• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فیبرواسکن چیست؟|کاربرد فیبرواسکن|فیبرواسکن کبد چگونه انجام می شود؟|


فیبرواسکن چیست؟


فیبروسکن چیست؟ یک روش ساده و بدون درد و غیر تهاجمی است که برای ارزیابی دقیق سلامت کبد شما استفاده می‌شود.

از فناوری اولتراسوند، برای تعیین درجه فیبروز یا اسکار که ممکن است در کبد به دلیل بیماری ها یا شرایط مختلف کبدی وجود داشته باشد، استفاده می کنند. این اطلاعات سپس توسط متخصص گوارش شما برای بهینه سازی و شخصی سازی برنامه درمانی شما استفاده می شود. برای برخی از بیماران، همچنین فیبرواسکن می تواند جایگزین بیوپسی کبد شود.
هیچ خطری برای این آزمایش وجود ندارد، به استثنای خطای تشخیصی که بسیار نادر است.

برای رزرو نوبت جهت انجام فیبرواسکن کبد در تهران با ما تماس بگیرید.


شما نباید۳ ساعت قبل از آزمایش چیزی بخورید یا بنوشید.
همچنین بعد از این آزمایش ژل از پوست شما پاک می شود و می توانید مکان آزمایش را ترک کنید. شما می توانید خودتان را به خانه برسانید. پیشنهاد میکنیم مقاله سونوگرافی خانم را مطالعه کنید.

fibroscan/فیبرواسکن چیست؟

با استفاده از ترکیبی ازموج الاستیک و فناوری اولتراسوند، مقدار عددی اندازه گیری سفتی کبد شما ثبت می شود. این می تواند نشان دهنده اسکار کبد (یعنی فیبروز) باشد که در آخر می تواند منجر به سرطان کبد وسیروز شود. حا بیایید با جزئیات بیشتری به این تست بپردازیم:

فیبرواسکن کبد چیست؟

1. این آزمایش بدون درد و سریع است

این آزمایش یک عمل غیر تهاجمی است و در زمان کمتر از 10 دقیقه انجام می شود. این روش بدون درد و سریع برای ارزیابی مقدار سلامت کبد است و تا حد زیادی میتواند جایگزین بیوپسی کبد شده شود‌. این آزمایش اطلاعات حیاتی در مورد مقدار سلامت کبد به سرعت ارائه می دهد و انجام این تست یک پیشرفت بزرگ در علم پزشکی کبد است.
برای این کار مقداری ژل روی پوست شمادر بین دنده ها در سمت راست قرار می گیرد. پس از آن یک کاوشگر کوچک به آرامی روی پوست حرکت می دهند تا بررسی کنند که آیا فیبروز در کبد شما وجود دارد یا نه‌.


2. علائم اولیه آسیب کبدی را میتواند مشاهده کند
کبد با ترمیم خود و محافظت ازخود و بقیه بدن می تواند سال ها آسیب را تحمل کند.
نکته منفی این است که این اندام چند کاره مهم ، تا زمانی که به مراحل آخر نارسایی کبد برسد علائم کمی از ناراحتی را نشان می دهد. این موضوع می تواند به این معنی باشد که قبل از اینکه متوجه هر علائم مرتبط با نارسایی کبد شوید، آسیب آن ممکن است جبران ناپذیر باشد. فیبرو اسکن میتواند ساده و سریع و بدون خطر،علائم اولیه آسیب کبدی را که در غیر این صورت مورد توجه قرار نمی گیرند، شناسایی کند.

3. تشخیص دقیق انجام می دهد
این تست مقدار فیبروز یا اسکارکبد را اندازه گیری می کند، که اساساً یک آسیب کبدی است که در بیشتر مواقع نتیجه سندرم متابولیک، بیماری کبد چرب غیر الکلی، هپاتیت ویروسی مزمن یا مصرف بیش از حد الکل در افراد است. اگر آسیب بزرگی تشخیص داده شود، حتما بیمار به متخصص نیاز دارد تا علت آسیب شناسایی کند و وضعیت آن را به طور مناسب مدیریت کند.
اگر فقط اسکار یا فیبروز خفیف وجود دارد، تغییر کوجک در سبک زندگی معمولا برای جلوگیری از پیشرفت بیماری کبدکافی است.

4. نیاز داشتن به بیوپسی کبد را نیز کاهش می دهد
روش سنتی برای ارزیابی سلامت کبد بیوپسی کبد است. این یک روش تهاجمی است، که در آن بخشی از کبد برداشته می شود و مورد آزمایش قرار میگیرد. بیوپسی کبد نیز هزینه زیادی دارد و بیمار باید یک شب را در بیمارستان بماند.

در موارد نادر و خیلی کم در بیوپسی، نمونه گرفته شده نشان دهنده سلامت کل کبد نیست و بسته به آسیب دیده شده پزشک نتایج را می تواند متفاوت تفسیر کند. این تست از این مسائل میتواند جلوگیری کند

5. به راحتی می تواند تغییرات بیماری کبدی را کنترل کند
این تست می تواند میزان پیشرفت،یا پسرفت بیماری کبد را پس از تشخیص آن بررسی کند. از آنجایی که اسکن یک اندازه گیری دقیق و کمی از آسیب کبدی شما را ارائه می دهد، برای ارزیابی اثربخشی درمان کبد یا تغییرات سبک زندگی شما عالی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فیبرواسکن و تفسیر جواب فیبرواسکن مقاله فیبرواسکن کبد در تهران را مطالعه کنید.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT