• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیوپسی پستان|هزینه بیوپسی|عوارض بعد از بیوپسی|مراقبتهای بعد از بیوپسی


بیوپسی پستان؛هنگامی که یک آزمایش غربالگری یا یک معاینه معمول منجر به مشکوک شدن به سرطان سینه می شود، معاینات اضافی برای اثبات تشخیص و آماده سازی درمان ضروری است.

بیوپسی سینه آزمایشی است که سلول ها یا بافت های پستان را جدا می کند تا توسط پاتولوژیست زیر میکروسکوپ بررسی شود. بیوپسی اطلاعات مهمی در مورد بافت پستان به شما و پزشکتان می دهد که به تشخیص و برنامه ریزی درمان کمک می کند. در برخی موارد، بیوپسی ممکن است برای حذف کامل ناهنجاری های کوچک پستان استفاده شود.

بیوپسی سینه در تهران روشی برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت پستان برای آزمایش است. بافت پستان به آزمایشگاه فرستاده می شود، جایی که یک پزشک متخصص در تجزیه و تحلیل خون و بافت بدن (پاتولوژیست) نمونه بافت را بررسی می کند و تشخیص می دهد.

بیوپسی از پستان زمانی توصیه می شود که ناحیه مشکوکی در پستان وجود داشته باشد، مانند توده سینه یا سایر علائم و نشانه های سرطان سینه. همچنین ممکن است برای بررسی یافته های غیرعادی در ماموگرافی، سونوگرافی یا سایر معاینه پستان استفاده شود.

نتایج نمونه برداری سینه می تواند نشان دهد که آیا ناحیه مورد نظر سرطان سینه است یا نه. و گزارش پاتولوژی از انجام بیوپسی پستان می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که آیا به جراحی بیشتر و یا درمان دیگری نیاز دارید یا خیر.

 

v/بیوپسی پستان

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

در واقع، هر سرطان متفاوت است، و توصیف دقیق ضایعه شناسایی شده ضروری است تا به تیم پزشکی اجازه داده شود تا پیش آگهی و پروتکل درمانی مناسب ایجاد کند.

علاوه بر تصویربرداری پزشکی، که امکان تعیین محل سرطان و ارزیابی خطوط و وسعت آن را فراهم می‌کند، بیوپسی سینه یک معاینه ضروری برای شناسایی سلول‌های سرطانی است.

 

بیوپسی سینه چیست؟

بیوپسی معاینه ای است که پس از شناسایی یک ناهنجاری - مشکوک به سرطان - با استفاده از فناوری های تصویربرداری پزشکی انجام می شود. این شامل یک نمونه از بافت پستان واقع در ضایعه است که سپس برای اثبات یا رد تشخیص زیر میکروسکوپ تجزیه و تحلیل می شود.

تجزیه و تحلیل بافت شناسی نه تنها مشخص کردن سرطان را ممکن می کند، بلکه مرحله تکامل آن را نیز مشخص می کند و اینکه آیا ممکن است به بقیه بدن بیمار نفوذ کرده باشد یا خیر. بسته به اطلاعات جمع‌آوری‌شده، پرسنل پرستاری ممکن است معاینات جدیدی را برای کسب اطلاعات بیشتر یا راهنمایی یک درمان جراحی یا رادیوتراپی احتمالی تجویز کنند.

 

بیوپسی سرطان پستان

بیوپسی سرطان پستان در مورد سرطان پستان، بیوپسی سینه ضایعات واقع در بافت های نسبتاً عمیق پستان را هدف قرار می دهد، بنابراین باید از طریق پوست و با استفاده از سوزن انجام شود.

در واقع به این نوع بیوپسی، بیوپسی از راه پوست می گویند که به دست آوردن یک هسته، یعنی نمونه ای از بافت که در سوزن از بدن خارج می شود، باقی می ماند. اگرچه کمی ساینده است، اما بیوپسی بدون درد است، زیرا تحت بی حسی موضعی انجام می شود و هیچ عواقبی برای بیمار ندارد. بسته به نوع ضایعات شناسایی شده، پزشک بین روش‌های مختلف بیوپسی از راه پوست انتخاب می‌کند.

سه روش متداول عبارتند از: آسپیراسیون با سوزن ظریف، میکروبیوپسی و معمولاً ماکروبیوپسی.

 

  • آسپیراسیون با سوزن ظریف کم ساینده ترین روش است، اما در عین حال کمترین اطمینان و در واقع کمترین عمل را کاهش می دهد.
  • بیوپسی هسته با استفاده از یک تفنگ با سوزن با اندازه متوسط ​​تا درشت انجام می شود که اجازه می دهد بافت بیشتری جمع آوری شود.
  • ماکروبیوپسی، به دلیل دسترسی بیشتر و بیشتر، با آسپیراسیون با استفاده از یک سوزن بزرگتر انجام می شود که این امر امکان به دست آوردن نمونه های با کیفیت بالا و نتایج بسیار قابل اعتماد را فراهم می کند.

در صورت استفاده از سوزن های گیج متوسط ​​و بزرگ می توان یک برش پوستی در حدود 2 میلی متر ایجاد کرد تا عبور سوزن را تسهیل کند.

تفاوت عمده بین این سه روش در اندازه نمونه گرفته شده نهفته است که با آسپیراسیون با سوزن ظریف حداقل و با ماکروبیوپسی بیشتر است.

هر چه تعداد سلول‌های بیشتری جمع‌آوری شود، نمونه از نظر اطلاعات غنی‌تر و نتایج قابل اعتمادتر است.

 

بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند و استریوتاکسیک

برای موفقیت در گرفتن نمونه محلی در سطح ضایعه شناسایی شده، پزشک از تصویربرداری پزشکی استفاده می کند که به او اجازه می دهد اقدامات خود را هدایت کند.

دو روش برای هدایت تصویر پزشکی وجود دارد: بیوپسی با هدایت اولتراسوند که از فناوری اولتراسوند استفاده می کند و بیوپسی استریوتاکتیک که از ماموگرافی استفاده می کند.

 y/بیوپسی پستان

بیوپسی با هدایت اولتراسوند در تشخیص سرطان سینه

بیوپسی با هدایت اولتراسوند زمانی ترجیح داده می شود که ضایعه به وضوح در سونوگرافی قابل مشاهده باشد، در این صورت اغلب کیست یا ندول است، تشخیصی که تنها تجزیه و تحلیل بافت های برداشته شده می تواند آن را ثابت کند.

اجرای سریع، ارزان و نه چندان ساینده، بیوپسی با هدایت اولتراسوند مزایای زیادی برای بیمار دارد و اجازه می دهد تا نتایج قابل اعتمادی به دست آید.

به صورت سرپایی (بدون بستری شدن) انجام می شود و بسته به پزشک و نوع ضایعه بین 30 تا 40 دقیقه طول می کشد. بیمار به پشت روی میز عمل دراز می کشد و پزشک یک سونوگرافی سینه یا پستان (بدون درد) برای تعیین محل ضایعه مشکوک انجام می دهد. با استفاده از تصویری که به این ترتیب به دست می‌آید، ژست خود را با مشاهده در زمان واقعی پیشرفت سوزن در سینه بیمار تا ناهنجاری مورد نظر هدایت می‌کند.

هنگامی که سلول ها برداشته شدند، سوزن برداشته می شود و بافت ها به آزمایشگاه آنالیز فرستاده می شوند که ضایعه را مشخص می کند و بدخیمی بالقوه آن را تعیین می کند.

 

در مرکز بیوپسی سینه در تهران  با هدایت اولتراسوند و استریوتاکتیک نیازی به آمادگی خاصی ندارد و به جز کبودی احتمالی، هماتوم یا در موارد بسیار نادر عفونت، عواقب یا عوارضی ایجاد نمی کند. لازم به ذکر است که کالیبر سوزن ارتباط زیادی با ظاهر هرگونه عواقبی دارد که ممکن است پس از بیوپسی هدایت شده با اولتراسوند یا استریوتاکسیک ایجاد شود. بنابراین، ماکروبیوپسی همیشه ساینده‌تر از میکروبیوپسی یا سیتوپانکچر است، صرف نظر از سیستم هدایت ترجیحی.

 

سه روش رایج بیوپسی سینه را ارائه می شود:

بیوپسی بدون درد، سریع و ارزان، یک معاینه ضروری برای تشخیص وجود سلول های سرطانی و اجرای درمان مناسب است.

اگرچه این روش جزئی خطر کمی دارد، اما همچنان مهم است که نقطه ورود سوزن را برای چند روز پس از معاینه به دقت کنترل کنید.

تورم، قرمزی یا احساس سوزش می تواند نشان دهنده ظهور یک عفونت باشد، یک عارضه نادر و بی ضرر، اما با این وجود نیاز به درمان دارد.

انواع مختلفی از بیوپسی وجود دارد که می تواند برای نمونه برداری از سلول ها و یا بافت های پستان استفاده شود. این بیوپسی ها عبارتند از:

بیوپسی با سوزن ظریف (همچنین بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف، FNA یا FNAB نیز نامیده می شود)

آسپیراسیون کیست برای FNAB

بیوپسی هسته (همچنین بیوپسی سوزنی هسته یا CNB نیز نامیده می شود)

بیوپسی هسته با کمک خلاء (همچنین VACB یا Mammotome® نامیده می شود)

همه این رویه‌ها از نظر نحوه انجام و اطلاعاتی که می‌توانند ارائه دهند، کمی متفاوت هستند.

 r/بیوپسی پستان

سوزن ریز بیوبسی

بیوپسی با سوزن ظریف (FNB)

بیوپسی با سوزن ظریف یک آزمایش سریع و ساده است. مجموعه ای از سلول ها را با یک سوزن کوچک به همان روشی که نمونه خون گرفته می شود، از سینه خارج می کند. این سلول ها توسط آسیب شناس زیر میکروسکوپ بررسی می شوند.

 

مزایای بیوپسی با سوزن ظریف چیست؟

نسبتاً ساده و سریع است و معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد.

بدون هیچ آمادگی خاصی قابل انجام است.

نتایج به سرعت در دسترس هستند.

نیازی به بستری شدن در بیمارستان و بدون ایجاد اسکار در سینه مانند جراحی وجود ندارد.

 

محدودیت های بیوپسی با سوزن ظریف چیست؟

این روش ممکن است مواد کافی برای تشخیص قطعی را جمع آوری نکند.

گاهی اوقات، حتی زمانی که تعداد زیادی سلول دیده می شود، نتایج ممکن است قطعی نباشد.

 

بیوپسی با سوزن ظریف چگونه انجام می شود؟

یک سوزن ظریف، کوچکتر از سوزنی که برای نمونه خون استفاده می شود، از طریق پوست وارد بافت سینه می شود.

سوزن به مدت 20 تا 30 ثانیه در سینه می ماند و به آرامی در سلول های جمع کننده بافت حرکت می کند.

سوزن برداشته می شود و برای کمک به توقف کبودی به سینه فشار وارد می شود.

ممکن است لازم باشد این روش چندین بار انجام شود تا سلول های کافی بدست آید. اگر توده ای وجود داشته باشد که به راحتی احساس شود، سوزن را می توان با احساس به داخل توده هدایت کرد. اگر بافت پستانی که در حال آزمایش است را نتوان به راحتی حس کرد، سوزن بیوپسی با کمک سونوگرافی یا ماموگرافی به طور دقیق به داخل ناحیه هدایت می شود.

 

آیا دردناک است؟

اکثر مردم بیوپسی با سوزن ظریف را ناراحت کننده اما نه دردناک توصیف می کنند. ممکن است برای این روش به بی حسی موضعی (تزریق برای بی حس کردن قسمتی از سینه) نیاز باشد.

آسپیراسیون کیست روشی برای برداشتن مایع از کیست سینه است. شبیه بیوپسی با سوزن ظریف است. کیست های حساس بزرگ ممکن است برای کاهش درد آسپیره شوند یا کیست های کوچک ممکن است برای گرفتن نمونه برای آزمایش آسپیره شوند.

بسته به شرایط فردی، مایع کیست ممکن است به پاتولوژیست فرستاده شود تا زیر میکروسکوپ بررسی شود. پزشک شما پس از انجام عمل می تواند به شما بگوید که آیا نمونه ای برای آزمایش ارسال شده است یا خیر.

 

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

پستان-بیوپسی_کوربیوپسی

آسپیراسیون کیست

بیوپسی هسته (که بیوپسی با سوزن مرکزی یا CNB نیز نامیده می شود) آزمایشی است که برای معاینه توسط پاتولوژیست، تکه های ریز بافت را از پستان خارج می کند. این آزمایش شبیه بیوپسی با سوزن ظریف است. برای نمونه برداری از سوزن بیوپسی تخصصی استفاده می شود. این آزمایش همیشه تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

 

مزایای بیوپسی هسته چیست؟

سریع معمولا کمتر از نیم ساعت طول می کشد.

بدون هیچ آمادگی خاصی قابل انجام است.

بیوپسی هسته مواد بیشتری را نسبت به بیوپسی سوزنی ظریف حذف می کند و احتمال تشخیص قطعی آن بیشتر است.

برخلاف جراحی، نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و کمترین جای زخم در سینه وجود دارد.

 

محدودیت های بیوپسی هسته چیست؟

بیوپسی هسته ممکن است پاسخ قطعی ندهد. همیشه نمی توان سرطان را تأیید یا رد کرد و ممکن است آزمایش های بیشتری مورد نیاز باشد.

انجام بیوپسی مغزی نسبت به بیوپسی با سوزن ظریف بیشتر طول می کشد.

عوارض جانبی مانند کبودی و درد در نمونه‌برداری از مغز کمی بیشتر از نمونه‌برداری با سوزن ظریف است (به بخش عوارض جانبی بعداً در این بروشور مراجعه کنید)

 r/بیوپسی پستان

بیوپسی هسته چگونه انجام می شود؟

همانند نمونه‌برداری با سوزن ظریف، بیوپسی هسته را می‌توان با احساس یا با راهنمایی اولتراسوند یا ماموگرافی، بسته به ناحیه مورد نمونه‌برداری انجام داد. بیوپسی هسته همیشه تحت بی حسی موضعی انجام می شود و ناحیه نمونه گیری بی حس است.

بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست و بافت سینه تزریق می شود. اثر بی حسی حدود 30 ثانیه طول می کشد.

یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود و سوزن بیوپسی هسته از طریق برش به بافت پستان وارد می شود.

در بیوپسی از یک سوزن خودکار استفاده می شود که هنگام گرفتن نمونه یک کلیک بلند ایجاد می کند.

بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست و بافت سینه تزریق می شود. اثر بی حسی حدود 30 ثانیه طول می کشد.

یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود و سوزن بیوپسی هسته از طریق برش به بافت پستان وارد می شود. اثر بی حسی حدود 30 ثانیه طول می کشد.

یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود و سوزن بیوپسی هسته از طریق برش به بافت پستان وارد می شود.

در بیوپسی از یک سوزن خودکار استفاده می شود که در هنگام گرفتن نمونه، یک کلیک بلند ایجاد می کند.

این روش چندین بار (معمولاً 3-5 بار) از همان نقطه تکرار می شود تا بافت کافی جمع آوری شود.

برای جلوگیری از کبودی به سینه فشار وارد می شود و یک پانسمان روی زخم قرار می گیرد. بعد از بیوپسی هسته نیازی به بخیه نیست.

اغلب شما یک پانسمان ضد آب خواهید داشت که باید برای چند روز در جای خود بماند. اطلاعاتی در مورد نحوه مراقبت از زخم بیوپسی قبل از خروج از کلینیک به شما داده خواهد شد.

هنگامی که بی حس کننده موضعی از بین می رود، ممکن است نیاز به مصرف برخی از داروهای مسکن ساده مانند پاراستامول داشته باشید. کیسه یخ نیز برای کاهش درد و کبودی پس از بیوپسی هسته مفید است.

 

آیا دردناک است؟

اکثر مردم بیوپسی مرکزی را ناراحت کننده، اما نه دردناک توصیف می کنند. بی‌حسی موضعی در بی‌حس کردن ناحیه بیوپسی بسیار مؤثر است. هنگام گرفتن نمونه ها، احساس فشار می کنید، اما نباید دردناک باشد. در صورت احساس درد می توان از بی حس کننده بیشتری استفاده کرد.

بیوپسی هسته استریوتاکتیک با کمک خلاء (VACB) (Mammotome® یا Vacora®)

VACB (اغلب با نام تجاری Mammotome ® یا Vacora ® نامیده می شود) یک نوع تخصصی بیوپسی هسته است. این روش ها تعداد زیادی از بافت های کوچک را از سینه حذف می کنند. آنها شبیه بیوپسی هسته استاندارد هستند، اما از سوزن های تخصصی با ساکشن برای کمک به گرفتن نمونه از پستان استفاده می کنند.

این روش‌ها ممکن است از فناوری رایانه‌ای به نام استریوتاکسی برای هدایت دقیق سوزن بیوپسی به موقعیت مناسب استفاده کنند. در مواردی که ناحیه غیرطبیعی را می توان در ماموگرافی مشاهده کرد، اما نمی توان آن را از نظر بالینی یا در سونوگرافی مشاهده کرد، لازم است. این ممکن است ناحیه میکروکلسیفیکاسیون یا تراکم یا "سایه" در ماموگرافی باشد. روش های VACB نیز می تواند تحت هدایت سونوگرافی انجام شود.

 

مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

مزایای VACB چیست؟

بافت بیشتری نسبت به بیوپسی با سوزن ظریف یا بیوپسی هسته برداشته می شود و شانس گرفتن نتیجه قطعی را افزایش می دهد.

می توان از آن برای بیوپسی بافت غیر طبیعی پستان (مانند میکروکلسیفیکاسیون) استفاده کرد که فقط در ماموگرافی قابل مشاهده است و در غیر این صورت باید با یک عمل نمونه برداری شود.

این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می شود و کمتر از عمل جراحی ایجاد اسکار می کند.

هیچ آمادگی خاصی لازم نیست.

 

محدودیت های VACB چیست؟

برخی از بیماران پس از قرار گرفتن در موقعیت روی میز برای این روش مناسب تشخیص داده نمی شوند. این می تواند به دلایل فنی غیرقابل پیش بینی متعددی اتفاق بیفتد (اگر این اتفاق بیفتد، پزشک شما دلیل آن را توضیح می دهد و گزینه های جایگزین را با شما در میان می گذارد).

کبودی بعد از VACB نسبت به بیوپسی با سوزن ظریف و بیوپسی هسته شایع تر است.

گاهی اوقات نتیجه هنوز قطعی نیست، یا نتیجه یک ناهنجاری جدی تری را نشان می دهد و نیاز به یک عملیات و همچنین VACB است.

Mammotome® ممکن است برای افرادی که در دراز کشیدن در وضعیت مورد نیاز مشکل دارند، مانند افرادی که از آرتریت رنج می برند یا باردار هستند، مناسب نباشد.

Vacora® ممکن است برای افرادی که در طی اقدامات پزشکی غش می کنند مناسب نباشد.

معمولاً انجام بیوپسی یک ساعت یا بیشتر طول می کشد.

 r/بیوپسی پستان

Mammotome® VACB استریوتاکتیک چگونه انجام می شود؟

از شما خواسته می شود که روی یک میز روکش دار دراز بکشید و سینه را از سوراخی در میز قرار دهید.

سینه برای نگه داشتن آن در جای خود فشرده می شود، همانطور که در طول ماموگرافی انجام می شود، اما نه به آن محکم.

در حالی که پستان در موقعیت قرار دارد، یک عکس ماموگرافی برای تعیین محل مورد نظر برای بیوپسی گرفته می شود.

فناوری اشعه ایکس کامپیوتری به پزشک این امکان را می دهد که موقعیت دقیق ناهنجاری را ببیند و بهترین رویکرد را برای این روش برنامه ریزی کند.

از زیر میز، پزشک با تزریق بی حس کننده موضعی، پوست سینه را بی حس می کند.

سوزن را در سینه گذاشته و یک خلاء اعمال می‌شود، چند نمونه کوچک از بافت برداشته می‌شود.

هنگامی که جاروبرقی اعمال می شود و سوزن به داخل و خارج از نمونه های بافت سینه حرکت می کند، صدای چرخشی خواهید شنید.

یک عکس ماموگرافی بیشتر در پایان عمل گرفته می شود.

از بافتی که برداشته می شود عکسبرداری با اشعه ایکس گرفته می شود تا تأیید شود که دارای ناحیه غیر طبیعی است.

نوارهای کاغذی و یک پانسمان روی زخم گذاشته می شود (به طور معمول نیازی به بخیه نیست).

اگر ناحیه غیرطبیعی بسیار کوچک باشد، ممکن است اکثر یا تمام آن در طی یک روش VACB برداشته شود. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است یک گیره فلزی کوچک را در سینه جایی که نمونه از آن گرفته شده، قرار دهد. این گیره اجازه می دهد تا ناحیه مورد نظر در ماموگرافی های بعدی دیده شود و در صورت نیاز به درمان بیشتر به راحتی دوباره پیدا شود. این گیره را می توان با خیال راحت در سینه گذاشت زیرا بسیار کوچک است و هیچ گونه تحریکی ایجاد نمی کند.

در طول یک روش VACB، بحث های فنی بین پزشک و رادیوگرافی که بیوپسی را انجام می دهد، وجود خواهد داشت. این ارتباط بخش مهمی از برنامه ریزی بیوپسی دقیق از ناحیه ای است که نمی توان آن را احساس کرد و فقط در ماموگرافی قابل مشاهده است.

 

مقالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین

 هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی واژینال در تهران

  چگونه استریوتاکتیک Vacora® VACB انجام می شود؟

این روش مشابه بیوپسی Mammotome® است با این تفاوت که در حالتی که شما در حالت ایستاده نشسته اید انجام می شود.

 

آیا VACB دردناک است؟

برخی از زنان حالت دراز کشیدن به صورت به پایین یا نشستن به صورت عمودی را ناراحت کننده می دانند و برخی از آنها فشار دادن سینه را ناراحت کننده می دانند. به یاد داشته باشید، برای بیوپسی از فشرده سازی بسیار کمتری نسبت به ماموگرافی استفاده می شود. سینه به مدت حداقل 20 دقیقه و حداکثر تا یک ساعت به آرامی فشرده می شود. تزریق بی حسی موضعی در ابتدا کمی نیش می زند اما خیلی سریع ناحیه را بی حس می کند. ممکن است در حین عمل احساس فشار یا فشار داشته باشید. این طبیعی است و نباید دردناک باشد.

 

بیوپسی هسته با هدایت اولتراسوند Mammotome® یا Vacora®.

بیوپسی Mammotome® یا Vacora® نیز می تواند تحت هدایت اولتراسوند به جای ماموگرافی انجام شود. این روش‌ها شبیه بیوپسی استریوتاکتیک هستند، با این تفاوت که شما به جای رو به پایین، به پشت دراز می‌کشید و از فشرده‌سازی یا اشعه ایکس استفاده نمی‌شود.

 

بیوپسی پستان - استریوتاکتیک

بیوپسی پستان برداشتن بافت پستان برای بررسی علائم سرطان سینه یا سایر اختلالات است.

انواع مختلفی از بیوپسی پستان وجود دارد، از جمله بیوپسی پستان استریوتاکتیک، هدایت شده با اولتراسوند، بیوپسی با هدایت MRI و بیوپسی اکسیزیونال. این مقاله بر روی بیوپسی استریوتاکتیک پستان تمرکز دارد که از ماموگرافی برای کمک به مشخص کردن نقطه‌ای در پستان که باید برداشته شود، استفاده می‌کند. این روش معمولا توسط رادیولوژیست یا جراح انجام می شود.

 

نحوه انجام آزمون بیوپسی پستان - استریوتاکتیک

از شما خواسته می شود که از کمر به بالا لباس بپوشید. در طول بیوپسی، شما بیدار هستید.

به احتمال زیاد از شما خواسته می شود که رو به پایین روی میز بیوپسی دراز بکشید. سینه‌ای که در حال بیوپسی است از سوراخی در میز آویزان است. میز بالا می رود و دکتر از زیر بیوپسی را انجام می دهد. در برخی موارد، بیوپسی استریوتاکتیک سینه در حالی که شما در وضعیت عمودی نشسته اید انجام می شود.

 

بیوپسی پستان – استریوتاکتیک به روش زیر انجام می شود:

پزشک ابتدا ناحیه روی سینه شما را تمیز می کند و سپس داروی بی حس کننده را تزریق می کند.

سینه به سمت پایین فشار داده می شود تا در طول عمل در موقعیت خود قرار گیرد. در حین انجام بیوپسی باید ثابت بمانید.

پزشک یک برش بسیار کوچک روی سینه شما در ناحیه ای که باید بیوپسی شود ایجاد می کند.

با استفاده از دستگاه مخصوص، یک سوزن یا غلاف به محل دقیق ناحیه غیر طبیعی هدایت می شود. چندین نمونه از بافت پستان گرفته می شود.

ممکن است یک گیره فلزی کوچک در سینه در ناحیه بیوپسی قرار داده شود. گیره آن را برای بیوپسی جراحی بعداً، در صورت نیاز نشان می دهد.

 

خود بیوپسی با استفاده از یکی از موارد زیر انجام می شود:

سوزن توخالی (به نام سوزن هسته)

دستگاهی با برق خلاء

هم یک دستگاه سوزنی و هم دستگاهی که با برق کار می کند

این بیوپسی پستان – استریوتاکتیک تقریبا حدود 1 ساعت طول می کشد. این شامل زمان لازم برای عکسبرداری با اشعه ایکس می شود. بیوپسی واقعی تنها چند دقیقه طول می کشد.

پس از برداشتن نمونه بافت، سوزن برداشته می شود. یخ و فشار به محل به جهت جلوگیری کردن از هر نوع خونریزی انجام می شود. یک باند برای جذب هر مایعی اعمال می شود. نیازی به بخیه نیست. در صورت نیاز ممکن است نوارهای چسب روی هر زخمی قرار داده شود.

 

چگونه برای بیوپسی پستان – استریوتاکتیک آماده شویم

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد. ممکن است معاینه پستان انجام شود.

اگر داروها (از جمله آسپرین، مکمل‌ها یا گیاهان دارویی) مصرف می‌کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا لازم است مصرف آنها را قبل از بیوپسی قطع کنید یا خیر.

اگر ممکن است باردار باشید به پزشک خود بگویید.

از لوسیون، عطر، پودر یا دئودورانت زیر بازو یا سینه خود استفاده نکنید.

 

بیوپسی پستان – استریوتاکتیک چگونه خواهد بود

وقتی داروی بی‌حس‌کننده تزریق می‌شود، ممکن است کمی نیش بزند.

در طول عمل، ممکن است ناراحتی جزئی یا فشار کمی احساس کنید.

خوابیدن روی شکم تا 1 ساعت ممکن است ناراحت کننده باشد. استفاده از کوسن یا بالش ممکن است کمک کننده باشد. به برخی از افراد قبل از عمل قرص داده می شود تا به آرامش آنها کمک کند.

پس از انجام آزمایش، سینه ممکن است برای چند روز دردناک و حساس باشد. دستورالعمل های مربوط به فعالیت هایی که می توانید انجام دهید، نحوه مراقبت از سینه و داروهایی که می توانید برای درد مصرف کنید را دنبال کنید.

 

چرا بیوپسی پستان – استریوتاکتیک انجام می شود

بیوپسی استریوتاکتیک پستان زمانی استفاده می شود که یک رشد کوچک یا ناحیه ای از کلسیفیکاسیون در ماموگرافی دیده شود، اما با استفاده از سونوگرافی پستان قابل مشاهده نیست. نمونه های بافت به پاتولوژیست فرستاده می شود تا بررسی شود.

 

نتایج عادی بیوپسی پستان – استریوتاکتیک

یک نتیجه طبیعی به این معنی است که هیچ نشانه ای از سرطان وجود ندارد.

ارائه دهنده شما در صورت نیاز به ماموگرافی بعدی یا سایر آزمایشات به شما اطلاع می دهد.

 

نتایج غیرعادی بیوپسی پستان – استریوتاکتیک به چه معناست

اگر بیوپسی بافت خوش خیم پستان را بدون سرطان نشان دهد، احتمالاً نیازی به جراحی نخواهید داشت.

گاهی اوقات نتایج بیوپسی علائم غیرطبیعی را نشان می دهد که سرطان نیستند. در این مورد، بیوپسی جراحی ممکن است برای برداشتن کل ناحیه غیر طبیعی برای معاینه توصیه شود.

 

نتایج بیوپسی ممکن است شرایط غیر طبیعی مانند:

هیپرپلازی مجرای آتیپیک

هیپرپلازی آتیپیک لوبولار

پاپیلوم داخل مجاری

آتیپی اپیتلیال مسطح

اسکار شعاعی

کارسینوم لوبولار در محل

ضایعه فیبرواپیتلیال

ضایعه موکوسل مانند

اگر نتیجه بیوپسی خوش خیم باشد، ممکن است نیازی به درمان بیشتری نداشته باشید، اگرچه گاهی اوقات جراحی برای برداشتن یک بیماری خوش خیم توصیه می شود. اگر بیوپسی وضعیت غیرطبیعی را نشان دهد، ممکن است به جراح ارجاع داده شوید تا در مورد بیوپسی جراحی برای برداشتن کل ناحیه و آزمایش دقیق‌تر آن صحبت کنید. بسته به نتایج بیوپسی جراحی، ممکن است نیاز به جراحی یا درمان بیشتری داشته باشید. ارائه دهنده شما در مورد معنای نتایج بیوپسی با شما صحبت خواهد کرد.

چرا بیوپسی سینه انجام می شود؟

پزشک شما ممکن است بیوپسی سینه را در موارد زیر توصیه کند:

شما یا پزشک احساس می‌کنید یک توده یا ضخیم شدن در سینه وجود دارد و پزشک مشکوک است که ممکن است سرطان سینه باشد.

ماموگرافی ناحیه مشکوکی را در پستان نشان می دهد

تصویر مشکوکی در سونوگرافی یا ام آر آی سینه مشاهده می شود

تغییرات غیرعادی در نوک پستان یا هاله ی نوک سینه خود دارید، مانند پوسته پوسته شدن، پوسته پوسته شدن، فرورفتگی پوست، یا ترشحات خونی

خطرات

خطرات مرتبط با بیوپسی پستان عبارتند از:

کبودی و تورم سینه

عفونت یا خونریزی در محل بیوپسی

تغییر در ظاهر سینه بسته به مقدار بافت برداشته شده و میزان بهبودی سینه

بسته به نتایج بیوپسی، جراحی دیگر و یا درمان های دیگر

اگر تب دارید، اگر محل بیوپسی قرمز یا گرم شد، یا اگر تخلیه غیرمعمول از آن خارج می شود، با تیم مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. اینها ممکن است نشانه های عفونت باشد که ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشد.

 d/بیوپسی پستان

قبل از بیوپسی پستان، در صورت بروز موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

آیا هیچ حساسیتی دارید؟

در هفت روز گذشته آسپرین مصرف کردید

داروهای ضد انعقاد مصرف می کنید

برای مدت طولانی روی شکم  نمی توانید دراز بکشید

همچنین اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است به پزشک خود بگویید. به طور کلی، MRI در این شرایط توصیه نمی شود.

 

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

از روش های مختلف بیوپسی پستان برای به دست آوردن نمونه ای از بافت پستان استفاده می شود. پزشک ممکن است بر اساس اندازه، محل و سایر مشخصات ناحیه مشکوک پستان، روش خاصی را توصیه کند. اگر مطمئن نیستید که چرا یک نوع بیوپسی را روی دیگری انجام می دهید، از پزشک خود بخواهید که توضیح دهد.

در بسیاری از موارد، برای بی‌حس کردن ناحیه پستان که قرار است بیوپسی شود، تزریق انجام می‌شود.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی شبانه روزی

انواع روش های بیوپسی سینه عبارتند از:

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف. برای این روش، روی یک میز دراز خواهید کشید. در حالی که ندول را با یک دست نگه می دارد، پزشک از دست دیگر برای هدایت یک سوزن بسیار ظریف به داخل ندول استفاده می کند.

سوزن به سرنگی متصل است که می تواند نمونه ای از سلول ها یا مایع را از گره جمع آوری کند. آسپیراسیون با سوزن ظریف راهی سریع برای تشخیص کیست پر از مایع و تومور جامد است. همچنین می تواند به جلوگیری از یک روش بیوپسی تهاجمی تر کمک کند. با این حال، اگر تومور جامد باشد، ممکن است به روشی برای جمع‌آوری نمونه بافت نیاز داشته باشید.

بیوپسی با سوزن مرکزی این نوع بیوپسی سینه را می توان برای ارزیابی توده پستان که در ماموگرافی یا سونوگرافی مشاهده می شود یا در طول معاینه پستان توسط پزشک احساس می شود، استفاده کرد. رادیولوژیست یا جراح از یک سوزن نازک و توخالی برای برداشتن نمونه‌های بافتی از تومور در پستان استفاده می‌کند که اغلب با اولتراسوند به عنوان راهنما انجام می‌شود.

بیوپسی استریوتاکتیک این نوع انجام بیوپسی از ماموگرافی برای مشخص کردن محل نواحی مشکوک در سینه استفاده می کند. برای این روش، معمولاً روی میز بیوپسی پرشده روی شکم دراز می‌کشید و یک سینه در سوراخی روی میز است. در موارد دیگر، این روش در حالت نشسته انجام می شود. ممکن است لازم باشد 30 دقیقه و تا 1 ساعت در این حالت بمانید.

اگر در حین عمل رو به پایین باشید، زمانی که در موقعیت راحت قرار گرفتید، میز بالا می رود. سینه بین دو صفحه محکم فشرده می شود در حالی که ماموگرافی گرفته می شود تا محل دقیق ناحیه بیوپسی را به رادیولوژیست نشان دهد.

رادیولوژیست یک برش کوچک در سینه در حدود 1/4 اینچ (حدود 6 میلی متر) ایجاد می کند. سپس یک سوزن یا پروب با انرژی خلاء را وارد می کند و چندین نمونه بافت را برمی دارد.

بیوپسی سوزنی مرکزی با هدایت اولتراسوند. این نوع بیوپسی سوزنی هسته، اولتراسوند است، یک روش تصویربرداری که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از ساختارهای بدن استفاده می کند. در طی این روش، روی میز سونوگرافی به پشت یا پهلو دراز می کشید.

رادیولوژیست با نگه داشتن دستگاه اولتراسوند (مبدل) روی پستان، محل تومور را پیدا می کند، یک برش کوچک برای وارد کردن سوزن ایجاد می کند و چندین نمونه بافت می گیرد.

بیوپسی با سوزن مرکزی با هدایت رزونانس مغناطیسی. این نوع بیوپسی سوزنی مرکزی تحت هدایت MRI انجام می‌شود، یک تکنیک تصویربرداری که چندین تصویر مقطعی از پستان را می‌گیرد و آنها را با کامپیوتر ترکیب می‌کند تا تصاویر سه‌بعدی دقیقی تولید کند. در طی این روش، روی یک میز معاینه روی شکم دراز می کشید. سینه ها در قسمت فرورفته برانکارد قرار می گیرند.

دستگاه MRI تصاویری تولید می کند که به تعیین محل دقیق بیوپسی کمک می کند. یک برش کوچک در حدود 1/4 اینچ (حدود 6 میلی متر) ایجاد می شود تا سوزن ضخیم وارد شود. چندین نمونه بافت گرفته می شود.

در زمان انجام روش‌های بیوپسی سینه، یک نشانگر یا گیره کوچک فولادی یا تیتانیومی ممکن است در محل بیوپسی سینه قرار داده شود. این کار به این دلیل انجام می‌شود که اگر سرطان یا سلول‌های پیش سرطانی در بیوپسی دیده شود، پزشک یا جراح می‌تواند محل بیوپسی را پیدا کند و بافت پستان بیشتری را در طول یک عمل (بیوپسی جراحی) خارج کند. این گیره ها باعث ایجاد درد یا تغییر شکل نمی شوند و هنگام عبور از فلزیاب، مانند مواردی که در فرودگاه ها یافت می شوند، تداخلی ایجاد نمی کنند.

بیوپسی جراحی در طول بیوپسی جراحی، بخشی یا تمام تومور از پستان برای تجزیه و تحلیل برداشته می شود. نمونه‌برداری‌های جراحی معمولاً در اتاق عمل با آرام‌بخشی از طریق ورید دست یا بازو و یک بی‌حس کننده موضعی برای بی‌حس کردن سینه انجام می‌شود.

اگر تومور سینه را نتوان احساس کرد، رادیولوژیست ممکن است از تکنیکی به نام محلی‌سازی بذر یا سیم استفاده کند که امکان ردیابی مسیر تومور را برای راهنمایی جراح فراهم می‌کند.

در طول مکان یابی سیم، نوک یک سیم ریز داخل تومور یا فقط از طریق آن قرار می گیرد.

اگر بومی سازی بذر انجام شود، یک دانه رادیواکتیو با یک سوزن ظریف قرار می گیرد. بذر جراح را به ناحیه ای که سرطان در آن قرار دارد هدایت می کند. این دانه بی خطر است و مقدار بسیار کمی تشعشع می کند.

در طول جراحی، جراح سعی می‌کند تمام تومور سینه را همراه با سیم یا دانه از بین ببرد. برای اطمینان از اینکه تمام تومور برداشته شده است، بافت برای ارزیابی به آزمایشگاه بیمارستان فرستاده می شود. پاتولوژیست هایی که در آزمایشگاه کار می کنند، وجود سرطان سینه در تومور را تایید می کنند. آنها همچنین به لبه های (حاشیه) تومور نگاه می کنند تا ببینند آیا سلول های سرطانی در حاشیه (حاشیه مثبت) وجود دارد یا خیر.

اگر سلول های سرطانی در حاشیه وجود داشته باشد، ممکن است برای برداشتن بافت بیشتر به جراحی دیگری نیاز داشته باشید. اگر حاشیه ها سلول های سرطانی نداشته باشند (حاشیه منفی)، سرطان به طور مناسب حذف شد.

 o/بیوپسی پستان

مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال در تهران

بعد از بیوپسی سینه

با انواع بیوپسی سینه به جز بیوپسی جراحی، شما می توانید تنها با چند بانداژ و یک کیسه یخ در محل بیوپسی به خانه بروید. در حالی که باید برای بقیه روز راحت باشید، می توانید فعالیت های عادی خود را روز بعد از سر بگیرید.

اگر بیوپسی جراحی داشته باشید، ممکن است بخیه بزنید. احتمالاً همان روزی که عمل انجام می شود به خانه می روید و معمولاً می توانید روز بعد فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. تیم مراقبت های بهداشتی به شما می گوید که چگونه از بخیه ها محافظت کنید.

ممکن است چند روز طول بکشد تا جواب انجام بیوپسی پستان در دسترس باشد. پس از بیوپسی، نمونه پستان به آزمایشگاه مخصوص فرستاده می شود، جایی که پزشک متخصص در آنالیز خون و بافت بدن (پاتولوژیست) نمونه را با استفاده از میکروسکوپ و روش های خاص بررسی می کند.

اگر گزارش پاتولوژی فقط تغییرات بافت طبیعی و یا نیز خوش خیمی پستان را گزارش کند، پزشک باید بپرسد که آیا رادیولوژیست و پاتولوژیست با یافته ها ی آن موافق هستند و یا خیر. گاهی اوقات نظرات این دو کارشناس متفاوت است. برای مثال، رادیولوژیست ممکن است نتیجه بگیرد که نتایج ماموگرافی شما ضایعه مشکوک تری مانند سرطان سینه یا ضایعه پیش سرطانی را نشان می دهد، اما گزارش پاتولوژی فقط بافت سالم پستان را نشان می دهد. در این شرایط، ممکن است جراحی های دیگری برای گرفتن بافت بیشتر و ارزیابی عمیق تری از ناحیه انجام دهید.

اگر گزارش پاتولوژی حاکی از وجود سرطان پستان باشد، گزارش پاتولوژی حاوی اطلاعاتی در مورد خود سرطان خواهد بود. به عنوان مثال، نوع سرطان سینه شما و اطلاعات اضافی، مانند اینکه آیا سرطان گیرنده هورمونی مثبت است یا منفی. سپس شما و پزشکتان می توانید برنامه درمانی را که به بهترین وجه مناسب مورد شما است، ایجاد کنید.

بیوپسی MRI

این شامل برداشتن نمونه کوچکی از بافت (سلول ها) از طریق یک سوزن است که توسط MRI به محل هدایت می شود.

 

روش بیوپسی MRI

هنگام ورود، از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه ایمنی و فرمی را که پزشکان ما در ارزیابی مورد شما استفاده می کنند، پر کنید. شما در اسکنر جلوی خود دراز می کشید و سینه های خود را در یک سیم پیچ مخصوص (همان موقعیت اسکن تشخیصی) قرار می دهید و ابتدا وارد پاهای اسکنر می شوید. شما یک اسکن تشخیصی معمولی خواهید داشت که شامل تزریق رنگ کنتراست برای تعیین محل مورد نظر برای بیوپسی است.

در طول عمل، تختی که روی آن دراز کشیده اید برای تصویربرداری اضافی برای اطمینان از هدف قرار گرفتن ناحیه صحیح و برای قرار دادن سوزن بیوپسی، به داخل و خارج دستگاه حرکت می کند.

اسکن پر سر و صدا است، بنابراین به شما هدفون و زنگ هشدار داده می شود تا اگر بخواهید در هر زمانی با متخصص صحبت کنید، آن را فشار دهید. مهم است که به شدت بی حرکت دراز بکشید.

هنگامی که بیوپسی کامل شد، در حالی که هنوز در دستگاه MRI هستید، یک نشانگر محل در محل بیوپسی قرار داده می‌شود تا در صورت نیاز به هر گونه جراحی، در آینده این ناحیه با ماموگرافی یا سونوگرافی شناسایی شود. نشانگر سایت از تیتانیوم یا فولاد ضد زنگ ساخته شده است. بی اثر (غیرفعال) و ایمن است که در بدن شما بماند. در امنیت فرودگاه "بوق" نمی دهد. پس از قرار دادن نشانگر سایت برای تایید موقعیت آن، ماموگرافی انجام می شود.

پس از بیوپسی، پرستار به مدت 10 تا 15 دقیقه محل بیوپسی را فشرده (به آرامی به پایین فشار می دهد) و سپس باندهای نوار استری را روی برش کوچک پوست (برش) قرار می دهد. شما یک کبودی خواهید داشت که معمولاً دو هفته طول می کشد. در صورت نیاز می توانید کبودی یا ناراحتی را با کمپرس و کمپرس یخ و تسکین درد مانند پاراستامول کنترل کنید.

 

قبل از اسکن شما

اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید - به عنوان مثال وارفارین، آسپرین، و ماهی یا روغن کریل، لطفاً هنگام رزرو نوبت به کارکنان اطلاع دهید. ممکن است از شما بخواهیم که این داروها را برای انجام عمل قطع کنید یا با متخصصی که شما را معرفی می کند مشورت کنید. لطفاً 4 ساعت قبل از عمل ناشتا باشید (چیزی نخورید یا ننوشید) زیرا تقریباً 45 دقیقه روی شکم دراز می کشید.

 

مدت زمان

کل فرآیند (آماده سازی و تصویربرداری) می تواند 45 تا 60 دقیقه طول بکشد.

 

خطرات / عوارض جانبی

به عنوان بخشی از معاینه MRI، ممکن است نیاز به تزریق ماده حاجب (رنگ) به نام گادولینیوم داشته باشید. این دارو به صورت داخل وریدی (تزریق ورید) از طریق سوزن تجویز می شود. به طور کلی تزریق کنتراست MRI یک روش بی خطر است. گاهی اوقات بیماران کمی احساس تهوع می کنند، اما این حالت فقط یک لحظه طول می کشد. واکنش‌های آلرژیک جدی‌تر، اگرچه ممکن است، بسیار نادر هستند. کارکنان بخش MRI برای مقابله با چنین واکنشی در صورت وقوع کاملاً آموزش دیده اند.

مقالات پیشنهادی :

بخش تخصصی تصویربرداری جراحی و ارولوژی

بخش تخصصی بیوپسی

بخش تخصصی تصویر برداری اطفال و نوزادان

بخش تخصصی تصویر برداری کالر داپلر

MRI - غربالگری و مرحله بندی (تصویربرداری پستان)

مطالعات MRI سینه ممکن است برای غربالگری سرطان سینه، مرحله بندی سرطان سینه یا ارزیابی ایمپلنت پستان انجام شود.

MRI پستان به عنوان یک شکل مکمل غربالگری استفاده می شود. این جایگزین ماموگرافی های معمول شما نمی شود.

پزشک عوامل خطر شما را با شما و اینکه آیا ام آر آی ممکن است مفید باشد صحبت خواهد کرد.

 g/بیوپسی پستان

غربالگری سرطان سینه

چندین گروه از زنان ممکن است از MRI پستان بهره مند شوند، از جمله زنان جوان با سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه، یا زنان جوانی که حامل ژن ژن های BRCA 1 یا 2 هستند. برخی از زنان نیز وجود دارند که سینه های متراکمی دارند که MRI سینه ممکن است حساس ترین آزمایش برای تشخیص سرطان سینه باشد.

مطالعات نشان داده اند که MRI نسبت به سایر روش های غربالگری حساسیت بیشتری در تشخیص سرطان سینه دارد. در زنانی که در معرض خطر بالاتر سرطان سینه هستند، چه به دلیل سابقه خانوادگی یا شخصی، خطرات ژنتیکی (ناقلین BRCA 1 و 2) یا سابقه قبلی سلول‌های آتیپیک در بیوپسی، بیشترین سود را دارد. برخی از زنان نیز وجود دارند که سینه های متراکمی دارند که تفسیر ماموگرافی در آنها دشوارتر است و بافت طبیعی سینه اطراف سرطان ها را پنهان می کند.

 

مرحله بندی سرطان سینه

جراح پستان شما ممکن است این مطالعه را پس از تشخیص سرطان سینه در ماموگرافی، توموسنتز و سونوگرافی پس از بیوپسی توصیه کند.

همه سرطان‌های سینه یکسان نیستند و همه آنها به یک شکل درمان نمی‌شوند، به همین دلیل انجام آزمایش‌های بیشتر و گرفتن دقیق‌ترین تشخیص مهم است. ام آر آی سینه در تعیین اندازه سرطان سینه و میزان درگیر شدن پستان کمک کننده است و به جراح شما کمک می کند که چه نوع جراحی برای شما بهترین است و آیا ممکن است نیاز به درمان اضافی از جمله رادیوتراپی و یا شیمی درمانی داشته باشید.

 

روش

شما در اسکنر جلوی خود دراز می کشید و بازوهای خود را بالای سر خود قرار می دهید و سینه های شما در یک سیم پیچ مخصوص قرار می گیرند که مانند ماموگرافی سفت نیست. سینه های شما باید در مرکز آهنربا باشد و ابتدا وارد سر آهنربا می شوید. اسکن پر سر و صدا است، بنابراین هدفون هایی با موسیقی و زنگ هشدار به شما داده می شود تا اگر بخواهید در هر زمانی با متخصص صحبت کنید، آن را فشار دهید.

لطفاً اگر از کلاستروفوبیا (ترس از فضاهای کوچک) رنج می برید، قبل از اسکن به کارکنان ما اطلاع دهید. اگر به آرامبخشی (داروی آرام بخشی) نیاز است، باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند.

MRI پستان شامل استفاده از رنگ کنتراست  است که از طریق یک سوزن (کانولای داخل وریدی) که در بازوی شما قرار داده می شود، داده می شود.

 

قبل از اسکن شما

هنگام تعیین وقت خود برای MRI پستان، تیم اداری ما سوالاتی در مورد چرخه قاعدگی شما می پرسد.

مهم است که این مطالعه در روز 7 تا 14 سیکل قاعدگی شما انجام شود، زیرا این مطالعه برای تشخیص سرطان های کوچک در پستان حساس تر است.

این راهنمای چرخه قاعدگی برای مطالعات غربالگری استفاده می‌شود، اما برای مطالعات مرحله‌بندی استفاده نمی‌شود، زیرا نتایج سریع‌تر می‌شوند تا بتوانید درمان خود را در اسرع وقت شروع کنید.

اگر دیگر سیکل قاعدگی ندارید یا نیاز به MRI فوری پستان برای مرحله بندی سرطان دارید، تیم اداری ما برای پاسخگویی به نیازهای قرار ملاقات شما آموزش دیده است.

از آنجایی که MRI از آهنرباهای بزرگ و قوی برای ایجاد تصاویر استفاده می کند، مهم است که جواهراتی مانند ساعت، زنجیر، گوشواره و سایر اقلام فلزی مانند عینک قبل از اسکن برداشته شوند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که لباس معاینه خود را برای ایمنی خود بپوشید و مطمئن شوید که لباس شما بر تصاویر و کیفیت تشخیصی اسکن تأثیر نمی گذارد.

 

خطرات / عوارض جانبی

به عنوان بخشی از معاینه MRI، ممکن است نیاز به تزریق ماده حاجب (رنگ) به نام گادولینیوم داشته باشید. این دارو به صورت داخل وریدی (تزریق ورید) از طریق سوزن تجویز می شود. به طور کلی تزریق کنتراست MRI یک روش بی خطر است. گاهی اوقات بیماران کمی احساس تهوع می کنند، اما این حالت فقط یک لحظه طول می کشد. واکنش‌های آلرژیک جدی ‌تر، اگرچه ممکن است، بسیار نادر هستند. کارکنان بخش MRI برای مقابله با چنین واکنشی در صورت وقوع کاملاً آموزش دیده اند.

 

مدت زمان

قبل از معاینه، کارکنان آموزش دیده ما در مورد معاینه توضیح می دهند، در مورد هر گونه نگرانی صحبت می کنند و شما را برای معاینه آماده می کنند. کل فرآیند (آماده سازی و تصویربرداری) می تواند 30 تا 45 دقیقه طول بکشد.

 

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

سونوگرافی غربالگری دوم

اطلاعات دیگر

هنگامی که برای معاینه خود می رسید، از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه ایمنی MRI و یک فرم تاریخچه بالینی را پر کنید که توسط پزشکان ما در ارزیابی مورد شما استفاده می شود.

در چه مواردی بیوپسی پستان تحت هدایت اشعه ایکس اندیکاسیون دارد؟

بیوپسی پستان با هدایت اشعه ایکس تکنیکی است که از یک سوزن بیوپسی با اندازه بزرگ متصل به دستگاه ساکشن استفاده می‌کند و از دستگاه اشعه ایکس به عنوان راهنما برای هدایت سوزن به موقعیت صحیح استفاده می‌کند تا آرایه‌های بیمار برای معاینه برداشته شود.

 

  1. بیوپسی پستان هدایت شده با اشعه ایکس چیست؟

دستگاه ماموگرافی دیجیتال مدرن توانایی قرار دادن فضای سه بعدی را دارد و به مشاهده واضح و دقیق ضایعات پستان از جهات مختلف تصویربرداری کمک می کند.

پزشک اقدام به انتخاب محل ضایعه می کند، نرم افزار بیوپسی خودکار دستگاه فضای 3 بعدی آن محل را تعیین می کند، شیار بیوپسی را به موقعیت مناسب منتقل می کند تا با طول مطابقت داشته باشد. سوزن بیوپسی؛ پزشک سوزن را در شیار بیوپسی قرار می دهد و سپس سوزن را به طول کامل فشار می دهد. در آن زمان، سوزن به محل بیوپسی می رسد. محل بیوپسی روی پوست فقط حدود 1-2 میلی متر است، به طور کامل زیبایی شناسی بیمار را تحت تأثیر قرار نمی دهد، حتی هیچ جای زخمی نیز به جا نمی گذارد.

 

  1. اندیکاسیون ها و موارد منع مصرف بیوپسی پستان با هدایت اشعه ایکس

بیوپسی پستان با هدایت اشعه ایکس در موارد ضایعات غدد پستانی با ظن بالا به بدخیمی فقط در ماموگرافی قابل مشاهده است. به طور مشخص:

ضایعات میکروکلسیفیکاسیون مشکوک؛ ضایعات نامتقارن، ضایعات توده ای، مناطقی از اختلال ساختاری که در سونوگرافی شناسایی نشده اند. اگر ضایعات غدد پستانی مشکوک به بدخیمی زیاد باشد، باید بیوپسی از تمام ضایعات مشکوک برای تشخیص کامل ضایعه و کمک به درمان انجام شود. موارد منع انجام بیوپسی پستان تحت هدایت اشعه ایکس در موارد زیر:

افراد مبتلا به اختلالات انعقادی؛ افراد مبتلا به بیماری های سیستمیک جدی مانند: نارسایی قلبی، نارسایی کلیه، نارسایی تنفسی. بیماران مبتلا به التهاب سطحی موضعی؛ افرادی که به داروهای بیهوشی حساسیت دارند؛ مردم بیش از حد عصبی و ناهمکار هستند.

 

  1. تجهیزات برای انجام بیوپسی پستان تحت هدایت اشعه ایکس

ابزار لازم عبارتند از:

ماموگرافی: برای تعیین محل ضایعه استفاده می شود. سیستم بیوپسی تحت اشعه ایکس، به 2 نوع تقسیم می شود: میز بیوپسی برای بیمار مستعد: دستگاه اشعه ایکس و سیستم بیوپسی واقع در زیر میز. این مورد کمک می کند تا بیمار به خوبی بی حرکت شود، خطر واکنش های عصب واگ را در طول بیوپسی کاهش می دهد، اما هزینه آن بالا است، اتاق بیوپسی باید بزرگ باشد. سیستم بیوپسی برای بیماران در وضعیت نشسته، شیبدار و نیمه درازکش: این مورد به دسترسی آسانتر و انعطاف پذیرتر به محل ضایعه کمک می کند. هزینه آن ارزان است و همچنین نیازی به فضای بزرگی مانند وضعیت بیمار در وضعیت مستعد ندارد، اما این عیب را دارد که به راحتی رفلکس های عصب واگ در طول بیوپسی ایجاد می شود.

 

  1. روش انجام بیوپسی پستان تحت هدایت اشعه ایکس

سوزن بیوپسی به محلی نزدیک می شود که تصور می شود ضایعه بیشتر قابل مشاهده است و فاصله پوست تا ضایعه کوتاه ترین است. بیمار فشرده سازی سینه را در وضعیت CC عمودی یا در وضعیت شیب ML دریافت می کند. ضایعه ای که باید بیوپسی شود در پنجره بیوپسی قرار دارد.

فیلم اول ضایعه را در محور x و y مشخص می کند. فیلم در دمای -15 درجه و +15 درجه گرفته شده است. موقعیت شیب به تعیین عمق ضایعه کمک می کند. بر اساس پارامترهای به دست آمده، پزشک ضخامت پارانشیم غده پستانی و موقعیت سوزن را درک می کند و از تماس نوک سوزن با آشکارساز دستگاه اشعه ایکس اجتناب می کند. فاصله مناسب از نوک سوزن تا سطح مخالف سینه 4 میلی متر یا بیشتر است.

در طول بیوپسی پستان، سوزن بیوپسی در داخل ضایعه باقی می ماند. نمونه های بیمار برداشته شده به سینی در پشت سوزن منتقل می شود. بسته به اندازه سوزن، تعداد نمونه های مربوطه برداشته می شود. به عنوان مثال، با یک سوزن 10 - 11G معمولاً 12 نمونه می گیرد، یک سوزن 7 - 9G به 4 نمونه نیاز دارد.

به طور معمول، نمونه های بیمار با چرخش 360 درجه سوزن بیوپسی برداشته می شود. با این حال، نمونه برداری از ناحیه ای از ضایعه می تواند سوزن بیوپسی را مستقیماً به ناحیه مورد نمونه برداری برساند. اگر ضایعه هدف دارای کلسیفیکاسیون باشد، لازم است پس از بیوپسی از نمونه اسکن گرفته شود تا از بیوپسی صحیح ضایعه هدف اصلی اطمینان حاصل شود.

در بیشتر موارد، یک نشانگر در محل بافتی که بیوپسی شده است قرار داده می شود تا محل ضایعه را پیدا کند و بعداً ضایعه را بررسی کند. در صورت بیوپسی از نواحی مختلف، از انواع مختلفی از نشانگرها برای تشخیص استفاده می شود مانند نشانگرهای نقطه، نشانگرهای بیضی یا روبان...

امروزه کاربردهای زیادی وجود دارد. این نشانگر از تیتانیوم ساخته شده است که با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی سازگار است. بسیاری از مکان ها همچنین دارای ابزارهای علامت گذاری از جنس استنلس استیل هستند.

پس از انجام بیوپسی، پزشک حدود 5 دقیقه بر ناحیه بیوپسی فشار می آورد تا خونریزی متوقف شود. محل برش روی پوست با نوار چسب پوشانده می شود تا بسته شود. برای ارزیابی مجدد محل دقیق نمونه و موقعیت نشانگر، بیمار در هر دو وضعیت عکسبرداری با اشعه ایکس می شود.

 s/بیوپسی پستان

  1. برخی از مشکلات رایج در بیوپسی پستان با هدایت اشعه ایکس

در برخی از بیماران با غدد پستانی کوچک، پس از بیوپسی، فشرده سازی پستان، ضخامت پارانشیم پستان ممکن است به اندازه کافی بزرگ نباشد که سوزن بیوپسی به سمت ضایعه هدف حرکت کند بدون اینکه به طور کامل به سینه نفوذ کند. آشکارساز را لمس کنید در آن زمان می توان از چند روش استفاده کرد مانند:

تغییر رویکرد به محل ضایعه هدف؛ برای افزایش ضخامت پارانشیم پستانی، مقدار اضافی نمک یا بی حس کننده موضعی را به بافت غدد پستانی تزریق کنید. سینی سوزن را مستقیماً در موقعیت پروگزیمال ضایعه هدف قرار دهید. از پد سینه استفاده کنید. از گاز یا بانداژ برای ضخیم کردن پارانشیم غده پستانی استفاده کنید تا سوزن بیوپسی به راحتی و ایمن وارد شود. تکنیک فاصله هوا را اعمال کنید. سنبه دوم را بین قسمت انتهایی آشکارساز و سینه قرار دهید، به طوری که بخشی از پنجره بیوپسی در یک خط مستقیم بین ضایعه و دو فورسپس قرار دارد. برای ضایعاتی که در بالا نزدیک به دم زیر بغل یا نزدیک به دیواره قفسه سینه قرار دارند و نمونه برداری از آنها با اشعه ایکس در وضعیت مستعد دشوار است، می توان بیمار را به سمت دهانه میز زایمان چرخاند و بازوها و شانه ها را روی موقعیت باز چرخاند. که به آشکار شدن پارانشیم غدد پستانی در پشت و زیر بغل کمک می کند و بیوپسی را آسان تر می کند.

ضایعات نزدیک دیواره قفسه سینه یا در یک موقعیت بالا نزدیک به دم زیر بغل ممکن است نمونه برداری تحت اشعه ایکس در وضعیت مستعد دشوار باشد. در این حالت می توان بیمار را به سمت دهانه میز بیوپسی چرخاند و بازو و شانه را در حالت باز گذاشت و بدین ترتیب پارانشیم خلفی و زیر بغل برای بیوپسی نمایان شد.

چرا مراقبت از سینه ضروری است؟

شما به عنوان یک زن، نواحی مختلفی از بدن خود دارید که نسبت به مردان نیاز به توجه دارند، از جمله سینه هایتان. مراقبت از سینه برای سلامت کلی شما و پیشگیری یا تشخیص زودهنگام سرطان سینه بسیار مهم است.

مراقبت از سینه فراتر از بررسی منظم سینه ها یا استفاده از مرطوب کننده، است. هنگامی که مراقبت از سینه به درستی انجام شود، به شما کمک می کند قفسه سینه خود را سالم نگه دارید و علائم اولیه مشکلات را کشف کنید، از جمله:

ترشح از نوک پستان یا نشت مایع

یک نوک پستان معکوس که به سینه شما می‌کشد

توده یا توده در بافت سینه شما

درد یا حساسیت پستان

قرمزی، گرمی یا تورم

چروک یا گودی در پوست شما

این علائم و نشانه‌ها می‌توانند نشانه سرطان پستان اولیه، عفونت پوست یا وضعیت دیگری باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

توجه دقیق به سینه ها بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات خطرناک و حفظ سلامت بافت ها و پوست برای مدت طولانی است.

 

این فقط در مورد سرطان سینه نیست

اگرچه غربالگری خود برای سرطان سینه بسیار مهم است، مراقبت از پستان چیزی فراتر از این است. این در مورد مراقبت از سینه های خود برای سلامتی و شادی طولانی مدت است.

در حالی که سرطان یکی از دلایل اصلی مراقبت از سینه است، دلایل زیادی برای انجام این کار وجود دارد. برای مثال، زنانی که سینه‌های بزرگ‌تری دارند، ممکن است زمانی که سوتین‌هایشان به درستی از آن‌ها حمایت نمی‌کند، کمردرد یا ناراحتی در گردن داشته باشند.

اندازه گیری کافی برای سینه بند یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای ستون فقرات، سینه ها و عضلات خود انجام دهید.

مراقبت از پوست نیز برای سلامت سینه شما ضروری است. ناحیه زیر سینه‌ها می‌تواند عرق کرده و تحریک شود و منجر به راش یا عفونت شود.

مراقبت صحیح از پوست سینه و اطراف آن می تواند از شروع مشکلات پوستی دردناک و چرک شدن آن در طول زمان جلوگیری کند.

 

نکات مراقبت از سینه که باید در نظر گرفته شود

اگر مطمئن نیستید که در مورد مراقبت از سینه از کجا شروع کنید، ما می توانیم کمک کنیم. در اینجا چند مورد از هک های مراقبت از سینه که باید به صورت دوره ای انجام دهید آورده شده است:

 

روی رژیم غذایی خود تمرکز کنید

یک رژیم غذایی سالم برای بسیاری از جنبه های سلامتی شما از جمله سلامت سینه ضروری است. برای جلوگیری از ایجاد بیماری های مزمن و سرطان سینه، مقدار زیادی از غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها را بگنجانید.

 

تمرینات قفسه سینه را انجام دهید

افتادگی سینه ها به مرور زمان بسیار رایج است. این جایی است که تمرینات قفسه سینه وارد می شود. حرکاتی مانند پلانک، فشار دادن و پرس روی نیمکت باعث سفت شدن سینه ها و افزایش اعتماد به نفس می شود.

 

پوست خود را مرطوب کنید

استفاده از مرطوب کننده هایی مانند روغن نارگیل یا روغن بادام در ناحیه آرئول و اطراف سینه باعث بهبود گردش خون و پوست نرم و سالم می شود. شگفت زده خواهید شد که چگونه استفاده ساده از یک مرطوب کننده می تواند بافت سینه شما را تقویت کند.

 

برای سوتین مناسب اندازه گیری کنید

یک سینه بند مناسب کلید سلامت و حمایت از سینه ها است. سینه‌های شما با گذشت زمان تغییر می‌کنند، بنابراین یک تناسب حرفه‌ای تضمین می‌کند که تناسب مناسبی برای سینه‌های خود داشته باشید.

 

پوست خود را بشناسید

چک کردن روزانه سینه‌ها نه تنها برای پوست شما مفید است، بلکه به شما کمک می‌کند تغییراتی را پیدا کنید که می‌تواند نشان‌دهنده مشکل باشد. هرچه با بافت های سینه خود بیشتر آشنا باشید، احتمال اینکه زودتر مشکل را پیدا کنید بیشتر می شود.

 

معاینه پستان و فواید آن

دکتر ها اهمیت مراقبت از پستان را توضیح می دهد غربالگری پیشگیری معاینات منظم پستان بهترین راه برای تشخیص تغییرات در سینه شماست که می تواند نشانه یک مشکل جدی سلامتی باشد. با گذشت سالها، سینه های شما تغییر می کند. این تغییرات رایج است. بسیاری از اوقات، تغییرات با تغییرات هورمونی که با افزایش سن طبیعی رخ می دهد، سازگار است. خبر خوب این است که بیشتر تغییراتی که در سینه های خود مشاهده می کنید، هورمونی هستند و ناشی از سرطان نیستند.

معاینه منظم به شما کمک می کند متوجه شوید که چیزی در سینه شما تغییر کرده است. معاینات منظم به شما امکان می دهد هر تغییری را در اولین مرحله تشخیص دهید. تشخیص زودهنگام به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما اجازه می دهد تا مشکل را تشخیص دهد و پروتکل های آزمایش و درمان مناسب را ایجاد کند.

اگر تشخیص سرطان سینه باشد، پزشک شما می تواند قبل از اینکه زندگی را تهدید کند، آن را درمان کند. به طور خلاصه، مراقبت خوب از سینه از طریق معاینات منظم می تواند نجات دهنده باشد.

 

معاینات روتین سینه

انواع مختلفی از معاینه معمول پستان وجود دارد. آنها عبارتند از:

 

خودآزمایی

مراقبت از پستان خود بررسی بسیاری از زنانی که سرطان سینه داشته اند گزارش دادند که اولین علامت سرطان سینه آنها یک توده جدید سینه است که در طی یک معاینه شخصی کشف کردند. خودآزمایی مهم است زیرا به شما کمک می کند تا آگاهی سینه خود را بهبود ببخشید تا بفهمید چه چیزی طبیعی است و بهتر می توانید تغییرات در آنها را تشخیص دهید.

هنگام انجام خودآزمایی سینه‌ها، باید یک بازرسی بصری برای تغییرات در ظاهر آنها انجام دهید و از دستان خود برای تعیین هرگونه تغییر در احساس آنها استفاده کنید. حتماً در زمانی که پریود نمی شوید، خودآزمایی خود را انجام دهید. سطوح هورمونی شما در طول چرخه قاعدگی در نوسان است، که می تواند باعث حساس شدن سینه ها و متورم شدن بافت ها شود. زمان مناسب برای انجام خودآزمایی هفته بعد از پایان قاعدگی است.

اگر متوجه چیز جدیدی شدید، باید آن را با پزشک خود در میان بگذارید. باز هم تغییرات شایع هستند و بیشتر آنها سرطانی نیستند. با این حال، تغییرات ممکن است یک عفونت یا بیماری پوستی باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد. به ویژه، در صورت مشاهده هر یک از شرایط زیر باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

یک توده سفت در یک یا هر دو سینه، حتی اگر خیلی کوچک باشد

درد، گرما، تورم یا حساسیت غیرمعمول یا غیرقابل توضیح.

نشت یا ترشح مایع از نوک پستان

به نظر می رسد یکی از نوک سینه های شما به جای بیرون زدن به سمت داخل کشیده می شود

پوست یکی از سینه های شما قرمز می شود، فرورفته می شود، یا چروک می شود

 

غربالگری ماموگرافی

غربالگری ماموگرافی یک آزمایش اشعه ایکس ماموگرافی برای مراقبت از سینه ماموگرافی یک عکس اشعه ایکس ویژه از سینه شما است. ماموگرافی می تواند مشکلات سینه و سرطان را قبل از اینکه بتوانید یک توده سرطانی را احساس کنید، تشخیص دهد. یک ماموگرافی غربالگری می تواند به پزشک شما یک خط مقدماتی از آنچه برای سینه های شما طبیعی است ارائه دهد. پس از آن، تعداد دفعات ماموگرافی غربالگری به سن و مشخصات سلامتی شما بستگی دارد. پزشک می تواند به شما در مورد اینکه چند وقت یکبار باید یک ماموگرافی غربالگری برای مراقبت بهینه از پستان انجام دهید، راهنمایی کند.

 

امتحانات ویژه

اگر در ماموگرافی یک ناهنجاری در سینه‌های شما تشخیص داده شود، پزشک به شما توصیه می‌کند که معاینه دقیق‌تری انجام دهید. برای سلامتی شما مهم است که آزمایشات اضافی را برای تشخیص صحیح ناهنجاری دنبال کنید. تعدادی آزمایش وجود دارد که ممکن است پزشک برای شما تجویز کند. این شامل.

 

ماموگرافی تشخیصی

در طول یک ماموگرافی تشخیصی، تکنسین چندین تصویر دقیق از ناحیه مشکوک طبق دستور رادیولوژیست می گیرد. تصاویر دقیق به ارزیابی ماموگرافی غربالگری شما کمک می کند.

 

سونوگرافی سینه

اغلب، سونوگرافی همراه با ماموگرافی تشخیصی برای ارزیابی ناحیه مشکوک شناسایی شده در ماموگرافی غربالگری شما انجام می شود. این یک روش بدون درد است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از داخل سینه استفاده می کند. برای کمک به تعیین اینکه یک توده در سینه یک کیست خوش خیم یا توده جامد است و برای مشخص کردن موقعیت تومور استفاده می شود.

سونوگرافی همچنین برای زنانی که بافت سینه آنها برای ماموگرافی بیش از حد متراکم است، زنان باردار و زنان کمتر از 25 سال تست سلامت سینه خوبی است.

 

بیوپسی

آگاهی از ماموگرافی، جراح محل دقیق بیوپسی اکسیزیونی را تعیین می کند بیوپسی یک روش سرپایی است که در آن پزشک از یک سوزن کوچک برای برداشتن بافت از قسمتی از سینه استفاده می کند. بافت زیر میکروسکوپ ارزیابی می شود. بیوپسی تنها راه برای تشخیص دقیق سرطانی بودن بافت است.

 

پیگیری

گاهی اوقات، پزشک توصیه می کند که هر سه یا شش ماه یک بار آزمایشات بعدی را انجام دهید تا مطمئن شوید که هیچ تغییر غیرطبیعی در سینه شما رخ نمی دهد. با نظارت دقیق بر سلامت پستان، پزشک قادر خواهد بود هر مشکلی را که بین ماموگرافی های معمولی شما ایجاد می شود، به سرعت درمان کند. درمان زودهنگام برای سلامت کلی شما ضروری است.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT