• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ترشح پستان|ترشح سینه|علت ترشحات سینه در جوانان|ترشح مایع شفاف از سینه


ترشح پستان

ترشحات پستان بخشی از عملکرد سینه در دوران بارداری یا شیردهی است. همچنین ممکن است با تغییرات هورمونی قاعدگی و تغییرات فیبروکیستیک همراه باشد. ترشحات شیری رنگ پس از شیردهی معمولاً روی هر دو سینه تأثیر می گذارد و می تواند تا دو یا سه سال پس از قطع شیردهی ادامه یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون انجام سونوگرافی یا ماموگرافی در مرکز سونوگرافی الوند و نوبت گیری با ما تماس بگیرید

پاپیلوما یک تومور غیرسرطانی (خوش خیم) است که می تواند با ترشحات خونی همراه باشد. ترشحات مرتبط با پاپیلوما اغلب به صورت خود به خود رخ می دهد و یک مجرا را درگیر می کند. اگرچه ترشحات خونی ممکن است به خودی خود برطرف شود، پزشک شما احتمالاً ماموگرافی تشخیصی و سونوگرافی پستان را توصیه می کند تا ببیند چه چیزی باعث ترشح می شود. همچنین ممکن است برای تایید پاپیلوم بودن یا رد سرطان به بیوپسی نیاز داشته باشید. اگر بیوپسی وجود پاپیلوما را تایید کرد، پزشک شما را به یک جراح ارجاع می دهد تا در مورد گزینه های درمانی صحبت کند.

chest/ترشح پستان

اغلب ترشحات نوک سینه از یک بیماری خوش خیم ناشی می شود. با این حال، سرطان سینه یک احتمال است، به خصوص اگر:

توده ای در سینه وجود داشته باشد
فقط یک سینه تحت تأثیر قرار می گیرد
ترشحات حاوی خون یا شفاف هستند
ترشحات خود به خود و مداوم است
این ترشحات تنها یک مجرا را تحت تأثیر قرار می دهد

همچنین بخوانید:  مرکز سونوگرافی سینه

علل احتمالی ترشح از نوک پستان عبارتند از:

آبسه
قرص های ضد بارداری
سرطان پستان
عفونت سینه
کارسینوم مجرای درجا (DCIS)
اختلالات غدد درون ریز
تحریک بیش از حد سینه
سینه های فیبروکیستیک (بافت سینه توده یا طناب مانند)
گالاکتوره
آسیب یا ضربه به سینه
پاپیلوم داخل مجاری (رشد خوش خیم زگیل مانند در مجرای شیر)
اکتازی مجرای پستانی
مصرف دارو
تغییرات هورمونی چرخه قاعدگی
بیماری پاژه پستان
ماستیت پری مجاری
بارداری و شیردهی
پرولاکتینوما

علل نشان داده شده در اینجا معمولاً با این علامت همراه است. برای تشخیص دقیق با پزشک یا سایر متخصصین مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.
برای زنانی که شیر نمی دهند، مشاهده ترشحات نوک سینه می تواند نگران کننده باشد. اما اگر متوجه ترشح از نوک پستان خود شدید، دلیلی برای وحشت وجود ندارد. در حالی که ترشح از نوک پستان می تواند جدی باشد، در بیشتر موارد، یا طبیعی است یا به دلیل یک بیماری جزئی.

chest/ترشح پستان

با این حال، اگر شیر نمی‌دهید، هر زمان که متوجه ترشحات پستان شدید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. بر اساس علائم شما و نتایج آزمایش‌های تشخیصی، پزشک بهترین روش درمانی را انتخاب می‌کند.


ترشحات غیر طبیعی از نوک پستان چیست؟

ترشح خونی از نوک پستان هرگز طبیعی نیست. سایر علائم ناهنجاری عبارتند از: ترشح از نوک پستان تنها از یک سینه و ترشحاتی که به طور خود به خود بدون هیچ گونه لمس، تحریک یا تحریک سینه شما ایجاد می شود.

رنگ معمولاً برای تشخیص طبیعی یا غیر طبیعی بودن ترشح مفید نیست. ترشحات غیرطبیعی و طبیعی نوک سینه می تواند شفاف، زرد، سفید یا سبز باشد.

ترشحات نرمال نوک سینه بیشتر در هر دو نوک پستان اتفاق می افتد و اغلب زمانی که نوک سینه ها فشرده ترشح می شود. برخی از زنان که نگران ترشحات سینه هستند ممکن است باعث بدتر شدن آن شوند. آنها این کار را با فشار دادن مکرر نوک سینه های خود برای بررسی ترشحات نوک سینه انجام می دهند. در این موارد، تنها گذاشتن نوک سینه ها برای مدتی ممکن است به بهبود وضعیت کمک کند.

بر اساس ارزیابی پزشکی شما، پزشک تعیین می کند که ترشحات نوک سینه شما طبیعی (فیزیولوژیک) یا غیر طبیعی (پاتولوژیک) است. حتی اگر پزشک تشخیص دهد که ترشحات سینه شما غیرطبیعی است، به خاطر داشته باشید که بیشتر شرایط پاتولوژیک که باعث ترشح از نوک پستان می شوند جدی نیستند و به راحتی قابل درمان هستند.
چه چیزی ممکن است باعث ترشح طبیعی نوک پستان شود؟

برخی از دلایل ترشح طبیعی نوک پستان عبارتند از:

بارداری: در مراحل اولیه بارداری، برخی از زنان متوجه ترشحات واضح سینه می شوند که از نوک سینه هایشان می آید. در مراحل بعدی بارداری، این ترشحات ممکن است ظاهری آبکی و شیری به خود بگیرد.
قطع شیردهی: حتی پس از اینکه شیر دادن به کودک خود را متوقف کردید، ممکن است متوجه شوید که ترشحات شیر مانند سینه برای مدتی باقی می ماند.
تحریک: نوک سینه ها ممکن است هنگام تحریک یا فشار دادن مایع ترشح کنند. ترشحات طبیعی از نوک پستان ممکن است زمانی نیز رخ دهد که نوک پستان‌ها به‌طور مکرر توسط سوتین یا در حین ورزش‌های شدید بدنی، مانند دویدن، پاره می‌شوند.

چه چیزی باعث ترشح غیر طبیعی نوک سینه می شود و آیا می تواند غیر سرطانی باشد؟

تعدادی از شرایط غیر سرطانی می توانند باعث ترشح از نوک پستان شوند.

اگر ارزیابی اولیه پزشکی شما نشان دهد که ترشح غیرطبیعی است، ممکن است پزشک آزمایش‌های بیشتری را درخواست کند. آزمایش‌ها به تعیین شرایط زمینه‌ای که باعث ایجاد مشکل شده کمک می‌کند و ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ترشحات
آزمایشات خون
ماموگرافی و/یا سونوگرافی یک یا هر دو سینه
اسکن مغز
برداشتن جراحی و تجزیه و تحلیل یک یا چند مجرا در نوک پستان شما

chest/ترشح پستان

همچنین بخوانید: فیبرواسکن کبد

علل احتمالی ترشحات غیر طبیعی عبارتند از:

تغییرات فیبروکیستیک سینه فیبروکیستیک به وجود یا ایجاد بافت فیبری و کیست اشاره دارد. تغییرات فیبروکیستیک در سینه ها ممکن است باعث ایجاد توده یا ضخیم شدن بافت سینه شود. با این حال، آنها وجود سرطان را نشان نمی دهند. تغییرات فیبروکیستیک پستان علاوه بر ایجاد درد و خارش، گاهی اوقات می‌تواند باعث ترشح ترشحات شفاف، سفید، زرد یا سبز از نوک پستان شود.
گالاکتوره. ممکن است ترسناک به نظر برسد. اما گالاکتوره به سادگی وضعیتی را توصیف می کند که در آن سینه یک زن شیر یا ترشحات شیری رنگ از نوک پستان ترشح می کند، حتی اگر آنها شیر نمی دهند. گالاکتوره یک بیماری نیست و علل احتمالی زیادی دارد. این شامل:
تومورهای غده هیپوفیز
برخی داروها، از جمله برخی هورمون ها و داروهای روانگردان
برخی از گیاهان، مانند بادیان و رازیانه
کم کاری تیروئید
مواد مخدر غیرقانونی از جمله ماری جوانا
عفونت ترشحات نوک سینه حاوی چرک ممکن است نشان دهنده عفونت در سینه شما باشد. این بیماری به عنوان ماستیت نیز شناخته می شود. ماستیت معمولا در زنان شیرده دیده می شود. اما می تواند در زنانی که شیرده نیستند ایجاد شود. اگر در سینه‌تان عفونت یا آبسه دارید، ممکن است متوجه شوید که سینه‌تان زخم، قرمز یا در لمس گرم است.
اکتازی مجرای پستانی. این دومین علت شایع ترشح غیر طبیعی از نوک پستان است. معمولاً در زنانی که به یائسگی نزدیک می شوند دیده می شود. این وضعیت منجر به التهاب و انسداد احتمالی مجاری واقع در زیر نوک پستان می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است عفونت ایجاد شود که منجر به ترشح غلیظ و سبز رنگ از نوک پستان می شود.
پاپیلوم داخل مجاری. اینها رشد غیر سرطانی در مجاری سینه هستند. آنها شایع ترین دلیلی هستند که زنان ترشحات غیر طبیعی نوک سینه را تجربه می کنند. هنگامی که آنها ملتهب می شوند، پاپیلوم های داخل مجاری ممکن است منجر به ترشحات نوک سینه شوند که حاوی خون یا بافت چسبنده هستند.

همچنین بخوانید: سونوگرافی خانم

ارتباط ترشحات نوک سینه و سرطان سینه چیست؟

بیشتر ترشحات نوک سینه یا طبیعی است یا ناشی از یک بیماری خوش خیم است. با این حال، مواردی وجود دارد که ترشحات از پستان ممکن است نشانه برخی از انواع سرطان سینه باشد. اگر ترشحات نوک سینه شما همراه با توده یا توده در سینه باشد یا اگر ماموگرافی غیرطبیعی داشته باشید، این احتمال بیشتر است.

یکی از انواع سرطان سینه که ممکن است باعث ترشح سینه شود، کارسینوم داخل مجاری است. این سرطان در مجاری پستان واقع در زیر نوک سینه ایجاد می شود.

یکی دیگر از انواع نادر سرطان سینه که ممکن است منجر به ترشح از نوک پستان شود، بیماری پاژه است. این وضعیت در مجاری سینه ایجاد می شود و سپس به سمت نوک پستان حرکت می کند. ممکن است باعث خونریزی یا ترشح از نوک پستان و هاله اطراف آن شود. بیماری پاژه معمولاً با شکل دیگری از سرطان سینه رخ می دهد.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT