• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی سه بعدی رحم|سونوگرافی سه بعدی واژینال|سونوگرافی سه بعدی


سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی سه بعدی رحم؛ سونوگرافی سه بعدی (3D USG) یک تکنیک تصویربرداری سریع در حال تکامل است که پتانسیل زیادی برای استفاده در زنان دارد. حساسیت و ویژگی آن برای تشخیص ناهنجاری های مادرزادی رحم نزدیک به 100٪ گزارش شده است که با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و لاپاراسکوپی قابل مقایسه است. با 3D USG می توان یک نمای خارجی از رحم به دست آورد که به وضوح خطوط خارجی رحم را مشخص می کند و اطلاعات دقیقی در مورد شکل حفره ارائه می دهد. اگرچه USG سه بعدی ممکن است در اندومتر نازک عملکرد خوبی نداشته باشد، ترکیب آن با سونوگرافی انفوزیون نمکی (SIS) بر این مشکل غلبه می کند.

برای رزرو نوبت جهت انجام سونوگرافی سه بعدی رحم با ما تماس بگیرید.

تحقیقات نشان می دهد که 3D USG نسبت به سونوگرافی دوبعدی (2D USG) در تعیین و ترسیم ضایعات رحمی مانند فیبروم، آدنومیوز و سینشیای داخل رحمی حساس تر و اختصاصی تر است. در موارد مشکوک به بدخیمی، 3D USG عمدتا در ارزیابی اولیه بیماران استفاده می شود. اندازه‌گیری شاخص‌های مختلف و نقشه‌برداری معماری عروقی با پاور داپلر سه بعدی برای ارزیابی توده‌های آدنکس پیشنهاد شده‌است.

اگرچه برخی از مطالعات امیدواری را افزایش داد، هیچ توافقی در مورد استفاده، موفقیت و محدودیت‌های آن حاصل نشد. در اوروژنیکولوژی ثابت شده است که USG 3D translabial یک ابزار ارزشمند است، زیرا دسترسی فوری به صفحه محوری را فراهم می کند، که به وضوح رابطه واژن، مجرای ادرار، رکتوم و کف عضلانی لگن را نشان می دهد.

مطالعات هیچ تفاوت معنی‌داری را بین اندازه‌گیری‌های 3 بعدی USG و MRI برای ارزیابی کف لگن گزارش نمی‌کنند. در نتیجه، اضافه کردن 3D USG به کارهای معمول زنان می تواند برای پزشکان مفید باشد، زیرا نتایج سریع و دقیقی را در یک محیط نسبتاً مقرون به صرفه ارائه می دهد.

فناوری سونوگرافی سه بعدی (3D USG) که سه دهه پیش توسعه یافته است، در ابتدا در زنان و زایمان استفاده شد. با این حال، موفقیت آن علاقه به پتانسیل آن در زنان را افزایش داد. مطالعات تا کنون نشان داده است که USG 3D می تواند یک ابزار مفید و در برخی زمینه ها، ابزاری ضروری در ارزیابی بیمار زنان و زایمان باشد.

بیشتر بخوانید: عکس رنگی رحم، سونوگرافی واژینال در تهران ، سونوگرافی غربالگری اول

همانند سونوگرافی دوبعدی (2D USG)، در معاینه زنان و زایمان با USG سه بعدی، روش ترانس واژینال ارجحیت دارد. مبدل همچنان نزدیک به ناحیه مورد نظر نگه داشته می شود و یک جستجوی سریع در زاویه مورد نظر انجام می شود. داده های به دست آمده برای به دست آوردن حجم استفاده می شود. داده های ذخیره شده الکترونیکی برای نمایش سه صفحه متعامد پردازش می شوند. این تجهیزات را می توان به دلخواه چرخاند یا جابجا کرد و می توان آنها را با هم متحد کرد تا یک تصویر سه بعدی را تشکیل دهد. دستکاری داده های حجم به دست آمده برای بررسی یک ساختار خاص، مانند رندر سطح برای ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی رحم امکان پذیر است. گزینه دیگر این است که حجم را به صورت برش مشاهده کنید، مانند توموگرافی کامپیوتری. به این تصویربرداری چند برشی می گویند. تعداد برش ها و فضای بین آنها توسط کاربر تعریف می شود.

حجم داده‌ها که در چند ثانیه  به دست می‌آیند، می‌توانند بعداً ذخیره و بررسی شوند. این امر زمان معاینه را کوتاه می کند و امکان دستکاری و بررسی داده ها را حتی در غیاب بیمار فراهم می کند. همچنین می توان از آن برای مشاوره با همکاران، حسابرسی و اهداف آموزشی استفاده کرد.

یکی از ویژگی های برجسته 3D USG توانایی آن برای به دست آوردن تصاویر در تجهیزاتی که قبلاً در دسترس نبودند با استفاده از 2D USG است. Coronal plane می تواند اطلاعات دقیقی در مورد رحم و آدنکس ارائه دهد و به ویژه در تشخیص ناهنجاری های مادرزادی رحم مفید است (شکل 1). به همین ترتیب، کف لگن را می توان به طور موثر در سطح محوری با استفاده از USG سه بعدی ارزیابی کرد. علاوه بر این، کاربر توسط این هواپیماهای معمولی محدود نمی شود. ساختن هر صفحه ای از داده های حجم به دست آمده امکان پذیر است.

ultrasound of the uterus/سونوگرافی سه بعدی رحم

تصویر سه بعدی از رحم طبیعی. نمای تاجی هم حفره رحم و هم کانتور خارجی رحم را به وضوح نشان می دهد

بیشتر بخوانید: اکوی قلب جنین ، عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران ، سونوگرافی بارداری

ناهنجاریهای مادرزادی

ناهنجاری های مادرزادی رحم به دلیل رشد ناموفق و/یا ادغام مجاری مولر یا شکست در تحلیل سپتوم های رحمی واژینال ایجاد می شود. شیوع ناهنجاری های مادرزادی رحم در جمعیت عمومی 5.5 درصد، در جمعیت نابارور 8 درصد و در زنان با سقط مکرر 13.3 درصد گزارش شده است . ارتباط این ناهنجاری ها با ناباروری و پیامدهای نامطلوب بارداری به خوبی مستند شده است. Septate uterus، شایع ترین ناهنجاری رحم، با ناباروری و سقط خود به خود همراه است. نقایص یکسان سازی، یعنی رحم تک شاخ، دوشاخ و دیدلفی، خطر سقط جنین، زایمان زودرس و بد نمایشی جنین را افزایش می دهد. هنگامی که یک نقص جزئی در نظر گرفته شود، مشخص می شود که رحم کمانی باعث افزایش خطر از دست دادن سه ماهه دوم بارداری و زایمان زودرس می شود.

دو بعدی USG و هیستروسالپنگوگرافی (HSG) دو روش سنتی مورد استفاده در بررسی ناهنجاری های مادرزادی رحم بوده اند. در حالی که یک HSG با کیفیت خوب می تواند اطلاعات دقیقی در مورد حفره رحم ارائه دهد، نمی تواند کانتور خارجی رحم را ارزیابی کند. علاوه بر این، این یک روش تهاجمی است که نیاز به حضور متخصص زنان یا رادیولوژیست دارد. گاهی اوقات به متخصص بیهوشی نیاز است، زیرا ممکن است برای بیمار دردناک باشد. ساراولوس و همکاران در بررسی خود. حساسیت، ویژگی و دقت HSG در تشخیص ناهنجاری های رحمی را به ترتیب 78، 90 و 86 درصد گزارش کرد (میانگین وزنی 9 مطالعه) [2]. اخیراً، قدرت 2 بعدی USG برای تشخیص ناهنجاری‌های رحمی با سونوگرافی انفوزیون نمک (SIS) افزایش یافته است، که در آن نمک نمک برای متسع کردن حفره رحم تزریق می‌شود. این روش اطلاعات رضایت بخشی در مورد شکل حفره می دهد. با این حال، ناتوانی آن در ارزیابی خطوط خارجی یک اشکال است. 2D SIS حساسیت 2D USG را از 56 به 93 درصد، دقت را از 84 به 97 درصد افزایش داد و ویژگی آن را در 99 درصد (میانگین وزنی 5 و 7 مطالعه به ترتیب) حفظ کرد [2].

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یک روش تصویربرداری غیر تهاجمی برای تشخیص ناهنجاری های رحمی است. می تواند هم حفره رحم و هم کانتور خارجی رحم را بررسی کند. با این حال پرهزینه، زمان بر و به طور گسترده در دسترس نیست. وجود حرکات روده در مجاورت و رحم رتروفلکس شده مانع ارزیابی MRI می شود [4]. همیشه نمی‌تواند توسط رادیولوژیست با تجربه در ناهنجاری‌های رحمی تفسیر شود، که می‌تواند دقت آن را کاهش دهد [5]. استاندارد طلایی در تشخیص ناهنجاری های مادرزادی رحم، لاپاراسکوپی است که همزمان با هیستروسکوپی انجام می شود. علیرغم اینکه لاپاراسکوپی بسیار خاص و دقیق است، یک روش تهاجمی با عوارض احتمالی است که توجیه استفاده از آن را صرفاً برای اهداف تشخیصی دشوار می کند.

در سال های اخیر ثابت شده است که 3D USG یک ابزار بسیار قدرتمند برای تشخیص ناهنجاری های رحمی است. مهمترین مزیت USG سه بعدی برای تشخیص ناهنجاری های رحمی، توانایی آن در به دست آوردن نمای تاجی از رحم است که در USG دو بعدی به دلیل وجود لگن استخوانی امکان پذیر نیست. این نما به وضوح خطوط خارجی رحم را مشخص می کند و همچنین اطلاعات دقیقی در مورد شکل حفره ارائه می دهد (شکل 2، ​،3). در حالت ایده آل، ضخامت آندومتر در طول معاینه باید حداقل 5 میلی متر باشد، زیرا مزایای نمای 3 بعدی تاج در اندومتر نازک تر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد [6].

تصویر سه بعدی از رحم کمانی شکل. لطفا توجه داشته باشید که در حالی که کانتور خارجی رحم طبیعی است، فرورفتگی خفیف فوندال در حفره وجود دارد.

Three-dimensional ultrasound of the uterus/سونوگرافی سه بعدی رحم

تصویر سه بعدی از رحم جدا شده. نمای تاجی به وضوح کانتور خارجی طبیعی رحم و قسمت انتهایی عمیق حفره را به تصویر می کشد.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی چیست؟ ، سونوگرافی شبانه روزی ، فیبرواسکن چیست؟

فایو و همکاران [5] و گی و همکاران. [7] در مقایسه با لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی همزمان، 100٪ ویژگی و حساسیت را برای USG 3D، و تطابق 100 و 96٪ را گزارش کرده اند. Faivre گزارش داد که USG سه بعدی با لاپاراسکوپی تطابق بیشتری نسبت به MRI دارد. مطالعه دیگری 65 بیمار مشکوک به ناهنجاری های رحمی را با استفاده از USG 3D و MRI مورد بررسی قرار داد. درجه بالایی از تطابق بین USG 3D و MRI (شاخص کاپا 0.880) را نشان داد و اظهار داشت که تفاوت های کمی که مشاهده شد در ارزیابی قسمت های تحتانی رحم بود [8]. آتا و همکاران نشان داد که USG 3D نه تنها 100٪ با MRI برای تشخیص سپتوم رحم مطابقت دارد، بلکه اندازه‌گیری‌های آن از طول سپتوم، عرض سپتوم و فاصله سپتوم-سروزا نیز با MRI مطابقت داشت [9].

اخیراً استفاده از USG سه بعدی در ترکیب با SIS مورد بررسی قرار گرفته است. لودوین و همکاران در مطالعه خود روی 117 بیمار. 3D SIS، 3D USG، و 2D USG را مقایسه کرد. 3D SIS دارای دقت، حساسیت و ویژگی 100 درصدی بود و در تشخیص ناهنجاری های رحمی به طور قابل توجهی بهتر از بقیه بود. این تنها روشی بود که 100% با یافته های هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی مطابقت داشت [10]. یکی دیگر از مزایای 3D SIS این است که نیازی به ضخامت آندومتر از 5 میلی متر ندارد. در مطالعه دیگری بر روی 141 بیمار، SIS سه بعدی نیز 97.2 درصد برای ارزیابی کلی شکل حفره رحم، شکاف فوندال و چسبندگی های داخل رحمی حساسیت دارد. با توجه به این نتایج، نیاز به هیستروسکوپی با نگاه دوم تقریباً برطرف شده است [11].

3D USG را می توان نه تنها برای رسیدن به تشخیص، بلکه برای بهینه سازی درمان نیز مورد استفاده قرار داد. لودوین و همکاران در طول متروپلاستی هیستروسکوپی برای سپتوم رحم، از USG ترانس رکتال سه بعدی بلادرنگ استفاده کرد. با این روش، جراح دقیقاً می داند چه مقدار سپتوم در زمان واقعی باقی مانده است. این به جلوگیری از برش های بیش از حد کمک می کند و خطر برداشتن ناقص سپتوم را کاهش می دهد [12].

به طور خلاصه، 3D USG یک ابزار بسیار حساس و خاص برای تشخیص دقیق ناهنجاری های مادرزادی رحم است. غیر تهاجمی، سریع، قابل تکرار، به راحتی در دسترس و نسبتا مقرون به صرفه است. با گذشت زمان، این احتمال قوی وجود دارد که USG سه بعدی به استاندارد طلایی در تشخیص ناهنجاری های رحم تبدیل شود و ام آر آی را کنار بگذارد. هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی ممکن است فقط برای اهداف درمانی استفاده شوند.

بیشتر بخوانید: الاستوگرافی کبد

تومور خوش خیم

لیومیوم، شایع ترین تومور خوش خیم در زنان، توسط متخصص زنان نسبتاً آسان تشخیص داده می شود. با این حال، با USG 2D، تمایز یک لیومیوم زیر مخاطی از یک داخل دیواره یا تعیین ارتباط آن با حفره آندومتر می تواند چالش برانگیز باشد. این امر به ویژه در بیمارانی که مشکلات باروری، نارسایی های مکرر بارداری و خونریزی غیرطبیعی رحم دارند، اهمیت دارد. به همین ترتیب، تشخیص مرزها و محل دقیق لیومیوم های متعدد می تواند با USG 2 بعدی دشوار باشد. USG سه بعدی می تواند دقیقاً موقعیت لیومیوم ها را ترسیم کند و اجزای داخل و زیر مخاطی آنها را به تصویر بکشد [4]. این اطلاعات هنگام تصمیم گیری بالینی بسیار ارزشمند است.

پاور داپلر سه بعدی نیز می تواند در ارزیابی کاندیدهای آمبولیزاسیون مفید باشد. اطلاعات دقیقی در مورد کشتی های جانبی ارائه می دهد که وجود آنها شانس موفقیت را کاهش می دهد [13].

همانطور که در 2D USG، SIS قدرت تشخیصی 3D USG را بهبود می بخشد. SIS به ویژه زمانی مفید است که آندومتر نازک باشد. در این بیماران کنتراست بین آندومتر و میومتر ضعیف است و تشخیص را دشوار می کند [4]. ابوسالم و همکاران کارایی SIS 2 بعدی، SIS سه بعدی و هیستروسکوپی را در تشخیص علت خونریزی غیرطبیعی رحم مقایسه کرد. هر سه روش بر روی همان 70 زن انجام شد. آنها حساسیت 92 درصد و ویژگی 89 درصد را برای SIS سه بعدی در تشخیص ضایعات داخل رحمی مانند میوم زیر مخاطی، پولیپ آندومتر و هیپرپلازی آندومتر گزارش کردند. این نتایج به طور قابل توجهی بهتر از SIS دو بعدی و قابل مقایسه با نتایج هیستروسکوپی تشخیصی بود [14].

چسبندگی داخل رحمی یکی از علل شناخته شده ناباروری است. HSG و 2D SIS دو روش رایج برای تشخیص آن هستند، در حالی که هیسترئوسکوپی استاندارد طلایی است. نقش 3D USG در تشخیص به طور گسترده مورد بررسی قرار نگرفته است. یک مطالعه با مقایسه 3D USG و HSG گزارش داد که 3D USG دارای حساسیت 100٪ و HSG 66.7٪ برای تشخیص صحیح و درجه بندی چسبندگی های داخل رحمی است. HSG عمدتاً در تشخیص چسبندگی بخش تحتانی رحم شکست خورد و آنها را با انسداد کامل حفره اشتباه گرفت [15]. احمدی تصدیق کرد که SIS سه بعدی ابزاری مفید و کم تهاجمی است [16] (شکل 4، ​، 55).

Three-dimensional ultrasound of the uterus/سونوگرافی سه بعدی رحم

هیستروسالپنگوگرافی سینکیا داخل رحمی

بیشتر بخوانید: فیبرواسکن کبد

نقش 3D USG در تشخیص آدنومیوز اخیراً بررسی شده است. ناحیه اتصالی، مرز مختل شده بین لایه آندومتر پایه و آندومتر در بیماران مبتلا به آدنومیوز، به وضوح در همه سطوح در USG سه بعدی قابل مشاهده است. اگزاکوتوس و همکاران گزارش داد که حساسیت 3D USG (91٪) در تشخیص آدنومیوز به طور قابل توجهی بهتر از 2D USG بود، اما ویژگی و دقت آن مشابه بود [17]. لوسیانو و همکاران 54 زن پیش از یائسگی را که برای هیسترکتومی برنامه ریزی شده بودند با استفاده از 3D USG مورد بررسی قرار دادند و نتایج را با یافته های هیستوپاتولوژیک مقایسه کردند. آنها بیان کردند که در بیمارانی که سابقه ابلیشن آندومتر یا درمان دارویی نداشتند، وجود دو یا چند نشانگر سه بعدی USG آدنومیوز 90 درصد دقت، 92 درصد حساسیت و 83 درصد ویژگی را به همراه داشت که با نتایج MRI قابل مقایسه بود. با این حال، آنها خاطرنشان کردند که دقت USG 3D در بیمارانی که تحت ابلیشن آندومتر یا درمان دارویی قرار گرفته اند به 50 درصد کاهش یافته است [18]. این احتمالاً به دلیل از دست دادن کنتراست در آندومتر بسیار نازک است.

 

دستگاه های داخل رحمی (IUD) به طور گسترده برای پیشگیری از بارداری استفاده می شود. IUDهای نامناسب یا آنهایی که در میومتر تعبیه شده اند ممکن است باعث خونریزی غیرطبیعی و درد لگن شوند. 2D USG معمولاً می تواند شفت دستگاه را نشان دهد. با این حال، ممکن است بازوهای کناری را نشان ندهد. سایه آکوستیک شفت ممکن است مشاهده موقعیت دقیق IUD در حفره را دشوار کند. علاوه بر این، دستگاه‌های داخل رحمی آزادکننده لوونورژسترول اجزای مسی ندارند و به سختی در حفره قرار می‌گیرند. نمای تاجی رحم در USG سه بعدی می تواند به وضوح کل IUD، محل آن در حفره و ارتباط آن با میومتر را نشان دهد [19].


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT