• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونوگرافی بارداری اولیه

آمادگی سونوگرافی بارداری اولیه|آمادگی برای سونوگرافی شکم و لگن


آمادگی سونوگرافی بارداری اولیه

سونوگرافی یک روش تصویربرداری تشخیصی است که امکان بررسی اندام‌ها، بافت‌ها و عروق مختلف را با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بسیار بالا برای گوش انسان فراهم می‌کند. تصاویر با پردازش سیگنال های برگشتی از امواج صوتی ارسال شده به بدن از طریق پروب (دستگاهی که با بیمار در تماس است) از زوایای مختلف به دست می آید.

 s/آمادگی سونوگرافی بارداری اولیه

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

سونوگرافی چیست؟

سیستم تصویربرداری که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا ساخته می شود، اولتراسوند نامیده می شود. سیستم تصویربرداری که اغلب در دوران بارداری ترجیح داده می شود، برای تشخیص بسیاری از بیماری ها هم از اهمیت بالایی برخوردار است. در حالی که از در تصویربرداری از بافت ها و اندام های بدن استفاده می شود، همچنین اطلاعاتی در مورد بیماری ها نیز به طور کلی به پزشک می دهد.

سونوگرافی بارداری از جمله کاربردهای مهم پزشکی است که در پیشرفت صحیح روند درمان نقش دارد. به همین دلیل پرکاربردترین روش در تمامی بیماری ها و فرآیندهای بارداری به خصوص در بیماری های داخلی می باشد.

سونوگرافی حاملگی روشی است که به طور مکرر در پیگیری بارداری، نظارت بر کودکان و نوزادان و تشخیص تمام بیماری ها استفاده می شود. از آنجایی که در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده می شود، هیچ ضرری برای سلامتی مادر و جنین ندارد و کاملا بی خطر است . همچنین این روش در زمان کوتاهی کامل می شود، به راحتی می توان آن را برای بیماران اعمال کرد.

سونوگرافی و سایر روش های تصویربرداری باید توسط رادیولوژیست انجام و ارزیابی شود. تصاویر به دست آمده با استفاده از تکنیک های مختلف با توجه به نوع بیماری توسط رادیولوژیست به گزارش تبدیل شده و به تایید پزشک متخصص ارائه می شود. به این ترتیب اطمینان حاصل می شود که بیماری ها در مراحل اولیه تشخیص داده شده و در مدت زمان کوتاهی بدون پیشرفت درمان می شوند.

 

سونوگرافی برای چه بیماری هایی مورد استفاده قرار میگیرد؟

امروزه بسیاری از بیماری های مختلف را می توان در تصویربرداری با کمک امواج صوتی تشخیص داد. در تصویربرداری از رحم و تخمدان ها به ویژه در دوران بارداری و کسب اطلاعات در مورد رشد نوزاد اهمیت زیادی دارد. در صورت مشاهده هر گونه ناهنجاری، می توان با ارائه گزارش به پزشک در ادامه روند بارداری، دقیق ترین روش درمانی را در اوایل دوره تعیین کرد. گرفتن تصویربرداری مناسب در زمان مناسب از نظر سلامت مادر و نوزاد بسیار مهم است.

تصویربرداری اولتراسوند اغلب در مواردی مانند درد یا تورم، تصویربرداری از اندام های داخلی، دریچه قلب یا سایر مشکلات مربوط به قلب، التهاب مفاصل، تومورهای بافت نرم استفاده می شود. تصویربرداری اولتراسوند به طور کلی باید در بیمارستان ها و موسسات بهداشتی خصوصی استفاده شود. رادیولوژیست بودن پزشک معالج و اطلاع رسانی از قبل به بیمار کمک می کند تا تصاویر واضح و دقیق گرفته شوند.

سونوگرافی یک سیستم تصویربرداری است که در تشخیص آسیب‌های بافت نرم، عفونت‌ها و مشکلاتی در بدن که از بیرون قابل مشاهده نیستند، مهم است. تصویربرداری سونوگرافی که توسط پزشکان متخصص ترجیح داده می شود، پرکاربردترین روش تشخیصی در راستای چکاپ و شکایات بیمار است. از آنجایی که هیچ ضرری ندارد، روش مهمی است که در همه شرایط در سالمندان، کودکان، نوزادان و زنان باردار قابل درخواست است.

 

کاربردهای بالینی سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی که هیچ اثر نامطلوبی بر روی بیمار و پزشک ندارد، به سریع ترین روش تصویربرداری در حال توسعه تبدیل شده است.

سونوگرافی در ارزیابی ساختارهای سطحی بدن مانند عضلات، تاندون ها، بیضه ها، تیروئید و پستان و کلیه اندام های داخل شکمی استفاده می شود. بنابراین، تومورها، توده‌ها، کیست‌ها، سنگ‌ها و بسیاری از شرایط پاتولوژیک که ممکن است متعلق به این ساختارها باشند با سونوگرافی قابل تشخیص هستند. علاوه بر این، سونوگرافی به روشی ضروری در ارزیابی ساختارهای مغزی نوزادان و دررفتگی لگن تبدیل شده است.

یکی از رایج ترین کاربردهای سونوگرافی ، معاینه بارداری است. سونوگرافی مهمترین ابزار مورد استفاده برای ارزیابی رشد جنین در دوران بارداری است. سونوگرافی برای تعیین هفته حاملگی در اوایل دوران بارداری، تعیین سرزندگی، ارزیابی زنان دارای خونریزی و درد استفاده می شود. یکی از مهمترین زمینه های استفاده از سونوگرافی، روش بررسی دقیق آناتومی و رشد جنین از نظر ناهنجاری است. علاوه بر این، ارزیابی برخی از ساختارهای جنین با تصویربرداری 4 بعدی در دوران بارداری در سطح موثرتری ارائه شده است.

تنگی و نارسایی شریانی و وریدی با سونوگرافی داپلر رنگی ارزیابی می شود. علاوه بر این، اطلاعات مهمی در تشخیص بیماری های مختلف با مشاهده رگ های خونی اندام ها ارائه می شود.

 

مزایای سونوگرافی چیست؟

در مقایسه با سایر روش های مهم تصویربرداری، سونوگرافی مزایای بسیاری دارد. سونوگرافی به دلیل هزینه کم، قابلیت حمل، تصویربرداری سریع، عدم وجود اشعه یونیزان و تصویربرداری موفق از ساختارها و عروق بافت نرم، روشی منحصر به فرد است که در تشخیص بیماری های مختلف و دوره های بارداری استفاده می شود.

 

معایب سونوگرافی چیست؟

این وضعیت می تواند مانعی در معاینات داخل شکمی باشد که در آن با عبور امواج صوتی از مکان های حاوی هوا و گاز، کیفیت تصویر بدتر می شود. ممکن است همیشه دستیابی به کیفیت تصویر مناسب در بیماران چاق امکان پذیر نباشد که این یک محدودیت مهم است. علاوه بر این، از آنجایی که سونوگرافی وابسته به کاربر است، تجربه پزشک مستقیماً بر نتیجه معاینه تأثیر می گذارد.

 s/آمادگی سونوگرافی بارداری اولیه

آمادگی اولیه سونوگرافی چیست؟

آمادگی اولیه برای معاینه سونوگرافی بسته به ناحیه و اندامی که باید بررسی شود متفاوت است. برای ارزیابی کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده و کلیه ها و ساختارهای عروقی داخل شکمی، لازم است بیمار حداقل 6 ساعت ناشتا باشد تا مناسب ترین معاینه را انجام دهد. هنگام معاینه اندام های تحتانی شکم مانند مثانه، پروستات، رحم و تخمدان ها  ناشتا بودن لازم نیست، اما مثانه باید پر باشد. در ارزیابی ساختارهای عروقی و تورم در بازوها، پاها و گردن و در معاینه اندام هایی مانند سینه، تیروئید، بیضه، لگن و مغز نیازی به آمادگی اولیه نیست.

قبل از انجام تصویربرداری بارداری مثانه مادر باید پر از آب شده باشد، چراکه  مثانه پر مانند یک ذره‌ بین کار می‌ کند و موجب می‌شود رحم و تخمدان‌ های مادر به صورت شفاف در تصویربرداری سونوگرافی ظاهر شوند. به علاوه مثانه ی پر، گازهای روده را که مزاحم انجام سونوگرافی هستند به بالا می راند و آن‌ها را از صحنه ی سونوگرافی دور می‌ سازد.

برای پر کردن مثانه ی مادر مایعاتی مثل آبمیوه ، چای و آب بنوشید. نوشیدن این مایعات برای پر کردن مثانه کافی می باشد و نیازی به استفاده از داروهای ادرارآور برای مادر نیست. برای نوشیدن مایعات اصلا از نوشیدنی‌های  دارای گاز استفاده نکنید چرا که گاز داخل معده مانع درست دیده شدن جنین خواهد شد. برای مصرف مایعات طوری زمان ‌بندی کنید که در صورت معطلی در مرکز تصویربرداری دچار فشار در قسمت مثانه و ناراحتی نشوید.

 

آماده سازی بیماران برای سونوگرافی

هنگام انجام معاینه اولتراسوند، پوشیدن لباس راحت توصیه می شود.

 

برای سونوگرافی فوقانی شکم

ناشتا بودن و ترک سیگار شش ساعت قبل از آزمایش مهم می باشد

 

برای سونوگرافی فوقانی و تحتانی شکم

ناشتا بودن و ترک سیگار شش ساعت قبل از آزمایش مهم می باشد

 

باید بررسی شود که زیر شکم یا مثانه پر از آب باشد زیرا:

بهتر است 2 ساعت قبل از آزمایش برای آخرین بار ادرار شود و سپس 6.5 لیوان آب، به آرامی در طول یک ساعت می نوشید.

تا زمان معاینه از ادرار مجدد خودداری کنید.

 

سونوگرافی کلیه - مثانه - پروستات

بهتر است 2 ساعت قبل از آزمایش برای آخرین بار ادرار شود و سپس نوشیدن 5.6 فنجان آب ، به تدریج در طول یک ساعت.

تا زمان معاینه از ادرار مجدد خودداری کنید.

 

مقالات پیشنهادی :

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

انواع سونوگرافی

مباحث ایمنی رادیولوژی

سونوگرافی ورید تناسلی داخلی

بهتر است 2 ساعت قبل از آزمایش برای آخرین بار ادرار شود و سپس نوشیدن 5.6 فنجان آب به تدریج در طول یک ساعت.

تا زمان معاینه از ادرار مجدد خودداری کنید.

 

سونوگرافی رنگی تریپلکس شریان اندام تحتانی

استراحت کافی کرده باشید، استرس را از خود دور کنید، مسافت های طولانی را طی نکنید.

 

سونوگرافی رنگی تریپلکس آئورت و شریان های کلیوی

ناشتا بودن و ترک سیگار شش ساعت قبل از آزمایش مهم می باشد

 

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

در طول معاینه دستورات و حالت هایی با توجه به منطقه مورد ارزیابی به بیماران داده می شود که برای حصول بهترین نتیجه ضروری است. بخشی از سونوگرافی که روی بدن حرکت می کند پروب نامیده می شود. یک ژل لغزنده بر روی بدن اعمال می شود تا تصویر به وسیله کاوشگر به دست آید و تصویر با کیفیت خوب باشد. پس از پایان معاینه، ژل با دستمال پاک می شود و دور ریخته می شود.

تمام معاینات سونوگرافی در تهران از جمله داپلر رنگی با دستگاه پیشرفته ما در حال حاضر در کلینیک رادیولوژی الوند انجام می شود.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT