• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال|ماموگرافی دیجیتال در تهران|زمان مناسب برای ماموگرافی


ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال یا ماموگرافی غربالگری نوع خاصی از تصویربرداری پستان است که از اشعه ایکس با دوز پایین برای تشخیص زودهنگام سرطان - قبل از اینکه زنان علائم را تجربه کنند - در زمانی که قابل درمان است استفاده می کند.

در مورد علائم یا مشکلات پستان، جراحی های قبلی، مصرف هورمون، داشتن سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان سینه، و در صورت وجود احتمال بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت امکان، کپی هایی از ماموگرافی های قبلی خود را تهیه کرده و در روز معاینه در اختیار رادیولوژیست خود قرار دهید. جواهرات را در خانه بگذارید و لباس های گشاد و راحت بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود که لباس راحتی بپوشید. از دئودورانت، پودر تالک یا لوسیون زیر بغل یا روی سینه خود استفاده نکنید زیرا ممکن است در ماموگرافی ظاهر شوند و در تشخیص صحیح اختلال ایجاد کنند.

برای نوبت گیری جهت انجام ماموگرافی در مرکز الوند با ما تماس بگیرید.

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک تصویربرداری پزشکی تخصصی است که از یک سیستم اشعه ایکس با دوز پایین برای دیدن داخل سینه ها استفاده می کند. معاینه ماموگرافی، به نام ماموگرافی، به تشخیص زودهنگام بیماری های پستان در زنان کمک می کند.

معاینه اشعه ایکس به پزشکان در تشخیص و درمان شرایط پزشکی کمک می کند. شما را در معرض دوز کمی از تابش یونیزه قرار می دهد تا تصاویری از داخل بدن تولید کند. اشعه ایکس قدیمی ترین و رایج ترین شکل تصویربرداری پزشکی است.

mammography/ماموگرافی دیجیتال

سه پیشرفت اخیر در ماموگرافی شامل ماموگرافی دیجیتال، تشخیص به کمک کامپیوتر و توموسنتز پستان است.

ماموگرافی دیجیتال که به آن ماموگرافی دیجیتال کامل میدان (FFDM) نیز گفته می شود، یک سیستم ماموگرافی است که در آن فیلم اشعه ایکس با وسایل الکترونیکی جایگزین می شود که اشعه ایکس را به تصاویر ماموگرافی از پستان تبدیل می کند. این سیستم‌ها شبیه به سیستم‌هایی هستند که در دوربین‌های دیجیتال یافت می‌شوند و کارایی آن‌ها باعث می‌شود تصاویر بهتری با دوز تشعشع کمتری داشته باشند. این تصاویر از پستان برای بررسی توسط رادیولوژیست و برای نگهداری طولانی مدت به کامپیوتر منتقل می شود. تجربه بیمار در حین ماموگرافی دیجیتال شبیه به ماموگرافی فیلم معمولی است.

سیستم‌های تشخیص به کمک رایانه (CAD) تصاویر ماموگرافی دیجیتالی را برای مناطق غیرعادی از چگالی، جرم یا کلسیفیکاسیون که ممکن است نشان دهنده وجود سرطان باشد، جستجو می‌کنند. سیستم CAD این نواحی را روی تصاویر برجسته می کند و به رادیولوژیست هشدار می دهد تا این ناحیه را به دقت ارزیابی کند.

توموسنتز پستان که ماموگرافی سه بعدی (3-D) و توموسنتز دیجیتال سینه (DBT) نیز نامیده می‌شود، شکل پیشرفته تصویربرداری پستان است که در آن تصاویر متعددی از سینه از زوایای مختلف گرفته شده و بازسازی می‌شوند ("سنتز") به سه شکل. مجموعه تصویر بعدی به این ترتیب، تصویربرداری سه بعدی پستان مشابه تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری (CT) است که در آن یک سری "برش‌های" نازک با هم جمع می‌شوند تا بازسازی سه بعدی بدن را ایجاد کنند.

اگرچه دوز تشعشع برای برخی از سیستم‌های توموسنتز پستان کمی بالاتر از دوز مورد استفاده در ماموگرافی استاندارد است، اما همچنان در سطوح ایمن مورد تایید FDA برای تشعشعات حاصل از ماموگرافی باقی می‌ماند. برخی از سیستم ها دوزهای بسیار شبیه به ماموگرافی معمولی دارند.

مطالعات جمعیتی بزرگ نشان داده است که غربالگری با توموسنتز سینه منجر به بهبود نرخ تشخیص سرطان سینه و کاهش "تحرک تماس" می شود، مواردی که زنان به دلیل یک یافته غیرطبیعی بالقوه از غربالگری برای آزمایش های اضافی فراخوانده می شوند.

توموسنتز سینه همچنین ممکن است منجر به موارد زیر شود:

    تشخیص زودهنگام سرطان های کوچک سینه که ممکن است در ماموگرافی معمولی پنهان شوند

    بیوپسی های غیر ضروری یا آزمایش های اضافی کمتر

    احتمال بیشتر تشخیص تومورهای متعدد سینه

    تصاویر واضح تر از ناهنجاری ها در بافت متراکم پستان

    دقت بیشتر در تعیین اندازه، شکل و محل ناهنجاری های سینه

برخی از کاربردهای رایج این روش چیست؟

ماموگرافی به عنوان یک ابزار غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه در زنانی که هیچ علامتی ندارند استفاده می شود. آنها همچنین می توانند برای تشخیص و تشخیص بیماری پستان در زنانی که علائمی مانند توده، درد، فرورفتگی پوست یا ترشحات نوک سینه را تجربه می کنند، استفاده شوند.

ماموگرافی غربالگری

ماموگرافی نقش اصلی را در تشخیص زودهنگام سرطان سینه ایفا می کند، زیرا می تواند تغییراتی را در پستان سالها قبل از اینکه بیمار یا پزشک احساس کند، نشان دهد. دستورالعمل‌های کنونی کالج آمریکایی رادیولوژی (ACR) و شبکه ملی جامع سرطان (NCCN) توصیه می‌کنند هر سال ماموگرافی غربالگری را برای زنان از سن 40 سالگی شروع کنند. تحقیقات نشان داده است که ماموگرافی سالانه منجر به تشخیص زودهنگام سرطان سینه می‌شود. اکثر درمان های قابل درمان و حفظ سینه در دسترس هستند.

ACR و موسسه ملی سرطان (NCI) همچنین پیشنهاد می‌کنند که زنانی که سرطان سینه داشته‌اند و آن‌هایی که به دلیل سابقه خانوادگی سرطان سینه یا تخمدان در معرض خطر بیشتری هستند، باید توصیه‌های پزشکی متخصص را در مورد اینکه آیا باید قبل از شروع غربالگری انجام دهند یا خیر، دریافت کنند. سن 40 سالگی و نیاز به سایر انواع غربالگری. اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستید، ممکن است علاوه بر ماموگرافی سالانه، نیاز به MRI سینه نیز داشته باشید.

mammography/ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی تشخیصی

ماموگرافی تشخیصی برای ارزیابی بیمار با یافته‌های بالینی غیرطبیعی - مانند توده سینه یا ترشحات نوک سینه - که توسط زن یا پزشک او پیدا شده است، استفاده می‌شود. ماموگرافی تشخیصی نیز ممکن است پس از یک ماموگرافی غربالگری غیرطبیعی به منظور ارزیابی ناحیه مورد نظر در معاینه غربالگری انجام شود.

چگونه باید برای ماموگرافی آماده شوم؟

قبل از برنامه ریزی ماموگرافی، انجمن سرطان آمریکا (ACS) و سایر سازمان های تخصصی توصیه می کنند که هر گونه یافته جدید یا مشکل در سینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. علاوه بر این، پزشک خود را از هرگونه جراحی قبلی، مصرف هورمون و سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان سینه مطلع کنید.

اگر سینه های شما در این زمان معمولا حساس هستند، ماموگرافی خود را برای هفته قبل از قاعدگی برنامه ریزی نکنید. بهترین زمان برای انجام ماموگرافی یک هفته پس از پریود است. در صورت وجود هرگونه احتمال بارداری، همیشه به پزشک یا تکنسین اشعه ایکس اطلاع دهید.

ACS همچنین به شما توصیه می کند:

    در روز معاینه از دئودورانت، پودر تالک یا لوسیون زیر بغل یا سینه خود استفاده نکنید. اینها می توانند در ماموگرافی به صورت لکه های کلسیمی ظاهر شوند.

    هر گونه علائم یا مشکل پستان را برای تکنسینی که معاینه را انجام می دهد، توضیح دهید.

    ماموگرافی های قبلی خود را بگیرید و در صورتی که در مکان دیگری انجام شده باشد، در اختیار رادیولوژیست قرار دهید. این برای مقایسه با امتحان فعلی شما مورد نیاز است و اغلب می توان آن را در یک سی دی به دست آورد.

    بپرسید چه زمانی نتایج شما در دسترس خواهد بود. اگر از پزشک یا مرکز ماموگرافی خبری ندارید، نتایج را طبیعی فرض نکنید.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT