• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال|سونوگرافی واژینال در زمان پریود


بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال؛ سونوگرافی ده ها سال است که برای ارزیابی سلامت اندام های لگن زنانه - به طور عمده رحم و تخمدان ها - استفاده می شود.

معاینه سونوگرافی زنان معمولا نیاز به اسکن واژن دارد. یک پروب سونوگرافی باریک در واژن قرار داده می شود تا نمای اندام های داخلی را بهینه کند. مثانه خالی بهترین گزینه برای اسکن واژینال است.

اسکن واژینال را می توان در هر زمانی از چرخه قاعدگی انجام داد، اگرچه ترجیح ما این است که آن را درست پس از پایان دوره قاعدگی انجام دهیم. برای دستیابی به بهترین نتایج اسکن، برای خانم‌هایی که هنوز پریود هستند، پیشنهاد می‌کنیم این اسکن در پایان دوره‌ای که پوشش رحم نازک‌ترین است (روز 4 تا 9 سیکل قاعدگی شما) انجام شود. اگر درد دارید یا پزشک معالج شما نیاز به معاینه فوری دارد، در این صورت ویزیت شما می تواند زودتر یا در هر مرحله از چرخه شما انجام شود.

برای رزرو نوبت جهت انجام سونوگرافی واژینال در مرکز الوند با حضور کادری مجرب و متخصص با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی شکم

اگر هرگز رابطه جنسی نداشته اید، اسکن شما به احتمال زیاد اسکن شکم با مثانه پر خواهد بود. لطفاً هنگام رزرو سونوگرافی خود با کارکنان الوند صحبت کنید. اگر اسکن شکم برای شما بهترین است، باید با مثانه پر مراجعه کنید.

موارد مصرف سونوگرافی زنان در مراحل مختلف زندگی:

دختران و نوجوانان جوان

این سونوگرافی شکم انجام می شود بنابراین لطفا با مثانه پر مراجعه کنید. لطفاً در صورت امکان با یک فرد بزرگسال مسئول شرکت کنید.

دلایل سونوگرافی در این گروه سنی ممکن است شامل تاخیر در پریود، درد شکم و خونریزی غیر طبیعی باشد.

دکتر شما که سونوگرافی را انجام می دهد، یافته ها را توضیح می دهد و به هر یک از سؤالات شما در زمان اسکن پاسخ می دهد.

سال های قاعدگی

این رایج ترین گروه سنی است که در آن سونوگرافی انجام می شود، زیرا سونوگرافی برای ارزیابی مشکلات چرخه قاعدگی عالی است. 

بیشتر بخوانید: سونوگرافی غربالگری دوم

دلایل رایج ارجاع عبارتند از:

خونریزی بین پریودها

پریودهای سنگین یا دردناک

درد لگن در هر زمان از چرخه

قاعدگی غایب یا نامنظم

توده لگنی و ارزیابی فیبروم ها

تشخیص و پیگیری کیست

مسائل باروری

یافته های رایج ممکن است شامل فیبروم، آدنومیوز، پولیپ آندومتر، کیست تخمدان و هیدروسالپینکس باشد.

سالهای پس از یائسگی

خونریزی، غربالگری سرطان تخمدان و درد لگن شایع ترین دلایل مراجعه هستند.

با خونریزی پس از یائسگی، درمان جایگزین هورمونی (HRT)، پوشش آندومتر رحم از نظر ضخامت و پولیپ یا فیبروم داخلی ارزیابی می شود.

پوشش نازک آندومتر اطمینان بخش است و نشان دهنده کمبود استروژن پس از یائسگی است.

تخمدان ها نیز در صورت مشاهده بررسی خواهند شد. پس از یائسگی، تخمدان ها کوچک و غیر فعال می شوند و ممکن است همیشه دیده نشوند.

غربالگری سرطان تخمدان یکی دیگر از مراجعات رایج است، به ویژه در زنانی که سابقه خانوادگی سرطان تخمدان یا سرطان پستان قبلی دارند.

ناراحتی لگن، نفخ یا درد از دیگر دلایل انجام سونوگرافی زنان است.

آسیب شناسی شایع زنان

پولیپ آندومتر

پولیپ‌های آندومتر معمولاً در طول سال‌های قاعدگی ایجاد می‌شوند و معمولاً باعث پریودهای سنگین و خونریزی بین دوره‌ها می‌شوند. آنها در لایه داخلی رحم یا آندومتر یافت می شوند که بافتی است که هر ماه با پریود خونریزی می کند. آنها معمولاً خوش خیم هستند و به راحتی توسط متخصص زنان برداشته می شوند.

The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

بیشتر بخوانید: سونوگرافی غربالگری اول

فیبروم ها

فیبروم ها تومورهای رایج عضله رحم هستند و تقریبا همیشه خوش خیم هستند. آنها گاهی اوقات باعث بی نظمی قاعدگی می شوند و ممکن است تحت نظر باشند زیرا می توانند در طی چند سال به طور قابل توجهی رشد کنند. آنها ممکن است رحم را بزرگ کنند و یک "توده" احساس یا فشار لگن ایجاد کنند.

 The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

 بیشتر بخوانید: عکس رنگی رحم

کیست های تخمدان

تخمدان ها اندام های فعالی هستند که به طور طبیعی در طول چرخه قاعدگی "کیست" کوچک ایجاد می کنند. اینها کیست هایی با عملکرد طبیعی تخمدان هستند. این کیست های طبیعی معمولاً به راحتی قابل تشخیص هستند. کیست‌های مهم‌تر را می‌توان در طول اسکن تشخیص و ارزیابی کرد و هر یافته مهمی را که در گزارش برای پزشک شرح داده شد و همچنین در زمان سونوگرافی با شما در میان گذاشت.

The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال 

 بیشتر بخوانید: اکوی قلب جنین

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که با پریودهای نامنظم و معمولاً نادر همراه است. برخی از زنان آکنه +/یا افزایش وزن را به عنوان تظاهرات PCOS مشخص کرده اند. بسیاری از ویژگی های اولتراسوند PCO به تشخیص و نظارت بر این بیماری کمک می کند.

 The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

 بیشتر بخوانید: سونوگرافی شبانه روزی

آدنومیوز

آدنومیوز معمولاً در زنان در سال های پایانی قاعدگی رخ می دهد و باعث پریودهای سنگین و درد می شود. این وضعیت به دلیل گسترش آندومتر یا لایه پوششی به لایه ماهیچه ای رحم است که به مرور زمان باعث بزرگ شدن رحم، درد و تغییر کیستیک می شود.

The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال 

 بیشتر بخوانید: سونوگرافی سه بعدی رحم

اندومتریوز

اندومتریوز وضعیتی است که باعث درد و مشکلات باروری قابل توجهی می شود. تشخیص اولتراسوند بهبود یافته است و وسعت اندومتریوز در حال حاضر بهتر شناخته شده است.

 

ارزیابی اندومتریوز با آماده سازی روده می تواند امکان تشخیص ضایعات کوچکتر در لگن و وجود درگیری روده را فراهم کند. در صورت لزوم، پزشک شما این درخواست را خواهد کرد.

 The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

 

هیدروسالپینکس

Hydrosalpinx به معنای مایع در لوله فالوپ است. این یک یافته رایج در زنان مسن و زنان با مشکلات باروری است. این را می توان با سونوگرافی لگن تشخیص داد.

The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

 

مواقعی وجود دارد که نیازی به اسکن ترانس واژینال نیست و تشخیص می دهد که این یک روش مناسب یا قابل قبول برای همه خانم ها نیست. اسکن ترانس واژینال عموماً در دختران جوان، زنانی که از نظر جنسی فعال نبوده اند و آنهایی که این عمل را رد کرده اند، انجام نمی شود. اگر نگرانی دارید، لطفاً با سونوگرافیست در میان بگذارید. اسکن ترانس واژینال برای همه بیماران اختیاری است. این تصمیم شماست که ادامه دهید یا خیر.

 

روش انجام سونوگرافی واژینال

معاینه شما توسط یک متخصص سونوگرافی انجام می شود که خود را معرفی می کند و هویت شما و روشی را که انجام می دهید تایید می کند. ابتدا یک ژل بر روی پوست در ناحیه مورد بررسی (پایین شکم/لگن) اعمال می شود تا پروب اولتراسوند به راحتی روی پوست حرکت کند.

پس از انجام تصاویر خارجی، اسکن ترانس واژینال ارائه می شود و از شما خواسته می شود که مثانه خود را خالی کرده و لباس خود را بپوشید. مبدل ترانس واژینال قبل از استفاده ضدعفونی می شود و هر بار که از ترانسدیوسر استفاده می شود یک پوشش محافظ روی آن قرار می گیرد، بنابراین خطر عفونت وجود ندارد. پروب قبل از قرار دادن در واژن با ژل روغن کاری می شود و به آرامی حرکت می کند تا اندام های لگنی را ببیند. این بخش از معاینه به طور کلی فقط 10-15 دقیقه طول می کشد.

 

در طول هر دو بخش اسکن، سونوگرافیک ممکن است نیاز به فشار ملایم بر روی شکم داشته باشد تا روده را از مسیر خارج کند تا تجسم بهتر و تست تحرک ساختارهای لگنی را به دست آورد. اگر معاینه باعث ناراحتی بیش از حد می شود یا می خواهید معاینه را خاتمه دهید، فورا به سونوگرافیک اطلاع دهید.

 

تصاویر شما توسط رادیولوژیست بررسی می شود که گزارش کتبی را برای پزشک ارائه می دهد. گاهی اوقات، رادیولوژیست در طول معاینه شخصاً با شما صحبت می کند.

در صورت امکان، لباس هایی بپوشید که امکان دسترسی آسان به ناحیه ای را که در حال تصویربرداری است، بپوشید، مانند لباس دو تکه (لباس بالا/پایین جداگانه).

ترانس شکمی: مثانه پر لازم است. یک ساعت قبل از نوبت یک لیتر آب بنوشید و مثانه خود را خالی نکنید. اتساع (انبساط) مثانه شما تصاویر واضح تری از اندام های لگنی شما می دهد و روده شما را از مسیر خارج می کند. اگر بیش از حد احساس سیری می کنید و باعث درد یا ناراحتی شما می شود، لطفاً در بدو ورود به کارکنان پذیرش بگویید که در مورد گزینه های شما با شما صحبت خواهند کرد.

ترانس واژینال: این سونوگرافی روی مثانه خالی انجام می شود که ممکن است راحت تر باشد.

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال؛ اولتراسوند یک تکنیک تصویربرداری پزشکی است که امکان کاوش اندام ها را با استفاده از فرآیند اولتراسوند فراهم می کند. پرتو اولتراسوند توسط یک کاوشگر ساطع می شود و در مناطق خاصی از بدن منتشر می شود و با ساختارهای آناتومیک متفاوتی که بسته به چگالی و ماهیت محیط عبوری با آن مواجه می شود منعکس می شود. سپس سیگنال به صورت ثانویه تجزیه و تحلیل می شود و امکان تجسم اندام ها و ساختارهای آناتومیک مورد نظر را فراهم می کند. مطالعات علمی متعددی در مورد خطر احتمالی این روش انجام شده است و تا به امروز هیچ عارضه جانبی به دنبال استفاده از این روش تصویربرداری شرح داده نشده است.

 

سونوگرافی زنان و زایمان مرجع دوبعدی و سه بعدی: اندیکاسیون را سونوگرافی سه بعدی لگن امکان تجزیه و تحلیل اندام های تناسلی داخلی و لگن کوچک زن را فراهم می کند. می تواند توسط متخصص زنان، پزشک یا مامای شما در چندین نوع اندیکاسیون برای شما تجویز شود.

 

نظارت یا جستجو برای آسیب شناسی حاد رحم، لوله های فالوپ یا تخمدان ها (خونریزی غیرمعمول، درد لگن، آمنوره: عدم قاعدگی).

ارزیابی اندومتریوز عمیق

ارزیابی ناهنجاری های رحمی

ارزیابی قبل از عمل جراحی

ارزیابی سقط های متعدد یا ارزیابی ناباروری (شکل، اندازه و ظاهر رحم و تخمدان ها، عدم وجود ناهنجاری لوله ها)

بررسی موقعیت IUD

 

سونوگرافی 2 بعدی و سه بعدی زنان و زایمان را سونوگرافی لگن و اندواژینال را می توان در 2 مرحله انجام داد، ابتدا با مثانه پر، سپس ممکن است پزشک متخصص زنان از شما بخواهد که مثانه خود را تخلیه کنید تا سونوگرافی اندواژینال تقویت شود. پروب اندوواژینال بهبود تعریف تصاویر را ممکن می سازد و بنابراین برای دقت بیشتر در تشخیص، این مسیر برای تشخیص پاتولوژی های خاص ضروری است.

در صورتی که امکان انجام مسیر اندواژینال وجود نداشته باشد، متخصص زنان، سونوگرافی را فقط از طریق لگن انجام می دهد.

 

سونوگرافی واژینال و سونوگرافی سه بعدی

روش معاینات و تصاویر انجام شده در بخش جراحی زنان

هیستروسکوپی تشخیصی

این یک معاینه بصری حفره رحم با استفاده از یک دوربین کوچک به نام هیستروسکوپ است. این معاینه در حین کاوش های عملکردی توسط متخصص زنان و زایمان با همراهی پرستار انجام می شود.

 

در بیشتر موارد نیازی به بیهوشی ندارد. این یا با واژینوسکوپی (بدون نصب اسپکولوم) یا با استفاده از اسپکولوم انجام می شود. برای گشاد کردن واژن، دهانه رحم و سپس حفره رحم از سالین فیزیولوژیک استفاده می شود.

 

هدف آن کاوش حفره رحم برای جستجوی یک ناهنجاری است. هیستروسکوپی امکان کاوش کانال اندوسرویکال و مسیر آن، حفره رحم و دهانه های داخلی لوله های فالوپ (استیای لوله ای) را فراهم می کند. هنگامی که به ضایعه مشکوک می شود، هیستروسکوپی به متخصص زنان اجازه می دهد تا بیوپسی آندومتر هدایت شده را انجام دهد. هیستروسکوپی اجازه کاوش لوله های رحم یا تخمدان ها را نمی دهد.

 

هیستروسکوپی تشخیصی برای ارزیابی باروری، ارزیابی خونریزی غیرطبیعی در حین یا خارج از قاعدگی، خونریزی پس از یائسگی، بررسی های بعد از عمل، برداشتن سخت دستگاه داخل رحمی عملی خواهد بود.

 

معاینه خارج از دوره قاعدگی در صورت امکان در قسمت اول سیکل انجام می شود. در دوران یائسگی می توان آن را در هر زمانی انجام داد.

 

سونوگرافی واژینال و سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی واژینال اولین آزمایش اندام تناسلی زنان است.

 

این معاینه سوپراپوبیک (مثانه پر) و اندوواژینال (مثانه خالی) با پروب های خاصی که قبلاً قبل از هر معاینه تمیز و ضدعفونی شده اند انجام می شود.

 

در بیشتر موارد، وجود خونریزی آزاردهنده نیست و منع مصرفی برای معاینه نیست.

 

این معاینه می تواند در هر دوره ای از چرخه انجام شود.

 

تجزیه و تحلیل سه بعدی تکمیل کننده کاوش استاندارد دو بعدی است. این تکنیک امکان بازسازی سه بعدی (با افزودن صفحات دو بعدی) را در تمام سطوح و جهت گیری های مورد نظر فراهم می کند، که از محدودیت های آناتومیکی که در سونوگرافی دو بعدی با آن مواجه می شود، فراتر می رود.

 

بنابراین، تجزیه و تحلیل اندام های لگن (مثانه، رحم، تخمدان ها) از طریق کاوش تصاویر بازسازی شده در سطوح مورد نظر تسهیل و اصلاح می شود. به ویژه برای رحم، این بازسازی در صفحه فرونتال انجام می شود که دسترسی به آن در تصویربرداری دو بعدی دشوار است، به ویژه برای کشف بهتر حفره و خطوط رحم به عنوان یک کل.

 

کمک های آن چندگانه است و چه در زمینه ارزیابی ناباروری، منومتروراژی (خونریزی)، ناهنجاری رحم، درد مزمن لگنی و یا برای بررسی موقعیت یک دستگاه داخل رحمی (IUD) قابل تشخیص است.

  مقالات پیشنهادی : ماموگرافی دیجیتال ، بهترین مرکز سونوگرافی تهران ، فیبروسکن چیست؟ 

هیستروسونوگرافی

این معاینه امکان بررسی دقیق حفره رحم را فراهم می کند. برای انجام این کار، پزشک پس از قرار دادن اسپکولوم، مایع (سرم فیزیولوژیکی) را با استفاده از یک کاتتر در دهانه رحم تزریق می کند. هیستروسونوگرافی اکتشاف اولتراسوند را با اکتساب های سه بعدی کامل می کند.

 

سونوگرافی اندوواژینال به یک تکنیک غیرقابل جایگزین در عمل بالینی روزانه تبدیل شده است. به لطف توسعه پروب ها، به عنوان یک ابزار تشخیصی بسیار دقیق در زمینه آسیب شناسی رحم-تخمدان، اندومتریوز و در نظارت بر بارداری طبیعی و پاتولوژیک در سه ماهه اول بیشتر و بیشتر ظاهر می شود. همچنین در تولید مثل با کمک پزشکی کاربرد دارد و ابزاری واقعی برای برنامه ریزی روش های جراحی است.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT