• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی سه بعدی واژینال|سونوگرافی سه بعدی رحم|سونوگرافی واژینال


سونوگرافی سه بعدی واژینال؛ سونوگرافی سه بعدی (3D USG) یک روش تصویربرداری سریع در حال تحول است که پتانسیل بسیار خوبی برای استفاده در زنان و زایمان دارد. حساسیت و ویژگی آن نزدیک به 100 ٪ برای تشخیص ناهنجاری های مادرزادی رحم ، قابل مقایسه با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و لاپاروسکوپی است. با استفاده از سه بعدی USG ، می توان نمای تاجی از رحم را بدست آورد ، که به وضوح کانتور خارجی رحم را بیان می کند و اطلاعات دقیقی در مورد شکل حفره ارائه می دهد.

اگرچه ممکن است USG سه بعدی در آندومتر نازک عملکرد خوبی نداشته باشد ، ترکیب آن با سونوگرافی تزریق شور (SIS) بر این مشکل غلبه می کند. تحقیقات نشان می دهد که USG سه بعدی نسبت به سونوگرافی دو بعدی (2D USG) در تعریف و نقشه برداری از ضایعات رحم مانند فیبروم ، آدنومیوز و سینچیای داخل رحمی حساس تر و خاص تر است. در موارد مشکوک به بدخیمی ، USG سه بعدی عمدتاً در ارزیابی اولیه بیماران استفاده می شود.

اندازه گیری شاخص های مختلف و نقشه برداری از معماری عروقی با داپلر قدرت سه بعدی برای ارزیابی توده های Adnexal ارائه شده است. اگرچه برخی از مطالعات امید را افزایش داده است ، اما در مورد استفاده ، موفقیت و محدودیت های آن به اجماع حاصل نمی شود. در Urogynecology ، USG 3D Transbial یک ابزار ارزشمند است ، زیرا دسترسی فوری به هواپیمای محوری را فراهم می کند ، که به وضوح رابطه واژن ، مجرای ادرار ، روده و کف لگن عضلانی را نشان می دهد.

مطالعات گزارش می دهد تفاوت معنی داری بین اندازه گیری USG 3D و MRI برای ارزیابی کف لگن وجود ندارد. در نتیجه ، اضافه کردن USG سه بعدی به تمرینات ژنتیکی روتین می تواند برای پزشکان مفید باشد ، زیرا نتایج سریع و دقیقی را در یک محیط نسبتاً مقرون به صرفه ارائه می دهد.

https://www.alvandsono.ir/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=109/سونوگرافی سه بعدی واژینال

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

قابل اعتماد و متخصص:
فناوری سونوگرافی سه بعدی (3D USG) ، که سه دهه پیش توسعه یافته است ، در ابتدا در زنان و زایمان مورد استفاده قرار گرفت. با این حال ، موفقیت آن علاقه ای به پتانسیل آن در زنان و زایمان ایجاد کرد. مطالعات تاکنون نشان داده است که USG سه بعدی می تواند یک ابزار مفید و در برخی زمینه ها یک ابزار ضروری در ارزیابی بیمار زنان باشد.

همانطور که در سونوگرافی دو بعدی (2D USG) ، رویکرد transvaginal در معاینه زنان و زایمان با 3D USG ترجیح داده می شود. مبدل هنوز در نزدیکی منطقه مورد علاقه قرار دارد و یک جارو سریع در زاویه مورد نظر انجام می شود. از داده های اکتسابی برای به دست آوردن یک حجم استفاده می شود.

داده های ذخیره شده الکترونیکی برای نمایش سه هواپیمای متعامد پردازش می شوند. این هواپیماها می توانند به صورت دلخواه چرخانده یا منتقل شوند و می توانند برای ایجاد یک تصویر سه بعدی واحد متحد شوند. دستکاری داده های حجم اکتسابی برای بررسی یک ساختار خاص ، مانند ارائه سطح برای ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی رحم امکان پذیر است. گزینه دیگر مشاهده حجم در برش ها ، مانند توموگرافی رایانه ای است. به این تصویربرداری چند برش گفته می شود. تعداد برش ها و فضای بین آنها تعریف شده توسط کاربر است.

حجم داده ، که در چند ثانیه هنگام جارو به دست می آید ، می تواند بعداً ذخیره و بررسی شود. این زمان معاینه را کوتاه می کند و امکان دستکاری و مرور داده ها حتی در غیاب بیمار را امکان پذیر می کند. همچنین می تواند برای مشاوره همکاران ، حسابرسی و اهداف آموزشی استفاده شود.

یک ویژگی برجسته 3D USG توانایی آن برای به دست آوردن تصاویر در هواپیماهای قبلاً در دسترس با استفاده از 2D USG است. هواپیمای تاج می تواند اطلاعات مفصلی در مورد رحم و adnexa ارائه دهد ، و به ویژه در تشخیص ناهنجاری های مادرزادی رحم مفید است (شکل 1). به همین ترتیب ، کف لگن را می توان در هواپیمای محوری با استفاده از 3D USG ارزیابی کرد. علاوه بر این ، کاربر توسط این هواپیماهای معمولی محدود نمی شود.

مقالات پیشنهادی :

 سونوگرافی خانم

عکس رنگی رحم

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

https://www.alvandsono.ir/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=109/سونوگرافی سه بعدی واژینال

ناهنجاریهای مادرزادی


ناهنجاری های مادرزادی رحم به دلیل توسعه ناموفق و/یا همجوشی مجاری مولر یا عدم موفقیت در جذب سپتات رحم ایجاد می شود. شیوع ناهنجاری های مادرزادی رحم در جمعیت عمومی 5.5 ٪ ، 8 ٪ در جمعیت نابارور و 3 /13 ٪ در زنان مبتلا به سقط جنین مکرر گزارش شده است. رابطه این ناهنجاری ها با ناباروری و پیامدهای نامطلوب بارداری به خوبی ثبت شده است. رحم سپتامبر ، شایع ترین ناهنجاری رحم ، با ناباروری و سقط خود به خود همراه است.

نقص وحدت ، یعنی تکشاخ ، بیچاره و رحم Didelphic ، خطر سقط جنین ، زایمان زودرس و سوء استفاده جنین را افزایش می دهد. هنگامی که یک نقص جزئی در نظر گرفته شد ، رحم قوس دار خطر تلفات حاملگی سه ماهه دوم را افزایش می دهد.
تصویر سه بعدی از یک رحم قوس. لطفاً توجه داشته باشید که در حالی که کانتور خارجی رحم طبیعی است ، در حفره تورفتگی خفیف وجود دارد
نقش USG سه بعدی در تشخیص آدنومیوز اخیراً مورد بررسی قرار گرفته است. منطقه اتصالی ، مرز مختل شده بین لایه آندومتر پایه و آندومتر در بیماران مبتلا به آدنومیوز ، در کلیه هواپیماهای USG 3D به وضوح قابل مشاهده است. Exacoutos و همکاران. گزارش شده است که حساسیت USG سه بعدی (91 ٪) در تشخیص آدنومیوز به طور قابل توجهی بهتر از 2D USG بود ، اما ویژگی و دقت آن مشابه بود.

لوسیانو و همکاران. 54 زن قبل از یائسگی که برای هیسترکتومی با استفاده از 3D USG برنامه ریزی شده بودند ، مورد بررسی قرار گرفت و نتایج را با یافته های هیستوپاتولوژیک مقایسه کرد. آنها اظهار داشتند که در بیمارانی که سابقه فرسایش آندومتر یا درمان پزشکی ندارند ، وجود دو یا چند نشانگر USG سه بعدی آدنومیوز 90 ٪ دقت ، حساسیت 92 ٪ و 83 ٪ ویژگی را به همراه داشت که با نتایج MRI قابل مقایسه بودند. با این حال ، آنها خاطرنشان كردند كه دقت USG سه بعدی در بیمارانی كه تحت عمل جراحی آندومتر یا درمان پزشکی قرار گرفته اند به 50 ٪ كاهش یافته است . این احتمالاً به دلیل از بین رفتن کنتراست در آندومتر بسیار نازک است.

از دستگاه های داخل رحمی (IUD) برای پیشگیری از بارداری استفاده می شود. IUD های بدخلقی یا کسانی که در میومتر تعبیه شده اند ممکن است باعث خونریزی غیر طبیعی و درد لگن شود. 2D USG معمولاً می تواند شافت دستگاه را نشان دهد.

با این حال ، ممکن است نتواند بازوهای جانبی را نشان دهد. سایه آکوستیک شافت ممکن است مشاهده موقعیت دقیق IUD در حفره را دشوار کند. علاوه بر این ، دستگاه های داخل رحمی با انتشار Levonorgestrel دارای قطعات مسی نیستند و مکان یابی در حفره سخت تر هستند. دیدگاه تاج از رحم در UTERS 3D USG می تواند به وضوح کل IUD ، موقعیت آن در حفره و ارتباط آن با میومتر را نشان دهد 

مقالات پیشنهادی :

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

سونوگرافی غربالگری

https://www.alvandsono.ir/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=109/سونوگرافی سه بعدی واژینال

هنگام برنامه ریزی برای جراحی برای آندومتریوز لگن عمیق (مرگ) ، مهم است که از مکان و اندازه گره های آندومتریوتیک و همچنین درگیری آنها با ساختارهای لگن و اندامها بدانید. MRI و 2D USG متداول ترین روشهای تصویربرداری برای تعیین این موارد هستند.

Bazot و همکاران. حساسیت 87 ٪ و دقت 86 ٪ برای قالب با استفاده از USG 2D transvaginal را گزارش کرد. اجرای تکنیک 2D USG "حساسیت" ، ویژگی 95 ٪ و حساسیت 90 ٪ را ارائه داد. اخیراً ، Guerriero و همکاران. نقش 3D USG در مرگ را بررسی کرد. آنها نتیجه گرفتند که در حالی که حساسیت و ویژگی 2D USG و 3D USG برای درگیری رکتوزیگموئید از نظر آماری متفاوت نبود ، 3D USG منفی های کاذب را 47-75 ٪ کاهش داد و در مکان های غیر انتهایی به طور قابل توجهی خاص تر بود ، یعنی لیگامانهای رحم ، سپتوم رکتوویاپینال. ، و Fornix واژن.

فناوری USG سه بعدی نه تنها در تکنیک های 2D فعلی بهبود می یابد ، بلکه برنامه های جدیدی مانند محاسبه حجم خودکار نیز ارائه می دهد. محاسبه حجم خودکار مبتنی بر سونوگرافی (SonoAVC ، GE Medical Systems) یکی از این برنامه ها است که ساختارهای هیپوچوئیک را مشخص می کند و حجم آنها را از مجموعه داده های سه بعدی به دست می آورد. این ماده به طور عمده برای شمارش فولیکول های آنترال و نظارت بر رشد فولیکول در چرخه های لقاح آزمایشگاهی (IVF) استفاده می شود.

این امر به ویژه در بیمارانی که دارای ذخیره خوب تخمدان هستند ، مفید است ، که در آنها این دو معاینه وقت می گیرند و محاسبه اشتباه بیشتر است. اندازه گیری فولیکول ها با استفاده از SONOAVC به طور قابل توجهی زمان معاینه را کاهش می دهد ، که در یک کلینیک شلوغ IVF بسیار ارزشمند است. در دو مطالعه خود ، آتا و همکاران. نتیجه گرفت که فناوری SonoAVC باعث صرفه جویی در وقت می شود ، اندازه گیری های دقیقی را انجام می دهد و بسیار قابل تکرار است. مضرات آن نیاز به پردازش و عملکرد دستی گاه به گاه است
اما فواید سونوگرافی سه بعدی برای تمرین شما حتی بیشتر است. این فناوری نوید می دهد با بهبود توانایی زنان و زایمان در تصمیم گیری های مطمئن و آگاهانه ، مراقبت از بیمار را پیش ببرد.

https://www.alvandsono.ir/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=109/سونوگرافی سه بعدی واژینال

2D در مقابل سونوگرافی سه بعدی

شما با سونوگرافی سنتی آشنا هستید ، که تصاویر مسطح و 2D را فقط از هواپیماهای ساژیتال و عرضی بدن بیمار ارائه می دهد. نوآوری های اخیر در فن آوری اکنون قادر به بازسازی هواپیمای تاج با استفاده از تصاویر سونوگرافی سه بعدی است که واقع بینانه تر از اندام های داخلی هستند.

مزایای بالینی واقعی اضافه کردن سونوگرافی سه بعدی

حتی اگر هرگز خودتان از سونوگرافی سه بعدی استفاده نکرده اید ، ممکن است آن را از استفاده از آن در زنان و زایمان تشخیص دهید. این فناوری وظیفه ارائه تصاویر پزشکان و والدین انتظار را دارد که به مراتب بسیار طولانی تر از سونوگرام معمولی هستند.

با این حال فواید سونوگرافی سه بعدی فراتر از بارداری است. در واقع ، یک شواهد در حال رشد نشان می دهد که این رویکرد می تواند یک پیشرفت مفید از سونوگرافی استاندارد باشد و در بسیاری موارد ، توانایی پزشک را در تشخیص دقیق نگرانی های خاص زنان و زایمان بهبود می بخشد. مزایای اضافه کردن سونوگرافی سه بعدی شامل موارد زیر است:

تشخیص ناهنجاری های مادرزادی. نزدیک به 17 درصد از زنان مستعد به سقط جنین مکرر در یک مطالعه ، ناهنجاری های مادرزادی رحم داشتند. در مقایسه با سونوگرافی سنتی ترانس واژینال - که حدود 60 تا 82 درصد از این ناهنجاری ها را مشخص می کند - براساس تحقیقات منتشر شده در مجله سونوگرافی در پزشکی ، سونوگرافی سه بعدی می تواند آنها را با دقت 88 تا 100 درصد تشخیص دهد.

تصویربرداری سه بعدی با استفاده از تزریق شور برای از بین بردن حفره رحم یک رحم سپتامبر

مکان یابی فیبروم و پولیپ. تحقیقات منتشر شده در سونوگرافی نشان می دهد که سونوگرافی سه بعدی در مشخص کردن محل تومورهای فیبروئید و پولیپ های آندومتر در برخی از بیماران مفیدتر از فناوری 2D است.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی خانم

https://www.alvandsono.ir/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=109/سونوگرافی سه بعدی واژینال

تصویر سه بعدی رحم با یک فیبروئید قرنیه

شناسایی چسبندگی های رحم. همچنین به عنوان Synechiae رحم شناخته می شود ، چسبندگی های رحم می توانند باروری را مختل کنند. به نظر می رسد سونوگرافی سه بعدی نسبت به روشهای سنتی مانند هیستروسالپینگوگرام در شناسایی این چسبندگی ها مؤثرتر است.
بررسی قرار دادن دستگاه داخل رحمی (IUD). متخصص زنان و زایمان معمولاً از سونوگرافی 2D برای قرار دادن IUD استفاده می کنند ، اما این رویکرد کاملاً IUD را به طور کامل تجسم نمی کند. پزشکان با استفاده از سونوگرافی سه بعدی می توانند کل دستگاه را در هواپیمای تاج در حالی که مدت زمان امتحان را کوتاه نگه دارند ، مشاهده کنند. این همچنین نشان داده شده است که به بهبود میزان تشخیص IUD هایی که در بافت رحم تعبیه شده اند ، کمک می کند ، یک مطالعه دیگر که در سونوگرافی منتشر شده است ، خاطرنشان کرد: منبع قابل توجهی از درد و خونریزی غیر طبیعی در برخی از بیماران.

با توجه به تمام مزایای سونوگرافی سه بعدی ، این فناوری به طور قابل توجهی توانایی یک متخصص زنان در تشخیص دقیق را بهبود می بخشد. محققان بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد دریافتند که سونوگرافی سه بعدی در 53 درصد از بیمارانی که یافته های غیر طبیعی در سونوگرافی 2D دارند ، به متخصص زنان و زایمان کمک می کند. این بدان معناست که شما می توانید با اطمینان از تصمیم گیری های بالینی فوری احساس اطمینان کنید - و هنگامی که فناوری سه بعدی در نوک انگشتان شما قرار دارد ، بیماران شما حتی نیازی به ترک مطب خود برای تصویربرداری پیشرفته ندارند.

از زمان اختراع سونوگرافی سه بعدیدر اواخر دهه 1950، سیستم‌های اولتراسوند روشی غیرتهاجمی برای تجسم داخل بدن به پزشکان ارائه کرده‌اند. سونوگرافی دو بعدی استاندارد با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از آناتومی لگن، از جمله رحم، تخمدان ها و بافت اطراف، به متخصص زنان کمک می کند.

 اما مزایای سونوگرافی سه بعدی برای تمرین شما حتی بیشتر است. این فناوری نوید پیشرفت مراقبت از بیمار را با بهبود توانایی متخصص زنان در تصمیم گیری مطمئن و آگاهانه می دهد.

 سونوگرافی دو بعدی در مقابل سه بعدی

 شما با سونوگرافی سنتی آشنا هستید که تصاویر مسطح و دو بعدی را فقط از سطوح ساژیتال و عرضی بدن بیمار ارائه می دهد. نوآوری های اخیر در فناوری اکنون قادر به بازسازی صفحه تاج با استفاده از تصاویر سونوگرافی سه بعدی هستند که به طور واقعی تر اندام های داخلی را نشان می دهند.

 

 مزایای بالینی واقعی افزودن سونوگرافی سه بعدی

 حتی اگر خودتان هرگز از سونوگرافی سه بعدی استفاده نکرده اید، ممکن است آن را از استفاده آن در زنان و زایمان تشخیص دهید. این فناوری مسئول ارائه تصاویری از جنین به پزشکان و والدین باردار است که بسیار واقعی تر از سونوگرافی معمولی است.

 با این حال، مزایای سونوگرافی سه بعدی فراتر از بارداری است. در واقع، تعداد فزاینده‌ای از شواهد نشان می‌دهد که این رویکرد می‌تواند پیشرفت مفیدی از سونوگرافی استاندارد باشد و در بسیاری از موارد، توانایی پزشک را برای تشخیص دقیق برخی از نگرانی‌های زنانه بهبود بخشد. مزایای اضافه کردن سونوگرافی سه بعدی عبارتند از:

تشخیص ناهنجاری های مادرزادی. نزدیک به 17 درصد از زنان مستعد سقط مکرر در یک مطالعه، ناهنجاری های مادرزادی رحم داشتند. در مقایسه با سونوگرافی ترانس واژینال سنتی - که حدود 60 تا 82 درصد از این ناهنجاری ها را شناسایی می کند - سونوگرافی 3 بعدی می تواند آنها را با 88 تا 100 درصد دقت تشخیص دهد.

سونوگرافی اندوواژینال در عمل بالینی روزانه غیر قابل جایگزینی است: این یکی از اصول تصویربرداری زنان و زایمان است. به لطف توسعه جدیدترین پروب ها، به طور فزاینده ای به عنوان یک ابزار تشخیصی بسیار دقیق در زمینه آسیب شناسی رحم-تخمدان و در نظارت بر بارداری طبیعی و پاتولوژیک ظاهر می شود. همچنین در تولید مثل با کمک پزشکی کاربرد دارد.

تعیین محل فیبروم و پولیپ تحقیقات منتشر شده در Ultrasonography نشان می دهد که اولتراسوند سه بعدی در تعیین محل تومورهای فیبروئید و پولیپ های آندومتر در برخی از بیماران مفیدتر از فناوری دو بعدی است.

تشخیص چسبندگی رحم چسبندگی رحم که به نام سینکیای رحم نیز شناخته می شود، می تواند باروری را مختل کند. به نظر می رسد سونوگرافی سه بعدی نسبت به روش های سنتی مانند هیستروسالپنگوگرام در شناسایی این چسبندگی ها موثرتر باشد.

بررسی قرار دادن دستگاه داخل رحمی (IUD). متخصصان زنان معمولا از سونوگرافی دو بعدی برای قرار دادن IUD استفاده می کنند، اما این روش به طور کامل IUD را به تصویر نمی کشد. با استفاده از سونوگرافی سه بعدی، پزشکان می توانند کل دستگاه را در صفحه تاج ببینند و زمان معاینه را کوتاه نگه دارند. مطالعه دیگری که در Ultrasonography منتشر شده و منبع قابل توجهی از درد و خونریزی غیرطبیعی را در برخی بیماران شناسایی می کند، نشان داده است که این به بهبود میزان تشخیص IUD هایی که در بافت رحم جاسازی شده اند نیز کمک می کند.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

دکتر متخصص ماموگرافی 

دکتر ماموگرافی

F/سونوگرافی سه بعدی واژینال

 نتایج فوری و دقیق

 با توجه به تمام مزایای سونوگرافی سه بعدی، این فناوری به طور قابل توجهی توانایی متخصص زنان را برای تشخیص دقیق بهبود می بخشد. محققان بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد دریافتند که اولتراسوند سه بعدی به متخصصان زنان در ارائه اطلاعات اضافی در 53 درصد از بیمارانی که یافته های غیرطبیعی در سونوگرافی استاندارد دو بعدی داشتند کمک کرد. این بدان معناست که می توانید در تصمیم گیری های بالینی فوری احساس اطمینان کنید - و وقتی فناوری سه بعدی در دسترس شماست، بیماران شما حتی نیازی به ترک مطب شما برای تصویربرداری پیشرفته ندارند.

 

تکنیک های تصویر: سونوگرافی

سونوگرافی سه بعدی یکی از مفیدترین تکنیک های تصویربرداری برای تعیین باروری در زنان است.

اکتشاف اولتراسوند شامل مطالعه رحم برای رد وجود میوم یا بیماری های عضلانی رحم مانند آدنومیوز است که ممکن است در تولید مثل نقش داشته باشد. به لطف فناوری سه بعدی، مورفولوژی حفره آندومتر نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد که امکان جلوگیری از هیستروسکوپی تشخیصی در صورت طبیعی بودن را فراهم می کند. طرح به دست آمده از طریق پروب سه بعدی امکان شناسایی یا رد خطر ناهنجاری های رحمی مانند سپتوم رحم و همچنین مشاهده عفونت احتمالی میوم ها در حفره آندومتر را فراهم می کند.

علاوه بر رحم، دو تخمدان مورد مطالعه قرار می گیرند و سپس تعداد فولیکول های آنترال تعیین می شود که مربوط به نشانگر ذخیره تخمدان اولتراسوند است که نتایج آزمایش خون را تکمیل می کند تا رفتار تخمدان در هنگام تحریک بهتر مشخص شود. .

در نهایت، بیماری‌های لگنی مانند  اندومتریوز ، که وجود بافت آندومتر در خارج از رحم و همراه با ناباروری است را غربالگری می‌کنیم. در برخی موارد، این نه تنها بر تخمدان‌ها، به شکل کیست (اندومتریوم)، بلکه بر وجود بافت پشت رحم، واژن، مثانه یا دیواره رکتوم نیز تأثیر می‌گذارد. در زنانی که احتمالاً از این بیماری رنج می‌برند، علائم درمان می‌شوند (درد قاعدگی، از جمله)، اسمیر برای تعیین وجود آندومتریوز یا سابقه جراحی مربوط به کیست‌های مذکور گرفته می‌شود.

سونوگرافی با استفاده از یک آماده سازی ساده روده (رژیم غذایی بدون فیبر و ملین) انجام می شود تا بتوان دیواره های رکتوم را به وضوح مشاهده کرد و بنابراین وجود گره های آندومتریوتیک و/یا عفونت های روده را تشخیص داد. پروب اولتراسوند از طریق واژن وارد می شود. در زنان مبتلا به اندومتریوز، معاینه با مطالعه کلیه ها تکمیل می شود تا خطر عفونت رحم را رد کند.

 

روش

-شما باید لباس مناسب را در بیاورید و یک ژاکت در یک کابین در اختیار شما قرار می گیرد.

-تمامی معاینات سونوگرافی منحصرا توسط رادیولوژیست انجام می شود. بنابراین هیچ واسطه ای در طول معاینه شما وجود ندارد. وقتی آماده شدید، یک دستیار از تیم ما شما را تا اتاق سونوگرافی همراهی می کند و زحمت شما را برای امتحان راحت می کشد و در تمام طول مدت در کنار شما خواهد بود. پس از نصب در موقعیت زنان، رادیولوژیست به آرامی یک پروب دراز و نازک را وارد واژن می کند که راحتی را بسیار افزایش می دهد. البته این پروب مخصوص سونوگرافی اندوواژینال قبلاً استریل شده و دارای محافظ لاتکس مشابه کاندوم است که به نوبه خود با ژل اولتراسوند پر شده است. سپس، پزشک به آرامی پروب سونوگرافی را حرکت می دهد و به او اجازه می دهد به صورت بصری به تمام اندام های اطراف دسترسی داشته باشد. بنابراین رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها را می توان در طول این معاینه بررسی کرد. در طول سونوگرافی، رادیولوژیست اندازه‌گیری‌های خاصی را انجام می‌دهد و عکس‌های مختلفی می‌گیرد که به او اجازه می‌دهد تا به وضوح «چرا» ویزیت شما را شناسایی کند. این معاینه کاملا بدون درد بوده و حداکثر پانزده دقیقه طول می کشد.

-نتایج معاینه شما در روزهای بعد از اتمام معاینه برای پزشکتان ارسال می شود.

j/سونوگرافی سه بعدی واژینال

امتحان

اگر زن هرگز رابطه جنسی نداشته باشد، سونوگرافی واژینال انجام نمی شود.

این معاینه امکان کاوش حاملگی در ابتدای آن، اندام های داخلی دستگاه تناسلی (رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها) و اندام های اطراف لگن را فراهم می کند.

مقالات پیشنهادی :

بهترین زمان سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی سونو هیستروگرافی

سونوگرافی داپلر عروق

سونوگرافی برست

در مورد چیست؟

این یک سونوگرافی است که با استفاده از پروب وارد شده در واژن انجام می شود.

 

قبل از امتحان

معاینه معمولا زمانی انجام می شود که مثانه خالی باشد. با این حال، در برخی موارد، متخصص زنان ممکن است از شما بخواهد که معاینه را با مثانه پر انجام دهید، مانند آندومتریوز.

معاینه در طول دوره شما منع مصرف ندارد.

 

آزمون چگونه برگزار می شود؟

شما در یک موقعیت زنان و زایمان قرار می گیرید.

پروب اولتراسوند با بسته بندی استریل پوشانده شده است. به واژن شما وارد می شود.

تصاویر معاینه توسط متخصص زنان و زایمان شما و توسط خودتان روی صفحه نمایش زنده مشاهده می شود.

معاینه دردناک نیست.

بعد از امتحان هیچ احتیاط خاصی لازم نیست.

سونوگرافی در حال حاضر بخشی جدایی ناپذیر از هر ارزیابی زنان است. با استفاده از سونوگرافی، اکثر بیماری های زنان در طی یک ویزیت سرپایی بسیار راحت تر و با دقت بسیار بالایی تشخیص داده می شوند. معرفی سونوگرافی سه بعدی رحم پتانسیل ایجاد تاثیر زیادی در مدیریت بیماران زنان و زایمان دارد. برای استفاده حداکثری از این روش، پزشکان باید در مورد نحوه استفاده از این تکنیک آموزش ببینند و باید از تمام کاربردها و قابلیت‌های بالقوه نرم‌افزار ماشین‌ها که در فناوری نسبتاً جدید سه بعدی ساخته شده‌اند، آگاه شوند.

سونوگرافی یک ابزار تشخیصی غیر تهاجمی است که از انرژی غیریونیزان برای تجسم ساختار داخلی استفاده می کند. سونوگرافی سه بعدی تکنیکی است که برای چندین دهه مورد استفاده قرار گرفته است، که تبدیل یک تصویر دو بعدی به یک تصویر زمان واقعی مبتنی بر حجم را تسهیل می کند. مزیت استفاده از اولتراسوند سه بعدی با بدست آوردن آناتومیک حجم به جای بدست آوردن یک برش نشان داده می شود. حجم تولید شده حاوی تمام اطلاعات مورد نیاز است، که تکنسین را قادر می سازد تا به روش کسب اولیه بسیار کمتر وابسته باشد، زیرا هر نمای را می توان از روی اطلاعات حجم ذخیره شده بازسازی و تجزیه و تحلیل کرد. توانایی تولید حجم اضافی اسکن زنده و همچنین دیدن تصویری درست مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، سونوگرافی سه بعدی را به ابزاری ضروری تبدیل می‌کند که می‌توان از آن استفاده کرد. در بسیاری از سناریوهای بالینی و به طور بالقوه می تواند جایگزین اسکن MRI شود.

سونوگرافی دوبعدی همچنان یک ابزار غربالگری حیاتی در مامایی و زنان است و اغلب برای اکثر اهداف به اندازه کافی خوب است. با این حال، استفاده از اولتراسوند سه بعدی در دهه های اخیر به شدت مورد استفاده قرار گرفته است زیرا ممکن است اطلاعات بالینی بیشتری را اضافه کند و مراقبت های بهتری را اضافه کند. داده های حجم به دست آمده را می توان برای تأیید تشخیص برای تحقیق یا ممیزی استفاده کرد. متخصصان زنان و زایمان از تصویربرداری سه بعدی اولتراسوند در تجسم کیسه حاملگی، محلی سازی محل حاملگی خارج از رحم و سونوگرافی غربالگری جنین برای هرگونه ناهنجاری جنینی در صورت، ستون فقرات، اندام ها و قلب جنین استفاده می کنند. سونوگرافی سه بعدی در زنان هنوز مورد استفاده قرار نمی گیرد. در این مقاله، ما کاربردهای بالینی سونوگرافی سه بعدی در زنان را مورد بحث قرار می‌دهیم که شامل ارزیابی هرگونه ناهنجاری مادرزادی ساختاری رحم، فیبروم رحم، آدنومیوز، پلی آندومتر، قرار دادن و محلی‌سازی دستگاه داخل رحمی، و کار ناباروری است.

 

سونوگرافی سه بعدی و نمایشگرهای مختلف

برای به دست آوردن حجم مناسب با استفاده از سونوگرافی سه بعدی، باید یک ناحیه کوچک مورد علاقه را تعیین کرد، صفحه اکتساب را تعریف کرد و زمان و زاویه اکتساب را تعیین کرد. همه این پارامترها بسته به اندام یا ساختار خاصی که غربال می شود متفاوت است. هنگامی که تکنسین حجم خوبی به دست آورد، جهت گیری برای ایجاد تصویر سه بعدی مورد نظر انجام می شود، که می تواند بازیابی و تکثیر شود یا برای ارزیابی نظر دوم به مکان دور دیگری ارسال شود. برای استفاده بهینه از تکنیک سه مرحله ضروری وجود دارد.

 

کسب حجم

برای به دست آوردن یک حجم خوب، برخی از معیارها باید رعایت شوند. منطقه مورد نظر باید مشخص شود. تعیین ارتفاع و عرض حجم مورد نظر ضروری است. این منطقه باید تا حد امکان کوچک باشد. زاویه اکتساب باید بین 30-40 درجه باشد و زمان اکتساب باید بین 7.5 تا 15 ثانیه تنظیم شود. آرتیفکت پس‌زمینه تصویر را می‌توان با کوتاه کردن زمان ثبت کاهش داد. همچنین لازم است صفحه اکتساب را بسته به اندام مورد نظر تعیین کرد و از هرگونه ساختاری که ممکن است دید را مسدود کند اجتناب کرد.

 d/سونوگرافی سه بعدی واژینال

نمایش حجم

نمایش حجم را می توان با استفاده از رویکردهای زیر بدست آورد .

 

بازسازی چندسطحی (MPR)

MPR از صفحات شناخته شده x، y و z یک تصویر داده شده استفاده می کند که بخش های پاراساژیتال، کرونر و عرضی را نشان می دهد. این به بیننده این امکان را می دهد که تصویر تولید شده را در سه صفحه متعامد تجسم کند که مطابق با سه صفحه ای است که با یکدیگر زاویه قائم دارند. این حالت مشاهده به ارائه اطلاعات دقیق در یک نمایشگر کمک می کند.

 

تصویربرداری اولتراسوند توموگرافی (TUI) یا Multi-View

این تجسم شامل بخش های توموگرافی از طریق یک تصویر MPR داده شده است. این به پزشک اجازه می دهد تا جزئیات تشریحی بیشتری را از طریق بخش های خاصی از تصویر به دست آورد و آن ها را با اطلاعات بالینی مرتبط کند.این ابزار به طور خاص در تجسم آدنکس و تمایز بین کیست های ساده و کیست های پارواوریا مفید است. علاوه بر این، نقش عمده ای در تجسم توده های آدنکس دارد. نمونه ای از این مورد هیدروسالپینکس است.

مقالات پیشنهادی :

درد پستان

شرایط سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی مپینگ اندومتریوز 

سونوگرافی چیست؟

تصاویر رندر سطحی (SRI)

این گزینه امکان تجسم تصویر را با افکت سه بعدی فراهم می کند. این افزایش تأثیرات بصری از ساختارهای لگنی را نشان می دهد. علاوه بر این، این گزینه اغلب برای نشان دادن ویژگی های خارجی ساختارهای لگنی جدا شده خاص استفاده می شود و به تصویر نمایش داده شده عمق می بخشد. با این حال، این تکنیک بیشتر در زنان و زایمان استفاده می شود تا زنان.

 

تجزیه و تحلیل حجم

هنگامی که پزشک تصاویر مورد نیاز را از طریق حالت‌های مختلف و گزینه‌های نمایش به دست آورد، حجم حاصل حاوی تمام اطلاعات مورد نیاز است که بعداً می‌تواند برای تجزیه و تحلیل و ارتباط با تصویر بالینی استفاده شود.

کاربردهای بالینی سونوگرافی سه بعدی

تشخیص ناهنجاری های تشریحی

ناهنجاری های مجرای مولر

ناهنجاری های مادرزادی رحم غیرمعمول نیستند، زیرا شیوع رایج ذکر شده 4.3٪ در جمعیت زنان بارور عمومی است. مجاری پارامزوفریک دارای سه مرحله تکاملی است: اندامزایی، همجوشی و مرحله تحلیل سپتوم. ناهنجاری ها ممکن است به دلیل شکست هر یک از این مراحل رخ دهد و منجر به ناهنجاری های مادرزادی دستگاه تناسلی شود. اکثر زنان مبتلا به ناهنجاری های مجرای مولر مشکلی در بارداری ندارند. با این حال، مطالعات قبلی گزارش کرده اند که آنها دارای نرخ بالاتری از عوارض مامایی و غیر زایمانی از جمله آمنوره، دیسمنوره، سقط خود به خود، زایمان زودرس، وضعیت غیر طبیعی جنین و عوارض حین زایمان مانند دیستوشی هستند.

رحم سپتوم شایع ترین ناهنجاری مجرای مولر است زیرا بیش از 55 درصد از این ناهنجاری ها را تشکیل می دهد و ناشی از شکست در مرحله تحلیل سپتوم است که مرحله ضروری برای تشکیل یک حفره کامل آندومتر است . به طور خاص، زنانی که دارای رحم زیرمجموعه هستند، بیشتر در معرض سقط مکرر هستند. رحم دو شاخ تقریباً 10٪ از ناهنجاری های مجرای مولر را تشکیل می دهد و منجر به شکست فاز همجوشی می شود که در آن شاخ های رحم واژینال در سطح فوندوس به هم می پیوندند و واژن فوقانی، دهانه رحم و رحم را تشکیل می دهند. در بسیاری از موارد، ناهنجاری رحم برای اولین بار در دوران بارداری دیده می شود.

با توجه به خطرات احتمالی، تشخیص صحیح چنین ناهنجاری‌های آناتومیکی بسیار مهم است و این امر به راحتی از طریق اولتراسوند سه بعدی قابل دستیابی است. استفاده از سونوگرافی سه بعدی دارای حساسیت 93% و ویژگی 100% در تشخیص ناهنجاری های رحمی گزارش شده است. مزیت اصلی سونوگرافی سه بعدی این است که نماهای جلویی رحم را ارائه می دهد که در تأیید تشخیص ضروری است و در غیر این صورت با استفاده از سونوگرافی دو بعدی سنتی غیرممکن است. این فناوری با توجه به جزئیات اضافی که پس از استفاده از آن گزارش شده است، به طبقه بندی بیشتر انواع مختلف ناهنجاری های رحمی کمک کرده است. بهترین حالتی که می توان در تجسم رحم جدا شده استفاده کرد، رندرینگ است و بهترین زمان برای انجام این کار زمانی است که آندومتر در حداکثر ضخامت خود باشد.

 f/سونوگرافی سه بعدی واژینال

لیومیوم و آدنومیوز

لیومیوم و آدنومیوز در زنان در سنین باروری شایع هستند و تظاهرات مشابهی دارند. استفاده از سونوگرافی سه بعدی دوباره ابزار مفیدی در افتراق و تشخیص هر دو مورد است. یک مطالعه اخیر در زنانی انجام شد که با خونریزی غیرطبیعی رحم، دیسمنوره، توده های شکمی، یا دیسپارونی مراجعه کرده بودند و یا با هر یک از این اختلالات تشخیص داده شده بودند.سونوگرافی ترانس واژینال و ترانس شکم علاوه بر این دو انجام شد

سونوگرافی پلر و آن دسته از بیمارانی که متعاقباً برای درمان جراحی انتخاب شدند، وارد مطالعه شدند. سپس تشخيص راديولوژيک با تشخيص حين عمل و تشخيص هيستوپاتولوژيک مرتبط شد تا ويژگي و حساسيت اولتراسوند سه بعدي در تشخيص هر دو بيماري را نشان دهد. سونوگرافی سه بعدی 93.4% در تشخیص لیومیوم حساس و 95.6% اختصاصی و در تشخیص آدنومیوز 95.6% حساس و 93.4% اختصاصی بود. بر اساس این نتایج، استفاده از اولتراسوند سه بعدی در تشخیص و تمایز بین شرایط بالینی مشابه بسیار ارزشمند است، به ویژه هنگامی که با مطالعات داپلر همراه باشد.

سونوگرافی دو بعدی کاربرد محدودی در تشخیص آدنومیوز دارد، زیرا علائم غیراختصاصی مانند وجود ناهمگنی کانونی یا منتشر میومتر را نشان می‌دهد. استفاده از پروب ترانس واژینال سه بعدی، همراه با حالت "معکوس" و مطالعات داپلر، یک راه بهینه برای تشخیص آدنومیوز است که به عنوان مرز نامنظم آندومتر با ظاهر مبهم حفره در سونوگرافی سه بعدی دیده می شود. سایر خصوصیات سونوگرافی آدنومیوز شامل (1) افزایش طول رحم بیش از 12 سانتی متر است که نشان دهنده بزرگ شدن رحم کروی است، (2) وجود فضاهای آنکوئیک کیستیک در میومتر، (3) خطوط اکوژنیک ساب اندومتر، (4) مرزهای مبهم اندومتر-میومتر، و (5) افزایش ضخامت رحم و ناحیه انتقال.

 

مقالات پیشنهادی :

اکوی قلب جنین

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی بارداری

قرار دادن و محلی سازی دستگاه داخل رحمی (IUD).

استفاده از IUD نه تنها برای اهداف تنظیم خانواده بلکه برای درمان منوراژی نیز رو به افزایش بوده است.این دستگاه ها عوارض جانبی مختلفی مانند دیسمنوره و خونریزی غیرطبیعی ایجاد می کنند. گمان می رود که IUD های نادرست قرار داده شده و تعبیه شده دلیل مستقیم چنین عوارض جانبی باشند و ارزیابی بیشتری را انجام دهند. IUD ها را می توان با استفاده از سونوگرافی دو بعدی معمولی با استفاده از محل شفت و بازوها مشاهده کرد. با این حال، استفاده از اولتراسوند سه بعدی اغلب در ایجاد محلی سازی قطعی بازوهای IUD برتر است .یک مطالعه از این تکنیک در بررسی اندازه حفره رحم در بیماران با و بدون IUD تعبیه شده برای تعیین اینکه آیا زنان دارای IUD تعبیه شده دارای قطر اندومتر باریک تری در مقایسه با زنان با IUD های معمولی هستند استفاده کرد .این مطالعه به این نتیجه رسید که زنانی که حفره‌های آندومتر کوچک‌تری داشتند، نرخ بالاتری از IUD تعبیه‌شده با استفاده از رندر سه بعدی رحم داشتند، که نشان می‌دهد تولید اندازه‌های مختلف IUD باید در نظر گرفته شود. در موارد نادر حاملگی در بالای IUD، سونوگرافی سه بعدی می تواند کیسه حاملگی را نسبت به IUD تعیین کند و ممکن است به مدیریت بعدی کمک کند. تصمیم برای برداشتن IUD در دوران بارداری یا ترک ممکن است بسیار آسان تر شود

 

کار ناباروری: هیستروسالپنگو-کنتراست-سونوگرافی (HyCoSy)

ناباروری زنان در دهه های اخیر رو به افزایش بوده است و درصد زیادی از موارد به دلیل انسداد لوله های فالوپ است. انسداد می تواند به دلایل بسیاری از جمله عوامل مادرزادی، تومورها، کیست ها و سالپنژیت باشد . در حال حاضر هیستروسالپنگوگرافی با اشعه ایکس به طور گسترده در کلینیک ها برای تشخیص انسداد مجرای تخمک در زنان نابارور استفاده می شود . با این حال، معایب این روش شامل حساسیت کنتراست، آمبولی شریان ریوی و تحریک لیپیدول است که می تواند منجر به انسداد بیشتر به دلیل دانه بندی شود.

سونوسالپنگوگرافی را می توان به عنوان یک روش تشخیصی غیر تهاجمی برای باز بودن لوله های فالوپ اجرا کرد. این یک روش مطب نسبتا ساده با کمترین ناراحتی و عوارض جانبی است که شامل تزریق فیزیولوژیک سالین به داخل حفره رحم توسط یک کاتتر کوچک است. با استفاده از این تکنیک می توانیم لوله های فالوپ را تجسم کنیم و حفره رحم را با جزئیات زیاد بررسی کنیم.

سونوگرافی 3D-HyCoSy به عنوان یک ابزار کار با استاندارد طلایی در زنان نابارور گزارش شده است که به عنوان غیرتهاجمی، تکرارپذیر و دقیق با حساسیت 92 درصد و ویژگی 91 درصد دیده می شود. این فناوری به تجسم مورفولوژی لوله‌های فالوپ کمک می‌کند و آزمایشی مطمئن و دقیق برای تشخیص باز بودن لوله‌ها است و می‌تواند هرگونه انسداد را در چنین بیمارانی آشکار کند سونوگرافی سه بعدی می تواند نقش کلیدی در نظارت بر فولیکول در طول چرخه تحریک تخمدان داشته باشد. هنگامی که در مانیتورینگ فولیکولی استفاده می شود، 2 بعدی می تواند خسته کننده و وقت گیر باشد.

 g/سونوگرافی سه بعدی واژینال

نظارت بر تخمدان در چرخه های تخمدان تحریک شده

سونوگرافی دو بعدی سالهاست که برای ارزیابی آناتومی رحم و تخمدان استفاده می شود. نظارت بر اندازه فولیکول تخمدان در طول چرخه های تحریک می تواند خسته کننده و وقت گیر باشد. استفاده از سونوگرافی سه بعدی به ما این امکان را می دهد که کل تخمدان و فولیکول ها را در یک جارو برداریم که ممکن است چند ثانیه طول بکشد. این ممکن است زمان مورد نیاز برای اسکن را کاهش دهد. اکثر دستگاه‌های اولتراسوند اکنون به ابزار جدید، یعنی شمارش حجم خودکار مبتنی بر سونوگرافی (SonoAVC) مجهز هستند. این روش جدید در نظارت بر حجم فولیکولی بسیار دقیق است. این به ما اجازه می دهد تا به طور خودکار حجم فولیکولی را محاسبه کنیم .این رویکرد نیمه خودکار به کاهش زمان معاینه، افزایش ثبات در بین کاربران و افزایش راحتی بیمار در طول معاینه کمک می کند.

استفاده از اولتراسوند، به ویژه اولتراسوند سه بعدی و حجمی، در لقاح کمکی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. این به ویژه در مورد مقررات پایین صادق است و به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

مقالات پیشنهادی :

انواع سونوگرافی  

الاستوگرافی

سونوگرافی خانم در تهران 

سونوگرافی سینه یا پستان

ارزیابی ذخیره تخمدان

هنگامی که تخمدان تحریک می شود، با افزایش تعداد فولیکول ها پاسخ می دهد. این فولیکول ها استروژن تولید می کنند که به راحتی در سرم مادر قابل اندازه گیری است. تعداد این فولیکول ها و مقدار استروژن تولید شده در مجموع ذخیره تخمدان نامیده می شود. اگر بخواهیم از عوارض بالقوه جدی تحریک بیش از حد اجتناب کنیم، دانش در مورد ذخیره تخمدان بسیار مهم است. توانایی پیش بینی آن دسته از زنانی که احتمال دارد به تحریک بیش از حد مبتلا شوند، برای جلوگیری از چنین عارضه جدی بسیار حیاتی است. نقش اولتراسوند سه بعدی در پیش بینی تحریک تخمدان شامل اندازه گیری حجم تخمدان، تعداد فولیکول های آنترال و جریان خون تخمدان است. اندازه گیری حجم تخمدان با استفاده از سه بعدی هیچ اطلاعات اضافی را در مقایسه با سونوگرافی معمولی اضافه نکرد.اندازه گیری فولیکول های آنترال به عنوان نشانه ای از پاسخ تخمدان به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفت . همه این مطالعات به این نتیجه رسیدند که سونوگرافی سه بعدی هیچ مزیتی نسبت به اولتراسوند دو بعدی معمولی در اندازه گیری فولیکول های آنترال ندارد. پاور داپلر سه بعدی برای اندازه گیری عروق تخمدان به عنوان یک پیش بینی کننده تحریک بیش از حد تخمدان، در مورد اثربخشی آن در پیش بینی پاسخ دهندگان بیش از حد امیدوار کننده است.

 

مدیریت هیپرپلازی آندومتر و بدخیمی آندومتر

هیپرپلازی آندومتر یکی از شایع ترین بدخیمی های زنان است. پیش آگهی معمولاً به دلیل ارائه زودهنگام بسیار خوب است. سونوگرافی مرسوم واژینال و نمونه برداری از لوله در ارزیابی بیمار در معرض خطر سرطان آندومتر حیاتی است. پیش آگهی در مورد کارسینوم آندومتر به اندازه تومور و میزان تهاجم در زمان تشخیص بستگی دارد. درجه تهاجم یک عامل پیش آگهی بسیار مهم است. سونوگرافی دو بعدی مرسوم ترانس واژینال نقش مهمی در تشخیص میزان تهاجم تومور دارد. با این حال، حساسیت و ویژگی زیاد نیست. MRI از این نظر نسبت به سونوگرافی دو بعدی مرسوم ترانس واژینال برتری دارد. با این حال، MRI تهاجمی تر، گران تر، و به راحتی در دسترس نیست . روش نسبتاً جدید سه بعدی ابزاری امیدوارکننده در اندازه گیری عینی حجم آندومتر و عروق آندومتر است. در این روش ابتدا با استفاده از سونوگرافی دو بعدی، حفره آندومتر در حداکثر ضخامت در صفحه ساژیتال اندازه گیری می شود. سپس پایین حجم سه بعدی برای به دست آوردن حجم سه بعدی فعال شد. افزایش حجم 15 ثانیه طول می کشد در حالی که از بیمار خواسته می شود ساکن بماند. پس از ارزیابی دو بعدی، گیت سه بعدی پاور داپلر برای ارزیابی عروق فعال می شود.

می دانیم که میزان تهاجم و فیلتراسیون تومور به اندازه تومور و میزان تشکیل عروق جدید مرتبط است . گالاوان و همکاران در انتشارات خود، 99 زن مبتلا به سرطان آندومتر را مورد بررسی قرار داد. سپس این زنان با آنژیوگرافی پاور داپلر سه بعدی ترانس واژینال قبل از مرحله بندی جراحی مورد ارزیابی قرار گرفتند. حجم اندومتر، شاخص عروقی، شاخص جریان، و شاخص جریان عروقی محاسبه شد. آنها به این نتیجه رسیدند که بررسی سه بعدی پاور داپلر تومور رحم با تهاجم تومور ارتباط بسیار خوبی دارد. این یک روش نسبتا ارزان، ساده و غیر تهاجمی است که می تواند ابزار بسیار مهمی در مدیریت این موارد باشد.

 

ارزیابی توده های آدنکسال

یون متفاوت دقیق بین توده های آدنکس خوش خیم و بدخیم در برنامه ریزی مدیریت بیمار بسیار مهم است. باید به خاطر داشته باشیم که اکثر توده های آدنکس ماهیتی خوش خیم دارند. برای بهینه سازی دقت تشخیصی، بسیاری از ماژول های پیش بینی به کار گرفته شده اند. این ماژول های پیش بینی شامل نشانگرهای بیوشیمیایی، وضعیت یائسگی و یافته های اولتراسوند است. مطالعات بین المللی آنالیز تومور تخمدان (IOTA) بیانیه ای را در مورد چگونگی بهبود استراتژی در تشخیص تومور تخمدان ارائه می دهد. در این اسناد مهم، ویژگی های مورفولوژیکی زیر با جزئیات بسیار مورد مطالعه قرار گرفت که شامل اندازه هر دو تخمدان، ضخامت ضخیم ترین سپتوم، بزرگترین برجستگی های اندازه گیری شده در دو صفحه عمود بر هم و ویژگی عروقی می باشد. در ویژگی عروقی، کل تومور با داپلر رنگی و قدرتی مورد بررسی قرار گرفت که در آن شاخص پلاستیسیته، شاخص مقاومت و حداکثر سرعت سیستولیک ثبت شد.

خطر بدخیمی تخمدان بر اساس یافته های سونوگرافی (شاخص خطر بدخیمی، RMI) رایج ترین روشی است که برای ارزیابی خطر نئوپلاسم تخمدان استفاده می شود. سونوگرافی مقیاس خاکستری به تنهایی در طبقه بندی تومور تخمدان به عنوان خوش خیم یا بدخیم در اکثر موارد بسیار موثر است. با پیشرفت سریع در تکنیک اولتراسوند و معرفی پاور داپلر سه بعدی، ما اکنون برای تمایز بین تومور خوش خیم و بدخیم تخمدان مجهزتر شده ایم. با استفاده از پاور داپلر ترانس واژینال، عروقی بودن تومور منعکس شده توسط محتوای رنگ قابل مشاهده و ارزیابی است. این را می توان با آنالوگ بصری ارزیابی کرد. ما می توانیم شاخص عروقی شدن، شاخص جریان و شاخص جریان عروقی را محاسبه کنیم.

 r/سونوگرافی سه بعدی واژینال

نتیجه

تصویربرداری حجمی سه بعدی مهمترین مزیت در سونوگرافی مدرن پس از معرفی پروب واژینال است. استفاده زیاد از سونوگرافی سه بعدی در به دست آوردن جزئیات ارزشمند پزشکی بدون شک است و می تواند جایگزین اسکن MRI در بیماران زنان و زایمان شود زیرا می تواند نماهای مشابه یا حتی بهتری را ارائه دهد. علاوه بر این، سونوگرافی کم‌هزینه‌تر، استرس کمتری برای بیماران دارد و علاوه بر ساختار، اطلاعات ارزشمندی در مورد عملکرد اندام‌ها ارائه می‌کند. توانایی دستگاه های سونوگرافی سه بعدی برای مشاهده، بازیابی و بازسازی تصاویر در ارائه اطلاعات مفید بالینی قابل توجه است. با توجه به این مزایای سونوگرافی، برای پزشکان ضروری است که از پتانسیل های بزرگ دستگاه اولتراسوند و نرم افزار یکپارچه فراتر از عملکردهای اولیه شناخته شده آگاه باشند. به پزشکان باید آموزش های تخصصی تری در مورد نحوه استفاده از این ماشین ها و نرم افزارها ارائه شود. در نهایت، استفاده از اولتراسوند سه بعدی به طور بالقوه می تواند در زمینه زنان بیشتر از زنان و زایمان ارائه دهد، و دوباره استفاده از آن باید در بین پزشکان تبلیغ شود.

3 بعدی در زنان رحم

رحم طبیعی

هنگامی که در صفحه تاجی  مشاهده می شود، فوندوس رحم صاف یا کمی محدب به سمت بالا به نظر می رسد.ظاهر آندومتر بسته به مرحله چرخه قاعدگی متفاوت است، اما به طور کلی در مقایسه با میومتر دارای بافت اکو یکنواخت و اکوژنیسیته افزایش یافته است. مهم است که رحم در سطح میانی تاجی دیده شود و فوندوس به وضوح دیده شود تا اطمینان حاصل شود که ناهنجاری های رحمی از قلم نمی افتند و رحم کاملاً طبیعی با رحم غیر طبیعی اشتباه گرفته نمی شود. دهانه رحم که به عنوان یک ساختار اکوژنیک لوله ای ظاهر می شود، در نمای تاجی نیز به بهترین شکل قابل مشاهده است. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که دید از طریق مرکز کانال دهانه رحم ممکن است نیاز به نمایش صفحه تاجی متفاوتی با آنچه که نمای میانی تاجی رحم را ارائه می‌دهد، با توجه به درجه ورژن و خم شدن رحم داشته باشد.

 

ناهنجاری های مادرزادی رحم

ناهنجاری های مادرزادی رحم با افزایش خطر پیامد غیرطبیعی بارداری مرتبط است که پس از سپتوپلاستی هیستروسکوپی بهبود می یابد. این بدون شک منطقه ای است که سونوگرافی سه بعدی بیشترین کمک را در آن داشته است و در واحدهایی که در دسترس هستند به بررسی انتخابی تبدیل شده است. در حالی که سونوگرافی سه بعدی و هیستروسالپنگوگرافی، که در آن زمان ابزار استاندارد طلایی برای بررسی ناهنجاری های رحم در نظر گرفته می شد، منجر به تشخیص طبیعی بودن رحم شد، سونوگرافی دو بعدی کمتر اختصاصی بود و منجر به یافته های مثبت کاذب بیشتری شد.

 مزیت اصلی سونوگرافی سه بعدی برای ارزیابی ناهنجاری های رحمی این است که به ما امکان می دهد از فوندوس رحم و طرح کلی سروزی به طور همزمان در صفحه تاجی تصویربرداری کنیم که بدست آوردن آن با سونوگرافی دو بعدی معمولی دشوار و اغلب غیرممکن است. این نما به کاربر این امکان را می دهد که به راحتی یک رحم غیر طبیعی را شناسایی کرده و سپس ناهنجاری را طبقه بندی کند. سونوگرافی سه بعدی اکنون ابزار استاندارد طلایی برای ارزیابی ناهنجاری های رحمی است، زیرا غیرتهاجمی است و برخلاف هیستروسالپنگوگرافی نیازی به قرار گرفتن در معرض اشعه ندارد، اما به همان اندازه حساس است و تمایز نوع ناهنجاری را تسهیل می کند.

از آن زمان سونوگرافی سه بعدی برای تعیین شیوع ناهنجاری های رحمی در گروه های مختلف بیمار و مشخص کردن نتیجه بر اساس ناهنجاری مورد استفاده قرار گرفته است. تقریباً 24٪ از زنان با سقط مکرر حاملگی ممکن است ناهنجاری های رحمی داشته باشند، که تقریباً چهار برابر زنان کم خطر است که شیوع آن در مرتبه 5-6٪ است. از نظر نوع ناهنجاری، توزیع مشابهی بین گروه‌های مختلف مشاهده می‌شود، به‌طوری‌که رحم کمانی شایع‌ترین و پس از آن رحم زیرشاخه و سپس رحم دوشاخ و ناهنجاری‌های پیچیده‌تر مانند رحم دیدلفیس و شاخ‌های تک رحمی کمترین شیوع را دارند. زنانی که دارای رحم زیرمجموعه هستند، نسبت بیشتری از دست دادن سه ماهه اول بارداری را دارند. زنان با رحم کمانی نسبت به زنان دارای رحم طبیعی نسبت به میزان قابل توجهی از دست دادن سه ماهه دوم و زایمان زودرس دارند.

 

فیبروم ها

اخیراً از سونوگرافی سه بعدی برای ترسیم محل دقیق فیبروم ها در رابطه با حفره آندومتر و ساختارهای اطراف آن استفاده شده است. این امر در تریاژ بیماران برای جراحی بسیار مهم است که به موقعیت دقیق فیبروم و میزان درگیری آندومتر بستگی دارد. همچنین این پتانسیل را دارد که در نظارت بر کاهش اندازه فیبروم ها در بیمارانی که آنالوگ های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین دریافت می کنند یا به دنبال آمبولیزاسیون شریان رحمی استفاده می شود.

در مطالعه  بر روی 209 بیمار نابارور که فکر می کردند در سونوگرافی دو بعدی ترانس واژینال یا هیستروسالپنگوگرافی ضایعه داخل رحمی دارند. با استفاده از سونوگرافی انفوزیون نمکی با سونوگرافی 2 بعدی و سپس 3 بعدی، 92 بیمار متعاقباً دارای انواع ضایعات داخل رحمی بودند که نشان دهنده حساسیت و ویژگی به ترتیب 97 و 11 درصد برای سونوگرافی دو بعدی، 87 و 45 درصد برای سونوگرافی سه بعدی بود. و 98 و 100 درصد به ترتیب برای سونوگرافی 2 بعدی نمکی تزریقی. از 59 بیمار که تحت هیستروسکوپی قرار گرفته بودند، حساسیت و ارزش اخباری مثبت سونوگرافی انفوزیون سالین به ترتیب 98 و 95 درصد در ترکیب با سونوگرافی 2 بعدی و 100 و 92 درصد با سونوگرافی سه بعدی بود.

 

تخمدان

تخمدان طبیعی

تخمدان های طبیعی در کنار رحم ظاهر می شوند و در موقعیت نسبی خود در داخل لگن متفاوت هستند. آنها را می توان در 95 درصد از زنان پیش از یائسگی و در 85 درصد از زنان یائسه با استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال مشاهده کرد

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی شبانه روزی

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی کبد

سندرم تخمدان پلی کیستیک

معیارهای مورد استفاده برای تعریف تخمدان پلی کیستیک وجود دوازده یا بیشتر فولیکول به اندازه 2-9 میلی متر یا افزایش حجم تخمدان (بیش از 10 سانتی متر مکعب) است . عروق استرومایی و سرعت جریان خون در زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک بیشتر است ، و پیشنهاد شده است که این ممکن است یکی از دلایلی باشد که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تمایل به تحریک بیش از حد تخمدان دارند . از سونوگرافی سه بعدی برای مقایسه تخمدان های پلی کیستیک با تخمدان های طبیعی استفاده شد و نشان داد که افزایش حجم استرومایی در زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک وجود دارد .

 

کیست های تخمدان

کیست های تخمدان معمولاً با سونوگرافی ترانس واژینال تشخیص داده می شوند که حساسیت 88 تا 100 درصد و ویژگی 62 تا 96 درصد را برای تمایز بین توده های خوش خیم و بدخیم آدنکس ارائه می دهد. کیست‌های خوش‌خیم تخمدان که معمولاً با آن‌ها مواجه می‌شوند، با اطمینان با استفاده از سونوگرافی تشخیص داده می‌شوند، زیرا ظاهر سونوگرافی مشخصی را نشان می‌دهند.

کیست های عملکردی یا ساده تخمدان معمولا کوچکتر با قطر 6 سانتی متر یا کمتر هستند و سونولوسنت هستند. آنها معمولاً کیست های فولیکولار، تک حلقه ای با دیواره بیرونی و داخلی نازک و صاف هستند. کیست‌های اموراژیک معمولاً حاوی موادی شبیه به تار عنکبوت هستند که لایه‌هایی از فیبرین را نشان می‌دهند. لخته های خون ممکن است دیده شوند و با برجستگی های پاپیلری اشتباه گرفته شوند. ثابت‌ترین ویژگی اولتراسونوگرافی آندومتریوما ظاهر معمولی «شیشه زمین» است که با پژواک‌های داخلی سطح پایین منتشر در داخل کیست مشخص می‌شود. آنها دارای دیوارهای ضخیم هستند و برخی از آنها جداشدگی دارند. گاهی اوقات یک یا چند "توده جامد" از دیواره کیست به سمت مجرای کیست بیرون زده است که به عنوان "ندولاریت دیوار" توصیف می شود. ویژگی های اولتراسوند کیست درموئید بسیار متغیر است، از کیستیک غالب تا یکنواخت متراکم متغیر است. اکثر کیست های درموئید به دلیل محتوای چربی و مو به راحتی از طریق سونوگرافی قابل شناسایی هستند. ویژگی متمایز وجود یک فوکوس گسسته و بسیار اکوژنیک با سایه های خلفی (برآمدگی روکیتانسکی) است. سایر ویژگی‌هایی که پاتگنومونیک در نظر گرفته می‌شوند نوارهای ظریف و اکوژنیک هستند که نمایانگر مو در ناحیه کیستیک و وجود سطح مایع چربی است. اگرچه تکنیک‌های سه‌بعدی پتانسیل بهبود دقت تشخیصی اولتراسوند را برای افتراق این کیست‌های تخمدانی خوش‌خیم دارند.

 

سونوگرافی سه بعدی و بدخیمی زنان

اندومتر

اندازه‌گیری ضخامت آندومتر که با استفاده از تصاویر صفحه ساژیتال انجام می‌شود، در حال حاضر برای ارزیابی نیاز به تحقیقات بیشتر در موارد خونریزی پس از یائسگی و ارزیابی احتمال لانه‌گزینی پس از درمان کمک باروری استفاده می‌شود. ضخامت آندومتر زیر 5 میلی‌متر دارای ویژگی 96 درصدی برای حذف بیماری آندومتر در زنان مبتلا به خونریزی پس از یائسگی است. تصویربرداری سونوگرافی سه بعدی ارزیابی حجم آندومتر را در مقایسه با اندازه‌گیری‌های ضخامت آندومتر که توسط اولتراسوند دو بعدی تولید می‌شود، به ما ارائه می‌دهد. با استفاده از حجم برش 13 میلی لیتر، سرطان آندومتر با حساسیت 100٪ و ویژگی 98٪ با استفاده از سونوگرافی سه بعدی تشخیص داده شد، در مقایسه با حساسیت 83٪ و ویژگی 88٪ برای اندازه گیری ضخامت آندومتر با سطوح برش بهینه. 15 میلی متر. یک مطالعه اخیر نشان داده است که شاخص های عروقی آندومتر اندازه گیری شده با استفاده از داپلر سه بعدی علاوه بر ضخامت آندومتر و حجم آندومتر در زنان مبتلا به هیپرپلازی آندومتر یا کارسینوما افزایش می یابد. از میان تمام این متغیرها که با استفاده از تجزیه و تحلیل منحنی ویژگی‌های عملیاتی گیرنده مقایسه شده‌اند، حجم آندومتر بهترین پتانسیل تشخیص سرطان آندومتر را با مساحت زیر منحنی (AUC) 0.73 در مقایسه با مقادیر مربوطه 0.70، 0.62، 0.63 و 0.63 برای ضخامت آندومتر نشان می‌دهد.

 

دهانه رحم

اسکن اولتراسوند در حال حاضر به طور معمول در مدیریت سرطان دهانه رحم مشکوک استفاده نمی شود. پس از کولپوسکوپی و بیوپسی، تصویربرداری انتخابی توموگرافی کامپیوتری یا MRI خواهد بود. با این حال، ممکن است نقش اولتراسوند و سونوگرافی سه بعدی وجود داشته باشد زیرا پروب ترانس واژینال اجازه تقریب نزدیک به دهانه رحم را می دهد و استفاده از سونوگرافی با فرکانس بالا را تسهیل می کند، بنابراین وضوح و کیفیت تصویر را بهبود می بخشد.

 

تخمدان

چندین گروه از اولتراسوند سه بعدی برای بررسی توده های آدنکس و افتراق بیماری های خوش خیم و بدخیم استفاده کرده اند. این یک مشکل برای سونوگرافی معمولی باقی می ماند، تا حد زیادی به دلیل طیف گسترده ای از انواع بافت شناسی تومورهای تخمدان و این واقعیت که تومورهای خاص، به ویژه آنهایی که پتانسیل بدخیم پایینی دارند، ممکن است ویژگی های تومورهای خوش خیم و بدخیم را نشان دهند. روش‌های مختلفی در تلاش برای بهبود قدرت پیش‌بینی اولتراسوند استفاده شده است، از جمله مدل‌های ریاضی، شبکه‌های عصبی و در حال حاضر اولتراسوند سه بعدی .اولتراسوند سه بعدی نسبت به تصویربرداری دو بعدی برتری دارد زیرا تجزیه و تحلیل دقیق تری از اجزای تومور را تسهیل می کند. تصویربرداری سه‌بعدی دید واضح‌تری از ویژگی‌ها، مانند برآمدگی‌های پاپیلاری از دیواره کیست، میزان نفوذ کپسولی تومور و ویژگی‌های دیواره‌های کیست را امکان‌پذیر می‌کند.

 با این حال، تجربه سونوگرافیک باید نقش زیادی در تشخیص چنین ویژگی هایی داشته باشد و باید مشخص شود که آیا این نتایج قابل تکرار هستند یا خیر. یک مطالعه چند مرکزی اخیر که 181 زن با توده آدنکس را بررسی کرد، افزودن ویژگی‌های اولتراسوند سه بعدی را به یک مدل تشخیصی، که شامل ویژگی‌های بیمار، آنتی ژن سرطان (CA) سطح 125 و ویژگی‌های اولتراسوند دو بعدی بود، ارزیابی کرد تا مشخص کند که آیا این ویژگی ظرفیت تشخیصی را بهبود می‌بخشد یا خیر. مدلی برای پیش بینی احتمال بدخیمی توده تخمدانی . استفاده از اولتراسوند سه بعدی به طور قابل توجهی قدرت تشخیصی مدل تشخیصی را برای افتراق تومور بدخیم تخمدان از ضایعات خوش خیم بهبود داد، همانطور که با افزایش AUC 0.92 از 0.82 نشان داد. پاور داپلر سه بعدی نیز برای ارائه اطلاعات تشخیصی اضافی برای تمایز بین توده های تخمدانی خوش خیم و بدخیم پیشنهاد شده است.

در حالی که مورفولوژی ارزیابی شده ذهنی درخت رگ (به عنوان مثال، تراکم عروق، انشعاب، تغییرات کالیبر و پیچ خوردگی) به طور قابل توجهی بین تومورهای خوش خیم و بدخیم متفاوت است، افزودن ویژگی های عروقی به مدل رگرسیون لجستیک حاوی سه متغیر اولتراسوند در مقیاس خاکستری، تفاوت معنی داری نداشت. به طور قابل توجهی دقت تشخیصی را بهبود می بخشد. کمی سازی عینی محتوای رنگی اسکن تومور با استفاده از سونوگرافی سه بعدی پاور داپلر تنها ارزش حاشیه ای را به تصویربرداری در مقیاس خاکستری برای تشخیص تومور بدخیم می افزاید. کارآزمایی‌های بزرگ، تصادفی و کنترل‌شده بیشتری برای تعیین اینکه آیا سونوگرافی سه بعدی مزایای قابل‌توجهی نسبت به سایر روش‌های تصویربرداری در موارد مشکوک به بدخیمی زنان ارائه می‌دهد یا خیر، ضروری است.

مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم 

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری اول

 

ذخیره تخمدان

ذخیره تخمدانی که با اندازه و کیفیت استخر فولیکولی تخمدان باقی مانده در هر زمان مشخص می شود، پتانسیل باروری یک زن را منعکس می کند. ارزیابی دقیق ذخیره تخمدان قبل از شروع ART مهم است، زیرا به متخصصان اجازه می‌دهد تا درمان بیمار را فردی کنند. اساساً سه پارامتر وجود دارد که باید هنگام استفاده از سونوگرافی برای ارزیابی ذخیره تخمدان در نظر گرفت:

 

تعداد فولیکول آنترال

حجم تخمدان

جریان خون استرومایی

 

حجم تخمدان را می توان با استفاده از داده های سونوگرافی سه بعدی با اطمینان و دقت بیشتری محاسبه کرد. اگر حجم کمتر از 3 سانتی متر مکعب باشد، احتمال پاسخ ضعیف وجود دارد، اما اگر بیش از 10 سانتی متر مکعب باشد، تخمدان را می توان پلی کیستیک در نظر گرفت و بیمار در معرض خطر افزایش سندرم تحریک بیش از حد تخمدان است. با این حال، مطالعات با استفاده از اولتراسوند سه بعدی برای بررسی رابطه بین حجم تخمدان و نتایج IVF نتایج متفاوتی را ایجاد کرده‌اند و نشان می‌دهند که حجم ممکن است پیش‌بینی‌کننده مهمی نباشد.

مطالعاتی که تعداد فولیکول‌های آنترال را ارزیابی می‌کنند نسبت به مطالعاتی که اندازه‌گیری حجم تخمدان را ارزیابی می‌کنند، تشویق‌کننده‌تر بوده‌اند، زیرا به نظر می‌رسد که همبستگی مثبت‌تری با نتایج IVF نشان می‌دهند. از سونوگرافی ترانس واژینال می توان برای ارزیابی تعداد فولیکول های آنترال با قطر بین 2 تا 10 میلی متر در مرحله اولیه فولیکولی چرخه قاعدگی استفاده کرد. اگر در مجموع کمتر از هفت فولیکول وجود داشته باشد، پاسخ ضعیف به تحریک تخمدان محتمل است، در حالی که سندرم تحریک بیش از حد تخمدان در زنان با بیش از دوازده فولیکول در هر یک از تخمدان ها شایع تر است . اگرچه تکرارپذیری اندازه‌گیری تعداد فولیکول‌های آنترال با سونوگرافی سه بعدی در مقایسه با سونوگرافی دو بعدی  بهبود می‌یابد، پیش‌بینی پاسخ تخمدان در طول ART برای تعداد فولیکول‌های آنترال مشابه است، صرف نظر از اینکه اندازه‌گیری‌ها با استفاده از تکنیک‌های دو بعدی یا سه بعدی انجام شده است.

 

پذیرش آندومتر

لانه گزینی موفقیت آمیز پس از انتقال جنین در درجه اول به کیفیت و صلاحیت جنین بستگی دارد، اما تحت تأثیر آندومتر و توانایی آن در پذیرش بلاستوسیست در حال رشد (پذیرش آندومتر) نیز قرار می گیرد و بعید است که در آندومتر با اندازه کمتر از 5 میلی متر رخ دهد. مطالعات انجام شده هیچ تفاوت معنی‌داری بین اندازه‌گیری‌های ضخامت آندومتر یا حجم آندومتر در بیمارانی که باردار شدند در مقایسه با کسانی که باردار نشدند نشان ندادند، اما مطالعات نشان می‌دهد که حداقل حجم 2.0-2.5 سانتی‌متر مکعب برای انجام لانه‌گزینی مورد نیاز است. هیچ بارداری در بیمارانی با حجم آندومتر کمتر از 1 سانتی‌متر مکعب رخ نداده است و زمانی که حجم آندومتر کمتر از 2 سانتی‌متر مکعب باشد، نرخ لانه‌گزینی به‌طور قابل‌توجهی کمتر است. مشخص نیست که آیا اندازه‌گیری‌های حجم اطلاعات پیش‌بینی‌کننده‌تری نسبت به اندازه‌گیری‌های استاندارد دوبعدی ضخامت آندومتر ارائه می‌دهند، زیرا این امر در کارآزمایی‌های تصادفی و کور به‌طور کامل ارزیابی نشده است.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT