• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی تشخیص جنسیت

سونوگرافی تشخیص جنسیت(جنین پسر است یا دختر)|سونوگرافی تعیین جنسیت جنین


سونوگرافی تشخیص جنسیت(جنین پسر است یا دختر) ؛ سونوگرافی یک آزمایش پزشکی تشخیصی است. که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای جهش از ساختارهای بدن و ایجاد تصویر استفاده می کنند. به طور مناسب، این آزمایش به عنوان سونوگرافی یا سونوگرام نیز شناخته شده است. در سونوگرافی از دستگاهی به نام مبدل بر روی سطح پوست برای ارسال امواج اولتراسوند و گوش دادن به اکو استفاده می کنند.

سپس یک کامپیوتر امواج اولتراسوند را به یک تصویر تبدیل می کند. یک تکنسین آموزش دیده می تواند ساختارهای تصویر را ببیند،آن را اندازه گیری و شناسایی کند. سپس یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تصاویر را می خواند تا به تشخیص مشکل در دست کمک کند.
سونوگرافی تصویری زنده از آنچه در داخل بدن می گذرد را ثبت می کند. سونوگرافی معمولاً برای نظارت بر رشد رحم و جنین در دوران بارداری و به خصوص برای تشخیص جنسیت جنین استفاده می شود.
اگر باردار هستید و نمی توانید 9 ماه صبر کنید تا جنسیت کودک خود را بدانید، خبرهای خوبی وجود دارد. تست های زیادی وجود دارد که می توان در مراحل مختلف بارداری از آنها برای یادگیری جنسیت کودک استفاده کرد. در این مقاله، در مورد یک آزمایش سونوگرافی ایمن به نام سونوگرافی جنین یا سونوگرافی صحبت خواهیم کرد.

ultrasound/سونوگرافی تشخیص جنسیت(جنین پسر است یا دختر)

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی در تهران

سونوگرافی سینه و زیر بغل

سونوگرافی سینه یا پستان

سونوگرافی جنین چیست؟


سونوگرافی جنین آزمایشی است که در دوران بارداری انجام می شود و از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از جنین در رحم استفاده می کند. سونوگرافی بخشی طبیعی از مراقبت های دوران بارداری در ایران است زیرا می تواند به پزشک شما کمک کند تا اطلاعات مهمی در مورد رشد و تکامل کودک شما پیدا کند. همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا مشکلاتی را که ممکن است کودک شما داشته باشد بررسی کند. ‌
در طول سونوگرافی حاملگی ، روی میز معاینه دراز می کشید و مقداری ژل روی شکم شما پخش می شود. دستگاه کوچکی به نام مبدل روی پوست شما حرکت می کند و روی شکم شما فشار داده می شود و امواج صوتی را به داخل رحم شما می فرستد. سپس تصاویر جمع آوری شده و به صفحه نمایش منتقل می شوند. ‌
پس از پایان آزمایش، ژل پاک می شود و پزشک نتایج را با شما در میان می گذارد. در صورت تمایل می توانید نسخه های چاپ شده سونوگرافی را دریافت کنید. اگر پزشک شما بخواهد اطلاعات بیشتری در مورد سلامت کودک شما جمع آوری کند، گاهی اوقات ممکن است آزمایش های اضافی را درخواست کند.

چه زمانی می توان از سونوگرافی برای دانستن جنسیت کودک استفاده کرد؟

برای تعیین جنسیت جنین در پایان سه ماهه اول و در سه ماهه دوم می توان از سونوگرافی استفاده کرد. قبل از انجام آزمایش، اگر می‌خواهید جنسیت نوزادتان را بدانید، یا اگر می‌خواهید هنگام تولد نوزاد آن را غافلگیر کنید، به پزشک سونوگرافی خود اطلاع دهید. ‌
دقت در تعیین جنسیت کودک شما با فاصله زمانی شما در بارداری افزایش می یابد. دقت می تواند از 70.3% در 11 هفته تا 98.7% در 12 هفته و 100% در 13 هفته متغیر باشد. یازده هفته زودترین زمانی است که می‌توان با سونوگرافی و با استفاده از روشی به نام «نظریه نوب»، تعیین جنسیت انجام داد.

نظریه نوب


همه نوزادان دارای یک غده تناسلی هستند که به طور غیررسمی به آن «نب» می‌گویند که بین پاها دیده می‌شود. نوب معمولاً در حدود 11 تا 13 هفته ایجاد می شود. بر اساس تئوری نوب، اگر نوک به زاویه ای بیش از 30 درجه در مقابل ستون فقرات قرار گیرد، نوزاد مذکر است. اگر نوک آن موازی با ستون فقرات باشد یا در زاویه کمتر از 10 درجه با ستون فقرات قرار گیرد، نوزاد ماده است.

هنگامی که تئوری نوب بر روی 656 بارداری تک قلو (یک نوزاد) در یک مطالعه کنترل شده مورد آزمایش قرار گرفت، تشخیص جنسیت در 93 درصد از نوزادان ممکن شد.

ultrasound/سونوگرافی تشخیص جنسیت(جنین پسر است یا دختر)

دقت نتایج سونوگرافی تشخیص جنسیت


حتی اگر میزان دقت از 12 هفتگی به بعد بالا باشد، سونوگرافی در تهران یک روش 100٪ بی‌هدف برای تشخیص جنسیت کودک شما نیست. اما این یک روش کم خطر و بدون عوارض است. ‌
سونوگرافی جنین بیشتر به دلایل پزشکی انجام می شود. در حالی که فهمیدن جنسیت کودک و گرفتن عکس و فیلم برای بردن به خانه می تواند مفید باشد، این ویژگی ها باید به عنوان یک مزیت ثانویه در نظر گرفته شوند.
آماده شدن برای سونوگرافی
پزشک در مورد نحوه آماده شدن برای سونوگرافی به شما توصیه می کند. ممکن است از شما خواسته شود که قبل از آزمایش حداکثر 6 لیوان آب بنوشید تا مثانه شما پر شود. این به پزشک شما در تصاویر سونوگرافی دید بهتری از کودک می دهد. ممکن است از شما خواسته شود که تا پایان آزمایش ادرار نکنید. ‌

ممکن است در طول فرآیند اسکن از شما خواسته شود که لباس بیمارستان را بپوشید. اسکن به طور کلی بدون درد است، اما اگر علائم ناراحتی را تجربه کردید، به تکنسین اطلاع دهید. سونوگرافی شما معمولا در حدود 30 دقیقه به پایان می رسد.

آیا می توانم جنسیت کودکم را بفهمم؟

اگر تصمیم دارید که بدانید جنس جنین شما چه خواهد بود، ممکن است بتوانید در اسکن ناهنجاری خود متوجه شوید. این معمولا بین هفته های 18 تا 21 بارداری ارائه می شود. اسکن ناهنجاری عمدتاً برای جستجوی ناهنجاری‌های فیزیکی در نوزاد است، اما می‌توانید جنسیت کودک خود را نیز بپرسید.

اگر نوزاد در وضعیت مناسب قرار دارد، سونوگرافی بارداری شما ممکن است بتواند به شما بگوید که آیا پسر دارید یا دختر. اگر نه، ممکن است از شما خواسته شود راه بروید یا بپرید، یا مقداری آب سرد بنوشید تا حرکت کند.

تنها مشکل این است که این یک علم دقیق نیست و گاهی اوقات تشخیص آن دشوار یا غیرممکن است. به همین دلیل است که برخی از بیمارستان‌ها این سیاست را دارند که جنسیت نوزاد را به والدین نگویند

اگر سونوگرافیک نمی تواند اندام تناسلی کودک شما را ببیند، می توانید یک روز دیگر هزینه اسکن خصوصی را بپردازید. همچنین ممکن است فرصت دیگری داشته باشید تا دریابید که آیا در اواخر بارداری اسکن دیگری انجام داده اید یا خیر.

برخی از والدین نیز در صورت انتخاب برخی از اختلالات ژنتیکی ممکن است بتوانند جنسیت کودک خود را دریابند. آن تست ها عبارتند از:

CVS (نمونه برداری از پرزهای کوریونی)

آمنیوسنتز (جایی که نمونه هایی از جفت یا مایع آمنیوتیک برای آزمایش گرفته می شود)

تست NIPT (تست های غیر تهاجمی قبل از تولد).

این آزمایشات در درجه اول برای بررسی شرایط ژنتیکی مانند سندرم داون و اختلالات ارثی نادر است. با این حال، بسته به نوع آزمایش، می توانند جنسیت کودکتان را نیز به شما بگویند.

آزمایش خون NIPT را می توان در اوایل هفته هفتم بارداری استفاده کرد. اما این تست از 20 هفتگی به بعد حساس ترین است.

تست NIPT قطعاتی از DNA جنین را در خون مادر تجزیه و تحلیل می کند و غیر تهاجمی است. این برخلاف آزمایش‌های تهاجمی است که سلول‌های جنین را از جفت یا مایع آمنیوتیک می‌گیرند و می‌توانند خطر سقط جنین را افزایش دهند.

 

آیا همه قبل از تولد جنسیت کودک خود را می دانند؟

همه والدین نمی‌خواهند جنسیت کودک خود را بدانند و فقط در صورتی به شما گفته می‌شود که بخواهید بدانید. حدود 70 درصد از زنان می خواستند جنسیت کودک خود را بدانند.

 

سونوگرافیست های با تجربه در دو مطالعه در پیش بینی جنسیت بین هفته های 13 و 14 بارداری 100% دقیق بودند. اما آنها نتوانستند جنسیت 3 درصد از نوزادان را در هفته های 13 تا 19 پیش بینی کنند. پیش بینی در مراحل اولیه بارداری دقیق تر است.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری دوم  

سونوگرافی غربالگری اول

عکس رنگی رحم

اکوی قلب جنین

آیا می توانم با توجه به جنسیت کودکم سقط جنین کنم؟

سقط جنین تنها به دلیل رابطه جنسی در انگلستان، ولز و اسکاتلند غیرقانونی است. با این حال، برخی از شرایط جدی که مرتبط با جنسیت هستند ممکن است معیارهای پزشکی قانونی برای خاتمه بارداری را برآورده کنند

 y/سونوگرافی تشخیص جنسیت(جنین پسر است یا دختر)

سونوگرافی جنسیت چقدر دقیق است؟

اینکه سونوگرافی چقدر جنسیت نوزاد را دقیقاً پیش بینی می کند به زمان انجام آن بستگی دارد. در حالی که آنهایی که در اواخر سه ماهه اول برنامه ریزی شده اند (بین هفته های 11 و 14) در حدود 75 درصد موارد به درستی انجام می شوند، آنهایی که در سه ماهه دوم انجام می شوند تقریباً 100 درصد میزان دقت دارند، اگرچه هیچ آزمایشی کامل نیست.

 

هر چقدر هم که ممکن است صبر کردن سخت باشد، اگر می خواهید از رنگ آمیزی مجدد مهد کودک خودداری کنید، تا سه ماهه دوم بارداری خود را متوقف کنید تا نتایج سونوگرافی را انجام دهید.

 

مهم نیست که چه زمانی جنسیت کودک را متوجه می‌شوید، به خاطر داشته باشید که سونوگرافی به تجزیه و تحلیل بصری وابسته است، که می‌تواند ذهنی‌تر باشد و جایی برای خطا داشته باشد. در واقع دقت آزمون را می توان تحت تأثیر موارد زیر قرار داد:

سونوگرافی. هرچه تکنسین سونوگرافی شما با تجربه تر و آموزش دیده تر باشد، نتایج شما (و تعیین جنسیت کودک) دقیق تر خواهد بود.

شما. اگر گاز یا نفخ (دو علامت رایج بارداری) دارید یا مثانه پر دارید، می‌تواند سایه‌هایی ایجاد کند یا تصویر را تیره کند و خواندن دقیق جنسیت کودک را دشوارتر کند.

بچه ات. به همان اندازه که می خواهید کودکتان همکاری کند، ممکن است کودک شما برنامه های دیگری داشته باشد. پاهای ضربدری، وجود بند ناف بین پاها، یا سایر موقعیت‌های نه چندان ایده‌آل جنین می‌تواند مانع از ظاهر مناسب سونوگرافی شود.

چند تا نوزاد اگر منتظر چند قلو هستید، نوزادان شما ممکن است یکدیگر را پنهان یا مسدود کنند - یادگیری جنسیت هر یک را دشوارتر می کند.

اگر به دنبال اطمینان بیشتر یا پاسخی زودتر هستید، آزمایش ژنتیک می تواند جنسیت کودک شما را نیز آشکار کند. روش هایی مانند آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT)، آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) رویکرد عینی تری دارند و از DNA جفت یا جنین برای تعیین جنسیت استفاده می کنند. و در مورد NIPT، شما می توانید در اوایل هفته 9 بارداری متوجه شوید.

 

چگونه در سونوگرافی تشخیص دهیم که پسر است؟

در حالی که والدین ممکن است در تشخیص قسمت های مختلف بدن نوزادشان در طول سونوگرافی مشکل داشته باشند، سونوگرافیست ها به دنبال ویژگی های مردانه خاصی هستند:

 

یک سل تناسلی به سمت بالا. این همان چیزی است که در نهایت به آلت تناسلی (یا کلیتوریس، در مورد یک دختر) تبدیل می شود و این همان چیزی است که تکنسین برای تعیین جنسیت کودک شما به دقت به آن نگاه می کند. اگر هنگام نگاه کردن به کودک از پهلو به سمت بالا زاویه داشته باشد، احتمالاً پسر دارید.

گنبدی شکل هنگامی که از پایین به پایین بدن کودک نگاه می کنید، یک سونوگرافی ممکن است چیزی را که به عنوان "علامت گنبدی" در بین پاهای کودک شناخته می شود، یعنی آلت تناسلی و کیسه بیضه تشخیص دهد.

مقالات پیشنهادی :

 فیبرواسکن چیست؟

بیوپسی سینه

سونوگرافی واژینال در تهران

چگونه در سونوگرافی تشخیص دهیم که یک دختر است؟

عدم وجود علائم فوق لزوماً تضمین کننده زن بودن نوزاد نیست. چشمان آموزش دیده سونوگرافیک به دنبال این سرنخ ها هستند که نشان می دهد کودک دختر است:

یک سل تناسلی به سمت پایین زاویه دارد. اگر به سمت پایین باشد، نشان دهنده یک دختر است. این "نوب" کشیده نمی شود و در عوض به کلیتوریس تبدیل می شود.

سه خط. به جای علامت گنبد، دیدن چیزی که به نظر می رسد مانند سه خط سبک و لایه لایه (که به آن "علامت همبرگر" نیز گفته می شود) در ناحیه تناسلی نشان دهنده یک دختر است. این خطوط عبارتند از لابیا بزرگ، کلیتوریس و لب کوچک.

در حالی که این سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری در حدود هفته 20 بارداری انجام نمی شود، اغلب می تواند پاسخ "پسر یا دختر" شما را بدهد. سوالات نسبتا دقیق بنابراین به محض شنیدن خبر خوشحال کننده در مطب پزشک، می توانید خرید لوازم کودک را بر اساس آن شروع کنید و این راز را با عزیزان خود در میان بگذارید - مگر اینکه تصمیم بگیرید که آن را تا آخر غافلگیر کنید!

چه چیز دیگری باید در مورد اسکن جنسیت بدانم؟

برخی از والدین فقط می خواهند جنسیت را در خلوت بفهمند. در این مورد، ما از شما می‌خواهیم که چشمان خود را ببندید، در حالی که ما جنسیت را ثبت می‌کنیم. ما خوشحالیم که یادداشتی را در یک پاکت در بسته قرار می دهیم تا زمانی که احساس کردید زمان مناسب است یا اصلاً آن را ندارید، آن را باز کنید. خوب است بدانید که همیشه این گزینه را خواهید داشت که با فاش کردن آنچه در داخل پاکت است، متوجه شوید.

 

سوالات متداول اسکن ارزیابی جنسیت

آیا نیاز به رزرو وقت دارم؟

بله، معاینه سونوگرافی نیاز به وقت ملاقات دارد.

اگر نمی توانید در قرار ملاقات خود شرکت کنید، قدردانی می کنیم اگر بتوانید 24 ساعت به ما اطلاع دهید.

 

در چه مرحله ای اسکن ارزیابی جنسیت دارم؟

ما اسکن بارداری تعیین جنسیت را از هفته 18 بارداری به بعد انجام می دهیم. سونوگرافی تعیین جنسیت 97 درصد دقیق است.

بسیاری از مادران آینده تصمیم می‌گیرند تا یک سونوگرافی مناسب نوزاد را به همراه سونوگرافی تعیین جنسیت اضافه کنند. در طول سونوگرافی خوب نوزاد، می‌توانیم وضعیت نوزاد (بریک یا سفالیک) را تعیین کنیم. تخمین وزن جنین؛ به محل جفت توجه کنید و حجم مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد را اندازه گیری کنید و در عین حال حاملگی را برای ناهنجاری های عمده ارزیابی کنید.

 s/سونوگرافی تشخیص جنسیت(جنین پسر است یا دختر)

چگونه باید برای سونوگرافی ارزیابی جنسیت خود را آماده کنم؟

هنگامی که برای تعیین جنسیت سونوگرافی بارداری شرکت می کنید، برای کمک به مشاهده بارداری نیازی به مثانه پر شده ندارید. شما باید تاریخ سررسید تعیین شده خود را بدانید. پوشیدن لباس راحت و گشاد بسیار مهم است.

 

مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم

اکوی قلب جنین

سونوگرافی سه بعدی رحم

چرا سونوگرافی ارزیابی جنسیت انجام می شود؟

بسیاری از مادران و باباها دوست دارند با فهمیدن اینکه آیا دختر یا پسر است، برای ورود آینده خود آماده شوند. اسکن تعیین جنسیت یک راه عالی برای شروع پیوند اولیه با نوزاد و آماده شدن برای ورود اوست.

 

آیا می توانم اسکن را ببینم؟

بله، سونوگرافی برای مشاهده در صفحه بزرگی که در انتهای کاناپه اولتراسوند قرار دارد در دسترس شما است. متخصص سونوگرافی برای شما توضیح می دهد که شما در مانیتور دقیقا به چه چیزی نگاه می کنید و موارد ی را جهت بررسی در سونوگرافی به شما اشاره می نماید. هدف ما این است که این سونوگرافی را به تجربه ای لذت بخش برای شما تبدیل کنیم.

 

پزشکان از سونوگرافی برای موارد زیر استفاده می کنند:

تعیین کنید که یک زن در دوران بارداری خود چقدر فاصله دارد.

سلامت و رشد جنین را تایید کنید.

به اندازه، شکل، حرکت و موقعیت کودک در حال رشد توجه کنید.

ضربان قلب و عملکرد کلیه را بررسی کنید.

تشخیص مشکلات، نقایص مادرزادی یا سایر ناهنجاری‌ها در اندام‌ها یا بافت‌ها.

 

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری یا نوزاد بخش بسیار رایج مراقبت های دوران بارداری است. این به این دلیل است که اسکن اولتراسوند کاملاً بدون درد است، هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای روی مادر یا نوزاد ندارد و می تواند در هر مرحله از بارداری انجام شود: در اوایل بارداری، سونوگرافی برای تأیید ضربان قلب نوزاد و حذف هرگونه ناهنجاری در مراحل اولیه استفاده می شود. ; در اواخر بارداری از سونوگرافی برای ارزیابی سلامت کلی جنین استفاده می شود.

 

درباره سونوگرافی

تصویربرداری اولتراسوند یک روش تشخیص پزشکی است که در آن از امواج صوتی برای تصویربرداری از قسمت های مختلف بدن استفاده می شود.

اصطلاحات دیگر برای تصویربرداری اولتراسوند عبارتند از سونوگرافی

این روزها سونوگرافی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد زیرا برای بزرگسالان، کودکان و جنین بدون درد و بی خطر است. هیچ عارضه جانبی مانند موارد مرتبط با پرتو وجود ندارد.

در طول اسکن اولتراسوند، سونوگرافیک یک پروب کوچک را روی پوست قرار می دهد. این کاوشگر امواج صوتی تولید می کند، یعنی ضربانی که در بافت ها حرکت می کنند. برخی از امواج صوتی به مبدل بازتاب می‌شوند و کامپیوتر پژواک‌های برگشتی را تجزیه و تحلیل می‌کند و تصویر را روی صفحه نمایش می‌دهد. این همان اصل سوناری است که نیروی دریایی از آن استفاده می کند.

سونوگرافی برای تصویربرداری از اندام‌های جامد مانند کبد، کلیه‌ها، رحم و تخمدان‌ها، ماهیچه‌ها و عروق خونی و نوزادان در رحم استفاده می‌شود.

اما در اندام هایی مانند ریه ها، استخوان، معده و روده/کولون ارزش محدودی دارد.

تصاویرهای در  دستگاه اولتراسوند سیاه و سفید می باشند اما از داپلر رنگی جهت ارزیابی جریان خون در اندام ها و رگ های خونی استفاده می کنند و این دقیقا همان چیزی می باشد که رنگ های قرمز و آبی روی صفحه نمایش هستند.

 

سونوگرافی 13 هفته چیست؟

سونوگرافی 13 هفته ای یک سونوگرافی پزشکی گسترده بین 12+3 تا 14+3 هفته است که در آن ناهنجاری های مادرزادی احتمالی بررسی می شود. خوشبختانه این موارد غیر معمول هستند و بیشتر نوزادان سالم به دنیا می آیند.

سونوگرافی 13 هفته به عنوان سونوگرافی ناهنجاری نیز شناخته می شود. هدف از این سونوگرافی بررسی این است که آیا کودک ممکن است دارای پشت و/یا جمجمه باز باشد یا هر گونه ناهنجاری در سایر اندام ها مانند مغز، صورت، قلب، معده، روده ها، کلیه ها، مثانه یا اندام ها. علاوه بر این بررسی هایی روی رشد نوزاد، میزان مایع آمنیوتیک و موقعیت جفت انجام می شود. سونوگرافی 13 هفته ای نمی تواند تمام ناهنجاری ها را شناسایی کند. این بدان معناست که سونوگرافی 13 هفته ای کودک سالم را تضمین نمی کند.

 

سونوگرافی برای چه کسانی است

سونوگرافی 13 هفته ای مخصوصاً برای زنان باردار است که خطر ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی در نوزادشان افزایش نمی یابد. اگر سابقه خانوادگی ناهنجاری ژنتیکی را نشان دهد، ممکن است سونوگرافی 13 هفته ای در بیمارستان تحت نظر متخصص زنان انجام شود. این معاینه سونوگرافی پیشرفته (GUO) نامیده می شود. مامای شما از قبل با شما درمورد اینکه آیا باید برای سونوگرافی 13 هفته ای یا GUO وقت بگیرید صحبت خواهد کرد. گزینه انجام سونوگرافی 13 هفته ای یا GUO همیشه انتخابی است که باید توسط والدین باردار انجام شود.

نتایج سونوگرافی 13 هفته ای بلافاصله با شما صحبت خواهد شد. اگر سونوگرافیک یک ناهنجاری را تشخیص دهد یا دلیلی برای نگرانی داشته باشد، این اطلاعات را به ماما خواهد داد. سپس ماما (در صورت تمایل) می تواند با یک متخصص زنان مشورت کند. معاینه بعدی شامل یک سونوگرافی گسترده در یک بیمارستان تخصصی است که در آن کودک شما بیشتر غربالگری خواهد شد. در برخی موارد، معاینه نشان می‌دهد که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. گاهی اوقات به شما این امکان داده می شود که آزمایش مایع آمنیوتیک (که آمنیوسنتز نیز نامیده می شود) انجام دهید تا نقایص ژنتیکی را حذف کنید. در طول هر معاینه پیگیری، تصمیم با خودتان است که این آزمایش را انجام دهید و با نتایج چه کاری انجام دهید.

 A/سونوگرافی تشخیص جنسیت(جنین پسر است یا دختر)

تست غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT)

والدین منتظر می توانند از NIPT به عنوان آزمایش خون برای تعیین جنسیت کودک خود استفاده کنند. با این حال، این آزمایش غیر تهاجمی برای آزمایش شرایط کروموزومی مانند سندرم داون استفاده می شود. معمولاً در هفته 10 بارداری انجام می شود.

NIPT در تشخیص شرایط کروموزومی 92 تا 99 درصد دقت دارد. برای زنانی که در معرض خطر بالای به دنیا آوردن بچه هایی با شرایط ژنتیکی هستند توصیه می شود. هنوز مشخص نیست که آیا زنان با خطر متوسط و آنهایی که دوقلو دارند می توانند این آزمایش را انجام دهند یا خیر.

در طی این آزمایش، پزشکان نیازی به وارد کردن سوزن در رحم مادر ندارند. در طول NIPT، پزشکان قطعاتی از DNA جنین بدون سلول نوزاد را در جریان خون مادر می شمارند. اگر 21 قطعه کروموزوم پیدا کنند، به این نتیجه می رسند که کودک دارای تریزومی 21 یا سندرم داون است.

چنین نتایجی نشان می دهد که به جای 2 نسخه معمولی، 3 نسخه کروموزوم وجود دارد. NIPT همچنین برای تشخیص تریزومی 13 و 18 استفاده می شود. با استفاده از آمنیوسنتز و CVS (نمونه برداری از پرزهای کوریونی)، پزشک می تواند به جای تکیه بر کروموزوم های مادر، کروموزوم های نوزاد را بررسی کند.

 

مقالات پیشنهادی :

ماموگرافی دیجیتال

الاستوگرافی کبد در تهران

فیبرواسکن کبد در تهران

انواع دیگر آزمایشات برای تعیین جنسیت کودک

والدین منتظر می توانند از تست های جایگزین دیگری برای تعیین جنسیت کودک خود استفاده کنند. هر یک از این جایگزین ها در زیر به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است.

 

  1. سونوگرافی

روش اولتراسوند شامل قرار دادن دستگاهی بر روی شکم مادر برای ارسال امواج صوتی به رحم او است. امواج با فرکانس بالا تصویر جنین را روی مانیتور پخش می کنند. متخصص بهداشت جنسیت کودک را با مشاهده اندام جنسی جنین تعیین می کند. اکثر روش های سونوگرافی در هفته 18 انجام می شود زیرا اندام های جنسی قبل از این سن شبیه به هم هستند. اگر سونوگرافی در 18 سالگی جنسیت را به وضوح مشخص نکرد، والدین می توانند در مرحله بعدی سونوگرافی دیگری انجام دهند تا جنسیت به طور دقیق مشخص شود.

سونوگرافی یک آزمایش جایگزین خوب برای آزمایش خون برای تعیین جنسیت است زیرا در تعیین جنسیت کودک بی خطر و دقیق است. علاوه بر این، می‌تواند نقایصی مانند نقایص قلبی، شکاف کام و پای چاقویی را که سایر آزمایش‌ها قادر به شناسایی آن‌ها نیستند، شناسایی کند.

 

  1. آمنیوسنتز

جایگزین دیگری برای آزمایش خون برای تعیین جنسیت، آمنیوسنتز است. آمنیوسنتز دقیق ترین راه (99.4٪) برای تعیین جنسیت کودک شما است و می تواند در هفته 15-18 بارداری انجام شود.

در طول آمنیوسنتز، پزشک ابتدا یک سونوگرافی انجام می دهد و سپس یک سوزن ظریف از طریق معده وارد رحم می شود تا کمتر از یک اونس مایع آمنیوتیک خارج شود که در آزمایشات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

کمترین خطر را برای مادر و جنین به همراه دارد و برای مادرانی که سونوگرافی غیرطبیعی دارند توصیه می شود. آمنیوسنتز برای تشخیص بیماری هایی مانند فیبروز کیستیک، سندرم داون، تای ساکس، سلول داسی شکل و دیستروفی عضلانی استفاده می شود. این آزمایش همچنین می تواند برخی از شرایط لوله عصبی مانند آنسفالی و اسپینا بیفیدا را تشخیص دهد.

این کمتر از 1 درصد خطر سقط جنین را به همراه دارد. برخی از عوارض جانبی آمنیوسنتز شامل درد شکمی، تب، ترشحات واژن و خونریزی است. در صورت مشاهده هر یک از این عوارض، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

 

  1. CVS

CVS یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی نیز می تواند برای تعیین جنسیت نوزاد متولد نشده استفاده شود. علاوه بر این، می توان از آن برای شناسایی مشکلات کروموزومی با دقت حدود 98٪ مانند سندرم داون، فیبروز کیستیک، دیستروفی عضلانی و غیره استفاده کرد.

این آزمایش خطر سقط جنین کمی بیشتر از آمنیوسنتز دارد. معمولاً هفته 10 اولین زمانی است که می توان این روش را انجام داد. نادر است اما مواردی وجود دارد که نقص در انگشتان یا انگشتان دست نوزاد ایجاد می شود، به خصوص اگر آزمایش قبل از هفته 9 انجام شود.

آیا با سونوگرافی می توان هفته 3 بارداری را مشاهده کرد؟

سونوگرافی جنین یک تکنیک آزمایشی بسیار مهم و موثر است که به نظارت بر رشد و تکامل جنین در رحم کمک می کند. بنابراین، برای دستیابی به بهترین نتایج، زنان باردار باید خود را به دانش در مورد سونوگرافی جنین مانند نقاط عطف مهم سونوگرافی جنین مجهز کنند.

  1. چند هفته بارداری می توانم سونوگرافی انجام دهم؟

به طور معمول، بارداری برای یک دوره 40 هفته ای طول می کشد که از آخرین روز آخرین قاعدگی زن شروع می شود. در طول دوره اولیه، تخمک شروع به رشد می کند، سپس بارور می شود، یک زیگوت تشکیل می دهد و برای شروع لانه گزینی به سمت رحم می رود. این فرآیند در 2 هفته اول انجام می شود، بنابراین اگر خانم باردار در این زمان برای سونوگرافی بارداری مراجعه کند، تصویر سونوگرافی 2 هفته بارداری دیده نمی شود و نمی توان مطمئن بود که واقعا باردار است. حتی اگر سونوگرافی ترانس واژینال قادر به دیدن هیچ تصویر واضحی از جنین نباشد، اگر مادر واقعاً در این زمان باردار باشد، می تواند بر رشد جنین تأثیر بگذارد.

بنابراین، اگر می خواهید تصاویر مشخص تری از جنین بگیرید، باید در حدود هفته 10-6، زمانی که بدن بیش از 3 هفته برای قاعدگی تاخیر دارد و علائمی وجود دارد، برای انجام سونوگرافی بارداری به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. علایم بارداری مانند حالت تهوع صبحگاهی، استفراغ، حالت تهوع، تست بارداری فقط ۲ بار، خستگی بدن، افزایش وزن...

 

  1. آیا سونوگرافی می تواند هفته 3 بارداری را ببیند؟

سوالی که خیلی از خانم های باردار می پرسند این است که آیا سونوگرافی در هفته 3 بارداری انجام می شود؟ در هفته 3 بارداری، این زمان هنوز زمان لانه سازی تخم است و هنوز به طور کامل تشکیل نشده است. در این مرحله فقط بلاستومرها تشکیل می شوند و در حال حرکت به سمت رحم و لانه گزینی کامل هستند. این جنین ها به قدری کوچک هستند که چشم غیر مسلح نمی تواند تشخیص دهد که نتایج سونوگرافی 3 هفته بارداری تصویر جنین را نمی بیند. این برای سونوگرافی بارداری خیلی زود است، سونوگرافی مبدل 3 هفته بارداری نتایج دقیقی را ارائه نمی دهد و بررسی پروب نیز می تواند بر رشد جنین در داخل رحم زن باردار تأثیر بگذارد.

در هفته 3 بارداری، خانم باید به علائمی مانند گرفتگی عضلات لگن، نفخ شکم، سفت شدن سینه، حساس شدن نوک سینه ها، استفراغ، حالت تهوع به خصوص در صبح و هنگام استشمام بوی غذا، نشت خون توجه کند.

 

  1. نقاط عطف مهم سونوگرافی جنین

پس از انجام اولین سونوگرافی بارداری در هفته 6-10 و تشخیص اینکه مادر واقعاً باردار است، لازم است نقاط عطف مهم سونوگرافی جنین را در نظر داشته باشید تا سونوگرافی برای نظارت دقیق بر رشد جنین در رحم مادر انجام شود. نقاط عطف مهم سونوگرافی جنین عبارتند از:

در 11 تا 13 هفته : سونوگرافی جنین در این مرحله می تواند برخی از نقایص مادرزادی مانند ناهنجاری های کروموزومی را که باعث نقص مادرزادی می شود، شناسایی و غربالگری کند. سندرم داون، تعداد جنین، وجود حاملگی های چند قلویی، تعداد کیسه های آمنیوتیک، تعداد جفت، محاسبه موعد زایمان، تشخیص خطر پره اکلامپسی مادر، ناهنجاری در برخی از اندام ها مانند مانند: قلب، دیواره شکم، بازوها، پاها، جفت، جمجمه... از آنجایی که این یک نقطه عطف مهم سونوگرافی جنین است، مادران باید به طور فعال معاینه کامل را انجام دهند و آن را در مراکز پزشکی انجام دهند.

 

زمانی که جنین 22-18 هفته است: زمانی که سن حاملگی 18 تا 22 هفته است، سونوگرافی جنین می تواند ناهنجاری هایی مانند شکاف لب، شکاف کام، ساختار غیر طبیعی مغز و تداوم دیواره را تشخیص دهد. ناهنجاری های شکمی، اسکلتی و ستون فقرات مانند کمبود استخوان، ناهماهنگی استخوان، وجود شکاف ستون فقرات، بی نظمی ضربان قلب جنین، ناهنجاری در عروق و وریدها، ناهنجاری در تعداد کلیه ها، مثانه، اختلال در عملکرد سیستم ادراری، ناهنجاری های مکان، بند ناف، مایع آمنیوتیک، تشخیص خطر زایمان زودرس ...

زمانی که بارداری 30-32 هفته است: این یکی از نقاط عطف مهم سونوگرافی است. از همه مهمتر به این دلیل که در هفته های آخر نظارت بر رشد جنین و تغییرات بدن مادر برای آمادگی برای زایمان و بهترین پیش آگهی برای زایمان بسیار ضروری است. برخی از تحقیقاتی که می توان در این سونوگرافی انجام داد، یافتن ناهنجاری ها در اندام ها، بررسی سیستم گردش خون برای بررسی اینکه آیا کمبود اکسیژن در نوزاد وجود دارد یا نه، یا اختلالات عملکردی است.

نقاط عطف مهم سونوگرافی بارداری یکی از مواردی است که زنان باردار باید به خاطر بسپارند و به موقع به پزشک مراجعه کنند تا سلامت خود و جنین را بررسی کنند، به سرعت ناهنجاری ها را تشخیص دهند و روش های درمانی مناسب را انجام دهند. با این حال، زمانی که جنین 3 هفته یا خیلی کوچک است، انجام سونوگرافی در اوایل بارداری توصیه نمی شود، زیرا نتایج دقیق و همچنین تاثیری بر جنین نخواهد داشت.

مقالات پیشنهادی :

 آمادگی سونوگرافی دالپر واژینال

آمادگی سونوگرافی بارداری اولیه

آمادگی سونو گرافی داپلر بارداری

آمادگی سونو گرافی آنومالی مرحله دوم

چرا زنان باردار به سونوگرافی نیاز دارند؟

انجام سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری برای تایید بارداری، اندازه و موقعیت جنین تعداد جنین ها را تعیین می کند و سن حاملگی را تخمین می زند. سونوگرافی همچنین می تواند برای غربالگری بیماری های ژنتیکی در سه ماهه اول و برای غربالگری ناهنجاری های رحم یا دهانه رحم استفاده شود.

در طول سه ماهه بعدی و سوم، سونوگرافی برای ارزیابی برخی از ویژگی های جنین مانند ویژگی های آناتومیکی انجام می شود. زمان بندی معمولا بین 18 هفته تا 20 هفته انجام می شود.

پزشکان از روش های تشخیصی سونوگرافی جنین برای موارد زیر استفاده می کنند:

بارداری و وضعیت جنین را تایید کنید: برخی از جنین ها ممکن است خارج از رحم، در لوله های فالوپ رشد کنند. بنابراین، سونوگرافی بارداری می تواند به پزشکان در تشخیص حاملگی خارج رحمی برای درمان به موقع کمک کند. تعیین سن حاملگی: هنگامی که سن بارداری شما مشخص شد، پزشک شما تاریخ زایمان و برنامه زمانی شما را پیش بینی می کند و سایر نقاط عطف مهم در طول بارداری شما را دنبال می کند. تعداد نوزادان را تأیید کنید: اگر پزشک مشکوک به بارداری چند قلو باشد، سونوگرافی برای تشخیص تعداد جنین در رحم انجام می شود. ارزیابی رشد جنین: پزشک شما از سونوگرافی برای تعیین اینکه آیا کودک شما با سرعت طبیعی رشد می کند و برای نظارت بر حرکات، تنفس و ضربان قلب کودک شما استفاده می کند. ارزیابی جفت و مایع آمنیوتیک نقایص مادرزادی را شناسایی کنید. علت علائم غیرعادی را پیدا کنید: اگر خونریزی یا سایر عوارض دارید، سونوگرافی می تواند به پزشک کمک کند تا علت را تعیین کند. انجام سایر آزمایش‌ها: ممکن است پزشک از سونوگرافی برای هدایت قرار دادن سوزن در طول آزمایش‌های قبل از تولد مانند آمنیوسنتز یا نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی استفاده کند.

 E/سونوگرافی تشخیص جنسیت(جنین پسر است یا دختر)

نقش سونوگرافی 4 بعدی جنین چیست؟

از آنجایی که ماهیت هر نوع سونوگرافی جنین متفاوت است، متخصصان زنان و زایمان از هر نوع سونوگرافی در هر

سونوگرافی 4 بعدی جنین نه تنها به پزشک، بلکه به مادر باردار نیز اجازه می دهد تا روی صفحه نمایش مشاهده کند که صورت، اندام ها و بدن نوزاد از زوایای زیادی ظاهر می شود. با این حال، از منظر حرفه ای، سونوگرافی 4 بعدی ابزار مفیدی برای پزشکان است تا به دنبال ناهنجاری ها، ناهنجاری های مشکوک مادرزادی مانند شکاف لب، شکاف کام، شکاف کام، سندرم داون و غیره باشند.

 

چه هنگامی سونوگرافی 4 بعدی انجام می شود؟

تصمیم گیری دقیق در مورد زمان انجام سونوگرافی 4 بعدی به عهده دکتر شما است. اگر یک زن باردار به طور منظم معاینات دوران بارداری را انجام دهد، پزشک زمان های مهم برای ارزیابی رشد جنین و همچنین بررسی نقص های مادرزادی را به مادر یادآوری می کند.

 

پزشکان سونوگرافی 4 بعدی را در 3 زمان تعیین می کنند:

هفته 11- 13 دوران بارداری: اندازه گیری کردن مقدار شفافیت نوکال و تشخیص دادن ناهنجاری ها در ابتدای هفته 21-22 دوران بارداری: بررسی کردن مورفولوژی جنین، ناهنجاری های احشایی. دوره بارداری 31-32 هفته: ارزیابی رشد جنین، تشخیص ناهنجاری های دیررس: انسداد دوازدهه، تاخیر رشد جنین. سونوگرافی 4 بعدی ابزاری مفید برای بررسی جنین به خصوص در هفته 21-22 بارداری است. اگرچه سونوگرافی هیچ آسیبی به نوزاد وارد نمی کند، اما مادران نباید در استفاده از این روش زیاده روی کنند زیرا تقریباً هیچ مدرکی مبنی بر اینکه سونوگرافی هیچ خطری برای کودک در آینده ندارد وجود ندارد.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT