• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیوپسی سینه|نمونه برداری سینه یا بیوپسی چیست؟|بیوپسی پستان


بیوپسی سینه


بیوپسی قطعه کوچکی است که از بافت برداشته شده و در آزمایشگاها بررسی می شود. برای بیوپسی پستان، بافت پستان احتمال دارد با یک سوزن بیوپسی مخصوص برداشته شودو یا ممکن است در هنگام جراحی برداشته شود. برای دیدن اینکه ، آیا سرطان و یا سایر سلول‌های غیرطبیعی در بدن وجود دارد، بررسی می‌شود.

برای رزرو نوبت جهت بیوپسی یا نمونه برداری سینه در مرکز الوند با حضور کادر مجرب و متخصص با ما تماس بگیرید

چرا بیوپسی سینه انجام میشود؟

برای بررسی توده ای که در سینه قابل احساس و یا لمس است.

برای بررسی مشکل مشاهده شده در ماموگرافی، مانند رسوبات کوچک کلسیم در بافت پستان
(میکروکلسیفیکاسیون) یا توده پر از مایع (کیست)

برای ارزیابی مشکلات نوک پستان، مانند ترشح خونی از نوک پستان

برای اینکه بفهمیم توده یا توده پستان سرطانی است (بدخیم) یا سرطانی نیست (خوش خیم)

یک توده یا سایر قسمت های نگران کننده در پستان ممکن است که ناشی از سرطان باشدو یا یا ممکن است ناشی از مشکل کم اهمیت دیگری باشد.

ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که پزشک شما بیوپسی سینه را توصیه کند.

biopsy/بیوپسی سینه

انواع بیوپسی سینه

انواع مختلفی از روش های بیوپسی سینه وجود دارد. نوع بیوپسی که انجام می دهید به محل و اندازه توده سینه یا ناحیه مورد نظر بستگی دارد.

بیوپسی ممکن است تحت بیهوشی موضعی ، ویا عمومی انجام شود. برای بی حسی موضعی، دارو برای بی حس کردن سینه به شما تزریق می شود. شما بیدار و میبینید اما هیچ دردی را احساس نمی کنید. برای بیهوشی عمومی به شما دارویی داده می شود تا در طول بیوپسی به خواب عمیقی نیز بپردازید.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی واژینال، اکوی قلب جنین

انواع بیوپسی سینه عبارتند از:

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA). یک عدد سوزن بسیار ظریف و نازک در توده ویا ناحیه مورد نظر قرا می گیرد. نمونه ی کوچکی از مایع یا بافت قسمت مورد نظر برداشته می شود. نیازی به برش نیست. بیوپسی FNA ممکن است برای کمک به بررسی اینکه آیا ناحیه یک کیسه پر از مایع (کیست) یا یک توده جامد است انجام شود.
بیوپسی با سوزن مرکزی یک سوزن بزرگ به داخل توده یا ناحیه مورد نظر هدایت می شود. استوانه های کوچکی از بافت به نام هسته برداشته می شوند. نیازی به برش نیست

بیوپسی باز (جراحی). برشی در سینه ایجاد می شود. جراح قسمتی از توده یا تمام توده و یا ناحیه مورد نظر را، برمی دارد. در برخی موارد ممکن است توده کوچک، عمیق و به سختی پیدا شود. سپس ممکن است از روشی به نام محلی سازی سیم نیز استفاده شود. برای این کار، یک سوزن نازک با یک سیم بسیار نازک در سینه قرار می گیرد. تصویرهای اشعه ایکس x به هدایت آن به سمت توده کمک می کند. سپس جراح این سیم را دنبال می کند تا توده را پیدا کند.

ممکن است از ابزارهای مختلف و روش‌های خاصی پزشکی برای هدایت سوزن‌های نازک و کمک به روش‌های بیوپسی ، استفاده شود. این شامل:

بیوپسی استریوتاکتیک با این روش تصویر سه بعدی از پستان با استفاده از کامپیوتر و نتایج ماموگرافی ساخته می شود. سپس تصویر سه بعدی سوزن بیوپسی را به محل دقیق توده سینه یا ناحیه مورد نظر هدایت می کند.

بیوپسی هسته با کمک خلاء نیز اتفاق میوفتد. یک برش بسیار کوچک در سینه ایجاد می شود. یک لوله یا کاوشگر توخالی از طریق برش وارد می‌شود. توسط MRI، اشعه ایکس یا سونوگرافی به سمت توده یا توده پستان هدایت می شود. بافت سینه به آرامی به داخل پروب کشیده می شود. یک چاقوی چرخان در داخل لوله، بافت سینه را بریده است. چندین نمونه بافت را می توان در یک زمان برداشت.

بیوپسی با هدایت اولتراسوند. در این روش از تصاویر اولتراسوند از توده یا توده پستان استفاده می شود. این تصاویر به هدایت سوزن به محل دقیق بیوپسی کمک می کند.

biopsy/ بیوپسی سینهبیشتر بخوانید:  الاستوگرافی کبد، فیبرو اسکن کبد

خطرات بیوپسی سینه چیست؟

در کل همه روش ها خطراتی نیز دارند. بعضی از عوارضی ک امکان دارد اتفاق بیوفتد ، بیوپسی پستان عبارتند از:

کبودی و درد خفیف در محل بیوپسی

خونریزی طولانی مدت از محل بیوپسی

عفونت در نزدیکی محل بیوپسی

اگر بیوپسی با استفاده از اشعه ایکس انجام شود، مقدار تابش استفاده شده کم است. خطر قرار گرفتن در معرض تابش بسیار کم است.

بسته به شرایط پزشکی خاص خود ممکن است خطرات دیگری نیز داشته باشید. قبل از انجام بیوپسی، مطمئن شوید که هر گونه نگرانی را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

چگونه برای بیوپسی سینه آماده شوم؟

ارائه دهنده شما این روش را برای شما توضیح خواهد داد. هر سوالی در مورد روش دارید بپرسید.

از شما میخواهند که یک فرم رضایت نامه را بخوانید و امضا کنید که به شما اجازه انجام این روش را می دهد. فرم را با دقت کامل بخوانید و اگر چیزی واضح نبود میتوانید سوال بپرسید.

به طور کلی، اگر سینه شما بی حس است (بی حسی موضعی) اما بیدار هستید، نیازی به آماده شدن برای بیوپسی نیست. ولی اگر دارویی برای خواب عمیق (بیهوشی عمومی) به شما نیز داده می شود تا مدتی قبل آن نباید چیزی بخورید یا بنوشید (ناشتا). جراح نیز دستورات خاصی را به شما خواهد داد.

در روزی که عمل باید انجام شود از لوسیون، کرم، پودرو دئودورانت و یا عطر روی بازو، زیر بغل و یا سینه خود استفاده نکنید.

اگر شما باردار هستید و یا فکر می کنید که باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر به هر دارو، لاتکس، نوار چسب و داروهای بیهوشی (محلی و عمومی) حساسیت دارید یا به آن حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

در مورد تمام داروهایی که در حال مصرف آن هستید به ارائه دهنده خود بگویید. این شامل هم داروهای بدون نسخه شما و هم داروهای تجویزی شما می شود. همچنین نیز شامل ویتامین ها و، گیاهان دارویی و بقیه مکمل ها می باشد.

اگر سابقه اختلالات خونریزی مختلف دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از داروهای همانندی رقیق کننده خون، آسپرین، ایبوپروفن و یا سایر داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد استفادا میکنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد کا قبل از بیوپسی خود مصرف این داروها را قطع کنید.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT