• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی سه بعدی واژینال|سونوگرافی سه بعدی رحم


سونوگرافی سه بعدی واژینال


سونوگرافی سه بعدی واژینال سونوگرافی سه بعدی (3D USG) یک روش تصویربرداری سریع در حال تحول است که پتانسیل بسیار خوبی برای استفاده در زنان و زایمان دارد. حساسیت و ویژگی آن نزدیک به 100 ٪ برای تشخیص ناهنجاری های مادرزادی رحم ، قابل مقایسه با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و لاپاروسکوپی است. با استفاده از سه بعدی USG ، می توان نمای تاجی از رحم را بدست آورد ، که به وضوح کانتور خارجی رحم را بیان می کند و اطلاعات دقیقی در مورد شکل حفره ارائه می دهد.

اگرچه ممکن است USG سه بعدی در آندومتر نازک عملکرد خوبی نداشته باشد ، ترکیب آن با سونوگرافی تزریق شور (SIS) بر این مشکل غلبه می کند. تحقیقات نشان می دهد که USG سه بعدی نسبت به سونوگرافی دو بعدی (2D USG) در تعریف و نقشه برداری از ضایعات رحم مانند فیبروم ، آدنومیوز و سینچیای داخل رحمی حساس تر و خاص تر است. در موارد مشکوک به بدخیمی ، USG سه بعدی عمدتاً در ارزیابی اولیه بیماران استفاده می شود.

اندازه گیری شاخص های مختلف و نقشه برداری از معماری عروقی با داپلر قدرت سه بعدی برای ارزیابی توده های Adnexal ارائه شده است. اگرچه برخی از مطالعات امید را افزایش داده است ، اما در مورد استفاده ، موفقیت و محدودیت های آن به اجماع حاصل نمی شود. در Urogynecology ، USG 3D Transbial یک ابزار ارزشمند است ، زیرا دسترسی فوری به هواپیمای محوری را فراهم می کند ، که به وضوح رابطه واژن ، مجرای ادرار ، روده و کف لگن عضلانی را نشان می دهد.

مطالعات گزارش می دهد تفاوت معنی داری بین اندازه گیری USG 3D و MRI برای ارزیابی کف لگن وجود ندارد. در نتیجه ، اضافه کردن USG سه بعدی به تمرینات ژنتیکی روتین می تواند برای پزشکان مفید باشد ، زیرا نتایج سریع و دقیقی را در یک محیط نسبتاً مقرون به صرفه ارائه می دهد.برای اطلاعات بیشتر سونوگرافی سه بعدی رحم رامطالعه کنید

https://www.alvandsono.ir/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=109/سونوگرافی سه بعدی واژینال
قابل اعتماد و متخصص:
فناوری سونوگرافی سه بعدی (3D USG) ، که سه دهه پیش توسعه یافته است ، در ابتدا در زنان و زایمان مورد استفاده قرار گرفت. با این حال ، موفقیت آن علاقه ای به پتانسیل آن در زنان و زایمان ایجاد کرد. مطالعات تاکنون نشان داده است که USG سه بعدی می تواند یک ابزار مفید و در برخی زمینه ها یک ابزار ضروری در ارزیابی بیمار زنان باشد.

همانطور که در سونوگرافی دو بعدی (2D USG) ، رویکرد transvaginal در معاینه زنان و زایمان با 3D USG ترجیح داده می شود. مبدل هنوز در نزدیکی منطقه مورد علاقه قرار دارد و یک جارو سریع در زاویه مورد نظر انجام می شود. از داده های اکتسابی برای به دست آوردن یک حجم استفاده می شود.

داده های ذخیره شده الکترونیکی برای نمایش سه هواپیمای متعامد پردازش می شوند. این هواپیماها می توانند به صورت دلخواه چرخانده یا منتقل شوند و می توانند برای ایجاد یک تصویر سه بعدی واحد متحد شوند. دستکاری داده های حجم اکتسابی برای بررسی یک ساختار خاص ، مانند ارائه سطح برای ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی رحم امکان پذیر است. گزینه دیگر مشاهده حجم در برش ها ، مانند توموگرافی رایانه ای است. به این تصویربرداری چند برش گفته می شود. تعداد برش ها و فضای بین آنها تعریف شده توسط کاربر است.

حجم داده ، که در چند ثانیه هنگام جارو به دست می آید ، می تواند بعداً ذخیره و بررسی شود. این زمان معاینه را کوتاه می کند و امکان دستکاری و مرور داده ها حتی در غیاب بیمار را امکان پذیر می کند. همچنین می تواند برای مشاوره همکاران ، حسابرسی و اهداف آموزشی استفاده شود.

یک ویژگی برجسته 3D USG توانایی آن برای به دست آوردن تصاویر در هواپیماهای قبلاً در دسترس با استفاده از 2D USG است. هواپیمای تاج می تواند اطلاعات مفصلی در مورد رحم و adnexa ارائه دهد ، و به ویژه در تشخیص ناهنجاری های مادرزادی رحم مفید است (شکل 1). به همین ترتیب ، کف لگن را می توان در هواپیمای محوری با استفاده از 3D USG ارزیابی کرد. علاوه بر این ، کاربر توسط این هواپیماهای معمولی محدود نمی شود.

 برای آگاهی بیشتر سونوگرافی خانم ،عکس رنگی رحم ،بهترین مرکز سونوگرافی تهران رامطالعه کنید

https://www.alvandsono.ir/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=109/سونوگرافی سه بعدی واژینال

قابل اعتماد و متخصص:
ناهنجاریهای مادرزادی
ناهنجاری های مادرزادی رحم به دلیل توسعه ناموفق و/یا همجوشی مجاری مولر یا عدم موفقیت در جذب سپتات رحم ایجاد می شود. شیوع ناهنجاری های مادرزادی رحم در جمعیت عمومی 5.5 ٪ ، 8 ٪ در جمعیت نابارور و 3 /13 ٪ در زنان مبتلا به سقط جنین مکرر گزارش شده است [1]. رابطه این ناهنجاری ها با ناباروری و پیامدهای نامطلوب بارداری به خوبی ثبت شده است. رحم سپتامبر ، شایع ترین ناهنجاری رحم ، با ناباروری و سقط خود به خود همراه است [2].

نقص وحدت ، یعنی تکشاخ ، بیچاره و رحم Didelphic ، خطر سقط جنین ، زایمان زودرس و سوء استفاده جنین را افزایش می دهد. هنگامی که یک نقص جزئی در نظر گرفته شد ، رحم قوس دار خطر تلفات حاملگی سه ماهه دوم را افزایش می دهد
تصویر سه بعدی از یک رحم قوس. لطفاً توجه داشته باشید که در حالی که کانتور خارجی رحم طبیعی است ، در حفره تورفتگی خفیف وجود دارد
نقش USG سه بعدی در تشخیص آدنومیوز اخیراً مورد بررسی قرار گرفته است. منطقه اتصالی ، مرز مختل شده بین لایه آندومتر پایه و آندومتر در بیماران مبتلا به آدنومیوز ، در کلیه هواپیماهای USG 3D به وضوح قابل مشاهده است. Exacoutos و همکاران. گزارش شده است که حساسیت USG سه بعدی (91 ٪) در تشخیص آدنومیوز به طور قابل توجهی بهتر از 2D USG بود ، اما ویژگی و دقت آن مشابه بود [17].

لوسیانو و همکاران. 54 زن قبل از یائسگی که برای هیسترکتومی با استفاده از 3D USG برنامه ریزی شده بودند ، مورد بررسی قرار گرفت و نتایج را با یافته های هیستوپاتولوژیک مقایسه کرد. آنها اظهار داشتند که در بیمارانی که سابقه فرسایش آندومتر یا درمان پزشکی ندارند ، وجود دو یا چند نشانگر USG سه بعدی آدنومیوز 90 ٪ دقت ، حساسیت 92 ٪ و 83 ٪ ویژگی را به همراه داشت که با نتایج MRI قابل مقایسه بودند. با این حال ، آنها خاطرنشان كردند كه دقت USG سه بعدی در بیمارانی كه تحت عمل جراحی آندومتر یا درمان پزشکی قرار گرفته اند به 50 ٪ كاهش یافته است [18]. این احتمالاً به دلیل از بین رفتن کنتراست در آندومتر بسیار نازک است.

از دستگاه های داخل رحمی (IUD) برای پیشگیری از بارداری استفاده می شود. IUD های بدخلقی یا کسانی که در میومتر تعبیه شده اند ممکن است باعث خونریزی غیر طبیعی و درد لگن شود. 2D USG معمولاً می تواند شافت دستگاه را نشان دهد.

با این حال ، ممکن است نتواند بازوهای جانبی را نشان دهد. سایه آکوستیک شافت ممکن است مشاهده موقعیت دقیق IUD در حفره را دشوار کند. علاوه بر این ، دستگاه های داخل رحمی با انتشار Levonorgestrel دارای قطعات مسی نیستند و مکان یابی در حفره سخت تر هستند. دیدگاه تاج از رحم در UTERS 3D USG می تواند به وضوح کل IUD ، موقعیت آن در حفره و ارتباط آن با میومتر را نشان دهد [19].

همچنین بخوانید: اکوکاردیوگرافی قلب جنین، سونوگرافی غربالگری

https://www.alvandsono.ir/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=109/سونوگرافی سه بعدی واژینال

هنگام برنامه ریزی برای جراحی برای آندومتریوز لگن عمیق (مرگ) ، مهم است که از مکان و اندازه گره های آندومتریوتیک و همچنین درگیری آنها با ساختارهای لگن و اندامها بدانید. MRI و 2D USG متداول ترین روشهای تصویربرداری برای تعیین این موارد هستند.

Bazot و همکاران. حساسیت 87 ٪ و دقت 86 ٪ برای قالب با استفاده از USG 2D transvaginal را گزارش کرد [20]. اجرای تکنیک 2D USG "حساسیت" ، ویژگی 95 ٪ و حساسیت 90 ٪ را ارائه داد [21]. اخیراً ، Guerriero و همکاران. نقش 3D USG در مرگ را بررسی کرد. آنها نتیجه گرفتند که در حالی که حساسیت و ویژگی 2D USG و 3D USG برای درگیری رکتوزیگموئید از نظر آماری متفاوت نبود ، 3D USG منفی های کاذب را 47-75 ٪ کاهش داد و در مکان های غیر انتهایی به طور قابل توجهی خاص تر بود ، یعنی لیگامانهای رحم ، سپتوم رکتوویاپینال. ، و Fornix واژن [22].

فناوری USG سه بعدی نه تنها در تکنیک های 2D فعلی بهبود می یابد ، بلکه برنامه های جدیدی مانند محاسبه حجم خودکار نیز ارائه می دهد. محاسبه حجم خودکار مبتنی بر سونوگرافی (SonoAVC ، GE Medical Systems) یکی از این برنامه ها است که ساختارهای هیپوچوئیک را مشخص می کند و حجم آنها را از مجموعه داده های سه بعدی به دست می آورد. این ماده به طور عمده برای شمارش فولیکول های آنترال و نظارت بر رشد فولیکول در چرخه های لقاح آزمایشگاهی (IVF) استفاده می شود (شکل 6).

این امر به ویژه در بیمارانی که دارای ذخیره خوب تخمدان هستند ، مفید است ، که در آنها این دو معاینه وقت می گیرند و محاسبه اشتباه بیشتر است. اندازه گیری فولیکول ها با استفاده از SONOAVC به طور قابل توجهی زمان معاینه را کاهش می دهد [23] ، که در یک کلینیک شلوغ IVF بسیار ارزشمند است. در دو مطالعه خود ، آتا و همکاران. نتیجه گرفت که فناوری SonoAVC باعث صرفه جویی در وقت می شود ، اندازه گیری های دقیقی را انجام می دهد و بسیار قابل تکرار است. مضرات آن نیاز به پردازش و عملکرد دستی گاه به گاه است
اما فواید سونوگرافی سه بعدی برای تمرین شما حتی بیشتر است. این فناوری نوید می دهد با بهبود توانایی زنان و زایمان در تصمیم گیری های مطمئن و آگاهانه ، مراقبت از بیمار را پیش ببرد.

https://www.alvandsono.ir/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=109/سونوگرافی سه بعدی واژینال

2D در مقابل سونوگرافی سه بعدی

شما با سونوگرافی سنتی آشنا هستید ، که تصاویر مسطح و 2D را فقط از هواپیماهای ساژیتال و عرضی بدن بیمار ارائه می دهد. نوآوری های اخیر در فن آوری اکنون قادر به بازسازی هواپیمای تاج با استفاده از تصاویر سونوگرافی سه بعدی است که واقع بینانه تر از اندام های داخلی هستند.

مزایای بالینی واقعی اضافه کردن سونوگرافی سه بعدی

حتی اگر هرگز خودتان از سونوگرافی سه بعدی استفاده نکرده اید ، ممکن است آن را از استفاده از آن در زنان و زایمان تشخیص دهید. این فناوری وظیفه ارائه تصاویر پزشکان و والدین انتظار را دارد که به مراتب بسیار طولانی تر از سونوگرام معمولی هستند.

با این حال فواید سونوگرافی سه بعدی فراتر از بارداری است. در واقع ، یک شواهد در حال رشد نشان می دهد که این رویکرد می تواند یک پیشرفت مفید از سونوگرافی استاندارد باشد و در بسیاری موارد ، توانایی پزشک را در تشخیص دقیق نگرانی های خاص زنان و زایمان بهبود می بخشد. مزایای اضافه کردن سونوگرافی سه بعدی شامل موارد زیر است:

تشخیص ناهنجاری های مادرزادی. نزدیک به 17 درصد از زنان مستعد به سقط جنین مکرر در یک مطالعه ، ناهنجاری های مادرزادی رحم داشتند. در مقایسه با سونوگرافی سنتی ترانس واژینال - که حدود 60 تا 82 درصد از این ناهنجاری ها را مشخص می کند - براساس تحقیقات منتشر شده در مجله سونوگرافی در پزشکی ، سونوگرافی سه بعدی می تواند آنها را با دقت 88 تا 100 درصد تشخیص دهد.

تصویربرداری سه بعدی با استفاده از تزریق شور برای از بین بردن حفره رحم یک رحم سپتامبر

مکان یابی فیبروم و پولیپ. تحقیقات منتشر شده در سونوگرافی نشان می دهد که سونوگرافی سه بعدی در مشخص کردن محل تومورهای فیبروئید و پولیپ های آندومتر در برخی از بیماران مفیدتر از فناوری 2D است.

 همچنین بخوانید: سونوگرافی چیست؟، سونوگرافی سه بعدی رحم،سونوگرافی خانم

https://www.alvandsono.ir/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=109/سونوگرافی سه بعدی واژینال

تصویر سه بعدی رحم با یک فیبروئید قرنیه

شناسایی چسبندگی های رحم. همچنین به عنوان Synechiae رحم شناخته می شود ، چسبندگی های رحم می توانند باروری را مختل کنند. به نظر می رسد سونوگرافی سه بعدی نسبت به روشهای سنتی مانند هیستروسالپینگوگرام در شناسایی این چسبندگی ها مؤثرتر است.
بررسی قرار دادن دستگاه داخل رحمی (IUD). متخصص زنان و زایمان معمولاً از سونوگرافی 2D برای قرار دادن IUD استفاده می کنند ، اما این رویکرد کاملاً IUD را به طور کامل تجسم نمی کند. پزشکان با استفاده از سونوگرافی سه بعدی می توانند کل دستگاه را در هواپیمای تاج در حالی که مدت زمان امتحان را کوتاه نگه دارند ، مشاهده کنند. این همچنین نشان داده شده است که به بهبود میزان تشخیص IUD هایی که در بافت رحم تعبیه شده اند ، کمک می کند ، یک مطالعه دیگر که در سونوگرافی منتشر شده است ، خاطرنشان کرد: منبع قابل توجهی از درد و خونریزی غیر طبیعی در برخی از بیماران.

با توجه به تمام مزایای سونوگرافی سه بعدی ، این فناوری به طور قابل توجهی توانایی یک متخصص زنان در تشخیص دقیق را بهبود می بخشد. محققان بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد دریافتند که سونوگرافی سه بعدی در 53 درصد از بیمارانی که یافته های غیر طبیعی در سونوگرافی 2D دارند ، به متخصص زنان و زایمان کمک می کند. این بدان معناست که شما می توانید با اطمینان از تصمیم گیری های بالینی فوری احساس اطمینان کنید - و هنگامی که فناوری سه بعدی در نوک انگشتان شما قرار دارد ، بیماران شما حتی نیازی به ترک مطب خود برای تصویربرداری پیشرفته ندارند.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT