارداری، وزن کودک شما حدود 146 گرم و طول آن حدود 12 سانتی متر است که به اندازه یک آووکادو است.

کودک شما اکنون می تواند صدا و ضربان قلب شما را بشنود. موسیقی و صدای مادر برای کودک آرامش بخش است.

کودک شما همچنین می تواند مکیدن، بلع و حرکات تنفسی را انجام دهد.

قلب کودک شما در حال حاضر حدود 6 گالن خون در روز پمپاژ می کند.

 

در سونوگرافی چه انتظاری دارم؟

از شما خواسته می شود که روی یک کاناپه دراز بکشید و به عقب برگردید. نورها کم می شوند تا پزشک راحت تر تصاویر کودک شما را ببیند. اسکن اولتراسوند با قرار دادن پروب اسکن روی شکم شما انجام می شود. قبل از آن مقداری ژل روی شکم شما اعمال می شود. در هفته های اولیه بارداری، ممکن است از یک کاوشگر در واژن استفاده شود تا کودک شما را به وضوح ببیند.

سونوگرافی

سونوگرافی یک آزمایش بی خطر و پرکاربرد است که تصاویر دقیقی از بدن را در زمان واقعی ایجاد می کند. این کار توسط یک متخصص بهداشت آموزش دیده به نام سونوگرافی انجام می شود.

 

آماده سازی - سونوگرافی

آمادگی برای امتحان شما بستگی به قسمتی از بدن دارد که تصویربرداری می شود. لطفاً برای جزئیات به صفحه معاینه خاص مراجعه کنید زیرا پیروی از دستورالعمل های تصویربرداری اولتراسوند ضروری است.

در طول معاینه اولتراسوند، یک دستگاه دستی به نام مبدل روی پوست شما در ناحیه مورد نظر قرار می گیرد. امواج صوتی توسط مبدل با فرکانس بالا به سمت بدن ارسال می شود. امواج صوتی منعکس شده توسط انواع مختلف بافت ها و اندام های بدن شما توسط دستگاه اولتراسوند به تصویر تبدیل می شوند. سونوگرافی اشعه یونیزان ساطع نمی کند و در زنان باردار و کودکان بی خطر در نظر گرفته می شود.

سونوگرافی کاربردهای زیادی دارد. علاوه بر استفاده در دوران بارداری، تصاویری با کیفیت از اندام های شکم و لگن، سیستم اسکلتی عضلانی، سینه و رگ های خونی بدن نیز ارائه می دهد.

 

مدت زمان

معاینه سونوگرافی معمولا 30 دقیقه طول می کشد. برخی از معاینات ممکن است بیشتر طول بکشد، به عنوان مثال، برخی از اسکن های زنان و زایمان (بارداری) یا مطالعات عروقی (رگ های خونی).

رادیولوژیست (پزشک متخصص) تصاویر را بررسی می کند و گزارش کتبی را به پزشک ارائه می دهد. گاهی اوقات، رادیولوژیست ممکن است شخصاً در معاینه شما شرکت کند تا در مورد مشکل شما صحبت کند و تصاویر را در حین انجام عمل مشاهده کند.

 

فرزندان

سونوگرافی یک روش بی خطر است که به طور گسترده در کودکان استفاده می شود زیرا هیچ تشعشع و خطرات شناخته شده ای وجود ندارد. روش های اولتراسوند در کودکان به همان روشی که بزرگسالان انجام می دهند انجام می دهند. برخی از اسکن ها ممکن است نیاز به رادیولوژیست کودکان داشته باشند. در صورت لزوم در زمان رزرو به شما اطلاع خواهیم داد.

 

سونوگرافی اوایل بارداری و قرار ملاقات (سه ماهه اول)

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری معاینه ای است که در 13 هفته اول بارداری انجام می دهید.

با توجه به اندازه ساختارهای در حال رشد و جنین، انجام سونوگرافی قبل از هفته 5 بارداری (5 هفته پس از شروع آخرین قاعدگی) غیر معمول است. سونوگرافی به طور مداوم قادر به تایید زنده ماندن و فعالیت قلب جنین قبل از هفته 6 بارداری نیست، بنابراین، مگر اینکه نیاز فوری به انجام اسکن زودتر وجود داشته باشد، اکثر این سونوگرافی ها پس از 6 هفته و به طور ایده آل در هفته 8 برای اهداف دوستیابی انجام می شوند. موارد فوری ممکن است هنوز زودتر انجام شوند. لطفاً این موضوع را با پزشک معرف خود در میان بگذارید.

دلایل رایج برای انجام سونوگرافی سه ماهه اول عبارتند از:

برای تایید تاریخ بارداری/سن حاملگی

خون ریزی

درد

برای تایید محل داخل رحمی یا حاملگی خارج رحمی (بارداری خارج از رحم)

سقط جنین قبلی

برای تعیین تعداد جنین.

سونوگرافی شما ممکن است به صورت ترانس شکمی (روی پوست شکم) یا ترانس واژینال انجام شود. سونوگرافی ترانس واژینال یعنی قرار دادن یک مبدل تقریبا نازک (کمی ضخیم تر از تامپون) در داخل واژن است. سونوگرافی ترانس واژینال جزئیات بیشتری را به معاینه می دهد زیرا پروب سونوگرافی به رحم (رحم) نزدیکتر می شود. اسکن ترانس واژینال برای همه بیماران اختیاری است و این تصمیم شماست که آیا آن قسمت از معاینه را ادامه دهید یا خیر. سونوگرافی، هم از طریق شکم و هم از طریق واژینال، در سه ماهه اول بارداری بی خطر است. یک ژل شفاف روی پوست روی شکم اعمال می شود تا پروب اولتراسوند بتواند به راحتی روی سطح پوست شما حرکت کند.

در نهایت پروب قبل از قرار دادن در واژن بر روی آن با ژل مخصوص پوشیده می شود و سپس به آرامی در داخل واژن حرکت می کند تا ساختارهایی از  لگن بر روی صفحه نمایش را تجسم کند. این بخش به طور کلی 10-15 دقیقه طول می کشد. در طول هر دو بخش اسکن، ممکن است سونوگرافیک نیاز به فشار ملایم داشته باشد، اما این نباید باعث درد شود. اگر در هر زمانی معاینه باعث ناراحتی بیش از حد شد یا می خواهید معاینه به پایان برسد، فوراً به سونوگرافی اطلاع دهید.

 

سونوگرافی شفافیت نوکال

سونوگرافی شفافیت گردن معمولاً به عنوان یک آزمایش غربالگری برای شناسایی حاملگی هایی با خطر افزایش ناهنجاری های کروموزومی استفاده می شود.

سونوگرافی نیمه شفاف (NT) اغلب به عنوان "غربالگری ترکیبی سه ماهه اول" نامیده می شود، زیرا سه چیز را مرتبط می کند: 1) سن مادر . 2) ارزیابی سونوگرافی با وضوح بالا شفافیت مغز جنین. و 3) سطح دو پروتئین (free-BhCG و PAPP-A) در خون مادر. آزمایش خون نیز باید توسط پزشک برای تکمیل آزمایش غربالگری تجویز شود. این سه مورد برای محاسبه عوامل خطرزای کودک شما که ناهنجاری های کروموزومی خاص دارد، استفاده می شود. تریزومی 21 شایع ترین و شناخته شده ترین ناهنجاری است که اغلب به عنوان سندرم داون شناخته می شود.

مهم است که مطالعه در یک مرحله دقیق از بارداری شما انجام شود. در طول این مدت، اندازه جنین بین 45 تا 84 میلی متر است. بهترین زمان برای انجام این معاینه 12-13 هفتگی است که اندازه و موقعیت جنین اندازه گیری ها را دقیق تر و قابل دستیابی تر می کند.

یک جنین طبیعی بین هفته های 9 تا 14 رشد، مایع (NT) را در زیر پوست پشت سر و گردن جمع می کند. این تجمع مایع یا NT در جنینی که تحت تأثیر ناهنجاری کروموزومی قرار گرفته است بیشتر است. پس از انجام اندازه گیری NT، گزارشی به کلینیک پاتولوژی که آزمایش خون شما را انجام داده ارسال می شود.  در حالت ایده آل، قرار ملاقات خود را تا حد امکان در اوایل بارداری رزرو کنید، به طوری که این روش در هفته ۱۲ تا ۱۳ بارداری انجام شود.

 

مقالات پیشنهادی :

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند

اکوکاردیوگرافی جنین ( اکوی قلب جنین )

سونوگرافی سه ماهه سوم / رشد

سونوگرافی مورفولوژی هفته بیستم ممکن است آخرین اسکن در بارداری شما باشد. در برخی موارد، تصویربرداری سونوگرافی بعدی ممکن است مورد نیاز باشد.

شایع ترین دلایل برای اسکن بعدی پس از اسکن مورفولوژی 20 هفته عبارتند از:

ارزیابی رشد (اگر به نظر می رسد که بچه بزرگ یا کوچکی دارید).

دیابت بارداری.

فشار خون بالا.

موقعیت جفت.

بارداری چند قلو (دوقلو/سه قلو) را کنترل کنید.

وضعیت کودک را بررسی کنید.

ارزیابی جریان خون به نوزاد (اسکن داپلر).

خونریزی یا از دست دادن مایعات.

اسکن مورفولوژی 20 هفته ای سلامت عمومی نوزاد را ارزیابی می کند و اندازه گیری هایی را برای بررسی رشد نوزاد، موقعیت جفت، جریان خون به نوزاد و میزان مایع اطراف نوزاد انجام می دهد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT