• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شرایط سونوگرافی حاملگی|انواع سونوگرافی بارداری|سونوگرافی بارداری اول


شرایط سونوگرافی حاملگی

شرایط سونوگرافی حاملگی؛ در دوران بارداری سه سونوگرافی انجام می شود. اما اولی جایگاه ممتازی دارد. زیرا شما برای اولین بار است که کودک خود را می بینید. از آنجایی که این سونوگرافی نشاط جنین را تجزیه و تحلیل می کند، هر گونه ناهنجاری را تشخیص می دهد، ما این مرحله ضروری را بررسی می کنیم.

X/شرایط سونوگرافی حاملگی

 

اگر سوالی در مورد سونوگرافی دارید و یا پزشک برایتان سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

اولین سونوگرافی اجباری حدود 12 هفته بعد از آمنوره انجام می شود. برای سونوگرافی سه ماهه دوم و سونوگرافی سه ماهه سوم به ترتیب باید منتظر هفته 22 و 32 آمنوره باشید. اولتراسوند یک تکنیک تصویربرداری پزشکی است که از سونوگرافی برای تجسم جنین استفاده می کند. کاوشگر "برش" می گیرد، یعنی بدن را "برش" می کند. سونوگرافی اغلب به صورت خارجی انجام می شود و یک پروب به سادگی روی شکم حرکت می کند. گاهی اوقات ممکن است آندواژینال باشد و سپس پروب وارد واژن شود. در روز معاینه، پوست معده نه خیلی خشک و نه خیلی چرب باشد. بنابراین، به ویژه به کرم های ضد کشیدگی توجه کنید، بهتر است از قرار دادن آنها در روز بزرگ خودداری کنید، برای تسهیل عبور سونوگرافی از پوست، پزشک ژل آبی را روی شکم قرار می دهد.

 

امتحان معمولا حدود 30 دقیقه طول می کشد. اگر پزشک خیلی پرحرف نیست نگران نباشید: سونوگرافی نیاز به حداکثر تمرکز و هوشیاری دارد. پس از پایان امتحان می توانید تمام سوالات مورد نظر خود را بپرسید.

 

اولین سونوگرافی برای چیست؟

این اولین معاینه امکان بررسی:

 

تعداد جنین ها و در نتیجه اینکه آیا ما دوقلو خواهیم داشت یا چرا که نه، سه قلو! همچنین به طور دقیق تاریخ لقاح کودک را تعیین می کند، که برای نظارت بر رشد آن و عدم خطر فراتر از دوره بارداری ضروری است.

نشاط نوزاد: سونوگرافیک فعالیت جنین را در صورت متحرک بودن و زیاد بودن حرکات مشاهده می کند.

مورفولوژی نوزاد: پزشک مطمئن می شود که هیچ گونه ناهنجاری مورفولوژیکی وجود ندارد. جمجمه‌اش را معاینه می‌کند، بررسی می‌کند که دو دست و دو پا دارد و هر یک از اندام‌هایش به‌خوبی به ۳ قسمت (ساعد، بازو، دست) تقسیم شده‌اند که قلبش در سمت چپ است. همچنین توجه می کند که دیواره قدامی شکم به خوبی بسته باشد، معده و مثانه در جای خود قرار گیرند. او نگاه می کند تا ببیند آیا ستون مهره (ستون فقرات) هیچ گونه ناهنجاری را نشان نمی دهد... توجه ویژه ای نیز به محیطی که نوزاد در آن زندگی می کند معطوف می شود: میزان مایع آمنیوتیک، مطالعه و محل جفت.

شفافیت نوکال، یعنی ضخامت پشت گردن جنین. اندازه گیری آن امکان تشخیص هر گونه ناهنجاری کروموزومی مانند تریزومی 21 و برخی ناهنجاری های شدید را ممکن می سازد. پس از دوره بسیار دقیق 12 هفته آمنوره، نشانه ها تغییر می کنند و اندازه گیری شفافیت نوکال دیگر قابل توجه نیست.

 

تشخیص زودهنگام تریزومی 21

از سال 2009، غربالگری تریزومی 21 در دو مرحله توصیه شده است. علاوه بر اندازه‌گیری شفافیت نوکال، معاینه دیگری نیز وجود دارد: آزمایش «مارکر سرم». این شامل یک آزمایش خون از مادر است که باید پس از اولین سونوگرافی انجام شود. این آزمایش وجود پروتئین PAPP-A و هورمون ßHCG را اندازه گیری می کند. ترکیب این دو ارزیابی و سن مادر امکان ارزیابی کمی از خطر تریزومی 21 را فراهم می کند. لطفاً توجه داشته باشید که این فقط ارزیابی یک خطر است. این معاینه تشخیص تریزومی 21 را ممکن نمی سازد.

 

سونوگرافی بارداری چیست؟

اولتراسوند یک تکنیک پزشکی است که امکان کاوش در بدن انسان را طبق فرآیندی مشابه رادار با استفاده از سونوگرافی فراهم می کند. تا به امروز، کارهای علمی زیادی به این موضوع اختصاص یافته است و هیچ اثر نامطلوبی به استفاده از اولتراسوند در تشخیص پزشکی نسبت داده نشده است.

 

سونوگرافی بارداری چگونه انجام می شود؟

برای انجام سونوگرافی حاملگی، یک سنسور گیرنده فرستنده روی پوست شکم شما می لغزد و پس از پخش ژلی که برای ارتقای عبور سونوگرافی است، قرار می گیرد. در شرایط خاص، استفاده از حسگر مناسبی که در واژن قرار می گیرد، سودمند است تا تا حد امکان به ساختارهای مورد مطالعه نزدیک شود. در مورد دوم، سنسور در یک کاندوم یکبار مصرف بسته بندی می شود. دردناک نیست و برای بارداری بی خطر باقی می ماند.

این معاینه پزشکی نیاز به حداکثر تمرکز و هوشیاری اپراتور دارد. بنابراین از سکوت احتمالی او تعجب نکنید، او بهتر می تواند یافته های خود را با شما در میان بگذارد که امتحانش تمام شود. مراقب باشید، این کاوش، که نباید به یک نمایش ویدیویی تبدیل شود، ممکن است با حضور بیش از حد افراد مختل شود.

گزارش معاینه به همراه تصاویر مربوطه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 

در سونوگرافی بارداری چه مواردی کنترل می شود؟

معاینه در دوران بارداری دارای چهار بخش است که اهمیت نسبی آن با توجه به اصطلاح متفاوت است:

ارزیابی سر زندگی (فعالیت قلبی، حرکات و غیره).

مطالعه بیومتریک با اندازه‌گیری قسمت‌های خاص به منظور مشخص کردن شروع بارداری (اگر معاینه زودهنگام باشد) و نظارت بر رشد.

تجزیه و تحلیل مورفولوژیکی با مشاهده ساختارهای تعریف شده جنین (ارگان ها یا قسمت هایی از اندام ها) که به دلیل مفید بودن آنها در تشخیص آسیب شناسی های مکرر و/یا شدید شناخته شده است.

مشاهده محیط جنین (مایع آمنیوتیک، جفت، داپلر ...).

ترکیبی از همه این عناصر یک معاینه بهداشتی برای کودک شما است که با هیچ روش دیگری غیرقابل دسترسی است و اطلاعاتی را در مورد وضعیت فوری او و همچنین در مورد خطرات آسیب شناسی خاصی که ممکن است بعداً در دوران بارداری یا حتی پس از تولد ظاهر شود، ارائه می دهد. بسیاری از ناهنجاری ها نیز قابل تشخیص هستند و بهبود مداوم تجهیزات و دانش علمی به طور منظم عملکرد تشخیصی را افزایش می دهد.

 

با این حال، هر ارزیابی اولتراسوند، حتی با صلاحیت انجام شده، محدودیت های خود را دارد:

به طور کلی مناسب تر است که تحقیقات را بر روی عناصر واقعا مفید متمرکز کنیم، به همین دلیل است که اکثر پزشکان به پروتکل های معاینه از پیش تعیین شده مراجعه می کنند.

عملکرد نظری سونوگرافی در شرایط خاص مربوط به دیواره مادر، موقعیت جنین یا پایان نامناسب معاینه کاهش می یابد که می تواند منجر به درک ضعیف واقعیت شود.

همه چیز به سونوگرافی نیست.

بنابراین، سونوگرافی طبیعی زایمان به هیچ وجه تضمین کننده عدم وجود ناهنجاری در بدو تولد نیست. با وجود صلاحیت و جدیت سونوگرافیک، تنها 60 درصد ناهنجاری ها در دوران بارداری تشخیص داده می شوند.

به دوره های توصیه شده توسط پزشک خود احترام بگذارید. معاینات معمول معمولاً در هفته های 12، 22 و 32 کامل آمنوره (عدم قاعدگی) انجام می شود، اما البته برخی شرایط ممکن است منجر به انجام بیشتر معاینات یا در تاریخ های مختلف شود. مدت زمان بررسی قابل پیش بینی نیست و به شرایط محلی و پیچیدگی ارزیابی بستگی دارد.

 

در کلینیک سنت آمه، ما موارد زیر را انجام می دهیم:

سونوگرافی زنان بارداری که به آن "سونوگرافی غربالگری" می گویند:

سونوگرافی غربالگری اول: بین 11 تا 14 SA. این اجازه می دهد تا تاریخ بارداری را تعیین کنید، مقیاس پذیری خوب و رشد خوب جنین را بررسی کنید. شفافیت نوکال جنین را به عنوان بخشی از غربالگری تریزومی 21 و ناهنجاری های کروموزومی اندازه گیری می کند.

سونوگرافی غربالگری دوم: بین 21 تا 23 SA. این اجازه می دهد تا تجزیه و تحلیل مورفولوژیکی دقیق جنین، اندام به اندام، به منظور تشخیص هر گونه ناهنجاری.

سونوگرافی سه ماهه سوم: حدود 32 SA. امکان بررسی رشد خوب جنین، موقعیت نوزاد و جفت را فراهم می کند. + کل مورفولوژی را دوباره بررسی می کند.

 

سونوگرافی زنان و زایمان بارداری که "تشخیص" نامیده می شود:

در صورت وجود یک ناهنجاری خاص مشکوک یا اثبات شده در کودک شما (مشکلات رشد یا ناهنجاری بدشکلی)، در صورت داشتن یک سابقه خاص یا در صورت بروز عوارض حاملگی (به اصطلاح حاملگی "آسیب شناختی")، ما این کار را انجام می دهیم. سونوگرافی های اضافی به منظور روشن شدن بیشتر ناهنجاری مشکوک.

 

سونوگرافی زنان:

در سونوگرافی خانم خارج از بارداری آنها در صورت مشکوک به ناهنجاری، به کنترل اندام های لگنی اجازه می دهند: رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها. در زمینه ناباروری زوجین امکان ارزیابی سونوگرافی اندام های تناسلی و شمارش فولیکول ها در صورت تحریک تخمک گذاری را فراهم می کنند.

در طول دوره طبیعی بارداری، سونوگرافی در دوره های مختلف انجام می شود و نوزاد از نظر رشد و خطرات احتمالی ارزیابی می شود. این ارزیابی پریناتولوژیک نامیده می شود. توسط متخصصین زنان و زایمان و پریناتولوژیست آموزش دیده انجام می شود. دستگاه های سونوگرافی مورد استفاده در این ارزیابی ها کاملاً پیشرفته هستند و اطلاعات دقیق و راهنمایی بیشتری در مورد جنین ارائه می دهند. سونوگرافی دقیق در مورد وجود ناتوانی و/یا ناهنجاری کروموزومی در حالی که جنین در رحم است هشدار می دهد. اگر مشکوک به خطر باشد، می توان در مورد بررسی های بیشتر مانند آمنیوسنتز و بیوپسی پرزهای کوریونی تصمیم گرفت. وضعیت جنین را می توان زمانی که در رحم است مشخص کرد.

 

فهرست سونوگرافی 

سونوگرافی دقیق در کدام دوره های بارداری انجام می شود؟

سونوگرافی در اوایل بارداری برای چه کسانی مفید است؟

سونوگرافی سطح سوم به چه معناست؟

چرا سونوگرافی چهار بعدی در دوران بارداری انجام می شود؟

مزایای سونوگرافی سه و چهار بعدی چیست؟

مقالات پیشنهادی :

ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

سونوگرافی خانم در تهران

سونوگرافی دقیق در کدام دوره های بارداری انجام می شود؟

اولین مورد از ارزیابی های دقیق سونوگرافی بین هفته های 6 تا 11 بارداری انجام می شود و "سونوگرافی اوایل بارداری" نام دارد. در این بررسی، "هفته واقعی" بارداری و "وضعیت رشد کودک" مورد بررسی قرار می گیرد. در این اولین تصویربرداری سونوگرافی دقیق؛

تعداد جنین (چه حاملگی تک قلو یا چند قلویی)

وجود حاملگی داخلی (خارج از رحم) بررسی می شود.

با اندازه گیری جنین مشخص می شود که آیا متناسب با هفته بارداری رشد می کند یا خیر.

ساختارها در نواحی مانند قلب، مغز، ساختار عروق بزرگ، مثانه، ستون فقرات (خواه بسته باشد)، ضخامت نوکال (افزایش در برخی بیماری های کروموزومی)، کلیه ها، دیواره شکم،

استخوان بینی، ساختارهای صورت و مکان آنها تحت نظارت قرار می گیرد.

محل شریک جنسی نوزاد (جفت)، وجود آب کافی و مناسب بودن دستگاه تناسلی مادر برای بارداری ارزیابی می شود.

دومین معاینه سونوگرافی دقیق هفته 18 تا 23 بارداری. بین هفته ها انجام می شود

 

سونوگرافی در اوایل بارداری برای چه کسانی مفید است؟

این سونوگرافی از هفته ششم تا یازدهم بارداری انجام می شود و «هفته واقعی» بارداری و «وضعیت رشد نوزاد» را نشان می دهد.

با سونوگرافی انجام شده در این هفته می توان تعداد جنین (اعم از تک قلو یا چند قلو بودن بارداری) و بارداری داخلی را تایید کرد.

در مواردی که سونوگرافی در اوایل بارداری مفید است، برای زنان بارداری که از هفته بارداری خود مطمئن نیستند (زنان بارداری که از آخرین دوره قاعدگی خود اطلاعی ندارند یا مطمئن نیستند)، زنان بارداری که قبلا سقط جنین داشته اند یا حاملگی خارج رحمی و زنان باردار با درد لگن یا خونریزی.

 

سونوگرافی سطح سوم به چه معناست؟

معاینه سونوگرافی دقیق که به سطح دوم معروف است، سونوگرافی سطح 3 با اضافه شدن معاینه قلب جنین نامیده می شود.

سونوگرافی سطح سوم بین هفته های 18 تا 23 بارداری. تمام بدن نوزاد مانند مغز، صورت، ستون فقرات، قلب، معده، روده ها، کلیه ها، دست ها، بازوها و پاها از نظر آناتومیک بررسی می شود.

در عین حال محل و ساختار شریک کودک که ما آن را جفت می نامیم، میزان آب نوزاد و رشد جنین نیز ارزیابی می شود.

در بیشتر موارد، خانواده ها می توانند با یاد گرفتن اینکه نوزادشان به طور طبیعی رشد می کند، آسوده خاطر شوند. علاوه بر این، زنان باردار پرخطر و یک ناهنجاری که ممکن است در نوزاد رخ دهد را می توان از قبل تشخیص داد و درمان اولیه را آغاز کرد.

چرا سونوگرافی چهار بعدی در دوران بارداری انجام می شود؟

در این فرآیند امواج صوتی به کمک پروب به بافت فرستاده می شود و امواج صوتی منعکس شده از بافت ها روی صفحه نمایش داده می شود.

تصویر 3 بعدی کودک و تصویر فیلم 4 بعدی 3 بعدی را می توان در زمان واقعی یعنی در زمان سونوگرافی مشاهده کرد. این یک فناوری بسیار هیجان انگیز برای خانواده ها است. مطالعات انجام شده تاکنون هیچ گونه اثرات مضر سونوگرافی 2-3-4 بعدی بر روی جنین یا مادرش پیدا نکرده است.

مقالات پیشنهادی :

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

بخش تخصصی تصویر برداری زنان و پستان

بخش تخصصی تصویر برداری جنین

مزایای سونوگرافی سه و چهار بعدی چیست؟

تصور می‌شود که سبک‌های حرکتی و رفتارهای کودک در رحم مادر ممکن است نشانه‌ای از برخی ناهنجاری‌های ذهنی باشد که ممکن است در رحم مادر رخ دهد.

حرکات و رفتارهای نوزاد را می توان با سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی ارزیابی کرد. به عنوان مثال، تمام این حرکات مانند نزدیک کردن دست های نوزاد به سمت صورت، کج کردن سر به جلو یا عقب انداختن، چرخاندن به راست و چپ، کشش یا جمع کردن پاها، حرکات صورت جنین، یعنی لبخند نوزاد در رحم، باز و بسته کردن چشم ها، بیرون آوردن زبان، جویدن، خمیازه کشیدن، خمیازه کشیدن، با سونوگرافی چهار بعدی امکان نظارت دقیق وجود دارد.

اگر ناهنجاری در نوزاد تشخیص داده شود با سونوگرافی سه و چهار بعدی با جزئیات بیشتری بررسی می شود. در برخی موارد، برای مثال، بسته به وضعیت نوزاد یا کم بودن آب، ممکن است تصاویر خوبی گرفته نشود.

علاوه بر همه اینها، تصور می شود که این واقعیت که والدین و سایر اعضای خانواده تصاویر سونوگرافی چهار بعدی نوزاد را می بینند، حرکات او را دنبال می کنند و ظاهر آن را می بینند و تصور می کنند، پیوند بین والدین و نوزاد را افزایش می دهد. همانطور که می توان انتظار داشت، این لحظات برای خانواده ها بسیار هیجان انگیز است. تصاویر سونوگرافی سه و چهار بعدی نوزاد را می توان به صورت دیجیتالی ذخیره کرد و خانواده ها می توانند آن را روی ویدیو یا کامپیوتر خود تماشا کنند.

 


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT