• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دکتر متخصص ماموگرافی|دکتر خوب برای ماموگرافی|متخصص ماموگرافی در تهران


دکتر متخصص ماموگرافی

دکتر متخصص ماموگرافی؛ ماموگرافی استاندارد طلایی در غربالگری سرطان سینه است. ماموگرافی معاینه ای است که از اشعه ایکس با دوز پایین استفاده می کند و برای غربالگری سرطان سینه مفید است، بیماری که از هر هشت زن در فرانسه در طول زندگی یک زن را تحت تاثیر قرار می دهد. سرطان سینه با تشخیص زودهنگام، در 9 مورد از 10 مورد درمان می شود. به لطف غربالگری، تا 300 مرگ برای 100000 زن جلوگیری می شود. 

 b/دکتر متخصص ماموگرافی

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

کمپین های پیشگیری و آگاهی رسانی مانند اکتبر صورتی هر ساله بر اهمیت غربالگری منظم در میان زنانی که احتمال ابتلا به سرطان سینه را دارند، اصرار دارند. در فرانسه، ماموگرافی فقط به صورت موردی قبل از 50 سالگی تجویز می شود. در سنین بین 50 تا 75 سال، زنان هر دو سال یکبار برای انجام ماموگرافی رایگان دعوت می شوند، زیرا در این گروه سنی است که زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. سن، خطرات، روش، نشانه ها، ماموگرافی طبیعی  همه چیز را بدانید.

 

تعریف: ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک معاینه اشعه ایکس است که می تواند یک ناهنجاری را در بافت پستان و به ویژه سرطان سینه، حتی کوچک، تشخیص دهد. ماموگرافی از اشعه ایکس با دوز پایین برای تصویربرداری از داخل پستان (غده پستانی) و تشخیص تومور بالقوه استفاده می کند. این معاینه غربالگری یک معاینه نظارتی است که حتی در صورت عدم وجود علائم باید انجام شود. هدف ؟ برای اینکه بتوانیم در اسرع وقت اقدام کنیم، زیرا سرطان سینه که در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، در 9 مورد از 10 مورد قابل درمان است.

 

ماموگرافی دوطرفه چیست؟

ماموگرافی غربالگری بسته به علائم مشاهده شده می تواند یک طرفه (فقط یک پستان) یا دو طرفه (هر دو سینه) باشد.

 

سرطان سینه: مرحله، علائم، غربالگری در 45 سالگی؟

سالانه نزدیک به 60000 مورد جدید سرطان سینه در فرانسه تشخیص داده می شود. 1 از هر 8 زن در طول زندگی خود تحت تاثیر قرار می گیرد. کمیسیون اروپا توصیه می کند که شروع غربالگری سرطان سینه را به 45 سالگی کاهش دهد.

 

ماموگرافی در چه سنی باید انجام شود؟

ماموگرافی برای همه زنان بین 50 تا 74 سال بدون هیچ علامتی و هیچ عامل خطر خاصی برای سرطان سینه، به جز سن آنها، ارائه می شود. زنان بین 50 تا 74 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. "قبل از 50 سالگی، فقط زنان در معرض خطر برای انجام ماموگرافی دعوت می شوند. به زنانی که عوامل خطر (سابقه خانوادگی، سابقه شخصی، استعداد ژنتیکی و غیره) دارند، غربالگری انفرادی برای سرطان پستان از سن 40 سالگی ارائه می شود.

مطالعات بسیار کمی اثربخشی ماموگرافی را قبل از 50 سالگی نشان داده است. پس از 74 سالگی، دیگر دعوتنامه سیستماتیک برای انجام ماموگرافی دریافت نمی کنید. موضوع غربالگری باید با پزشکتان در میان گذاشته شود. انجام ماموگرافی باید با توجه به سطح خطر ابتلا به سرطان پستان (سابقه خانوادگی، پزشکی شخصی، استعداد ژنتیکی...) ارزیابی شود.

 

ماموگرافی در زنان جوان؟

ماموگرافی معمولاً در زنان جوان انجام نمی شود زیرا بافت غدد آنها بسیار متراکم است و اشعه ایکس به سختی قابل عبور است. بنابراین ماموگرافی اطلاعات کمی را ارائه می دهد، برخلاف سونوگرافی که معاینه مناسب تری برای آنالیز غده پستانی است. در زنان جوان، پشنهاد می شود.

غربالگری سرطان سینه: چه زمانی ماموگرافی خود را انجام دهیم؟

غربالگری سرطان سینه باید توسط زنان 50 تا 74 ساله هر 2 سال یکبار انجام شود. امکان تشخیص زودهنگام یک ناهنجاری یا سرطان احتمالی، قبل از ظهور علائم را فراهم می کند. ماموگرافی معاینه مرجع است.

 مقالات پیشنهادی: فیبروسکن چیست؟ ، الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟ ، سونوگرافی تشخیص جنسیت

اعتبار نسخه ماموگرافی چقدر است؟

قانون مهلتی برای تکمیل نسخه برای معاینه پزشکی تعیین نکرده است. با این حال، در عمل، ممکن است یک نسخه توسط برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی بیش از یک سال بعد نامعتبر تلقی شود. 

 

چگونه برای ماموگرافی وقت بگیریم؟

برای انجام ماموگرافی نیاز به نسخه پزشکی دارید که پزشک برای شما تجویز کرده است.  برای انجام ماموگرافی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با یک مطب رادیولوژی یا بخش رادیولوژی یک کلینیک یا بیمارستان وقت بگیرید. روز قرار ملاقات:

تمام عکس ها و گزارش های ماموگرافی های قدیمی و همچنین تمام سونوگرافی ها، ام آر آی ها و نتایج بیوپسی انجام شده برای سینه ها را همراه داشته باشید. 

هیچ کرم، پودر، عطر یا دئودورانت را زیر بغل یا روی سینه ها قرار ندهید: این محصولات گاهی اوقات در عملکرد معاینه اختلال ایجاد می کنند و تفسیر نتایج را مخدوش می کنند.

طوری لباس بپوشید که فقط قسمت بالایی لباس شما جدا شود.

زیورآلات خود را (زنجیره، گوشواره و ...) بردارید.

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

ماموگرافی یک معاینه 10 تا 15 دقیقه ای است که می تواند در مطب رادیولوژی یا بیمارستان در بخش رادیولوژی انجام شود. ماموگرافی با استفاده از ماموگرافی انجام می شود: دستگاهی که از اشعه ایکس با دوز پایین برای تولید تصاویر با وضوح بالا از بافت پستان استفاده می کند. ماموگرافی می تواند آنالوگ (تولید تصویر چاپ شده روی فیلم نقره) یا دیجیتال (اجازه پردازش کامپیوتری تصاویر به دست آمده) باشد. امروزه ماموگرافی ها عمدتا از تکنیک دیجیتال استفاده می کنند.

 

روند آزمون: مرحله به مرحله

◄ قبل از ماموگرافی

وقتی وارد می‌شوید، رادیولوژیست که عکس‌های ماموگرافی را می‌گیرد از شما در مورد سابقه پزشکی و خانوادگی‌تان می‌پرسد، آیا یائسه هستید، آیا تحت درمان هورمونی هستید، آیا باردار هستید یا احتمال دارد، آیا از پروتز سینه استفاده می‌کنید یا نه...

 

◄ در طول ماموگرافی

 

رادیولوژیست شما را به کابینی هدایت می کند تا لباس های خود را در بیاورید. این کابین در مجاورت اتاق معاینه قرار دارد. از شما دعوت می شود تا لباس خود را کاملاً تا کمر درآورید و جواهرات خود را (زنجیر، گردنبند، گوشواره ...) بردارید.

رادیولوژیست از شما دعوت می کند تا در نزدیکی ماموگرافی در حالت ایستاده بایستید. یکی از دو سینه شما بین دو صفحه قرار می گیرد که سینه را از بالا به پایین برای چند ثانیه سفت و صاف می کند. این فشرده سازی کمتر از یک دقیقه طول می کشد و برای به دست آوردن تصویری با وضوح خوب و تابش کمتر ضروری است.

رادیولوژیست پشت یک صفحه محافظ می ایستد و از شما می خواهد که در حین گرفتن عکس حرکت نکنید و نفس نکشید. او ماموگرافی را از راه دور فعال می کند تا اولین عکس فوری را به دست آورد. به محض ضبط اشعه ایکس، صفحات به طور خودکار شل می شوند.

سپس ماموگراف 45 درجه می چرخد ​​تا پستان را به طرفین و به صورت مایل فشرده کند. تصویر دوم تولید می شود. گاهی اوقات ممکن است یک نمای جانبی یا مرکزی از ناحیه خاصی از سینه لازم باشد. رادیولوژیست همین مراحل را برای سینه دوم تکرار می کند. هنگامی که ماموگرافی دیجیتال است، تصاویر به دست آمده بلافاصله روی صفحه نمایش داده می شوند و بر روی فیلم ها چاپ می شوند.

در حالی که رادیولوژیست تصاویر را می خواند و کیفیت آنها را در اتاق تفسیر بررسی می کند، شما در اتاق دیگری منتظر می مانید. اگر تصاویر از کیفیت کافی برخوردار نیستند، از شما خواسته می شود که دوباره آنها را بگیرید.

 

◄ بعد از ماموگرافی

 

پس از اتمام ماموگرافی، رادیولوژیست یک معاینه بالینی برای بررسی ظاهر سینه ها (پوست و نوک سینه ها) انجام می دهد، سینه ها و زیر بغل شما را لمس می کند تا مطمئن شود که غدد لنفاوی غیرطبیعی یا تورم وجود ندارد، که گاهی اوقات در ماموگرافی قابل تشخیص نیستند.

رادیولوژیست اولین نتایج را به شما ابلاغ می کند و تصاویر را همراه با گزارش به شما می دهد. این تصاویر برای پزشک تجویز کننده نیز ارسال می شود. توصیه می شود تصاویر و نتایج همه ماموگرافی های خود را نگه دارید تا بتوانید آنها را در معاینه بعدی ارائه دهید.

 

خوب است بدانید: اگر ماموگرافی را به عنوان بخشی از غربالگری سازمان یافته سرطان پستان انجام می دهید، تصاویر به طور سیستماتیک از مطالعه دوم توسط رادیولوژیست متخصص دیگر برای تایید نتایج ماموگرافی بهره می برند. تضمینی برای اطمینان است.

 

آیا ماموگرافی دردناک است؟

ماموگرافی یک معاینه دردناک نیست. با این حال، فشار ایجاد شده بر روی سینه می تواند ناراحت کننده باشد، حتی کمی دردناک، اما فقط چند ثانیه طول می کشد. اگر سینه های شما حساسیت خاصی دارد، آن را به رادیولوژیست اطلاع دهید. برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به درد، بین 10 تا 15 روز پس از شروع قاعدگی یک قرار ملاقات را ترجیح دهید: در این دوره، سینه ها حساسیت کمتری دارند.

 مقالات پیشنهادی: سونوگرافی واژینال در تهران ، سونوگرافی بارداری ، سونوگرافی شبانه روزی ، عکس رنگی رحم

چگونه به راحتی نتایج ماموگرافی را بخوانیم؟

اگر ماموگرافی به عنوان بخشی از غربالگری سازمان یافته انجام شود، تصاویر دو بار خوانده می شوند. نتایج موقت در پایان آزمون به اطلاع شما می رسد، از طرفی نتایج نهایی ظرف مدت 15 روز از طریق پست برای شما ارسال می شود. ماموگرافی به 6 دسته به نام ACR طبقه بندی می شود:

 

طبقه بندی ACR0: ماموگرافی قابل تفسیر نیست و نیاز به بررسی های اضافی دارد.

طبقه بندی ACR1: ماموگرافی طبیعی است.

طبقه بندی ACR2: ماموگرافی یک یا چند ناهنجاری خوش خیم را نشان می دهد، بنابراین جدی نیست، که نیازی به معاینات اضافی ندارد.

طبقه بندی ACR3: ماموگرافی یک یا چند ناهنجاری احتمالاً خوش خیم را نشان می دهد که نیاز به نظارت کوتاه مدت (3 یا 6 ماه) دارد.

طبقه بندی ACR4: ماموگرافی یک یا چند ناهنجاری نامشخص یا مشکوک را نشان می دهد که نیاز به بیوپسی دارد.

طبقه بندی ACR5: ماموگرافی یک ناهنجاری را نشان می دهد که نشان دهنده سرطان است و نیاز به بیوپسی دارد.

در صورت ناهنجاری مشخص شده در تصاویر، ممکن است معاینات اضافی برای روشن شدن تشخیص تجویز شود: سونوگرافی، MRI، سوراخ کردن، بیوپسی و غیره.

 

 


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT