• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی خانم در تهران|سونوگرافی توسط متخصص خانم|دکتر سونوگرافی خانم


سونوگرافی خانم در تهران

سونوگرافی خانم در تهران ؛ سونوگرافی تشخیصی که سونوگرافی یا سونوگرافی پزشکی تشخیصی نیز نامیده می شود، یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای درون بدن شما استفاده می کند. تصاویر می توانند اطلاعات ارزشمندی را برای تشخیص و هدایت درمان برای انواع بیماری ها و شرایط ارائه دهند.

sonography/ سونوگرافی خانم در تهران

برای رزرو نوبت جهت انجام سونوگرافی توسط تکنسین خانم و متخصص با ما تماس بگیرید.

اکثر معاینات اولتراسوند با استفاده از دستگاه سونوگرافی در خارج از بدن شما انجام می شود، اگرچه برخی شامل قرار دادن یک دستگاه کوچک در داخل بدن شما هستند. پیشنهاد می شود مقاله سونوگرافی خانم را مطالعه کنید.

سونوگرافی به دلایل زیادی استفاده می شود، از جمله:

رحم و تخمدان ها را در دوران بارداری مشاهده کنید و سلامت کودک در حال رشد را بررسی کنید. 

بیماری کیسه صفرا را تشخیص دهید

جریان خون را ارزیابی کنید

یک سوزن را برای بیوپسی یا درمان تومور راهنمایی کنید

توده سینه را معاینه کنید

غده تیروئید را بررسی کنید. پیشنهاد می شود مقاله سونوگرافی تیروئید را مطالعه کنید.

مشکلات دستگاه تناسلی و پروستات را پیدا کنید

ارزیابی التهاب مفصل (سینوویت)

بیماری متابولیک استخوان را ارزیابی کنید

مقالات مرتبط:

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی تشخیص جنسیت

اکوی قلب جنین

خطرات سونوگرافی

سونوگرافی تشخیصی یک روش بی خطر است که از امواج صوتی کم توان استفاده می کند. هیچ خطر شناخته شده ای وجود ندارد.

سونوگرافی ابزار ارزشمندی است، اما محدودیت هایی دارد. امواج صوتی به خوبی از طریق هوا یا استخوان عبور نمی‌کنند، بنابراین سونوگرافی در تصویربرداری از قسمت‌هایی از بدن که دارای گاز هستند یا توسط استخوان پنهان شده‌اند، مانند ریه‌ها یا سر، مؤثر نیست. سونوگرافی همچنین ممکن است قادر به دیدن اجسامی که در اعماق بدن انسان قرار دارند نباشد. برای مشاهده این نواحی، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری دیگری مانند CT یا MRI یا عکس‌برداری با اشعه ایکس را سفارش دهد.

اکثر معاینات سونوگرافی نیازی به آمادگی ندارند. با این حال، چند استثنا وجود دارد:

برای برخی از اسکن‌ها، مانند سونوگرافی کیسه صفرا، ارائه‌دهنده مراقبت از شما ممکن است از شما بخواهد که برای مدت معینی قبل از معاینه چیزی نخورید یا ننوشید.

برخی دیگر، مانند سونوگرافی لگن، ممکن است به مثانه پر نیاز داشته باشند. پزشک به شما اطلاع خواهد داد که قبل از معاینه چه مقدار آب باید بنوشید. تا پایان معاینه ادرار نکنید.

کودکان خردسال ممکن است به آمادگی بیشتری نیاز داشته باشند. هنگام برنامه ریزی سونوگرافی برای خود یا فرزندتان، از پزشک خود بپرسید که آیا دستورالعمل خاصی وجود دارد که باید رعایت کنید.

پوشاک و وسایل شخصی

برای قرار ملاقات سونوگرافی خود لباس های گشاد بپوشید. ممکن است در طول سونوگرافی از شما خواسته شود که جواهرات را بردارید، بنابراین بهتر است هر گونه اشیاء قیمتی را در خانه بگذارید.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

تصویر سونوگرافی از کیست سینه

سونوگرافی کیست سینه تصویر اولتراسوند از تومور کبد

سونوگرافی تومور کبد تصویر اولتراسوند از سنگ کیسه صفرا

سونوگرافی سنگ های صفراوی تصویر اولتراسوند ورود سوزن به تومور را نشان می دهد

سونوگرافی روش هدایت سوزنی سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال. پیشنهاد می شود مقاله سونوگرافی واژینال در تهران را مطالعه کنید

قبل از شروع سونوگرافی، ممکن است از شما خواسته شود موارد زیر را انجام دهید:

هر گونه جواهرات را از ناحیه مورد بررسی بردارید.

برخی یا همه لباس‌هایتان را درآورید یا جای خود را تغییر دهید.

از شما خواسته می شود که روی میز معاینه دراز بکشید.

در طول سونوگرافی

ژل روی پوست شما در ناحیه مورد بررسی اعمال می شود. این به جلوگیری از حفره های هوا کمک می کند، که می تواند امواج صوتی را که تصاویر را ایجاد می کند مسدود کند. این ژل ایمن و مبتنی بر آب به راحتی از روی پوست و در صورت نیاز از لباس جدا می شود.

یک تکنسین آموزش دیده (سونوگرافیست) یک دستگاه کوچک و دستی (مبدل) را روی ناحیه مورد مطالعه فشار می دهد و آن را در صورت نیاز برای گرفتن تصاویر حرکت می دهد. مبدل امواج صوتی را به بدن شما می فرستد، آنهایی را که به عقب باز می گردند جمع آوری می کند و آنها را به کامپیوتر می فرستد که تصاویر را ایجاد می کند.

گاهی اوقات، سونوگرافی در داخل بدن شما انجام می شود. در این مورد، مبدل به یک کاوشگر متصل می شود که در یک دهانه طبیعی در بدن شما قرار می گیرد. مثالها عبارتند از:

اکوکاردیوگرافی ترانس مری. یک مبدل که در مری قرار می گیرد، تصاویر قلب را به دست می آورد. معمولاً در هنگام آرامبخشی انجام می شود.

سونوگرافی ترانس رکتال. این آزمایش با قرار دادن یک مبدل مخصوص در رکتوم، تصاویری از پروستات ایجاد می کند.

سونوگرافی ترانس واژینال. یک مبدل مخصوص به آرامی وارد واژن می شود تا رحم و تخمدان ها را ببیند. پیشنهاد میشود مقاله سونوگرافی سه بعدی رحم را مطالعه کنید

سونوگرافی خانم معمولا بدون درد است. با این حال، هنگامی که سونوگرافیست مبدل را روی بدن شما هدایت می کند، ممکن است ناراحتی خفیفی را تجربه کنید، به خصوص اگر نیاز به داشتن مثانه پر داشته باشید یا آن را وارد بدن خود کنید.

یک معاینه سونوگرافی معمولی از 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

sonography/سونوگرافی خانم در تهران

هنگامی که معاینه شما کامل شد، یک پزشک آموزش دیده برای تفسیر مطالعات تصویربرداری (رادیولوژیست) تصاویر را تجزیه و تحلیل می کند و گزارشی را برای پزشک شما ارسال می کند. پزشک شما نتایج را با شما به اشتراک خواهد گذاشت.

شما باید بتوانید بلافاصله پس از سونوگرافی خانم به فعالیت های عادی بازگردید.

توصیه ها و دستورالعمل های بین المللی برای استفاده ایمن از سونوگرافی تشخیصی در پزشکی

چکیده

تجهیزات پیشرفته سونوگرافی مدرن قادرند سطوح قابل توجهی از انرژی صوتی را در صورت استفاده در حداکثر خروجی به بدن منتقل کنند. خطر تولید اثرات زیستی توسط گروه‌های متخصص بین‌المللی طی سمپوزیوم‌هایی که توسط فدراسیون جهانی اولتراسوند در پزشکی و زیست‌شناسی (WFUMB) حمایت می‌شود، مورد مطالعه قرار گرفته است.

 اینها منجر به انتشار نتایج و توصیه های پذیرفته شده بین المللی شده است. کمیته های ملی ایمنی سونوگرافی خانم نیز دستورالعمل هایی را منتشر کرده اند. این توصیه‌ها و دستورالعمل‌های ایمنی اطلاعات ارزشمندی را برای کمک به کاربران در استفاده از سونوگرافی تشخیصی به روشی ایمن و مؤثر ارائه می‌دهند. خروجی صوتی دستگاه های پزشکی اولتراسوند به طور مستقیم فقط در ایالات متحده تنظیم می شود و این توسط سازمان غذا و دارو (FDA) انجام می شود.

 با این حال، یک گرایش مدرن به سمت خود تنظیمی نیز وجود دارد که پیامدهایی برای استفاده جهانی از اولتراسوند تشخیصی دارد. این منجر به دور شدن از طرح نسبتاً ساده محدودیت‌های اعمال شده توسط FDA و محدودیت‌های کاربردی خاص در خروجی صوتی به طرحی شده است که به موجب آن خطر اثرات نامطلوب قرار گرفتن در معرض اولتراسوند از اطلاعات ارائه‌شده توسط تجهیزات به شکل واقعی ارزیابی می‌شود.

نمایش زمان شاخص های ایمنی

تحت این گزینه، FDA اجازه می دهد تا برخی محدودیت های شدت را کاهش دهد، به طور خاص استفاده از دستگاه های اولتراسوند پزشکی را که می توانند جنین یا جنین را تقریباً هشت برابر شدتی که قبلا مجاز بود، در معرض دید قرار دهند، تأیید می کند. انتقال مسئولیت ارزیابی ریسک از یک مرجع نظارتی به کاربر، نیاز فوری به آگاهی از ریسک و ایجاد نگرش های آگاهانه و مسئولانه نسبت به مسائل ایمنی ایجاد می کند.

 برای تشویق این رویکرد، بر مقامات، انجمن‌های اولتراسوند و گروه‌های متخصص موظف است اطلاعات مربوطه را در مورد اثرات بیولوژیکی که ممکن است از روش‌های سونوگرافی ایجاد شود، ارائه دهند. از جریان مستمر تحقیقات دریافت شده توسط جوامع اولتراسوند واضح است که انتشار مؤثر چنین دانشی مستلزم تلاش شدید مداوم از سوی کمیته های ایمنی اولتراسوند است. نیاز شدیدی به آموزش مداوم وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که ارزیابی‌های ریسک/منفعت مناسب توسط کاربران بر اساس دانش مناسب از احتمال وقوع اثرات بیولوژیکی با هر نوع روش اولتراسوند انجام می‌شود. هدف اصلی این مقاله جلب توجه به دستورالعمل‌های ایمنی فعلی و نشان دادن شباهت‌ها و زمینه‌های توافق عمومی با موارد صادر شده توسط سازمان اولتراسوند مادر، WFUMB است. به همان اندازه مهم است که شکاف های موجود در دانش خود را در صورت امکان شناسایی کنیم.

از زمان معرفی آن در بیش از 30 سال پیش، رشد فوق العاده ای در استفاده از تصویربرداری اولتراسونیک به عنوان یک ابزار تشخیصی در پزشکی وجود داشته است. این منجر به توسعه طیف گسترده ای از روش های تخصصی و تکامل تجهیزات مدرن پیشرفته و قدرتمند تشخیصی شده است. بهبود در وضوح و کیفیت تصویر و در تعریف مقیاس خاکستری به ویژه در مامایی مهم بوده است و قابلیت تصویربرداری واضح از جنین در حال رشد، جنین یا فولیکول های بالغ را می دهد.

 آسپیراسیون تخمک برای روش های لقاح آزمایشگاهی اغلب تحت تجسم سونوگرافی خانم انجام می شود. با ظهور معاینات اندواژینال که امکان دسترسی نزدیک به ساختارهای آناتومیکی و تجسم جنین یا جنین را بدون متحمل شدن اثرات تداخل پرتو، یا تضعیف اولتراسوند، ناشی از پوشاندن پوست، چربی و ماهیچه‌های شکم ایجاد می‌کند، بیشتر بهبود یافته است. تجزیه و تحلیل جریان طیفی داپلر پالس (PD) و تکنیک‌های تصویربرداری جریان رنگی داپلر (CFI) پتانسیل افزایش اثربخشی تشخیصی را ارائه می‌دهد و ممکن است برای کاربرد در اوایل بارداری یا سونوگرافی جنینی جذاب باشد.

برخی از این پیشرفت‌ها و پیشرفت‌های فناوری جدید با روند مرتبط با افزایش توان خروجی تا حدی انجام شده است که تجهیزات مدرن قادر به انتشار سطوح توان صوتی کافی برای ایجاد اثرات قابل اندازه‌گیری در بافت بیولوژیکی هستند (WFUMB 1992، 1998). در همین حال، FDA (سازمان غذا و دارو، مرکز دستگاه‌ها و سلامت رادیولوژی، ایالات متحده آمریکا) گامی جسورانه برداشته و اجازه کاهش محدودیت‌های خروجی را داده است به طوری که جنین یا جنین ممکن است در معرض شدت (تقریباً هشت برابر) افزایش یافته قرار گیرد. این تجهیزات دارای یک نمایشگر خروجی است که برای اطلاع کاربر از پتانسیل آزمایش برای ایجاد اثرات بیولوژیکی طراحی شده است. روند فعلی به سمت خود تنظیمی، کاربران را ملزم می کند که در مورد مواجهه های معاینه مناسب تصمیم گیری کنند که ممکن است با خروجی کمک کند.

اطلاعات نمایش داده شده روی تجهیزات این نمایشگرها نشانگر خطر تولید اثرات زیستی برای هر معاینه در هر حالت کار، یا هر زمان که کنترل‌های خروجی تجهیزات تغییر می‌کنند، ارائه می‌کنند. منطق صفحه نمایش خروجی ارائه نشانگر اثرات زیستی بالقوه است.

 این گزینه به طور فزاینده ای مسئولیت به حداکثر رساندن مزایای معاینات اولتراسوند را بر عهده کاربر/پزشک می گذارد و در عین حال خطر را به حداقل می رساند. واضح است که برای قضاوت معتبر، کاربران سونوگرافی باید در مورد مسائل ایمنی آموزش ببینند.

نگرش هایی که ایمنی ذاتی را تحت هر شرایطی فرض می کنند، صرفاً به این دلیل که تجهیزات به صورت تجاری در دسترس هستند، باید از آن جلوگیری کرد. بالاترین قدرت همیشه بهترین اطلاعات تشخیصی را تولید نمی کند، اما مطمئناً خطر اثرات زیستی نامطلوب را افزایش می دهد. برای ایمنی بیمار، کاربران باید آماده تفسیر داده های نمایش خروجی باشند، و هدف این مقاله جلب توجه به برخی مسائل مهم و مرتبط است.

(توجه: اصطلاح "کاربر" در سراسر این متن برای اشاره به شخصی که معاینه سونوگرافی خانم را انجام می دهد استفاده می شود. این شخص ممکن است به عنوان پزشک، سونوگرافی، سونوگرافی و غیره نامیده شود).

هنگام در نظر گرفتن استفاده ایمن از مطالعات پرتوهای یونیزان، استفاده از اصل ALARA (تا حد قابل قبولی کم) گسترده و کاملاً مناسب است. همچنین می‌توان آن را در زمینه ایمنی قرار گرفتن در معرض اولتراسوند در نظر گرفت، اما در اینجا باید با احتیاط از آن استفاده کرد. اگر درست است که گرمایش و کاویتاسیون دو مکانیسم اصلی هستند که می‌توانند اثرات زیستی خطرناک را به وسیله آن‌ها ایجاد کنند (و این مبنای استاندارد نمایش خروجی (ODS) است)، پس در سطوح نوردهی که زیر آستانه‌های وقوع آنها قرار دارند. هیچ دلیل علمی برای پایین نگه داشتن نوردهی ها وجود ندارد، مشروط بر اینکه از این آستانه ها فراتر نرود.

با این حال، در جایی که سطوح قرار گرفتن در معرض ممکن است بالاتر از این آستانه حرکت کند، در تلاش برای به حداقل رساندن خطر بالقوه، استفاده از اصل ALARA کاملاً مناسب است. این اطمینان از مقادیر سطح آستانه را فرض می کند. در مواجهه‌های زیر آستانه‌ها، قضاوت ریسک/منفعت باید بر اساس عدم قطعیت در مورد اعتبار بیولوژیکی این آستانه‌ها، عدم قطعیت در اندازه‌گیری مواجهه‌های صوتی و احتمال وجود و اثرات سایر مکانیسم‌های بیوفیزیکی که ممکن است باعث القای بیولوژیکی شوند، اتخاذ شود. اثرات

WFUMB تعهد خود را به ارزیابی ایمنی از طریق حمایت مالی خود از تعدادی سمپوزیوم در زمینه استانداردسازی و ایمنی اولتراسوند در پزشکی نشان داده است. نتیجه این جلسات کارگروه های کارشناسی، انتشار نتیجه گیری و پیشنهادات ایمنی بر اساس اجماع علمی بین المللی بوده است. کمیته ایمنی WFUMB مقالات بررسی علمی (بارنت و همکاران 1994b، 1997) را برای انتشار اطلاعات مرتبط در مورد ایمنی اولتراسوند در پزشکی منتشر کرده است.

sonography/سونوگرافی خانم در تهران

ملاحظات ریسک/منافع سونوگرافی

در گذشته، ایمنی سونوگرافی تشخیصی تا حد زیادی بر اساس عدم وجود اثرات نامطلوب قابل توجه مستقل در بافت پستانداران در آزمایشگاه یا در عمل بالینی فرض می‌شد. این فقدان اثرات ممکن است تا حدی به دلیل شدت نسبتاً کم اعمال شده توسط تجهیزات تشخیصی اولیه، و بخشی به دلیل استفاده از نقاط پایانی بیولوژیکی غیر حساس باشد. معرفی برخی از فناوری های جدید، مانند مواد کنتراست اکو بدن گاز، احتمال ایجاد اثرات بیولوژیکی در بافت پستانداران را افزایش داده است (WFUMB 1998).

مسائل اساسی که اخیراً مطرح شده است شامل خطر جنین یا جنین ناشی از سونوگرافی خانم و سود برای نتیجه پری ناتال اسکن های معمول مامایی است. نگرانی خاصی برای قرار گرفتن جنین در سونوگرافی وجود دارد، زیرا مشخص شده است که جنین به ویژه به آسیب حساس است. همچنین باید در نظر داشت که عواقب تشخیص نادرست ممکن است جدی تر از پیامدهای ناشی از قرار گرفتن در معرض اولتراسوند باشد. در ارزیابی نسبت ریسک/منفعت، می‌توان انتظار داشت که در بیشتر مواردی که انتظار واقعی برای دست‌یابی به داده‌های تشخیصی وجود دارد که تأثیر مفیدی بر ادامه مدیریت پزشکی بیمار داشته باشد، سود بیشتر از خطر باشد. فلسفه اصلی انجام معاینات اولتراسوند زمانی که از نظر پزشکی نشان داده می شود توسط انجمن های اصلی سونوگرافی ملی از جمله AIUM و ASUM حمایت می شود.

 واضح است که تعادل بین خطر و منفعت با توجه به دلایل پزشکی انجام هر نوع معاینه سونوگرافی به طور قابل توجهی تغییر می کند. اسکن‌های روتین ممکن است سود کمی داشته باشند و ممکن است برای برخی از معاینات جنین، بسته به شرایط مواجهه انتخاب‌شده و حساسیت بافت‌هایی که در حال سونوگرافی هستند، خطر ایجاد کند. علاوه بر این، هم سود و هم خطر تا حد زیادی به مهارت و شایستگی کاربر بستگی دارد. بنابراین آموزش جزء ضروری یک استراتژی موثر ریسک/منفعت است. بسیار مهم است که کاربران تجهیزات اولتراسوند از مکانیسم هایی که توسط آنها اثرات بیولوژیکی القا می شود و خطرات احتمالی حالت های مختلف عملکرد را آگاه کنند، درک داشته باشند.

در صورت عدم اطمینان در مورد نتیجه یا خطر، اتخاذ یک نگرش استفاده محتاطانه مناسب است. ترکیبی از تغییرات اخیر در مقررات سونوگرافی پزشکی و توسعه مداوم استانداردهای ایمنی بین‌المللی امکان دسترسی بیشتر به سطوح توان خروجی بالاتر را برای کاربر فراهم می‌کند.

مطالب پیشنهادی : سونوگرافی آنومالی ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم

آیا مشکلی وجود دارد؟

بسیاری از انجمن های سونوگرافی ملی یک کمیته ایمنی را منصوب می کنند که نقش اصلی آن انتشار اطلاعات در مورد اثرات زیستی و صدور دستورالعمل های ایمنی مربوطه است. نمونه هایی از بیانیه های خط مشی در ادامه این مقاله آورده شده است. اطلاعات در مورد اثرات زیستی و ایمنی نیز از طریق ارائه در کنفرانس های اولتراسوند منتشر می شود. با این حال، سطوح نسبتاً پایین حضور مخاطبان در برخی از این سخنرانی‌ها نشان می‌دهد که مفهوم توجه داوطلبانه به مسائل ایمنی ممکن است مناسب یا مؤثر نباشد. این وضعیت به دلیل تعداد ناشناخته کاربرانی که خارج از مراکز عالی کار می کنند و هیچ وابستگی به انجمن های اولتراسوند ندارند، دشوارتر می شود. از این رو، این موضوع قابل بحث است که آیا بهتر است خروجی صوتی توسط قانون محدود شود یا بر روی قرار گرفتن در معرض بیمار بر اساس استفاده آگاهانه تکیه کنیم.

شواهد فراوانی وجود دارد مبنی بر اینکه حداکثر خروجی صوتی تجهیزات فراصوت پیشرفته مدرن به تدریج افزایش یافته است (هندرسون و همکاران 1995، 1997) تا سطوح قابل توجه فعلی (داک و هندرسون 1998) که قادر به تولید اثرات بیولوژیکی هستند (WFUMB 1998). علاوه بر این، در برخی کشورها روند رو به افزایشی برای استفاده از امواج فراصوت در مراحل اولیه رشد جنینی وجود دارد. یکی از موضوعات مورد بحث این است که آیا استفاده معمول از سونوگرافی داپلر پالس در سه ماهه اول بارداری بدون عارضه، خطر یا فایده ای دارد یا خیر.

همه گیرشناسی

بررسی های اپیدمیولوژیک گاه به گاه اثراتی را در کودکانی که در داخل رحم در معرض سونوگرافی قرار گرفته اند گزارش کرده اند، اما برخی از این مطالعات به دلیل جمعیت کوچک، کنترل های ناهمسان، عدم وجود اطلاعات در مورد خروجی صوتی یا حتی نوع تجهیزات محدود شده است. مطالعات اخیری که برای غلبه بر برخی از این محدودیت ها تلاش کرده اند، کاهش وزن هنگام تولد (نیونهام و همکاران 1993) و افزایش بروز غیرراست دستی در پسران را گزارش کرده اند (Salvesen et al. 1993; Kieler et al. 1998; Salvesen and Eik-Nes 1999). . اگرچه تشعشعات غیر یونیزه معمولاً با سرطان مرتبط نیست، این موضوع مورد مطالعه قرار گرفته و نشان داده شده است که هیچ ارتباطی بین سرطان دوران کودکی با قرار گرفتن در معرض سونوگرافی داخل رحمی ندارد (سوراهان و همکاران 1995؛ شو و همکاران 1994). زمینه اپیدمیولوژی اولتراسوند اخیراً به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است (Salvesen and Eik-Nes 1999; Salvesen 2000).

نیونهام و همکاران مطالعه (1993) برای آزمایش فواید بالینی معاینات متعدد طراحی شد و در حالی که قادر به نشان دادن چنین فایده ای نبود، اتفاقاً افزایش اندک اما از نظر آماری معنی داری در تعداد نوزادان با وزن کم هنگام تولد به دنبال قرار گرفتن در معرض سونوگرافی تشخیصی قبل از تولد یافت. . یک تفاوت کوچک مشابه در وزن هنگام تولد در میمون ها پس از معاینات سونوگرافی مکرر در رحم گزارش شده است (Tarantal 1998). شواهدی وجود دارد که تداخل با مهاجرت عصبی در قشر مغز می تواند تسلط طبیعی مغز را تغییر دهد (Geschwind and Galaburda 1985)، که منجر به تغییر از راست دستی معمولی غالب می شود.

مطالب پیشنهادی : سونوگرافی آنومالی ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم

 بررسی‌های اپیدمیولوژیک اولتراسوند اسکاندیناوی که اثری را گزارش می‌کنند که ممکن است به تغییر تسلط مغزی (افزایش بروز غیرراست‌دستی در پسران) مرتبط باشد، به سختی با قرار گرفتن در معرض سونوگرافی مرتبط است. آگاهی از اثرات اسکن اولتراسوند بر رشد سیستم عصبی مرکزی ناقص است. محدودیت عمده مطالعات اپیدمیولوژی این است که تا زمانی که تحقیقات علمی پایه یک نتیجه محتمل را ایجاد نکند، یعنی یک فرضیه قابل آزمایش را شناسایی نکرده باشد، یافتن ارتباط مثبت دشوار است. فقدان شواهد قوی تایید شده مستقل از اثرات نامطلوب سلامتی در انسان‌هایی که در معرض اولتراسوند تشخیصی قرار گرفته‌اند، لزوماً به این معنی نیست که اثرات زیستی وجود ندارد، بلکه به این معنی است که هیچ‌یک از آنها شناسایی نشده است که بتوان با قطعیت به قرار گرفتن در معرض اولتراسوند نسبت داد.

تا به امروز، AIUM تنها سازمان اولتراسوندی است که بیانیه‌ای در مورد اپیدمیولوژی منتشر کرده است (وب‌سایت AIUM): «بر اساس شواهد اپیدمیولوژیک تا به امروز و بر اساس دانش فعلی مکانیسم‌های تعاملی، توجیه کافی برای نتیجه‌گیری وجود ندارد. رابطه علی بین سونوگرافی تشخیصی و عوارض جانبی.

در حالی که می توان از ادبیات فعلی اطمینان حاصل کرد، استفاده روزافزون و شدت سونوگرافی در دوره قبل از تولد مستلزم تحقیقات و هوشیاری مداوم ما است. مفهوم این بیانیه این است که اگرچه برخی از اثرات در کودکانی که در معرض سونوگرافی در رحم قرار می گیرند گزارش شده است، شواهد یک رابطه علی ضعیف است. هیچ مطالعه ای در مورد مواجهه انسان در سطوح بالاتر در حال حاضر برای معاینات مامایی از جمله مواردی که از داپلر پالس استفاده می کنند وجود ندارد. هیچ مطالعه اپیدمیولوژیک مرتبطی برای تجهیزاتی که دارای نمایشگر خروجی هستند وجود ندارد.

sonography/سونوگرافی خانم در تهران

توسعه مقررات و دستورالعمل های ایمنی برای سونوگرافی

از لحاظ تاریخی، مقررات کمی در مورد استفاده بالینی اولتراسوند یا استانداردهای بین المللی که نیاز به کالیبراسیون خروجی از تجهیزات تشخیصی دارند، وجود داشته است. FDA محدودیت هایی را برای خروجی صوتی برای تجهیزات فروخته شده در ایالات متحده معرفی کرد. محدودیت های شدت تایید شده بر اساس حداکثر سطوح تجهیزات تولید شده تا سال 1976 بوده و هیچ گونه عوارض جانبی از آنها گزارش نشده است. یک اصلاحیه تجهیزات پزشکی به قانون غذا و دارو، که توسط کنگره ایالات متحده در ماه مه 1976 تصویب شد، فرآیندی را برای تأیید دستگاه های پزشکی برای بازاریابی بر اساس توانایی سازنده ها برای نشان دادن معادل قابل توجهی (در ایمنی و کارایی هر دستگاه جدید) ارائه کرد. دستگاه های موجود در بازار قبل از تاریخ تصویب.

FDA محدودیت های خاص برنامه را در خروجی تجهیزات اعمال می کند که معمولاً به عنوان فرآیند FDA 510 (k) شناخته می شود (FDA 1985). حد مجاز برای مواجهه‌های چشمی (17 میلی‌وات بر سانتی‌متر مربع با میانگین شدت متوسط ​​زمانی فضایی، I SPTA) و جنین (94 میلی‌وات بر سانتی‌متر مربع ISPTA) که بافت‌ها به ویژه به آسیب حساس هستند، کمترین مقدار بود. محدودیت‌های سطوح قابل قبول برای خروجی تجهیزات تحت فرآیند اصلی انطباق FDA 510(k) بر اساس داده‌های ابزار دقیق بود و مستقیماً بر ایمنی یا درک مکانیسم‌هایی که اثرات بیولوژیکی ایجاد می‌کنند، نبود. کاربردها و خروجی های فناوری اولتراسوند پزشکی از سال 1976 تغییر کرده است.

مطالب پیشنهادی : سونوگرافی آنومالی ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم

 حداکثر سطوح خروجی موجود در حالت‌های خاصی از عملکرد (به عنوان مثال، بررسی‌های داپلر پالسی عروق عمقی یا کاردیوگرافی زیر دنده‌ای در بزرگسالان) می‌تواند مقادیر قابل‌توجهی گرما را در بافت‌های بیولوژیکی رسوب کند و در نتیجه درجه حرارت در موارد شدید تا 10 درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

مجموعه قابل توجهی از متون علمی وجود دارد که به تعامل اولتراسوند با بافت بیولوژیکی می پردازد. با این حال، تفسیر بسیاری از کارهای اولیه در زمینه ایمنی سونوگرافی تشخیصی دشوار است زیرا شرایط قرار گرفتن در معرض استفاده از نظر بالینی مرتبط نبود. در اوایل دهه 1970، انجمن های ملی سونوگرافی برای بررسی کاربردهای اولتراسوند در پزشکی بالینی تأسیس شدند. تحقیقات علمی در مورد اثرات بیولوژیکی از دستگاه‌های تصویربرداری با خروجی‌های صوتی متوسط ​​استفاده می‌کرد و یافتن نقاط پایانی بیولوژیکی که به اندازه کافی برای پاسخ دادن حساس بودند، اغلب دشوار بود.

کمیته اثرات زیستی مؤسسه اولتراسوند در پزشکی آمریکا اعلام کرده است که هیچ مدرکی مبنی بر اثرات منفی و قابل توجه بیولوژیکی به طور مستقل تایید شده در بافت پستاندارانی که در شرایط in vivo در معرض شدت (متوسط ​​شدت متوسط ​​زمانی حداکثر فضایی، ISPTA) زیر 100 میلی‌وات بر سانتی‌متر مربع قرار گرفته‌اند وجود ندارد (AIUM 1991). ).

 وضعیت زمانی پیچیده تر شد که برای اولین بار گزارش شد که خونریزی می تواند در مویرگ های ریه در حیوانات به دنبال قرار گرفتن در معرض سطوح تشخیصی اولتراسوند با شدت متوسط ​​بسیار کمتر از mW/cm2 100 ایجاد شود (چایلد و همکاران 1990). این یافته متعاقباً در طیفی از گونه‌های جانوری تأیید شد (WFUMB 1998). پارامتر نوردهی مناسب‌تر برای این اثر زیستی غیرحرارتی، دامنه فشار پالس است. این نشان دهنده محدودیت های استفاده از یک مقدار قرار گرفتن در معرض برای تعریف ایمنی است.

آگاهی از اثرات بیوفیزیکی اولتراسوند به یک ملاحظات اساسی در فرآیند تنظیم استانداردهای بین المللی برای ایمنی سونوگرافی در پزشکی تبدیل شده است.

مقررات یا آموزش؟

روند بین المللی در حال توسعه در سونوگرافی تشخیصی به سمت مسئولیت بیشتر برای ارزیابی خطر است که به کاربر منتقل می شود. جایگزین این است که خروجی صوتی را برای همه برنامه ها محدود کنید. پیشرفت‌های سال‌های اخیر ممکن است تأثیر قابل‌توجهی بر روش استفاده از اولتراسوند داشته باشد. مناسب است که کاربران مسئولیت ارزیابی ریسک را بر اساس اطلاعات مربوط به اثرات زیستی ارائه شده توسط جامعه علمی و شرایط خروجی تجهیزات ارائه شده توسط سازنده بر عهده بگیرند. با این حال، اجرای موفقیت آمیز چنین تغییراتی مستلزم نگرش مسئولانه به آموزش در مورد اثرات بالقوه بیولوژیکی و درک اطلاعات ارائه شده در نمایشگرهای خروجی تجهیزات است.

استانداردهای بین المللی / دستورالعمل ها برای سونوگرافی

اگرچه گاهی اوقات از ODS به عنوان یک استاندارد بین المللی واقعی یاد می شود، اما فقط برای اهداف نظارتی در ایالات متحده استفاده می شود. هیچ استاندارد ایمنی بین المللی برای راهنمایی کاربر در کاربرد ایمن و مؤثر سونوگرافی تشخیصی در پزشکی وجود ندارد. در حالی که به طور کلی توافق بر این است که نمایش شاخص های بیوفیزیکی می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربر قرار دهد، محدودیت های خاصی در استاندارد نمایش خروجی AIUM/NEMA وجود دارد. ODS تصویب شده از FDA حداکثر شدت کلی 720 میلی وات بر سانتی متر مربع را اعمال می کند (به استثنای معاینات چشمی که 50 میلی وات بر سانتی متر مربع است)، با این حال، نتایج بررسی های تجهیزات تشخیصی در استفاده بالینی در بریتانیا نشان داده است که حداکثر محدودیت FDA گاهی اوقات می توان از شدت تجاوز کرد (هندرسون و همکاران 1997؛ ویتینگهام 2000).

مطالب پیشنهادی : سونوگرافی آنومالی ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم

مدت زمان قرار گرفتن در معرض در شاخص ریسک گنجانده نشده است، و این موضوع به ویژه برای اثرات حرارتی مورد توجه مهمی است. این یک عامل مهم است که در ODS گنجانده نشده است. کاربر باید به خاطر داشته باشد که در شرایطی که TI یا MI بزرگتر از 1 است، این شاخص ها باید پایین نگه داشته شوند و کل زمان قرار گرفتن در معرض در هر مکان باید تا حد امکان کوتاه نگه داشته شود.

به دنبال آخرین سمپوزیوم ایمنی خود، فدراسیون جهانی اولتراسوند در پزشکی و زیست شناسی (WFUMB) توصیه ای صادر کرد که:

"... دستورالعمل های ایمنی باید شامل یک فاکتور مدت زمان مناسب باشد."

این جنبه از مسائل ایمنی توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی (IEC) در مذاکرات فعلی خود در جهت توسعه استانداردهای ایمنی بین المللی به رسمیت شناخته شده است. TI دمای بیمار را در نظر نمی گیرد.

این ممکن است یک ملاحظات مهم برای زنان و زایمان باشد. در یک توصیه WFUMB (1998) آمده است:

"باید مراقب بود تا از خطرات جنینی و جنینی اضافی غیرضروری ناشی از معاینات اولتراسوند بیماران تب دار جلوگیری شود."

کمیته اروپا برای ایمنی اولتراسوند پزشکی (ECMUS) یک مقاله آموزشی آموزنده در مورد شاخص های حرارتی و مکانیکی (EFSUMB 1996) منتشر کرده است که توجه را به برخی مشکلات جلب می کند. به عنوان مثال، نشان می‌دهد که مدل‌های استخراج مواجهه‌های «بدترین حالت معقول» برای شاخص‌ها ممکن است برای توصیف اسکن سه ماهه اول از طریق مثانه پر، جایی که اثر تضعیف بافت پوشاننده کوچک است، کافی نباشد.

تولید هارمونیک های بالاتر به دلیل انتشار غیرخطی نیز به درستی در محاسبات شاخص های ایمنی AIUM/NEMA مورد توجه قرار نمی گیرد. هدف MI پیش‌بینی احتمال نوع کاویتاسیون اثرات زیستی ناشی از کاویتاسیون یا سایر فعالیت‌های بدن گاز است که در آن دامنه اوج فشار یک پارامتر حیاتی است. کاربرد مورد نظر این است که MI در تصویربرداری B-Mode نمایش داده شود. با این حال، مقایسه بین حالت‌های عملکرد تفاوت کمی را بین دامنه‌های پالس نشان می‌دهد. مقادیر میانه 2.1 و 2.4 MPa برای داپلر پالسی و تصویربرداری به ترتیب گزارش شده است، در حالی که محدوده کلی 0.45 تا 5.54 MPa است (داک و هندرسون 1998). این یک مشاهدات مهم است که باید هر نظری مبنی بر اینکه دامنه پالس (مرتبط با مکانیسم‌های غیرحرارتی) یک پارامتر نوردهی مهم برای تصویربرداری حالت B است، اما نه برای سایر کاربردها، رد می‌کند.

IEC یک استاندارد بین المللی ایجاد کرده است که نیاز به اعلام خروجی های صوتی توسط سازندگان دارد (IEC 1992). یک معافیت برای دستگاه‌هایی با خروجی کم وجود دارد: دستگاه‌هایی که حداکثر فشار آکوستیک منفی کمتر از 1.0 مگاپاسکال و شدت (ISPTA) کمتر از 100 میلی‌وات بر سانتی‌متر مربع تولید می‌کنند که هر دو مقدار در آب اندازه‌گیری می‌شوند. هنگامی که استاندارد IEC توسط کشورهای جداگانه تصویب شود، به طور موثر اطمینان حاصل می کند که تولید کنندگان باید طیف وسیعی از پارامترهای خروجی صوتی را به کاربر اعلام کنند. برخی از اشکال نمایش روی صفحه ممکن است گزینه ترجیحی باشد. مفهوم تکیه بیشتر به نمایشگر خروجی بلادرنگ "روی صفحه" نسبت به تنظیم خروجی در حال پذیرش گسترده ای است، اگرچه تفاوت هایی بین رویکرد و الزامات AIUM/NEMA و IEC برای تولید کنندگان وجود دارد. متأسفانه، این اختلافات به طور قابل توجهی تصویب یک استاندارد طبقه بندی ایمنی قابل قبول بین المللی را به تاخیر انداخته و حتی ممکن است مانع از آن شود.

مطالب پیشنهادی : سونوگرافی آنومالی ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم

استفاده محتاطانه از سونوگرافی


در حالی که همه جوامع اولتراسوند از مفهوم استفاده محتاطانه از اولتراسوند تشخیصی در پزشکی حمایت می کنند، AIUM اولین شرکتی است که بیانیه خاصی را در مورد منع استفاده غیرپزشکی منتشر کرد (AIUM 1999): "AIUM از استفاده مسئولانه از اولتراسوند تشخیصی حمایت می کند. AIUM به شدت از استفاده غیرپزشکی اولتراسوند برای مقاصد روانی اجتماعی یا سرگرمی جلوگیری می کند. استفاده از سونوگرافی دو بعدی (2-D) یا سه بعدی (3-D) فقط برای مشاهده جنین، گرفتن تصویر از جنین یا تعیین جنسیت جنین بدون نشانه پزشکی نامناسب و مغایر با عملکرد پزشکی مسئول است.

اگرچه هیچ اثر بیولوژیکی تایید شده ای بر روی بیماران ناشی از قرار گرفتن در معرض وسایل سونوگرافی تشخیصی فعلی وجود ندارد، این احتمال وجود دارد که چنین اثرات بیولوژیکی ممکن است در آینده شناسایی شوند. بنابراین سونوگرافی باید به روشی محتاطانه برای ارائه مزایای پزشکی به بیمار استفاده شود.
اگرچه هیچ استاندارد داخلی در ژاپن در مورد ایمنی داپلر پالسی یا داپلر رنگی وجود ندارد، انجمن ژاپنی اولتراسوند در پزشکی (JSUM) از نتیجه‌گیری و توصیه‌های WFUMB حمایت می‌کند. ارتباط AIUM/NEMA ODS به طور جدی در کمیته ایمنی JSUM مورد بحث قرار گرفته است.
از طریق خلاصه ای از مسائل ارائه شده در این مقاله، برخی از جنبه های کلیدی توصیه های منتشر شده توسط سازمان های بزرگ اولتراسوند در جدول 3 آورده شده است.
مسائل ایمنی که به اندازه کافی توسط دستورالعمل ها و توصیه های بین المللی پرداخته نشده است
WFUMB از طریق حمایت از سمپوزیوم های ایمنی، توسعه و انتشار دستورالعمل های ایمنی پذیرفته شده بین المللی را امکان پذیر کرده است. بیانیه های خط مشی و توصیه ها استفاده محتاطانه را تشویق می کند. با این حال، برخی از زمینه های مهم وجود دارد که هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است. نه WFUMB و نه هیچ سازمان بین المللی دیگری در مورد مسائل زیر سیاستی ندارند: استفاده از سونوگرافی در سه ماهه اول با گرایش مدرن به استفاده از سونوگرافی داپلر در هفته های اول بارداری، گاهی اوقات بدون فایده اثبات شده، این موضوع به یکی از موضوعات تبدیل شده است. مهم ترین مسائل پیش روی سازمان های سونوگرافی هیچ سیاست یا دستورالعمل بین المللی منتشر شده ای در مورد استفاده ایمن از سونوگرافی برای بررسی بارداری بدون عارضه در سه ماهه اول وجود ندارد.
اثرات بر روی سیستم عصبی مرکزی انسان مطالعات اخیر نشان می دهد که اثرات بیولوژیکی بر روی سیستم عصبی مرکزی ممکن است زمانی پیدا شود که از نقاط انتهایی به اندازه کافی حساس استفاده شود. این موضوع مستحق بررسی دقیق برای تعیین احتمال اثرات نامطلوب رشد و ایجاد مکانیسم های قابل قبول برای تعامل اولتراسوند است.

مطالب پیشنهادی : سونوگرافی آنومالی ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم


همه گیرشناسی
هنگام استفاده از تجهیزات دارای نمایشگر خروجی، جستجوی داده‌های مربوط به قرار گرفتن در معرض انسان در سطوحی که در حال حاضر برای معاینات مامایی در دسترس است، بسیار مهم است. WFUMB هنوز سمپوزیومی برای بررسی داده های اپیدمیولوژی برگزار نکرده است و بنابراین هیچ سیاستی در مورد اپیدمیولوژی مربوط به ایمنی سونوگرافی تشخیصی ندارد. استفاده غیر بالینی از تصویربرداری اولتراسوند اسکن اولتراسوند گاهی به دلایلی غیر از تشخیص پزشکی، مانند تولید فیلم های خانگی و نمایش تجهیزات برای اهداف تجاری انجام می شود. در این شرایط برای یک مرجع بین‌المللی مناسب است که دستورالعمل‌هایی را تدوین کند، زیرا هیچ سیاست توافقی در مورد استفاده غیرضروری یا احتمالاً نامناسب بالینی از سونوگرافی وجود ندارد.
کاربردها و تکنیک‌های جدید عوامل کنتراست اکو می‌توانند در سونوگرافی تشخیصی مفید باشند، اما همچنین می‌توانند آستانه کاویتاسیون را کاهش دهند. در نتیجه، استفاده از عوامل کنتراست اکو ممکن است نسبت ریسک به سود را به طور قابل ملاحظه ای در کاربردهای مختلف بالینی تغییر دهد. یک روند در حال ظهور برای استفاده طولانی مدت از داپلر پالس طیفی در نورسونوگرافی وجود دارد. بررسی ریسک/منفعت هنوز به درستی مشخص نشده است. سؤالات خاص مرتبط با استفاده ایمن از انتشار دامنه پالس بالا مانند سؤالاتی که در تصویربرداری هارمونیک استفاده می شود نیز شایسته بررسی دقیق هستند. این مسائل هنوز به اندازه کافی در دستورالعمل های ایمنی مورد توجه قرار نگرفته است.
مهم است که این مسائل توسط سازمان های بین المللی متخصص مورد توجه قرار گیرد. WFUMB وسیله ای مناسب برای این بحث ها فراهم می کند. مؤثرترین روش برای به دست آوردن اجماع بین المللی از طریق سمپوزیوم هایی است که برای تدوین دستورالعمل ها و بیانیه های مناسب طراحی شده اند. کمیته ایمنی WFUMB در حال بررسی این موارد و سایر مسائل جاری است


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT