• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اکوقلب جنین در تهران|اکو قلب جنین در غرب تهران


اکوقلب جنین در تهران

اکوقلب جنین در تهران؛بیماری قلبی مادرزادی (CHD) یک اختلال در قلب نوزاد است که در بدو تولد وجود دارد. این یکی از شایع ترین نوع نقایص مادرزادی است. اکوی قلب جنین یا اکوکاردیوگرافی جنین یک آزمایش اولتراسوند است که توسط پزشکان برای بررسی بیماری مادرزادی قلبی در نوزادان متولد نشده استفاده می شود.

قلب کودک مدت کوتاهی پس از لقاح شروع به شکل گیری می کند و تا هفته هشتم بارداری کامل می شود. قلب به عنوان یک ساختار لوله مانند شروع می شود که می پیچد و به قلب و دریچه های قلب جدا می شود. بیماری مادرزادی قلبی زمانی رخ می دهد که قلب در بدو تولد به درستی پیچ خورده یا تقسیم نشود.

h/اکوقلب جنین در تهران

اکوکاردیوگرافی جنین چیست؟

اکوکاردیوگرافی جنین یک سونوگرافی جامع از قلب جنین است. مبدل یک دوربین کوچک است که امواج صوتی اولتراسونیک را منتشر می کند و روی شکم مادر باردار قرار می گیرد.

برای اطلاع بیشتر در مورد مرکز سونوگرافی سینه و سونوگرافی واژینال در تهران و سونوگرافی بارداری  در  تماس با الوند باشید.

امواج اولتراسوند از قلب کودک منعکس می شود و به دوربین منتقل می شود، که تصویر متحرکی از بخش های مختلف قلب را برای تجزیه و تحلیل پزشک ارائه می دهد. جریان خون در سراسر قلب نوزاد را می توان با استفاده از امواج صوتی نیز تشخیص داد. این به پزشک اجازه می دهد تا آناتومی و عملکرد قلب نوزاد متولد نشده را ارزیابی کند.

شما یا کودکتان در نتیجه این آزمایش هیچ گونه ناراحتی یا آسیبی را تجربه نخواهید کرد. به دلیل پیچیدگی قلب در حال رشد نوزاد و تعداد چیزهایی که پزشک به دنبال آن است، به طور معمول بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد تا این روش تکمیل شود. ‌

این سونوگرافی مانند هر سونوگرافی دیگری است که در دوران بارداری شما انجام می شود و تنها وجه تمایز آن این است که فقط برای بررسی قلب کودک شما و نه هیچ ساختار دیگری استفاده می شود.

قبل از انجام آزمایش، مهم است که تا آنجا که می توانید اطلاعات بیشتری در مورد سابقه قلبی خانوادگی خود، نقایص قلبی خود در صورت وجود، سوابق پزشکی یا هر جزئیات دیگری که ممکن است مورد نیاز باشد ارائه دهید.

سونوگرافی غربالگری جنین یک روش مهم در دوران بارداری شما است زیرا تشخیص CHD در اسرع وقت ضروری است. نقایص مادرزادی قلب می تواند خفیف و همچنین شدید باشد. CHD خفیف ممکن است سوراخی در قلب کودک شما باشد، در حالی که در مورد شدیدتر ممکن است قسمت هایی از دست رفته باشد.

برخی ممکن است در حالی که نوزاد هنوز در رحم است نیاز به ترمیم جراحی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به مرور زمان خود به خود بهبود پیدا کنند. تشخیص زودهنگام می تواند به متخصص قلب اطفال کمک کند تا در مورد شدت مشکل قلبی فرزندتان با شما مشورت کند.

چگونه اکو جنین بر سلامت شما تأثیر می گذارد؟

هم مادر و هم جنین در اکو جنین ایمن هستند. هیچ خطر قابل توجهی در ارتباط با این نوع سونوگرافی وجود ندارد زیرا از اشعه استفاده نمی کند. با این حال، انجام نشدن یک آزمایش پیشنهادی مانند این می تواند کودک شما را پس از تولد در معرض خطر قرار دهد.

اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما اکو جنین را توصیه نمی‌کند اما می‌خواهید آرامشی را که سونوگرافی می‌تواند به ارمغان بیاورد، به او بگویید تا بتوانید با هم کار کنید تا متوجه شوید چه چیزی برای شما و کودکتان بهتر است.

هر چند اکو جنین مجموعه ای از محدودیت های خاص خود را دارد. ممکن است نتواند تمام مشکلات تولد را تشخیص دهد یا ممکن است به طور نادرست وجود نقص مادرزادی را در زمانی که وجود ندارد نشان دهد.

سونوگرافی مامایی

سونوگرافی مامایی از امواج صوتی برای تولید تصاویری از نوزاد (جنین یا جنین) در داخل یک زن باردار و همچنین رحم و تخمدان مادر استفاده می کند. از تشعشعات یونیزان استفاده نمی کند، اثرات مضر شناخته شده ای ندارد و روش ارجح برای نظارت بر زنان باردار و نوزادان متولد نشده آنها است. مطالعه سونوگرافی داپلر - تکنیکی که جریان خون را در بند ناف، جنین یا جفت ارزیابی می‌کند - ممکن است بخشی از این معاینه باشد.

این روش نیاز به آماده سازی خاصی ندارد. از آنجایی که برای این معاینه فقط قسمت پایین شکم شما باید در معرض دید قرار گیرد، ممکن است بخواهید لباسی گشاد و دو تکه بپوشید. جواهرات را در خانه بگذارید.

هیچ زمان مناسبی برای یادگیری اینکه کودک شما نقص قلبی دارد وجود ندارد. در حالی که پیشرفت های بزرگی در جراحی قلب نوزادان حاصل شده است، هیچ راهی برای آماده شدن برای چنین اخباری وجود ندارد. با این حال، زمانی که تشخیص زودهنگام انجام شود، پیش آگهی می تواند بسیار بهتر باشد. اکثر نوزادان مبتلا به نقایص مادرزادی قلب (نقایبی که قبل از تولد ایجاد می شوند) تحت درمان قرار می گیرند و به زندگی عادی ادامه می دهند. وقتی پزشکان نقایص قلبی را در رحم تشخیص می‌دهند، والدین قبل از تولد نوزادشان زمان دارند تا شرایط را درک کنند و بپذیرند. پزشکان اطلاعات مورد نیاز خود را برای نظارت دقیق بر نوزاد و برنامه ریزی برای مناسب ترین مراقبت قبل، هنگام و بعد از تولد دارند. در برخی موارد، قبل از تولد می توان به مادران برای درمان مشکلات خاص، از جمله ناهنجاری های ریتم یا عملکرد قلب، دارو داد.

آزمایش پیشرفته تشخیص زودهنگام را ممکن می سازد

ما اکنون فناوری تشخیص ناهنجاری های قلبی در جنین ها را در اوایل سه ماهه دوم داریم. اگر در طول سه ماهه اول اولتراسوند پیشرفته و با وضوح بالا، شفافیت ضخیم نوکال (مجموعه مایع زیر پوست در پشت گردن نوزاد) را تشخیص دهیم، ممکن است نشان دهنده خطر ابتلای نوزاد باشد. در این صورت، اکوکاردیوگرافی جنین را در سه ماهه دوم برنامه ریزی می کنیم. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و سایر ابزارها نیز می توانند نگاهی دقیق به قلب نوزاد به ما ارائه دهند. متأسفانه، همه پزشکان از در دسترس بودن این خدمات آگاه نیستند یا بیماران خود را در معرض خطر نمی دانند. کمتر از نیمی از نقایص مادرزادی قلب قبل از تولد تشخیص داده می شوند. بنابراین، در آوریل 2014، انجمن قلب آمریکا دستورالعمل های به روز شده ای را در مورد تشخیص، مدیریت و درمان مشکلات مادرزادی قلب در رحم به منظور ترویج مداخله زودتر منتشر کرد.

چه کسی در معرض خطر است؟

بیماری قلبی مادرزادی چندان رایج نیست. تقریباً از هر 1000 نوزاد 8 نوزاد با نقص قلبی (کمتر از یک درصد) متولد می شوند. اکثر نقایص مادرزادی قلب هیچ علت شناخته شده ای ندارند. با این حال، شرایطی وجود دارد که زنان را در معرض خطر بیشتری برای داشتن نوزادی با چنین نقصی قرار می دهد. این شامل:

خودتان دچار نقص قلبی هستید

داشتن والدین یا خواهر و برادری که با نقص قلبی متولد شده اند

مصرف داروی ضد تشنج در سه ماهه اول بارداری

مصرف لیتیوم برای درمان افسردگی

مصرف مسکن هایی به نام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) در سه ماهه سوم بارداری

چاقی

بارداری با دیابت

باردار شدن از طریق IVF

داشتن نوزادی با ناهنجاری های کروموزومی، مانند سندرم داون

چه کاری می توانی انجام بدهی؟

اگر در معرض خطر بالاتری قرار دارید، آزمایش سه ماهه اول توسط متخصص طب جنین مادر می تواند ناهنجاری های قلبی را در اوایل هفته 11 تا 13 تشخیص دهد. اگر آزمایشات نشان دهنده یک مشکل بالقوه باشد، متخصص ممکن است اکوکاردیوگرافی جنین را توصیه کند. مرکز بارداری پرخطر یکی از معدود مراکز درمانی در غرب ایالات متحده است که اکوکاردیوگرافی سه ماهه اول را انجام می دهد. برای مادر، این آزمایش بدون درد شبیه سونوگرافی است. اگر بیماری مادرزادی قلبی تشخیص داده شود، متخصص طب جنین مادر شما می‌تواند با متخصص زنان و زایمان و متخصص قلب کودکان برای برنامه‌ریزی مؤثرترین مراقبت همکاری کند. شما باید از مشاوران کمک بخواهید تا به شما کمک کنند تا با هر غم و اندوهی که ممکن است تجربه کنید کنار بیایید، آموزش های لازم را دریافت کنید و شما را برای درمان مورد نیاز پس از تولد آماده کنید. بسته به پیچیدگی نقص، ممکن است کودک شما در یک یا دو سال اول زندگی خود پس از تولد نیاز به نظارت داشته باشد. نقایص پیچیده قلبی ممکن است نیاز به درمان فوری در بدو تولد یا در سال اول داشته باشند. درمان می تواند از دارو تا جراحی متفاوت باشد. بسیاری از جراحی هایی که زمانی به عنوان روش های قلب باز انجام می شد، اکنون با استفاده از یک کاتتر کوچک از طریق ورید انجام می شود. شاید دانستن اینکه بیش از یک میلیون بزرگسال با نقایص مادرزادی در ایالات متحده زندگی می کنند مفید باشد. تقریباً همه کودکانی که اکنون با نقص قلبی متولد می شوند تا بزرگسالی زنده می مانند و زندگی فعال و سالمی دارند.

پیشرو در پزشکی جنین مادر

مرکز بارداری الوند در خط مقدم تشخیص و مدیریت ناهنجاری های جنینی است و جزو 10 مرکز اولیه در کشور بود که در اکوکاردیوگرافی جنین معتبر بود. متخصصان طب جنین مادر و پرستاران ما خوشحال هستند که در مورد هرگونه سوالی که ممکن است در مورد بارداری و بیماری مادرزادی قلبی داشته باشید با شما صحبت کنند.

ارزیابی و مدیریت ما در مورد بارداری های پرخطر شامل مراقبت های جامع و خدمات پزشکی برای مادران و نوزادان متولد نشده آنها می شود. پزشکان طب مادر و جنین ما (پریناتولوژیست) آموزش های پیشرفته ای را در زمینه ارزیابی جنین و روش های تشخیصی و درمانی درون رحمی گذرانده اند. آنها آموزش های پیشرفته ای در ارزیابی و مدیریت مادران مبتلا به شرایط پزشکی دارند که ممکن است بر بارداری تأثیر بگذارد یا تحت تأثیر قرار گیرد.

 

 


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT