• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ترشح پستان|ترشح سینه|علت ترشحات سینه در جوانان |ترشح مایع شفاف از سینه


ترشح پستان ؛ ترشحات پستان بخشی از عملکرد سینه در دوران بارداری یا شیردهی است. همچنین ممکن است با تغییرات هورمونی قاعدگی و تغییرات فیبروکیستیک همراه باشد. ترشحات شیری رنگ پس از شیردهی معمولاً روی هر دو سینه تأثیر می گذارد و می تواند تا دو یا سه سال پس از قطع شیردهی ادامه یابد.

پاپیلوما یک تومور غیرسرطانی (خوش خیم) است که می تواند با ترشحات خونی همراه باشد. ترشحات مرتبط با پاپیلوما اغلب به صورت خود به خود رخ می دهد و یک مجرا را درگیر می کند. اگرچه ترشحات خونی ممکن است به خودی خود برطرف شود، پزشک شما احتمالاً ماموگرافی تشخیصی و سونوگرافی پستان را توصیه می کند تا ببیند چه چیزی باعث ترشح می شود. همچنین ممکن است برای تایید پاپیلوم بودن یا رد سرطان به بیوپسی نیاز داشته باشید. اگر بیوپسی وجود پاپیلوما را تایید کرد، پزشک شما را به یک جراح ارجاع می دهد تا در مورد گزینه های درمانی صحبت کند.

chest/ترشح پستان

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

اغلب ترشحات نوک سینه از یک بیماری خوش خیم ناشی می شود. با این حال، سرطان سینه یک احتمال است، به خصوص اگر:

توده ای در سینه وجود داشته باشد
فقط یک سینه تحت تأثیر قرار می گیرد
ترشحات حاوی خون یا شفاف هستند
ترشحات خود به خود و مداوم است
این ترشحات تنها یک مجرا را تحت تأثیر قرار می دهد

مقالات پیشنهادی :

مرکز سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

بیوپسی سینه

علل احتمالی ترشح از نوک پستان عبارتند از:

آبسه
قرص های ضد بارداری
سرطان پستان
عفونت سینه
کارسینوم مجرای درجا (DCIS)
اختلالات غدد درون ریز
تحریک بیش از حد سینه
سینه های فیبروکیستیک (بافت سینه توده یا طناب مانند)
گالاکتوره
آسیب یا ضربه به سینه
پاپیلوم داخل مجاری (رشد خوش خیم زگیل مانند در مجرای شیر)
اکتازی مجرای پستانی
مصرف دارو
تغییرات هورمونی چرخه قاعدگی
بیماری پاژه پستان
ماستیت پری مجاری
بارداری و شیردهی
پرولاکتینوما

علل نشان داده شده در اینجا معمولاً با این علامت همراه است. برای تشخیص دقیق با پزشک یا سایر متخصصین مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.
برای زنانی که شیر نمی دهند، مشاهده ترشحات نوک سینه می تواند نگران کننده باشد. اما اگر متوجه ترشح از نوک پستان خود شدید، دلیلی برای وحشت وجود ندارد. در حالی که ترشح از نوک پستان می تواند جدی باشد، در بیشتر موارد، یا طبیعی است یا به دلیل یک بیماری جزئی.

chest/ترشح پستان

با این حال، اگر شیر نمی‌دهید، هر زمان که متوجه ترشحات پستان شدید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. بر اساس علائم شما و نتایج آزمایش‌های تشخیصی، پزشک بهترین روش درمانی را انتخاب می‌کند.


ترشحات غیر طبیعی از نوک پستان چیست؟

ترشح خونی از نوک پستان هرگز طبیعی نیست. سایر علائم ناهنجاری عبارتند از: ترشح از نوک پستان تنها از یک سینه و ترشحاتی که به طور خود به خود بدون هیچ گونه لمس، تحریک یا تحریک سینه شما ایجاد می شود.

رنگ معمولاً برای تشخیص طبیعی یا غیر طبیعی بودن ترشح مفید نیست. ترشحات غیرطبیعی و طبیعی نوک سینه می تواند شفاف، زرد، سفید یا سبز باشد.

ترشحات نرمال نوک سینه بیشتر در هر دو نوک پستان اتفاق می افتد و اغلب زمانی که نوک سینه ها فشرده ترشح می شود. برخی از زنان که نگران ترشحات سینه هستند ممکن است باعث بدتر شدن آن شوند. آنها این کار را با فشار دادن مکرر نوک سینه های خود برای بررسی ترشحات نوک سینه انجام می دهند. در این موارد، تنها گذاشتن نوک سینه ها برای مدتی ممکن است به بهبود وضعیت کمک کند.

بر اساس ارزیابی پزشکی شما، پزشک تعیین می کند که ترشحات نوک سینه شما طبیعی (فیزیولوژیک) یا غیر طبیعی (پاتولوژیک) است. حتی اگر پزشک تشخیص دهد که ترشحات سینه شما غیرطبیعی است، به خاطر داشته باشید که بیشتر شرایط پاتولوژیک که باعث ترشح از نوک پستان می شوند جدی نیستند و به راحتی قابل درمان هستند.
چه چیزی ممکن است باعث ترشح طبیعی نوک پستان شود؟

برخی از دلایل ترشح طبیعی نوک پستان عبارتند از:

بارداری: در مراحل اولیه بارداری، برخی از زنان متوجه ترشحات واضح سینه می شوند که از نوک سینه هایشان می آید. در مراحل بعدی بارداری، این ترشحات ممکن است ظاهری آبکی و شیری به خود بگیرد.
قطع شیردهی: حتی پس از اینکه شیر دادن به کودک خود را متوقف کردید، ممکن است متوجه شوید که ترشحات شیر مانند سینه برای مدتی باقی می ماند.
تحریک: نوک سینه ها ممکن است هنگام تحریک یا فشار دادن مایع ترشح کنند. ترشحات طبیعی از نوک پستان ممکن است زمانی نیز رخ دهد که نوک پستان‌ها به‌طور مکرر توسط سوتین یا در حین ورزش‌های شدید بدنی، مانند دویدن، پاره می‌شوند.

چه چیزی باعث ترشح غیر طبیعی نوک سینه می شود و آیا می تواند غیر سرطانی باشد؟

تعدادی از شرایط غیر سرطانی می توانند باعث ترشح از نوک پستان شوند.

اگر ارزیابی اولیه پزشکی شما نشان دهد که ترشح غیرطبیعی است، ممکن است پزشک آزمایش‌های بیشتری را درخواست کند. آزمایش‌ها به تعیین شرایط زمینه‌ای که باعث ایجاد مشکل شده کمک می‌کند و ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ترشحات
آزمایشات خون
ماموگرافی و/یا سونوگرافی یک یا هر دو سینه
اسکن مغز
برداشتن جراحی و تجزیه و تحلیل یک یا چند مجرا در نوک پستان شما

chest/ترشح پستان

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن کبد

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی شبانه روزی

علل احتمالی ترشحات غیر طبیعی عبارتند از:

تغییرات فیبروکیستیک سینه فیبروکیستیک به وجود یا ایجاد بافت فیبری و کیست اشاره دارد. تغییرات فیبروکیستیک در سینه ها ممکن است باعث ایجاد توده یا ضخیم شدن بافت سینه شود. با این حال، آنها وجود سرطان را نشان نمی دهند. تغییرات فیبروکیستیک پستان علاوه بر ایجاد درد و خارش، گاهی اوقات می‌تواند باعث ترشح ترشحات شفاف، سفید، زرد یا سبز از نوک پستان شود.
گالاکتوره. ممکن است ترسناک به نظر برسد. اما گالاکتوره به سادگی وضعیتی را توصیف می کند که در آن سینه یک زن شیر یا ترشحات شیری رنگ از نوک پستان ترشح می کند، حتی اگر آنها شیر نمی دهند. گالاکتوره یک بیماری نیست و علل احتمالی زیادی دارد. این شامل:
تومورهای غده هیپوفیز
برخی داروها، از جمله برخی هورمون ها و داروهای روانگردان
برخی از گیاهان، مانند بادیان و رازیانه
کم کاری تیروئید
مواد مخدر غیرقانونی از جمله ماری جوانا
عفونت ترشحات نوک سینه حاوی چرک ممکن است نشان دهنده عفونت در سینه شما باشد. این بیماری به عنوان ماستیت نیز شناخته می شود. ماستیت معمولا در زنان شیرده دیده می شود. اما می تواند در زنانی که شیرده نیستند ایجاد شود. اگر در سینه‌تان عفونت یا آبسه دارید، ممکن است متوجه شوید که سینه‌تان زخم، قرمز یا در لمس گرم است.
اکتازی مجرای پستانی. این دومین علت شایع ترشح غیر طبیعی از نوک پستان است. معمولاً در زنانی که به یائسگی نزدیک می شوند دیده می شود. این وضعیت منجر به التهاب و انسداد احتمالی مجاری واقع در زیر نوک پستان می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است عفونت ایجاد شود که منجر به ترشح غلیظ و سبز رنگ از نوک پستان می شود.
پاپیلوم داخل مجاری. اینها رشد غیر سرطانی در مجاری سینه هستند. آنها شایع ترین دلیلی هستند که زنان ترشحات غیر طبیعی نوک سینه را تجربه می کنند. هنگامی که آنها ملتهب می شوند، پاپیلوم های داخل مجاری ممکن است منجر به ترشحات نوک سینه شوند که حاوی خون یا بافت چسبنده هستند.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی کبد در تهران

فیبرواسکن کبد در تهران

ارتباط ترشحات نوک سینه و سرطان سینه چیست؟

بیشتر ترشحات نوک سینه یا طبیعی است یا ناشی از یک بیماری خوش خیم است. با این حال، مواردی وجود دارد که ترشحات از پستان ممکن است نشانه برخی از انواع سرطان سینه باشد. اگر ترشحات نوک سینه شما همراه با توده یا توده در سینه باشد یا اگر ماموگرافی غیرطبیعی داشته باشید، این احتمال بیشتر است.

یکی از انواع سرطان سینه که ممکن است باعث ترشح سینه شود، کارسینوم داخل مجاری است. این سرطان در مجاری پستان واقع در زیر نوک سینه ایجاد می شود.

یکی دیگر از انواع نادر سرطان سینه که ممکن است منجر به ترشح از نوک پستان شود، بیماری پاژه است. این وضعیت در مجاری سینه ایجاد می شود و سپس به سمت نوک پستان حرکت می کند. ممکن است باعث خونریزی یا ترشح از نوک پستان و هاله اطراف آن شود. بیماری پاژه معمولاً با شکل دیگری از سرطان سینه رخ می دهد.

ترشحات نوک پستان یک ناهنجاری رایج در زنان غیر باردار یا شیرده به خصوص قبل از یائسگی است. ترشح از نوک پستان حتی در زنان یائسه لزوما غیر طبیعی نیست، اما در مردان همیشه غیر طبیعی است. ترشحات خود به خودی یک طرفه از نوک پستان، صرف نظر از رنگ، غیر طبیعی در نظر گرفته می شود.

ترشحات نوک پستان می تواند سروز (زرد)، مخاطی (شفاف)، شیری رنگ، خونریزی دهنده (خونی)، چرکی، رنگی و غلیظ یا سروخونی (صورتی) باشد. این می تواند خود به خود یا پس از بیان نوک پستان رخ دهد.

 

پاتوفیزیولوژی ترشحات نوک سینه

ترشحات نوک پستان می تواند شامل شیر یا ترشحات ثانویه به دلایل مختلف باشد.

تولید شیر توسط زنی که باردار یا شیرده نیست (گالاکتوره) شامل سطح بالایی از پرولاکتین است که بافت غده سینه را تحریک می کند. با این حال، فقط برخی از بیمارانی که سطح پرولاکتین بالایی دارند به گالاکتوره مبتلا می شوند.

 

اتیولوژی ترشح از نوک پستان

در اغلب موارد، ترشح از نوک پستان یک علت خوش خیم دارد. سرطان ها (کارسینوم داخل مجاری یا کارسینوم مجرای مهاجم به عنوان یک قاعده) علت در کمتر از 10٪ موارد است. موارد دیگر ناشی از ناهنجاری های خوش خیم مجرای (مانند پاپیلوم داخل مجاری، اکتازی galactophoric، دیستروفی فیبروکیستیک)، اختلالات غدد درون ریز (مانند تومور هیپوفیز)، اختلالات کبدی، آبسه ها یا عفونت های سینه، یا استفاده از برخی داروها است. از میان این علل، پاپیلوم داخل مجاری احتمالاً شایع ترین است. همچنین شایع ترین علت ترشح خونی از نوک پستان بدون توده سینه است.

 

ارزیابی ترشحات نوک سینه

شرح حال

سابقه بیماری فعلی باید در نظر گرفته شود:

 

 • جریان جریان یک طرفه است یا دو طرفه؟
 • رنگش چیه و خونی هست؟
 • چقدر طول می کشد؟
 • آیا خود به خودی است یا فقط در صورت تحریک نوک پستان رخ می دهد؟
 • آیا توده یا درد سینه وجود دارد؟

 

بررسی سیستم‌ها باید به دنبال علائمی باشد که دلیل احتمالی را نشان می‌دهند، از جمله:

 

 • تب: ورم پستان یا آبسه سینه
 • عدم تحمل سرما، یبوست یا افزایش وزن: کم کاری تیروئید
 • آمنوره، ناباروری، سردرد یا اختلالات بینایی: تومور هیپوفیز
 • آسیت یا یرقان: اختلالات کبدی

 

ماستیت غیر شیردهی می تواند ورم پستان پری داکتال، ماستیت گرانولوماتوز ایدیوپاتیک یا ورم پستان سلی باشد.

سابقه پزشکی باید شامل علل احتمالی هیپرپرولاکتینمی، از جمله نارسایی مزمن کلیه، بارداری، بیماری کبد و دیستیروئیدیسم، و همچنین سابقه ناباروری، فشار خون بالا، افسردگی، شیردهی، بی نظمی قاعدگی و سرطان باشد. پزشکان باید به طور خاص به دنبال داروهایی باشند که می‌توانند باعث ترشح پرولاکتین شوند، مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، داروهای ضد فشار خون (مانند متیل دوپا، رزرپین، وراپامیل)، مسدودکننده‌های H2 (مانند سایمتیدین، رانیتیدین)، مواد افیونی، و مهارکننده‌های دوپامین D2 (مثلاً بسیاری از داروها). داروهای تغییر دهنده، از جمله فنوتیازین ها و ضد افسردگی های سه حلقه ای).

 

k/ترشح پستان

معاینهی جسمی

معاینه بالینی بر معاینه پستان متمرکز است. در بیماران مرد، ژنیکوماستی، در صورت وجود، مشخص می شود. سینه ها برای ارزیابی تقارن آنها، بررسی چین و چروک های پوستی، اریتم، تورم، تغییر رنگ نوک پستان یا پوست، پوسته پوسته شدن، زخم یا پس گرفتن نوک پستان بررسی می شوند. سینه ها در جستجوی توده های سینه یا لنفادنوپاتی زیر بغل یا فوق ترقوه لمس می شوند. در غیاب ترشحات خود به خود، ناحیه نوک پستان به طور معمول لمس می شود تا ترشحات تحریک شود و هر قسمت مرتبط با ترشح شناسایی شود.

نور روشن و ذره بین می تواند به ارزیابی اینکه ترشحات نوک سینه تک منفذ است یا چند منفذی کمک می کند.

علائم هشدار دهنده

برخی از علائم نگران کننده هستند:

 

 • توده قابل لمس پستان یا تغییرات پوستی
 • ترشحات خونی
 • جریان یک طرفه
 • جریان خود به خود
 • سن ≥ 40 سال
 • جنس مرد
 • تفسیر علائم

 

در صورت وجود جریان توده ای و مثبت گوایاک، حتی اگر دو طرفه باشد، سرطان باید در نظر گرفته شود.

جریان دو طرفه ویا چند مجاری است و گایاک منفی نشان دهنده یک علت غدد درون ریز است.

وجود هر یک از موارد زیر مستلزم پیگیری توسط جراح با تجربه در اختلالات پستان است:

 

 • یک توده سینه
 • ترشح خونی یا گایاک مثبت
 • جریان یک طرفه خود به خود
 • سابقه ناهنجاری در ماموگرافی یا سونوگرافی پستان

 

تست های اضافی

در صورت مشکوک بودن به علت غدد درون ریز، بررسی های زیر باید انجام شود:

 

 • سطح پرولاکتین
 • سطوح TSH

اگر ترشحات گایاک مثبت باشد، آزمایشات زیر باید انجام شود:

 

 • سیتولوژی

در صورت وجود توده سینه قابل لمس، کار ممکن است شامل معاینات زیر باشد

 

 • سونوگرافی، آسپیراسیون کیست یا ماموگرافی

اگر توده ای وجود نداشته باشد اما مشکوک به سرطان باشد یا سایر آزمایشات بی نتیجه باشند، موارد زیر انجام می شود:

 

 • ماموگرافی

اگر نتایج تصویربرداری یا سیتولوژی (آسپیراسیون کیست) غیر طبیعی باشد، بیوپسی سینه با هدایت تصویر انجام می شود.

اگر ماموگرافی و سونوگرافی منبعی را مشخص نکرد و ترشحات خود به خود و از یک مجرا یا سینه منفرد باشد، کار باید شامل

داکتوگرافی (تصویربرداری کنتراست از مجرای شیر) یا بیوپسی پستان با هدایت تصویر

درمان ترشحات نوک سینه

درمان ترشح از نوک پستان به علت آن بستگی دارد. اگر تصویربرداری ضایعه ای را شناسایی کند، بیوپسی سوزنی انجام می شود.

سرطان سینه به طور مناسب درمان می شود.

پاپیلوم های داخل مجاری که شایع ترین علت ترشح خونی از نوک پستان هستند، معمولاً پس از تشخیص با بیوپسی سوزنی برداشته می شوند. این روش ترشحات نوک سینه را درمان می کند و احتمال کمی سرطان را از بین می برد. استثناها پاپیلوم های میکروسکوپی هستند که به طور اتفاقی در طی بیوپسی کلسیفیکاسیون ها کشف می شوند.

هایپرپرولاکتینمی با دارو یا برداشتن تومور هیپوفیز با جراحی درمان می شود. اختلالات کبدی با توجه به اختلال خاص درمان می شوند.

 d/ترشح پستان

این موارد را جدی بگیرید:

 • ترشح پستان اغلب خوش خیم است.
 • ترشحات دو طرفه، چند منفذی و مثبت گوایاک معمولاً خوش خیم و با منشاء غدد درون ریز است.
 • ترشحات خودبخودی و یک طرفه نیاز به آزمایش تشخیصی دارد. این نوع ترشحات ممکن است به دلیل سرطان باشد، به خصوص اگر خونی (یا گوایاک مثبت) باشد.
 • وجود توده پستان، ترشحات خونی (یا گایاک مثبت) یا سابقه ماموگرافی یا سونوگرافی غیرطبیعی، لازم است با یک جراح متخصص در آسیب شناسی پستان پیگیری شود.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی واژینال

اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

الاستوگرافی چیست و چرا انجام می شود؟

ترشح از نوک پستان چیست؟

ترشح از نوک پستان، ترشح مایع از نوک پستان است. ترشح از نوک پستان به تنهایی (بدون ایجاد توده یا سایر تغییرات نوک سینه) یک علامت بسیار غیر معمول سرطان سینه است. معمولاً 15 تا 20 مجرای شیر روی هر نوک پستان باز می شود. ترشح می تواند از یک یا تعدادی از این مجراها باشد.

 

ترشحات نوک پستان چه ویژگی هایی دارد؟

ترشح از نوک پستان ممکن است به شرح زیر باشد:

خودبخودی (نشت مایع از سینه بدون فشار دادن نوک پستان یا فشار بر سینه)؛ یا

در مورد بیان (مایع فقط زمانی از نوک پستان خارج می شود که نوک پستان فشرده شود یا به سینه فشار وارد شود).

سوالات دیگری که می توان برای توصیف ترشحات نوک پستان استفاده کرد عبارتند از:

آیا از یک سینه (یک طرفه) می آید یا از هر دو سینه (دو طرفه) می آید؟

آیا از یک مجرای (یک سوراخ روی نوک پستان) می آید یا از یک مجرا؟

این چه رنگی است؟ مایع نوک پستان اغلب زرد، سبز یا شیری است. این معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. ترشحات آغشته به خون (قرمز روشن)، قهوه ای یا شفاف کریستالی می تواند مهم تر باشد. اگر تشخیص رنگ آن دشوار است، قرار دادن مقداری مایع روی دستمال سفید می تواند کمک کننده باشد.

 

ترشحات هورمونی طبیعی از نوک پستان

ترشح از نوک پستان بسیار رایج است. هنگامی که از تکنیک‌های خاص، ماساژ یا وسایلی مانند پمپ سینه استفاده می‌شود، می‌توان مایع را از نوک سینه‌های تقریباً 50 تا 70 درصد از زنان عادی دریافت کرد.

این ترشحات معمولاً زرد، شیری یا سبز رنگ است و خودبه خود ایجاد نمی شود و اغلب دیده می شود که از بیش از یک مجرا خارج می شود. ترشحات فیزیولوژیکی از نوک پستان جای نگرانی ندارد.

ترشحات شیری نوک پستان (چه خود به خود یا در حال بیان) در دوران بارداری و شیردهی نیز طبیعی است (فیزیولوژیک).

 

دلیل های بسیاری برای ترشح از نوک پستان وجود دارند. مانند:

اکتازی مجرای

این یک بیماری غیر سرطانی (خوش خیم) است که در آن مجاری شیر در زیر نوک پستان بزرگ می شود و در دیواره مجاری التهاب ایجاد می شود. معمولا در زنان بعد از یائسگی رخ می دهد. ترشحات ناشی از اکتازی مجرای معمولاً از هر دو سینه (دوطرفه)، زرد، سبز یا قهوه ای و از بیش از یک مجرا خارج می شود. در بیشتر موارد، نیازی به درمان نیست. اگر ترشحات مزاحم باشد، مجاری پشت نوک پستان را می توان با جراحی خارج کرد.

 

پاپیلوم مجرای

پاپیلوم مجرای رشدی در مجرای شیر در سینه است که معمولاً نزدیک نوک پستان است. ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند، یا ممکن است باعث ترشح از نوک پستان شود که شفاف یا آغشته به خون باشد. معمولاً از یک مجرای منفرد و فقط از یک سینه (یک طرفه) می آید. به ندرت، پاپیلوم های مجرای می تواند با سرطان سینه مرتبط باشد و تشخیص با اطمینان در نمونه برداری سوزنی دشوار است، بنابراین معمولاً با جراحی برداشته می شوند.

 

اگزمای نوک پستان

اگزما یا درماتیت که پوست نوک پستان را تحت تاثیر قرار می دهد، به خصوص اگر عفونی شود، می تواند باعث ترشحات پوسته پوسته و گریان از نوک پستان شود. درمان مانند اگزما در سایر نقاط بدن است. با کرم های مبتنی بر کورتیزون درمان خط اول اصلی است.

 d/ترشح پستان

سرطان پستان

سرطان سینه یک علت غیر معمول ترشحات نوک سینه است. کمتر از 5 درصد از زنان مبتلا به سرطان سینه دارای ترشحات نوک سینه هستند و بیشتر این زنان علائم دیگری مانند توده یا نوک پستان تازه معکوس شده و همچنین ترشح از نوک پستان دارند.

 

بیماری پاژه نوک پستان

بیماری پاژه نوع خاصی از سرطان سینه است که نوک سینه را درگیر می کند. بیماری پاژه به طور معمول باعث ایجاد زخم و فرسایش پوست نوک پستان می شود و ممکن است با ترشحات خونی از نوک پستان همراه باشد.

 

علل هورمونی

این می تواند ناشی از بیماری های غددی در سایر نقاط بدن باشد که ترشح هورمون را کنترل می کنند، مانند غده هیپوفیز و تیروئید.

 

داروها

سطوح بالای غیر طبیعی پرولاکتین نیز می تواند توسط برخی داروها ایجاد شود. اینها شامل داروهای ضد بارداری خوراکی، درمان جایگزینی هورمونی و داروهایی است که برای درمان تهوع، افسردگی و اختلالات روانپزشکی استفاده می شود. داروهایی مانند کوکائین و محرک ها نیز می توانند باعث افزایش سطح پرولاکتین شوند. همچنین پس از شیردهی ترشح طولانی مدت از نوک پستان شایع است.

 

در رابطه با دیگر انواع ترشحات نوک پستان

اما ترشحاتی که فقط در صورت فشرده شدن نوک پستان و سینه ایجاد می‌شود، ممکن است دلیلی برای نگرانی نباشد. خطر ابتلا به سرطان زمانی که ترشح از نوک پستان تنها علامت آن باشد، نسبتاً کم است.

یک توده همراه با ترشح، نگرانی اصلی ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما خواهد بود. اما به خاطر داشته باشید که زنان شیرده ممکن است یک توده در زیر هاله چشمی و ترشح داشته باشند. این می تواند ناشی از ورم پستان شیردهی باشد که با عفونت پر از چرک (آبسه) رخ می دهد.

ترشحات از نوک پستان برای بسیاری از زنان می تواند یک نشانه نگران کننده باشد. اگرچه این می تواند یکی از علائم اولیه سرطان سینه باشد، اما بیشتر موارد به دلیل شرایط خوش خیم است. بسیار مهم است که بین ترشحات خوش خیم و بدخیم تمایز قائل شوید تا از هرگونه تشخیص اشتباه یا تفسیر نادرست علائم جلوگیری شود. در اینجا چند دستورالعمل برای کمک به درک ترشح نوک پستان آورده شده است:

 

انواع ترشحات نوک سینه

ترشحات خودبخودی: ترشحاتی که بدون فشار دادن خارج می شود تنها نوع ترشح نگران کننده است. اگر ترشح فقط با فشردن رخ دهد، معمولاً نگران کننده نیست.

رنگ: ترشحات نگران کننده معمولاً خونی یا شفاف هستند. ترشحات سبز، شیری یا رنگ های دیگر تقریباً همیشه نگران کننده نیستند. با این حال، اگر ترشحات شیری رنگ زیادی دارید و شیر نمی دهید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

مجاری چندگانه منفرد: اگر ترشحات به طور مداوم از یک نقطه از نوک پستان خارج شود، نگرانی بیشتری دارد. با این حال، اگر زنی سینه خود را فشار دهد و ترشحات را از نقاط متعدد روی نوک پستان مشاهده کند، می توان به او اطمینان داد که ترشحات معمولاً جای نگرانی ندارد.

 

چگونه به مشکل ترشح نوک پستان می پردازیم

ما با یک شرح حال کامل و معاینه فیزیکی، از جمله یک ماموگرافی به روز شروع می کنیم. اگر معاینه و ماموگرافی اخیر منفی باشد و ترشحات غیر خودبخودی باشد، به بیمار اطمینان می دهیم و توصیه می کنیم سوتین و لباس شب خود را برای لکه بینی معاینه کند. اگر لکه بینی مشاهده شد، باید برای ارزیابی مجدد مراجعه کند. اگر لکه بینی مشاهده نشد، توصیه می کنیم پیگیری معمول را انجام دهید.

 

مقالات پیشنهادی : 

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

داکتوگرام

اگر ترشحات خودبخودی باشد و از یک مجرا منشا می گیرد، داکتوگرام را انجام می دهیم، روشی که در آن ماده حاجب با بی حسی موضعی داخل مجرا گذاشته می شود و عکسبرداری  توسط اشعه ایکس انجام داده می شود. اگر ناهنجاری تشخیص داده شود، بیمار مستقیماً برای برداشتن مجرای غیرطبیعی به اتاق عمل برده می شود.

اگر داکتوگرام طبیعی است و مشکل فنی وجود ندارد، به بیمار توصیه می کنیم که ترشحات را کنترل کند. در صورت تداوم ترشح، داکتوگرام را تکرار می کنیم. اگر پس از داکتوگرام‌های مکرر علت ترشح هنوز مشخص نیست، معمولاً اقدام به اکتشاف جراحی مجرا می‌کنیم.

رویکرد ما در صدها بیمار مبتلا به ترشحات خودبخودی از نوک پستان تک مجرای استفاده شده است و به طور مداوم نتایج عالی ایجاد کرده است. در 90 درصد موارد بیوپسی خوش خیم است و پس از برداشتن مجرای غیرطبیعی ترشحات قطع می شود. اکثر سرطان هایی که با این روش شناسایی می شوند، سرطان های اولیه با پیش آگهی خوب هستند.

 f/ترشح پستان

داکتوسکوپی

داکتوسکوپی یک فناوری جدیدتر است که امکان تجسم مستقیم مجاری پستان را فراهم می کند و می تواند در مطب انجام شود. نقش آن در تشخیص و مدیریت هنوز در حال تعریف است.

 

شستشوی مجرای

لاواژ مجرای روش نسبتا جدیدی است که نمونه بزرگی از سلول‌های شسته شده از مجاری را ارزیابی می‌کند. با این حال، ما دریافتیم که سود محدود هزینه را توجیه نمی کند.

توجه به این نکته ضروری است که ترشحات نوک پستان می تواند به دلیل طیف گسترده ای از شرایط ایجاد شود و سرطان سینه تنها یکی از آنهاست. با ارزیابی و مدیریت مناسب، اکثریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به ترشح از نوک پستان می توانند با موفقیت درمان شوند.

 

ترشحات نوک پستان چگونه درمان می شود؟

ترشحات نوک سینه که به عنوان "ترشح فیزیولوژیک" تشخیص داده می شود نیازی به درمان ندارد. مهم است که از بیان یا فشردن نوک پستان و سینه خودداری کنید، زیرا این امر باعث تولید مایع بیشتر می شود. مانند شیردهی، سینه برای جایگزینی مایع خارج شده مایع تولید می کند و تا زمانی که شما سینه می کنید ادامه خواهد داشت.

ترشح معمولاً با توقف بیان متوقف می شود. ترشحات از نوک پستان که خود به خود، خون آلود، مداوم و غیر مرتبط با بارداری یا شیردهی است باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. این بررسی شامل معاینه بالینی توسط پزشک و تصویربرداری از پستان با ماموگرافی و/یا سونوگرافی پستان خواهد بود. همچنین یک اشعه ایکس تخصصی به نام داکتوگرام وجود دارد. مقدار کمی رنگ به مجرای تخلیه روی نوک پستان تزریق می شود. این مجرا را مشخص می کند و به شناسایی رشد غیر طبیعی در پوشش مجرا کمک می کند. گاهی اوقات پزشک ممکن است نمونه‌ای از مایع تخلیه‌کننده را برای بررسی سلول‌ها در زیر میکروسکوپ بفرستد تا سلول‌های سرطانی را بررسی کند.

در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری در این آزمایشات، ممکن است بیوپسی توصیه شود. این ممکن است شامل یک آزمایش ساده مانند سوزن ظریف یا بیوپسی هسته باشد. گاهی اوقات این ناحیه باید توسط جراح برداشته شود، حتی اگر آزمایشات طبیعی باشد، زیرا تغییرات در مجاری نوک پستان ممکن است در ماموگرافی و سونوگرافی دشوار باشد. آیا به جراحی نیاز خواهم داشت؟ گاهی اوقات جراحی برای ترشح از نوک پستان ضروری است. این معمولاً برای مواردی است که به یک ناهنجاری قابل توجه مانند پاپیلوما یا سرطان سینه مشکوک است. معمولاً برای ترشحات خونی از نوک پستان نیز نیاز به جراحی است، حتی اگر آزمایشات هیچ گونه غیرطبیعی را نشان ندهند. در این مورد، برای کاوش مجاری زیر نوک پستان انجام می‌شود تا ناهنجاری‌های قابل توجهی که در آزمایش‌ها دیده نمی‌شوند را رد کند. جراحی همچنین ممکن است به عنوان روشی برای درمان ترشحات مزاحم ناشی از شرایطی مانند اکتازی مجرای انجام شود.

 

آیا به جراحی نیاز خواهم داشت؟

گاهی اوقات جراحی برای ترشح از نوک پستان ضروری است. این معمولاً برای مواردی است که به یک ناهنجاری قابل توجه مانند پاپیلوما یا سرطان سینه مشکوک است. معمولاً برای ترشحات خونی از نوک پستان نیز نیاز به جراحی است، حتی اگر آزمایشات هیچ گونه غیرطبیعی را نشان ندهند. در این مورد، برای کاوش مجاری زیر نوک پستان انجام می‌شود تا ناهنجاری‌های قابل توجهی که در آزمایش‌ها دیده نمی‌شوند را رد کند. جراحی همچنین ممکن است به عنوان روشی برای درمان ترشحات مزاحم ناشی از شرایطی مانند اکتازی مجرای انجام شود.

مقالات پیشنهادی : 

بخش تخصصی تصویربرداری جراحی و ارولوژی

بخش تخصصی بیوپسی

بخش تخصصی تصویر برداری اطفال و نوزادان

غربالگری سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه وضعیتی است که در آن سلول‌های غیرطبیعی در بافت پستان ظاهر می‌شوند، به طور غیرقابل کنترلی تکثیر می‌شوند، به نواحی اطراف حمله می‌کنند و متاستاز می‌دهند. سرطان سینه در مردان نیز ممکن است رخ دهد، اما بسیار نادر است. غربالگری سرطان پستان انجام برخی معاینات برای بررسی وجود سرطان سینه، قبل از اینکه سرطان پستان علائم و نشانه‌ها را نشان دهد، انجام می‌شود.

غربالگری سرطان سینه شامل مراحل مختلفی است و هر خانمی که برای غربالگری مراجعه می کند، پزشک به طور مفصل به او توصیه می کند که چه کاری انجام دهد، چه زمانی باید انجام دهد و فواید و فواید آن را توضیح می دهد. خطر در هنگام انجام غربالگری، به طوری که فردی که نیاز به غربالگری دارد، بتواند خودش تصمیم بگیرد که آیا با انجام آن موافقت کند یا خیر.

غربالگری سرطان سینه اقدامی برای پیشگیری از سرطان نیست، اما در تشخیص زودهنگام سرطان سینه بسیار مهم است، زمانی که درمان آسان است، نتایج بالا و پیش آگهی خوب به همراه دارد. اگر نتایج غربالگری سرطان پستان غیرطبیعی باشد، معاینه کننده توسط پزشک برای انجام آزمایشات سرطان پستان و تکنیک های تشخیصی برای تأیید تشخیص تعیین می شود.

 

کدام زنان باید از نظر سرطان سینه غربالگری شوند؟

گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ، سازمانی متشکل از پزشکان و آسیب شناسان است که روش های پیشگیری از بیماری را تحقیق می کنند. ناتوانی، و توصیه هایی برای پیشگیری یا تشخیص زودهنگام بیماری. این سازمان توصیه می کند که همه زنان بین 50 تا 74 سال و در معرض خطر متوسط سرطان سینه باید هر 2 سال یک بار ماموگرافی انجام دهند.

زنان بین 40 تا 49 سال باید در مورد زمان انجام ماموگرافی و مدت زمان انجام ماموگرافی با پزشک خود مشورت کنند و همچنین فواید و خطرات انجام ماموگرافی را بسنجید. غربالگری برای تصمیم گیری در مورد زمان شروع ماموگرافی قبل از 50 سالگی.

 s/ترشح پستان

غربالگری سرطان سینه شامل چه مواردی است؟

غربالگری سرطان پستان شامل تست ها و تکنیک های مختلفی است که شامل موارد زیر است:

ماموگرافی ماموگرافی در اصل انجام عکسبرداری با اشعه ایکس از پستان است. ماموگرافی بهترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه، قبل از اینکه سرطان علائم یا نشانه هایی را نشان دهد، برای درمان آسان تر و نتایج بهتر است.

ماموگرافی با فرکانس معقول پتانسیل کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان سینه را دارد و بهترین روش تشخیص سرطان سینه برای اکثر زنان است. با این حال، ماموگرافی بدون محدودیت نیست، برای زنانی که بافت سینه متراکم دارند، تشخیص سرطان در نتایج ماموگرافی دشوار خواهد بود.

 

عوامل متعددی بر توانایی ماموگرافی در تشخیص سرطان تأثیر می گذارد:

سن و وزن بیمار. اندازه تومور، نوع تومور. محل تشکیل تومور در پستان. حساسیت بافت سینه به هورمون ها ضخامت بافت سینه. زمان انجام ماموگرافی در دوره قاعدگی نتایج ماموگرافی با کیفیت توانایی پزشک در خواندن نتایج ماموگرافی. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی از پستان تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان با ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه در زنان پرخطر انجام می شود. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی از پستان در زنان در معرض خطر متوسط انجام نمی‌شود، زیرا نتایج ماموگرافی حتی در صورت عدم وجود سرطان می‌تواند غیرطبیعی به نظر برسد.

 

هیچ‌کس نمی‌تواند سینه‌های خود را بهتر از خودش بشناسد، بنابراین وقتی سینه‌ها از نظر ظاهری یا احساسی غیرطبیعی به نظر می‌رسند، مانند توده غیرطبیعی، درد یا تغییر اندازه، ... کاملاً قابل تشخیص است. هنگامی که ناهنجاری ظاهر شد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 

مزایا و خطرات غربالگری سرطان سینه

هر نوع غربالگری مزایا و خطرات خاصی دارد، غربالگری سرطان سینه نیز همینطور است و افرادی که می خواهند غربالگری شوند به طور کامل توسط پزشک مشورت می شوند تا بتوانند آگاهانه تصمیم بگیرند. انجام شده یا خیر. فواید غربالگری سرطان پستان به تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک می کند، در زمانی که درمان آسان و راحت است، به طوری که به راحتی می توان به نتایج بالا دست یافت و پیش آگهی خوبی به همراه داشت.

 

خطرات برخی از خطرات احتمالی غربالگری سرطان سینه عبارتند از:

نتایج مثبت کاذب: نتایج مثبت کاذب ابتدا غربالگر را دچار اضطراب می کند، سپس غربالگری با آزمایش ها و تکنیک های تشخیصی اضافی نشان داده می شود که می تواند پرهزینه و زمان بر باشد (علاوه بر خطرات آن تکنیک ها). نتایج منفی کاذب: ماموگرافی ممکن است سرطان را تشخیص ندهد که منجر به مزایای غربالگری سرطان سینه می شود.

سرطان سینه اغلب این توانایی را دارد که به غدد لنفاوی، کبد، مغز، استخوان ها و ریه ها متاستاز دهد. با این حال، مهم نیست که سرطان سینه به چه اندام هایی گسترش یافته است، همچنان به عنوان سرطان سینه شناخته می شود، به عنوان مثال، زمانی که سرطان سینه به ریه ها متاستاز می دهد، به این معنی نیست که شما سرطان ریه دارید.

 f/ترشح پستان

سرطان سینه عمدتاً در کجا متاستاز می دهد؟

طبقه بندی بر اساس سیستم TNM (T - تومور، N - گره، M - متاستاز) سرطان به طور کلی و سرطان پستان به طور خاص معمولاً به 4 مرحله تقسیم می شود که آخرین مرحله آن مرحله 4 است که سرطان سرطانی است که به سایر اندام ها یا قسمت های بدن گسترش یافته است که به عنوان سرطان متاستاتیک یا سرطان پیشرفته نیز شناخته می شود.

برای برخی از زنان مبتلا به سرطان سینه، زندگی طولانی مدت با این بیماری قابل قبول است، اما برای برخی دیگر، انتخاب مدیریت درد و کیفیت زندگی هدف اصلی درمان است.

اگرچه سرطان سینه به هر عضوی متاستاز داده است، اما هنوز به عنوان سرطان سینه شناخته می شود، به عنوان مثال، وقتی سرطان سینه به ریه متاستاز می دهد، به این معنی نیست که شما سرطان ریه دارید. به طور کلی، سرطان سینه می تواند به هر قسمت از بدن فرد متاستاز دهد یا منتشر شود، اما مکان های خاصی وجود دارد که احتمال ابتلا به آن وجود دارد، از جمله غدد لنفاوی، کبد، مغز، استخوان ها و ریه ها.

 

متاستاز سرطان سینه به غدد لنفاوی

بعد از اینکه سرطان سینه از شر تومور اصلی خلاص شد، غدد لنفاوی یکی از اولین مکان هایی هستند که سلول های سرطانی به آن حمله می کنند. غدد لنفاوی در زیر بغل، داخل سینه و نزدیک استخوان ترقوه مکان هایی هستند که سرطان سینه بیشتر در آن گسترش می یابد یا متاستاز می دهد. به گفته متخصصان مراقبت های بهداشتی، متاستاز سرطان سینه به غدد لنفاوی زیر بغل زمانی است که در غدد لنفاوی زیر بغل سلول های سرطانی پستان (گره مثبت) ظاهر می شود.

در بدن انسان، غدد لنفاوی یک سیستم مانع طبیعی هستند که به از بین بردن میکروارگانیسم ها و پاتوژن ها کمک می کنند. هنگام تشخیص سرطان سینه، پزشک یک ارزیابی بالینی از غدد لنفاوی محیطی شما (در نزدیکی تومور) انجام می دهد و می بیند که آیا آنها غیرطبیعی هستند یا خیر. علاوه بر این، زمانی که سرطان سینه به غدد لنفاوی زیر بغل یا سایر غدد لنفاوی گسترش یافته است، ممکن است علائم واضحی را احساس نکنید.

 

متاستاز استخوان سرطان سینه

استخوان ها به عنوان اسکلت بدن عمل می کنند که از مواد معدنی و سلول های استخوانی تشکیل شده است. زمانی که سلول‌های سرطان سینه در استخوان‌های او ظاهر می‌شوند، به سرطان سینه متاستاتیک استخوانی مبتلا می‌شوند.

اولین علامت زمانی که سرطان سینه به استخوان متاستاز می کند، شروع ناگهانی درد است. سرطان سینه می تواند از طریق خون و عروق به هر استخوانی در بدن از جمله ستون فقرات، اندام فوقانی، اندام تحتانی و حتی جمجمه برسد. این وضعیت می تواند منجر به ضعیف شدن استخوان حمله شده یا شکستگی شود، اما درمان زودهنگام می تواند به بیماران سرطانی کمک کند تا از این مشکل جلوگیری کنند.

اگر سرطان به ستون فقرات حمله کند، می تواند مشکلاتی را با اختلالات اتونومیک مانند دفع مدفوع یا بی اختیاری ادرار ایجاد کند. هنگامی که تومور به اعصاب نخاعی فشار می آورد، ممکن است در قسمت های خاصی از بدن مانند بازوها یا پاها احساس بی حسی یا ضعف داشته باشید.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT