• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی حاملگی|سونوگرافی بارداری|سونوگرافی های دوران بارداری


سونوگرافی حاملگی ؛اکثر افراد باردار در طول مراقبت های دوران بارداری خود چندین سونوگرافی انجام می دهند، اما برخی از آنها اغلب آنها را انجام می دهند. حاملگی‌های معمول معمولاً سونوگرافی کمتری نسبت به بارداری‌های پرخطر دارند، اما تعداد سونوگرافی‌هایی که دریافت می‌کنید با توجه به تعدادی از عوامل مانند ترجیح ارائه‌دهنده، دسترسی به دستگاه‌های سونوگرافی، سابقه پزشکی شما و هر گونه عوارضی که ممکن است در دوران بارداری شما ایجاد شود، متفاوت است.

در طول سونوگرافی بارداری، پزشک یا یک تکنسین ماهر از یک مبدل پلاستیکی برای انتقال امواج صوتی با فرکانس بالا از طریق رحم شما استفاده می کند.

سونوگرافی می تواند اطلاعات ارزشمند زیادی را در اختیار پزشک شما قرار دهد. به عنوان مثال، آنها می توانند رشد کودک شما را کنترل کنند، ناهنجاری ها را تشخیص دهند، به پیش بینی تاریخ زایمان شما کمک کنند، تعیین کنند که آیا شما چندقلو حمل می کنید، موقعیت جفت شما را نشان می دهد و جنسیت کودک شما را نشان می دهد.

Pregnancy ultrasound/سونوگرافی حاملگی

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

مقالات پیشنهادی :

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

سونوگرافی غربالگری

 در اولین سونوگرافی چه انتظاری دارید؟

برای اینکه شما را برای این اسکن های مهم آماده کنیم، رایج ترین انواع سونوگرافی بارداری را هفته به هفته و زمانی که باید انتظارشان را داشته باشید را بررسی کردیم.

 

سونوگرافی اوایل بارداری (6 تا 8 هفته)

اولین سونوگرافی شما، همچنین به عنوان سونوگرافی نوزاد شناخته می شود، می تواند در اوایل شش تا هشت هفته بارداری شما انجام شود. برخی از پزشکان به جای آزمایش خون بارداری یا علاوه بر آن از سونوگرافی برای تایید بارداری استفاده می کنند.

 

اما همه افراد باردار این اسکن اولیه را دریافت نمی کنند. برخی از پزشکان فقط برای برخی از شرایط پرخطر حاملگی مانند خونریزی، درد شکم، یا سابقه اختلالات مادرزادی یا سقط جنین، سونوگرافی زودهنگام انجام می دهند و بیشتر ماماها سونوگرافی زودهنگام را برای بارداری های معمولی سفارش نمی دهند.

سونوگرافی اولیه بارداری به احتمال زیاد به صورت ترانس واژینال انجام می شود، که به پزشکان تصویر واضح تری از کودک شما در این مرحله اولیه می دهد. در این مورد، ارائه‌دهنده یک پروب مبدل گرز نازک - که امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق رحم شما منتقل می‌کند - در واژن افراد قرار می‌دهد. امواج صوتی از جنین  در رحم مادر منعکس می شود و سیگنال هایی را به دستگاهی مرکز می فرستد که این انعکاس ها را به تصویری سیاه  سفید از کودک شما تبدیل می کند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی خانم

 تصاویر سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

در هفته ششم بارداری، می توان ضربان قلب نوزاد را مشاهده کرد. ارائه‌دهنده شما همچنین از سونوگرافی برای پیش‌بینی تاریخ زایمان، ردیابی نقاط عطف، تعیین تعداد نوزادان در رحم و تأیید مکان نوزاد (برای رد حاملگی خارج از رحم) استفاده می‌کند.

 

سونوگرافی دوستیابی (هفته ۱۰ تا ۱۳)

کسانی که بین هفته شش تا هشتم سونوگرافی زودهنگام انجام نمی‌دهند، ممکن است در هفته‌های 10 تا 13 بارداری "سونوگرافی" انجام دهند. این اطلاعات یکسان به شما و ارائه دهنده خدمات ارائه می دهد، از جمله تاریخ تخمینی زایمان، "طول بدن" کودک شما (اندازه گیری از سر تا پایین)، تعداد نوزادان در رحم، و ضربان قلب جنین.

 

سونوگرافی شفافیت نوکال (هفته 14 تا 20)

جوآن استون، استاد متخصص زنان، زایمان و علوم تولید مثل در Mount می گوید بین 14 تا 20 هفتگی، ممکن است برای بررسی سندرم داون، اختلالات مادرزادی قلب یا سایر ناهنجاری های کروموزومی آزمایش شفافیت نوکال (NT) انجام دهید. دانشکده پزشکی سینا در نیویورک. به طور معمول، در صورتی که آزمایش غربالگری آنها مشکل بالقوه ای را نشان دهد، آنها 35 سال یا بیشتر هستند یا سابقه خانوادگی برخی از اختلالات مادرزادی دارند، معمولاً تشویق می شوند که سونوگرافی NT دریافت کنند. افراد همچنین می توانند این سونوگرافی را برای رفع نگرانی هایی که ممکن است در مورد سلامت کودک خود دارند انتخاب کنند.

 

در غربالگری شفافیت نوکال، پزشک از سونوگرافی شکمی برای اندازه‌گیری ضخامت پشت گردن نوزاد استفاده می‌کند (همچنین هورمون‌ها و پروتئین‌ها را با آزمایش خون اندازه‌گیری می‌کنند). گردن کلفت تر ممکن است نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به اختلالاتی مانند سندرم داون و تریزومی 18 باشد. اسکن آناتومی (هفته 18 تا 20)

این سونوگرافی دقیق بارداری که معمولا بین هفته های 18 تا 20 در سه ماهه دوم انجام می شود، برای بارداری تک قلو 20 تا 45 دقیقه طول می کشد و اگر چندقلو باردار هستید، بیشتر طول می کشد. این کامل ترین چکاپی است که کودک  افرادقبل از تولد انجام می دهد.

 

در طول اسکن آناتومی، که گاهی اوقات به عنوان سونوگرافی سطح 2 نامیده می شود، پزشک ضربان قلب کودک شما را بررسی می کند و به دنبال ناهنجاری در مغز، قلب، کلیه ها و کبد او می شود

 

آنها انگشتان دست و پای کودک شما را می شمارند، ناهنجاری های مادرزادی را بررسی می کنند، جفت را بررسی می کنند و سطح مایع آمنیوتیک را اندازه گیری می کنند. و احتمالاً می توانند جنسیت کودک شما را تعیین کنند، اگرچه این یک اسلم دانک نیست. یک فناوری باتجربه در بیش از 95 درصد مواقع آن را به درستی انجام می دهد که جای اشتباهی باقی می گذارد. (اگر نمی خواهید جنسیت کودک خود را بدانید، حتماً زودتر به او اطلاع دهید.)

Pregnancy ultrasound/سونوگرافی حاملگی 

 سونوگرافی جنسی: آیا پسر دارید یا دختر؟

سونوگرافی سه ماهه سوم بارداری

بسیاری از والدین آینده نیازی به سونوگرافی در سه ماهه سوم ندارند. اما اگر بارداری شما پرخطر در نظر گرفته شود، ممکن است توصیه شود. به عنوان مثال، اگر فشار خون بالا، خونریزی، سطوح پایین مایع آمنیوتیک، انقباضات زودرس یا بالای 35 سال دارید، پزشک ممکن است سونوگرافی با وضوح پایین در مطب را در طول برخی از ویزیت های بارداری در سه ماهه سوم انجام دهد. دکتر چوئه می گوید اطمینان خاطر. شما همچنین یک سونوگرافی بعدی برای نظارت بر اینکه آیا دهانه رحم شما توسط جفت پوشانده شده است (وضعیتی که به عنوان جفت سرراهی شناخته می شود) در اسکن 20 هفته ای خود دریافت خواهید کرد.

 

سونوگرافی داپلر

در حالی که یک سونوگرافی معمولی از امواج صوتی برای تولید تصاویر استفاده می کند، سونوگرافی داپلر امواج صوتی با فرکانس بالا را از گلبول های قرمز در گردش برای اندازه گیری جریان خون و فشار خون منعکس می کند. این آزمایش مشخص می کند که آیا نوزاد شما خون کافی دریافت می کند یا خیر.

 

سونوگرافی داپلر جنین معمولاً در صورت وجود نگرانی در مورد جفت یا گردش خون جنین انجام می شود.

 

سایر سونوگرافی های بارداری

ارائه دهنده شما همچنین ممکن است آزمایش های بارداری دیگری را که نیاز به سونوگرافی دارند سفارش دهد. اینها ممکن است شامل نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) یا آمنیوسنتز باشد که نوزاد را از نظر ناهنجاری های ژنتیکی بررسی می کند. اکوکاردیوگرافی جنین که ضربان قلب نوزاد را نشان می دهد و ناهنجاری ها را تشخیص می دهد، از فناوری اولتراسوند نیز استفاده می کند.

 

سونوگرافی معمولی

نتایج اولتراسوند اطلاعات ارزشمندی را در مورد سلامتی شما و کودکتان به شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ارائه می دهد. دقیق ترین راه برای تعیین روند بارداری در روزها یا هفته ها، سونوگرافی اولیه است. انجمن متخصصین زنان و زایمان کانادا توصیه می کند که همه خانم ها دو سونوگرافی انجام دهند: سونوگرافی دوستیابی بین هفته یازدهم تا چهاردهم برای تعیین تاریخ انجام می شود و به دنبال آن یک سونوگرافی تشریحی بین هفته 18 تا 20 انجام می شود. اطلاعات جمع آوری شده از این دو سونوگرافی را در زیر بخوانید.

 

اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن بدون استفاده از تشعشع استفاده می کند. این یک تکنیک ایمن، بدون درد و نسبتا سریع است که حدود 30 دقیقه طول می کشد. تکنسین یک ژل معتدل را روی شکم بیمار اعمال می کند و از یک پروب برای نشان دادن تصاویر اولتراسوند استفاده می کند. سونوگرافی گاهی اوقات به صورت واژینال انجام می شود. اگرچه این روش ناراحت کننده است، اما دردناک تلقی نمی شود. سونوگرافی برای تشخیص بارداری استفاده نمی شود، بلکه برای تعیین تاریخ آن و ارزیابی بسیاری از جنبه های سلامت جنین و مادر استفاده می شود.

مقالات پیشنهادی :

 فیبروسکن چیست؟ 

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی تشخیص جنسیت

s/سونوگرافی حاملگی

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی من با تصاویر سونوگرافی به دنبال چه اطلاعاتی است؟

سونوگرافی اطلاعات مهمی در مورد بارداری ارائه می دهد، از جمله:

 

تعداد نوزادان

سن حاملگی نوزاد

رشد و نمو نوزاد

آیا اندازه کودک برای سنش مناسب است؟

رشد اندام های داخلی کودک

محل جفت

احتمال وجود یک ناهنجاری ژنتیکی یا سایر موارد

احتمال حاملگی خارج رحمی یا مولار

موقعیت کودک در رحم

مقدار مایع اطراف نوزاد

سطح فعالیت کودک

دانستن محل بارداری خود اطلاعات مهمی برای اطمینان از مراقبت های دوران بارداری خوب از سه ماهه اول تا شروع زایمان است.

 

سونوگرافی "آناتومیک" چیست؟

این نوع سونوگرافی معمولا در سه ماهه دوم و بین هفته های 18 تا 22 بارداری انجام می شود. همانطور که از نام آن پیداست، هدف آن بررسی آناتومی نوزاد است. همچنین به تعیین سن حاملگی، تعداد جنین ها و همچنین محل جفت کمک می کند. متخصص سونوگرافی اندازه گیری های زیادی را از نوزاد انجام می دهد تا هر گونه ناهنجاری را تشخیص دهد. تصاویری برای بررسی رشد مغز، صورت، قلب، ستون فقرات، قفسه سینه، پاها، دست‌ها و اندام‌های اصلی نوزاد گرفته می‌شود. محل جفت و عروق در بند ناف نیز بررسی خواهد شد. مقدار مایع اطراف نوزاد اندازه گیری می شود و دهانه رحم، رحم، تخمدان ها و مثانه برای هر گونه ناهنجاری بررسی می شود. اگر در معرض خطر بالای ناهنجاری های جنینی هستید، سونوگرافی آناتومیک ممکن است در اوایل بارداری (بین هفته های 11 تا 16) انجام شود. شما حق دارید در صورت مشخص شدن جنسیت نوزاد در سونوگرافی بپرسید.

سونوگرافی تکنیکی است که در آن از سونوگرافی برای دیدن نوزاد در داخل رحم مادر استفاده می شود. برای هر دو والدین، این یک لحظه منحصر به فرد است زیرا آنها در نهایت می توانند کودک خود را بشناسند.

 

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

انجمن متخصصین زنان و زایمان کانادا انجام سونوگرافی بین هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری را برای تعیین زمان بارداری توصیه می کند. برای رسیدن به این هدف، فردی که سونوگرافی را انجام می دهد، اندازه جنین را از انتهای جمجمه تا دنبالچه اندازه گیری می کند. این طول به طور مستقیم به سن جنین بستگی دارد.

اگر نمی توانید تاریخ دقیق آخرین قاعدگی خود را به خاطر بسپارید یا چرخه قاعدگی شما نامنظم است، این سونوگرافی بسیار مفید است. در واقع، دانستن دقیق لحظه لقاح، تعیین تاریخ مورد انتظار زایمان را با اطمینان بیشتری ممکن می سازد. این می تواند از القای زایمان غیر ضروری جلوگیری کند. اما اگر این سونوگرافی بین هفته هفتم تا دوازدهم بارداری انجام شود، دقت بیشتری دارد.

همچنین ممکن است سونوگرافی بین هفته یازدهم و چهاردهم بارداری برای اندازه گیری شفافیت نوکال (فضای بین پوست گردن و ستون فقرات جنین) انجام شود و سعی کنید برخی ناهنجاری ها را تشخیص دهید. اگر نتیجه بالاتر از حد طبیعی باشد، می تواند به این معنی باشد که کودک در خطر ابتلا به تریزومی 21، سایر ناهنجاری های کروموزومی یا نقص قلبی است. برای نتایج دقیق تر در مورد محاسبه خطر تولد نوزاد با تریزومی 21، لازم است نمونه خون به این معاینه اضافه شود. آنها مقدار هورمون های مختلف را اندازه گیری می کنند یا DNA جنین را جستجو می کنند. ممکن است آزمایش‌های سونوگرافی دیگری نیز انجام شود، اما کمتر رایج هستند.

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

این سونوگرافی معمولا بین هفته 18 تا 22 بارداری پیشنهاد می شود. هدف اصلی آن دیدن بیشتر اندام‌ها و اندام‌های کودک شما (قلب، کبد، کلیه‌ها، معده، مثانه، مغز و غیره) برای تشخیص ناهنجاری‌ها و مداخله در صورت لزوم است. همچنین امکان بررسی:

سن نوزاد؛

تعداد نوزادان؛

موقعیت نوزاد و جفت؛

رشد و نمو با توجه به سن کودک؛

طول دهانه رحم

سونوگرافی سه ماهه سوم بارداری

برخی از بیمارستان ها نیز سونوگرافی را در هفته سی و دوم ارائه می دهند. این کار رشد نوزاد، موقعیت جفت، مقدار مایع آمنیوتیک، ساختارهای آناتومیکی و وضعیت جنین را بررسی می کند.

 

آیا سونوگرافی بی خطر است؟

در طول سونوگرافی، سونوگرافی کم انرژی به سمت جنین هدایت می شود. در انسان، هیچ اثر منفی طولانی مدت، چه جسمی و چه شناختی، با اولتراسوند همراه نبوده است. به دلیل مزایای سونوگرافی، متخصصان موافقند که این روش تحت شرایط زیر ایمن است:

فقط در مواقعی که از نظر پزشکی ضروری است، مانند تعیین سن جنین یا تشخیص ناهنجاری های بالقوه استفاده می شود.

سطح انرژی اولتراسوند روی حداقل تنظیم شده است.

تعداد و مدت جلسات سونوگرافی محدود است.

با این حال، انجمن رادیولوژیست های کانادا و انجمن متخصصان زنان و زایمان کانادا، به والدین هشدار می دهند که از سونوگرافی صرفاً برای تعیین جنسیت نوزاد یا گرفتن عکس یا فیلم از جنین استفاده نکنند. در واقع، این اعمال به طور غیر ضروری باعث افزایش قرار گرفتن کودک در معرض سونوگرافی می شود. برخی از مطالعات انجام شده هم بر روی انسان و هم بر روی حیوانات نشان داده است که از نظر نظری این خطر وجود دارد که این انرژی بر رشد جنین تأثیر بگذارد، آیا می توان در بیانیه مشترک اصول دو گروه خواند.

علاوه بر این، کالج پزشکان کبک و سازمان فناوران در تصویربرداری پزشکی، انکولوژی پرتوشناسی و الکتروفیزیولوژی پزشکی کبک در سال 2016 اعلامیه مشترکی را منتشر کردند. بر اساس این نظر، پزشک فقط در صورت نیاز پزشکی باید مراقبت یا نسخه تجویز کند. بنابراین سونوگرافی سرگرمی نباید بدون توجیه پزشکی تجویز شود. علاوه بر این، تکنسین‌های تصویربرداری پزشکی نمی‌توانند چنین سونوگرافی‌هایی را انجام دهند زیرا برای آنها نسخه پزشکی وجود ندارد.

e/سونوگرافی حاملگی

مقالات پیشنهادی :

 فیبرواسکن چیست؟

بیوپسی سینه 

سونوگرافی بارداری

 عکس رنگی رحم 

آیا می خواهید جنسیت را بدانید؟

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری نیز زمانی است که به طور معمول می توانیم به شما بگوییم، علیرغم خطر کوچکی از خطا، در انتظار پسر یا دختر هستید. با این حال، به دلیل موقعیت جنین، گاهی اوقات نمی توان جنسیت نوزاد را تشخیص داد. اگر می خواهید جنسیت فرزندتان تا لحظه زایمان غافلگیرکننده باشد، آن را به تکنسین و پزشک ذکر کنید تا از افشای راز جلوگیری شود.

 

به خاطر سپردن

اگر سونوگرافی بین هفته هفتم و دوازدهم بارداری انجام شود، می‌توان برای تعیین دقیق‌تر تاریخ مورد انتظار زایمان استفاده کرد.

سونوگرافی می تواند ناهنجاری های خاصی را در جنین تشخیص دهد.

سونوگرافی در صورتی بی خطر است که فقط در صورت لزوم استفاده شود.

معاینات سونوگرافی انجام شده در هفته های خاصی از بارداری داده های مهمی را برای سلامت جنین و مادر ارائه می دهد.

به لطف دستگاه های سونوگرافی، بارداری به وضوح قابل بررسی است.

به منظور محافظت از سلامت مادر و نوزاد، در هفته های اول، روش های سونوگرافی دقیق برای تشخیص زودهنگام ناهنجاری در نوزاد یا تشخیص زودهنگام بیماری که زندگی آینده نوزاد را تهدید می کند، انجام می شود.

بررسی گردش خون نوزاد در هفته حاملگی پیشرفته، ارزیابی رشد نوزاد، تعیین وضعیت سلامت نوزاد و در نهایت ارزیابی شانس زایمان طبیعی.

روش های زیر که توسط متخصصین پریناتولوژی انجام شده و به عنوان یک گزارش جدید ارائه شده است، در پریناتولوژی و حاملگی های پرخطر کاربرد دارد.

 

سونوگرافی دقیق چیست، چه زمانی انجام می شود؟

معاینه «سونوگرافی دقیق» یا «سونوگرافی تفصیلی» برخلاف معاینات سونوگرافی که در پی‌گیری طبیعی بارداری انجام می‌شود، با کیفیت تصویر بالا و معاینه تمام اعضای بدن نوزاد انجام می‌شود.

 

آیا سونوگرافی دقیق در این هفته از بارداری انجام می شود؟

11-13. هفته (در همه زنان باردار)

18-23. هفته (در همه زنان باردار)

بعد از هفته 24 و (در حاملگی های بالا)

سونوگرافی دقیق، بارداری های پرخطر، نقایص مادرزادی و بیماری ها توسط پریناتولوژیست انجام می شود.

موسیلاژ سونوگرافی به شما و جنین شما آسیبی نمی رساند. گزارش های سونوگرافی جداگانه شامل وضعیت فعلی بارداری و معاینه تشریحی دقیق است. این گزارش شامل وضعیت نوزاد در زمان مشاهده و اطلاعات مشاوره لازم می باشد.

برای هفته ها و نظرات دقیق (جزئیات) سونوگرافی، لطفاً به صفحه مراجعه کنید.

مقالات پیشنهادی :

 سونوگرافی شبانه روزی 

سونوگرافی سه بعدی رحم

ماموگرافی دیجیتال 

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

بارداری در هفته های خاصی پس از لانه گزینی ارزیابی می شود، به ویژه به منظور تشخیص برخی شرایط مهم. این روند به معنای سکته ای نیست که به مادر و نوزاد آسیب برساند. در نتیجه معامله، اطلاعاتی در مورد گزارش های زیر ارائه می شود.

تعداد و محل کیسه حاملگی

بین حاملگی داخلی یا خارج از رحم تفاوت قائل شوید

کالمووی از دست دادن کیسه حاملگی

ضربان قلب و ریتم کودک

در بارداری دوقلو، شرکای نوزادان به تنهایی یا جداگانه دفن می شوند.

ارزیابی رحم (دهانه رحم).

خونریزی همراه با کیسه حاملگی

پریناتولوژی و حاملگی پرخطر، سه ماهه اول بارداری که موسیل سونوگرافی هواری را می سازد و به صورت گزارش ارائه می شود.

 r/سونوگرافی حاملگی

11-13. سونوگرافی دقیق هفته

اولین معاینه دقیق نوزاد در رحم 11-13. در طول هفته انجام می شود. این سونوگرافی اولین روش سونوگرافی دقیقی است که بر روی نوزاد انجام می شود.

این روش به صورت شکمی و واژینال انجام می شود.

11-13 که به عنوان اولین مرحله بررسی تفصیلی پذیرفته می شود. اطلاعات زیر در مورد کودک شما با فرآیند سونوگرافی به دست می آید.

هفته رشد کودک

محل سکونت همسر نوزاد

مقدار آب کودک

اندازه گیری ضخامت شفافیت نوکال نوزاد

معاینه استخوان بینی نوزاد

یافته های کلیدی در مورد ساختار قلب نوزاد

اطلاعات اول و مهم در مورد سایر نواحی رشدی کودک مانند مغز، معده، کلیه ها، مثانه، دیواره شکم، روده ها، ستون فقرات، دست ها و پاها.

بررسی ساختارهای عروقی خاص نوزاد با داپلر رنگی

ارزیابی دهانه رحم

پس از سونوگرافی، ارزیابی پزشک شما که شامل این اطلاعات و سایر یافته های نظارت شده است، در گزارشی به شما ارائه می شود.

11-13. تست هفته اولین روش سونوگرافی دقیقی است که بر روی نوزاد انجام می شود. به این ترتیب اولین بررسی در مورد احتمال ناتوانی ژنتیکی و قابل مشاهده در نوزاد شما انجام می شود. 11-13 در پریناتولوژی و حاملگی های پرخطر. سونوگرافی هفتگی انجام می شود.

18-23. سونوگرافی دقیق هفته

بعد از سه ماهه اول سونوگرافی دقیق، هفته 23-18 بارداری. دومین معاینه سونوگرافی دقیق بین هفته ها و هفته ها انجام می شود.

 

سونوگرافی دقیق یا دقیق از مهمترین پارامترهای پیگیری بارداری است.

 

سونوگرافی دقیق چگونه انجام می شود؟

شما می توانید مراحل سونوگرافی دقیق را به ترتیب زیر مشاهده کنید.

تعیین قرار ملاقات

این روش را می توان در تمام بارداری ها بعد از هفته هجدهم اعمال کرد. با محاسبه هفته مناسب بارداری (هفته 23-18)، خانواده ها می توانند برای یک روز مناسب وقت بگیرند.

آمدن به یک قرار ملاقات

این فرآیند به دلیل ماهیت آن می تواند به طور متوسط ​​30-45 دقیقه طول بکشد. این دوره گاهی ممکن است ۱ ساعت طول بکشد و گاهی در روزهای بعد تکرار شود.

 

آیا در طول عمل باید گرسنه باشم یا سیر؟

برای این معاینه نیازی به گرسنگی نیست.

 

روش انجام چگونه است؟

این یک روش سونوگرافی است که معمولاً روی شکم انجام می شود. در پایان عمل، سونوگرافی واژینال برای اندازه گیری دهانه رحم و در صورت لزوم برخی جزئیات انجام می شود.

 

گزارش شامل چه چیزی است؟

گزارش دقیق سونوگرافی شامل وضعیت فعلی بارداری و معاینه دقیق تشریحی است. این گزارش شامل جزئیاتی از وضعیت نوزاد در زمان مشاهده و در صورت لزوم اطلاعات مشاوره ای است.

 

آیا می توان سونوگرافی دقیق را دوباره انجام داد؟

شما قبلا این عمل را در مرکز دیگری انجام داده اید و اگر بخواهید دوباره انجام شود، می توانید آن را انجام دهید. سونوگرافی به شما و جنین شما آسیبی نمی رساند.

آیا روش دقیق سونوگرافی در هفته های بعد تکرار می شود؟ 18-23 به طور کلی برای سونوگرافی دقیق. اگرچه فاصله هفته مشخص می شود، اما می توان یک معاینه دقیق به منظور بررسی مجدد مناطق خاصی در هفته های پیشرفته بارداری انجام داد.

خدمات معاینه سونوگرافی دقیق (مفصل) در پریناتولوژی و بارداری های پرخطر ارائه می شود.

 f/سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی قلب جنین - اکوکاردیوگرافی

اولین معاینه قلب نوزاد در رحم در روز 11-13 بارداری است. در سونوگرافی با جزئیات سه ماهه اول در هفته انجام می شود. البته این معاینه باید در هفته های آخر بارداری تکرار شود.

18-23. قلب نوزاد با یک معاینه سونوگرافی دقیق که بین هفته ها و هفته ها انجام می شود مجددا ارزیابی می شود.

اما هفته بیست و دوم زمان مناسبی برای ارزیابی ویژه قلب جنین است. برخی از بیماری های قلبی در هفته های آخر بارداری خود را نشان می دهند. به همین دلیل در صورت وجود عوامل خطر احتمالی، این معاینه در هفته های آخر بارداری تکرار می شود.

حاملگی ها و عوامل خطری که برای آنها معاینه قلب جنین به ویژه توصیه می شود به شرح زیر است:

خانواده هایی که در بارداری قبلی نوزادی با ناهنجاری قلبی دارند

مادران باردار مبتلا به برخی بیماری های متابولیک مانند دیابت

خانواده هایی که دارای نقص مادرزادی قلبی در مادر یا پدر آینده هستند

بارداری دوقلو با دوقلوهای همسان

مادران باردار مبتلا به صرع

مادران باردار که در مراحل اولیه بارداری دچار عفونت های خاصی شده اند

مادران باردار که گروه خاصی از مواد مخدر مصرف می کنند

نوزادانی که بیماری قلبی جنین آنها در معاینات سه ماهه اول و دوم حذف نشد.

در صورت وجود ریسک فاکتورهای فوق، قلب نوزاد با جزئیات بیشتری گزارش می شود و این روش سونوگرافی در سه ماه آخر بارداری تکرار می شود.

خدمات اکوکاردیوگرافی جنین در پریناتولوژی و بارداری های پرخطر ارائه می شود.

 

سونوگرافی دقیق 24 هفته و بالاتر

به طور معمول توصیه می شود در هفته های خاصی تمام بارداری ها را با سونوگرافی دقیق بررسی کنید.

این روش ها در هفته های خاصی از بارداری انجام می شود. اینها؛

11-13. هفته (سه ماهه اول) روش دقیق سونوگرافی

18-23. هفته (سه ماهه دوم) فرآیند معاینه سونوگرافی دقیق

با این حال، در برخی موارد، ممکن است نیاز به بررسی مجدد و ارزیابی مجدد تحولات مشاهده شده در هفته های آخر بارداری و ارائه گزارش سونوگرافی دقیق به خانواده باشد.

گاهی اوقات، بیماران ممکن است هفته سونوگرافی دقیق را به دلایل خاصی به تاخیر بیاندازند.

به این دلایل و موارد مشابه، سونوگرافی دقیق در هفته های پیشرفته بارداری نیز انجام می شود.

در پریناتولوژی و حاملگی های پرخطر، معاینه سونوگرافی دقیق برای بیمارانی که در هفته 24 و بالاتر مراجعه می کنند نیز اعمال می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

بخش تخصصی تصویربرداری جراحی و ارولوژی

بخش تخصصی بیوپسی

بخش تخصصی تصویر برداری اطفال و نوزادان

بخش تخصصی تصویر برداری کالر داپلر

داپلر رنگی و معاینه بیوفیزیکال پروفایل

از سه ماه اول بارداری، در صورت لزوم، می توان هر هفته از بارداری آزمایش داپلر رنگی انجام داد تا رشد جنین، وضعیت ارتباط عروقی مادر و نوزاد و تداخلات جریان خون نوزاد اندازه گیری شود. جنین در حاملگی های چند قلو

معاینه داپلر رنگی که در پیگیری های معمول بارداری ضروری نیست، به ویژه در بارداری های پرخطر استفاده می شود.

برخی از این موقعیت ها عبارتند از:

شرایط با تاخیر رشد

آب نوزاد کم شده

گردش خون نوزاد

ارزیابی عملکرد قلب نوزاد

کاهش حرکت کودک در رحم

ویژگی های جریان خون جفت جنین در حاملگی های چندقلویی

در چنین مواردی، سونوگرافی داپلر رنگی برای ارزیابی وضعیت نوزاد در رحم مادر بسیار مهم است.

معاینه بیوفیزیکی (نمره گذاری) یک سیستم امتیازدهی است که با اضافه کردن روش NST (تست بدون استرس) علاوه بر بررسی لحن، تنفس، آب و حرکات جنین در رحم انجام می شود.

خدمات سونوگرافی داپلر رنگی و معاینه بیوفیزیکی در بارداری های پرخطر ارائه می شود. 

وزن برای هر هفته سن یکی از معیارهای ارزیابی سلامت و رشد جنین است. وزن جنین در 3 ماه گذشته معمولا به شدت افزایش می یابد تا برای روند زایمان آماده شود.

 s/سونوگرافی حاملگی

 عوامل موثر بر وزن جنین

وزن جنین در 3 ماه آخر (از هفته 26 تا هفته 40 بارداری) اغلب به سرعت افزایش می یابد.

عوامل ژنتیکی فرم بدن و وزن مادر قبل از بارداری: هر زن باردار وزن قبل از بارداری متفاوتی دارد، بنابراین میزان وزنی که نوزاد در سه ماه اخیر اضافه می کند نیز کمی متفاوت خواهد بود. تغذیه مادر: اگر تغذیه مادر کافی باشد، جنین وزن مناسبی خواهد داشت و اگر تغذیه مادر نامناسب باشد، جنین نیز دچار کمبود مواد مغذی و کمبود وزن می شود. افزایش وزن کافی در دوران بارداری: زنان باردار باید در دوران بارداری به اندازه کافی وزن اضافه کنند. اگر مادر خیلی کم وزن اضافه کند یا وزن اضافه نکند، احتمال دارد نوزاد کم وزن به دنیا بیاید و بالعکس تعداد جنین: در مورد مادری که دوقلو یا چند قلو دارد، وزن هر نوزاد معمولاً کمتر از آسیب شناسی طبیعی جنین زنان: اضافه وزن، چاقی یا دیابت بارداری می تواند بر وزن جنین شما تأثیر بگذارد.

وزن و طول جنین با توجه به هر مرحله رشد به شرح زیر اندازه گیری می شود:

قبل از 20 هفتگی، جنین معمولاً در رحم مادر جمع می شود. در این مرحله، طول کودک شما از سر تا کفل اندازه‌گیری می‌شود. از هفته 30 بارداری، وزن 30 هفته جنین به حداکثر سرعت می رسد تا برای تولد آماده شود.

 

اضافه وزن یا کم وزنی جنین خطرناک است؟

جنین دارای اضافه وزن

نوزادی که اضافه وزن دارد و بیش از حد بزرگ است می تواند زایمان را دشوار کند و به دستگاه تناسلی مادر آسیب برساند، حتی باعث پارگی رحم در حین زایمان شود.

نوزادانی که با اضافه وزن متولد می شوند با خطر هیپوگلیسمی مواجه خواهند شد (چون سطح انسولین مادر بالاست، پس از تولد کاهش می یابد، در حالی که سیستم غدد درون ریز نوزاد نمی تواند به موقع تنظیم شود). این امر منجر به یک سری پدیده ها مانند نارسایی تنفسی، نارسایی گردش خون، نارسایی قلبی، هیپوترمی... در کودکان می شود.

 

نوزاد کم وزن هنگام تولد

اگر جنین برای مدت طولانی کم وزن باشد، نوزاد در هنگام تولد اغلب در معرض خطر خفگی قرار دارد. علاوه بر این، به دلیل مقاومت ضعیف، نوزاد بسیار مستعد ابتلا به بیماری های دیگری مانند: ذات الریه، پلی سیتمی ورا، هیپوگلیسمی ...

برخی از دانشمندان نیز بر این باورند که کودکان کم وزن هنگام تولد نیز در معرض خطر هستند. خطر زوال عقلی بعدی، ضریب هوشی و شاخص هماهنگی حرکتی کمتر از کودکان با وزن کافی است.

جدول قد و وزن جنین در سه ماهه سوم برای مرجع معتبر است. با این حال، عوامل زیادی وجود دارد که باعث می شود وزن نوزاد کمی متفاوت باشد. بنابراین، اگر وزن جنین در مقایسه با استانداردهای عمومی کم یا زیاد است، زنان باردار باید با متخصص زنان و زایمان مشورت کنند، در نتیجه گیری عجله نکنند.

 

وزن و تغذیه مادر چه تاثیری روی جنین دارد؟

زنان باردار باید تغذیه خود را به گونه ای تنظیم کنند که افزایش وزن حدود 10-12 کیلوگرم در دوران بارداری بهترین باشد.

اگر وزن جنین نسبت به حد معمول کم باشد: مادر باید حدود 2.5 کیلوگرم وزن اضافه کند. اگر مادر اضافه وزن دارد: از هفته چهاردهم تا بیست و هشتم بارداری فقط باید حدود 1 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد، زنان باردار می توانند حدود 0.5 کیلوگرم در هفته وزن اضافه کنند. در دوران بارداری، تغذیه برای زنان باردار بسیار مهم است. اگر وزن مادر باردار خیلی کم باشد، به این معنی است که مواد مغذی کافی برای تامین جنین در حال رشد وجود نخواهد داشت، نوزاد در معرض خطر زایمان زودرس است. در مقابل، مادرانی که در دوران بارداری بیش از حد وزن اضافه می‌کنند، خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می‌دهند و شانس بیشتری برای سزارین دارند زیرا جنین بیش از حد بزرگ است.

در 3 ماه آخر بارداری، جنین از نظر وزنی رشد شدیدی دارد، اما این مشکل وزنی به طور مستقیم بر سلامت نوزاد تاثیر خواهد گذاشت. نوزادان کم وزن یا اضافه وزن عوارض مختلفی از جمله: نارسایی تنفسی، نارسایی قلبی، پلی سیتمی ورا، ذات الریه، هیپوگلیسمی را به همراه دارند... بنابراین، مادران باید در این دوره به طور منظم معاینات دوران بارداری را انجام دهند تا وزن جنین را کنترل کنند، در نتیجه تنظیم مناسب در تغذیه

 

مقالات پیشنهادی :

اکوکاردیوگرافی قلب جنین 

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی سه بعدی واژینال

انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند

زمان های مهم برای انجام سونوگرافی بارداری

سونوگرافی در سه ماهه اول: در 3 ماه اول بارداری، از هفته یازدهم تا سیزدهم، 6 روز، سونوگرافی ناهنجاری جنین در این زمان بسیار مهم است:

1: اطلاعات اولیه جنین را ارائه دهید: تایید کنید جنین هنوز زنده است یا خیر؟ ببینید آیا جنین در وضعیت مناسبی قرار دارد؟ چند بارداری؟ سن دقیق بارداری را بر اساس طول سر باسن محاسبه کنید. دوم: سونوگرافی جنین در این مدت زمان طلایی برای تشخیص برخی از ناهنجاری های جنین در صورت وجود است، زمان اندازه گیری پشت گردن برای پیش بینی برخی ناهنجاری های کروموزومی (این ناهنجاری ها می توانند عبارتند از: بیماری داون، ناهنجاری قلبی، ... ). علاوه بر این، سونوگرافی ناهنجاری جنین در این مدت به تشخیص تعدادی دیگر از ناهنجاری‌های جنین مانند:

نقایص عصبی مانند: آنسفالی، عدم تقسیم قدامی مغز، اسپینا بیفیدا (تظاهرات) به صورت اسپینا بیفیدا پنهان، فتق مننژ) ... ناهنجاری در فک و صورت، لب، چشم: شکاف کام، شکاف لب... نقایص قلب و قفسه سینه مانند: تترالوژی فالوت، وارونگی شریان، هیپوپلازی بطن چپ، فتق قفسه سینه ... ناهنجاری های شکمی مانند: فتق ناف ... ناهنجاری های استخوانی، اندام هایی مانند. : دیسپلازی استخوان، هیپوپلازی استخوان، استخوان سازی ناقص، آپلازی غضروف، نقص در تعداد اندام ... در واقع در این مرحله نوزاد از نظر مورفولوژی نسبتاً کامل رشد کرده است. و دارای رفلکس هایی مانند خم شدن و کشش بدن، کشش اندام ... این نیز یکی از 03 نشانه مهم اولتراسوند توصیه شده توسط متخصصان برای انجام است. در طول سونوگرافی 12 هفته ای، پزشکان به ویژه ناهنجاری های اولیه مغز، صورت، قلب، دستگاه گوارش، ادرار، اندام ها و کل بدن را بررسی و بررسی می کنند.

سونوگرافی جنین در هفته 18 تا 23: در این زمان، جنین اساساً اندام ها و اندام های خود را به طور کامل رشد داده است و مقدار مایع آمنیوتیک نیز افزایش می یابد و امکان مشاهده خوبی از مورفولوژی جنین را فراهم می کند. . این زمان استاندارد سونوگرافی برای ارزیابی کل جنین است.

این یک نقطه عطف مهم برای تشخیص بیشتر ناهنجاری‌های مورفولوژیکی، تأیید ناهنجاری‌هایی است که قبلاً مشکوک بودند، زمان نهایی برای تصمیم‌گیری برای خاتمه بارداری در صورت وجود (قبل از هفته 28). اکثر ناهنجاری های مورفولوژیکی را می توان در این مرحله تشخیص داد، سونوگرافیک به نوبه خود به قسمت های جنین نگاه می کند تا کل آن را ارزیابی کند: ناهنجاری های عصبی مانند: ناهنجاری های لوله عصبی، بدون مغز، هیدروسفالی، بطن های گشاد شده، مغز نوزاد، رگ های واریسی گالن. .. ناهنجاری های فک و صورت: ناهنجاری ها در سونوگرافی در ماه اول با وضوح بیشتری مشاهده می شود، به خصوص ناهنجاری در چشم قابل مشاهده است. ناهنجاری های قلبی عروقی: در این مرحله، سونوگرافی جنین می تواند قلب و ساختارهای آن را به وضوح مشاهده کند و امکان تشخیص بیشتر ناهنجاری ها، از جمله پیچیده ترین موارد مانند: دهلیزی بطنی، تترالوژی فالوت، هیپوپلازی دریچه های قلب، بیماری ابتین، بطن راست را فراهم می کند. 2 مجرای خروجی، آریتمی قلبی ... ناهنجاری های قفسه سینه: فتق دیافراگم، کیست ریوی، افیوژن پلور، اولیگوری اختلالات در شکم، روده ها و دیواره شکم مانند: تنگی مری، تنگی معده، انسداد هپاتومگالی ، تست هپاتومگالی، . ... ناهنجاری های کلیه و مجاری ادراری مانند : نداشتن کلیه، کلیه پلی کیستیک، انسداد مجاری ادراری، ناهنجاری در مثانه، مجرای ادرار ... ناهنجاری در عضلات اسکلتی و اندام ها: علاوه بر ناهنجاری هایی که در سونوگرافی سه ماهه اول تشخیص داده شد، مرحله این قسمت انگشتان و پاها را با جزئیات بیشتری مشاهده می کند و به راحتی می توان عیوب مانند انگشتان زیاد، کج دست ها را تشخیص داد.

 

سونوگرافی در 3 ماه گذشته: هفته 30 تا 32:

این مرحله ای است که جنین به طور کامل ساختار خود را تکمیل کرده و به سرعت رشد می کند. سونوگرافی ناهنجاری جنین در این مرحله عمدتاً برای ارزیابی رشد جنین، وضعیت جنین، مایع آمنیوتیک، بند ناف (و ناهنجاری های آنها در صورت وجود)، رشد رحم است. دوره اواسط ماه) عبارتند از: سوء تغذیه جنین، ناهنجاری های سیستم تولید مثل (موقعیت و حرکت اسپرم). بیضه‌ها، تومورهای تناسلی، کیست‌های تخمدان...)، برخی ناهنجاری‌ها در دریچه‌های قلب به‌طور کامل‌تر مشاهده شد (تومور قلب، تنگی دریچه‌های قلب، دریچه آئورت میترال، ناهنجاری‌های آئورت...)، برخی ناهنجاری‌های مغزی. انتخاب مکانی برای مراقبت های زایمان و سونوگرافی جنین برای تشخیص زودهنگام و دقیق ناهنجاری های جنین بسیار مهم است. انجام سونوگرافی بارداری در زمان مناسب و دوره ای برای تشخیص زودهنگام ناهنجاری های جنین بسیار مهم است تا اقدامات نظارتی و درمانی مناسب (حتی تصمیم برای خاتمه بارداری) انجام شود. اثربخشی روش سونوگرافی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی بستگی زیادی به مدارک پزشکان و تجهیزات مدرن دارد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT