• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟|سونوگرافی سینه


سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟ ؛ سونوگرافی یک آزمایش تشخیصی غیرتهاجمی است که تصاویری را تولید می کند که برای ارزیابی اندام ها و ساختارهای داخل بدن اند. فناوری سونوگرافی امکان تجسم سریع اندام ها و ساختارهای بدن را از خارج از بدن فراهم می کند. سونوگرافی همچنین ممکن است برای ارزیابی جریان خون به اندام های قفسه سینه استفاده شود.

برای رزرو نوبت جهت انجام سونوگرافی غربالگری و سونوگرافی سینه در مرکز الوند با بروزترین تجهیزات دنیا و با حضور متخصصین مجرب با ما تماس بگیرید.

 در سونوگرافی از یک مبدل استفاده می کنند که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالایی که شنیده نمی شودبه داخل بدن، ارسال کنند. مبدل اولتراسوند روی پوست قرار می گیرد و امواج اولتراسوند از طریق بدن به سمت های مختلف سینه و ساختارهای درونی آن حرکت می کنند. امواج صوتی مانند پژواک از سنیه منعکس می‌شوند و به مبدل بازمی‌گردند. مبدل امواج منعکس شده را پردازش می کند و سپس توسط کامپیوتر به تصویری از سینه و یا بافت های مورد بررسی سینه تبدیل می کند.

ultra/سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

آشنایی با سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟ سونوگرافی سینه نوعی آزمایش تصویربرداری است که ممکن است پزشک برای بررسی تومورها یا سایر ناهنجاری های پستان تجویز کند.

سونوگرافی سینه از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از داخل سینه استفاده می کند.

 برای انجام یک سونوگرافی معمولی پستان، یک متخصص مراقبت های بهداشتی از یک دستگاه دستی به نام مبدل برای ایجاد تصاویری از سینه شما استفاده می کند.

روش دیگر، آنها ممکن است یک سونوگرافی خودکار پستان باشد که دراین  نوع سونوگرافی از یک مبدل بزرگتر برای ایجاد یک تصویر سونوگرافی سه بعدی از کل سینه شما استفاده می کنند.

 دانشمندان همچنین در حال مطالعه استفاده از سونوگرافی سینه با کنتراست برای ایجاد تصاویر واضح تر از تومورهای سینه و سایر ناهنجاری ها هستند. در سونوگرافی با کنتراست، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ماده حاجب را به یکی از رگ های شما تزریق  می کند.

این ماده نحوه حرکت امواج صوتی را در بدن شما تغییر می دهد تا تصاویر فراصوت واضح تری ایجاد کند. برخلاف اشعه ایکس و سی تی اسکن، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند و برای افراد باردار بی خطر در نظر گرفته می شود.

امواج صوتی بسته به نوع بافتی که با آن مواجه می‌شوند با سرعت‌های متفاوتی حرکت می‌کنند.سریع‌ترین از طریق بافت استخوانی و آهسته‌ترین از طریق هوا است . سرعت بازگشت امواج صوتی به مبدل و همچنین میزان بازگشت موج صوتی توسط مبدل به عنوان انواع مختلف بافت ترجمه می شود.

 همچنین یک ژل اولتراسوند روی مبدل و پوست قرار داده می شود تا امکان حرکت نرم مبدل روی پوست را فراهم کند و هوای بین پوست و مبدل را برای بهترین رسانایی صدا از بین ببرد.سونوگرافی ممکن است به طور ایمن در دوران بارداری یا در صورت وجود حساسیت به رنگ کنتراست مورد استفاده قرار گیرد، زیرا از اشعه یا رنگ کنتراست استفاده نمی شود.

 پیشرفت های تکنولوژیکی در کیفیت تصویر سونوگرافی باعث شده است که نشانه های استفاده از سونوگرافی پستان گسترش یابد. برای نشان دادن تومور، مرحله بندی بعد از عمل، پیگیری پس از درمان سرطان و تشخیص مداخله ای میتواند مناسب باشد. تاکنون فقط ماموگرافی برای غربالگری مبتنی بر جمعیت مفید بوده است.

با این حال، سونوگرافی با وضوح بالا و کنترل شده با کیفیت مناسب می تواند تشخیص زودهنگام سرطان را بیشتراز پیش بهبود ببخشد. سونوگرافی برای بیماران پرخطر و زنان با سینه های متراکم که از نظر ماموگرافی مشکل دارند مفید است. استفاده گسترده از این اندیکاسیون پیشرفته برای سونوگرافی پستان به کیفیت تجهیزات و تجربه محقق بستگی دارد. تاکنون کمبود دستورالعمل ها و مقررات وجود داشته است. اجرای کنترل کیفیت قبل از ارائه کلی سونوگرافی پستان با کیفیت بالا و موثر ضروری است. 

 

 


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT