• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ماموگرافی چیست؟|ماموگرافی چیست و چگونه انجام میشود|عکس ماموگرافی سالم


ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی چیست؟ماموگرافی معاینه اصلی است که در طول غربالگری های سازمان یافته مورد استفاده قرار می گیرد، اما همچنین برای اهداف تشخیصی زمانی که فرد علائمی دارد که ممکن است نشان دهنده آسیب شناسی پستان باشد، استفاده می شود.

به جز در مورد غربالگری سازمان یافته، این معاینه فقط با تجویز پزشکی انجام می شود.

 

a/ماموگرافی چیست؟

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی (یا ماستوگرافی) یک عکسبرداری با اشعه ایکس از پستان(ها) است. این به عنوان بخشی از غربالگری سرطان سینه در زنان نشان داده می شود، زیرا می تواند ناهنجاری های غده پستانی را تشخیص دهد.  این امکان به دست آوردن تصاویری از داخل سینه با استفاده از اشعه ایکس و تشخیص ناهنجاری های خاص را فراهم می کند. در واقع، تفاوت در جذب اشعه ایکس توسط بافت پستان امکان تشکیل تصویری را فراهم می کند که ساختار سینه را مشخص می کند. اگر ناهنجاری وجود داشته باشد، بهم ریخته است و بنابراین می تواند تومورهای سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم) پستان را تشخیص دهد.

در طول ماموگرافی، مقدار اشعه ایکس ارسالی بسیار کم است، که در صورت انجام معاینات فاصله دار، خطر سلامتی را از بین می برد.

 سرطان سینه شایع ترین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان در سراسر جهان است.

روش انجام آن چگونه است؟

ماموگرافی در حالت ایستاده و با سینه برهنه انجام می شود. یک موقعیت خوب توسط تکنسین رادیولوژی گرفته می شود.

برای به دست آوردن یک تجزیه و تحلیل با کیفیت خوب و مشاهده کامل قفسه سینه، هر سینه به طور متوالی بین دو صفحه فشرده می شود.

این فشرده سازی فقط تا زمانی که عکس فوری گرفته می شود ادامه دارد.

دو عکس: صورت و نیمرخ یا مایل از هر سینه گرفته می شود.

مدت زمان معاینه تقریباً 10 تا 15 دقیقه است.

تفسیر عکس ها توسط رادیولوژیست انجام می شود که گزارشی را برای پزشک تجویز کننده یا "برنامه ماموگرافی" ارسال می کند.

 

فشرده سازی سینه برای چه مواردی استفاده می شود؟

فشرده سازی سینه برای دستیابی به تصویری با کیفیت در داخل سینه مهم است.

این را می توان با یک خوشه انگور مقایسه کرد. تنها راه برای دیدن انگور در مرکز خوشه، پهن کردن آن است. برای سینه هم همینطوره

 

قبل از فشرده سازی:

d/ماموگرافی چیست؟

پس از فشرده سازی:

 d/ماموگرافی چیست؟

 دلایل فشرده کردن سینه در زمان ماموگرافی:

 

  • برای جداسازی ساختارهای همپوشانی،
  • برای افزایش دقت جزئیات،
  • برای کاهش حرکات،
  • میزان تشعشع مورد نیاز را کاهش دهید.

 

آیا دردناک است؟

فشرده سازی سینه ها بسیار مهم است، تعداد معینی از زنان ماموگرافی را ناخوشایند و حتی دردناک می دانند. برای کاهش این ناراحتی، به زنان قبل از یائسگی توصیه می‌شود که در قسمت اول سیکل (بین روز چهارم تا چهاردهم بعد از شروع قاعدگی) قرار ملاقات بگذارند، زیرا سینه‌ها در این دوره از زمان حساسیت کمتری دارند.

برای اطلاع، فشار وارد شده به سینه توسط یک مکانیسم ایمنی محدود شده است و فقط برای زمان گرفتن عکس ادامه دارد. تکنسین رادیولوژی به شما گوش می دهد و مراقب است که از فشرده سازی بیش از حد دردناک جلوگیری کند.

 

توصیه های قبل از ماموگرافی

در روز معاینه نباید ناشتا باشید، از قبل از کرم چرب (کرم بدن و...) استفاده نکنید و از زیورآلات خودداری کنید.

در برخی موارد، به ویژه در افراد جوان با بافت غده سینه بسیار متراکم، اما در موارد شیردهی نیز، ماموگرافی با سونوگرافی از پستان تکمیل می شود.

در موقعیت‌های خاص خاص (سینه‌های متراکم، سابقه سرطان سینه یا جراحی، کاشت سینه و غیره)، انجام MRI سینه ممکن است ضروری باشد.

 

ماموگرافی غربالگری

در ایران، مقامات بهداشتی یک برنامه غربالگری سازمان یافته برای سرطان سینه راه اندازی کرده اند. این برای تمام زنان 50 تا 74 ساله است و بر اساس ماموگرافی هر دو پستان همراه با معاینه بالینی است.

برای عملکرد بهینه، ماموگرافی دوبار توسط پزشک متخصص سایت و سازمان غربالگری انجام می شود.

 

چگونه برای ماموگرافی آماده شویم؟

این معاینه در بیمارستان و یا مطب رادیولوژی ترجیحاً در مرحله اول سیکل قاعدگی انجام می شود.

نیازی به آماده سازی خاصی ندارد. با این وجود، برخی اقدامات احتیاطی کوچک انجام معاینه را تسهیل می کند. به عنوان مثال، توصیه می شود در روز معاینه از کرم یا عطر به یقه خود استفاده نکنید تا از تصاویر نادرست جلوگیری کنید. تمام جواهرات باید حذف شوند. در نهایت بیمار باید تمام لباس های خود را تا کمر در بیاورد. بهتر است در این روز از پوشیدن لباس خودداری کنید.

 مقالات پیشنهادی : ماموگرافی دیجیتال ، بهترین مرکز سونوگرافی تهران ، فیبروسکن چیست؟ 

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

در حین معاینه، بیمار بدون پیراهن می ایستد. برای به دست آوردن یک ماموگرافی با کیفیت، سینه بین دو صفحه "فشرده" می شود: احساس خوشایند نیست اما فشار روی سینه طولانی نمی ماند. به طور کلی برای هر سینه دو اکسن گرفته می شود. ماموگرافی به طور متوسط ​​10 دقیقه طول می کشد.

تکرار معاینه هر دو سال یکبار تشخیص زودهنگام سرطان سینه را بهبود می بخشد. اما حتی اگر هر دو سال یک بار ماموگرافی انجام می دهید، مهم است که نسبت به هرگونه تغییر در سینه ها هوشیار باشید.

 

ماموگرافی چیست؟

دستگاه ماموگرافی تصاویر اشعه ایکس از زوایای مختلف سینه شما را برای غربالگری سرطان احتمالی می گیرد. این تصاویر قبل از اینکه شما یا پزشکتان بتوانید هر گونه ناهنجاری (مانند یک توده) را تشخیص دهید، به پیدا کردن سرطان کمک می کند.

 

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پرستار یا تکنسین از شما می خواهد که تاپ و سوتین خود را بردارید، سپس پیراهنی به شما داده می شود تا بپوشید. سپس، پرستار یا تکنسین به شما کمک می‌کند تا سینه‌های خود را بین دو صفحه دستگاه اشعه ایکس قرار دهید. این دستگاه از زوایای مختلف از سینه های شما عکس می گیرد. سپس، رادیولوژیست این تصاویر را بررسی می کند و تعیین می کند که آیا معاینات بیشتری لازم است یا خیر.

در حالی که قرار ملاقات غربالگری می تواند تا یک ساعت طول بکشد، خود ماموگرافی بسته به اندازه سینه شما فقط 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. فشار وارد شده به سینه ها توسط دو صفحه می تواند ناراحت کننده و حتی دردناک باشد، اما این بخش از معاینه فقط چند دقیقه طول می کشد.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT