• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری|برای سونوگرافی کلیه بایدناشتابود؟


آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

سونوگرافی کلیه

اگر در مورد عملکرد کلیه یا مثانه خود نگرانی دارید ، یک سونوگرافی کلیه برای بررسی سلامت کلی کلیه ها مورد نیاز است. پزشک در این سونوگرافی می تواند یک برنامه درمانی مناسب برای شما ایجاد کند که مناسب و مؤثر باشد و با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

سونوگرافی کلیه معمولاً یک روش بدون درد است که برای ارزیابی اندازه، شکل و محل کلیه ها تصاویری ایجاد می کند. این تست تشخیصی غیر تهاجمی به متخصصان پزشکی این فرصت را می‌دهد تا کیست ‌ها، تومور ها، جمع‌آوری مایعات ، سنگ ‌های کلیه ، آبسه ‌ها و عفونت را در داخل یا اطراف کلیه شناسایی کنند. سونوگرافی کلیه می تواند مناطقی را که ممکن است باعث درد ، بیماری یا محدودیت حرکتی برای بیمار شود ، بررسی کند. مانند هر بیماری دیگری، هر چه زودتر تشخیص داده شود، درمان آن آسان تر است. جهت انجام دادن سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری ، ممکن است از شما درخواست شود که حدود یک ساعت قبل از انجام دادن سونوگرافی ، چهار تا شش لیوان مایعات بنوشید تا مثانه شما به طور کامل پر شود.

در ادامه به تفسیر در مورد اقدامات و آمادگی های لازم جهت انجام سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری توضیح خواهیم داد.

s/آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

 

چگونه برای سونوگرافی مثانه آماده می شوید؟

جهت انجا دادن سونوگرافی نیازی به آمادگی های خاصی نیست با این شرایط برخی از سونوگرافی ها، مانند سونوگرافی مثانه، نیاز به مثانه پر برای تجسم بهتر اندام ها و بافت های اطراف دارند. در چنین مواردی، حفظ مثانه پر ممکن است باعث ناراحتی موقت شود، اما برای ارائه نتایج دقیق مهم است. به خواندن ادامه دهید تا درباره سونوگرافی مثانه و نحوه آماده شدن برای آن بیشتر بدانید.

به عنوان بخشی از این روش، از شما خواسته می شود ابتدا به پشت و سپس به پهلو دراز بکشید. ممکن است گاهی از شما خواسته شود که نفس خود را حبس کنید، اما در بیشتر موارد، باید آرام دراز بکشید و به طور عادی نفس بکشید. تکنسین کار را با استفاده از ژل مبتنی بر آب در ناحیه مورد ارزیابی شروع می کند و سپس یک دستگاه میکروفون مانند کوچک به نام مبدل محکم روی پوست فشار داده می شود و روی ناحیه مورد نظر به جلو و عقب کشیده می شود. تصاویر گرفته شده و به کامپیوتری فرستاده می شود. تکنسین نتایج آزمایش را به شما می دهد. گزارشی برای پزشکی که شما را برای سونوگرافی معرفی کرده ارسال می شود و او نتیجه را به شما اطلاع می دهد.

 

اقدام های لازم برای سونوگرافی کیله و مجاری ادراری

وجود داشتن هر گونه غذا در روده ها و معده در نحوه انجام سونوگرافی و تفسیر آن اختلال ایجاد می کند به همین دلیل از افرادی که قرار است سونوگرافی کلیه و مجاری انجام دهد در خواست می شود قبل از انجام دادن سونوگرافی غذا میل نکنند همین طور خوردن نوشیدنی های گاز دار رود ه ها و معده را پر از گاز می کند به همین خاطر نوشیدن این دست از نوشیدنی ها قبل از سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری به طور کل ممنوع می باشد. مدت زمان ناشتا بودن قبل از سونوگرافی به سن افراد بستگی دارد افرادی که کم سن تر و  جوان تر هستند از آنها خواسته می شود  تا سه ساعت قبل از انجام دادن سونوگرافی کلیه و مجاری اداری ناشنا باشند و از افرادی که مسن تر هستند باید تا ده ساعت قبل از انجام دادن سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری بصورت ناشتا باشند البته ناشتا بودن برای زمان زیاد برای افرادی که سن بالا دارند می تواند دشوار باشد.

به دلایلی که در بالا ذکر شد از بیماران خواسته می شود قبل از سونوگرافی نوشیدنی های بدون گاز بخورند تا مثانه به طور کامل پر بشود تا در حین سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری مثانه به طور کامل مشاهده شود. قابل ذکر است که بهترین نوشیدنی که می توانید قبل از سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری میل کنید آب است پس به شما توصیه می کنیم با خود آب به همراه داشته باشید البته اکثر مراکز سونوگرافی داری آب سرد کن هستند که می توانید از آن استفاده کنید.

 

آیا برای سونوگرافی به مثانه پر نیاز دارید؟

برخی از اسکن های اولتراسوند به مثانه پر نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر نیازی به مثانه پر ندارند. نیاز به مثانه پر بسته به اینکه اسکن در کجای بدن انجام می شود و تکنسین به دنبال چه چیزی است، متفاوت می باشد.

 

چگونه برای سونوگرافی مثانه آماده شویم

سونوگرافی مثانه نیاز به مثانه پر دارد. با در نظر گرفتن این موضوع ، در اینجا چند مرحله برای آماده شدن برای سونوگرافی مثانه وجود دارد:

یک تا دو ساعت قبل از سونوگرافی مثانه خود را خالی کنید.

30 دقیقه قبل از سونوگرافی یک لیتر آب بنوشید. مثانه خود را دوباره خالی نکنید تا زمانی که انجان دادن سونوگرافی به پایان برسد.

برای سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری بهتر است لباس راحت بپوشید و داروهای تجویز شده خود را طبق دستور پزشک مصرف نماید.

15 دقیقه قبل از قرار ملاقات خود در کلینیک سونوگرافی حاضر شوید.

شما همچنین می توانید همانطور که معمولاً در روز قرار ملاقات سونوگرافی خود میل می کنید غذا بخورید البته با توجه به دستور پزشک چون بعضی از سونوگرافی ها نیاز به ناشتا بودن دارند. برای افرادی که کاتتر مثانه دارند ، می توانید کاتتر را یک تا دو ساعت قبل از ویزیت گیره کنید.

شما باید با مثانه پر جهت انجام دادن سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری به مرکز سونوگرافی بروید. توصیه می کنیم نیم ساعت قبل از زمان انجام دادن سونوگرافی 2 لیوان آب  یا بیشتر بنوشید. به خاطر داشته باشید که نامه معرفی پزشک خود را حتما به همراه داشته باشید. در زمان شروع ، ابتدا قسمت های مورد نظر برای سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری اسکن می شود و سپس به سرویس بهداشتی فرستاده می شوید تا قبل از انجام  اسکن مجدد ، مثانه خود را خالی نماید.

متخصص انجام  سونوگرافی به شما توضیح خواهد داد که در طول سونوگرافی چه اتفاقاتی خواهد افتاد. معمولاً می توانید یکی از اعضای خانواده خود  را یا یک دوست را برای سونوگرافی همراه خود داشته باشید. فقط باید به پزشک سونوگرافی اطلاع دهید که یک نفر در کنار شما خواهد بود.

 

اقدامات لازم برای انجام سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

از شما خواسته می شود هر گونه لباس ، جواهرات یا سایر اشیای فلزی را که ممکن است در انجام سونوگرافی تداخل ایجاد کند در منزل بگذارید و یا آن را بردارید

اگر از شما درخواست شود لباس خود را در بیاورید ، حتما  لباسی به شما داده خواهد شد تا آن را بپوشید.

بر روی میز معاینه به سمت شکم دراز خواهید کشید.

ژل مخصوص اولتراسوند بر روی قسمتی از بدن که قرار است تحت معاینه اولتراسوند مالیده می شود.

با استفاده از یک مبدل ، دستگاهی که امواج اولتراسوند را ارسال می کند ، امواج اولتراسوند از طریق آن به بدن  بیمار ارسال می شود.

صدا از قسمت های  داخلی بدن  فرد انعکاس پیدا می کند و دستگاه اولتراسوند اطلاعات امواج صوتی را به صورت تصاویری تجزیه و تحلیل می کند.

دستگاه اولتراسوند تصاویری از این ساختارها را روی یک مانیتور ایجاد می کند. این تصویر ها به صورت دیجیتالی ذخیره می شوند.

اگر مثانه سونوگرافی شود ، پس از اتمام اسکن مثانه پر از شما خواسته می شود که مثانه خود را تخلیه کنید. اسکن های اضافی از مثانه خالی انجام خواهد شد.

هیچ اثر نامطلوب بیولوژیکی تایید شده ای بر روی بیماران یا اپراتورهای ابزار ناشی از قرار گرفتن در معرض سونوگرافی در سطوح شدت مورد استفاده در سونوگرافی تشخیصی وجود ندارد.

در حالی که روش اولتراسوند کلیه به خودی خود هیچ دردی ایجاد نمی کند ، نیاز به دراز کشیدن به مدت طولانی ممکن است باعث ناراحتی جزئی شود و ژل شفاف احساس خنک و مرطوب می کند. تکنسین مربوطه  از  همه اقدامات راحتی برای شما استفاده می کند و این روش را در سریع ترین زمان ممکن انجام می دهد تا ایجاد هر گونه ناراحتی را  برای شما به حداقل برساند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی شبانه روزی

انواع سونوگرافی

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

فیبرواسکن کبد در تهران

چگونه برای سونوگرافی کلیه آماده شوم؟

شخصی که سونوگرافی را برای شما انجام خواهد داد این روش را برای شما به طور کامل توضیح خواهد داد. هر سوالی در مورد سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری دارید می توانید بپرسید. در برخی موارد  از شما درخواست می  شود که یک فرم برای رضایت نامه را امضا نماید که اجازه انجام دادن  سونوگرافی را می دهد. فرم را باید با دقت مطالعه کنید و اگر در مورد چیزی سوال دارید از آنها بپرسید.

ژلی که در طول آزمایش روی پوست شما گذاشته می ‌شود، لباس را لکه نمی ‌کند ، اما ممکن است بخواهید لباس ‌های قبلی خودر را بپوشید. ممکن است بعد از سونوگرافی  ژل به طور کامل از سطح پوست شما پاک نشود بعد از رفتن به منزل نیاز هست که به حمام بروید. هر یک از دستورالعمل دیگری که پزشک سونوگرافیست به شما می دهد تا آماده سونوگرافی شوید را به دقت انجام دهید.

 

بعد از سونوگرافی کلیه چه اتفاقی می افتد؟

هیچ نوع مراقبت خاصی پس از سونو کلیه و مجاری مورد نیاز نیست. شما می توانید پس از سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری رژیم غذایی و فعالیت های معمولی روزانه  خود را از سر بگیرید ، مگر اینکه پزشک به شما توصیه دیگری برای شما داشته باشد. پزشک شما ممکن است با توجه به وضعیت خاص شما ، دستورالعمل های اضافی یا جایگزین را پس از سونوگرافی کیله و مجاری ادراری به شما بدهد. جهت انجام سونوگرافی در تهران با ما در خدمات رادیو لوژی و سونوگرافی الوند تماس بگیرید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT