• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دکتر ماموگرافی|مرکز ماموگرافی خوب در تهران|دکتر خوب برای ماموگرافی


دکتر ماموگرافی

دکتر ماموگرافی؛ سرطان سینه شایع ترین سرطان است و 33 درصد از موارد سرطان زنان را تشکیل می دهد. هر زنی ممکن است به سرطان سینه مبتلا شود، حتی بدون داشتن سابقه خانوادگی: در واقع، سن، به خصوص بین 50 تا 74 سال، خود یک عامل خطر است. غربالگری سرطان پستان تشخیص و درمان این سرطان ها در مراحل اولیه و در نتیجه درمان بهتر آنها را ممکن می سازد. ماموگرافی استاندارد طلایی برای تشخیص زودهنگام و درمان سرطان سینه است.

 f/دکتر ماموگرافی

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک عکسبرداری با اشعه ایکس  از سینه‌ها است که از اشعه ایکس برای تصویربرداری از بافت داخلی پستان با دستگاهی به نام ماموگرافی استفاده می‌کند. این معاینه ای است که برای تشخیص زودهنگام سرطان احتمالی سینه و در نتیجه درمان سریعتر سرطان های به اصطلاح تهاجمی استفاده می شود. به غیر از غربالگری سازمان یافته سرطان سینه برای زنان 50 تا 74 ساله، ماموگرافی معاینه ای است که توسط متخصص سلامت تجویز می شود، خواه پزشک عمومی، متخصص زنان یا ماما باشد، به عنوان بخشی از غربالگری فردی دقیق تر یا پس از کشف یک ناهنجاری. در طول معاینه بالینی پستان

معاینه پستان در واقع بخشی از اقدامات پزشکی است که توسط متخصص سلامت در طول مشاوره زنان انجام می شود. اولین مشاوره می تواند به محض احساس نیاز انجام شود، مثلاً در شروع قاعدگی یا زمانی که به دنبال وسیله ای برای پیشگیری از بارداری هستید. پس از آن، پیگیری منظم پزشکی برای بررسی وضعیت سلامتی شما یا غربالگری بیماری های خاص توصیه می شود.

 اسمیر و  ماموگرافی

همانطور که اسمیر می تواند ناهنجاری های سلولی یا وجود ویروس پاپیلوم (HPV) را که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود، تشخیص دهد، ماموگرافی نیز می تواند سرطان سینه را زمانی که خیلی کوچک است که در طی معاینه شخصی دیده یا احساس شود، تشخیص دهد.

 در حین معاینه پستان، پزشک با هر دو دست، سینه ها و زیر بغل بیمار را در حالت نشسته و در حالت خوابیده لمس می کند. این معاینه آسیبی ندارد، اما اگر سینه‌های شما درد داشته باشد، می‌تواند ناخوشایند باشد، که ممکن است در دوران قاعدگی اتفاق بیفتد. در مشخص کردن آن تردید نکنید: متخصص سلامت آن را در نظر خواهد گرفت. همچنین می توانید خودآزمایی پستان را انجام دهید.

 

در چه سنی می توان ماموگرافی انجام داد؟

در صورت داشتن سلامتی لازم نیست قبل از 50 سالگی ماموگرافی انجام دهید. از طرف دیگر، در هر سنی که هستید، معاینه بالینی منظم پستان توسط پزشک توصیه می شود و به طور سیستماتیک در طول مشاوره زنان به ویژه از سن 25 سالگی به شما پیشنهاد می شود. بین دو جلسه مشاوره، خودآزمایی می تواند به شما امکان تشخیص علائمی را بدهد که می تواند شما را آگاه کند.

ماموگرافی بعدی نیز به عنوان بخشی از یک کمپین سازمان یافته غربالگری سرطان سینه به زنان 50 تا 74 ساله ارائه می شود. این غربالگری توسط بیمه سلامت مدیریت می شود، اما اگر دعوتنامه غربالگری را دریافت نکرده اید یا اشتباه گرفته اید، هر پزشکی می تواند معاینه را تجویز کند.

 پس از سن 75 سالگی، غربالگری سرطان پستان کمتر سیستماتیک است: مطالعات نشان می دهد که ناهنجاری هایی که در طی ماموگرافی پس از این سن شناسایی می شوند، بسیار کم به بیماری های جدی تبدیل می شوند.

 

هر چند وقت یکبار باید اسکن ماموگرافی انجام شود؟

زنان به ویژه در سنین 50 تا 74 سال در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. به همین دلیل است که در طول این دوره، در شرایط خاص، به ویژه در صورت داشتن سابقه خانوادگی، هر 2 سال یا بیشتر ماموگرافی غربالگری را باید انجام دهند.

با این حال، برخی از سرطان‌ها می‌توانند بین 2 ماموگرافی غربالگری ظاهر شوند، به همین دلیل ترجیح داده می‌شود حداقل سالی یک‌بار برای معاینه بالینی سینه‌ها با پزشک یا متخصص زنان خود مشورت کنید و در این فاصله مراقب هرگونه تغییر در سینه‌ها باشید. در صورت مشاهده هر یک از نشانه های زیر، با پزشک مشورت کنید:

 

  • توده در سینه یا زیر بغل؛
  • قرمزی یا ناهمواری پوست روی سینه ها؛
  • جمع شدن نوک پستان؛
  • جریان غیر طبیعی

اگر توده ای دارید یا متوجه علائم دیگری شدید، به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. اگر پزشک در دسترس نیست، با پزشک تصویری تماس بگیرید. او شما را به معاینات بیشتر ارجاع می دهد. اگر علائمی دارید، ممکن است از شما خواسته شود ماموگرافی یا سونوگرافی انجام دهید.

مقالات پیشنهادی : ماموگرافی هالوژیک ، مرکز تخصصی ماموگرافی ، سونوگرافی بارداری ، عکس رنگی رحم

کجا ماموگرافی انجام دهیم؟

معاینه ماموگرافی بر اساس نسخه پزشکی توسط متخصص سلامت تجویز می شود. و در مراکز رادیولوژی انجام می شود.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

ماموگرافی یک معاینه دردناک نیست، اما هر خانمی می‌تواند احساس متفاوتی داشته باشد: در حین معاینه، پستان‌ها بین دو صفحه قرار می‌گیرند تا تصویر واضحی از بافت‌ها در عین استفاده از کمترین میزان اشعه ممکن به دست آید. بنابراین، ممکن است در طول ماموگرافی احساس ناراحتی یا احساس فشردن ناخوشایند داشته باشید. مطمئن باشید: این فشرده سازی کمتر از یک دقیقه طول می کشد، زمانی که رادیولوژیست عکس های لازم را انجام می دهد.

 

چگونه برایش آماده شوید؟

به منظور به حداقل رساندن این احساس ناخوشایند، توصیه می شود در صورتی که یائسه نیستید، ماموگرافی را ظرف پانزده روز پس از شروع پریود برنامه ریزی کنید: در این زمان از چرخه قاعدگی است که پستان های شما کمترین حساسیت را دارند.

برای اطمینان از اینکه معاینه در بهترین شرایط ممکن انجام می شود، در اینجا چند توصیه وجود دارد: در همان روز، کرم، پودر یا حتی عطر یا دئودورانت را به پوست سینه یا زیر بغل خود نزنید: این محصولات می توانند باعث اختلال شوند. انجام معاینه و تداخل با تفسیر نتایج؛ لباسی را انتخاب کنید که بتوان به راحتی درآورد: در طول مدت ماموگرافی باید قسمت بالایی لباس خود را بردارید. هر شی فلزی باید در طول معاینه برداشته شود: بنابراین ترجیح داده می شود از جواهرات استفاده نکنید. در صورت لزوم، فراموش نکنید که تمام تصاویر و گزارش های معاینات قبلی (ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر آی، نتایج بیوپسی و ...) را به همراه داشته باشید.

هر ماموگرافی با مصاحبه با رادیولوژیست شروع می شود تا از مشخصات و سابقه پزشکی شما مطلع شود. اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، ضروری است آن را گزارش دهید تا رادیولوژیست بتواند تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای محافظت از جنین در برابر اشعه انجام دهد. سپس از شما دعوت می شود که وارد اتاق معاینه شوید، جایی که از شما خواسته می شود تا لباس خود را تا کمر درآورید و خود را در نزدیکی ماموگرافی قرار دهید. معاینه عموماً در حالت ایستاده انجام می‌شود: اگر احساس می‌کنید نیاز به نشستن دارید، قبل از معاینه به رادیولوژیست اطلاع دهید.

 

ماموگرافی حدود 15 دقیقه طول می کشد و شامل چندین مرحله است:

 

هر دو سینه یکی پس از دیگری معاینه می شوند. ابتدا یک سینه را روی صفحه ماموگرافی قرار می دهید، سپس صفحه دوم آن را از بالا به پایین صاف می کند. این فشرده سازی است که کیفیت تصویر خوبی را با کمترین تابش ممکن فراهم می کند. دردناک نیست و کمتر از یک دقیقه طول می کشد، زمانی که تکنسین عکس ها را می گیرد. در طول این مرحله، برای اطمینان از وضوح تصاویر گرفته شده، نباید حرکت کنید. به محض ذخیره تصویر، فشرده سازی به طور خودکار آزاد می شود. سپس دستگاه 45 درجه می چرخد ​​تا پستان شما را از پهلو معاینه کند و تصویر مورب دوم به دست آید. ماموگرافی همچنین می تواند با یک نمای جانبی یا در مرکز ناحیه خاصی از پستان تکمیل شود. سپس تصاویر در اتاق دیگری توسعه داده می شوند، جایی که کیفیت آنها بررسی می شود. این ممکن است چند دقیقه طول بکشد، که در طی آن شما باید در اتاق اشعه ایکس منتظر بمانید تا در صورت نیاز به گرفتن اشعه ایکس دیگر.

 

پس از اتمام ماموگرافی:

 

رادیولوژیست شما را معاینه می کند و ظاهر خارجی سینه ها را بررسی می کند، سپس آنها را و همچنین زیر بغل را حس می کند تا هرگونه ناهنجاری (تورم، غدد لنفاوی و غیره) را شناسایی کند. پس از تایید پزشک، می توانید لباس بپوشید. سپس تصاویر موجود در اتاق تفسیر را تجزیه و تحلیل می کند و آنها را به همراه گزارشی در اختیار شما قرار می دهد. این مدارک برای دکتری که ماموگرافی را تجویز کرده نیز ارسال می شود تا بتواند آنها را بخواند.

توجه داشته باشید که اگر معاینه را به عنوان بخشی از غربالگری سازماندهی شده انجام داده اید، تصاویر به طور سیستماتیک مورد مطالعه دوم قرار می گیرند. این که توسط رادیولوژیست دیگری انجام می شود، برای تایید نتایج ماموگرافی استفاده می شود.

 مقالات پیشنهادی: بیوپسی سینه ، سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

چگونه نتایج ماموگرافی را بفهمیم؟

بنابراین رادیولوژیست اولین نتایج را در پایان مشاوره به شما اعلام می کند. نتایج نهایی در عرض تقریباً دو هفته برای شما و برای دکتری که ماموگرافی را تجویز کرده است، پست می‌شود: پزشک می‌تواند نتایج شما را با جزئیات بیشتری در مشاوره آینده توضیح دهد.

 

نتایج ماموگرافی به 6 دسته به نام ACR (کالج آمریکایی رادیولوژی) طبقه بندی می شود و در سطح بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد:

 

ACR = 0: ماموگرافی قابل تفسیر نیست.

ACR = 1: ماموگرافی طبیعی است.

ACR = 2: ماموگرافی یک یا چند ناهنجاری خوش خیم را نشان می دهد که نیازی به نظارت ویژه یا معاینه اضافی ندارد.

ACR = 3: ماموگرافی یک ناهنجاری را نشان می دهد که احتمالاً خوش خیم است اما نیاز به پیگیری دقیق در 4 و 6 ماهگی دارد.

ACR = 4: ماموگرافی یک ناهنجاری مشکوک را نشان می دهد و نیاز به بیوپسی دارد.

ACR = 5: ماموگرافی یک ناهنجاری را نشان می دهد که نشان دهنده سرطان است و نیاز به بیوپسی دارد.

 

در صورت مشاهده تصویر مشکوک چه باید کرد؟

پس از انجام ماموگرافی غربالگری و در صورت بروز ناهنجاری، پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای تشخیص قطعی تجویز کند، مانند سونوگرافی، سوراخ کردن (حذف چند سلول از ناهنجاری برای تجزیه و تحلیل) یا بیوپسی (برداشتن یک ناهنجاری). قطعه ای از ناهنجاری برای تجزیه و تحلیل). پس از هر ماموگرافی، لازم است تصاویر و همچنین گزارش خود را نگه دارید و آنها را در غربالگری های بعدی خود بیاورید تا بتوانید تکامل وضعیت را ارزیابی کنید.

در صورت تایید تشخیص سرطان پستان، آزمایشاتی برای تعیین مرحله و طبقه بندی سرطان و همچنین بهترین روش درمانی مورد نیاز خواهد بود. درمان برخی از انواع سرطان سینه آسان‌تر و سریع‌تر از انواع دیگر است و تیم‌های پزشکی معیارهای بسیاری را برای انتخاب مناسب‌ترین درمان در نظر می‌گیرند، مانند سن، وضعیت سلامت جسمی و روانی شما، یا حتی نوع سرطان.

 

 


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT