• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی غربالگری دوم|سونوگرافی غربالگری جنین سه ماهه دوم


سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری دوم؛ سونوگرافی اواسط سه ماهه بارداری (همچنین به عنوان اسکن آناتومی سه ماهه دوم یا اسکن ناهنجاری نیز شناخته می شود) یک معاینه معمول در بسیاری از کشورها است که هدف اصلی آن ارزیابی آناتومی جنین و تشخیص هرگونه ناهنجاری جنین است. سونوگرافی دو بعدی در مقیاس خاکستری با پروب ترانس شکمی منحنی به طور معمول برای ارزیابی تعداد جنین، زنده ماندن، سن حاملگی، بررسی آناتومیکی، محل جفت، مایع آمنیوتیک و اندام های لگنی مادر استفاده می شود. پروب ترانس واژینال، داپلر رنگی و سونوگرافی سه بعدی به طور معمول مورد استفاده قرار نمی گیرند، اما ممکن است در مراحل بالینی خاص، به ویژه زمانی که ناهنجاری جنین مشکوک هستند، یا برای اندازه گیری دقیق طول دهانه رحم، اجرا شوند. این فعالیت نشانه، ایمنی، تکنیک سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری را مشخص می کند و نقش تیم حرفه ای را در انجام برای بهبود مراقبت های پیش از زایمان ارائه شده برجسته می کند.

برای رزرو نوبت جهت انجام  انواع سونوگرافی در مراحل مختلف بارداری با ما تماس بگیرید 

معرفی

سونوگرافی قبل از تولد به طور گسترده در بارداری برای ارزیابی رشد و آناتومی جنین استفاده می شود. اگرچه  سونوگرافی غربالگری در حال حاضر بخشی جدایی ناپذیر از مراقبت های معمول دوران بارداری است، توصیه ها برای ارائه سونوگرافی زنان و زایمان از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. تاریخچه سونوگرافی در مامایی به مقاله کلاسیک لنست 1958 ایان دونالد و تیمش از گلاسکو برمی گردد. محققان بالینی پیشرفت‌های فناوری مانند تصویربرداری بلادرنگ، داپلر رنگی و پاور، سونوگرافی ترانس واژینال، و تصویربرداری 3/4 بعدی را برای بهبود بررسی و مدیریت بیماران در مناطق مختلف مانند ارزیابی رشد و سلامت جنین، غربالگری جنین به دست آورده‌اند. ناهنجاری‌ها، و روش‌های هدایت‌شده با سونوگرافی به‌عنوان یکی از اجزای ضروری درمان جنین

 

تشخیص ناهنجاری جنینی به طور قابل توجهی مرگ و میر و عوارض روی مادر را کاهش می دهد. تشخیص قبل از تولد باعث می شود که حاملگی از نظر روانی آسیب کمتری داشته باشد و زودتر خاتمه پزشکی داشته باشد. در نتیجه عوارض احتمالی ادامه بارداری و زایمان را کاهش می دهد، از سزارین غیرضروری برای جنین با ناهنجاری های کشنده که خیلی دیر تشخیص داده شده است برای خاتمه پزشکی بارداری جلوگیری می کند و امکان برنامه ریزی زایمان را در زمان بهینه در یک مرکز مجهز با شرایط لازم فراهم می کند. امکانات مراقبت از نوزادان، و در رحم درمانی در موارد منتخب. سونوگرافی با وضوح بالا که به صورت سیستماتیک انجام می شود اکنون می تواند بیش از 200 ناهنجاری را به دقت تشخیص دهد. اسکن معمولی اغلب به دست می آید، اما پس از گزارش تسکین فوق العاده ای از ناراحتی روانی، اضطراب، و علائم جسمی وجود دارد این شامل توصیفی از بررسی های تشریحی انجام شده قبل از هفته 18 است، اما مطالعات دیگر بارها نشان داده اند که اگر اسکن بعد از 18 هفته انجام شود، ناهنجاری های بیشتری تشخیص داده می شود.

بیشتر بخوانید: عکس رنگی رحم

 

میزان تشخیص سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم در بیماران پرخطری که توسط سونوگرافیست خوب آموزش دیده معاینه شده بودند خوب بود. از سوی دیگر، در زنان باردار کم خطر، در صورت پیروی از الگوی جستجوی سیستمیک، اسکن می تواند در تشخیص ناهنجاری نیز حساس باشد.

Second screening ultrasound / سونوگرافی غربالگری دوم

دلایل انجام سونوگرافی غربالگری دوم

یک سونوگرافی که بین هفته های 18 تا 22 بارداری انجام می شود، اطلاعاتی را در مورد جنبه های مختلف بارداری به زن باردار و مراقب او می دهد. سونوگرافی مامایی تعداد جنین های حاضر، سن حاملگی و محل جفت را به آنها اطلاع می دهد و/یا تایید می کند. این فرصتی برای تشخیص ناهنجاری‌های مادرزادی و/یا شناسایی نشانگرهای نرم آنیوپلوئیدی و شناسایی آسیب‌شناسی لگن مادر ارائه می‌کند

موارد منع مصرف

بر اساس شواهد موجود، اسکن معمول بالینی هر زن در دوران بارداری با استفاده از تصویربرداری بلادرنگ حالت B منع مصرف ندارد. موسسه سونوگرافی آمریکا در پزشکی (AIUM) و انجمن ملی تولیدکنندگان برق (NEMA) تنظیم کردند که دستگاه اولتراسوند باید انرژی ساطع شده را از طریق شاخص حرارتی (TI) و شاخص مکانیکی (MI) نمایش دهد. هر دو شاخص، شاخص های کاملی برای خطرات اثرات زیستی حرارتی و غیر حرارتی نیستند، اما در حال حاضر، باید به عنوان کاربردی ترین و قابل درک ترین روش های تخمین پتانسیل چنین خطراتی پذیرفته شوند.

 

خروجی های آکوستیک در حالت B و M به طور کلی به اندازه کافی بالا نیستند تا اثرات مضر ایجاد کنند. افزایش قابل توجه دما ممکن است توسط حالت داپلر طیفی، به ویژه در مجاورت یک استخوان ایجاد شود. این نباید مانع استفاده از این حالت در صورت مشخص شدن بالینی شود، مشروط بر اینکه کاربر دانش کافی از خروجی صوتی دستگاه داشته باشد یا به TI مربوطه دسترسی داشته باشد. زمان قرار گرفتن در معرض و خروجی آکوستیک باید در پایین ترین سطح نگه داشته شود که با به دست آوردن اطلاعات تشخیصی سازگار است و به روش های پزشکی نشان داده شده باشد، نه صرفاً اهداف سرگرمی. این تقاضای بی چون و چرای دقت به بهترین وجه توسط اصل ALARA بیان می شود (یعنی تا جایی که به طور منطقی قابل دستیابی باشد).

تجهیزات

این معاینه بیشتر با سونوگرافی دو بعدی در مقیاس خاکستری انجام می شود. تصویربرداری هارمونیک ممکن است تجسم جزئیات آناتومیک ظریف را بهبود بخشد، به ویژه در بیمارانی که اسکن ضعیفی دارند. مبدل های فراصوت با فرکانس بالا وضوح فضایی را افزایش می دهند اما نفوذ پرتو صوت را کاهش می دهند. انتخاب بهینه مبدل و فرکانس کاری تحت تأثیر عوامل متعددی از جمله عادت مادر، موقعیت جنین و رویکرد مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر معاینات اولیه به طور رضایت بخش با مبدل های ترانس شکمی 3-5 مگاهرتز انجام می شود.

بیشتر بخوانید: اکوی قلب جنین

آماده سازی برای سونوگرافی غربالگری دوم

    دلیل معاینه: سونوگرافیست باید اندیکاسیون معاینه سونوگرافی را تأیید کند. آخرین دوره قاعدگی (یا تاریخ تخمینی زایمان) باید مستند باشد. تمام این اطلاعات در هدف قرار دادن ساختارهای خاص حیاتی است. انتخاب اینکه آیا از روش ترانس واژینال و/یا ترانس شکمی استفاده شود و اینکه آیا مطالعات اضافی ممکن است مفید باشد (به عنوان مثال، سرعت سنجی داپلر).

    موقعیت یابی بیمار: حالت نیمه خوابیده رایج ترین حالتی است که در مامایی و زنان استفاده می شود. برای اطمینان از حداکثر راحتی از میز و بالش استفاده می شود. بهتر است سر تخت را بلند کنید زیرا برخی از زنان باردار نمی توانند صاف بخوابند، به خصوص در اواخر بارداری. برای معاینه ترانس واژینال از پوزیشن لیتوتومی استفاده می شود.

    توجه ویژه برای بیماران چاق: در افراد چاق، تصویربرداری را می توان با قرار دادن مبدل در پهلو به جای خط وسط و در حالی که بیمار به پهلو خوابیده است، بهبود بخشید. پروب ترانس واژینال نیز در این بیماران مفید است.

    پر شدن مثانه: زمانی که بخش تحتانی رحم مورد توجه باشد، مفید است. اغلب در معاینه اولتراسوند مامایی فایده چندانی ندارد زیرا می تواند تشخیص نادرست جفت سرراهی یا دهانه رحم کشیده را بدهد. سونوگرافی ترانس واژینال معمولا با مثانه خالی انجام می شود.

Second screening ultrasound/سونوگرافی غربالگری دوم

 تکنیک

الف. بیومتری و سلامت جنین: پارامترهای سونوگرافی زیر می توانند به تخمین سن حاملگی و اندازه جنین کمک کنند:[12][13][14]

 

    قطر دوپاریتال (BPD) / دور سر (HC): در نمای مقطعی سر جنین در سطح تالامی و سپتی پلوسیدی کاووم بدون تجسم مخچه اندازه گیری می شود. BPD معمولاً از لبه جلویی (لبه بیرونی جمجمه پروگزیمال) تا لبه جلویی (لبه داخلی جمجمه دیستال) اندازه گیری می شود، در حالی که HC در اطراف بیرونی استخوان جمجمه پژواک اندازه گیری می شود. هنگامی که شکل سر صاف (دولیکوسفالی) یا گرد (براکی سفالی) باشد، HC قابل اعتمادتر از BPD است.

    دور شکم (AC) یا قطر: می توان با استفاده از عملکرد بیضی، در سطح خارجی پوست در قسمت عرضی شکم جنین در محل اتصال ورید ناف، سینوس پورتال و معده اندازه گیری کرد.

    طول فمور (FL): در امتداد طولانی‌ترین محور دیافیز استخوانی شده، اما اپی‌فیز دیستال فمورال اندازه‌گیری می‌شود.

سر: شامل جمجمه و مغز:

    جمجمه: اندازه، شکل، یکپارچگی و تراکم استخوان نیاز به ارزیابی روتین دارد. تمام این ویژگی ها را می توان در زمان اندازه گیری سر مشاهده کرد. اندازه گیری اندازه همانطور که در بخش بیومتری ذکر شد انجام می شود. جمجمه به طور معمول بیضی شکل بدون برآمدگی های کانونی دارد. تغییرات شکل (به عنوان مثال، لیمو، توت فرنگی، برگ شبدر) باید مستند و بررسی شود. تراکم طبیعی جمجمه به صورت یک ساختار اکوژنیک پیوسته آشکار می شود که تنها توسط بخیه های جمجمه در مکان های آناتومیکی خاص قطع می شود. فقدان این سفیدی یا دید شدید مغز جنین باید شک به کانی سازی ضعیف را ایجاد کند (به عنوان مثال، استخوان سازی ایمپرفکتا، هیپوفسفاتازی). زمانی که جمجمه در نتیجه فشار دستی ناشی از قرار دادن مبدل بر روی دیواره شکم مادر، به راحتی فرورفته شود، کانی‌زایی ضعیف پیشنهاد می‌شود.[18]

    مغز: صفحات محوری که امکان ارزیابی یکپارچگی آناتومیک را فراهم می کنند عبارتند از (شکل 4):

    صفحه ترانس بطنی: قسمت قدامی و خلفی بطن های جانبی را نشان می دهد. شاخ های جلویی (قسمت قدامی) به صورت دو ساختار پر از مایع به شکل کاما به نظر می رسند که به وسیله cavum septi pellucidi (CSP)، یک حفره پر از مایع از هم جدا شده اند. CSP در حدود 16 هفته قابل مشاهده است و در کوتاه مدت یا در اوایل دوره نوزادی محو می شود. همیشه باید بین 18 تا 37 هفتگی تجسم شود. ارزش تجسم CSP برای شناسایی ناهنجاری های مغزی مورد بحث قرار گرفته است. با این حال، این ساختار با بسیاری از ضایعات مغزی مانند holoprosencephaly، agenesis of corpus callosum، هیدروسفالی شدید و دیسپلازی سپتوپتیک تغییر می‌کند. قسمت خلفی بطن‌های جانبی مجموعه‌ای است که توسط دهلیز تشکیل شده است که از عقب به سمت شاخ پس سری ادامه می‌یابد. در یک جنین طبیعی، هر دهلیز معمولاً تا 10 میلی متر در قطر عرضی اندازه گیری می شود. در غیر این صورت، معمولاً برای رد بطن‌کولومگالی اولیه دنبال می‌شود.[10]

    صفحه ترانس مخچه: این صفحه نسبت به صفحه BPD پایین تر است و کاوشگر به سمت عقب به سمت حفره خلفی متمایل شده است. صفحه زمانی درست است که بتوان سپتوم تالامی و کاووم سپتوم پلوسیدوم را در همان صفحه مخچه تجسم کرد. مخچه ساختاری دمبلی شکل با لوب های متقارن است. ورمیس مرکزی کمی اکوژنیک تر از لوب های جانبی است. قطر ترانس مخچه (بزرگترین اندازه گیری در سرتاسر مخچه عمود بر فالکس) بر حسب میلی متر با سن حاملگی تا 20 هفته ارتباط دارد و بعد از این زمان بزرگتر از سن حاملگی است. مخچه با اندازه 2 میلی متر کمتر از سن حاملگی یک یافته نگران کننده است. سیسترنا مگنا را می توان از حاشیه خلفی ورمیس مخچه تا داخل استخوان اکسیپیتال در خط وسط اندازه گیری کرد. اندازه گیری 2 تا 10 میلی متر در سه ماهه دوم و سوم طبیعی است. چین نوکال اندازه گیری از خط بیرونی پوست تا استخوان بیرونی در خط وسط است. کمتر از 6 میلی متر تا 22 هفته طبیعی در نظر گرفته می شود.[19]

    صفحه ترانس تالاموس: نشانه‌های آناتومیک شامل، از قدامی به عقب، شاخ‌های جلویی بطن‌های جانبی، cavum septi pellucidi، تالامی، و شکنج‌های هیپوکامپ است.[20]

 بیشتر بخوانید: سونوگرافی سه بعدی رحم

نمونه ای از ناهنجاری های سر جنین:

    چین های پوستی ضخیم شده نوکال: ارزیابی چین های نوکال معمولاً با استفاده از صفحه مخچه ای انجام می شود. ضخامت چین بالای 6 میلی متر غیرطبیعی در نظر گرفته می شود و در 80 درصد نوزادان مبتلا به سندرم داون دیده می شود.

    هیگرومای کیستیک: یک حفره موضعی، منفرد یا لوکول شده پر از مایع معمولاً در گردن ایجاد می شود. در جنین‌های مبتلا به هیدروپس جنینی غیرایمن، سندرم ترنر، و سندرم‌های تریزومی 13، 18 و 21 دیده می‌شود.

    مننژوسل ها به عنوان ساختارهای کیستیک پر از مایع (شکل 5) و انسفالوسل ها (شکل 6) به عنوان ساختارهای کیستیک پر از مغز دیده می شوند که از طریق نقص استخوان جمجمه، معمولاً در ناحیه اکسیپیتال یا پیشانی گسترش می یابند. موجودی که معمولاً با مننگوسل کوچک اشتباه گرفته می شود، هیگرومای کیستیک است. با این حال، اسکن دقیق هیچ نقص کالواری را با هیگرومای کیستیک نشان نمی دهد. عدم وجود بافت مغز در داخل کیسه تنها مطلوب ترین ویژگی پیش آگهی است. ناهنجاری های مرتبط شامل ناهنجاری آرنولد-کیاری، سندرم دندی-والکر و سندرم مکل-گروبر (انسفالوسل، میکروسفالی، پلی داکتیلی و کلیه های دیسپلاستیک کیستیک) است.

  1. صورت/گردن: تشخیص زودهنگام ناهنجاری های صورت ممکن است منجر به تشخیص سندرم های متعدد شود که امکان مشاوره بهتر والدین و مراقبت مطلوب را فراهم می کند. معمولاً برای ارزیابی بینی و لب ها از نمای تاجی استفاده می شود. فاصله بیوربیتال و بین مداری با به دست آوردن نمای عرضی در سطح مدارها اندازه گیری می شود، در حالی که از نمای ساژیتال برای ارزیابی نمایه صورت و ستون فقرات گردنی استفاده می شود.

 بیشتر بخوانید: بهترین مرکز سونوگرافی تهران

مثالی از ناهنجاری های صورت/گردن:

    عدم وجود استخوان بینی / هیپوپلازی: در سه ماهه دوم، استخوان هیپوپلاستیک بینی باید به اندازه غیبت مهم در نظر گرفته شود. تریزومی 21 در حدود 40 تا 80 درصد با فقدان استخوان بینی / هیپوپلازی همراه است.

    Hypertelorism و Hypotelorism: فاصله بین دو کانتی داخلی، که به عنوان فاصله بین چشمی (IOD) شناخته می شود، تقریباً به قطر چشم می رسد (نمودارهای خاص استفاده می شود). در حالی که فاصله بین دو کانتی خارجی به عنوان فاصله دوچشمی (BOD) شناخته می شود. هایپرتلوریسم (افزایش IOD و BOD) ممکن است با انسفالوسل فرونتال، کرانیوسینوستوز، قرار گرفتن در معرض فنی توئین و شکاف لب و کام همراه باشد. هیپوتلوریسم (کاهش IOD و BOD) معمولاً با هولوپروسسفالی و سایر ناهنجاری های مغزی همراه است.[21]

    شکاف کام و لب شایع ترین ناهنجاری های صورت است. سایر ناهنجاری های مادرزادی در حدود نیمی از موارد دیده می شود[21]

    توده های گردن شامل تراتوم، لنفانژیوم، تیروئید بزرگ شده، کیست شکاف شاخه ای و به ندرت سارکوم است.[21]

 

  1. قفسه سینه: شکل قفسه سینه، دنده ها و اکوژنیک همگن هر دو ریه در نماهای محوری قابل بررسی است. یکپارچگی دیافراگم را می توان از طریق نمای ساژیتال یا کرونال بررسی کرد. برای غربالگری اولیه قلب، یک نمای چهار حفره ای مناسب از قلب جنین باید با ارزیابی موارد زیر به دست آید: ضربان قلب (از 120 تا 160 ضربان در دقیقه)، محل (در سمت چپ قفسه سینه)، محور (حدود) 45 درجه به سمت چپ جنین) و اندازه (از یک سوم ناحیه قفسه سینه بزرگتر نباشد)، دو دهلیز، دو بطن، دو دریچه دهلیزی بطنی. ناهنجاری هایی مانند جابجایی مدیاستن، توده های ریه، پلورال افیوژن، فتق دیافراگم، تاکی کاردی، دکستروکاردی، کاردیومگالی، افیوژن پریکارد، نقص دیواره بین بطنی و اندازه اتاق غیر طبیعی قابل تشخیص هستند. کاردیومگالی می تواند به دلیل بیماری قلبی مادرزادی، کم خونی شدید جنین، یا کوچکی قفسه سینه باشد.[14]

 

  1. شکم: وضعیت اندام باید مشخص شود. معده جنین باید در موقعیت طبیعی خود در سمت چپ مشخص شود. محل قرار دادن بند ناف جنین باید برای شواهدی از نقص دیواره شکمی بررسی شود. کلیه های طبیعی، همراه با غدد فوق کلیوی، در دو طرف ستون فقرات درست زیر سطح معده جنین دیده می شوند.[18] کلیه ها در هفته های اولیه اکوژنیک به نظر می رسند و در مقایسه با روده و کبد مجاور به تدریج هیپواکو می شوند. حالب های جنین معمولاً در دوران بارداری قابل مشاهده نیستند مگر اینکه گشاد شوند. فقدان مداوم مثانه باید از هفته 15 غیر طبیعی در نظر گرفته شود.[23]

 Second screening ultrasound/سونوگرافی غربالگری دوم

نمونه ای از ناهنجاری های شکم جنین: 

    روده اکوژنیک: به عنوان روده ای با اکوژنی برابر یا بیشتر از استخوان اطراف تعریف می شود. تشخیص افتراقی برای این یافته گسترده است و شامل انواع طبیعی، عفونت ویروسی مادرزادی، فیبروز کیستیک، آنیوپلوئیدی و خونریزی داخل آمنیوتیک است. گزارش‌های قبلی همچنین افزایش بروز محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) و مرگ جنین داخل رحمی را در جنین‌هایی با روده اکوژنیک پیشنهاد کرده‌اند.[24]

    اتساع روده جنین: با حلقه های روده پر از مایع که حداقل 15 میلی متر طول یا 7 میلی متر قطر دارند مشخص می شود. گشاد شدن روده جنین نشانه انسداد مکانیکی یا عملکردی روده است. شیوع آن به شرایط زمینه‌ای بستگی دارد: آترزی یا تنگی روده، چرخش ناهنجار همراه با ولولوس، ایلئوس مکونیوم، آگانگلیونوز کل کولون و سندرم پلاگ مکونیوم.[25]

  1. ستون فقرات: انتخاب صفحات اسکن مورد استفاده برای ارزیابی یکپارچگی ستون فقرات به موقعیت جنین بستگی دارد. با این حال، یک نمای طولی همیشه باید به دست آید زیرا ممکن است ناهنجاری های ستون فقرات دیگر، از جمله ناهنجاری های مهره ای و آژنزی ساکرال را نشان دهد. در صفحات ساژیتال، مراکز استخوان سازی بدن مهره ها و قوس های خلفی دو خط موازی را تشکیل می دهند که در ساکروم همگرا می شوند. در سه ماهه دوم و سوم بارداری، مخروط مدولاریس معمولاً در سطح L2-L3 یافت می شود. یکپارچگی کانال عصبی با وضعیت منظم مراکز استخوانی شدن ستون فقرات و وجود بافت نرم پوشاننده ستون فقرات استنباط می شود (شکل 10).

 

  1. اندام ها: برای ارزیابی شکل، اندازه و یکپارچگی استخوان، ارزیابی تمام اندام ها از جمله دست ها و پاها باید انجام شود. اکثر دیسپلازی‌های اسکلتی قبل از تولد با یک نامتناسب نسبی اندازه‌گیری‌های اسکلتی در مقایسه با اندازه‌های جمجمه ظاهر می‌شوند. یکی از مهم ترین تشخیص هایی که باید با سونوگرافی انجام شود، مرگ و میر نوزادان یا نوزادان است. کشندگی در اکثر دیسپلازی های اسکلتی در نتیجه دور قفسه سینه کوچک و هیپوپلازی ریوی ناشی از آن رخ می دهد. با استفاده از معیارهای اولتراسوند برای مرگ و میر، نسبت دور سینه به شکم <0.6 و نسبت طول استخوان ران به دور شکم <0.16 قویاً نشان دهنده کشندگی هستند.[28]

 بیشتر بخوانید: سونوگرافی غربالگری

نمونه هایی از دیسپلازی اسکلتی جنین:

    دیسپلازی تاناتوفوریک: شایع ترین دیسپلازی کشنده است. وراثت عموماً اتوزومال غالب است. با کوتولگی نامتناسب با اندام های بسیار کوتاه مشخص می شود که در نوع 1 (شکل 11) و شاید مستقیم در نوع 2 قرار دارند. طول تنه طبیعی است، اما قفسه سینه باریک است. مسطح شدن مشخص مراکز استخوان سازی مهره ها (پلاتی اسپوندی) و سر بزرگ، پل بینی فرورفته، پیشانی برجسته و چشم های بیرون زده وجود دارد. تغییر شکل جمجمه اغلب به دلیل بسته شدن زودهنگام بخیه های جمجمه وجود دارد. بدشکلی جمجمه برگ شبدر به طور کلی در نوع 2 دیده می شود. Polyhydramnios تقریباً در 50٪ موارد وجود دارد.[29]

    آکندروپلازی: شایع ترین دیسپلازی اسکلتی غیر کشنده بدون اختلال ذهنی است. در حدود هفته 20 بارداری، جنین های مبتلا به آکندروپلازی دارای پارامترهای بیومتریک طبیعی بودند، از جمله FL، که تنها در سه ماهه سوم به طور غیر طبیعی کوتاه شد. میکروملیا ریزوملی است و سرها به بزرگی تمایل دارند. ویژگی های معمولی صورت شامل پیشانی برجسته، پل بینی فرورفته و هیپوپلازی وسط صورت است. فالانژها کوتاه هستند. شکاف های معمولی بین انگشتان و انحراف دیجیتال منجر به ظاهر شدن یک دست سه گانه می شود.[30]

    Osteogenesis Imperfecta: گروه ناهمگنی از اختلالات ناشی از جهش در ژن هایی که کلاژن نوع I را کد می کنند و منجر به افزایش شکنندگی استخوان می شود. ویژگی‌های اصلی عبارتند از بدنه‌های فرو ریخته مهره‌ها، شکستگی‌های دنده‌ها، و در موارد شدیدتر، شفت‌های نازک با شکستگی و بدشکلی‌های کمان. حرکات جنین ممکن است کاهش یابد. جمجمه ممکن است نازک تر از حد معمول باشد و وزن کاوشگر ایالات متحده ممکن است به راحتی سر را تغییر شکل دهد.[29]

 

  1. جنسیت: اگر قرار است اندام تناسلی خارجی برای تعیین جنسیت تجسم شود، تصویربرداری در هر دو سطح ساژیتال وسط و محوری برای به حداقل رساندن خطا توصیه می شود. اولاً یک تصویر ساژیتال میانی از قسمت تحتانی شکم در زیر بند ناف آلت تناسلی و کیسه بیضه را به صورت دمی به بند ناف در جنین پسر و دم پوبیس صاف مونس پوبیس را به سمت بند ناف در جنین دختر نشان می دهد. ثانیاً، یک تصویر عرضی، درست زیر سطح مثانه، که بهتر است با زانوهای جدا شده گرفته شود، آلت تناسلی و کیسه بیضه را بین ران ها در مردان و سه خط نشان دهنده لابیاها در زنان نشان می دهد. بیضه ها در این بارداری نزول نمی کنند و معمولاً در اواخر سه ماهه سوم پایین می آیند.[19]

 

ج) جفت و حجم مایع آمنیوتیک: ارزیابی موقعیت جفت، ظاهر و ارتباط آن با سیستم داخلی دهانه رحم مهم است. حجم مایع آمنیوتیک را می توان به صورت ذهنی یا با اندازه گیری عمیق ترین پاکت عمودی تخمین زد. دومی 2 سانتی متر یا کمتر و 8 سانتی متر یا بالاتر به ترتیب به عنوان الیگوهیدرآمنیوس و پلی هیدرآمنیوس در نظر گرفته می شود.[14]

د. دهانه رحم، مورفولوژی رحم و آدنکس: در حال حاضر، شواهد کافی برای توصیه غربالگری معمول زنان باردار بدون علامت یا علامت دار با سونوگرافی ترانس واژینال طول دهانه رحم وجود ندارد.[31] آسیب شناسی آدنکس یا رحم مادر مانند توده ای که ممکن است با رشد جنین یا زایمان تداخل داشته باشد باید مستند شود.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی واژینال در تهران

اهمیت بالینی

سونوگرافی اواسط سه ماهه باید طبق استانداردهای بین المللی و ترجیحاً توسط سونوگرافیست های معتبر انجام شود.

 

هنگامی که یک ناهنجاری ساختاری تشخیص داده می شود، سؤالاتی که متخصص زنان و زایمان دوست دارد بداند این است: شدت ناهنجاری چقدر است، آیا کشنده است؟ آیا جنین ناهنجاری کروموزومی دارد؟ علت چیست؟ چگونه می توان جنین را به بهترین نحو نجات داد؟ زمانی که ناهنجاری‌های ساختاری متعدد، تاخیر در رشد جنین، ناهنجاری‌های خاص مانند هیگرومای کیستیک، هیدروپس غیرایمنی و نقایص قلبی عروقی وجود داشته باشد، کاریوتایپ جنین نشان داده می‌شود. بهتر است کاریوتایپ جنین را در دوران بارداری بشناسید تا پس از زایمان منتظر بمانید، زیرا اغلب ممکن است نوزاد زنده نماند، کشت‌های کروموزومی ممکن است از بین بروند و اطلاعات ارزشمندی از دست بروند، که می‌تواند برای مشاوره آینده اهمیت حیاتی داشته باشد.

 

دستورالعمل های مدیریتی برای یک ناهنجاری کشنده مانند آنسفالی و آژنزی دو طرفه کلیه نشان دهنده ختم بارداری است. اگر نقص در بدو تولد پیشرونده نباشد و قابل اصلاح باشد، مانند هیدرونفروز خفیف با عملکرد کلیوی خوب، تصمیم باید تا پایان ترم صبر کرد. زایمان به دنبال درمان نوزاد. درمان جنینی جنین ناقص ساختاری به یک تیم چند رشته ای متشکل از متخصص زنان و زایمان، متخصص ژنتیک، متخصص نوزادان و جراح اطفال نیاز دارد. ناهنجاری هایی که نیاز به اصلاح در داخل رحم دارند، آنهایی هستند که اگر به حال خود رها شوند باعث زوال اندام های جنین می شوند.[3]

ارتقاء عملکرد تیم سلامت

با شروع زودهنگام مراقبت های دوران بارداری می توان نتیجه مطلوب مامایی را انتظار داشت. یکی از عناصر ضروری مراقبت های دوران بارداری، تشخیص زودهنگام ناهنجاری های احتمالی است که هدف اصلی اسکن ناهنجاری اواسط سه ماهه است. این امر بدون هماهنگی بهینه بین اعضای تیم بین‌حرفه‌ای، از جمله سونوگرافیست‌های آموزش دیده، متخصصان - سیستم‌های ارجاع و مشاوره والدین، پرستاران، متخصصین زنان و زایمان، متخصصان پزشکی جنین، جراحان و دیگران امکان‌پذیر نیست.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT