• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مرکز تخصصی ماموگرافی|بهترین مرکز مامو گرافی در تهران|مرکز مامو گرافی


 مرکز تخصصی ماموگرافی

مرکز تخصصی ماموگرافی؛ خدمات تصویربرداری پستان کاملا دیجیتالی هستند و از آخرین فناوری تشخیصی موجود استفاده می کنند.

مزایای ماموگرافی دیجیتال
در مقایسه با روش های قدیمی آنالوگ، ماموگرافی دیجیتال مزایایی را برای تشخیص سرطان سینه، به ویژه در زنان کمتر از 50 سال، زنانی که در دوران پیش از یائسگی هستند، و کسانی که بافت سینه متراکمی دارند، ارائه می دهد. تصاویر دیجیتال به جای فیلم به کامپیوتر فرستاده می شوند و به راحتی ذخیره و بازیابی می شوند. تکنسین توانایی بررسی فوری تصاویر را برای تعیین کیفیت دارد، بنابراین بیماران زمان کمتری را در اتاق معاینه می گذرانند. رادیولوژیست می تواند تصاویر را بزرگنمایی کند و کنتر است یا روشنایی را تغییر دهد و اطلاعات بیشتری برای تشخیص ارائه دهد. با دیجیتال، دید بهتری در خط پوست نیز وجود دارد. فناوری تشخیص به کمک رایانه تعبیه شده است که ناهنجاری‌ها را مشخص می‌کند و در اصل، مجموعه دوم چشم‌های رادیولوژیست است.

mammography/مرکز تخصصی ماموگرافی

برای انجام ماموگرافی در مرکز الوند وو اطلاعات بیشتر با ما  تماس بگیرید.

ماموگرافی تشخیصی

ماموگرافی های تشخیصی ماموگرافی های تخصصی هستند که برای حل یک مشکل خاص طراحی شده اند. آنها معمولاً شامل اشعه ایکس بیشتری هستند که از زوایای مختلف برای مطالعه دقیق پستان گرفته می شود. دلایل انجام ماموگرافی تشخیصی عبارتند از:

سوال ناشی از ماموگرافی غربالگری
سابقه شخصی سرطان سینه
توده یا ضخیم شدن قسمتی در سینه یا زیر بغل
ترشح از نوک پستان یا وارونگی نوک پستان
درد موضعی پستان که از بین نمی رود
فرورفتگی یا چروک شدن پوست
پوسته پوسته، قرمز یا متورم روی سینه
تغییر در اندازه یا شکل سینه
امتحانات بعدی

مامو گرافی از نظر فنی

ماموگرافی از نظر فنی یک اشعه ایکس پستان است. این آزمایشی برای تعیین سرطان سینه یا تشکیل توده یا کیست در سینه ها است. هنگامی که سرطان سینه به موقع تشخیص داده شود، می توان با جراحی و درمان های وابسته آن را درمان کرد. زنان 40 ساله باید حداقل سالی یک بار ماموگرافی انجام دهند تا از تشخیص زودهنگام سرطان سینه مطمئن شوند. زنان با سابقه خانوادگی تومورهای سینه در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند و باید به طور منظم تحت غربالگری قرار گیرند.

خانم هایی که متوجه هر گونه تغییر در ظاهر سینه، رنگ، بافت پوست و ترشح پستان خود می شوند، باید فورا با پزشک مشورت کنند. پزشک ممکن است اسکن ماموگرافی را برای شما توصیه کند.

بین ماموگرافی غربالگری و تشخیصی تفاوت وجود دارد. در حالی که ماموگرافی غربالگری در زنی با سابقه خانوادگی سرطان سینه انجام می شود، ماموگرافی تشخیصی زمانی انجام می شود که پزشک مشکوک به وجود توده ای در سینه باشد که می تواند سرطانی باشد. پزشکان ماموگرافی را تنها در صورت وجود درد در سینه یا تشکیل توده توصیه می کنند.

هیچ آمادگی قبلی برای انجام ماموگرافی لازم نیست. فقط مهم است که خانم ها از عطر یا دئودورانت، لوازم آرایشی و کرم سینه استفاده نکنند. همچنین زنان در صورت بارداری یا شیردهی باید به پزشک خود اطلاع دهند.

فواید غربالگری ماموگرافی

ماموگرافی میتواند کمک به تشخیص زودهنگام سرطان کند. سرطان سینه در مراحل اولیه میتواند قابل درمان باشد

ماموگرافی میکروکلسیفیکاسیون یا رسوبات ریز کلسیم موجود در مراحل اولیه سرطان سینه را تشخیص می دهد.

ماموگرام همچنین از اشعه ایکس تقریبا کم، استفاده می کند که مضر نیست.

زنان معمولاً سرطان سینه را در مراحل اولیه درک نمی کنند. با آزمایش ماموگرافی می توان تومورهای کوچک سینه را تشخیص داد.

غربالگری ماموگرافی به افزایش شانس تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک می کند، در صورتی که درمان بیماری بسیار امکان پذیر باشد.

زنان باید قبل از اقدام، این روش را با پزشک خود در میان بگذارند. توصیه ها به طور کلی بسته به عوامل خطر مختلف مانند سابقه خانوادگی، سابقه پزشکی و غیره متفاوت است.

ماموگرافی چیست ؟ 

ماموگرافی رایج ترین آزمایشی است که برای تشخیص سرطان سینه استفاده می شود. این شامل گرفتن عکس از سینه ها با استفاده از ماموگرافی است. بنابراین، ماموگرافی تشخیص سرطان سینه را در مراحل اولیه، زمانی که هنوز به راحتی قابل درمان هستند، ممکن می سازد.

 

تعریف: ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک عکسبرداری با اشعه ایکس از پستان است. این قدیمی ترین و متداول ترین اکتشاف سینه است. همچنین تنها روش شناخته شده برای غربالگری سرطان سینه است. از دوزهای کم اشعه ایکس استفاده می کند به همین دلیل است که خطر بارداری باید به ما گزارش شود.

 

ماموگرافی غربالگری می تواند سرطان سینه را در مراحل اولیه تشخیص دهد. این معاینه هر 2 سال یکبار برای خانم ها توصیه می شود.

ماموگرافی تشخیصی چیست؟

ماموگرافی تشخیصی بر خلاف ماموگرافی غربالگری زمانی انجام می شود که بیمار علائم سرطان سینه (ناهنجاری/سطح پستان، ترشح و غیره) را داشته باشد. این معاینه را می توان با سونوگرافی و/یا بیوپسی با نظر پزشک تکمیل کرد.

 

چگونه برای معاینه ماموگرافی آماده شویم؟

بهتر است این معاینه در مرحله اول سیکل قاعدگی انجام شود تا معاینه پستان کمتر دردناک باشد. علاوه بر این، در روز معاینه نباید از کرم، لوازم آرایشی استفاده کنید و از جواهرات استفاده نکنید.

 

روش ماموگرافی چیست؟

برخی از ماموگرافی های ما مجهز به توموسنتز هستند که امکان مطالعه سه بعدی سینه را فراهم می کند. توانایی تشخیص ناهنجاری های خاص افزایش یافته است، تعداد عکس های اضافی لازم برای دقت یک تصویر کاهش می یابد.

 

سینه برای ترویج گسترش آن و مطالعه ساختارهای مختلف سینه فشرده می شود.

 

دو شات از هر سینه توسط اپراتور گرفته می شود. پس از خواندن و تفسیر ماموگرافی، رادیولوژیست ممکن است تصاویر اضافی را درخواست کند. سپس شما را معاینه می کند و در صورت لزوم سونوگرافی انجام می دهد.

 

چگونه تصاویر و نتایج ماموگرافی را تفسیر کنیم؟

برای تفسیر ماموگرافی، از سیستم BIRADS کالج رادیولوژی آمریکا (ACR) برای طبقه بندی تصاویر ماموگرافی به 6 دسته استفاده می شود.

 

ACR 0: طبقه بندی انتظار

ACR1: ماموگرافی طبیعی

ACR2: وجود ناهنجاری های خوش خیم بدون نظارت

ACR3: ناهنجاری خوش خیم با نظارت

ACR4: وجود یک ناهنجاری مشکوک که نیاز به نمونه دارد

ACR5: وجود یک ناهنجاری حاکی از سرطان که نیاز به نمونه برداری دارد

 

چه معاینه سینه دیگری وجود دارد؟

سونوگرافی سینه چیست؟

سونوگرافی سینه یا پستان یک اکتشاف کاملاً بدون درد و بدون تابش با استفاده از سونوگرافی است. می تواند اطلاعات اضافی از اهمیت زیادی را به ارمغان بیاورد. هنگامی که سینه ها متراکم هستند، مکمل ماموگرافی است و اجازه می دهد تا تصاویر ماموگرافی مشخصی مشخص شود. این اتفاق می افتد که فقط سونوگرافی در یک دختر جوان یا یک زن جوان تجویز می شود.

 

ام آر آی سینه چیست؟

 ام آر آی سینه در شرایط خاصی که تشخیص در ماموگرافی و سونوگرافی دشوار است استفاده می شود. برای مطالعه پروتزهای سینه مفید است. سالانه در زنان در معرض خطر بالای سرطان سینه، به ویژه در زنان دارای جهش ژنتیکی انجام می شود. مدت زمان امتحان بین 20 تا 30 دقیقه است. نیاز به دراز کشیدن روی شکم و ثابت ماندن دارد. بدون درد ولی پر سر و صدا است. در طول معاینه، یک ماده حاجب تزریق می شود. هنگام تعیین وقت ملاقات باید یک پرسشنامه تکمیل شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه منع مصرفی برای معاینه وجود ندارد.

 

بیوپسی سینه چیست؟

بیوپسی سینه برداشتن یک قطعه کوچک سینه برای تشخیص تشخیص پس از غربالگری برای وجود ناهنجاری در پستان است. بخش تخصصی بیوپسی در مطب و به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود. بسته به اندازه سوزن مورد استفاده در مورد میکروبیوپسی یا ماکروبیوپسی صحبت خواهیم کرد. این نمونه را می توان تحت کنترل اولتراسوند (میکروبیوپسی با هدایت سونوگرافی یا ماکروبیوپسی): بیمار به پشت دراز کشیده و معاینه 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. پس از انجام بی حسی موضعی بدون درد است. می توان تحت کنترل ماموگرافی (به ویژه برای میکروکلسیفیکاسیون) انجام داد: به این ماکروبیوپسی استریوتاکتیک می گویند.

 

در مورد دوم، نصب اشعه ایکس و یک سیستم اختصاصی استفاده می شود: بیمار روی شکم خود دراز کشیده است. این عمل 20 تا 40 دقیقه طول می کشد، پس از بی حسی موضعی بدون درد است و به غیر از اختلالات عمده انعقادی، هیچ گونه منع مصرفی ندارد. نمونه به آزمایشگاه آناتوموپاتولوژی فرستاده می شود. نتیجه به طور کلی در عرض یک هفته در دسترس است و در طی یک قرار ملاقات با دکتری که نمونه را گرفته است، به شما اطلاع داده می شود و او بقیه مراقبت های شما را توضیح می دهد.

 

برای ایجاد تشخیص دقیق پزشکی متناسب با مورد شخصی شما یا کسب اطلاعات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر در مورد آسیب شناسی خود، به شما یادآوری می کنیم که تماس و مشورت با پزشک ضروری است.

 

سوالات متداول شما:

چرا ماموگرافی و/یا غربالگری سرطان سینه انجام می دهیم؟

ماموگرافی یک عکس رادیوگرافی از پستان است که می تواند سرطان سینه را تشخیص دهد. این می تواند تومورهای سرطانی را تشخیص دهد، حتی اگر قابل مشاهده یا قابل لمس نباشند.

 مقالات پیشنهادی : عکس ماموگرافی سالم ، دکتر ماموگرافی ، دکتر متخصص ماموگرافی

آیا ماموگرافی دردناک است؟

ماموگرافی می تواند با فشار صفحات روی سینه ها ناخوشایند یا حتی دردناک باشد. برای کاهش این ناراحتی توصیه می شود این معاینه را در قسمت اول سیکل قاعدگی انجام دهید.

 

اولین معاینه پستان (غربالگری ماموگرافی) در چه سنی باید انجام شود؟

ماموگرافی غربالگری هر 2 سال یک بار به لطف برنامه غربالگری ملی برای زنان 50 تا 74 سال برگزار می شود.

 

عکسبرداری با اشعه ایکس سینه (ماموگرافی) چقدر طول می کشد؟

معاینه به طور متوسط ​​پانزده دقیقه طول می کشد، سینه یکی پس از دیگری.

 

کجا ماموگرافی غربالگری انجام دهیم؟

ماموگرافی در مراکز رادیولوژی پزشکی، به ویژه در مراکز تخصصی به نام "مراکز غربالگری سرطان پستان" انجام می شود. در ایران بیش از 1000 مرکز غربالگری در سراسر کشور وجود دارد.

 

خطرات ماموگرافی چیست؟

اشعه ایکس که در طول ماموگرافی استفاده می شود، حتی در دوزهای پایین، می تواند به طور بالقوه به سلول های سینه آسیب برساند. با این حال، مزایای ماموگرافی، مانند تشخیص زودهنگام سرطان سینه، معاینه توسط پزشک متخصص و بدون درد بودن آن، بیشتر از خطرات آن است.

 

جدیدترین تکنیک های ماموگرافی

ماموگرافی تصویر اشعه ایکس از پستان است. می توان از آن برای بررسی سرطان سینه در زنانی که هیچ علامت یا نشانه ای از بیماری ندارند استفاده کرد. همچنین در صورت داشتن توده یا سایر علائم سرطان سینه می توان از آن استفاده کرد.

 

ماموگرافی غربالگری ماموگرافی است که شما را در زمانی که هیچ علامتی ندارید معاینه می کند. این می تواند به کاهش تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در زنان بین 40 تا 70 سال کمک کند. اما می تواند معایبی نیز داشته باشد. ماموگرافی گاهی اوقات می تواند یک ناهنجاری غیر از سرطان را تشخیص دهد. این منجر به آزمایش اضافی می شود و می تواند باعث اضطراب شود. گاهی اوقات سرطان با وجود وجود آن توسط ماموگرافی تشخیص داده نمی شود.

 

به همین دلیل است که محققان و پزشکان به طور مداوم به دنبال راه های بهتری برای تشخیص سرطان سینه در اسرع وقت هستند. ماموگرافی سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توسعه فناوری‌های جدید، راه‌های مختلفی برای بهبود آن پیدا کرده‌ایم! در سراسر جهان، اکثر ماموگرافی های غربالگری با استفاده از اسکن دو بعدی انجام می شود، اما آخرین فناوری با استفاده از اسکن سه بعدی در حال توسعه است. این فناوری سه بعدی رسما "توموسنتز سینه دیجیتال" نامیده می شود، اما ما در اینجا آن را "ماموگرافی سه بعدی" می نامیم.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT