• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونو گرافی FNA تیروئید

آمادگی سونو گرافی FNA تیروئید|آیا نمونه برداری از تیروئید خطرناک استش


آمادگی سونو گرافی FNA تیروئید

اسکن پزشکی هسته ای تیروئید

در تمام این موارد، FNA تیروئید برای کشف علت یک یا چند ندول در غده تیروئید انجام می شود. ندول های تیروئید بسیار شایع هستند و در سونوگرافی در حدود 50 درصد از بزرگسالان یافت می شوند. ندول ‌های قابل لمس (ندول‌هایی که می‌توان آنها را حس کرد) بسیار کمتر شایع هستند و تقریباً در 5٪ از زنان و 1٪ از مردان وجود دارند.

ندول ها به طور کلی جای نگرانی ندارند و در افرادی شایع است که یک رژیم غذایی کمبود ید داشته اند. کمبود ید می تواند غده تیروئید را بزرگتر کند (به نام گواتر). در برخی موارد، این بزرگ شدن نتیجه رشد یک یا چند گره در غده است.

درصد خیلی کمی احتمال دارد که یک ندول یا گره در غده تیروئید به سرطان تبدیل شود. اکثر سرطان های تیروئید در صورتی که به موقع تشخیص داده و درمان شوند، نتیجه بسیار خوبی دارند. دلیل انجام FNA تیروئید در بیشتر موارد تأیید این است که گره تیروئید شما در نتیجه سرطان نیست.

 s/آمادگی سونو گرافی FNA تیروئید

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

چگونه برای FNA تیروئید آماده شوم؟

FNA تیروئید برای اکثر افراد تا نیم ساعت طول می کشد و پس از آن مدت کوتاهی طول می کشد تا زمانی که بهبود پیدا کنید و بتوانید بیمارستان یا مطب رادیولوژی را ترک کنید، تحت نظر خواهید بود. به طور کلی برای از سرگیری فعالیت های عادی، اما غیر سنگین برای بقیه روز مجاز هستید.

شما می توانید قبل و بعد از عمل به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. در جایی که FNA تیروئید انجام می دهید نیازی به بیهوشی عمومی ندارید، اگرچه ممکن است برای بی‌حس کردن ناحیه‌ای از پوست که سوزن FNA در آن وارد شده است، بی‌حسی موضعی به شما داده شود.

هنگامی که قرار ملاقات خود را برای FNA تیروئید تعیین می کنید، باید به مرکز سونوگرافی اطلاع دهید که آیا از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، کلوپیدوگرل، دابیگاتران، پراسوگرل، دی پیریدامول یا آسانتین استفاده می کنید.

قبل از انجام این روش باید داروهای رقیق کننده خون را برای چند روز قطع کرد یا دوز معمولی شما را کاهش داد. بسیار مهم است که هیچ یک از این داروها را قطع نکنید یا دوز را بدون مشورت با پزشک خود و بیمارستان یا کلینیک رادیولوژی که در آن FNA خواهید داشت، تغییر ندهید. آنها دستورالعمل های خاصی را در مورد زمان قطع و شروع مجدد دارو به شما می دهند. این داروها معمولاً برای جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی تجویز می شوند، بنابراین بسیار مهم است که مصرف آنها را بدون دستور پزشک یا مطب رادیولوژی یا هر دو قطع نکنید. آسپرین معمولا قطع نمی شود. ممکن است برای بررسی لخته شدن خون در روز عمل، آزمایش خون لازم باشد. داروهای مسکن و سایر داروها را طبق معمول ادامه دهید.

مهم است که هر اسکن قبلی یا بیوپسی از تیروئید خود را که در اختیار دارید انجام دهید. FNA با استفاده از سونوگرافی برای هدایت قرار دادن سوزن در غده تیروئید انجام می شود.

باید لباس گشاد و راحت بپوشید که حرکت گردن شما را محدود نکند. همچنین باید از گذاشتن جواهرات دور گردن خود اجتناب کنید. مگر اینکه پزشک دستور دیگری به شما داده باشد، می توانید قبل و بعد از آزمایش به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف داروهای تیروئید یا داروهای حاوی سطوح بالای ید را متوقف کنید. ید اضافی می تواند نتایج تصویربرداری نادرستی ایجاد کند.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونوگرافی دالپر واژینال

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری

آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

در طول FNA تیروئید چه اتفاقی می افتد؟

یک دستگاه اولتراسوند برای تعیین محل ندول یا گره های مورد نمونه برداری و نمایش تصاویر ندول یا گره ها بر روی صفحه نمایش استفاده می شود.

سونوگرافی تیروئید توسط یک تکنسین (سونوگرافیست) یا رادیولوژیست (پزشک متخصص) یا هر دو انجام می شود.

سپس روش FNA برای شما توضیح داده خواهد شد. در این زمان نیز دستورالعمل هایی در مورد آنچه که می توانید و نمی توانید بعد از عمل انجام دهید به شما داده می شود. از شما خواسته می شود فرمی را امضا کنید که نشان می دهد متوجه هستید که چه اتفاقی خواهد افتاد، خطرات کوچکی که در آن وجود دارد، و اینکه موافقت می کنید که این روش انجام شود. توضیح عموماً توسط پزشک انجام دهنده این روش ارائه می شود. در این زمان این فرصت را خواهید داشت که هرگونه سوالی را بپرسید.

معمولاً برای انجام این عمل روی تخت معاینه دراز می‌کشید.

در ابتدا گردن شما با یک مواد ضد عفونی شسته  خواهد شود.

گاهی اوقات، قبل از انجام FNA، بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست تزریق می شود. یک سوزن بسیار کوچک با کمک تصاویر اولتراسوند به داخل ندول تیروئید هدایت می شود تا موقعیت سوزن دیده شود. هنگامی که در ندول قرار می گیرد، سوزن چند میلی متری به جلو و عقب حرکت می کند تا نمونه ای از بافت ندول گرفته شود و سپس سوزن برداشته می شود. یا یک پزشک متخصص (سیتولوژیست یا پاتولوژیست) در طول عمل حضور دارد و نمونه بافت را از طریق میکروسکوپ بررسی می کند تا ببیند آیا بافت کافی برای تشخیص دقیق ندول برداشته شده است یا خیر. اغلب، سوزن باید مجدد وارد شود و نمونه‌های بافتی دو یا سه بار برداشته شود تا بافت کافی برای مطالعه مناسب ندول به دست آید. اگر بیش از یک ندول تیروئید دارید، ممکن است لازم باشد این روش برای هر ندول تکرار شود.

سپس این روش به پایان می رسد. محل سوراخ سوزنی در گردن شما به مدت چند دقیقه توسط دکتری که FNA را انجام داده یا پرستاری که به پزشک کمک می کند فشرده می شود (این کار برای جلوگیری از خونریزی است). ممکن است یک کیسه یخ روی گردن شما گذاشته شود تا به کاهش تورم و خونریزی کمک کند. ممکن است شما را برای مدت کوتاهی از اتاق سونوگرافی به یک اتاق دیگری ببرند تا اطمینان حاصل شود که به اندازه کافی خوب هستید تا به خانه بروید.

قبل از خروج از بیمارستان یا مطب رادیولوژی که در آن عمل انجام شده است، باید دستورالعمل هایی در مورد کارهایی که بعد از FNA انجام دهید و چه کارهایی را نباید انجام دهید، به شما داده می شد. حتی اگر یک تکنسین سیتولوژی یا پاتولوژیست برای این روش حضور داشته باشد و نمونه ها را زیر میکروسکوپ بررسی کند، پاسخ نهایی در مورد چیستی ندول به طور کلی تا چند روز آماده نخواهد بود. یک گزارش کامل توسط پاتولوژیست برای پزشک شما ارسال می شود و او در مورد معنای آن با شما صحبت خواهد کرد.

 d/آمادگی سونو گرافی FNA تیروئید

آیا اثرات بعدی FNA تیروئید وجود دارد؟

درد، تورم و حتی کمی کبودی در جایی که سوزن وارد گردن شده است، طبیعی است. برای این کار می توان از داروهای مسکن ساده موجود در داروخانه مانند پانادول یا پانادئین استفاده کرد. پس از 48 ساعت درد و تورم باید کم شود.

مهم است که از فعالیت های شدید خودداری کنید، به ویژه فعالیت هایی که شامل خم شدن، زور زدن (مانند بلند کردن وزنه) یا کار روی سر (مانند شستشوی بیرون از خانه) است، زیرا همه این فعالیت ها می توانند احتمال خونریزی داخلی غده تیروئید را افزایش دهند.

تغییر در صدای شما، درد شدید، تورم گردن، یا مشکل در تنفس یا بلع بعد از FNA تیروئید طبیعی نیست. اگر هر یک از این موارد اتفاق افتاد، باید با بیمارستان یا مطب رادیولوژی محل انجام عمل تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید.

اگر بعد از عمل دچار مشکل در تنفس شدید، باید بلافاصله به نزدیکترین بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

 

FNA تیروئید چقدر طول می کشد؟

کل این عمل تقریباً نیم ساعت طول می کشد و ممکن است برای مدت کوتاهی پس از آن تحت نظر باشید.

 

خطرات FNA تیروئید چیست؟

FNA یک روش بسیار ایمن است و برای اکثر افراد بسیار کم خطر در نظر گرفته می شود، زیرا سوزنی که استفاده می شود بسیار کوچک است.

دو خطر نسبتاً رایج و چندین خطر نادر وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید. شایع ترین خطر، تشخیص نامشخص است، حتی پس از بررسی کامل نمونه بافت توسط پاتولوژیست این تا 20 درصد مواقع اتفاق می افتد.

دومین خطر شایع خونریزی در محل FNA است. این اتفاق تقریباً برای 1 نفر از هر 10 نفر رخ می دهد و به طور کلی باعث ایجاد درد موضعی، حساسیت و توده می شود. داروهای مسکن ساده به طور کلی برای کمک به درد کافی است و با تورم طی چند روز برطرف می شود. بهتر است از آسپرین برای تسکین درد خودداری کنید، مگر اینکه به دلایل دیگر روزانه از آن استفاده کنید. آسپرین لخته شدن خون را سخت تر می کند، بنابراین اگر بعد از FNA تیروئید نیاز به مصرف چیزی برای درد دارید، داروهای مسکن ساده بهتر است.

خونریزی شدید، به اندازه ای که باعث فشرده شدن راه هوایی و مشکلات تنفسی شود، بسیار نادر است (کمتر از 1 در 1000 نفر). اگر این اتفاق افتاد باید فوراً به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید و گاهی اوقات برای جلوگیری از خونریزی نیاز به جراحی است، اما این نیز بسیار نادر است.

 

عوارض نادرتر بعد از FNA تیروئید عبارتند از:

تورم عمومی تیروئید یا ناحیه گردن که دردناک نیست و مرتبط با خونریزی نیست.

تغییر صدا (گرفتگی صدا). این می تواند نتیجه آسیب موقت یکی از اعصاب نزدیک تیروئید باشد. معمولاً طی هفته‌ها تا چند ماه پس از بهبودی عصب از بین می‌رود.

مشکل در بلع.

افزایش موقت غیر طبیعی عملکرد تیروئید. تصور می شود که این نتیجه تحریک ترشح هورمون های تیروئید توسط FNA باشد. بسیار نادر است، اما می تواند باعث تعریق بیش از حد یا نبض "تند" یا "تپش قلب" قفسه سینه شود.

اگر هر یک از این موارد برای شما اتفاق افتاد، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

مزایای FNA تیروئید چیست؟

FNA یک روش کم خطر است که می تواند در یک فرد سالم در مدت زمان کوتاهی انجام شود. در بیشتر موارد می توانید در عرض یک ساعت پس از انجام عمل به فعالیت های عادی خود بازگردید، مشروط بر اینکه این فعالیت ها سنگین نباشند. در بیشتر موارد، FNA به پزشک شما می گوید که آیا ندول سرطانی است یا خیر، اما گاهی اوقات دو روش FNA برای تصمیم گیری نهایی لازم است.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT