• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

عکس رنگی رحم| عکس رنگی رحم یاهیستروسالپنگوگرافی چیست؟|هزینه عکس از رحم


عکس رنگی رحم؛ هیستروسالپنگوگرافی (HSG) شکل رحم را ارزیابی می کند و باز بودن لوله های فالوپ را بررسی می کند. همچنین برای بررسی سقط جنین به دلیل مشکلات در رحم استفاده می شود.

اگر باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید و در مورد بیماری های اخیر، شرایط پزشکی، آلرژی ها و داروهایی که مصرف می کنید صحبت کنید. اگر فکر می کنید باردار هستید یا عفونت لگنی فعال دارید، این روش را انجام ندهید. اگر به مواد حاجب یددار حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر عفونت لگنی یا بیماری مقاربتی درمان نشده (STD) دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. لباس های گشاد و راحت بپوشید و جواهرات را در خانه بگذارید. شما باید یک روپوش بپوشید، مانند معاینه لگن.

برای رزرو نوبت جهت هیستروسالپنگوگرافی در مرکز الوند با حضور کادری مجرب و برخوردار از بروزترین تجهیزات دنیا با ما تماس بگیرید. 

 

 هیستروسالپنگوگرافی چیست؟

HSG یک آزمایش اشعه ایکس از رحم و لوله های فالوپ است. در این روش از نوع خاصی از اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی و ماده حاجب استفاده می شود.

معاینه اشعه ایکس به پزشکان در تشخیص و درمان شرایط پزشکی کمک می کند. شما را در معرض دوز کمی از تابش یونیزه قرار می دهد تا تصاویری از داخل بدن تولید کند. اشعه ایکس قدیمی ترین و رایج ترین شکل تصویربرداری پزشکی است.

پزشک از فلوروسکوپی استفاده می کند تا اندام های داخلی شما را در حال حرکت ببیند. پزشک یا تکنسین شما رحم و لوله های فالوپ را با ماده حاجب محلول در آب پر می کند. سپس رادیولوژیست شما از فلوروسکوپی برای مشاهده و ارزیابی آنها استفاده می کند.

H/عکس رنگی رحم

برخی از کاربردهای رایج عکس رنگی رحم چیست؟

پزشکان در درجه اول از این معاینه برای بررسی اینکه چرا ممکن است برای باردار شدن مشکل داشته باشید، استفاده می کنند. پزشک به باز بودن لوله‌های فالوپ، شکل و ساختار رحم و هرگونه اسکار در داخل رحم یا حفره صفاقی (شکمی) مجاور نگاه می‌کند.

این معاینه همچنین باز بودن لوله های فالوپ را ارزیابی می کند و اثرات جراحی لوله ها را بررسی می کند. این اثرات عبارتند از: 

   انسداد لوله های فالوپ به دلیل عفونت یا اسکار

    بستن لوله های رحمی

    بستن لوله های فالوپ در روش استریلیزاسیون و معکوس کردن استریلیزاسیون

    باز کردن مجدد لوله های فالوپ به دنبال عقیم سازی یا انسداد مرتبط با بیماری

 

این معاینه می‌تواند سقط‌های مکرر ناشی از مشکلات مادرزادی یا اکتسابی رحمی مانند:

    فیبروئید رحم

    پولیپ آندومتر (رحم).

    چسبندگی ها

    مشکلات مادرزادی (ناهنجاری های رحمی)

    تومورها

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

بیوپسی سینه

 چگونه باید برای هیستروسالپنگوگرافی آماده شوم؟

برای هفت تا 10 روز بعد از اولین روز قاعدگی، اما قبل از تخمک گذاری، معاینه خود را برنامه ریزی کنید. این بهترین زمان برای امتحان است.

اگر عفونت فعال لگنی دارید این روش را انجام ندهید. اگر علائم عفونت لگنی یا STD درمان نشده دارید، به پزشک و تکنسین خود اطلاع دهید. اگر به کنتراست یددار حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از عمل، ممکن است از داروهای بدون نسخه استفاده کنید تا هر گونه ناراحتی را به حداقل برسانید. برخی از پزشکان قبل و/یا بعد از عمل آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. هرگونه آلرژی به خصوص به مواد کنتراست ید را فهرست کنید. در مورد بیماری های اخیر یا سایر شرایط پزشکی به پزشک خود بگویید.

برای این آزمایش باید مقداری لباس دربیاورید و لباس راحتی بپوشید. هر گونه اجسام فلزی یا لباس را در لگن که ممکن است با تصاویر اشعه ایکس تداخل ایجاد کند، بردارید.

زنان در صورت بارداری همیشه باید به پزشک و تکنسین خود اطلاع دهند. پزشکان آزمایشات زیادی را در دوران بارداری انجام نمی دهند تا جنین را در معرض خطر قرار ندهند. اگر نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس باشد، پزشک اقدامات احتیاطی را برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض اشعه در کودک انجام می دهد. 

ظاهر تجهیزات چگونه است؟

این معاینه معمولاً از یک جدول رادیوگرافی، یک یا دو لوله اشعه ایکس و یک مانیتور ویدیویی استفاده می کند. فلوروسکوپی اشعه ایکس را به تصاویر ویدئویی تبدیل می کند. پزشکان از آن برای مشاهده و راهنمایی روش ها استفاده می کنند. دستگاه اشعه ایکس و یک آشکارساز معلق روی میز  ویدئو را تولید می کنند.

H/عکس رنگی رحم

روش کار چگونه است؟

اشعه ایکس نوعی تشعشع مانند نور یا امواج رادیویی است. اشعه ایکس از اکثر اجسام از جمله بدن عبور می کند. تکنسین با دقت پرتو اشعه ایکس را در ناحیه مورد نظر نشانه می گیرد. این دستگاه انفجار کوچکی از تشعشعات را تولید می کند که از بدن شما عبور می کند. تشعشع یک تصویر را روی فیلم عکاسی یا یک آشکارساز خاص ثبت می کند.

فلوروسکوپی از یک پرتو اشعه ایکس پیوسته یا پالسی برای ایجاد تصاویر و نمایش آنها بر روی یک مانیتور ویدیویی استفاده می کند. امتحان شما ممکن است از مواد کنتراست استفاده کند تا منطقه مورد علاقه را به وضوح مشخص کند. فلوروسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا مفاصل یا اندام های داخلی را در حال حرکت ببیند. این آزمون همچنین تصاویر ثابت یا فیلم‌هایی را می‌گیرد و به صورت الکترونیکی روی رایانه ذخیره می‌کند.

اکثر تصاویر اشعه ایکس فایل های دیجیتالی ذخیره شده الکترونیکی هستند. پزشک شما می تواند به راحتی به این تصاویر ذخیره شده برای تشخیص و مدیریت وضعیت شما دسترسی داشته باشد.

روش انجام چگونه است؟

پزشک شما احتمالاً این معاینه را به صورت سرپایی انجام خواهد داد.

این روش مانند معاینه زنان است. با زانوهای خمیده روی میز  به پشت دراز می کشید یا پاهایتان را با رکاب بالا نگه می دارید. پزشک یک اسپکولوم را در واژن شما قرار می دهد، دهانه رحم را تمیز می کند و یک کاتتر را وارد می کند. پزشک اسپکولوم را برمی دارد و شما را به دقت زیر دوربین فلوروسکوپی قرار می دهد. پزشک حفره رحم، لوله های فالوپ و حفره صفاق را با مواد حاجب از طریق کاتتر پر می کند و تصاویر فلوروسکوپی را می گیرد. ممکن است پزشک از شما بخواهد که موقعیت خود را در زیر دوربین فلوروسکوپی تغییر دهید.

هنگامی که این روش کامل شد، پزشک کاتتر را برمی دارد و به شما اجازه می دهد تا بنشینید.

وقتی معاینه کامل شد، ممکن است تکنسین از شما بخواهد که صبر کنید تا رادیولوژیست تأیید کند که همه تصاویر لازم را دارند.

انجام تست معمولا حدود 30 دقیقه طول می کشد.

 در حین و بعد از عمل چه چیزی را تجربه خواهم کرد؟

این معاینه فقط باعث ناراحتی جزئی می شود.

هنگامی که پزشک کاتتر را قرار می دهد و ماده حاجب را تزریق می کند، ممکن است کمی ناراحتی و گرفتگی داشته باشید. این نباید زیاد طول بکشد. همچنین ممکن است تحریک جزئی صفاق، پوشش حفره شکمی وجود داشته باشد. این ممکن است باعث درد زیر شکم شود. این باید حداقل و مختصر باشد. اکثر زنان تا چند روز پس از معاینه لکه بینی واژینال را تجربه می کنند. این طبیعی است

 چه کسی نتایج را تفسیر می کند و چگونه می توانم آنها را دریافت کنم؟

یک رادیولوژیست، یک دکتر آموزش دیده برای نظارت و تفسیر معاینات رادیولوژی، تصاویر را تجزیه و تحلیل خواهد کرد. رادیولوژیست گزارش امضا شده ای را برای مراقبت های اولیه یا پزشک ارجاع دهنده شما ارسال می کند تا نتایج را با شما در میان بگذارد.

ممکن است نیاز به یک معاینه بعدی داشته باشید. اگر چنین است، پزشک دلیل آن را توضیح خواهد داد. گاهی اوقات یک معاینه بعدی یک مشکل بالقوه را با تعداد بازدیدهای بیشتر یا یک تکنیک تصویربرداری خاص ارزیابی می کند. همچنین ممکن است ببیند آیا در طول زمان تغییری در یک موضوع ایجاد شده است یا خیر. معاینات بعدی اغلب بهترین راه برای دیدن اینکه آیا درمان موثر است یا مشکلی نیاز به توجه دارد.

فواید در مقابل خطرات چیست؟

    این آزمون کم تهاجمی است. عوارض نادر است.

    این می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد مشکلات باردار شدن یا حمل جنین به پایان برساند.

    به طور بالقوه می تواند لوله های فالوپ مسدود شده را باز کند تا به شما امکان باردار شدن در آینده را بدهد.

    پس از معاینه اشعه ایکس هیچ تشعشعی در بدن شما باقی نمی ماند.

    اشعه ایکس معمولاً در محدوده تشخیصی معمولی برای این معاینه عوارض جانبی ندارد.

    همیشه در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض تشعشع، احتمال سرطان کمی وجود دارد. با این حال، با توجه به مقدار کمی پرتوهای مورد استفاده در تصویربرداری پزشکی، مزایای تشخیص دقیق بسیار بیشتر از خطر مرتبط است.

    دوز تابش برای این روش متفاوت است. 

    اگر عفونت لگنی، بیماری التهابی یا بیماری مقاربتی درمان نشده دارید، به پزشک و تکنسین اطلاع دهید. این به شما کمک می کند تا از بدتر شدن چنین عفونتی جلوگیری کنید.

    اگر زنان باردار هستند، همیشه باید به پزشک و تکنسین اشعه ایکس اطلاع دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد بارداری و اشعه ایکس به صفحه ایمنی در اشعه ایکس، رادیولوژی مداخله ای و روش های پزشکی هسته ای مراجعه کنید.

مقالات پیشنهادی :

 الاستوگرافی کبد در تهران

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟

سخنی در مورد به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض تابش

پزشکان در طول معاینات اشعه ایکس مراقبت ویژه ای برای استفاده از کمترین دوز تابش ممکن و در عین حال تولید بهترین تصاویر برای ارزیابی دارند. سازمان های ملی و بین المللی حفاظت از رادیولوژی به طور مداوم استانداردهای تکنیکی را که متخصصان رادیولوژی استفاده می کنند، بررسی و به روز می کنند.

سیستم های مدرن اشعه ایکس با استفاده از پرتوهای اشعه ایکس کنترل شده و روش های کنترل دوز، تشعشعات سرگردان (پراکنده) را به حداقل می رساند. این تضمین می‌کند که نواحی از بدن شما که تصویربرداری نمی‌شوند کمترین میزان تابش را دریافت می‌کنند.

محدودیت های هیستروسالپنگوگرافی چیست؟

این معاینه فقط داخل رحم و لوله های فالوپ را می بیند. پزشک شما ممکن است از MRI ​​یا سونوگرافی برای بررسی مشکلات تخمدان ها، دیواره رحم و سایر ساختارهای لگنی استفاده کند. این آزمایش نمی تواند مشکلات ناباروری را به دلیل تعداد کم یا غیرطبیعی اسپرم یا ناتوانی تخمک بارور شده در کاشت در رحم ارزیابی کند
رحم چیست؟
رحم شما یک اندام گلابی شکل در دستگاه تناسلی افرادی است که در بدو تولد ماده هستند. جایی است که تخمک بارور شده در دوران بارداری کاشته می شود و کودک شما تا زمان تولد رشد می کند. همچنین مسئول چرخه قاعدگی شما است. معمولاً به آن رحم شما گفته می شود.

رحم چه می کند؟
رحم شما نقش کلیدی در سلامت باروری و عملکرد شما دارد. سه کار اصلی رحم شما عبارتند از:

بارداری: رحم شما برای رشد کودک در دوران بارداری کشیده می شود. همچنین می تواند به بیرون راندن کودک از واژن شما کمک کند.
باروری: رحم شما جایی است که تخمک بارور شده در حین لقاح کاشته می شود و کودک شما در آن رشد می کند.
چرخه قاعدگی: پوشش داخلی رحم جایی است که خون و بافت در طول قاعدگی از آن می آید.

C/عکس رنگی رحم

آناتومی
رحم چه شکلی است؟
رحم شما شبیه یک لامپ است. به اندازه مشت شماست. همچنین معمولاً به عنوان گلابی وارونه توصیف می شود. رحم شما دارای دو عضو شاخ مانند در بالا (لوله های فالوپ) است. در پایین به دهانه رحم شما متصل می شود، قسمتی که در حین زایمان واژینال باز می شود (گشاد می شود).

موقعیت های رحم چیست؟
رحم شما می تواند در چندین موقعیت دراز بکشد. یک رحم معمولی در دهانه رحم به سمت جلو متمایل می شود و به سمت شکم شما می رود. به این رحم انتورت گفته می شود. اکثر مردم دارای رحم مورچه ای هستند.

عکس برداری از رحم چیست؟
هیستروسالپنگوگرام (HSG) یک آزمایش با اشعه ایکس است که به داخل رحم و لوله های فالوپ وهمچنین ناحیه های اطراف آنها نگاه می کند. در صورتی که برای باردار شدن با مشکل مواجه هستید یا دچار ناباروری باشید ممکن است انجام شود. همچنین به تشخیص بسیاری از مشکلات از جمله خونریزی غیرقابل توضیح واژینال، ناباروری و سقط های مکرر کمک می کند.این آزمایش بسیار شبیه معاینه زنان انجام می شود. این آزمایش هیچ اثر مضر شناخته شده ای ندارد و تصویر واضحی از بافت های نرم که در اشعه ایکس به خوبی نشان داده نمی شوند، ارائه می دهد.

در طول آزمایش، یک رنگ که یک ماده کنتراست در یک لوله نازک قرار می گیرد. این لوله از طریق واژن فرد وارد رحم آن می شود. از آنجایی که رحم و لوله های فالوپ به یک دیگر متصل هستند، رنگ به داخل لوله های فالوپ هم جریان می یابد. تصاویر با استفاده از پرتو ثابت اشعه ایکس یا همان فلوروسکوپی در حین عبور رنگ از قسمت های رحم و لوله های فالوپ گرفته می شود. تصاویر می توانند مشکلاتی مثل آسیب یا ساختار غیر طبیعی رحم و یا لوله های فالوپ را نشان دهند. آنها حتی می توانند انسدادی را نشان دهند که از حرکت تخمک از طریق لوله های فالوپ به سمت رحم جلوگیری می کند. همچنین می تواند از حرکت اسپرم به لوله فالوپ و پیوستن به لقاح با تخمک جلوگیری کند. این آزمایش ممکن است مشکلاتی را در داخل رحم پیدا کند که بر باروری تأثیر می گذارد.
بهتر است یک هفته پس از قاعدگی انجام شود تا خطر عفونت به حداقل برسد. برای این روش به آمادگی کمی یا حتی بدون آمادگی نیاز است. اگر احتمال دارد بارداری باشید به پزشک خود اطلاع دهید. جواهرات را در خانه بگذارید و لباس های گشاد و راحت خود را بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود که لباس مخصوص آزمایش را بپوشید.

بافت رحم

اندومتر بافتی است که دیواره داخلی بدن رحم را می‌پوشاند، بخشی از رحم که حاملگی در آن اتفاق می‌افتد. برای درک بهتر اینکه سرطان چگونه می تواند در آنجا ایجاد شود، یادآوری آناتومی و ساختار رحم و به ویژه بدن رحم مفید است.

 

رحم

رحم که در لگن، بین مثانه و راست روده قرار دارد، بخش مرکزی دستگاه تناسلی زنان است. ارتفاع آن تقریباً 8 سانتی متر، ضخامت آن 3 سانتی متر و بیشترین عرض آن 5 سانتی متر است. این یک عضله توخالی قیفی شکل است که قسمت بالایی و پهن آن بدنه رحم و قسمت باریک و پایینی آن یعنی دهانه رحم را تشکیل می دهد.

رحم از طریق قسمت بالایی خود با لوله های فالوپ و تخمدان ها و در قسمت پایینی خود با واژن ارتباط برقرار می کند.

رحم با رگ های خونی و رگ های لنفاوی پوشیده شده است. این غدد به غدد لنفاوی نزدیک رحم، یعنی غدد لنفاوی در لگن (گره های لگنی) و غدد لنفاوی واقع در قسمت بالای شکم در اطراف آئورت، بزرگترین شریان بدن (گره های لنفاوی پارائورت یا کمری) متصل هستند.

 

بدن رحم و آندومتر

بدنه رحم حفره رحم را در بر می گیرد. دیوار ضخیم آن از سه لایه مجزا تشکیل شده است:

یک لایه سروزی بیرونی، به نام سروز رحم یا گاهی محیطی.

لایه ای از عضله، میومتر؛

یک لایه مخاطی داخلی، آندومتر.

آندومتر که به این ترتیب حفره رحم را می پوشاند خود از اولین لایه سلولی تشکیل شده است که اپیتلیوم و بافت همبند را تشکیل می دهد که حاوی غدد رحم است.

مقالات پیشنهادی :

اکوقلب جنین در تهران

سونوگرافی سه بعدی رحم

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

انسداد لوله فالوپ

انسداد یا آسیب لوله های فالوپ یکی از شایع ترین علل ناباروری زنان است. تشخیص انسداد یا آسیب در لوله های فالوپ با معاینه فیزیکی بسیار دشوار است. این زمانی است که آزمایش لوله فالوپ - هیستروسالپنگوگرام  (HSG) انجام می شود.

این آزمایش سرپایی به پزشک کمک می کند تا لوله های فالوپ را از نزدیک ببیند. تقریباً همیشه به عنوان بخشی از آزمایش پانل ناباروری سفارش داده می شود. لوله های فالوپ بخشی جدایی ناپذیر از دستگاه تناسلی زنان هستند و هرگونه آسیب یا بیماری در آنها ممکن است آنها را غیرقابل استفاده کند.

 

HSG چه کاری انجام می دهد؟

HSG به پزشکان کمک می کند تا بررسی کنند که آیا لوله های فالوپ باز هستند یا نه. اگر آزمایش لوله فالوپ مشخص کند که لوله ها مسدود شده اند، زن نمی تواند به طور طبیعی باردار شود.

این آزمایش همچنین می تواند به پزشک بگوید که انسداد کجاست و چقدر شدید است

همچنین می تواند تشخیص دهد که آیا شکل رحم طبیعی است یا خیر. تقریباً در 10 تا 15 درصد از زنانی که از دست دادن مکرر بارداری را تجربه می کنند، این مشکل به شکل غیر طبیعی رحم نسبت داده می شود. بسیاری از این ناهنجاری ها را می توان با کمک جراحی درمان کرد.

 

HSG چگونه انجام می شود؟

آزمایش لوله فالوپ در کلینیک اشعه ایکس انجام می شود

مجبور می شوید روی میز معاینه دراز بکشید و یک معاینه سریع لگن انجام می شود

پزشک یک اسپکولوم را وارد واژن شما می کند تا وسیله دیگری به نام کانولا را داخل آن قرار دهد

از طریق کانولا، یک رنگ مبتنی بر ید به واژن تزریق می شود. امروزه بیشتر پزشکان به جای استفاده از کانولای فلزی از کاتتر پلاستیکی یکبار مصرف استریل استفاده می کنند که ایمن تر و درد کمتری دارد.

پس از تزریق رنگ، پزشک از ناحیه لگن شما تصاویر اشعه ایکس می گیرد. حداقل 3 تصویر از جمله یک فیلم تاخیری گرفته خواهد شد. فیلم تاخیری با برداشتن کاتتر، درخواست از شما برای راه رفتن و سپس تکرار اشعه ایکس انجام می شود. این به پزشک اجازه می دهد تا بررسی کند که رنگ به طور طبیعی به داخل حفره لگن ریخته شده است. این تصاویر دقیق به پزشک شما اجازه می‌دهد که بگوید آیا انسدادی در بخشی از لوله‌های فالوپ شما وجود دارد یا خیر.

 

آیا این تست بی خطر است؟

HSG می تواند دردناک باشد و مصرف مسکن قبل و بعد از HSG می تواند به شما در مقابله بهتر با درد کمک کند. تعداد کمی از زنان جسارت لازم برای انجام دومین HSG را دارند. بیشتر پزشکان برای کاهش خطر احتمالی عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کنند. درست مانند هر آزمایش تصویربرداری دیگری، این آزمایش به غیر از خطر کوچک تابش اشعه ایکس، ایمن است. مقدار تابش اشعه ایکس دریافتی بسیار ناچیز است.

آزمایش لوله فالوپ بخش مهمی از آزمایش کلی برای ناباروری است. زنانی که با وجود چندین سال تلاش موفق به بارداری نشده‌اند، یا کسانی که سقط‌های مکرر را تجربه کرده‌اند، معمولاً برای بررسی مشکلات لوله‌های فالوپ برای این آزمایش فرستاده می‌شوند.

 

قبل و بعد از آزمایش HSG به چه نکاتی باید توجه کرد؟

قبل از آزمایش HSG

از پایان دوره قاعدگی تا روز HSG از رابطه جنسی خودداری کنید.

لباس راحت بپوشید و از لوازم فلزی اجتناب کنید.

هر گونه جواهرات فلزی، عینک، ساعت، دندان مصنوعی و سایر لوازم جانبی را در طول عمل بردارید.

از آنجایی که ممکن است با ید یا خون در تماس باشید که می تواند لباس های رنگ روشن را لکه دار کند، بهتر است شلوار یا دامن تیره بپوشید.

نوار بهداشتی همراه خود داشته باشید زیرا ممکن است در روز معاینه کمی خونریزی داشته باشد.

نیازی نیست روزه بگیرید یا مصرف آب را محدود کنید.

قبل از آزمایش HSG مثانه خود را خالی کنید.

قبل از معاینه، از غذاهای چرب یا تند دوری کنید و برای جلوگیری از حالت تهوع از پرخوری خودداری کنید.

توصیه می شود در صورت احساس ناراحتی، یکی از دوستان یا اعضای خانواده را همراه داشته باشید.

بعد از تست HSG

HSG نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا بیهوشی ندارد.

خونریزی جزئی، افزایش ترشحات واژن، و ناراحتی خفیف شکمی از موارد طبیعی پس از معاینه است.

دستورالعمل های پزشک را برای استفاده از داروهای مربوطه برای تسکین درد و جلوگیری از عفونت دنبال کنید.

اگر پس از انجام این عمل دچار درد شدید شکمی یا خونریزی شدید واژن شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

پزشک ممکن است گاز واژینال را وارد کند. اگر چنین است، لطفاً همان شب قبل از حمام آن را بردارید.

پس از بازگشت به خانه، می توانید رژیم غذایی عادی خود را از سر بگیرید و مقدار زیادی آب ساده بنوشید تا از بین بردن ماده حاجب تسهیل شود.

مصرف لبنیات، تخم مرغ، میوه های تازه و سبزیجات را افزایش دهید.

 

بهترین زمان برای انجام آزمایش HSG چه زمانی است؟

توصیه می شود برای اطمینان از نتایج دقیق، آزمایش HSG را بین روز هفتم و یازدهم چرخه قاعدگی خود برنامه ریزی کنید.

 

چه کسانی نباید HSG دریافت کنند؟

بیمارانی که باردار هستند، مبتلا به بیماری التهابی لگن یا آلرژی به ماده حاجب هستند، کاندیدای HSG نیستند.

 

آیا آزمایش HSG دردناک است؟ عوارض جانبی آزمایش HSG

HSG می تواند ناراحت کننده باشد، اما در بیشتر موارد، تنها ناراحتی که ممکن است تجربه کنید، احساس سیری است. به دلیل اضطراب شدید یا اسپاسم، برخی از بیماران ممکن است درد قابل مشاهده را تجربه کنند. ممکن است بعد از قرار دادن کاتتر، قرار دادن اسپکولوم واژن و تزریق ماده حاجب، ناراحتی خفیفی وجود داشته باشد. بیماران مبتلا به انسداد لوله ممکن است بیشتر از حد معمول احساس درد کنند. اکثر افراد پس از 30 دقیقه استراحت در چنین شرایطی، از ناراحتی خود خلاص می شوند.

به دنبال HSG، خونریزی جزئی، افزایش ترشحات واژن و ناراحتی خفیف شکمی معمول است. با این حال، اگر بعد از آزمایش خونریزی قابل توجه یا درد شدید داشتید، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

تعداد کمی از بیماران ممکن است به ماده حاجب حساسیت داشته باشند که در نتیجه علائمی مانند بثورات، تورم یا خارش ایجاد می شود. قبل از انجام HSG، بیمارانی که سابقه حساسیت به مواد حاجب دارند باید به پزشک اطلاع دهند.

 

آیا HSG موجب بارداری می شود؟

چرا بعد از HSG باردار شدن راحت تر است؟ این احتمال وجود دارد که شستشوی انسدادهای لوله های فالوپ با ماده حاجب، احتمال باردار شدن را افزایش دهد. این توضیح می دهد که چرا یک دوره "سه ماه طلایی" پس از HSG وجود دارد. بر اساس مطالعه ای که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، میزان بارداری طبیعی برای افرادی که از مواد حاجب مبتنی بر آب استفاده می کنند تقریباً 29٪ است در حالی که این میزان برای افرادی که از مواد حاجب مبتنی بر روغن استفاده می کنند به 38-39٪ افزایش می یابد.

 

درمان بعد از HSG

اگر هیچ یک از زوجین مشکلات احتمالی مانند کیفیت تخمک یا اسپرم ضعیف یا ناهنجاری در دیواره رحم نداشته باشند، ممکن است پزشک "مقابله جنسی به موقع" را پیشنهاد کند. برای بهبود احتمال بارداری طبیعی، این شامل نظارت بر فولیکول ها، مصرف پروژسترون و تزریقاتی است که باعث تخمک گذاری می شود. با این حال، موارد خفیف ناباروری ممکن است تلقیح داخل رحمی  (IUI) را انتخاب کنند، در حالی که موارد شدید ممکن است به لقاح آزمایشگاهی (IVF)  برای یک مسیر موثرتر و سریع‌تر برای بارداری نیاز داشته باشند، اگر مشکلات ناباروری اضافی مانند مشکلات تخمدان یا رحم، مانند انسداد لوله‌ها وجود داشته باشد. ، چسبندگی یا کیست های شکلاتی.

علاوه بر این، تعیین وضعیت انسداد لوله در صورت انجام IVF بسیار مهم است. بسته به محل انسداد، اگر باعث تورم لوله ها (هیدروسالپنکس) یا تجمع مایع شود، می تواند برای جنین های کاشته شده مضر باشد. در چنین مواردی، قسمت متورم لوله فالوپ ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

 

عملکرد آندومتریوم

تحت تأثیر هورمون های جنسی تولید شده توسط تخمدان ها (استروژن و پروژسترون)، اندومتر به طور منظم در شکل و عملکرد خود تغییر می کند.

هر ماه، از دوران بلوغ تا یائسگی، آندومتر تکثیر می‌شود تا برای بارداری احتمالی آماده شود. اگر تخمک توسط اسپرم بارور شود، آندومتر جنین را دریافت می کند و به آن اجازه می دهد در رحم لانه گزینی کند و سپس در طول بارداری رشد کند. اگر تخمک بارور نشود، قسمت سطحی آندومتر از بین می رود و باعث خونریزی می شود: این دوره ها هستند. این روند در یک چرخه حدود 28 روزه تکرار می شود.

دهانه رحم یا دهانه رحم (از لاتین، گردن، سرویکس)، اندامی متعلق به دستگاه تناسلی زنانه است. مربوط به قسمت پایینی رحم است و قسمت بالایی رحم را به واژن متصل می کند.

روی آناتومی دهانه رحم زوم کنید تا بیماری های مختلف مرتبط و معایناتی که باید انجام شود را بهتر درک کنید.

 j/عکس رنگی رحم

آناتومی دهانه رحم

دهانه رحم در کجا قرار دارد؟

دهانه رحم قسمت تحتانی و باریک رحم است. در سطح لگن، در جلوی راست روده و در پشت مثانه قرار دارد.

دهانه رحم قسمت بالایی رحم یعنی بدن را به واژن متصل می کند.

 

ساختار دهانه رحم

دهانه رحم با طول 3 تا 4 سانتی متر از دو قسمت تشکیل شده است:

 

اگزوسرویکس که مربوط به قسمت بیرونی دهانه رحم است و در قسمت بالایی واژن قرار دارد.

اندوسرویکس که مربوط به قسمت داخلی دهانه رحم است و کانال آندوسرویکس را تشکیل می دهد. این کانال تا تنگه، نقطه جدایی دهانه رحم و بدنه رحم ادامه می یابد.

بین این دو قسمت یک ناحیه عبور وجود دارد که به آن ناحیه اتصال یا اتصال استوانه‌ای سنگفرشی می‌گویند.

فیزیولوژی دهانه رحم

تولید مخاط

در سطح اندوسرویکس، سلول های ستونی که غده ای نیز هستند، مخاط تولید و آزاد می کنند.

در طول چرخه قاعدگی و همچنین در دوران بارداری، این مخاط غلیظ می ماند تا مانعی در برابر اسپرم و باکتری های خاص ایجاد کند.

برعکس، در طول تخمک گذاری، مخاط نازک تر می شود تا به اسپرم اجازه عبور دهد.

 

چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی مجموعه ای از تغییرات در دستگاه تناسلی زنان است تا بتواند یک تخمک بارور شده را دریافت کند.

در غیاب لقاح، آندومتر که پوشش داخلی رحم است از بین می رود و از طریق دهانه رحم و سپس از طریق واژن تخلیه می شود. این پدیده مربوط به دوره های قاعدگی است.

زایمان

دهانه رحم در طول زایمان منبسط می شود تا نوزاد از آن عبور کند.

 

بیماری های دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم یک تومور بدخیم است که از پوشش دهانه رحم ایجاد می شود. این سرطان زمانی ظاهر می شود که ضایعات پیش سرطانی به سلول های سرطانی تبدیل شوند.

ویروس پاپیلومای انسانی عامل اصلی بروز سرطان دهانه رحم است.

 

ویروس پاپیلوم انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک ویروس مقاربتی است و به اشکال مختلف وجود دارد.

برخی از اشکال ویروس پاپیلومای انسانی قادر به ایجاد ضایعات خوش خیم در دهانه رحم هستند. سایر اشکال این ویروس به ایجاد ضایعات پیش سرطانی کمک می کند که به آنها ویروس پاپیلومای انسانی بالقوه انکوژن یا "خطر بالا" می گویند.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی مپینگ اندومتریوز

حاملگی خارج رحم 

سونوگرافی آنومالی در تهران

دیسپلازی دهانه رحم

دیسپلازی ها ضایعات پیش سرطانی هستند. آنها اغلب در ناحیه اتصال ایجاد می شوند.

پس از آن، دیسپلازی های دهانه رحم در هر دو طرف در سطح اگزوسرویکس و اندوسرویکس گسترش می یابد.

 

پیشگیری و درمان دهانه رحم

درمان جراحی

بسته به آسیب شناسی و پیشرفت آن، ممکن است یک مداخله جراحی مانند برداشتن بخشی از رحم (کانیزاسیون دهانه رحم) انجام شود.

شیمی درمانی، پرتودرمانی و درمان هدفمند

درمان سرطان می تواند به صورت شیمی درمانی، پرتودرمانی یا درمان هدفمند باشد.

معاینات رحم

معاینهی جسمی

شروع درد ابتدا نیاز به معاینه بالینی برای ارزیابی ویژگی های درد و علائم همراه دارد.

a/عکس رنگی رحم

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی معاینه ای است که امکان مشاهده دیواره های دهانه رحم را فراهم می کند.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی واژینال چیست؟

شرایط سونوگرافی حاملگی

بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران

بیوپسی

بیوپسی شامل یک نمونه بافت است و تحت کولپوسکوپی انجام می شود.

نمونه برداری از سلول های دهانه رحم

اسمیر سرویک واژینال شامل نمونه ای از سلول های سطح بالایی واژن، اگزوسرویکس و اندوسرویکس است.

تست غربالگری HPV

تست HPV برای شناسایی ویروس پاپیلومای انسانی انجام می شود.

تاریخچه و نمادهای دهانه رحم

واکسیناسیون علیه ویروس پاپیلوم

از سال 2006، واکسنی برای پیشگیری از عفونت ویروس پاپیلومای انسانی در دسترس است. 

این پیشرفت پزشکی به لطف کار ویروس شناس هارالد زور هاوزن، برنده جایزه نوبل پزشکی در سال 2008 امکان پذیر شد.

پس از بیش از 10 سال تحقیق، هارالد زور هاوزن موفق شد رابطه بین عفونت های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی و بروز سرطان را نشان دهد.

 

عکس رنگی رحم؛یکی از استفاده های عکس رنگی رحم در تشخیص سرطان رحم میباشید

بهتر است بیشتر با این بیماری آشنا شوید:

 

علائم سرطان رحم چیست؟

هیچ روش غربالگری برای تشخیص زودهنگام برای زنانی که هیچ شکایتی ندارند یا هیچ فاکتور خطر آشکاری برای سرطان رحم ندارند، وجود ندارد. با این حال، برخی از علائم نشانگر سرطان آندومتر در زنان هستند. خونریزی غیر طبیعی واژینال، ترشح، لکه بینی مهمترین علامت در زنان مبتلا به سرطان رحم است.

 

فهرست

علائم سرطان رحم چیست؟

سرطان رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

عوامل خطر سرطان رحم چیست؟

آیا مبتلایان به سرطان رحم می توانند باردار شوند؟

آیا امکان کاهش خطر سرطان رحم وجود دارد؟

 d/عکس رنگی رحم

علائم سرطان رحم چیست؟

تقریباً 90 درصد از زنان با خونریزی در دوره پس از یائسگی تشخیص داده می شوند و در زنانی که هنوز در دوره قبل از یائسگی قاعدگی دارند، بی نظمی در چرخه قاعدگی مشاهده می شود. از آنجایی که این علامت می تواند در مشکلات مختلف سلامتی رخ دهد که سرطان نیستند، برای تشخیص افتراقی باید با پزشک مشورت کرد.

خونریزی و لکه بینی واژینال به خصوص بعد از یائسگی باید در نظر گرفته شود. در این حالت زمان یا میزان خونریزی اهمیتی ندارد. خونریزی واژن همیشه به شکل خون نیست، ترشحات غیرمعمول واژن ممکن است تیره و بدبو باشد. در برخی موارد، ترشحات غیر طبیعی نیز ممکن است دیده شود. بنابراین، عدم وجود خون در ترشحات به معنای عدم وجود سرطان رحم نیست.

درد و احساس فشار در ناحیه لگن از دیگر علائمی است که در سرطان رحم مشاهده می شود. به ویژه در مراحل بعدی بیماری رخ می دهد. علاوه بر این، درد و فشار در ناحیه تحتانی شکم، درد هنگام رابطه جنسی، کاهش وزن، کاهش اشتها از دیگر علائمی است که ممکن است در سرطان رحم رخ دهد.

 

سرطان رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص سرطان آندومتر با معاینه لگن، سونوگرافی و بیوپسی آندومتر انجام می شود. مهمترین یافته خونریزی غیر طبیعی واژینال است.

معاینه فیزیکی: تشخیص ابتدا با معاینه فیزیکی آغاز می شود. در سرطان رحم، مانند سایر انواع سرطان، برخی علائم ممکن است نشان دهنده بیماری های مختلف باشد. به همین دلیل، بسیاری از عوامل مانند ارزیابی دقیق تاریخچه پزشکی، بیماری های موجود و سیکل قاعدگی با هم ارزیابی می شوند. همزمان با انجام معاینه زنان، رحم، واژن و بافت های مجاور بررسی می شود.

در زنان مبتلا به مشکلات زنان، سونوگرافی واژینال ویا همان داخل رحمی با کمک یک پروب سونوگرافی کوچک که در واژن قرار داده می شود، انجام می شود. در این روش بررسی می شود که آیا توده ای در رحم وجود دارد، ضخامت آندومتر، لایه عضلانی رحم و اینکه آیا توده ای در این نواحی ایجاد می شود یا خیر.

بیوپسی: یکی از مهم ترین روش هایی که برای تایید تشخیص سرطان رحم استفاده می شود، برداشتن تکه ای از پوشش داخلی رحم و بررسی آن در زیر میکروسکوپ است. پس از معاینه میکروسکوپی توسط پاتولوژیست، می توان نوع سلول و ساختار سرطان را نیز مشخص کرد. پس از این روش که نیازی به بیهوشی نیست، ممکن است بیمار پس از گرفتگی درد احساس کند، اما با مسکن ها می توان این درد را تسکین داد.

در مواردی که مقدار بیوپسی گرفته شده برای تشخیص قطعی سرطان توسط پزشکان کافی نباشد، دیلاتاسیون و کورتاژ (D&C) انجام می شود. در این روش دهانه رحم بزرگ شده و با تراشیدن بافت داخل رحمی با ابزار مخصوص نمونه برداری می شود.

هیستروسکوپی: روشی است که به ویژه در بیماران مبتلا به خونریزی غیرطبیعی واژن استفاده می شود. در این روش که به پزشک اجازه می دهد به داخل رحم نگاه کند، یک تلسکوپ نازک به داخل رحم وارد می شود. در این زمان سعی می شود با پر کردن رحم با سرم نمکی مشخص شود که چه چیزی باعث خونریزی غیرطبیعی شده و در صورت نیاز می توان بیوپسی انجام داد.

توموگرافی کامپیوتری (CT)، توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)، اشعه ایکس قفسه سینه، شمارش کامل خون و آزمایش خون Ca 125 در صورت نیاز بسته به شرایط بیمار و رویکرد درمانی انجام می شود. اینکه آیا سرطان به مثانه یا رکتوم گسترش یافته است با روش هایی به نام سیستوسکوپی و پروکتوسکوپی بررسی می شود.

مقالات پیشنهادی :

مرکز سونوگرافی سینه

ماموگرافی دیجیتال

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

عوامل خطر سرطان رحم چیست؟

عوامل خطر خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند و بسیاری از سرطان ها در نتیجه وجود این عامل خطر رخ می دهند. با این حال، عوامل خطر در بسیاری از زنان مبتلا به سرطان رحم یافت نمی شود. بنابراین داشتن یک یا چند عامل خطر به معنای ابتلای او به سرطان رحم نیست، بلکه برعکس، یک زن بدون فاکتور خطر می تواند به سرطان رحم مبتلا شود. البته نباید فراموش کرد که عوامل خطر عواملی هستند که احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهند و باید عوامل قابل اصلاح را تغییر داد.

زنان 45 تا 70 ساله و زنان یائسه بیشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم هستند. آمارها نشان می دهد که سرطان رحم به ویژه در زنان ساکن آمریکای شمالی و اروپا شایع تر است. در عین حال، مشاهده می شود که زنان در گروه پردرآمد نسبت به گروه کم درآمد تمایل بیشتری به سرطان رحم دارند. همانطور که آمار صحبت می کند، به طور قطع مشخص نیست که چه چیزی باعث این نتایج شده است.

در سرطان رحم اثربخشی برخی از عوامل خطر مانند سن بالا، هورمون درمانی حاوی استروژن و عدم مواجهه با پروژسترون، چاقی، زایمان هرگز یا ناباروری، استفاده از توموکسیفن برای درمان سرطان سینه، سندرم تخمدان پلی کیستیک، سابقه تومورهای تخمدان. و پرتودرمانی قبلی مورد بررسی قرار گرفته است. با این حال، اگرچه عواملی مانند سابقه خانوادگی، زندگی بی تحرک، فشار خون بالا با سرطان رحم مرتبط هستند، تحقیقات بیشتری برای اثبات صحت آن مورد نیاز است.

چاقی: مشخص شده است که زنان دارای اضافه وزن یا چاق 2 تا 4 برابر بیشتر از زنان با وزن طبیعی در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم هستند. این خطر با افزایش اضافه وزن و شاخص توده بدنی افزایش می یابد. بافت چربی اضافی در بدن هورمون های دیگر را به استروژن تبدیل می کند و در نتیجه باعث افزایش سطح استروژن در بدن می شود. بنابراین، افزایش سطح استروژن خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد. چاقی همچنین به رشد برخی از تومورها کمک می کند.

شروع زودرس قاعدگی: شروع سیکل قاعدگی قبل از 12 سالگی و یائسگی دیررس خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد، زیرا زن در طول زندگی خود در معرض استروژن بیشتری قرار دارد. در زنانی که قاعدگی زودرس و یائسگی زودرس دارند و زنانی که قاعدگی دیررس و یائسگی دیررس دارند، خطر افزایشی وجود ندارد.

درمان جایگزین هورمونی: استفاده از استروژن به تنهایی بدون پروژسترون، که برای تسکین علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، خشکی واژن یا تغییرات خلقی استفاده می شود، خطر را افزایش می دهد. با این حال، استفاده ترکیبی از پروژسترون و استروژن خطر را افزایش نمی دهد. علاوه بر این، پنج سال یا بیشتر درمان با تاموکسیفن در بیماران مبتلا به سرطان سینه ممکن است خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد.

هرگز زایمان نمی کنید: در دوران بارداری، سطح هورمون استروژن کاهش می یابد و سطح پروژسترون افزایش می یابد. این اثر محافظتی بر روی زنان در برابر سرطان رحم دارد. در نتیجه، زنانی که هرگز باردار نشده اند، دو برابر بیشتر از زنانی که حداقل یک بار بارداری داشته اند، در معرض ابتلا به سرطان رحم هستند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): یک مشکل متابولیک که باعث تغییر در روند طبیعی تخمک گذاری و چرخه هورمونی در زنان می شود، خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد. این مشکل بر بارداری زن نیز تأثیر منفی می گذارد.

قبل از مراجعه به پرتودرمانی: پرتودرمانی می‌تواند باعث بدتر شدن ساختار DNA سلول‌ها شود. به همین دلیل، خطر افرادی که به دلایل مختلف پرتو دریافت کرده اند، به خصوص در ناحیه لگن افزایش می یابد.

سابقه دیابت یا فشار خون: ابتلا به بیماری های متابولیک مانند دیابت و فشار خون در زنان خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد. همزیستی این بیماری ها با چاقی باعث افزایش خطر می شود.

تومورهای تخمدان: به خصوص نوع خاصی از تومورهای تخمدان که استروژن ترشح می کنند، خطر ابتلا به سرطان رحم را به همراه دارند، زیرا باعث افزایش میزان استروژن می شوند. در برخی موارد، خونریزی واژینال ناشی از این تومورها می تواند اولین نشانه سرطان رحم باشد.

رژیم غذایی سرشار از چربی حیوانی و کم تحرکی: مشخص است که رژیم غذایی سرشار از غذاهای چرب و پر کالری، به دور از سبزیجات و میوه ها، خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها را به همراه دارد. این نوع رژیم غذایی می تواند باعث چاقی شود که خطر ابتلا به سرطان رحم است. برخی از محققان فکر می کنند که رژیم غذایی چرب تأثیر منفی مستقیمی بر متابولیسم استروژن دارد. مطالعات نشان داده اند که زندگی فعال و فعالیت بدنی منظم خطر ابتلا به سرطان رحم را کاهش می دهد. در این راستا، خطر در زنانی که مجبورند بیشتر بنشینند و کار کنند و ورزش نکنند افزایش می یابد.

 t/عکس رنگی رحم

امید به زندگی ارتباط نزدیکی با مرحله سرطان آندومتر دارد.

مرحله I: 90%

مرحله 2: 80%

مرحله 3: 50%

مرحله 4: 15 درصد احتمال زنده ماندن وجود دارد.

 

آیا مبتلایان به سرطان رحم می توانند باردار شوند؟

اگرچه سرطان آندومتر به طور کلی پس از یائسگی دیده می شود، 5 تا 10 درصد از آنها در دوره قبل از یائسگی تشخیص داده می شوند. در این بیماران اگر سرطان در مراحل اولیه و بدون برداشتن رحم باشد، با درمان های خاصی می توان از باردار شدن بیماران اطمینان حاصل کرد.

 

آیا امکان کاهش خطر سرطان رحم وجود دارد؟

اگرچه امکان پیشگیری از سرطان رحم وجود ندارد، اما با اقدامات احتیاطی می توان خطر را کاهش داد.

برای پیشگیری از چاقی باید به تغذیه سالم و ورزش توجه کرد. مشخص شده است که خطر ابتلا به سرطان رحم در زنان چاق در مقایسه با زنان با وزن مناسب افزایش می یابد. زنانی که مشکلات وزنی دارند نیز باید با حمایت یک متخصص وزن مناسبی داشته باشند. با پیشگیری از چاقی، اقداماتی در زمینه سایر بیماری های متابولیک مانند دیابت و فشار خون انجام خواهد شد.

مطالعات نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین ورزش و کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم وجود دارد. بنابراین، برای کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم، لازم است تا حد امکان زندگی فعال داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. ورزش از نظر کنترل وزن، دیابت و کنترل فشار خون نیز فوایدی را به همراه دارد.

کسانی که مشکلات متابولیکی مانند دیابت، فشار خون بالا و چاقی دارند باید با بررسی های منظم سلامت بیماری های خود را تحت کنترل داشته باشند.

تجزیه و تحلیل خطر شما باید با صحبت با پزشک و انجام بررسی های لازم انجام شود. مبتلایان به بیماری تخمدان پلی کیستیک درمان لازم را دریافت می کنند. برای افرادی که هورمون درمانی برای سرطان سینه دریافت می کنند، انجام منظم بیوپسی اندومتریوز مفید است.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

نحوه خواندن سونوگرافی - راهنمای درک تصویربرداری اولتراسوند

دلایل زیادی وجود دارد که شما ممکن است معاینه سونوگرافی انجام دهید. به عنوان مثال، به یک نوزاد در شکم خود نگاه کنید. اگر قبلاً سونوگرافی جنینی انجام نداده اید یا درگیر انجام آن نبوده اید، می تواند کمی ترسناک باشد. ندانستن نحوه تفسیر تصاویر اولتراسوند می تواند ناراحت کننده باشد. با این حال، دانستن نحوه خواندن تصویر اولتراسوند ذهن شما را آرام می‌کند و شما را نسبت به توصیه‌های پزشکی حرفه‌ای که دریافت می‌کنید مطمئن‌تر می‌کند.

پزشکان و رادیولوژیست ها آموزش های زیادی در مورد نحوه خواندن تصاویر اولتراسوند دارند. با این حال، هنگامی که خود را از اصول اولیه آگاه کردید، خواندن اولتراسوند چندان چالش برانگیز نیست.

به لطف تصویربرداری پزشکی، زندگی میلیون ها نفر تغییر کرده است و از بیماری های بالقوه کشنده جلوگیری شده است. نه تنها از تصاویر سونوگرافی در دوران بارداری استفاده می شود، بلکه برای تشخیص و پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری ها و سایر اهداف درمانی نیز استفاده می شود.

اگر می‌خواهید درباره تصاویر سونوگرافی، نحوه خواندن تصویر اولتراسوند، پیشرفت شغلی در زمینه مراقبت‌های بهداشتی یا به دلیل اینکه بیمار هستید اطلاعات بیشتری کسب کنید، به خواندن ادامه دهید.

تصویربرداری اولتراسوند یک روش پزشکی است که از امواج صوتی استفاده می کند. امواج صوتی در بدن حرکت می کنند و تصویری از اندام های داخلی و بافت های جامد بدن ارائه می دهند. چنین تصاویر اولتراسوند به متخصصان پزشکی اجازه می دهد تا وضعیت بافت های مختلف، اندام های داخلی و مایعات بدن را بررسی کنند.

پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی از خوانش اولتراسوند برای تشخیص مشکلات فرد و تعیین منبع درد یا التهاب در بدن استفاده می کنند.

تصویربرداری اولتراسوند نیز یکی از رایج‌ترین روش‌های آزمایشی است که متخصصان زنان و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی می‌خواهند رشد کودک را بررسی یا نظارت کنند.

تصاویر سونوگرافی بارداری یک روش رایج برای آزمایش و تشخیص است زیرا غیر تهاجمی است و تصاویر را در زمان واقعی ارائه می دهد. اسکن اولتراسوند نیز یک روش معاینه بسیار ایمن است.

دستگاه اولتراسوند با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا کار می کند. امواج به سمت بدن ساطع می شوند و به پوست نفوذ می کنند. سپس امواج صوتی از بافت و اندام های درونی فرد منعکس می شود.

دستگاه اولتراسوند امواج صوتی منعکس شده را ضبط می کند و الگوهای حاصل تصویری بصری از اندام ها و بافت های داخلی فرد ایجاد می کند.

فرکانس معمول امواج اولتراسوند بین 2 مگاهرتز تا 15 مگاهرتز است. فرکانس‌هایی که بالاتر هستند، طول موج کوتاه‌تر و افزایش تضعیف تولید می‌کنند. هنگامی که فرکانس کاهش می یابد، جذب به کاربر اجازه می دهد تا ساختار بدن و سایر ویژگی ها را مطالعه کند.

 j/عکس رنگی رحم

اعداد بالای تصویر اولتراسوند به چه معنا هستند؟

بالای تصویر اولتراسوند معمولاً یک سری اعداد و اطلاعات دیگر را نشان می دهد. مراکز سونوگرافی و بیمارستان ها تمایل دارند از این فضا برای جزئیاتی مانند:

 

نتنظیمات دستگاه سونوگرافی

این اعداد و جزئیات همچنین به شما کمک می کند تا بالای تصاویر اولتراسوند را تشخیص دهید. با این حال، همیشه اینطور نیست. بالای تصویر اولتراسوند به جایی که پروب اولتراسوند قرار داده شده است بستگی دارد. شما می توانید یک شکل مخروطی مانند را در تصویر تشخیص دهید. تصویر اولتراسوند از یک بخش کوچک به یک بخش بزرگ خارج می شود. انتهای کوچکتر بالای تصویر اولتراسوند است.

 

رنگ های مختلف در سونوگرافی به چه معناست؟

بسته به اینکه امواج صوتی چگونه از یک ماده منعکس می‌شوند، رنگ‌های مختلفی به نمایش گذاشته می‌شوند. اکثر تصاویر سیاه و سفید هستند، اما در اسکن اولتراسوند سایه های مختلفی را مشاهده خواهید کرد. سایه های مختلف نشان دهنده امواج صوتی است که از چگالی مواد عبور می کنند یا منعکس می شوند.

به طور سنتی، تصاویر اولتراسوند دارای سایه های سیاه، سفید و خاکستری بودند. یک پیشرفت در سونوگرافی پزشکی، ظهور داپلر رنگی بود. با استفاده از این روش جدید، متخصصان مراقبت های بهداشتی قادر به مشاهده مستقیم جریان خون، به ویژه در قلب بودند. رنگ ها جهت و سرعت جریان خون را در یک منطقه خاص نشان می دهند.

 

رنگ سیاه در سونوگرافی به چه معناست؟

اگر بافت ها با مایع پر شوند، مانند مایع آمنیوتیک در رحم، تصویر تیره تر می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین

 هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

معنی رنگ سفید در سونوگرافی چیست؟

رنگ سفید در سونوگرافی نشان دهنده وجود استخوان است.

 

رنگ نارنجی در سونوگرافی به چه معناست؟

رنگ نارنجی هنگام استفاده از دستگاه های سونوگرافی پاور داپلر امکان پذیر است. هنگام تجزیه و تحلیل جریان آهسته استفاده می شود. اگر رنگ نارنجی را می بینید، به طور کلی نشان دهنده رگ های خونی است.

 

معنی قرمز یا آبی در سونوگرافی چیست؟

رنگ های قرمز و آبی نشان دهنده حرکت خون هستند. آبی نشان دهنده جریان خون دور از پروب است، در حالی که قرمز نشان دهنده جریان خون به سمت پروب است.

اگر صفحه نمایش ترکیبی از آبی و قرمز را نشان دهد، می تواند نشان دهنده جریان دایره ای، جریان منسجم یا آشفتگی باشد.

سایه های مختلف آبی و قرمز نشان دهنده سرعت است. سایه‌های روشن‌تر سرعت بیشتری را نشان می‌دهند و سایه‌های تیره‌تر سرعت کمتری را نشان می‌دهند.

 

در بالای تصویر سونوگرافی چه چیزی نشان داده شده است؟

اگر اعداد و متنی که در بالای صفحه نمایش داده می شود یا تصویر اولتراسوند چاپ شده را نادیده بگیرید، بالای صفحه یا تصویر چاپ شده جایی است که پروب اولتراسوند قرار داده شده است.

به عنوان مثال، اگر سونوگرافی از رحم باشد، در بالا، طرحی از بافت های موجود در آن ناحیه را مشاهده خواهید کرد. با حرکت بیشتر به سمت پایین صفحه، بافت عمیق تر همراه با پوشش رحم و مایع آمنیوتیک را نشان می دهد. با سونوگرافی جنین، قسمت بالایی مانند بافت متراکم زیادی به نظر می رسد که با بالای رحم و بافت بالای آن مطابقت دارد. بلافاصله در زیر آن، به طور کلی یک ناحیه سیاه وجود دارد که مایع آمنیوتیک است.

 

برخی از جلوه های بصری رایج چیست؟

تصویر اولتراسوند واضح ترین تصاویر را ارائه نمی دهد. غالباً این اتفاق می افتد که امواج صوتی به طور یکنواخت از سطوح بدن منعکس نمی شوند. به همین دلیل، می توان از جلوه های بصری استفاده کرد که به تنظیمات، تراکم و زوایای تعیین شده توسط پزشک یا رادیولوژیست بستگی دارد. برخی از رایج ترین جلوه های بصری عبارتند از:

افزایش

تضعیفی

ناهمسانگردی

افزایش

بهبود زمانی است که بخش هایی از سازه که مورد بررسی قرار می گیرند روشن تر از حد انتظار به نظر می رسند. این می تواند به دلیل مایع اضافی در ناحیه باشد. به عنوان مثال، اگر کیست وجود دارد.

تضعیفی

این اثر به عنوان سایه نیز شناخته می شود و باعث می شود ناحیه اسکن شده تیره تر از حد انتظار به نظر برسد.

ناهمسانگردی

این جلوه بصری مربوط به زاویه پروب است. به عنوان مثال، هنگامی که کاوشگر در زوایای قائم نگه داشته می شود، می تواند ناحیه را روشن تر نشان دهد. این امر به ویژه در زمانی که امواج صوتی به تاندون ها برخورد می کنند بسیار مهم است. زاویه پروب باید دوباره تنظیم شود تا از آن جلوگیری شود تا به طور عمودی با بدن تماس پیدا کند.

 d/عکس رنگی رحم

چگونه بفهمیم کدام سمت چپ و کدام سمت راست است؟

همه تجهیزات سونوگرافی یک نوع تصویر را تولید نمی کنند. برخی تصویر آینه ای تولید می کنند و برخی دیگر این کار را نمی کنند. با این حال، تشخیص اینکه آیا به یک تصویر اولتراسوند آینه‌ای نگاه می‌کنید یا عکسی که یک عکس مستقیم است، نسبتا آسان است.

درک تفاوت به این معنی است که در مورد اینکه کدام سمت تصویر سمت چپ بدن شما و کدام سمت راست است، گیج نخواهید شد. البته، همیشه می‌توانید از تکنسین سونوگرافی توضیح بخواهید.

به طور کلی، اکثر تصاویر اولتراسوند تولید شده در محیط های بالینی دارای اثر آینه مانند هستند. به عبارت دیگر، آنچه در سمت چپ صفحه سونوگرافی یا تصویر سونوگرافی مشاهده می کنید، سمت چپ بدن است.

با این حال، سونوگرافی های بالینی وجود دارند که به جای آن از تصویربرداری مستقیم استفاده می کنند. یکی از رایج ترین آنها تصویربرداری سونوگرافی ترانس واژینال است. در این شرایط سمت چپ بدن در سمت راست صفحه اولتراسوند قرار دارد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی تشخیص جنسیت

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال در تهران

دانستن نحوه خواندن سونوگرافی بارداری

روش های سونوگرافی به دلایل مختلفی انجام می شود. یکی از رایج ترین کاربردها بررسی رشد کودک در دوران بارداری است. آزمایشات اولتراسوند در چنین مرحله مهمی در زندگی افراد بسیار ایمن هستند، زیرا بر خلاف اشعه ایکس، در استخوان ها نفوذ نمی کنند. سونوگرافی به جای استفاده از اشعه، از امواج صوتی یا اکو برای ایجاد تصاویری از جنین یا نوزاد استفاده می کند.

خواندن تصویر اولتراسوند می تواند در مراحل مختلف بارداری بسیار مفید باشد:

سه ماهه اول: در سه ماهه اول بارداری، سونوگرافی برای بررسی رشد جنین، تایید تعداد جنین ها، بررسی مایع آمنیوتیک و محاسبه سن حاملگی و تاریخ تخمینی زایمان (EDD) استفاده می شود.

سه ماهه دوم: سونوگرافی های انجام شده در هفته های 18 و 20 به تکنسین سونوگرافی اجازه می دهد تا رشد جنین را بررسی کند و جنین، اندام، ستون فقرات، اندام های داخلی، سر و مغز نوزاد را اندازه گیری کند. همچنین در صورت تمایل والدین می توان محل و اندازه جفت، سن حاملگی جنین و جنسیت نوزاد را بررسی کرد.

سه ماهه سوم: از سونوگرافی بعد از هفته 30 بارداری می توان برای تعیین میانگین رشد مداوم جنین استفاده کرد. می توان محل جفت را بررسی کرد تا اطمینان حاصل شود که مشکلی در مسدود کردن دهانه رحم وجود ندارد.

اگر در دوران بارداری سونوگرافی انجام می دهید یا به آن نگاه می کنید، یکی از اولین چیزهایی که باید بدانید این است که رحم کجاست.

با نگاه کردن به خط خاکستری یا سفید روشن در اطراف بیرون تصویر اولتراسوند می توان محل رحم را تعیین کرد. در داخل آن خطوط، یک منطقه سیاه بزرگ وجود خواهد داشت. این نشان دهنده وجود مایع آمنیوتیک است.

بسته به نحوه قرارگیری مبدل توسط پزشک سونوگرافی، ممکن است رحم شما کل تصویر سونوگرافی را بگیرد یا نگیرد.

 

کودک خود را پیدا کنید

نکته بعدی که در طول تفسیر اولتراسوند به آن توجه می شود کودک است. روی تصویر خاکستری یا سفید به نظر می رسد. در داخل ناحیه تاریک ‌تر تصویر، که مایع آمنیوتیک است، قرار خواهد گرفت. میزان جزئیاتی که می توانید ببینید به وضعیت بارداری و رشد جنین بستگی دارد. برخی از چیزهایی که ممکن است بتوانید تشخیص دهید عبارتند از:

هفته هشتم بارداری: تصویری از جنینی را خواهید دید که به اندازه یک لوبیا پخته است.

هفته دوازدهم بارداری: تصویر اولتراسوند به وضوح سر نوزاد را نشان می دهد.

هفته بیستم بارداری و بعد از آن: می‌توانید پاها، قلب، چشم‌ها، ستون فقرات و موارد دیگر کودک را تشخیص دهید.

 

چگونه می توان جنسیت را در عکس سونوگرافی تشخیص داد؟

اگر می خواهید جنسیت کودک خود را بدانید، می توانید با سونوگرافی بین هفته های 18 تا 20 بارداری به این موضوع پی ببرید. تکنسین های سونوگرافی به دنبال سه خط هستند که نشان دهنده آلت تناسلی یا لابیا هستند.

برخی از علائم سونوگرافی به جنسیت خاص بستگی دارد.

علائم سونوگرافی دخترانه

علامت همبرگر: لب‌های یک دختر شبیه نان همبرگر است، در حالی که کلیتوریس شبیه یک نان همبرگر است.

علامت ساژیتال: هر جنس علامت ساژیتال متفاوتی دارد. شما می توانید این علامت را با نگاه کردن به نمای نیم رخ جنین، که به عنوان صفحه ساژیتال خط وسط شناخته می شود، پیدا کنید. در انتهای ستون فقرات، یک بریدگی دمی را خواهید دید.

علائم سونوگرافی پسر

علامت ساژیتال: اگر شکاف دمی با زاویه بیش از 30 درجه به سمت بالا باشد، نشان دهنده پسر بودن جنین است.

جریان ادرار: گاهی اوقات ممکن است جریان ادرار مشخص شود. اگر جریان به سمت بالا باشد، به احتمال زیاد جنین پسر است.

اندام تناسلی مردانه: در هفته های 18 و 20، اندام تناسلی مردانه گاهی دیده می شود. برای مثال، ممکن است بتوانید آلت تناسلی، کیسه بیضه و بیضه ها را ببینید.

سونوگرافی سنتی روش خوبی برای تعیین جنسیت نوزاد است، اما 100٪ دقیق نیست. به عنوان مثال، برخی از جلوه های بصری می توانند با تفسیر اولتراسوند تداخل داشته باشند.

حالا شما کمی بیشتر در مورد نحوه خواندن سونوگرافی می دانید، در هنگام انجام چنین معاینه ای، صرف نظر از هر طرفی از دستگاه که روی آن بنشینید، چندان عصبی نخواهید شد.

 

آیا سرطان در عکس اولتراسوند سفید یا سیاه نشان داده می شود؟

بافت سرطانی در طول سونوگرافی سیاه به نظر می رسد، در حالی که بافت متراکم بسیار سبک تر است.

 

CM در تصویر سونوگرافی به چه معناست؟

در اسکن بارداری، "cm" معمولاً به طول تاج تاج و بر حسب سانتی متر (سانتی متر) اشاره دارد.

 

مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی شبانه روزی

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

سایه در سونوگرافی به چه معناست؟

سایه به سادگی به این معنی است که امواج صوتی منعکس شده اند. می تواند در اثر عوامل زیادی مانند کلسیفیکاسیون، هوا و توده ها یا بافت های بسیار متراکم ایجاد شود.

رنگ در سونوگرافی به چه معناست؟

اولتراسوند یک موج صوتی با فرکانس بالاتر از 20 کیلوهرتز است که برای مشاهده اندام ها و ساختارهای داخل بدن استفاده می شود. از نظر خواص فیزیکی مانند صدای معمولی است، اما انسان قادر به شنیدن آن نیست. فرکانس دستگاه های اولتراسوند از 20 کیلوهرتز تا چندین گیگاهرتز است.

اولتراسوند نوعی تصویربرداری است که برای مشاهده قلب، عروق خونی، کلیه ها، کبد و سایر اندام ها استفاده می شود. پزشکان از سونوگرافی برای غربالگری جنین استفاده می کنند. سونوگرافی شما را در معرض اشعه قرار نمی دهد. به تشخیص علل درد، تورم و عفونت در اندام های داخلی بدن و بررسی جنین در زنان باردار و مغز در نوزادان کمک می کند.

در زمان آزمایش، روی یک میز دراز می‌کشید و یک تکنسین یا پزشک خاص دستگاهی به نام مبدل را روی قسمت‌هایی از بدن شما حرکت می‌دهد. مبدل امواج صوتی را منتشر می کند که از بافت های داخل بدن شما باز می گردد. مبدل همچنین امواجی را که به عقب باز می گردند را می گیرد. دستگاه اولتراسوند تصاویر را از امواج صوتی ایجاد می کند.

 

چگونه یک تصویر می گیرد؟

اولتراسوند از طریق خون در محفظه قلب حرکت می کند و اگر به دریچه قلب برخورد کند، به عقب برمی گردد. اگر سنگ صفرا وجود نداشته باشد، مستقیماً از کیسه صفرا عبور می کند، اما اگر سنگ وجود داشته باشد، از آنها باز می گردد.

سونوگرافی معمولاً برای تشخیص، درمان و راهنمایی در طی مراحلی مانند بیوپسی استفاده می شود. اسکن اولتراسوند تومور (سرطانی یا کیست پر از مایع) را تشخیص می دهد. می تواند مشکلات ماهیچه ها، رگ های خونی، بافت های نرم، تاندون ها و مفاصل را تشخیص دهد. برای بررسی دقیق شانه ، آرنج تنیس بازان، سندرم تونل کارپال و موارد دیگر استفاده می شود.

سونوگرافی داپلر می تواند جریان خون در رگ یا فشار خون را محاسبه کند. از آنجایی که سونوگرافی امواج صوتی را به تصویر تبدیل می کند، می توان از آن برای تعیین سرعت جریان خون و هرگونه انسداد استفاده کرد.

اکوکاردیوگرام (ECG) نمونه ای از سونوگرافی داپلر است. برای ایجاد تصاویری از سیستم قلبی عروقی و اندازه گیری جریان خون و حرکت بافت قلب در نقاط خاص استفاده می شود. این می‌تواند عملکرد و وضعیت دریچه قلب، بدشکلی‌های قلب، نارسایی دریچه‌ها یا نشت خون از دریچه‌ها را محاسبه کند و می‌تواند نشان دهد که قلب چقدر خون را به خوبی پمپ می‌کند.

همچنین می‌تواند برای بررسی دیواره‌های رگ‌های خونی، بررسی ترومبوز ورید عمقی یا آنوریسم (شرایطی که در آن لخته‌های خون در وریدهای عمقی بدن، معمولاً در پاهای شما تشکیل می‌شود. جریان خون، مانند لخته شدن در رگ‌ها یا انسداد شریان‌ها)، قلب و ضربان قلب جنین را بررسی کنید، از نظر ایجاد پلاک و لخته‌ها ارزیابی کنید، از نظر انسداد یا تنگ شدن رگ‌ها ارزیابی کنید. می تواند منجر به مشکلات جدی تری مانند لخته شدن در ریه شود. می تواند تهدید کننده زندگی باشد. یک دوبلکس کاروتید نشان می دهد که چگونه سلول های خونی در شریان های کاروتید حرکت می کنند.

 

رنگ ها در سونوگرافی

رنگ قرمز و آبی چه چیزی را نشان می دهد؟

بسته به اینکه حرکت خون به سمت پروب اولتراسوند باشد یا دور از آن، رنگ آبی یا قرمز است.

آبی نشان دهنده دور بودن جریان خون از پروب و قرمز نشان دهنده این است که جریان خون به سمت پروب است.

قرمز به معنای جریان در یک جهت است در حالی که آبی به معنای جریان در جهت مخالف است. ترکیب قرمز و آبی می تواند نتیجه جریان دایره ای، آشفتگی یا جریان منسجم باشد. سایه های مختلف قرمز و آبی برای نشان دادن سرعت استفاده می شود. سایه های روشن تر رنگ به سرعت های بالاتر اختصاص می یابد. جریان آشفته زمانی وجود دارد که تغییرات زیادی در سرعت جریان در منطقه مورد نظر وجود داشته باشد.

 s/عکس رنگی رحم

سونوگرافی پاور داپلر و داپلر رنگی

پاور داپلر شکلی است که به جریان آهسته حساس تر است اما به صورت یک رنگ توصیف می شود، به عنوان مثال. طلایی، نارنجی و زرد.

داپلر رنگی جهت و سرعت جریان خون را بر روی تصویر مقطعی نمایش می دهد. در این فناوری، پالس‌های مختلف در یک خط تصویر ارسال می‌شود و تغییر فاز بین سیگنال‌های مختلف در دو نقطه نمونه‌برداری اندازه‌گیری می‌شود. این تغییر فاز متناسب با سرعت جسم بازتابنده است. یک رنگ با توجه به اینکه از مبدل دور باشد یا به سمت آن، به جهت جریان اختصاص داده می شود.

در حالی که سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی به تنهایی برای تجسم ساختارها یا بافت های داخل بدن طراحی شده است، گنجاندن تصویربرداری داپلر رنگی می تواند سرنخ های بالینی مهمی را با نشان دادن وجود یا عدم وجود جریان خون و همچنین جهت جریان خون نشان دهد. مجله بین المللی انکولوژی اشاره می کند که بسیاری از آسیب شناسی های تخمدان نشانگرهای متمایز واضحی در سونوگرافی دارند. به عنوان مثال، محتویات کیست بی‌نظمی به نظر می‌رسند، اما عروقی ندارند، در حالی که یک تراتوم، معمولاً یک توده خوش‌خیم، به دلیل محتویات آن دارای اکوژنیسیته مختلط است. تراتوم در صورت بدخیم بودن نیز می تواند عروقی شود.

اپراتورهای اولتراسوند به راحتی می توانند بین عروق طبیعی و افزایش یافته در آدنکس تمایز قائل شوند و تشخیص دهند که این افزایش چه زمانی ممکن است به جای یک بدخیمی، یک فرآیند التهابی را نشان دهد. پزشکان از پروتکل‌های تعبیه‌شده در سیستم‌های اولتراسوند خود استفاده می‌کنند

اکثر توده های تخمدان خوش خیم هستند، اما با توجه به مرگ و میر بالای سرطان تخمدان، افزودن داپلر رنگی به اسکن می تواند عنصر قطعیت دیگری را به روند تشخیص اضافه کند. تشخیص زودهنگام و مداخله می تواند به بهبود شانس بیمار در هر سن و سطح خطر کمک کند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی خانم

سونوگرافی داپلر در بارداری چیست؟

خدمات رادیو لوژی و سونوگرافی الوند

معنی رنگ ها در سونوگرافی داپلر رنگی چیست؟

سونوگرافی داپلر رنگی یک ابزار تشخیصی غیر تهاجمی است که از کدگذاری رنگ برای تجسم و ارزیابی جریان خون در بدن استفاده می کند. کد رنگی استفاده شده در تصاویر به تمایز بین جهت و سرعت جریان خون در رگ ها کمک می کند. موارد زیر رایج ترین معانی رنگ مورد استفاده در سونوگرافی داپلر رنگی هستند:

رنگ قرمز

رنگ آبی

رنگ سبز

رنگ زرد یا نارنجی

رنگ قرمز: رنگ قرمز نشان دهنده جریان خون به سمت مبدل یا پروب است. این برای نشان دادن جریان خون شریانی، که غنی از اکسیژن است و به طور معمول به صورت ضربانی جریان دارد، استفاده می شود.

رنگ آبی: رنگ آبی نشان دهنده دور شدن جریان خون از مبدل است. این برای نشان دادن جریان خون وریدی استفاده می شود، که معمولاً کندتر و کمتر از جریان خون شریانی است.

رنگ سبز: رنگ سبز نشان دهنده سرعت کم در جریان خون مانند جریان خون در مویرگ ها است و معمولاً در سیستم های سونوگرافی رنگی داپلر پیشرفته تر استفاده می شود.

رنگ زرد یا نارنجی: رنگ زرد یا نارنجی نشان دهنده جریان خون آشفته است که ممکن است به دلیل وجود تنگی یا سایر ناهنجاری ها در رگ های خونی باشد.

علاوه بر این رنگ‌ها، سونوگرافی کالر داپلر ممکن است از رنگ‌ها یا سایه‌های دیگری نیز برای نشان دادن سرعت‌های جریان مختلف یا برجسته کردن مناطق خاص مورد نظر استفاده کند. رنگ های خاص مورد استفاده ممکن است بسته به سیستم اولتراسوند و ترجیحات پزشک یا تکنسین مترجم متفاوت باشد.

تست هیستروسالپنگوگرام چیست؟

هیستروسالپنگوگرام یک آزمایش اشعه ایکس است که پس از پر شدن رنگ داخل رحم و لوله های فالوپ عکس می گیرد. این آزمایشی است که می تواند به تعیین علت ناباروری کمک کند. گاهی اوقات برای ارزیابی بیمارانی که چندین سقط جنین داشته اند استفاده می شود. همچنین می تواند برای تعیین محل IUD (دستگاه داخل رحمی) که در معاینه لگن دیده نمی شود، استفاده شود. این آزمایش می تواند نواحی اسکار در داخل لوله فالوپ یا تغییرات در حفره رحم را نشان دهد، همانطور که ممکن است با پولیپ یا رشد دیگری در رحم رخ دهد.

 

چگونه برای آزمون آماده شوم؟

اگر تا به حال واکنش آلرژیک به رنگ اشعه ایکس داشته اید یا اگر اخیراً در لگن عفونت داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر احتمال بارداری وجود دارد، حتما به پزشک خود بگویید. اگر پریودهای منظمی دارید، بهتر است این آزمایش را در یک هفته پس از پایان قاعدگی انجام دهید. این قبل از تخمک گذاری در چرخه شما اتفاق می افتد، بنابراین کمترین خطر ابتلای اوایل بارداری به رنگ مورد استفاده در این آزمایش وجود دارد. برخی از پزشکان قبل از انجام هیستروسالپنگوگرام، از شما می خواهند که آزمایشات عفونت لگنی را انجام دهید. برخی از پزشکان توصیه می کنند که قبل از انجام آزمایش آنتی بیوتیک مصرف کنید. اگر این روش پزشک شما باشد، او نسخه ای برای این دارو به شما می دهد.

 

هنگام انجام آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

این آزمایش در بخش اشعه ایکس انجام می شود. همانطور که برای معاینه لگن انجام می دهید، به پشت روی میز دراز می کشید و زانوهای خود را خم کرده و پاهای خود را در جای پا قرار می دهید. اکثر پزشکان با فشار دادن دو انگشت به داخل واژن و فشار دادن به پایین شکم با دست دیگر، اندازه و شکل رحم شما را تشخیص می دهند. یک اسپکولوم (وسیله ای که به نظر می رسد مانند یک نوک اردک است که می تواند باز و بسته شود) برای باز کردن واژن استفاده می شود تا پزشک شما بتواند داخل آن را ببیند. ممکن است از این موضوع فشار کمی احساس کنید.

واژن و دهانه رحم (بخشی از رحم که پزشک می تواند داخل واژن شما را ببیند) با یک صابون ضد باکتری تمیز می شود. ممکن است یک گیره نازک روی دهانه رحم شما بسته شود تا زمانی که رنگ در رحم شما قرار می گیرد ثابت بماند. پزشک یک لوله پلاستیکی خم شونده کوچک را به آرامی از دهانه رحم به داخل رحم فشار می دهد. یک بالون کوچک در انتهای لوله با هوا پر می شود تا آن را به طور موقت در جای خود نگه دارد.

سپس اسپکولوم برداشته می شود، اما لوله نازک در جای خود باقی می ماند و یک انتهای آن خارج از واژن شما باقی می ماند. ممکن است پزشک از شما بخواهد در این زمان موقعیت خود را تغییر دهید تا راحت‌تر دراز بکشید. مقدار کمی رنگ اشعه ایکس (تقریباً یک قاشق غذاخوری) از طریق لوله به رحم شما تزریق می‌شود و چندین عکس اشعه ایکس گرفته می‌شود که ممکن است روی صفحه ویدیویی نمایش داده شود تا پزشک شما را ببیند. ممکن است پزشک از شما بخواهد که لگن خود را کمی حرکت دهید یا از این طرف به سمت دیگر بچرخید تا واضح ترین دید را از رحم و لوله ها ارائه دهید. هنگامی که عکسبرداری با اشعه ایکس انجام شد، بالون از خارج از هوا تخلیه می شود و لوله به آرامی به بیرون کشیده می شود.

 

آزمایش چه خطراتی دارد؟

معمولاً بیماران برای چند روز پس از عمل خونریزی کمی از واژن و مقداری گرفتگی لگن دارند. اگر خونریزی شدید، تب یا درد فزاینده در لگن دارید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. برخی از زنان واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست را تجربه می کنند. مهم ترین خطر این روش عفونت است که از هر 100 بیمار در 3 نفر اتفاق می افتد. اکثر پزشکان هنگام انجام این روش از رنگ محلول در آب استفاده می کنند. این رنگ معمولا رحم را تحریک نمی کند.

مانند اشعه ایکس، قرار گرفتن در معرض تابش وجود دارد. در مقادیر زیاد، قرار گرفتن در معرض اشعه می تواند باعث سرطان یا (در زنان باردار) نقایص مادرزادی شود. میزان تشعشعات هیستروسالپنگوگرام بسیار کم است که احتمال آسیب رساندن به آن وجود ندارد. با این حال، از آنجایی که قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس درست به سمت لگن و تخمدان ها هدایت می شود، بسیار مهم است که در زمان انجام آزمایش مطمئن شوید که باردار نیستید.

 

آیا بعد از اتمام آزمون باید کار خاصی انجام دهم؟

ممکن است به مدت 30 دقیقه یا بیشتر تحت نظر باشید تا مطمئن شوید که واکنش آلرژیک به رنگ اشعه ایکس ندارید و هیچ خونریزی نگران کننده ای ندارید.

 

چه مدت زمانی طول می کشد تا نتیجه آزمایش عکس رنگی رحم مشخص شود؟

فیلم های شما می تواند بلافاصله پس از آزمایش توسط پزشک بررسی شود. معمولاً این به پزشک اجازه می‌دهد تا ایده اولیه‌ای از ظاهر فیلم‌ها به شما بدهد. گاهی اوقات یک یا دو روز طول می کشد تا رادیولوژیست فیلم ها را به طور کامل بررسی کند و گزارش رسمی را به پزشک ارائه دهد.

 

چه زمانی آزمایش عکس رنگی رحم توصیه می شود؟

عکس رنگی رحم به یکی از دو دلیل توصیه می شود:

شما در رابطه با باردار شدن یا ناباروری با چالش هایی روبرو هستید.

پزشک شما نگران است که ممکن است هیدروسالپینکس داشته باشید که به دلیل انسداد یا آسیب، تجمع مایع یا گشاد شدن لوله است.

شما یک عمل بستن لوله های رحمی انجام داده اید (معروف به بستن لوله ها) و می خواهید مطمئن شوید که موفقیت آمیز بوده است.

 y/عکس رنگی رحم

از تست عکس رنگی رحم چه چیزی می توانید یاد بگیرید؟

برای کسانی که از عکس رنگی رحم استفاده می کنند تا بهتر بفهمند چرا باردار شدن با مشکل مواجه هستند، نتایج می تواند دو چیز را نشان دهد:

شکل رحم و لوله های فالوپ: اگر ناهنجاری هایی در داخل هر یک از اندام ها وجود داشته باشد، آزمایش ممکن است آن را تشخیص دهد.

اینکه آیا لوله‌های فالوپ باز یا مسدود شده‌اند: اگر آزمایش نشان دهد که لوله‌ها باز هستند، پزشک معمولاً می‌تواند لوله‌های فالوپ را به عنوان یکی از دلایل احتمالی مشکلات لقاح رد کند.

           

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونوگرافی دالپر واژینال

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری

آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

آمادگی سونو گرافی شکم و لگن

آمادگی سونوگرافی بارداری اولیه

                        

چه چیزی را نمی توانید از تست عکس رنگی رحم یاد بگیرید؟

در حالی که آزمایش عکس رنگی رحم می تواند بینشی در مورد علل احتمالی مشکلات باروری ارائه دهد، برخی از محدودیت ها برای آزمایش وجود دارد. عکس رنگی رحم نمی تواند:

اندومتریوز را شناسایی کنید.

تعیین کنید که آیا تخمدان ها مطابق انتظار عمل می کنند یا خیر.

فیبروم هایی را که خارج از حفره رحم هستند (به عنوان مثال در داخل عضله رحم) برجسته کنید.

 

در طول آزمایش عکس رنگی رحم چه انتظاری دارید؟

می توانید انتظار داشته باشید که این آزمایش توسط یک متخصص زنان یا رادیولوژیست انجام شود. این روش معمولاً حدود پنج دقیقه طول می کشد و شامل مراحل زیر است:

شروع یک روش عکس رنگی رحم شبیه به یک معاینه سالانه سلامت زنان خواهد بود. به پشت دراز می‌کشید و پاهایتان را در رکاب قرار می‌دهید.

سپس یک اسپکولوم به واژن شما وارد می شود تا پزشک متخصص بتواند دهانه رحم شما را به وضوح ببیند. اگر قبل از عمل با استفاده از بیهوشی موافقت شده باشد، دهانه رحم با تزریق بیهوشی به شما کمک می کند تا در طول عمل راحت باشید.

لوله کوچکی به نام کانولا که شبیه نی است وارد رحم می‌شود و یک بالون باد می‌شود تا رنگ، که به عنوان ماده حاجب نیز شناخته می‌شود، وارد رحم شود. رنگ از طریق کانول تزریق خواهد شد. پس از برداشتن اسپکولوم، رنگ از طریق کانولا وارد می شود.

هنگامی که رنگ کافی به دهانه رحم شما وارد شد، بخش اشعه ایکس از روش می تواند شروع شود. تصاویر اشعه ایکس پیشرفت رنگ (که به صورت سفید در تصویر اشعه ایکس نشان داده می شود) را از طریق رحم و لوله های فالوپ نشان می دهد. هنگامی که رنگ رحم و لوله های فالوپ را پر کرد، در صورت وجود ناهنجاری ها ظاهر می شوند.

هنگامی که پزشک متخصص ثبت تصاویر اشعه ایکس را به پایان رساند، کانولا برداشته شده و عمل کامل می شود.

در طول عکس رنگی رحم ، ممکن است به دلیل کشش لوله‌های فالوپ، اتساع رحم (زمانی که در اثر فشار داخلی بزرگ می‌شود)، یا فشار بالون احساس گرفتگی کنید. این گرفتگی معمولاً حدود 5 تا 10 دقیقه بعد از عمل ادامه دارد، اما گاهی اوقات می تواند چندین ساعت بعد از عمل احساس شود.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT