• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی در تهران|بهترین سونوگرافی واژینال در تهران|سونوگرافی خانم


سونو گرافی در تهران؛ سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصویری (همچنین به عنوان سونوگرافی) از اندام‌ها، بافت‌ها و سایر ساختارهای داخل بدن استفاده می‌کند. برخلاف اشعه ایکس، سونوگرافی از هیچ تشعشعی استفاده نمی کند. سونوگرافی همچنین می تواند قسمت هایی از بدن را در حال حرکت نشان دهد، مانند ضربان قلب یا جریان خون در رگ های خونی.

دو دسته اصلی سونوگرافی در مراکز سونوگرافی در تهران وجود دارد:
سونوگرافی تشخیصی.

سونوگرافی حاملگی.

سونوگرافی حاملگی برای بررسی یک نوزاد متولد نشده یا به اصطلاح یک جنین استفاده می شود. این آزمایش می تواند اطلاعاتی در مورد سلامت و رشد کلی نوزاد ارائه دهد.
سونوگرافی تشخیصی برای مشاهده و همچنین ارائه اطلاعات در مورد سایر قسمت های داخلی بدن افراد استفاده می شود. که شامل قلب، رگ های خونی و کبد، مثانه، کلیه ها و اندام های تناسلی زنانه است.

Ultrasound in Tehran/سونوگرافی در تهران

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

نام های دیگر:سونوگرافی غربالگری، سونوگرافی بارداری، اکوی قلب جنین، سونوگرافی مامایی، سونوگرافی تشخیصی پزشکی

آن برای چه کاری استفاده می شود؟


بسته به نوع سونوگرافی و اینکه کدام قسمت از بدن در حال بررسی است، می توان از سونوگرافی به روش های مختلفی استفاده کرد.

سونوگرافی بارداری برای دریافت اطلاعات در مورد سلامت جنین متولد نشده انجام می شود وبرای موارد زیر اغلب استفاده شود:
باردار بودن خود را تایید کنید.
اندازه و موقعیت جنین را بررسی کنید.
بررسی کنید که بیش از یک نوزاد باردار هستید.
تخمین بزنید که چه مدت باردار هستید. این به عنوان سن حاملگی شناخته می شود.
علائم سندرم داون را بررسی کنید که شامل ضخیم شدن پشت گردن نوزاد می شود.
نقایص مادرزادی در مغز، نخاع، قلب یا سایر قسمت های بدن را بررسی کنید.
مقدار مایع آمنیوتیک را بررسی کنید. مایع آمنیوتیک مایع ای شفافی است که در دوران بارداری جنین را احاطه می کند. از کودک در برابر آسیب های بیرونی و سرما محافظت می کند. همچنین به رشد ریه و به خصوص رشد استخوان کمک می کند.

سونوگرافی تشخیصی برای موارد زیر استفاده می شود:


بررسی کنید که آیا خون با سرعت و سطح طبیعی جریان دارد یا خیر.
ببینید آیا ساختار قلب شما مشکلی دارد یا خیر.
به دنبال انسداد در کیسه صفرا باشید.
غده تیروئید را از نظر سرطان یا رشد غیر سرطانی بررسی کنید.
وجود ناهنجاری در شکم و کلیه ها را بررسی کنید.
به راهنمایی یک روش بیوپسی کمک کنید. بیوپسی روشی است که در آن نمونه کوچکی از بافت برای آزمایش برداشته می شود.

در مراکز سونوگرافی در تهران برای زنان، سونوگرافی تشخیصی ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:
به یک توده در سینه نگاه کنید تا ببینید ممکن است سرطان باشد یا خیر.
به یافتن علت درد لگن کمک کنید.
به یافتن علت خونریزی غیرطبیعی قاعدگی کمک کنید.
به تشخیص ناباروری یا نظارت بر درمان های ناباروری کمک کنید.

Ultrasound in Tehran/سونوگرافی در تهران

چرا به سونوگرافی نیاز دارم؟


اگر باردار هستید ممکن است نیاز به سونوگرافی داشته باشید. هیچ تشعشعی در آزمایش استفاده نشده است. این روشی مطمئن برای بررسی سلامت نوزاد متولد نشده شما ارائه می دهد.

اگر علائمی در اندام ها یا بافت های خاصی دارید ممکن است به سونوگرافی تشخیصی نیاز داشته باشید. اینها شامل قلب، کلیه ها، تیروئید، کیسه صفرا و دستگاه تناسلی زنانه است. اگر بیوپسی می کنید ممکن است به سونوگرافی نیز نیاز داشته باشید. سونوگرافی به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک می کند تا تصویر واضحی از ناحیه ای که در حال آزمایش است دریافت کند.


سونوگرافی معمولا شامل مراحل زیر است:


روی یک میز دراز می کشید و ناحیه ای را که در حال مشاهده است در معرض دید قرار می دهید.
یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ژل مخصوصی را روی پوست در آن ناحیه پخش می کند.
ارائه‌دهنده یک دستگاه به نام مبدل را بر روی منطقه حرکت می‌دهد.
این دستگاه امواج صوتی به بدن شما ارسال می کند. امواج آنقدر بلند هستند که نمی توانی آنها را بشنوی.
امواج ضبط شده و بر روی مانیتور به تصویر تبدیل می شوند.
ممکن است بتوانید تصاویر را همانطور که در حال ساخت هستند مشاهده کنید. این اغلب در طول سونوگرافی بارداری اتفاق می افتد و به شما امکان می دهد به جنین خود نگاه کنید.
پس از پایان انجام آزمایش، ارائه دهنده ژل را از روی بدن شما پاک می کند.
تست حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد تا کامل شود.
در برخی موارد، سونوگرافی بارداری ممکن است با قرار دادن مبدل در واژن انجام شود. این معمولا در اوایل بارداری انجام می شود.

آیا برای آماده شدن برای آزمون باید کاری خاصی را انجام دهیم؟
آماده سازی بستگی به نوع سونوگرافی شما دارد. برای سونوگرافی ناحیه شکم، از جمله سونوگرافی بارداری و سونوگرافی دستگاه تناسلی زنان، ممکن است لازم باشد مثانه خود را قبل از آزمایش پر کنید. این شامل نوشیدن دو تا سه لیوان آب حدود یک ساعت قبل از آزمایش و عدم رفتن به دستشویی است. برای سایر سونوگرافی ها، ممکن است لازم باشد رژیم غذایی خود را تنظیم کنید یا چندین ساعت قبل از آزمایش روزه بگیرید (نخورید یا ننوشید). برخی از انواع سونوگرافی به هیچ وجه نیاز به آمادگی ندارند.

سونوگرافی یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر برای تشخیص استفاده می کند. برنامه سونوگرافی پزشکی تشخیصی ما به شما آموزش می دهد که از تجهیزات تصویربرداری و امواج صوتی برای تولید تصاویری از بدن انسان استفاده کنید. شما برای ایجاد و تجزیه و تحلیل این سونوگرافی ها آموزش خواهید دید.

مشاغل در زمینه سونوگرافی پزشکی تشخیصی شامل سونوگرافی عمومی، سونوگرافی قلب، فن آوری عروق و فوق تخصص های مختلف است. این حرفه نیاز به قضاوت صحیح و توانایی ارائه خدمات بهداشتی مناسب دارد. سونوگرافیست ها متخصصان بسیار ماهری هستند که از نظر آموزش واجد شرایط ارائه خدمات به بیمار با استفاده از تکنیک های تشخیصی تحت نظارت یک پزشک دارای مجوز مانند رادیولوژیست هستند. سونوگرافیک ممکن است این خدمات را در انواع تنظیمات پزشکی ارائه دهد. سونوگرافیست ها به پزشکان در جمع آوری داده های لازم برای دستیابی به تصمیمات تشخیصی صحیح کمک می کنند.

 

برنامه سونوگرافی پزشکی تشخیصی چیست؟

سونوگرافی پزشکی تشخیصی شامل استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ارائه تصاویر تشریحی و پاتولوژیک برای تفسیر توسط پزشک است. از جمله وظایف سونوگرافیست می توان به اخذ و بررسی تاریخچه پزشکی و داده های بالینی بیمار، ثبت و پردازش تصاویر سونوگرافی، ارائه آموزش به بیمار در رابطه با سونوگرافی پزشکی و ترویج اصول سلامتی اشاره کرد. سونوگرافیست در انواع تنظیمات پزشکی از جمله بیمارستان ها، مطب ها و کلینیک ها کار می کند. به این ترتیب، سونوگرافیست مسئول مراقبت مناسب و با کیفیت از بیمار است. یک متخصص سونوگرافی در هر زمان، تمام اصول اخلاقی کاری را مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط انجمن سونوگرافیست های پزشکی تشخیصی نشان می دهد و حفظ می کند.

وقتی صحبت از سلامت باروری زنان می شود، پیشرفت های پزشکی اندکی از سونوگرافی بهتر است. این فناوری همه کاره به پزشکان این امکان را می دهد که سلامت شما را به دقت بررسی کنند و به طور دقیق تشخیص دهند.

 t/سونوگرافی در تهران

تصویربرداری همه کاره

در مقایسه با اشعه ایکس، که برای گرفتن تصویر از استخوان‌های شما بهترین است، سونوگرافی به ما نگاه بهتری به بافت‌های نرم شما می‌دهد. این بدان معناست که ما می توانیم همه چیز را از نظارت بر نوزاد در رحم تا تشخیص مشکلات احتمالی در مثانه، تخمدان ها، رحم، دهانه رحم و لوله های فالوپ انجام دهیم.

 

سونوگرافی به طور گسترده در دسترس است

سونوگرافی نه تنها در میان دقیق‌ترین فناوری‌های تصویربرداری قرار دارد، بلکه مقرون‌به‌صرفه‌ترین و در دسترس‌ترین آنها نیز هستند.

 

غیر تهاجمی

نگران درد هستید؟ از سوزن می ترسی؟ تو تنها نیستی. خبر خوب این است که اولتراسوند غیر تهاجمی است و نیازی به هول دادن یا تکان دادن ندارد. و به غیر از کمی فشار در حین حرکت چوب، نباید هیچ ناراحتی احساس کنید.

 

ریسک کمتر

با سی تی اسکن و اشعه ایکس، خطر قرار گرفتن در معرض اشعه یونیزان وجود دارد - اما نه با اولتراسوند. از قدرت امواج صوتی برای گرفتن تصاویر از بافت های نرم شما استفاده می کند و عملاً هیچ اثر مضری ندارد.

 

زمانی که نیاز به سونوگرافی دارید

اولتراسوند جزء اصلی مراقبت های دوران بارداری است، اما به عنوان یک ابزار تشخیصی نیز استفاده می شود. اگر علائمی مانند خونریزی نامنظم، گرفتگی عضلات، درد لگن و نفخ را نشان می دهید، ممکن است نشان دهنده وجود ناهنجاری در اندام های لگن شما باشد.

از آنجا که تشخیص این علائم همیشه آسان نیست، ما اغلب از اولتراسوند برای درک بهتر آنچه در حال وقوع است استفاده می کنیم.

 

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

در طول سونوگرافی، به راحتی روی میز معاینه دراز می کشید. به طور معمول، ما سونوگرافی را در قسمت خارجی پوست شما انجام می دهیم. ما ژل مخصوصی را اعمال می‌کنیم که رسانایی موج صوتی بهتری را در ناحیه درمان ایجاد می‌کند و عصا را روی قسمتی از بدن که باید بررسی کنیم حرکت می‌دهد.

در برخی موارد (مانند مشکلی در تخمدان‌های شما)، دکتر ممکن است یک سونوگرافی ترانس واژینال را تجویز کند، جایی که او با دقت میله سونوگرافی را وارد واژن شما می‌کند تا تصویری حتی نزدیک‌تر از اندام‌های شما داشته باشد. این نوع سونوگرافی همچنین به دکتر اجازه می دهد تا دیواره های عضلانی رحم را بررسی کند.

بسته به نیاز شما، ممکن است نیاز به سونوهیستروگرام داشته باشید. این شامل تزریق یک محلول نمکی به رحم شما است که به دکتر  نشان می دهد که آیا مشکلی در پوشش داخلی رحم شما وجود دارد یا خیر.

زمانی که مطمئن نیستید در زیر شکمتان چه اتفاقی می‌افتد، ممکن است ناراحت‌کننده باشد، اما سونوگرافی لگن به شما و پزشکتان نگاهی به داخل می‌دهد تا خیالتان راحت شود، چه می‌خواهید از سلامت کودک در حال رشد خود اطمینان حاصل کنید و چه می‌خواهید به نتیجه برسید. علائم آزاردهنده، مانند گرفتگی یا خونریزی گیج کننده.

 

مقالات پیشنهادی :

انواع سونوگرافی

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی واژینال در تهران

اصول اولیه سونوگرافی لگن

سونوگرافی لگن یک آزمایش تشخیصی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر استفاده می کند. این تصاویر به ما این امکان را می‌دهند که به اندام‌ها و سایر بافت‌های لگن مانند دهانه رحم، لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، واژن و رحم نگاه بهتری داشته باشیم.

سونوگرافی شما در مطب  انجام می شود. بسته به هدف آزمایش، ما از یکی از دو تکنیک به عنوان بخشی از خدمات مراقبت های بهداشتی زنان خود استفاده می کنیم: ترانس شکمی، که در آن از یک دستگاه خارجی در بالای شکم شما استفاده می کنیم، یا ترانس واژینال، که در آن یک دستگاه داخلی را در واژن شما قرار می دهیم.

سونوگرافی لگن شما ممکن است برای ارزیابی، نظارت یا تشخیص طیف وسیعی از اتفاقات و شرایط استفاده شود، مانند:

ناهنجاری در رحم شما

خونریزی غیر طبیعی

رشد کودک در دوران بارداری

اندومتریوز

شرایط جنینی، مانند مشکلات کروموزومی و مشکلات رشد

رشد، مانند فیبروم

بارداری های پرخطر

اندازه فولیکول تخمدان برای ارزیابی ناباروری

بیماری التهابی لگن (PID)

خونریزی بعد از یائسگی

پس از سونوگرافی، نتایج شما را با شما در میان می گذاریم، از جمله هر مرحله اضافی که توصیه می کنیم.

سومین نوع سونوگرافی، معاینه ترانس رکتال، بیشتر برای تشخیص مشکلات پروستات در مردان استفاده می شود. با این حال، اگر معاینه ترانس واژینال امکان پذیر نباشد یا نیاز به بررسی رکتوم داشته باشیم، ممکن است به سونوگرافی ترانس رکتوم برای زنان مراجعه کنیم. در طول این روش، ما یک کاوشگر را به رکتوم شما وارد می کنیم که امواج صوتی را به بافت های داخلی شما می فرستد.

 d/سونوگرافی در تهران

سونوگرافی لگن چه حسی دارد

در طول سونوگرافی لگنی ترانس شکمی، زمانی که یک ژل روان کننده را روی شکم یا ناحیه لگن خود اعمال می کنیم، احساس خنکی و مرطوبی خواهید داشت.

سونوگرافی سه بعدی واژینال لگن کمی تهاجمی تر است زیرا دستگاه در واژن شما قرار می گیرد. این روند معمولاً دردناک نیست، اگرچه اگر قبلاً درد را تجربه کرده‌اید، ممکن است حساسیت بیشتری را مشاهده کنید. ممکن است در طول این آزمایش احساس پری یا فشار احساس کنید، اما ما مراقبت های ویژه ای برای آسوده نگه داشتن شما انجام می دهیم.

سونوگرافی ترانس رکتال، که از ژل خنک برای روانکاری نیز استفاده می کند، ممکن است باعث ناراحتی خفیفی شود که می توانید با دراز کشیدن بی حرکت آن را به حداقل برسانید.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری جنین چیست؟

سونوگرافی توسط متخصص خانم در تهران

اکوی قلب جنین در دوران بارداری

اسکن سونوگرافی فواید زیادی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

از آنجایی که اسکن اولتراسوند شامل هیچ سوزن، تزریق یا برش نیست، معمولاً یک روش کاملاً بدون درد است. تخمدان ها و اندام های داخلی را می توان به روشی غیر تهاجمی مشاهده کرد.

در طول سونوگرافی، بیمار در معرض هیچ گونه تشعشعات یونیزان قرار نمی گیرد و این امر آن را بسیار ایمن تر از اشعه ایکس یا سی تی اسکن می کند. علاوه بر این، در رابطه با بارداری، سونوگرافی ده ها سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ گاه خطری برای بیمار یا جنین ثابت نشده است.

اسکن سونوگرافی می تواند اطلاعات مفیدی را برای پزشکان آشکار کند. آنها قادر به گرفتن تصاویری از بافت های نرم هستند که در عکس اشعه ایکس ضعیف نشان داده می شوند.

هیچ استفاده ای از اشعه یونیزان که در اشعه ایکس و سی تی اسکن استفاده می شود وجود ندارد و اگر مکرر انجام شود مضر است.

با تصاویر ثبت شده در زمان واقعی که حرکت تاندون ها، ماهیچه ها و مفاصل را نشان می دهد پویا است.

این روش نسبت به سایر روش های تصویربرداری مانند MRI یا CT هزینه بسیار کمتری دارد

بافت های نرم را به خوبی نشان می دهد، در حالی که اشعه ایکس اینطور نیست

  1. این روش تصویربرداری انتخابی برای بیماران دارای ضربان ساز قلبی است که نمی توانند MRI دریافت کنند

این یک جایگزین عالی برای MRI برای بیماران کلاستروفوبیک است

سونوگرافی ممکن است مزایایی نسبت به MRI در دیدن ساختار تاندون داشته باشد، که در سونوگرافی بهتر از MRI قابل درک است.

اولتراسوند تصویربرداری در زمان واقعی را ارائه می دهد و آن را به ابزار خوبی برای هدایت روش های کم تهاجمی مانند آسپیراسیون (خروج مایع) و تزریق تبدیل می کند.

 e/سونوگرافی در تهران

مزایای منحصر به فرد سونوگرافی

استفاده از سونوگرافی

پزشک سونوگرافی را انجام می دهد سونوگرافی یک فناوری برای ارزیابی و درمان ناهنجاری های بافت نرم، اعصاب و مفاصل است. اشعه ایکس برای شناسایی مشکلات مربوط به استخوان بسیار خوب است اما در شناسایی بافت نرم کاربرد کمی دارد. سونوگرافی برای این کار بهترین است.

صدمات غیر التیام بخش و پایدار

درد مداوم عصبی

درد مفاصل

دکتر سونوگرافی انجام می دهد

صدمات غیر شفابخش و مداوم

آسیب به رباط ها، تاندون ها و عضلات از مشکلات شایع درد هستند. نمونه های رایج عبارتند از آرنج تنیس بازان، آرنج گلف بازان، درد روتاتور کاف، تاندونیت دوسر بازو، کشیدگی عضلات شکمی و درد عضلانی مرتبط با لگن

 

درد مداوم عصبی

پزشک نتایج سونوگرافی را با بیمار بررسی می کند درد عصبی مداوم یکی دیگر از مشکلات رایج است. به عنوان مثال می توان به سندرم تونل کارپال، گیر افتادن اعصابی مانند اولنار، ایلیوگوینال، پوستی جانبی فمور و تیبیال خلفی اشاره کرد. این مشکلات به ترتیب می تواند باعث درد، سوزن سوزن شدن یا ضعف دست ها، کشاله ران، ران یا پا شود.

سونوگرافی برای شناسایی عصب و راهنمایی دقیق سوزن برای تزریق دارو بسیار مفید است. مجدداً این رویکرد امکان یک رویکرد دقیق را برای مشکلات مربوط به عصب فراهم می کند و بنابراین یک برنامه درمانی خاص را امکان پذیر می کند. اولتراسوند یک روش تصویربرداری است که امکان شناسایی و درمان با هدایت تزریقی مشکلات عصبی را فراهم می کند.

 

درد مفاصل

پزشک سونوگرافی انجام می دهد درد مفاصل نیز می تواند برای بیمار مشکل ساز باشد. اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی بهترین روش ها برای تشخیص تغییرات مفاصل هستند. با این حال، سونوگرافی می‌تواند برای هدایت سوزن به داخل مفصل و اجازه دادن به محل دقیق دارو در یک مفصل خاص مفید باشد.

مشکلات دردناک در ماهیچه ها، تاندون ها، اعصاب و مفاصل اغلب به تزریق بی حس کننده موضعی و استروئید پاسخ می دهند زیرا این مشکلات اغلب ماهیت التهابی دارند. این یک درمان متداول است که بیمار در NPM با آن مواجه می شود و مانند استفاده از سونوگرافی تحت پوشش بیمه است.

 

استفاده از سونوگرافی فراتر از بارداری

همانطور که همه می دانیم، سونوگرافی در زنان باردار برای تعیین رشد، تکامل و ناهنجاری های جنین در صورت وجود استفاده می شود. تصویربرداری اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تشکیل تصویری از رشد جنین استفاده می کند و نتایج آزمایش تعیین می کند که چگونه باید کار بعدی را انجام دهید. اگر نتایج نرمال باشد، پس همه چیز خوب است. و اگر هر گونه ناهنجاری را نشان داد، ممکن است نیاز به مشاوره پزشکی بیشتری داشته باشید.

با این حال، این ابزار تشخیصی چندین کاربرد دیگر نیز دارد. از تشخیص طیف گسترده ای از شرایط با اندام ها و بافت های نرم بدن گرفته تا استفاده از آن در طی اقدامات پزشکی، سونوگرافی کاربردهای مختلفی دارد. این یکی از ایمن ترین روش های تصویربرداری از اندام های داخلی بدن در نظر گرفته می شود.

 s/سونوگرافی در تهران

سونوگرافی چیست و تصویربرداری اولتراسوند چگونه کار می کند؟

سونوگرافی امواج صوتی با فرکانس بالا است. در فرآیند بالینی و تشخیص استفاده می شود زیرا به شکل گیری تصویری از اندام های داخلی کمک می کند. در این فرآیند از ابزاری به نام مبدل استفاده می شود که مستقیماً روی پوست یا در برخی موارد در داخل دهانه بدن قرار می گیرد. لایه نازکی از ژل روی پوست اعمال می شود تا انتقال امواج صوتی از مبدل به بدن را تسهیل کند.

مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا ساطع می کند و پس از بازتاب امواج صوتی، پژواک را ضبط می کند. در این فرآیند، اطلاعات لازم را برای تولید تصویری از بافت‌های نرم و اندام‌ها بر روی صفحه کامپیوتر ارائه می‌دهد.

این فرآیند به عنوان سونوگرافی و تکنسین سونوگرافی به عنوان سونوگرافیک نیز شناخته می شود. سونوگرافی در انجام آزمایش آموزش های ویژه ای می بیند. هنگامی که نتایج آزمایش بیرون آمد، آنگاه می‌توان آن را توسط پزشک تفسیر کرد و اقدامات لازم را انجام داد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

موارد استفاده از اسکن اولتراسوند

همانطور که گفته شد، سونوگرافی کاربرد گسترده ای دارد. پزشکان معمولاً از اسکن اولتراسوند برای تشخیص برخی شرایط در موارد زیر استفاده می کنند:

سونوگرافی در دوران بارداری کاربردهای مختلفی دارد. در طول سه ماهه اول یا از  سونوگرافی غربالگری اول ، می توان از آن برای بررسی درست رشد جنین استفاده کرد. نتایج آزمایش نشان خواهد داد که آیا جنین در داخل رحم رشد می کند (و نه در داخل لوله فالوپ، برای مثال). همچنین تعداد جنین ها را نشان می دهد و برای محاسبه تاریخ زایمان نوزاد استفاده می شود.

در سونوگرافی غربالگری دوم یا آزمایش هایی که بین هفته های 18 تا 20 انجام می شود، رشد ساختارهای جنینی مانند اندام ها، مغزها مشخص می شود. و نتایج سه ماهه سوم نشان می دهد که آیا سرعت رشد نوزاد طبیعی است یا خیر.

با این حال، از آنجایی که تصاویر سونوگرافی خیلی واضح نیستند، در صورت مشاهده برخی ناهنجاری‌ها در نتایج آزمایش، باید توسط برخی آزمایش‌های دیگر پیگیری و تأیید شود. نتایج سونوگرافی به تنهایی تعیین کننده واضح یک وضعیت نیست.

 

تشخیص

تصویربرداری اولتراسوند در تشخیص طیف گسترده ای از شرایط با بافت های نرم و اندام های بدن استفاده می شود. اندام هایی مانند قلب و عروق خونی، کبد، طحال، کیسه صفرا، کلیه ها، رحم، تخمدان ها با استفاده از سونوگرافی تصویربرداری می شوند و هر گونه ناهنجاری را بررسی می کنند.

چگونه یک رادیولوژیست سرطان سینه را در ماموگرافی و سونوگرافی مشاهده می کند؟

خواندن ماموگرافی هنگامی که به تصاویر ماموگرافی یا سونوگرافی نگاه می کنید، ممکن است تعجب کنید که رادیولوژیست ها چگونه آنها را درک می کنند. چگونه می توانند سرطان های را در آن تست های خاکستری و سفید شناسایی کنند؟ در حالی که حتی پیشرفته ‌ترین فناوری تصویربرداری به رادیولوژیست ‌ها اجازه نمی ‌دهد سرطان را با قطعیت شناسایی کنند ، سرنخ‌ های قوی در مورد آنچه که شایسته بررسی دقیق ‌تر است به آنها می‌دهد.

وقتی رادیولوژیست ها به ماموگرافی نگاه می کنند، به دنبال سه چیز اصلی هستند:

تغییرات نسبت به آنچه در تصاویر قبلی مشاهده می شود

کلسیفیکاسیون ها

توده ها

اگر قبلا ماموگرافی انجام داده اید، دسترسی رادیولوژیست فعلی خود به تصاویر ماموگرافی قبلی مفید است. هر زمان که به کلینیک ماموگرافی جدید مراجعه می کنید، به آنها اطلاع دهید که در گذشته در کجا تصویربرداری از پستان انجام داده اید تا بتوانند هر گونه تغییر را در طول زمان یادداشت کنند.

کلسیفیکاسیون ها که به صورت لکه های سفید در ماموگرافی ظاهر می شوند به دو دسته کلی میکروکلسیفیکاسیون ها و ماکروکلسیفیکاسیون ها تقسیم می شوند. ماکروکلسیفیکاسیون ها معمولاً نتیجه فرآیندهای خوش خیم هستند و نیازی به بیوپسی ندارند. میکروکلسیفیکاسیون ها نیز اغلب با شرایط خوش خیم همراه هستند، اما ظاهر آنها به صورت خوشه ای یا خطوط ممکن است نشان دهنده وجود سرطان باشد. میکروکلسیفیکاسیون های خوشه ای با هر دو DCIS، شناخته شده به عنوان "مرحله 0" یا سرطان غیر تهاجمی پستان، و همچنین سرطان تهاجمی پستان مرتبط هستند. البته به خاطر داشته باشید که کلسیفیکاسیون ها بسیار رایج هستند و در نیمی از ماموگرافی های زنان بالای 50 سال ظاهر می شوند.

توده ها شامل شرایط مختلفی از جمله کیست، تومورهای جامد خوش خیم و بدخیمی ها هستند. اندازه، شکل، مرزها و ترکیب داخلی آنها می تواند بینشی در مورد اینکه آیا آنها نشان دهنده سرطان هستند یا خیر. تومورهای سرطانی اغلب به صورت توده های سفید با مرزهای تار یا میخ دار ظاهر می شوند که نشان دهنده نفوذ به بافت اطراف است. کیست ها اغلب از تومورهای جامد در ماموگرافی قابل تشخیص نیستند، بنابراین سونوگرافی اغلب برای تعیین جامد یا پر مایع بودن توده (کیست) استفاده می شود.

 

پیگیری سونوگرافی

سونوگرافی پستان یکی از رایج ترین روش های مورد استفاده در پیگیری ماموگرافی است. این به ویژه برای تشخیص توده جامد از مایع ارزشمند است، زیرا مایع به عنوان تیره ترین ماده در سونوگرافی ظاهر می شود و ضایعات جامد ممکن است کمی روشن تر یا کمی تیره تر از محیط اطراف خود به نظر برسند. توده های بدخیم معمولاً در سونوگرافی به صورت ساختارهای ندولار ظاهر می شوند که کمی تیره تر از محیط اطراف خود هستند و مرزهای نامشخصی دارند. اگر سونوگرافی فقط یک توده کاملاً پر از مایع را نشان دهد، این یک کیست ساده است که نیازی به پیگیری ندارد. با این حال، اگر ناحیه جامد یا حاوی مقداری ماده جامد باشد (که در ناحیه تاریک روشن‌تر به نظر می‌رسد)، ممکن است برای بررسی بیشتر دستور بیوپسی داده شود.

اگر پس از انجام ماموگرافی غربالگری به شما گفته شد ، نگران نباشید. در حالی که بیش از 10 درصد از زنان ممکن است پس از انجام ماموگرافی غربالگری برای آزمایش های اضافی دوباره فراخوانده شوند، کمتر از 10 درصد از کسانی که به عقب برگشته اند، سرطان دارند. بیوپسی تنها راه برای شناسایی مثبت سرطان است.

سونوگرافی سینه ابزار مهمی پس از یافته های غیر طبیعی در ماموگرافی است. این یک آزمایش غیرتهاجمی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از بافت پستان استفاده می کند. این آزمایش می تواند تصویر واضح تری از سلامت سینه شما ارائه دهد و به رادیولوژیست کمک کند تا تشخیص دهد که آیا تصویربرداری یا آزمایش های اضافی مورد نیاز است یا خیر.

 

رویکرد ما به سونوگرافی پستان

سونوگرافی سینه غیرتهاجمی و بدون درد است. آنها یک راه عالی برای مشاهده بهتر سلامت سینه و هرگونه تغییری هستند که رخ داده است. گاهی اوقات، تصاویر ماموگرافی در مورد ناهنجاری ها مشخص نیست، به خصوص در زنانی که بافت سینه متراکم دارند. سونوگرافی سینه یک پیگیری عالی برای مشاهده واضح مشکلات احتمالی است.

 

سونوگرافی خودکار پستان

غربالگری سونوگرافی خودکار پستان به رادیولوژیست کمک می کند تا سرطان های پنهان در بافت متراکم سینه را که ممکن است در ماموگرافی معمولی از دست داده باشد، بیابد.

این معاینه با دراز کشیدن بیمار روی میز معاینه انجام می شود و حدود 15 دقیقه طول می کشد. غربالگری ABUS از راه های صوتی برای ایجاد تصاویر سه بعدی شفاف استفاده می کند. این تصاویر همراه با ماموگرافی شما بررسی می شوند و به ارزیابی جامع تری از بافت سینه و هرگونه ناهنجاری احتمالی کمک می کنند.

 

چرا باید غربالگری اضافی را برای سینه های متراکم خود در نظر بگیرم؟

سینه های متراکم "طبیعی" هستند. به طور متوسط حدود 40 درصد از زنان در سن ماموگرافی سینه های متراکم دارند. با این حال، از آنجایی که بافت متراکم پستان می‌تواند سرطان را در ماموگرافی پنهان کند، ممکن است توانایی رادیولوژیست شما را برای یافتن سرطان در صورت وجود کاهش دهد. ماموگرافی "طبیعی"، "منفی" یا "خوش خیم" به طور قابل اعتمادی سرطان را در زنان با سینه های متراکم رد نمی کند. زنانی که سینه های متراکم دارند ممکن است به زودی پس از ماموگرافی "طبیعی" یا "منفی" سرطان تشخیص داده شود (این سرطان به عنوان "سرطان فاصله ای" شناخته می شود).

 

مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم

اکوی قلب جنین

سونوگرافی سه بعدی رحم

چه کسی سونوگرافی سینه انجام می دهد؟

معاینه توسط یک متخصص بهداشتی که مخصوصاً آموزش دیده و دارای اعتبار برای انجام آزمایش است، مانند سونوگرافیک، سونولوژیست، رادیولوژیست (پزشک متخصص) یا پزشک پستان انجام می شود.

آنها ممکن است مرد یا زن باشند. در مواردی که بیمار جوان است، ممکن است یک همراه زن (معمولاً یک پرستار در مرکز رادیولوژی) درخواست شود. والدین، سایر اقوام، دوستان یا شریک زندگی می توانند در طول معاینه در کنار شما بمانند، اگر شما با این موضوع راحت تر باشید.

 x/سونوگرافی در تهران

سونوگرافی سینه در کجا انجام می شود؟

معاینه در بخش رادیولوژی یک مرکز سونوگرافی ، مطب رادیولوژی خصوصی یا در یک کلینیک تخصصی پستان انجام می شود. معاینه در یک اتاق مخصوص سونوگرافی انجام می شود، که ممکن است نور بسیار کمی داشته باشد تا تصاویر بر روی صفحه اولتراسوند به برا کسی که اسکن را انجام می دهد قابل مشاهده باشد.

 

چه زمانی می توانم منتظر نتایج سونوگرافی سینه باشم؟

گزارش کامل اسکن توسط رادیولوژیست نوشته شده و برای پزشک معرف شما ارسال می شود. مدت زمانی که طول می کشد تا یک گزارش کتبی در رابطه با سونوگرافی انجام شده و یا روشی که انجام داده اید دریافت کند ، بستگی به موارد زیر متفاوت می باشد:

 

مقالات پیشنهادی :

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند

اکوکاردیوگرافی جنین ( اکوی قلب جنین )

فوریتی که نتیجه مورد نیاز است؛

پیچیدگی معاینه؛

آیا قبل از تفسیر تصاویر توسط رادیولوژیست به اطلاعات بیشتری از پزشک نیاز است یا خیر.

آیا در گذشته عکس ‌برداری هایی با اشعه ایکس یا دیگر تصویربرداری ‌های پزشکی انجام داده باشید که باید با این آزمایش جدید شما مقایسه شود (این معمولاً در صورت مبتلا شدن به بیماری یا وضعیتی است که برای ارزیابی پیشرفت شما دنبال می‌شود).

مرکز رادیولوژی که در آن آزمایش را انجام می دهید می تواند به شما توصیه کند که چه زمانی گزارش کتبی به پزشک ارائه می شود.

سونوگرافی کلیه چیست؟

کلیه ها نقش حیاتی در فیلتر کردن مواد زائد خون از بدن و ایجاد ادرار دارند. یک پزشک ممکن است برای بررسی آناتومی یا نظارت بر بیمارانی که ممکن است از بیماری‌های کلیوی که عملکرد خوب کلیه‌ها را مهار می‌کنند، رنج ببرند، سونوگرافی از کلیه‌ها را تجویز کند.

سونوگرافی معمولا برای ارزیابی کلیه ها در بیماران در هر سنی استفاده می شود. از آنجایی که کلیه ها به راحتی از سمت راست و چپ شکم (حاشیه های بیرونی هر طرف شکم) قابل دسترسی هستند، سونوگرافی یک ابزار تصویربرداری عالی برای ارزیابی آناتومی کلیه است.

کلیه راست در سمت راست انتهای شکم و در کنار کبد قرار دارد. کلیه چپ در سمت چپ شکم و در کنار طحال قرار دارد. انواع مختلفی از شکل، اندازه و مکان کلیه وجود دارد و بنابراین هر بیمار بر اساس ساختار آناتومی آنها ارزیابی می شود.

معمولاً سونوگرافی کلیه بر روی بیمارانی با برون ده ادرار کم یا بیش از حد، نتایج آزمایشگاهی غیرطبیعی کلیه، کودکانی که مرتب تخت را خیس می کنند و غیره انجام می شود. این آزمایش به خوبی قابل تحمل است.

سپس تمام تصاویر سونوگرافی شما برای یک رادیولوژیست (پزشک مترجم) ارسال می شود تا گزارشی برای پزشک ارجاع دهنده شما ایجاد شود. نتایج سونوگرافی خود را از پزشک ارجاع دهنده یا ارائه دهنده ای که دستور انجام این سونوگرافی را داده است دریافت خواهید کرد. لطفاً برای دریافت نتایج آزمایشات سونوگرافی خود به مطب پزشکی که شما را فرستاده است مراجعه کنید.

 

چرا سونوگرافی کلیه انجام می شود؟

پزشکان در صورت وجود نگرانی در مورد برخی از انواع مشکلات کلیه یا مثانه، سونوگرافی کلیه را تجویز می کنند. آزمایش سونوگرافی کلیه می تواند نشان دهد:

اندازه کلیه ها

علائم آسیب به کلیه ها

ناهنجاری های موجود از بدو تولد

انسداد یا سنگ کلیه

عوارض عفونت ادراری (UTI)

کیست یا تومور

گاهی اوقات یک کودک برای سونوگرافی کلیه نیاز به داشتن مثانه پر دارد. در این مورد، پزشک به شما دستورالعمل هایی را می دهد که باید انجام دهید.

 r/سونوگرافی در تهران

آماده سازی سونوگرافی کلیه

این نوع سونوگرافی تشخیصی نیاز به دستور پزشک یا ارائه دهنده قبل از انجام معاینه دارد. سونوگرافی کلیه نیازی به آمادگی رسمی ندارد. از آنجایی که کلیه ها در پهلوها یا سمت راست یا چپ شکم قرار دارند، معمولا تحت تأثیر روده قرار نمی گیرند. بنابراین نیازی به آمادگی برای روزه نیست. با این حال، اگر پزشک علاقه مند به بررسی جریان خون در کلیه ها باشد، به یک آمادگی ناشتا نیاز است.

از بیمار خواسته می شود که روی میز معاینه به پشت بخوابد. از آنجایی که کلیه ها معمولاً در سمت راست و چپ قرار دارند، بیماران معمولاً برای جلوگیری از ژل روی لباس خود، روپوش بیمار را می پوشند. در برخی موارد، پزشکان از ما می‌خواهند که مثانه را علاوه بر کلیه‌ها، مستند و ارزیابی کنیم. مثانه قبل و بعد از تخلیه اغلب در این موارد مورد نیاز است. اگر پزشک شما علاقه مند است علاوه بر کلیه ها، مثانه شما را نیز بررسی کند، لطفاً با مثانه پر مراجعه کنید. سپس می‌توانیم حجم و آناتومی مثانه را ارزیابی کنیم. پس از دریافت آن تصاویر، از شما می خواهیم مثانه خود را خالی کنید و یک بار دیگر حجم و آناتومی آن را ارزیابی کنید.

سپس تمام تصاویر سونوگرافی شما برای یک رادیولوژیست (پزشک مترجم) ارسال می شود تا گزارشی برای پزشک ارجاع دهنده شما ایجاد شود. نتایج سونوگرافی خود را از پزشک ارجاع دهنده یا ارائه دهنده ای که دستور انجام این سونوگرافی را داده است دریافت خواهید کرد. لطفاً برای دریافت نتایج آزمایشات سونوگرافی به مطب پزشکی که شما را فرستاده است مراجعه کنید

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

سونوگرافی خانم

ماموگرافی دیجیتال

چرا به سونوگرافی کلیه و مثانه نیاز دارم؟

برای علائم مثانه و کلیه، مانند درد، تکرر ادرار بیشتر یا کمتر، ادرار ناخوشایند و غیره، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما احتمالاً تعدادی آزمایش برای بررسی علت این علائم تجویز خواهد کرد. این آزمایشات اغلب شامل آزمایش خون یا ادرار است، اما تصویربرداری پزشکی نیز ممکن است توصیه شود.

سونوگرافی کلیه و مثانه یا سونوگرافی کلیه از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تجسم و ارزیابی کلیه ها، حالب ها (لوله های عضلانی کوچکی که به کلیه ها با مثانه می پیوندند) و مثانه شما استفاده می کند. هم برای مردان و هم برای زنان، این معاینه می تواند به تشخیص جمع آوری مایعات، عفونت کلیه یا مجاری ادراری، کیست، تومور، بیماری کلیوی، انسدادهایی مانند سنگ کلیه و موارد دیگر کمک کند.

در حالی که شدت بیماری های مثانه و کلیه متفاوت است، بسیاری از آنها بسیار رایج هستند. تخمین زده می شود که بین 40 تا 60 درصد زنان در طول زندگی خود دچار عفونت دستگاه ادراری می شوند و با افزایش سن احتمال عفونت افزایش می یابد. از سوی دیگر، بیماری کلیوی بر اساس گزارش بنیاد کلیه کانادا، از هر 10 کانادایی یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

چه زمانی سونوگرافی سفارش داده می شود؟

تصویربرداری اولتراسوند، که به عنوان سونوگرافی نیز شناخته می‌شود، اغلب هنگام بررسی این نگرانی‌های مثانه و کلیه درخواست می‌شود، زیرا نگاهی به بافت‌های نرم بدن و همچنین ارزیابی جریان خون و احتباس مایعات بسیار خوب است.

در سونو گرافی از امواج صوتی استفاده می شود. امواج صوتی تا زمانی که به مرز بین بافت‌ها، مانند بین مایع و بافت نرم، یا بافت نرم و استخوان برخورد کنند، به ناحیه مورد بررسی می‌روند. از آنجایی که سرعت، جهت و مسافت امواج صوتی بسته به مرزی که در آن قرار می گیرند متفاوت است، کامپیوتر می تواند این اطلاعات را به عنوان یک تصویر دو بعدی روی صفحه تفسیر کند.

شکل و شدت پژواک ها به نحوه جذب امواج صوتی توسط ناحیه بستگی دارد. به عنوان مثال، بیشتر امواج از یک کیست پر از مایع عبور می کنند و پژواک های بسیار کمی یا ضعیفی را ارسال می کنند که در صفحه نمایش سیاه به نظر می رسند.

 

خدمات سونوگرافی قطعات کوچک

سونوگرافی قطعات کوچک شامل اسکن تیروئید و بیضه

اسکن اولتراسوند به اصطلاح "سونوگرافی قطعات کوچک" هم به صلاحیت اسکن تخصصی و هم به تجهیزات تخصصی اولتراسوند نیاز دارد. شکست در هر دو جنبه منجر به یافته های منفی کاذب یا مثبت کاذب یا تشخیص نادرست پاتولوژی خواهد شد. در کلینیک اسکن سونوگرافی، ما انواع سونوگرافی قطعات کوچک، شامل اسکن کودکان را ارائه می دهیم.

اکثر سونوگرافیست های واجد شرایط در زمینه سونوگرافی غدد لنفاوی، گردن، قفسه سینه، پشت، سونوگرافی تیروئید، بیضه ها، برآمدگی ها و برجستگی ها آموزش دیده اند و از طیف گسترده ای از آسیب شناسی که می تواند این اندام ها و ساختارهای اطراف را به همراه آنها تحت تاثیر قرار دهد آگاه خواهند بود.

با این حال، تا زمانی که آنها این اسکن ها را به طور معمول، به تعداد کافی برای مشاهده طیفی از ظواهر پاتولوژیک و طبیعی انجام ندهند، صلاحیت تشخیص هر ناهنجاری و ارائه هر گونه توصیه ای را در زمانی که نیاز به تصویربرداری بیشتر است، ندارند.

در مر کز سونوگرافی الوند ما اطمینان حاصل می کنیم که سونوگرافیست ها و متخصصان سونوگرافی ما در هر نوع معاینه سونوگرافی که انجام می دهند کاملاً صلاحیت دارند تا اطمینان حاصل شود که شما گزارش های معاینه دقیق و جامعی را دریافت می کنید که می توانید با اطمینان از آنها برای انتخاب مدیریت بیشتر بیمار استفاده کنید.

 

سونوگرافی عمومی

خدمات سفارشی سونوگرافی به ما این امکان را می دهد که راه حل های خاصی را برای هر جنبه ای از سونوگرافی عمومی ارائه دهیم، خواه اسکن کامل شکم آن، از جمله کبد، کلیه ها، پانکراس و طحال، پروستات یا محدود به اندام های منتخب، برای غربالگری یا بررسی کلی / پیگیری یک وضعیت خاص ما اسکن های سونوگرافی عمومی و بیماران خصوصی را در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند ارائه می دهیم.

سونوگرافی زنان و زایمان در حال حاضر به عنوان بخشی از مراقبت های معمول بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. این یک معاینه ایمن و بدون هیچ گونه خطر شناخته شده ای برای مادر یا نوزاد در نظر گرفته می شود.

سونوگرافی را می توان در مراحل مختلف بارداری انجام داد و انواع معاینات رایج عبارتند از:

اوایل بارداری و قرار ملاقات (سه ماهه اول)

سه ماهه اول 13 هفته اول بارداری در نظر گرفته می شود.

سونوگرافی شفافیت نوکال

سونوگرافی نیمه شفاف یک معاینه تخصصی است که برای ارزیابی بارداری هایی که در معرض خطر ناهنجاری های کروموزومی هستند، استفاده می شود.

سونوگرافی مورفولوژی (سه ماهه دوم)

این مورفولوژی که به عنوان آناتومی یا اسکن ناهنجاری 19 تا 20 هفته ای نیز شناخته می شود، به عنوان معاینه سونوگرافی غربالگری استاندارد در نظر گرفته می شود که به عنوان بخشی از مراقبت های معمول مامایی استفاده می شود که همه بیماران باید دریافت کنند.

سونوگرافی سه ماهه سوم / رشد

در بسیاری از موارد سونوگرافی مورفولوژی سه ماهه دوم ممکن است آخرین اسکن تشخیصی در بارداری شما باشد، اما در برخی موارد ممکن است نیاز به تصویربرداری بعدی باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا گرفتن نوبت با ما تماس حاصل فرمایید


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT