• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال|سونوگرافی واژینال در زمان پریود


بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال؛ سونوگرافی ده ها سال است که برای ارزیابی سلامت اندام های لگن زنانه - به طور عمده رحم و تخمدان ها - استفاده می شود.

معاینه سونوگرافی زنان معمولا نیاز به اسکن واژن دارد. یک پروب سونوگرافی باریک در واژن قرار داده می شود تا نمای اندام های داخلی را بهینه کند. مثانه خالی بهترین گزینه برای اسکن واژینال است.

اسکن واژینال را می توان در هر زمانی از چرخه قاعدگی انجام داد، اگرچه ترجیح ما این است که آن را درست پس از پایان دوره قاعدگی انجام دهیم. برای دستیابی به بهترین نتایج اسکن، برای خانم‌هایی که هنوز پریود هستند، پیشنهاد می‌کنیم این اسکن در پایان دوره‌ای که پوشش رحم نازک‌ترین است (روز 4 تا 9 سیکل قاعدگی شما) انجام شود. اگر درد دارید یا پزشک معالج شما نیاز به معاینه فوری دارد، در این صورت ویزیت شما می تواند زودتر یا در هر مرحله از چرخه شما انجام شود.

برای رزرو نوبت جهت انجام سونوگرافی واژینال در مرکز الوند با حضور کادری مجرب و متخصص با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی شکم

اگر هرگز رابطه جنسی نداشته اید، اسکن شما به احتمال زیاد اسکن شکم با مثانه پر خواهد بود. لطفاً هنگام رزرو سونوگرافی خود با کارکنان الوند صحبت کنید. اگر اسکن شکم برای شما بهترین است، باید با مثانه پر مراجعه کنید.

موارد مصرف سونوگرافی زنان در مراحل مختلف زندگی:

دختران و نوجوانان جوان

این سونوگرافی شکم انجام می شود بنابراین لطفا با مثانه پر مراجعه کنید. لطفاً در صورت امکان با یک فرد بزرگسال مسئول شرکت کنید.

دلایل سونوگرافی در این گروه سنی ممکن است شامل تاخیر در پریود، درد شکم و خونریزی غیر طبیعی باشد.

دکتر شما که سونوگرافی را انجام می دهد، یافته ها را توضیح می دهد و به هر یک از سؤالات شما در زمان اسکن پاسخ می دهد.

سال های قاعدگی

این رایج ترین گروه سنی است که در آن سونوگرافی انجام می شود، زیرا سونوگرافی برای ارزیابی مشکلات چرخه قاعدگی عالی است. 

بیشتر بخوانید: سونوگرافی غربالگری دوم

دلایل رایج ارجاع عبارتند از:

خونریزی بین پریودها

پریودهای سنگین یا دردناک

درد لگن در هر زمان از چرخه

قاعدگی غایب یا نامنظم

توده لگنی و ارزیابی فیبروم ها

تشخیص و پیگیری کیست

مسائل باروری

یافته های رایج ممکن است شامل فیبروم، آدنومیوز، پولیپ آندومتر، کیست تخمدان و هیدروسالپینکس باشد.

سالهای پس از یائسگی

خونریزی، غربالگری سرطان تخمدان و درد لگن شایع ترین دلایل مراجعه هستند.

با خونریزی پس از یائسگی، درمان جایگزین هورمونی (HRT)، پوشش آندومتر رحم از نظر ضخامت و پولیپ یا فیبروم داخلی ارزیابی می شود.

پوشش نازک آندومتر اطمینان بخش است و نشان دهنده کمبود استروژن پس از یائسگی است.

تخمدان ها نیز در صورت مشاهده بررسی خواهند شد. پس از یائسگی، تخمدان ها کوچک و غیر فعال می شوند و ممکن است همیشه دیده نشوند.

غربالگری سرطان تخمدان یکی دیگر از مراجعات رایج است، به ویژه در زنانی که سابقه خانوادگی سرطان تخمدان یا سرطان پستان قبلی دارند.

ناراحتی لگن، نفخ یا درد از دیگر دلایل انجام سونوگرافی زنان است.

آسیب شناسی شایع زنان

پولیپ آندومتر

پولیپ‌های آندومتر معمولاً در طول سال‌های قاعدگی ایجاد می‌شوند و معمولاً باعث پریودهای سنگین و خونریزی بین دوره‌ها می‌شوند. آنها در لایه داخلی رحم یا آندومتر یافت می شوند که بافتی است که هر ماه با پریود خونریزی می کند. آنها معمولاً خوش خیم هستند و به راحتی توسط متخصص زنان برداشته می شوند.

The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

بیشتر بخوانید: سونوگرافی غربالگری اول

فیبروم ها

فیبروم ها تومورهای رایج عضله رحم هستند و تقریبا همیشه خوش خیم هستند. آنها گاهی اوقات باعث بی نظمی قاعدگی می شوند و ممکن است تحت نظر باشند زیرا می توانند در طی چند سال به طور قابل توجهی رشد کنند. آنها ممکن است رحم را بزرگ کنند و یک "توده" احساس یا فشار لگن ایجاد کنند.

 The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

 بیشتر بخوانید: عکس رنگی رحم

کیست های تخمدان

تخمدان ها اندام های فعالی هستند که به طور طبیعی در طول چرخه قاعدگی "کیست" کوچک ایجاد می کنند. اینها کیست هایی با عملکرد طبیعی تخمدان هستند. این کیست های طبیعی معمولاً به راحتی قابل تشخیص هستند. کیست‌های مهم‌تر را می‌توان در طول اسکن تشخیص و ارزیابی کرد و هر یافته مهمی را که در گزارش برای پزشک شرح داده شد و همچنین در زمان سونوگرافی با شما در میان گذاشت.

The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال 

 بیشتر بخوانید: اکوی قلب جنین

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که با پریودهای نامنظم و معمولاً نادر همراه است. برخی از زنان آکنه +/یا افزایش وزن را به عنوان تظاهرات PCOS مشخص کرده اند. بسیاری از ویژگی های اولتراسوند PCO به تشخیص و نظارت بر این بیماری کمک می کند.

 The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

 بیشتر بخوانید: سونوگرافی شبانه روزی

آدنومیوز

آدنومیوز معمولاً در زنان در سال های پایانی قاعدگی رخ می دهد و باعث پریودهای سنگین و درد می شود. این وضعیت به دلیل گسترش آندومتر یا لایه پوششی به لایه ماهیچه ای رحم است که به مرور زمان باعث بزرگ شدن رحم، درد و تغییر کیستیک می شود.

The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال 

 بیشتر بخوانید: سونوگرافی سه بعدی رحم

اندومتریوز

اندومتریوز وضعیتی است که باعث درد و مشکلات باروری قابل توجهی می شود. تشخیص اولتراسوند بهبود یافته است و وسعت اندومتریوز در حال حاضر بهتر شناخته شده است.

 

ارزیابی اندومتریوز با آماده سازی روده می تواند امکان تشخیص ضایعات کوچکتر در لگن و وجود درگیری روده را فراهم کند. در صورت لزوم، پزشک شما این درخواست را خواهد کرد.

 The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

 

هیدروسالپینکس

Hydrosalpinx به معنای مایع در لوله فالوپ است. این یک یافته رایج در زنان مسن و زنان با مشکلات باروری است. این را می توان با سونوگرافی لگن تشخیص داد.

The best time for a vaginal ultrasound/بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

 

مواقعی وجود دارد که نیازی به اسکن ترانس واژینال نیست و تشخیص می دهد که این یک روش مناسب یا قابل قبول برای همه خانم ها نیست. اسکن ترانس واژینال عموماً در دختران جوان، زنانی که از نظر جنسی فعال نبوده اند و آنهایی که این عمل را رد کرده اند، انجام نمی شود. اگر نگرانی دارید، لطفاً با سونوگرافیست در میان بگذارید. اسکن ترانس واژینال برای همه بیماران اختیاری است. این تصمیم شماست که ادامه دهید یا خیر.

 

روش انجام سونوگرافی واژینال

معاینه شما توسط یک متخصص سونوگرافی انجام می شود که خود را معرفی می کند و هویت شما و روشی را که انجام می دهید تایید می کند. ابتدا یک ژل بر روی پوست در ناحیه مورد بررسی (پایین شکم/لگن) اعمال می شود تا پروب اولتراسوند به راحتی روی پوست حرکت کند.

پس از انجام تصاویر خارجی، اسکن ترانس واژینال ارائه می شود و از شما خواسته می شود که مثانه خود را خالی کرده و لباس خود را بپوشید. مبدل ترانس واژینال قبل از استفاده ضدعفونی می شود و هر بار که از ترانسدیوسر استفاده می شود یک پوشش محافظ روی آن قرار می گیرد، بنابراین خطر عفونت وجود ندارد. پروب قبل از قرار دادن در واژن با ژل روغن کاری می شود و به آرامی حرکت می کند تا اندام های لگنی را ببیند. این بخش از معاینه به طور کلی فقط 10-15 دقیقه طول می کشد.

 

در طول هر دو بخش اسکن، سونوگرافیک ممکن است نیاز به فشار ملایم بر روی شکم داشته باشد تا روده را از مسیر خارج کند تا تجسم بهتر و تست تحرک ساختارهای لگنی را به دست آورد. اگر معاینه باعث ناراحتی بیش از حد می شود یا می خواهید معاینه را خاتمه دهید، فورا به سونوگرافیک اطلاع دهید.

 

تصاویر شما توسط رادیولوژیست بررسی می شود که گزارش کتبی را برای پزشک ارائه می دهد. گاهی اوقات، رادیولوژیست در طول معاینه شخصاً با شما صحبت می کند.

در صورت امکان، لباس هایی بپوشید که امکان دسترسی آسان به ناحیه ای را که در حال تصویربرداری است، بپوشید، مانند لباس دو تکه (لباس بالا/پایین جداگانه).

ترانس شکمی: مثانه پر لازم است. یک ساعت قبل از نوبت یک لیتر آب بنوشید و مثانه خود را خالی نکنید. اتساع (انبساط) مثانه شما تصاویر واضح تری از اندام های لگنی شما می دهد و روده شما را از مسیر خارج می کند. اگر بیش از حد احساس سیری می کنید و باعث درد یا ناراحتی شما می شود، لطفاً در بدو ورود به کارکنان پذیرش بگویید که در مورد گزینه های شما با شما صحبت خواهند کرد.

ترانس واژینال: این سونوگرافی روی مثانه خالی انجام می شود که ممکن است راحت تر باشد.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT