• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیوپسی از پستان|هزينه نمونه برداري از سينه|بیوپسی چیست|عوارض بيوپسي


بیوپسی از پستان

بیوپسی از پستان؛بیوپسی پستان یک معاینه تشخیصی کلیدی در مدیریت سرطان پستان است. این شامل گرفتن چند سلول از یک توده مشکوک برای تعیین ماهیت دقیق و پتانسیل بدخیم آن است. بیوپسی علاوه بر نقشی که در تشخیص بیماری دارد، نقش کلیدی در ایجاد پیش آگهی و پروتکل درمان بیماران نیز دارد.

 m/بیوپسی از پستان

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

 

 

بیوپسی سینه و سرطان سینه

بیوپسی سینه یک روش پزشکی است که شامل برداشتن قطعه ای از بافت مشکوک است. به عبارت دیگر، وقتی پزشک ناهنجاری را در بدن بیمار تشخیص می‌دهد، بیوپسی امکان نمونه‌برداری را برای بررسی سلول‌های سازنده آن در آزمایشگاه فراهم می‌کند.

 

به عنوان بخشی از مدیریت سرطان سینه، بیوپسی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که توده‌ای در طی سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI پستان تشخیص داده شود. این معاینات تصویربرداری پزشکی را می توان به عنوان بخشی از یک روش غربالگری یا نظارت کلاسیک یا در چارچوب مشاوره ای که به طور خاص با انگیزه علائم نشان دهنده آسیب شناسی پستان است، انجام شود.

 

پس از انجام بیوپسی، سلول های برداشته شده در آزمایشگاه زیر میکروسکوپ تجزیه و تحلیل می شوند: این معاینه آناتوموپاتولوژیک است. در مورد سرطان پستان، نتایج این تجزیه و تحلیل ها اطلاعات ارزشمندی را برای ایجاد مناسب ترین پروتکل درمانی به صورت موردی ارائه می دهد.

 

 

انواع مختلف بیوپسی سینه

بسته به ماهیت، محل و اندازه ناهنجاری تشخیص داده شده، و همچنین مشخصات هر بیمار، روش های بیوپسی ممکن است متفاوت باشد. انواع مختلفی از نمونه ها برای تشخیص سرطان سینه وجود دارد.

 

 

بیوپسی از راه پوست: ماکروبیوپسی و میکروبیوپسی پستان.

بیوپسی از راه پوست امکان برداشتن بافت عمیق از غده پستانی را فراهم می کند. بسته به اندازه و محل ناحیه ای که باید سوراخ شود، انکولوژیست شما ممکن است میکروبیوپسی یا ماکروبیوپسی را تجویز کند.

 

میکروبیوپسی تحت بی‌حسی موضعی (سوزن با قطر بین 3 تا 5 میلی‌متر) انجام می‌شود: این روش شامل ایجاد یک برش پوستی بسیار کوچک است که اجازه می‌دهد سوزن بدون درد برای بیمار وارد شود. هدایت سوزن تحت کنترل اولتراسوند دنبال می شود.

ماکروبیوپسی نیز تحت بی حسی موضعی (سوزن با قطر بین 5 تا 10 میلی متر) انجام می شود. رادیولوژیست قطعات بافت را با استفاده از یک سیستم ماکروبیوپسی تحت ساکشن که ماموتوم نیز نامیده می شود، می گیرد. سپس قطعات برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شوند.

پس از نمونه برداری، قرار دادن یخ روی ناحیه بیوپسی شده خطر تشکیل هماتوم را به حداقل می رساند.

 

پونکسیون سیتولوژیک

سوراخ سیتولوژیک شامل برداشتن چند سلول از اندام پستانی از طریق پوست با استفاده از یک سوزن ظریف است. این یک مداخله بسیار جزئی است که بسیار شبیه به یک تزریق ساده است. پونکسیون سیتولوژی که به صورت سرپایی و بدون بیهوشی انجام می شود نیازی به مراقبت خاص یا آمادگی خاصی ندارد.

 

با این حال، این نوع نمونه برداری امکان جمع آوری تعداد زیادی سلول را فراهم نمی کند، که می تواند قابلیت اطمینان یا کامل بودن نتایج معاینه آناتوموپاتولوژیک را به خطر بیندازد. در واقع، در زمینه غربالگری و تشخیص سرطان پستان کم‌کار می‌شود.

 

 مقالات پیشنهادی : 

 

بیوپسی استریوتاکتیک

بیوپسی استریوتاکتیک یک بیوپسی از راه پوست است که به طور خاص توسط رادیوگرافی استریوتاکتیک هدایت می شود. این نوع بیوپسی راهنمایی دقیق تری برای رسیدن به توده هایی ارائه می دهد که به دلیل ماهیت ضایعه و/یا مورفولوژی و سلامت اندام پستان، مکان یابی آنها با استفاده از اشعه ایکس معمولی دشوار است.

 

بیوپسی با هدایت اولتراسوند

مانند بیوپسی استریوتاکتیک، بیوپسی هدایت شده با اولتراسوند نوعی بیوپسی از راه پوست است که با یک حالت هدایت سازگار با توده‌های خاص پستان که دیدن و هدف‌گیری آن دشوار است، مرتبط است. تومورهایی که به وضوح در سونوگرافی قابل مشاهده هستند، یعنی آنهایی که به سونوگرافی پاسخ می دهند، اساساً آنهایی هستند که توسط بیوپسی هدایت شده با اولتراسوند هدف قرار می گیرند.

 

 m/بیوپسی از پستان

 

 

بیوپسی جراحی

بیوپسی جراحی نوعی بیوپسی است که تحت بیهوشی عمومی در حین عمل انجام می شود. این می تواند علاوه بر بیوپسی از راه پوست مداخله کند، همانطور که اغلب در زمینه سرطان پستان اتفاق می افتد.

 

در واقع، مدیریت سرطان سینه اغلب شامل حذف تومور تشخیص داده شده است که سپس در آزمایشگاه آنالیز می شود.

 

اطلاعات آشکار شده توسط ماهیت سلول‌هایی که هر سرطان را تشکیل می‌دهند برای تعیین درمان بیشتر (شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، و غیره) ضروری است، زمانی که درمان‌های تکمیلی برای این حذف جراحی نشان داده می‌شود. همچنین مرز بین بیوپسی جراحی و درمان جراحی تومور (تومورکتومی) گاهی نازک است.

 

با این حال، برخی از نمونه‌برداری‌های جراحی را می‌توان بدون هیچ درمانی انجام داد، تنها با هدف برداشتن بافت بیشتری نسبت به نمونه‌برداری از راه پوست، به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد ناهنجاری شناسایی‌شده.

 

بیوپسی یک ابزار غربالگری و تشخیصی ارزشمند در مدیریت سرطان سینه است. در واقع، نتایج تجزیه و تحلیل بافت های برداشته شده نه تنها امکان شناسایی یک آسیب شناسی سرطانی احتمالی را فراهم می کند، بلکه پروتکل درمانی را که برای هر بیمار مناسب تر است، ایجاد می کند. با این حال، شخصی‌سازی و دقت درمان‌ها امروزه به آسانی به عنوان پیشرو مبارزه با سرطان سینه در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند آینده پزشکی انکولوژیک را متحول کند.

 

میکروبیوپسی و ماکروبیوپسی پستان

میکروبیوپسی تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود. ماکروبیوپسی را می توان تحت هدایت ماموگرافی (ردیابی استریوتاکسیک)، یا تحت هدایت MRI و در برخی موارد استثنایی تحت سونوگرافی انجام داد.

 

انتخاب روش عمدتاً به ماهیت و حجم بافت هایی که باید برداشته شوند بستگی دارد.

 

چگونه تهیه می کنید؟

به هیچ عنوان نباید در طی 10 روز قبل از معاینه آسپرین مصرف کنید. قبل از معاینه، باید پرسنل پرستاری را از درمان هایی که به طور منظم مصرف می کنید و به ویژه داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت ها مطلع کنید. اگر این نکته با پزشکتان در میان گذاشته نشده است، باید با دبیرخانه تصویربرداری پزشکی تماس بگیرید. در صورت لزوم، درمان شما توسط پزشک یا متخصص قلب انجام می شود. در نتیجه برای شما گزارش انعقاد تجویز می شود که باید در روز معاینه همراه داشته باشید. همچنین باید ماموگرافی، سونوگرافی و MRI اخیر خود را به همراه داشته باشید.

 

 

امتحان چطوره؟

برای میکروبیوپسی و ماکروبیوپسی که تحت سونوگرافی هدایت می شود: شما در وضعیت خوابیده، روی پشت خود نصب می شوید.

برای ماکروبیوپسی با ردیابی استریوتاکسی و ماکروبیوپسی تحت MRI: شما در وضعیت خوابیده روی شکم خود نصب می شوید. سپس میز معاینه دارای دهانه ای است که سینه ها در آن قرار می گیرند.

 

بی حسی موضعی انجام می شود تا این معاینه بدون درد باشد. سپس یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود تا امکان برداشتن آن فراهم شود. هدایت سوزن مستلزم بی حرکتی کامل سینه شماست، زیرا دقت نمونه ها در حد یک میلی متر است.

برای میکروبیوپسی، باید انتظار شنیدن صدای کلیک را با هر نمونه داشته باشید. ممکن است یک علامت فلزی کوچک در محل باقی بماند تا ناحیه نمونه برداری شده را مشخص کند، بنابراین نیاز به ماموگرافی کنترلی دارد.

 

با توجه به ماکروبیوپسی، آن بر اساس یک سیستم از نوع Mammotome است، دستگاهی که اجازه می‌دهد نمونه‌های بافت را با آسپیراسیون خلاء، با استفاده از یک سوزن توخالی 3 تا 4 میلی‌متری مجهز به یک چاقوی استوانه‌ای دوار کوچک گرفته شود. برخلاف میکروبیوپسی، این روش امکان جمع آوری حجم بیشتری از نمونه (10 تا 30 برابر بیشتر) و گرفتن نمونه های لازم را در یک سوراخ می دهد. ماکروبیوپسی اغلب در صورت وجود میکروکلسیفیکاسیون انجام می شود. مورد دوم همیشه با ایجاد یک نشانگر فلزی تکمیل می شود، همچنین نیاز به ماموگرافی کنترلی دارد.

 

در پایان جلسه، یک پانسمان فشاری برای محدود کردن خطر هماتوم در محل قرار می‌گیرد. شما باید آن را به مدت 48 ساعت بدون خیس شدن نگه دارید. مدت زمان کلی معاینه، شامل نصب و پانسمان، تقریباً 20 دقیقه برای میکروبیوپسی و 1 ساعت برای ماکروبیوپسی است.

 

 مقالات پیشنهادی : 

نتایج

قطعات بافتی از نمونه برای مطالعه به آزمایشگاه آناتوموپاتولوژی فرستاده می شود، بنابراین امکان تشخیص ضایعه شما را فراهم می کند. تجزیه و تحلیل آنها بین 7 تا 10 روز طول می کشد. نتایج یا به پزشک شما اطلاع داده می شود که باید برای اعلام این موارد با او وقت بگیرید، یا مستقیماً توسط رادیولوژیست که نمونه ها را در طول مشاوره گرفته است.

 

خطرات احتمالی چیست؟

با فشرده شدن ناحیه سوراخ شده، خطر هماتوم محدود می شود. ظاهر یک هماتوم گذرا بدون جاذبه باقی می ماند. در صورت درد، می توانید، مگر اینکه از نظر پزشکی منع مصرف داشته باشد، از پاراستامول (دولیپران، افرالگان و غیره) استفاده کنید. از مصرف آسپرین خودداری کنید. اگرچه غیرمعمول است، اما ممکن است ناراحتی خفیفی در طول معاینه ایجاد شود. برای تشخیص و پیشگیری از آن، پزشک و رادیوگراف در طول معاینه در کنار شما می مانند. مشکلات خونریزی عمدتاً در بیماران تحت درمان با آسپرین یا داروهای ضد انعقاد مشاهده می شود، بنابراین گزارش هر گونه درمان به پزشک اهمیت دارد. عوارض عفونی استثنایی باقی می ماند.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT