• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اکوی قلب جنین در دوران بارداری|اکوی قلب جنین در تهران|اکو قلب جنین


اکوی قلب جنین در دوران بارداری

اکوی قلب جنین در دوران بارداری ؛ اکوکاردیوگرافی جنین آزمایشی است که از امواج صوتی (سونوگرافی) برای ارزیابی مشکلات قلب نوزاد قبل از تولد استفاده می کند. در ایالات متحده، بیماری قلبی مادرزادی (CHD) شایع ترین نوع نقص مادرزادی است که هر سال تقریباً 1 درصد (یا حدود 40000) تولد را تحت تأثیر قرار می دهد.

شایع ترین نوع CHD، نقص دیواره بین بطنی (VSD) است. نزدیک به 25 درصد از نوزادان مبتلا به CHD یک نقص بحرانی دارند و این نوزادان معمولاً در سال اول زندگی خود به جراحی یا نوعی مداخله دیگر نیاز دارند.اکوکاردیوگرام جنین یک آزمایش سونوگرافی است که در دوران بارداری برای ارزیابی قلب جنین انجام می شود.

یک کاوشگر کوچک به نام مبدل بر روی شکم مادر قرار می گیرد که امواج صوتی را با فرکانس بسیار بالایی که قابل شنیدن نیست منتشر می کند. امواج صوتی اولتراسونیک از طریق پوست مادر و نوزاد، به سایر بافت‌های بدن و در نهایت به قلب کودک حرکت می‌کند، جایی که امواج صوتی از ساختارهای قلب منعکس شده و به مبدل بازمی‌گردند. مبدل امواج منعکس شده را تشخیص می دهد و آنها را برای تفسیر به دستگاه می فرستد و در نتیجه تصویری از قلب ایجاد می شود. این آزمایش دردناک نیست و به کودک آسیبی نمی رساند. به طور متوسط، بسته به پیچیدگی قلب جنین، حدود 45 تا 90 دقیقه طول می کشد.

Echocardiography/اکوی قلب جنین در دوران بارداری

اگر سوالی در مورد اکوی قلب جنین یا همان اکوکاردیوگرافی جنین دارید و یا باردار هستید و قصد انجام اکوی قلب جنین را دارید با ما در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی الوند تماس بگیرید

برخلاف سونوگرافی (اسکن آناتومی) که به طور معمول در مطب متخصص زنان و زایمان برای بررسی هر ساختار جنین انجام می شود، اکوکاردیوگرام جنین یک ارزیابی متمرکز از قلب جنین است. این به متخصص قلب کودکان اجازه می دهد تا ساختار و عملکرد قلب را با جزئیات ارزیابی کند. این آزمایش توسط یک تکنسین سونوگرافی انجام می شود که به عنوان "سونوگرافیست" نیز شناخته می شود و توسط یک متخصص قلب کودکان که دارای تخصص در تصویربرداری قلب جنین است، تفسیر می شود.

اکوکاردیوگرافی جنین می‌تواند ناهنجاری‌های قلب را قبل از تولد تشخیص دهد، و امکان برنامه‌ریزی مناسب قبل از زایمان و مدیریت پزشکی را پس از تولد نوزاد فراهم می‌کند. این برای نوزادانی که دچار نقص قلبی شدید هستند، مهم است تا از برنامه ریزی هماهنگ شده زایمان برای مادر و نوزاد اطمینان حاصل شود. برخی از نوزادان با نقایص شدید قلبی بلافاصله پس از تولد به داروها، جراحی ها یا اقدامات خاصی نیاز دارند.

مقالات پیشنهادی  : سونوگرافی آنومالی ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم ، الاستوگرافی ، اکوی قلب جنین

چه کسانی باید اکوکاردیوگرام جنین دریافت کنند؟

اکوکاردیوگرام جنین برای هر زن باردار ضروری نیست. آزمایشات اولتراسوند قبل از تولد که به طور معمول توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود، می تواند اطلاعاتی در مورد اینکه آیا قلب جنین به درستی شکل گرفته است یا خیر. اکثر جنین ها نیازی به اکوکاردیوگرام جنین ندارند.

 

موارد زیر رایج ترین نشانه های اکوکاردیوگرام جنین هستند:

 • یک سونوگرافی معمول قبل از تولد یک نقص ساختمانی احتمالی قلب را کشف کرده است
 • یک سونوگرافی معمول قبل از تولد یک آریتمی احتمالی را در نوزاد کشف کرده است
 • سابقه خانوادگی یک خواهر یا برادر یا والدینی که با CHD متولد شده اند
 • یک ناهنجاری کروموزومی یا ژنتیکی در نوزاد کشف می شود (مانند، اما نه محدود به تریزومی 13، 18 یا 21، که به عنوان سندرم داون نیز شناخته می شود)
 • مایع اضافی موجود در اطراف اندام های جنین (قلب، پوست، کبد و ریه ها)
 • اگر ناهنجاری های چند اندام مانند کلیه، استخوان یا مغز تشخیص داده شود
 • انواع خاصی از بارداری دوقلو
 • ناهنجاری های ریوی، مانند فتق دیافراگم مادرزادی، ناهنجاری ریه یا تومور ریه
 • اگر مادر از داروهای خاصی استفاده کرده باشد که ممکن است باعث CHD شود، مانند برخی داروهای ضد تشنج، ضد افسردگی، آنتی بیوتیک، ضد التهاب (مانند ایبوپروفن، ایندومتاسین) یا داروهای تجویزی آکنه.
 • اگر مادر در دوران بارداری از الکل یا مواد مخدر استفاده کرده باشد
 • اگر مادر مبتلا به دیابت، لوپوس، سندرم شوگرن، فنیل کتونوری یا بیماری بافت همبند باشد.
 • اگر مادر در دوران بارداری سرخجه داشته باشد

اکوکاردیوگرام جنین چه زمانی انجام می شود؟

اکوکاردیوگرام جنین معمولاً در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود که معمولاً بین هفته های 18 تا 24 بارداری انجام می شود. در شرایط نادر، متخصصان قلب کودکان می توانند تصاویری از قلب جنین در اوایل هفته 11-13 بارداری دریافت کنند. با این حال، اگر این اسکن زودتر از موعد انجام شود، احتمالاً از مادر خواسته می‌شود تا برای تصاویر قطعی‌تر در اواخر بارداری مراجعه کند تا یافته‌های قبلی را تأیید کند.

اگر یک متخصص زنان و زایمان یک ناهنجاری ساختاری قلب را تشخیص دهد، مادر برای تشخیص دقیق و مشاوره به متخصص قلب کودکان ارجاع داده می شود. پس از انجام اکوکاردیوگرام جنین، متخصص قلب اطفال یافته ها را با خانواده به طور مفصل بررسی می کند و تعیین می کند که آیا پیگیری بیشتر در دوران بارداری یا پس از زایمان ضروری است یا خیر. بسته به شدت نقص قلبی، مادر ممکن است یک بار یا حتی چندین بار در طول بارداری خود به متخصص قلب جنین مراجعه کند. اگر اکوکاردیوگرام جنین طبیعی باشد، مادر معمولاً از متخصص قلب ترخیص می شود یا در برخی موارد، نوزاد پس از تولد تحت اکوکاردیوگرام قرار می گیرد.

مقالات پیشنهادی  : سونوگرافی آنومالی ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم ، الاستوگرافی ، اکوی قلب جنین

هنگامی که یک نقص قلبی تشخیص داده شد، متخصص قلب کودکان به محض اتمام مطالعه، تشخیص و پیامدهای آن را با جزئیات توضیح می دهد. در بسیاری از موارد، متخصص قلب ممکن است پس از اتمام مطالعه اولیه توسط سونوگرافیک، تصاویر اضافی نیز بگیرد. متخصص قلب اطفال اغلب برای توضیح اهمیت نقص قلبی، از جمله اینکه آیا این نقص روی جنین قبل از تولد تأثیر می گذارد یا نه، نیاز به انتقال فوری پس از تولد (به بخش مراقبت های ویژه نوزادان یا قلب) و/یا نیاز به قلب دارد، نقاشی می کشد. جراحی بعد از تولد ویزیت های بعدی ممکن است شامل ملاقات با متخصصان دیگری مانند هماهنگ کننده مراقبت از جنین، مشاور ژنتیک، جراح قلب یا متخصص قلب مداخله ای باشد تا اطمینان حاصل شود که کودک در مرکز صحیح زایمان می کند و اطلاعات بیشتری در مورد جراحی قلب یا سایر روش هایی که ممکن است پس از تولد لازم باشد. .

توجه به این نکته مهم است که حتی در مورد اکوکاردیوگرام طبیعی جنین، این آزمایش دارای محدودیت‌های ذاتی است، زیرا گردش خون در جنین با پس از تولد متفاوت است. برخی از محدودیت‌ها عبارتند از: ناتوانی در رد سوراخ‌های کوچک (مانند نقایص سپتوم دهلیزی یا بطنی)، ناهنجاری وریدی ریوی (همچنین به عنوان بازگشت غیرعادی وریدی ریوی جزئی شناخته می‌شود)، ناهنجاری‌های جزئی دریچه (از جمله دریچه آئورت دو لختی)، و کوآرکتاسیون آئورت. . با وجود این محدودیت ها، یک اکوکاردیوگرافی طبیعی جنین تا حد زیادی احتمال بسیار کم بیماری ساختاری قلب را تضمین می کند.

برای هر بارداری که شامل یک بیماری پیچیده قلبی باشد، زایمان در یک بیمارستان بزرگ با دسترسی به متخصصان مراقبت های بهداشتی و خدماتی برای حمایت از نوزاد پس از زایمان، مانند بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) و بخش مراقبت های ویژه قلبی عروقی (CVICU) توصیه می شود. ). بیمارستان کودکان تگزاس و پاویلیون کودکان تگزاس برای زنان مراکز شناخته شده ملی برای مراقبت از جنین و نوزادان مبتلا به CHD هستند.

پیشرفت های جدید در اسکن قلب جنین: اکوکاردیوگرافی سه بعدی و چهار بعدی جنین

این مقاله به بررسی امکان اکوکاردیوگرافی سه بعدی و چهار بعدی (3 و 4 بعدی) جنین می پردازد. مجموعه داده‌های حجمی قلب جنین را می‌توان به‌عنوان یک حجم ثابت، به‌عنوان یک حجم سه‌بعدی بی‌درنگ یا به‌عنوان یک سینمای حجمی 4 بعدی آفلاین با استفاده از نرم‌افزار همبستگی تصویر مکانی و زمانی (STIC) به دست آورد. STIC توضیح داده شده و پتانسیل های این روش مورد تاکید قرار گرفته است.

نمایش مجموعه داده های حجم قلب جنین، مقاطع مورد علاقه را با استفاده از حالت چند صفحه ای یا تصویربرداری چند برش تصویربرداری و ابزارهای مختلف رندر حجم، نشان می دهد. حالت دوم عبارتند از: حالت های سطحی، حداقلی، وارونگی و بدنه شیشه ای. این بررسی پتانسیل دستیابی به مجموعه داده‌های حجم دیجیتال چرخه قلب را برای ارزیابی آفلاین بعدی، چه برای تشخیص آفلاین، یک نظر دوم (به عنوان مثال از طریق پیوند اینترنتی) یا برای آموزش اکوکاردیوگرافی جنین به کارآموزان و سونوگرافیک‌ها برجسته می‌کند.

نقایص مادرزادی قلب (CHD) یکی از شایع ترین ناهنجاری ها در جنین انسان (5/1000 تولد زنده) است و علت اصلی مرگ و میر ناشی از ناهنجاری ها در سال اول زندگی است. از اواخر دهه 1970، آزمایش اولتراسونیک قلب جنین ممکن و قابل اعتماد نشان داده شده است، و می توان آن را در سونوگرافی غربالگری عمومی که به طور معمول به زنان باردار در بسیاری از کشورهای جهان ارائه می شود، ادغام کرد.

بهبود فنی مداوم تصویر دو بعدی (2 بعدی) در مقیاس خاکستری در 20 سال گذشته و ظهور داپلر رنگی و پالس تشخیص ناهنجاری های کوچک قلبی را امکان پذیر کرده است و منجر به تشخیص دقیق تر در بسیاری از شرایط شده است.1e4 منطقی پیامد این افزایش وضوح، تغییر در تشخیص بینی ها بین هفته های 12 و 15 بارداری بوده است.5 این اسکن اولیه زمانی اهمیت بیشتری پیدا کرد که مشخص شد افزایش ضخامت شفافیت نوکال در هفته های 11e14 بارداری با هر دو کروموزومی ارتباط زیادی دارد. انحرافات و نقایص قلبی. 6 اخیراً، امکانات 3 و 4 بعدی توسط بسیاری از شرکت ها ارائه شده است، از جمله یک تکنیک هیجان انگیز برای کسب قلب جنین در حال تپش به نام "همبستگی تصویر مکانی و زمانی" (STIC).7e11 امکانات فنی بیشتری وجود دارد. در دسترس معاینه کنندگان علاقه مند به دیوگرافی اکوکار جنین نسبت به گذشته است و بیشتر آنها هنوز در حال ارزیابی هستند.

مقالات پیشنهادی  : سونوگرافی آنومالی ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم ، الاستوگرافی ، اکوی قلب جنین

هدف از این مقاله بررسی کوتاهی از پتانسیل های تکنیک های 3 و 4 بعدی در تصویربرداری قلب جنین است. سونوگرافی حجمی قلب جنین و پتانسیل بعد سوم و چهارم سونوگرافی حجمی یک معاینه جامع اکوکاردیوگرافی جنین با به دست آوردن و مستندسازی سطوح مقطع مختلف انجام می شود. 2،4،12 در یک رویکرد سیستماتیک سگمنتال، اتصالات وریدی- دهلیزی، بطن دهلیزی و بطنی- شریانی باید ارزیابی شوند. .2،4،12e14 بر خلاف بیماران ریکرویی کودکان که در آنها از پنجره های از پیش تعیین شده برای به دست آوردن نماهای استاندارد شده از قلب استفاده می شود، معاینه جنین محدودیت های کمی دارد به جز اینکه اندازه قلب با پیشرفت بارداری افزایش می یابد (عرض قلب از 20 افزایش می یابد. تا 45 میلی متر در ترم)، فرکانس قلب بالاتر است (حدود 150 ضربه در دقیقه)، و تفسیر اغلب باید در زمان واقعی در طول معاینه انجام شود.

اگر معاینه کننده تجربه محدودی داشته باشد و اگر جنین در حال حرکت باشد، این یک چالش است. با توجه به این موانع احتمالی، ارزیابی قلب جنین یکی از چالش برانگیزترین کارهای تشخیصی است که معاینه کنندگان جنین در طول معاینات سونوگرافی سه ماهه دوم یا سوم با آن مقابله می کنند. حرکات دیوار در طول چرخه قلب می تواند در یک سیستم از راه دور برای تجزیه و تحلیل آفلاین استفاده شود، بنابراین تکنیک معاینه را تسهیل می کند. امکانات تشخیصی موجود از چنین جلدی به طور خلاصه ارائه خواهد شد.

اکتساب حجم قلب جنین در دهه گذشته، اکوکاردیوگرافی 3 و 4 بعدی جنین به شدت در آزمایشگاه ها با استفاده از ایستگاه های کاری خارجی 15e20 و مبدل های مکانیکی 21 و ماتریکس مورد بررسی قرار گرفته است. این مطالعات بر افزایش حجم قلب جنین و نمایش پس پردازش داده های حجمی با این حال، راه های مختلفی برای به دست آوردن مجموعه داده های حجم قلب جنین وجود دارد. Deng24 یک نامگذاری را پیشنهاد کرد که باید برای ایجاد تمایز مناسب استفاده شود، همانطور که در زیر توضیح داده شده است.

استاتیک 3D (اسکن حجم مستقیم: غیر دردار) این در اکثر مطالعات جنینی (صورت، دست ها و غیره) استفاده می شود که در آن نه ضربان قلب و نه حرکات در حین اکتساب و رندر در نظر گرفته نمی شود (شکل 1، سمت چپ). بسته به وضوح تصویر از پیش تعیین شده و زمان دریافت، اطلاعات حرکات قلب به عنوان مصنوعات حرکتی با تصاویر کم و بیش قابل قبول ذخیره می شود. این تکنیک را نمی توان برای ارزیابی رویدادهای مربوط به چرخه قلب یا دیواره میوکارد یا حرکات دریچه استفاده کرد. با این حال، اندازه و رابطه ساختارهای قلبی را می توان برای اهداف تشخیصی استفاده کرد.

مقالات پیشنهادی  : سونوگرافی آنومالی ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم ، الاستوگرافی ، اکوی قلب جنین

ترجیح می دهید از آن با قدرت یکنواخت (یک رنگ) Doppler28e30 استفاده کنید (شکل 1، سمت چپ). برای چنین اهدافی، به نظر می رسد که مصنوعات حرکتی یک مشکل ناچیز در تجسم سه بعدی عروقی باشند، به ویژه زمانی که ضربان عروق در طول اکتساب کاهش می یابد. مبدل مکانیکی دوبعدی با دستیابی سریع 20e30 volume/s21 یا یک مبدل 3 بعدی ماتریسی که امکان ارزیابی 3 بعدی پویا در زمان واقعی را فراهم می کند. 22،23 محدودیت های یک مبدل مکانیکی وضوح است، مقدار کمی از اطلاعات حجمی که در حجم بالا ذخیره می شود. نرخ Ume باید به دست آید، و عدم ترکیب ملت با داپلر رنگی.

محدودیت های یک پروب ماتریسی هزینه های مبدل با پلت فرم مربوطه، وضوح تصویر و عدم ترکیب با داپلر رنگی است. STIC (اسکن حجم غیرمستقیم، motion gated: offline 4D) در این شرایط، حجم مورد نظر در یک لحظه اسکن نمی شود. دریافت آهسته برش های تصویر (مدت زمان 7.5e15 ثانیه) امکان جمع آوری صفحات متعدد، از جمله اطلاعات از یک چرخه قلبی کامل را فراهم می کند. STIC میانگین ضربان قلب به دست آمده را محاسبه می کند و تصاویر موجود در حجم مجدداً با توجه به رویداد زمانی آنها در چرخه قلب تنظیم می شوند. حجم، و اطلاعات 4 بعدی در عرض چند ثانیه در دسترس است و بنابراین امکان ادغام آن در استفاده بالینی را فراهم می کند. حجم نمایش داده شده شامل یک چرخه قلب "فرضی" است که از تصاویر منتخب منفرد از صفحه A در مراحل مختلف چرخه قلب بازسازی شده است (شکل 1). STIC را می توان با اکوکاردیوگرافی جنین در مقیاس خاکستری و در ترکیب با داپلر رنگی (شکل 1)، پاور داپلر، B-flow و غیره استفاده کرد.

 

Echocardiography/اکوی قلب جنین در دوران بارداری

صفحه منفرد، صفحات متعامد چند صفحه ای یا برش های موازی توموگرافی چندگانه هنگامی که یک حجم با موفقیت به دست آمد، می توان آن را در یک محیط چندسطحی که ضربان قلب را در سه صفحه متعامد (4 بعدی) نشان می دهد، یا با استفاده از رندر حجم در شکل گیری تجسم کرد. (پایین را ببینید).

از مجموعه داده های 3D/4D، نماهای مقطعی را می توان در هر جهت دلخواه (شکل 2)، جهت و عمق به دست آورد. در یک حجم STIC، حجم قلبی بازسازی‌شده به‌عنوان یک سیکل قلبی بی‌درنگ، که در یک حلقه سینمایی پخش می‌شود، نمایش داده می‌شود. حلقه همچنین ممکن است در حرکت آهسته پخش شود یا در هر زمان برای تجزیه و تحلیل دقیق مراحل خاص چرخه قلبی متوقف شود (شکل 2). از آنجایی که یک مجموعه داده حجمی وجود دارد، هر صفحه مورد علاقه ("هر صفحه") را می توان با پیمایش در حجم نشان داد. در یک حجم خوب، نمای چهار حفره ای، نمای پنج حفره ای، نماهای محور کوتاه و بلند و نماهای سه رگ- تراشه، قوس آئورت و غیره را می توان به صورت آفلاین در حلقه سینما یا به صورت تجسم کرد. تصاویر ثابت (شکل 2). صفحه نمایش تشک یا یک نمای تک صفحه یا یک نمای چندسطحی است که سه صفحه عمود بر هم را نشان می دهد. در دیدگاه اخیر، تقاطع سه صفحه یک نقطه است. با جابجایی موقعیت نقطه، ممتحن می تواند از طریق حجم صدا حرکت کند.

تجزیه و تحلیل چند برش اخیراً معرفی شده مشابه ارزیابی توموگرافی از توموگرافی کامپیوتری و ایستگاه های کاری تشدید مغناطیسی است. ترکیب این نمایشگر با STIC و امکان انتخاب فاصله بین هواپیماها، پتانسیل را در ارزیابی قلب جنین حفظ می کند (شکل 3 و 4). پس از به دست آوردن حجم، به جای پیمایش در ولوم، سطوح تشخیصی متفاوتی نمایش داده می‌شوند که سطح مقطع عرضی یا ژیتودینال طولی مختلف را مشاهده می‌کنند. برای چنین اهدافی، Abuhamad34 امکان تحلیل خودکار تصویر قلب را در آینده پیشنهاد کرد.

لازم به ذکر است که علیرغم این پتانسیل حالت چندسطحی، نماهای قالب بندی شده ممکن است به اندازه نماهای مشابه بدست آمده از یک اسکن واقعی که توسط یک معاینه کننده با تجربه که قادر است کاوشگر را به سمت ساختارهای قلب مورد نظر هدایت کند، آموزنده نباشد و از آن اجتناب کند. سایه انداختن از دنده ها یا سایر مصنوعات. 20 مطالعات بر روی تجزیه و تحلیل چند صفحه ای از یک چرخه قلبی در یک ایستگاه راه دور با استفاده از جمع آوری حجم STIC در ارزیابی سطوح مختلف قلب قابل اعتماد هستند. 8،33 مزایای استفاده از چنین حجمی برای ارزیابی پیوند اینترنتی نیز مورد تاکید قرار گرفت که پتانسیل کسب نظر دوم را نشان می دهد.

Echocardiography/اکوی قلب جنین در دوران بارداری

27,35 گروه ما از این حالت در آموزش اکوکاردیوگرافی جنین در آموزش مداوم پزشکی استفاده کردند. شرکت کنندگان باید یک فایل STIC از 30 مجموعه داده مختلف حجم قلب را بارگذاری می کردند و تشخیص خود را با استفاده از سطوح مختلف مورد علاقه انجام می دادند. داپلر رنگی را می توان با یک اکتساب استاتیک سه بعدی ترکیب کرد. با این حال، به نظر نویسندگان، این هیچ تاثیر بالینی ندارد، زیرا جهت جریان رنگ به فاز قلبی مرتبط است و اکتساب بدون دریچه حرکتی منطقی نیست. برای رندر حجم باید از پاور داپلر استفاده کرد. اگر قرار باشد رویدادهای همودینامیک مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، اکتساب STIC را می توان با داپلر رنگی ترکیب کرد. در یک نسخه نرم افزاری جدید، داپلر رنگی و پاور داپلر به فناوری STIC در مقیاس خاکستری اضافه شد که امکان ارزیابی احتمالی تغییرات همودینامیک در طول چرخه قلبی در حفره های مختلف قلبی را فراهم می کند (شکل 1، سمت چپ و شکل 4). این تکنیک شبیه به تصویربرداری در مقیاس خاکستری است، اما مشکل اصلی، اصلاح تصویر داپلر رنگی است در حالی که نرخ فریم بالایی از تصویر دوبعدی داپلر رنگی یا قدرتی دارد. مزایا و محدودیت‌های این روش اخیراً توسط گروه نویسندگان منتشر شده است.10 در مطالعه‌ای بر روی STIC داپلر رنگی، 35 جنین طبیعی و 25 جنین مبتلا به CHD، سه صفحه ضروری، 4 یعنی نمای چهار حفره‌ای، 5 حفره‌ای را تجزیه و تحلیل کرد. نمای و نمای سه رگ-نای در 90 درصد موارد در هر دو گروه به طور قابل اعتمادی از نظر رنگ مشخص شد. محدودیت‌ها به دلیل عدم وجود اطلاعات زمانی بود که جهت جریان خون عمود بر پرتو اولتراسوند بود، و این واقعیت که اندازه بزرگ قلب در اواخر بارداری در یک حجم جابجا نمی‌شد.

Echocardiography/اکوی قلب جنین در دوران بارداری

داده‌های حجمی ارائه‌شده به‌عنوان یک حجم سه‌بعدی یک آزمایش‌کننده که تعدادی صفحه قلبی مقطعی قلب را در طول چرخه‌های دیاک مختلف خودرو به‌دست می‌آورد، به طور خودکار قلب را در ابعاد سوم و چهارم (زمان C 3 بعدی) بازسازی می‌کند. سونوگرافی سه بعدی با تجسم چهره جنین در حالت رندر سطحی رایج شد. یک اصل مشابه را می توان برای قلب جنین به کار برد که امکان نمایش ناحیه مورد نظر را به عنوان یک صفحه نمایش سه بعدی فراهم می کند. برای این منظور، معاینه کننده جعبه رندر حجم را روی قلب جنین قرار می دهد و منطقه مورد نظر را انتخاب می کند (شکل 5). پس از انتخاب اینکه کدام شکل در حالت رندر نمایش داده می شود (سطح، وارونگی، بدنه شیشه ای و غیره)، جهت نمای رندر (خط سبز در شکل 5 و 6) در موقعیتی قرار می گیرد که آزمایشگر می خواهد بصری کند. ساختار مورد علاقه در شکل 5، خط نمای رندر زیر ریشه آئورت برای مشاهده نمای چهار حفره ای قرار داده شد. در شکل 6، خط در دهلیزها در سطح دریچه‌ها قرار داده شد و نمای اصلی قلب دریچه‌های دهلیزی و نیمه قمری بود.

با توجه به داده های حجم به دست آمده، نمایش اطلاعات مقیاس خاکستری (شکل 5e9) یا (به علاوه) نمایش جریان خون (شکل 10 و 11) را می توان انتخاب کرد. اگر حجم مقیاس خاکستری باشد

 acquired، دیواره های قلبی و لومن مربوط به اتاق ها و عروق را می توان نشان داد.

با این حال، اگر اطلاعات جریان خون با ترکیب با داپلر رنگی یا قدرتی یا با جریان B به دست آید، نمایشگر می‌تواند شامل نمایش رویدادهای مودینامیکی hae همراه با دیواره‌های قلب یا عروق باشد (شکل‌های 10 و 11).

نمایش حجم با رندر سطحی رندر سطحی را می توان با استفاده از رابط بین حفره ها و دیواره های قلب روی قلب جنین اعمال کرد. نماها نماهای شناخته شده سونوگرافی دوبعدی (نماهای چهار و پنج محفظه) هستند (شکل 5) یا می توانند نماهای جدیدی باشند که هنوز تعریف نشده اند. نماهای 17،36 "روی صورت" می توانند بر روی نمایش سپتوم های بین بطنی یا بین دهلیزی، دریچه های دهلیزی و یا آرایش عروق بزرگ تمرکز کنند (شکل های 6 و 7).

در یک مطالعه مقدماتی، نویسندگان اخیرا «نمای اولیه قلب» (همچنین به عنوان نمای جراحی شناخته می‌شود) ارائه کردند و تأثیر این دیدگاه را در نشان دادن ناهنجاری‌ها در چرخش دریچه‌های دهلیزی (دیسپلاسیاس دریچه یا نقایص سپتوم دهلیزی بطنی) تحلیل کردند. ، شکل 7) و عروق بزرگ (شریان های بزرگ جابجا شده، شکل 7). نویسندگان معتقدند که صفحات جدید در حالت رندر سطح می توانند درک رابطه فضایی بین ساختارهای دیاک اتومبیل را تسهیل کنند. اینکه کدام دیدگاه ها برای نیازهای بالینی مناسب هستند، باید دید.

نمایش حجم با حالت حداقل یکی دیگر از حالت های رندر جالب، رندر حالت مینیمم شفاف (شکل 8 و 9) است که در آن قلب و رگ های خونی به صورت پروژکتوری دیده می شوند. (آنکوئیک) را می توان به عنوان یک طرح ریزی سه بعدی از رگ های سیاه رنگ، کیست ها، مثانه ها و غیره در محیطی از بافت اکوژنیک تر نشان داد. در حالت ایده آل، عمق جعبه رندر باید باریک باشد تا ظرف مورد نظر را نیز در بر گیرد.

تصاویر تولید شده با استفاده از این تکنیک مشابه پرتاب اشعه ایکس یا رزونانس مغناطیسی قلبی پیش بینی شده است (شکل های 8 و 9). نمایش حجم با حالت وارونه این حالت نمایشی که اخیراً معرفی شده است از رندر حالت حداقل شروع می شود، اما رنگ اطلاعات را معکوس می کند (مانند فیلم منفی/مثبت)، ساختارهای هیپواکویک را به عنوان جامدات پژواک نشان می دهد (شکل 8) و اکثر موارد را حذف می کند. اطلاعات مربوط به بافت اطراف

با تغییر برخی تنظیمات از پیش تعیین شده، مانند افزایش «آستانه» و کاهش شفافیت، می توان تصویر را بهبود بخشید. مصنوعات را می توان با استفاده از چاقوی جراحی الکترونیکی Magicut از بین برد. دنگ و رادک 20 این تکنیک را «نمایش سطح منفی» نامیدند و دریافتند که تصاویر تولید شده شبیه ریخته‌گری پس از مرگ است. زمینه های کاربردی عبارتند از: قلب و عروق، کلیه ها، بطن های مغز و سایر ساختارهای هیپواکوی کیستیک. گزارش‌های اخیر نقش این تکنیک را در تجسم ساختارهای پر از مایع قلب38 و ex tracardiac39 در جنین تحلیل کرده‌اند.

مزیت اصلی این تکنیک این است که تصویر مشابه تصویری است که توسط داپلر قدرتی به دست می‌آید، اما بدون مشکلاتی که در تنظیم تصویر پیش می‌آید. ولوم را می توان در مقیاس خاکستری به عنوان یک حجم استاتیک سه بعدی یا به عنوان یک حجم STIC با نرخ فریم و وضوح بالا به دست آورد، در حالی که حجم های دارای اطلاعات داپلر قدرت دارای نرخ فریم پایینی هستند و در معرض مصنوعات حرکتی هستند. کیفیت تصویر با حالت وارونگی است، بنابراین بهتر از کیفیت به دست آمده توسط داپلر قدرت است. با این حال، فاقد اطلاعات در مورد بافت همسایه نشان داده شده در حالت بدنه شیشه ای است.

نمایش میزان صدا با حالت بدنه شیشه‌ای اگر داده‌های حجم در طول معاینه با داپلر رنگی یا قدرت به‌جای حالت مقیاس خاکستری ساده به‌دست می‌آیند، حجم سه‌بعدی شامل اطلاعات داپلر نیز می‌شود. اکتساب می تواند یک حجم سه بعدی ثابت یا یک حجم STIC باشد. داده های حجم را می توان به سه روش نمایش داد: یا به عنوان اطلاعات رنگ به تنهایی (شکل 10، سمت چپ)، اطلاعات مقیاس خاکستری به تنهایی، یا ترکیبی از هر دو (به اصطلاح "حالت بدنه شیشه ای"، شکل 10، میانی و چپ) . پیش نیاز یک حجم خوب، تنظیم بهینه رنگ در طول اسکن دو بعدی قبل از به دست آوردن حجم است. عروق بزرگ اتصال دهنده نقص دیواره بین بطنی (VSD)، کوآرکتاسیون آئورت یا عروق نابجای قوس آئورت.30 یکی از کاربردهای اصلی این حالت، نمایش عبور عروق بزرگ یا مسیر موازی آنها در جابجایی شریان های بزرگ است. ,28e30,41 (شکل 11). استفاده بالینی از این تکنیک های جدید هنوز ارزیابی نشده است. صدای اولترا داپلر قدرتی سه بعدی اخیراً برای نشان دادن منشأ نابجای شریان ساب ترقوه چپ در جنین با قوس آئورت راست30،42 استفاده شد. در یک مورد، این تشخیص به تشخیص تنگی بحرانی این رگ در دوره نوزادی کمک کرد، و مداخله فوری را متوقف کرد.

نتیجه گیری

بسیاری از پیشرفت های جدید در معاینه قلب جنین در چند سال اخیر رخ داده است. این بررسی بر روی معاینات 3 و 4 بعدی قلب جنین متمرکز بود. تکنیک‌های جدید در تصویربرداری قلب جنین که در حال ارزیابی بالینی هستند، شامل بهبود تصاویر در مقیاس خاکستری با افزودن ویژگی‌هایی مانند تصویربرداری هارمونیک و ترکیبی با مبدل‌های با وضوح بالا است. می توان انتظار داشت که تشخیص در طول رشد جنینی (قبل از 10 هفته) در آینده نزدیک امکان پذیر باشد. داپلر رنگی به یک ابزار ضروری تبدیل شده است و باید نه تنها در دیوگرافی هدفمند اکوکار جنین بلکه به عنوان یک ابزار غربالگری نیز استفاده شود، زیرا معاینه را کوتاه تر و قابل اطمینان تر می کند. هنوز در دست بررسی است؛ به نظر می رسد زمینه های مورد علاقه احتمالی ارزیابی ریتمی های آریتمی و عملکرد دیاستولیک باشد. از آنجایی که رزونانس مغناطیسی به طور معمول در ارزیابی هدفمند ناهنجاری های شناخته شده جنین استفاده می شود، 46،47 تلاش هایی برای ادغام آن در قلب جنین انجام می شود. تشخیص؛ با این حال، حل و فصل و فقدان دریچه هنوز مشکل اصلی هستند. 48،49 در مقاله اخیر خود در مورد پیشرفت در کاردیوگرافی اکو جنین، Bhat و Sahn50 بیان کردند که "3D و 4D نویدبخش مناطق جدیدی هستند". بررسی حاضر بر روی این فناوری جدید و به سرعت در حال تکامل اولتراسوند متمرکز شده است و بر امکان جمع آوری و نمایش حجم تأکید دارد. معاینه قلب جنین از طریق دستیابی به هواپیماهای دو بعدی و ذخیره حجمی از اطلاعات دیجیتال چرخه قلب، فرصت های هیجان انگیزی را برای کاربردهای آینده دارد.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT