• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اندومتریوز|ایا اندومتریوز سرطان است|متخصص اندومتریوز در تهران


اندومتریوز؛ آندومتر بافتی است که داخل رحم را می پوشاند. اندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی مشابه به بافت آندومتر در خارج از قسمت رحم یافت می شود. در ناحیه لگن و شکم تحتانی (شکم) و به ندرت در سایر نواحی بدن «به دام افتاده» است. در حال حاضر مشخص نیست که چه چیزی باعث آندومتریوز می شود. عوامل متعددی وجود دارد که احتمالاً دلایل ژنتیکی، ایمونولوژیکی و هورمونی را شامل می شود.

آندومتریوز چقدر شایع است؟


تعداد دقیق زنان مبتلا به اندومتریوز مشخص نیست. این به این دلیل است که بسیاری از زنان آندومتریوز بدون علائم یا با علائم خفیف دارند و هرگز تشخیص داده نمی شوند.بررسی‌ها برای تشخیص آندومتریوز تنها در صورتی انجام می‌شود که علائم دردسرساز شوند و با درمان‌های اولیه کاهش نیابند. تخمین ها متفاوت است، به طوری که از حدود 1 در 10 تا 5 از هر 10 زن به درجاتی از اندومتریوز مبتلا می شوند.
اگر علائم آندومتریوز برای فرد ایجاد شود، معمولاً در سنین 25 تا 40 سالگی این مشکل شروع می شود. بعضی مواقع علائم آندومتریوز در سال های نوجوانی نیز شروع می شود. اندومتریوز می تواند هر زنی با هر شرایطی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال:گاهی اوقات در بین افراد خانواده اتفاق می افتد. بنابراین، آندومتریوز در بستگان خونی نزدیک زنان مبتلا بسیار شایع تر است.اندومتریوز در زنان پس از یائسگی بسیار نادر است، زیرا برای ایجاد آندومتریوز به استروژن، که یک هورمون زنانه است نیاز دارید. سطح استروژن پس از یائسگی به مقدار زیاد کاهش می یابد.قرص ضد بارداری خوراکی ترکیبی (که اغلب به آن "قرص" گفته می شود) خطر ابتلا به اندومتریوز را کاهش می دهد. این اثر محافظتی ممکن است تا یک سال پس از قطع «قرص» باقی بماند.

endometriosis/اندومتریوز

اگر سوالی در مورد رادیولوژی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

علائم اندومتریوز


تکه های اندومتریوز می توانند از نظر اندازه از اندازه سر سوزن گرفته تا توده های بزرگ متفاوت باشند. بسیاری از زنان مبتلا به مشکل اندومتریوز هیچ علامتی ندارند. اگر علائم ایجاد شود، ممکن است متفاوت باشد، و شامل موارد ذکر شده در زیر می شود.به طور کلی، هر چه تکه های آندومتریوز بزرگتر باشد، علائم بدتر می شود. در هر صورت، همیشه صادق نخواهد بود. برخی از زنان دارای تکه های بزرگ اندومتریوز بدون علامت هستند. برخی از زنان فقط چند نقطه اندومتریوز دارند اما علائم بدی دارند. علائم احتمالی زیادی وجود دارد.

علائم شایع تر آندومتریوز عبارتند از:


دوره های دردناک درد معمولاً چند روز قبل از پریود شروع می‌شود و معمولاً در تمام دوره طول می‌کشد. این درد با درد قاعدگی معمولی متفاوت است که معمولاً آنقدر شدید نیست و طولانی نیست.
رابطه جنسی دردناک درد معمولاً در اعماق درون احساس می شود و ممکن است چند ساعت بعد از رابطه جنسی ادامه یابد.
درد در قسمت تحتانی شکم (شکم) و ناحیه لگن. گاهی اوقات درد ثابت است اما معمولاً در روزهای قبل و در طول پریود بدتر می شود.
سایر علائم قاعدگی ممکن است رخ دهد - به عنوان مثال، خونریزی در بین دوره ها.
مشکل باردار شدن (کاهش باروری). این ممکن است به دلیل آندومتریوز باشد که مانع از عبور تخمک از تخمدان به لوله فالوپ می شود. گاهی اوقات دلیل کاهش باروری مشخص نیست.


علائم دیگر عبارتند از: خستگی، درد هنگام دفع، درد در قسمت پایین شکم هنگام دفع ادرار، کمردرد و به ندرت وجود خون در ادرار یا مدفوع.
به ندرت، لکه های اندومتریوز در سایر نقاط بدن رخ می دهد. این می تواند باعث ایجاد دردهای غیرعادی در قسمت هایی از بدن شود که همزمان با دردهای پریود رخ می دهد.اندومتریوز باعث می شوددر طول سالیان متمادی تئوری های مختلفی برای علت آندومتریوز وجود داشته است. پوشش داخلی رحم (رحم) آندومتر نامیده می شود. یک نظریه این بود که برخی از سلول های آندومتر به خارج از رحم وارد ناحیه لگن می شوند. وقتی پریود می‌شوید، با ریختن به سمت عقب در امتداد لوله‌های فالوپ به آنجا می‌رسند.لکه های اندومتریوز تمایل دارند "چسبنده" باشند و ممکن است اندام ها را به یکدیگر بپیوندند. اصطلاح پزشکی برای این چسبندگی است. برای مثال، مثانه یا روده ممکن است به رحم «بچسبد». تکه های بزرگ آندومتریوز ممکن است به کیست هایی تبدیل شوند که هر ماه هنگام پریود شدن شما خونریزی می کنند. کیست ها می توانند با خون تیره پر شوند و به عنوان کیست های شکلاتی شناخته می شوند.

تشخیص اندومتریوز چگونه تایید می شود؟


اندومتریوز معمولا با لاپاراسکوپی تایید می شود. این یک عمل کوچک است که شامل ایجاد یک برش کوچک، تحت بیهوشی، در دیواره شکم (شکم) زیر دکمه شکم (ناف) است. یک ابزار نازک تلسکوپ مانند (لاپاروسکوپ) از طریق پوست فشار داده می شود تا به داخل آن نگاه کند. تکه های اندومتریوز توسط پزشک قابل مشاهده است.با این حال، علائم آندومتریوز می تواند ناشی از شرایط دیگر باشد. بنابراین، اگر هر یک از علائم آندومتریوز بالا ماندگار شد، معمولاً آزمایشاتی برای یافتن علت علائم توصیه می شود.

اگر مشکل اندومتریوز درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟


نحوه پیشرفت اندومتریوز شما بسیار متغیر است. اگر اندومتریوز درمان نشود، ممکن است بهبود یابد، اما ممکن است بدتر شود یا به همان شکل باقی بماند. اندومتریوز یک بیماری سرطانی نیست.گاهی اوقات عوارض در زنان مبتلا به اندومتریوز شدید درمان نشده رخ می دهد. به عنوان مثال، لکه های بزرگ آندومتریوز گاهی اوقات می تواند باعث انسداد (انسداد) روده یا لوله (حالب) از کلیه به مثانه شود.

اهداف درمان اندومتریوز چیست؟


هدف اصلی درمان بهبود علائم آندومتریوز مانند درد و پریودهای سنگین و بهبود باروری در صورت بروز این مشکل است. گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که در زیر مورد بحث قرار می گیرد.

endometriosis/اندومتریوز

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی شبانه روزی

سونوگرافی خانم

مرکز تخصصی ماموگرافی

درمان اندومتریوز


اگر علائم اندومتریوز خفیف هستند و باروری برای شما مشکلی ندارد، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. در حدود 3 مورد از 10 مورد، آندومتریوز از بین می رود و علائم بدون هیچ درمانی برطرف می شود. اگر علائم برطرف نشد یا بدتر شدند، همیشه می توانید نظر خود را تغییر دهید و درمان آندومتریوز را انتخاب کنید.

مسکن برای اندومتریوز


در صورت خفیف بودن علائم، ممکن است پاراستامول مصرف شده در دوره قاعدگی تمام چیزی باشد که شما نیاز دارید.
مسکن های ضد التهابی مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن ممکن است بهتر از پاراستامول باشند. با این حال، برخی از افراد با این موارد عوارض جانبی دارند.
کدئین به تنهایی یا همراه با پاراستامول، مسکن قوی تری است. اگر داروهای ضد التهاب مناسب نباشند، ممکن است یک گزینه باشد. یبوست یک عارضه جانبی رایج است.
برای تسکین درد در دوره قاعدگی، بهتر است به‌جای «زمان و زمان»، مسکن‌ها را به طور منظم در طول دوره قاعدگی مصرف کنید. می توانید علاوه بر درمان های دیگر از مسکن استفاده کنید.

درمان هورمونی برای اندومتریوز


چندین گزینه وجود دارد. آنها می توانند موثر باشند، به ویژه در کاهش درد. آنها باروری را بهبود نمی بخشند اما کاهش دائمی در باروری وجود ندارد.

قرص ضد بارداری خوراکی ترکیبی - "قرص".
سیستم داخل رحمی (IUS).
آنالوگ های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH). چندین آماده سازی آنالوگ GnRH وجود دارد که شامل بوسرلین، گوسرلین، نافارلین، لوپرورلین و تریپتورلین می شود.
قرص هورمون پروژسترون قرص های هورمون پروژسترون شامل نورتیسترون، دیدروژسترون و مدروکسی پروژسترون است.
دانازول.

جراحی برای اندومتریوز


گاهی اوقات جراحی برای برداشتن برخی از تکه های بزرگتر اندومتریوز توصیه می شود. اگر مشکل ناباروری باشد، عمل ممکن است علائم را کاهش دهد و احتمال بارداری را افزایش دهد.تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. معمولاً یک ابزار نازک تلسکوپ مانند (لاپاروسکوپ) از طریق یک بریدگی کوچک در شکم (شکم) رانده می شود. سپس جراح از لاپاراسکوپ برای دیدن داخل شکم و برداشتن کیست ها یا سایر بافت های اندومتریوز (جراحی سوراخ کلید) استفاده می کند.

جایگزینی برای برداشتن (حذف نواحی اندومتریوز) استفاده از حرارت مستقیم یا لیزر برای از بین بردن بافت مشکوک به اندومتریوز است (به این عمل فرسایش گفته می شود). اکسیزیون اکنون به فرسایش ارجحیت دارد.

با این حال، برداشتن یا فرسایش، با برداشتن نواحی از بافت اسکار (چسبندگی)، می تواند برای اندومتریوزی که روده، مثانه یا لوله حمل ادرار از کلیه به مثانه (حالب) را درگیر نمی کند، استفاده شود. این باعث افزایش شانس بارداری می شود.گاهی اوقات، اما کمتر، یک عمل سنتی تر با یک برش بزرگتر روی شکم انجام می شود تا لکه های بزرگتر آندومتریوز یا کیست ها برداشته شود.

هیسترکتومی برای اندومتریوز


اگر خانواده خود را تکمیل کرده اید و سایر درمان های اندومتریوز به خوبی جواب نداده اند، برداشتن رحم (رحم) - هیسترکتومی - ممکن است یک گزینه باشد. تخمدان ها نیز ممکن است برداشته شوند. اگر تخمدان های شما برداشته نشود، احتمال بازگشت آندومتریوز بیشتر است. اگر تخمدان های شما در طول هیسترکتومی برداشته شوند، ممکن است به درمان جایگزینی هورمونی (HRT) نیاز داشته باشید و این باید با شما در میان گذاشته شود.

چند نکته کلی در مورد درمان اندومتریوزممکن است درمان اولیه بدون تشخیص قطعی توصیه شود.راه برای تایید تشخیص آندومتریوز انجام لاپاراسکوپی (عمل کوچکی که قبلا توضیح داده شد) است. با این حال، بسیاری از زنان علائمی را بروز می‌دهند که «احتمالاً» به دلیل آندومتریوز مانند پریودهای دردناک است - اما هنوز لاپاراسکوپی نکرده‌اند. در چنین شرایطی، پزشک شما ممکن است درمان اولیه مسکن‌ها و/یا «قرص» یا سیستم داخل رحمی آزادکننده لوونورژسترل (LNG-IUS) را پیشنهاد کند، به‌ویژه اگر به پیشگیری از بارداری نیز نیاز دارید. این درمان‌ها به هر حال برای درمان دردهای پریود، حتی بدون آندومتریوز، استفاده می‌شوند. اگر علائم آندومتریوز با این درمان اولیه بهبود یابد (همانطور که اغلب انجام می شود)، ممکن است نیازی به لاپاراسکوپی نباشد.

endometriosis/اندومتریوز

مقالات پیشنهادی :

ماموگرافی دیجیتال

سونو گرافی در تهران

سونو گرافی آنومالی

عکس رنگی رحم  با بی حسی در تهران

لاپاراسکوپی برای تشخیص و درمان آندومتریوزلاپاراسکوپی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. ممکن است یکی برای تایید تشخیص آندومتریوز داشته باشید. متخصص شما همچنین ممکن است در همان زمان رضایت شما را برای درمان هر تکه بزرگی که ممکن است پیدا کند (همانطور که قبلا توضیح داده شد) "در حالی که آنها در آنجا هستند" درخواست کند. این باعث صرفه جویی در انجام دو لاپاراسکوپی - یکی برای تشخیص و دیگری برای درمان می شود.

شدت و نوع علائم اندومتریوز ممکن است بر انتخاب درمان تأثیر بگذاردبرخی از زنان مبتلا به اندومتریوز هیچ علامتی ندارند و نیازی به درمان ندارند. اگر علائم اندومتریوز خفیف باشد، داروهای مسکن به تنهایی ممکن است خوب باشند. درمان‌های هورمونی معمولاً برای تسکین درد خوب عمل می‌کنند، اما باروری را بهبود نمی‌بخشند. اگر ناباروری ناشی از آندومتریوز باشد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

موفقیت درمان اندومتریوز و عوارض جانبی آن به طور کلی، گزینه‌های درمان هورمونی همگی تقریباً یک میزان موفقیت در کاهش درد دارند. با این حال، برخی از زنان یک درمان را بهتر از دیگران می یابند. همچنین، درمان ها دارای عوارض جانبی متفاوتی هستند. ممکن است یکی را امتحان کنید و ممکن است خوب باشد. با این حال، اگر درمان اول مناسب نباشد، تغییر از یک درمان به دیگری غیرعادی نیست.

سن و برنامه ریزی برای بارداری علائم آندومتریوز اغلب در دوران بارداری بهبود می یابد. همچنین، هر چه مدت طولانی تری آندومتریوز داشته باشید، احتمال کاهش باروری بیشتر می شود. اگر برنامه هایی برای بچه دار شدن دارید، ممکن است لازم باشد این را در نظر بگیرید. اگر خانواده شما کامل باشد، گزینه های درمانی شما گسترده تر خواهد بود.

طول درمان اندومتریوزممکن است چند ماه درمان هورمونی طول بکشد تا از فواید کامل بهره مند شوید. اگر درد فوراً از بین نرفت، چند سیکل قاعدگی را ادامه دهید. آنالوگ های دانازول و GnRH معمولاً فقط برای شش ماه توصیه می شوند. علائم ممکن است پس از شش ماه درمان بسیار بهبود یابد، اما ممکن است پس از قطع درمان دوباره عود کند. پروژسترون ها، "قرص" و LNG-IUS برای درمان طولانی مدت مناسب هستند.

عودها


هنگامی که اندومتریوز با درمان برطرف شد، ممکن است در آینده دوباره عود کند. در صورت بازگشت علائم ممکن است نیاز به درمان بیشتر یا ترکیبی از درمان ها باشد.

اندومتریوز

اندومتریوز؛مهمترین چیزهایی که باید بدانید:

آندومتریوز اختلالی است که در آن بافت آندومتر مانند (مانند آندومتر که رحم را می پوشاند) در سایر قسمت های بدن وجود دارد.

آندومتریوز علت اصلی درد لگن و رابطه جنسی دردناک است

تا زمانی که اندومتریوز بهتر شناخته نشود، فقط علائم را می توان درمان کرد و نه علل زمینه ای

گزینه های مدیریتی شامل داروها، جراحی و احتمالاً تغییر شیوه زندگی است

اندومتریوز چیست؟

آندومتریوز یک اختلال رایج است که در آن بافت مشابه آندومتر در جایی که قرار نیست رشد می کند. بافت آندومتر بافتی است که در رحم رشد می کند و می ریزد. در بیشتر موارد، این رشد روی اندام‌های حفره لگن و اطراف آن اتفاق می‌افتد. بافت در اندومتریوز مشابه بافت داخل رحم عمل می کند: رشد می کند، ضخیم می شود و سعی می کند با هر سیکل قاعدگی ریزش کند. از آنجایی که بافت راهی برای خروج از بدن ندارد، می‌تواند باعث چسبندگی، ندول‌ها و ضایعاتی شود که باعث واکنش التهابی می‌شود. این می تواند منجر به درد و سایر عوارض مانند ناباروری شود.

اندومتریوز ممکن است از هر 10 زن در سنین باروری 1 نفر را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه تخمین ها بسیار متفاوت است و احتمالاً شیوع آن در بین جمعیت ها متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است بروز در زنان سیاه پوست و اسپانیایی کمتر باشد.

تشخیص زودهنگام این بیماری می‌تواند مشکلی باشد، زیرا بسیاری از افراد علائمی ندارند و به دلیل اینکه تأیید تشخیص نیاز به یک روش جراحی دارد. برخی دیگر برای سال ها علائم دارند و قبل از تشخیص به چند پزشک مراجعه می کنند. اگر فکر می کنید ممکن است اندومتریوز داشته باشید، ردیابی درد، خونریزی و سایر علائم در Clue می تواند اطلاعاتی را در اختیار ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما قرار دهد که ممکن است به تشخیص و تشکیل یک برنامه درمانی کمک کند. درمان زودهنگام می تواند خطر و همچنین عوارض را کاهش دهد.

چیزی که ممکن است متوجه شوید

علائم آندومتریوز می تواند از اوایل نوجوانی شروع شود یا ممکن است بعداً در بزرگسالی خود را نشان دهد. علائم آن ممکن است همیشه رخ دهد یا بصورت دوره ای باشد. علائم چرخه‌ای در هر سیکل قاعدگی در همان زمان ظاهر می‌شوند و از بین می‌روند و اغلب تقریباً همزمان با قاعدگی رخ می‌دهند. علائم و تاثیر آندومتریوز می تواند بر اساس محل قرارگیری بافت متفاوت باشد. برای مثال آندومتریوز تخمدان یکی از انواعی است که می تواند باعث ناباروری شود. به نظر نمی رسد مرحله پیشرفت اندومتریوز با شدت علائم مرتبط باشد.

علائم شایع اندومتریوز عبارتند از:

دردهای قبل از قاعدگی/قاعدگی که بسیار دردناک هستند

درد حین یا بعد از رابطه جنسی (دیسپارونی)

حرکات دردناک روده و/یا ادرار

درد در ناحیه شکم، کمر یا ران اغلب در طول چرخه ادامه می یابد

دوره های سنگین

مشکل باردار شدن (ناباروری)

اندومتریوز می تواند تقریباً همزمان با اولین پریود (*منارک*) شروع شود. این می تواند باعث شود فرد فکر کند که سطح بالای درد برای آنها "طبیعی" است، در حالی که ممکن است در واقع ناشی از آندومتریوز یا بیماری دیگری باشد.

اگر درد قاعدگی خود را زیر سوال می برید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا ببینید آیا اندومتریوز ممکن است عاملی باشد یا خیر.

K/اندومتریوز

چه چیزی باعث آندومتریوز می شود؟

دلایل رشد بافت مشابه آندومتر در جایی که در اندومتریوز رشد می کند ناشناخته است. در ابتدا تصور می شد که علت آن برگشت بافت رحم از طریق لوله های فالوپ به داخل حفره لگنی است (یعنی قاعدگی رتروگراد)، اما از هر 10 نفر 9 نفر قاعدگی رتروگراد دارند و اکثر آنها دچار آندومتریوز نمی شوند که نشان دهنده درگیری عوامل دیگر

همچنین برخی از دختران قبل از رسیدن به قاعدگی دچار این عارضه می شوند.

یک نظریه این است که آندومتریوز می تواند از سلول های آندومتر که از طریق رگ های خونی یا سیستم لنفاوی حرکت می کنند ایجاد شود. مورد دیگر این است که سلول های خارج از رحم ممکن است به سلول های آندومتر تبدیل شوند. در آندومتریوز پیش از قاعدگی، پیشنهاد شده است که قرار گرفتن در معرض هورمون های مادری و خونریزی رحمی نوزاد نقش دارد.

 استروژن اضافی، ژن ها و سیستم ایمنی بدن ممکن است در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند.

شواهدی هم وجود دارد که نشان می دهد اندومتریوزاز طریق خانواده ها هم انتقال پیدا میکند.

 این بدان معنی است که اگر فردی در خانواده بیولوژیکی خود نیز به این بیماری مبتلا شود، ممکن است احتمال ابتلا به آن بیشتر باشد. همچنین اگر در سنین پایین‌تر یا اصلاً زایمان نکند، در سنین پایین‌تر در قاعدگی یا یائسگی دیررس، یا اگر سیکل‌های قاعدگی کوتاه (کمتر از ۲۸ روز) داشته باشند، ممکن است احتمال ابتلا به آندومتریوز بیشتر شود.

این ممکن است به این دلیل باشد که آنها به طور متوسط ​​چرخه های قاعدگی بیشتری داشته اند و بیشتر در معرض استروژن قرار گرفته اند. برخی تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به آندومتریوز تمایل به التهاب کلی بالاتر در بدن، سطوح بالاتر چربی های "بد" در مقابل "خوب" در خون (لیپوپروتئین های با چگالی کم در مقابل لیپوپروتئین های با چگالی بالا) و سطوح بالاتر اکسیداتیو دارند. فشار .

 استرس اکسیداتیو به سطح آسیب سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های بدن از چیزهایی مانند سموم محیطی یا محصولات جانبی متابولیسم اشاره دارد. هنوز درک نشده است که چرا این ویژگی ها اغلب در افراد مبتلا به اندومتریوز ظاهر می شوند یا علل زمینه ای آن چیست.

چرا آن را بررسی کنید

اندومتریوز به طور معمول یک وضعیت پیشرونده است، به این معنی که می تواند در طول زمان بدتر شود.

ناباروری یک عارضه شایع بیماری اندومتریوز است که ممکن است با درمان های  زودهنگام قابل اجتناب باشد. بیش از نیمی از مبتلایان به اندومتریوز باروری کاهش یافته است.

تحقیقات اخیر همچنین نشان داده است که افراد مبتلا به اندومتریوز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای مشکلات قلبی عروقی از جمله بیماری قلبی و حملات قلبی باشند.

این می تواند به دلیل سطوح التهاب، چربی ها و استرس اکسیداتیو باشد که در بسیاری از افراد مبتلا به اندومتریوز دیده می شود. تشخیص زودهنگام می تواند نتایج را بهبود بخشد. مدیریت اولیه می تواند به کاهش پیشرفت بیماری، کاهش عوارض و تحت کنترل نگه داشتن علائم کمک کند.

نحوه تشخیص آندومتریوز

بسیاری از افراد مبتلا به اندومتریوز بر اساس علائم خود بدون تشخیص رسمی درمان می شوند. در موارد دیگر، تشخیص رسمی از طریق لاپاراسکوپی، یک جراحی ساده انجام می شود. در این روش، پزشکان یک برش کوچک در شکم ایجاد می‌کنند (معمولاً زیر 1.5 سانتی‌متر/0.6 اینچ) و دوربینی را برای مشاهده داخل حفره لگن وارد می‌کنند. نمونه‌های بافت کوچک ممکن است جمع‌آوری شوند که بیوپسی نامیده می‌شوند.

مقالات پیشنهادی :

 سونوگرافی NT در مرکز الوند

سونوگرافی داپلر در بارداری چیست؟

بخش تخصصی تصویربرداری جراحی و ارولوژی

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی احتمالاً سؤالاتی در مورد سابقه پزشکی و قاعدگی شما می پرسد و یک معاینه فیزیکی ساده انجام می دهد. آنها مایلند در مورد علائم درد و هر گونه مسائل مربوط به ناباروری یا سقط جنین بشنوند. اگر پزشک فکر کند ممکن است اندومتریوز وجود داشته باشد، ممکن است موارد زیر را نیز انجام دهد:

معاینه لگن

سونوگرافی لگن ( انواع سونوگرافی)

یک لاپاراسکوپی

نظارت بر میزان درد و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند مفید باشد. در حالی که برخی از ناراحتی ها در اطراف قاعدگی "طبیعی" در نظر گرفته می شود، درد در اندومتریوز می تواند بسیار بدتر باشد، و مهم است که آنچه را که برای شما صادق است، بیان کنید.

همچنین ممکن است سعی کنید با فردی که در زمینه زنان یا اندومتریوز تخصص دارد صحبت کنید. حمایت از خود ممکن است به کاهش زمان لازم برای تشخیص در افراد مبتلا کمک کند. غیر معمول نیست که تشخیص 5 سال (یا بین 3 تا 11 سال) پس از شروع علائم (5، 32) طول بکشد.

راه های درمان و مدیریت آندومتریوز چیست؟

اندومتریوز معمولا چندین سال طول می کشد، اما علائم با درمان قابل کنترل هستند. تا زمانی که اندومتریوز بهتر شناخته نشود، فقط علائم را می توان درمان کرد و نه علل زمینه ای.

نحوه درمان آندومتریوز به علائم و اهداف هر فرد بستگی دارد. هدف ممکن است احساس درد کمتر یا باردار شدن باشد. علائم بسیاری از افراد به اندازه‌ای خفیف است که تصمیم می‌گیرند به هیچ وجه درمان نشوند، اما اندومتریوز همچنان باید تحت نظر باشد زیرا می‌تواند مشکلاتی را در مسیر ایجاد کند.

T/اندومتریوز

داروها

اگر فردی درد ناشی از آندومتریوز را تجربه کند، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اغلب یک NSAID - یک داروی ضد درد بدون نسخه را پیشنهاد می کند. داروهای هورمونی نیز اغلب به عنوان یک رویکرد اولیه تجویز می شوند.

 داروهای دیگری که بر هورمون‌ها تأثیر می‌گذارند نیز ممکن است تجویز شوند اگر رویکردهای خط اول کافی نباشد: آنتاگونیست‌های GnRH از تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کنند و ممکن است ضخیم شدن و ریزش برخی از بافت‌های آندومتر را متوقف کنند.

مهارکننده‌های آروماتاز ​​تولید استروژن در بدن را محدود می‌کنند و ممکن است به برخی علائم کمک کنند، اما می‌توانند عوارض جانبی قوی ایجاد کنند و معمولاً پس از بررسی گزینه‌های دیگر تجویز می‌شوند .

عمل جراحي

در برخی موارد، پزشک ممکن است لاپاراسکوپی را برای کاوش و برداشتن یا تخریب بافت مشکل‌دار با جراحی پیشنهاد کند. این می تواند به علائم کمک کند و باروری را بهبود بخشد .پزشکان ممکن است برداشتن لاپاراسکوپی یا ابلیشن را انجام دهند. اکسیزیون شامل بریدن بافت مشکل ساز است، در حالی که فرسایش شامل سوزاندن بافت از طریق کوتریزاسیون یا لیزر است.

بحث های زیادی در مورد اینکه کدام روش برای کدام مرحله از شرایط بهتر است وجود دارد. یک بررسی در سال 2017 نشان داد که هر دو روش ممکن است مزایایی برای درمان علائم خاص داشته باشند. جراحی در اکثر افراد مبتلا به اندومتریوز خفیف یا متوسط ​​منجر به تسکین علائم می شود، اما همیشه موثر نیست و عود (و نیاز به اقدامات جراحی بیشتر) در طول زمان رایج است. جراحی نیز خطرات خاص خود را دارد که باید با مزایای بالقوه سنجیده شود.

هیسترکتومی (برداشتن رحم، لوله های فالوپ و گاهی اوقات تخمدان ها) ممکن است به عنوان گزینه درمانی "آخرین توقف" در موارد شدید پس از اتمام سایر روش های درمانی در نظر گرفته شود. هیسترکتومی به طور موثر آندومتریوز را در همه موارد درمان نمی کند، اما نرخ درمان مجدد کمتری نسبت به سایر جراحی ها دارد، به خصوص زمانی که تخمدان ها برداشته می شوند.

دستورالعمل های انجمن اروپایی تولید مثل و جنین شناسی انسانی (ESHRE) بیان می کند که برداشتن تخمدان ها باید یک گزینه درمانی "رادیکال" در نظر گرفته شود، زیرا منجر به یائسگی جراحی در زنان در سنین باروری می شود.

تغییر سبک زندگی

برخی از افراد درمان های جایگزین را برای علائم خود در نظر می گیرند. اینها شامل ورزش بدنی، تغییر رژیم غذایی و طب سوزنی است.

متأسفانه، هنوز تحقیقات اندکی و فقدان شواهدی برای اثربخشی بسیاری از این رویکردها وجود دارد. تنها یک مطالعه از 24 مورد معیارهای ورود به مروری بر طب سوزنی برای درد در اندومتریوز را برآورده کرد و بهبودی در قاعدگی دردناک (به ویژه در موارد شدید) یافت، اما تحقیقات با کیفیت بیشتری مورد نیاز است.

علائم:

الگوهای خونریزی (از جمله لکه بینی)

درد

برای ردیابی مفید است

سنگینی قاعدگی

انرژی

مدفوع

علائم گوارشی مانند نفخ و اسهال

S/اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری شایع در زنان است.

آندومتر پوشش داخلی رحم (رحم) است. این بافت به طور معمول در طول چرخه قاعدگی مراحل رشد و ریزش را طی می کند. آندومتریوز زمانی رخ می دهد که آندومتر خارج از محل معمول قرار داشته باشد. اندومتریوز ممکن است در تخمدان ها، لوله های فالوپ، واژن یا سایر قسمت های رحم رخ دهد. به ندرت ممکن است اندومتریوز در شکم و ریه ها رخ دهد.

 

اندومتریوز در بین زنان در سنین باروری شایع است. حدود 11 درصد از زنان در ایالات متحده ممکن است به اندومتریوز مبتلا باشند. زنان بدون بارداری قبلی، زنان با سابقه خانوادگی آندومتریوز و زنان با دوره های قاعدگی غیر طبیعی بیشتر در معرض ابتلا به آندومتریوز هستند.

 

علائم و نشانه ها

زنان ممکن است بدون علائم آندومتریوز داشته باشند یا انواع مختلفی از درد را تجربه کنند، از جمله دردهای قاعدگی دردناک یا دوره های قاعدگی سنگین، درد در حین یا بعد از رابطه جنسی، درد در حین اجابت مزاج یا ادرار و درد شکم.

 

آندومتر با قرارگیری غیر طبیعی می تواند در طول چرخه قاعدگی رشد کرده و ریزش کند و باعث خونریزی در بین دوره ها شود. التهاب، کیست، بافت اسکار و چسبندگی ممکن است ایجاد شود که منجر به مشکلات روده، بیماری التهابی مزمن لگن یا ناباروری شود.

مقالات پیشنهادی :

 

علل

علت آندومتریوز در حال حاضر مشخص نیست. برگشت خون قاعدگی محتمل ترین علت آندومتریوز در نظر گرفته می شود. سایر علل احتمالی عبارتند از عوامل ژنتیکی، بی نظمی های ایمنی، عدم تعادل استروژن و جراحی (مانند زایمان سزارین یا جراحی های شکمی).

 

تشخیص

پزشک تاریخچه پزشکی بیمار را دریافت می کند و معاینه دقیقی از جمله معاینه لگنی برای شناسایی هرگونه ناهنجاری قابل لمس انجام می دهد. تصویربرداری، مانند سونوگرافی ترانس واژینال و تصویربرداری تشدید مغناطیسی، ممکن است انجام شود. لاپاراسکوپی، نوعی جراحی کم تهاجمی، تنها راه برای تایید اندومتریوز است. بیوپسی و ارزیابی میکروسکوپی ضایعات احتمالی اندومتریوز می تواند اندومتریوز را تایید کند.

 

تمرکز درمان به جای درمان، کاهش علائم است.

درد: خط اول درمان درد آندومتر، داروهای ضد بارداری هورمونی است. قرص های ضد بارداری خوراکی می توانند از تخمک گذاری تخمدان ها جلوگیری کرده و در نتیجه تظاهرات اندومتریوز را کاهش دهند. درد خفیف را می توان با مسکن های بدون نسخه درمان کرد. در موارد شدید، پزشک ممکن است لاپاراسکوپی را برای برداشتن لکه های اندومتریوز توصیه کند. در برخی بیماران، آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (مانند لوپرولید) ممکن است کمک کند. مهارکننده‌های آروماتاز (آناستروزول) برای زنانی که با سایر اشکال درمان تسکین نمی‌یابند اختصاص دارد. آنتاگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین یک درمان احتمالی در حال ظهور هستند.

ناباروری: برای زنانی که مایل به باردار شدن هستند، پزشک ممکن است لاپاراسکوپی را برای برداشتن لکه های آندومتریوز توصیه کند. نشان داده شده است که این میزان بارداری را افزایش می دهد، اما در اندومتریوز متوسط تا شدید کمتر عمل می کند. برای زنانی که پس از برداشتن اندومتریوز با لاپاروسکوپی مشکل باردار شدن دارند، ممکن است سایر تکنیک‌های باروری مانند لقاح آزمایشگاهی توصیه شود.

در آندومتریوز، سلول‌های آندومتر فعال در لگن خارج از حفره رحم کاشته می‌شوند. علائم به محل کاشت بستگی دارد. سه گانه کلاسیک علائم، دیسمنوره، دیسپارونی و ناباروری است، اما علائم ممکن است شامل سوزش ادرار و درد در هنگام اجابت مزاج نیز باشد. شدت علائم ربطی به مرحله بیماری ندارد. تشخیص با تجسم مستقیم و گاهی بیوپسی، معمولاً از طریق لاپاراسکوپی است. درمان‌ها شامل داروهای ضدالتهابی، داروهایی برای سرکوب عملکرد تخمدان و رشد بافت آندومتر، ابلیشن جراحی و برداشتن ایمپلنت‌های اندومتریوتیک، و اگر بیماری شدید است و برنامه ریزی برای بچه‌دار شدن وجود ندارد، هیسترکتومی به تنهایی یا هیسترکتومی به علاوه سالپنگو اوفورکتومی دوطرفه.

اندومتریوز معمولاً به سطوح صفاقی یا سروزی اندام‌های لگنی، معمولاً تخمدان‌ها، رباط‌های پهن، کول‌دساک خلفی و رباط‌های رحمی خاجی محدود می‌شود.

محل های کمتر شایع شامل لوله های فالوپ، سطوح سروزی روده کوچک و بزرگ، حالب، مثانه، واژن، دهانه رحم، اسکارهای جراحی و به ندرت ریه، پلور و پریکارد می باشد.

تصور می‌شود که خونریزی از ایمپلنت‌های صفاقی باعث التهاب استریل و به دنبال آن رسوب فیبرین، تشکیل چسبندگی و در نهایت ایجاد اسکار می‌شود که سطوح صفاقی اندام‌ها را مخدوش می‌کند و منجر به درد و آناتومی لگنی مخدوش می‌شود.

اتیولوژی و پاتوفیزیولوژی اندومتریوز

پذیرفته‌شده‌ترین فرضیه برای پاتوفیزیولوژی آندومتریوز این است که سلول‌های آندومتر در طول قاعدگی از حفره رحم منتقل می‌شوند و متعاقباً در مکان‌های خارج از رحم کاشته می‌شوند. جریان رتروگراد بافت قاعدگی از طریق لوله های فالوپ رایج است و می تواند سلول های آندومتر را به داخل شکم منتقل کند. سیستم لنفاوی یا گردش خون می تواند سلول های آندومتر را به مکان های دور (مانند حفره پلور) منتقل کند.

فرضیه دیگر متاپلازی کلومیک است: اپیتلیوم کولومیک به غدد آندومتر مانند تبدیل می شود.

از نظر میکروسکوپی، ایمپلنت‌های آندومتریوز شامل غدد و استروما هستند که از نظر بافت‌شناسی با اندومتر داخل رحمی یکسان هستند. این بافت ها حاوی گیرنده های استروژن و پروژسترون هستند و بنابراین معمولاً در پاسخ به تغییرات در سطح هورمون در طول چرخه قاعدگی رشد، تمایز و خونریزی می کنند. همچنین برخی از ایمپلنت های اندومتریوز استروژن و پروستاگلاندین تولید می کنند. ایمپلنت ها ممکن است مانند دوران بارداری (احتمالاً به دلیل بالا بودن سطح پروژسترون) به خودی خود پایدار شوند یا پسرفت کنند. در نهایت، ایمپلنت ها باعث التهاب و افزایش تعداد ماکروفاژهای فعال و تولید سایتوکین های پیش التهابی می شوند.

در آندومتریوز، سلول‌های آندومتر فعال در لگن خارج از حفره رحم کاشته می‌شوند. علائم به محل کاشت بستگی دارد. سه گانه کلاسیک علائم، دیسمنوره، دیسپارونی و ناباروری است، اما علائم ممکن است شامل سوزش ادرار و درد در هنگام اجابت مزاج نیز باشد. شدت علائم ربطی به مرحله بیماری ندارد. تشخیص با تجسم مستقیم و گاهی بیوپسی، معمولاً از طریق لاپاراسکوپی است. درمان‌ها شامل داروهای ضدالتهابی، داروهایی برای سرکوب عملکرد تخمدان و رشد بافت آندومتر، ابلیشن جراحی و برداشتن ایمپلنت‌های اندومتریوتیک، و اگر بیماری شدید است و برنامه ریزی برای بچه‌دار شدن وجود ندارد، هیسترکتومی به تنهایی یا هیسترکتومی به علاوه سالپنگو اوفورکتومی دوطرفه.

اندومتریوز معمولاً به سطوح صفاقی یا سروزی اندام‌های لگنی، معمولاً تخمدان‌ها، رباط‌های پهن، کول‌دساک خلفی و رباط‌های رحمی خاجی محدود می‌شود.

محل های کمتر شایع شامل لوله های فالوپ، سطوح سروزی روده کوچک و بزرگ، حالب، مثانه، واژن، دهانه رحم، اسکارهای جراحی و به ندرت ریه، پلور و پریکارد می باشد.

تصور می‌شود که خونریزی از ایمپلنت‌های صفاقی باعث التهاب استریل و به دنبال آن رسوب فیبرین، تشکیل چسبندگی و در نهایت ایجاد اسکار می‌شود که سطوح صفاقی اندام‌ها را مخدوش می‌کند و منجر به درد و آناتومی لگنی مخدوش می‌شود.

شیوع گزارش شده متفاوت است، اما حدود است

6 تا 10 درصد در همه زنان

25 تا 50 درصد در زنان نابارور

75 تا 80 درصد در زنان مبتلا به درد مزمن لگنی

میانگین سنی در هنگام تشخیص 27 سال است، اما اندومتریوز در بین نوجوانان نیز رخ می دهد.

 S/اندومتریوز

مقالات پیشنهادی :

 

اتیولوژی و پاتوفیزیولوژی اندومتریوز

پذیرفته‌شده‌ترین فرضیه برای پاتوفیزیولوژی آندومتریوز این است که سلول‌های آندومتر در طول قاعدگی از حفره رحم منتقل می‌شوند و متعاقباً در مکان‌های خارج از رحم کاشته می‌شوند. جریان رتروگراد بافت قاعدگی از طریق لوله های فالوپ رایج است و می تواند سلول های آندومتر را به داخل شکم منتقل کند. سیستم لنفاوی یا گردش خون می تواند سلول های آندومتر را به مکان های دور (مانند حفره پلور) منتقل کند.

فرضیه دیگر متاپلازی کلومیک است: اپیتلیوم کولومیک به غدد آندومتر مانند تبدیل می شود.

از نظر میکروسکوپی، ایمپلنت‌های آندومتریوز شامل غدد و استروما هستند که از نظر بافت‌شناسی با اندومتر داخل رحمی یکسان هستند. این بافت ها حاوی گیرنده های استروژن و پروژسترون هستند و بنابراین معمولاً در پاسخ به تغییرات در سطح هورمون در طول چرخه قاعدگی رشد، تمایز و خونریزی می کنند. همچنین برخی از ایمپلنت های اندومتریوز استروژن و پروستاگلاندین تولید می کنند. ایمپلنت ها ممکن است مانند دوران بارداری (احتمالاً به دلیل بالا بودن سطح پروژسترون) به خودی خود پایدار شوند یا پسرفت کنند. در نهایت، ایمپلنت ها باعث التهاب و افزایش تعداد ماکروفاژهای فعال و تولید سایتوکین های پیش التهابی می شوند.

افزایش بروز در بستگان درجه 1 زنان مبتلا به اندومتریوز و در مطالعات دوقلوهای بزرگ  نشان می دهد که وراثت یک عامل است.

در بیماران مبتلا به اندومتریوز شدید و آناتومی تحریف شده لگن، میزان ناباروری بالا است، احتمالاً به این دلیل که آناتومی تحریف شده و التهاب با مکانیسم‌های برداشت تخمک، لقاح تخمک و انتقال لوله‌ها تداخل دارد.

برخی از بیماران با اندومتریوز حداقل و آناتومی لگن طبیعی نیز نابارور هستند. دلایل اختلال در باروری نامشخص است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

افزایش بروز سندرم فولیکول تخمدان پاره نشده لوتئینیزه (تخمک به دام افتاده)

افزایش تولید پروستاگلاندین صفاقی یا فعالیت ماکروفاژهای صفاقی که ممکن است بر لقاح، اسپرم و عملکرد تخمک تأثیر بگذارد.

آندومتر غیر پذیرنده (به دلیل اختلال عملکرد فاز لوتئال یا سایر ناهنجاری ها)

عوامل خطر بالقوه برای اندومتریوز هستند

سابقه خانوادگی بستگان درجه 1 مبتلا به اندومتریوز

تاخیر در فرزندآوری یا پوچ شدن

قاعدگی زودرس

یائسگی دیررس

چرخه های قاعدگی کوتاه (کمتر از 27 روز) با قاعدگی های سنگین و طولانی (بیش از 8 روز)

نقایص مجرای مولر (به عنوان مثال، باقیمانده شاخ رحم بدون ارتباط، هیپوپلازی دهانه رحم با انسداد مجرای خروجی رحم)

به نظر می رسد عوامل محافظتی بالقوه وجود داشته باشد

زایمان های متعدد

شیردهی طولانی مدت

قاعدگی دیررس

استفاده طولانی مدت از داروهای ضد بارداری خوراکی با دوز پایین (مداوم یا چرخه ای)

ورزش منظم (به خصوص اگر قبل از 15 سالگی شروع شده باشد، اگر بیش از 4 ساعت در هفته انجام شود، یا هر دو)

مقالات پیشنهادی :

ترشح پستان

مرکز سونوگرافی سینه

ماموگرافی دیجیتال

معنی اندومتر

غشای مخاطی که داخل رحم را می پوشاند. در زمان سیکل ضخیم می شود تا برای پذیرش جنین آماده شود. رشد و بازسازی آن مستلزم عمل استروژن و پروژسترون، 2 هورمون ترشح شده از تخمدان است.

آدنومیوزیس

شکلی از اندومتریوز ناشی از ناهنجاری در ناحیه اتصال بین آندومتر و میومتر. این ناهنجاری به سلول های آندومتر اجازه نفوذ به میومتر را می دهد. آدنومیوز می تواند سطحی یا عمیق باشد. این یک آسیب شناسی خوش خیم و نسبتاً مکرر است. یک زن می تواند بدون آدنومیوز به اندومتریوز مبتلا شود و بالعکس.

 

درد اندومتریوز را با درمان آبگرم تسکین می دهید؟

اندومتریوز یک بیماری مزمن زنانه است که از هر 10 زن در سنین باروری 1 نفر را مبتلا می کند. تشخیص آن بسیار دشوار است زیرا چند شکلی است و می تواند در بسیاری از نقاط بدن انسان قرار گیرد. در حال حاضر، پیشرفت های علم امکان ایجاد فرضیه هایی را در مورد علل آندومتریوز فراهم می کند: هورمونی، محیطی، ژنتیکی و غیره.

 S/اندومتریوز

تعریف

اندومتریوز یک بیماری مزمن زنانه است که 10 درصد از زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. این یک بیماری چندشکل است، به عبارت دیگر، خود را به اشکال مختلف نشان می دهد و برای تشخیص پیچیده باقی می ماند. تعریف دقیق آندومتریوز چیست؟ این بیماری بسته به محل آن چگونه ظاهر می شود؟ آیا اندومتریوز انواع مختلفی دارد؟

 

انواع مختلف اندومتریوز

به گفته متخصصان، آندومتریوز یک نوع نیست، بلکه چندین نوع وجود دارد. در واقع، دو بیمار ممکن است علائم متفاوت یا یکسانی را تجربه کنند، اما از یک زن به زن دیگر با شدت متفاوت. نوع آندومتریوز در درجه اول به محل گسترش بافت آندومتر (آندومتر) بستگی دارد. در 80 درصد موارد، اندومتریوز دستگاه تناسلی را درگیر می کند.

 

اندومتریوز چگونه تعریف می شود؟

اندومتریوز یک بیماری خوش خیم زنانه در آندومتر است، بافتی که در داخل رحم قرار دارد و به طور مشخص مسئول قاعدگی است. آندومتر پوشش داخلی رحم است.

آندومتریوز با وجود بافت آندومتر در خارج از رحم، یعنی روی تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ، رباط‌های ساکرال رحم (رباط‌هایی که از رحم حمایت می‌کنند)، صفاق، مثانه، روده و به ندرت ریه‌ها و حتی مغز مشخص می‌شود.

آندومتر به هورمون ها حساس است. در زمان قاعدگی متلاشی می شود و باعث خونریزی می شود که باعث درد در رحم و نواحی خارج رحمی می شود.

اندومتریوز همیشه پاتولوژیک نیست. ما از آندومتریوز به عنوان یک "بیماری" صحبت می کنیم که باعث درد و/یا ناباروری شود.

بیماری که زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد، آندومتریوز معمولا منجر به درد شدید در طول قاعدگی یا اختلالات باروری می شود. یک بیماری مزمن دردناک، می تواند ناتوان کننده باشد، اما درمان های هورمونی یا جراحی می تواند آن را تسکین دهد. در زنانی که به دلیل آندومتریوز از ناباروری رنج می برند، می توان از تکنیک های کمک باروری استفاده کرد.

آندومتر غشای مخاطی است که داخل رحم را می پوشاند و پس از لقاح اجازه نصب و رشد جنین را می دهد. سلول های تشکیل دهنده آندومتر به هورمون های جنسی (استروژن و پروژسترون) حساس هستند.

قبل از تخمک گذاری، تحت تأثیر این هورمون ها، آندومتر آماده می شود تا جنین احتمالی را در خود جای دهد. اگر لقاح انجام نشود، آندومتر به حالت اولیه خود باز می گردد و سلول هایی را که می توانستند جنین را دریافت کنند، از بین می برد.

 

زنان

اندومتریوز یک بیماری زنان و زایمان است که با حضور غیرطبیعی در حفره شکمی قطعات آندومتر، پوششی که داخل رحم را می پوشاند، مشخص می شود. تخمین زده می شود که آندومتریوز از هر 10 زن در سنین باروری، بدون توجه به سن، یک نفر و یک سوم زنان بین 16 تا 50 سال با درد حاد قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین یک بیماری نسبتاً گسترده است. می تواند ناتوان کننده باشد اما درمان های هورمونی یا جراحی می تواند آن را تسکین دهد.

هنگامی که آندومتریوز رخ می دهد، اساساً منجر به حملات معده درد می شود که گاهی غیرقابل تحمل است، به ویژه در طول قاعدگی یا مقاربت جنسی، و اختلالات باروری.

علائمی که در آندومتریوز مشاهده می شود به دلیل قطعات پراکنده آندومتر در حفره شکمی است. تحت تأثیر هورمون های جنسی، این قطعات تکثیر شده و خونریزی می کنند و باعث التهاب موضعی و ایجاد کیست، زخم و چسبندگی فیبری بین اندام های شکم (خارج از رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها، رباط های بین رحم و لگن، رکتوم می شوند). مثانه، روده ها، دیافراگم، صفاق، کلیه ها و غیره)

بسته به محل آنها، این قطعات باعث درد می شوند (مثلاً در صورت چسبندگی بین دو عضو)، توانایی بچه دار شدن را به خطر می اندازند (زمانی که ضایعات در ملاقات بین تخمک و اسپرم تداخل دارند، یا در حین کیست تخمدان. ) اما گاهی اوقات منجر به میل دائمی برای دفع ادرار می شود (زمانی که یک قطعه باعث اختلال در عملکرد مثانه می شود).

علائم مربوط به اندازه ضایعات نیست و می تواند در زنان متفاوت باشد، برخی از زنان هیچ علامتی ندارند.

اندومتریوز با علائم مختلفی مشخص می شود:

5 نوع درد:

دیسمنوره (قاعدگی دردناک) که مربوط به دردی است که همراه یا به دنبال چرخه است. این درد در بافت رحم است.

درد مزمن لگن

دیسپارونی (درد هنگام مقاربت)

دیزوری (درد هنگام ادرار کردن)

دیسکزیا (درد همراه با مدفوع)

خستگی مزمن ناشی از کمبود آهن مرتبط با قاعدگی

سندرم روده تحریک پذیر در 15 درصد بیماران

اگر هر یک از این دردها را تجربه کردید، با پزشک یا متخصص خود صحبت کنید.

S/اندومتریوز

مقالات پیشنهادی :

چگونه اندومتریوز را تشخیص دهیم؟

آندومتریوز اغلب به صورت تصادفی یا در زمان معاینه ناباروری، متأسفانه با میانگین 5 تا 8 سال تاخیر تشخیص داده می شود.

معاینات تصویربرداری تکمیلی جایگاه مهمی برای تشخیص مثبت و نقشه برداری ضایعات آندومتریوز دارد. سونوگرافی سوپراپوبیک و به خصوص اندوواژینال لگن اولین آزمایشی است که باید انجام شود.

معاینه مرجعی که باید به عنوان هدف دوم انجام شود MRI است، اما تشخیص قطعی تنها با بیوپسی از بافت ضایعه در طول لاپاراسکوپی قابل انجام است.

 

چه چیزی می تواند باعث آندومتریوز شود؟

آندومتریوز یک بیماری چند عاملی است که از اثر ترکیبی عوامل ژنتیکی، هورمونی و ایمونولوژیک و محیطی (مشکلات غدد درون ریز) به وجود می آید. به نظر می رسد اولین قاعدگی زودرس، حجم زیاد قاعدگی، چرخه های کوتاه مدت بیشتر با وجود آندومتریوز مرتبط باشد.

 

یکی از مکانیسم های اصلی اندومتریوز، قاعدگی رتروگراد است. در برخی از افراد که از نظر ژنتیکی مستعد هستند، خون قاعدگی به جای اینکه در حفره رحم جریان یابد، از طریق لوله های رحمی بالا می رود، به این حالت قاعدگی رتروگراد می گویند. این خونریزی در طول زمان می تواند ضایعات التهابی اسکار ایجاد کند و باعث درد شود. آنها همچنین می توانند از لانه گزینی جنین جلوگیری کنند و منبع عقیمی باشند.

آدنومیوز وجود بافت عملکردی آندومتر در داخل میومتر رحم است. این تهاجم خوش خیم به لایه میانی دیواره رحم به عنوان یک نوع آندومتریوز توصیف شده است - و اگرچه شرایط ممکن است با هم رخ دهند، اما آنها تشخیص های متمایز هستند. علائم اصلی آدنومیوز منوراژی و دیسمنوره است و اغلب همراه با فیبروم رخ می دهد.

آدنومیوز در 40 درصد نمونه های هیسترکتومی بدون توجه به سابقه قبلی درد لگن دیده می شود و اغلب در زنان چندزا در پایان عمر باروری رخ می دهد (70 تا 80 درصد موارد در زنان چهل و پنجاه ساله گزارش شده است. ). بافت آندومتر خارج رحمی به هورمون پاسخ می دهد و بنابراین علائم پس از یائسگی کاهش می یابد.

 

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

بیوپسی سینه

اتیولوژی و پاتوفیزیولوژی

آدنومیوز وجود بافت آندومتر با میومتر رحم را توصیف می کند. تصور می شود زمانی رخ می دهد که استرومای آندومتر (بافت همبند/حمایت کننده) پس از آسیب رحم اجازه برقراری ارتباط با میومتر زیرین را داشته باشد. چنین تعاملی ممکن است در ارتباط با موارد زیر رخ دهد:

بارداری و زایمان

جراحی رحم (به عنوان مثال اتساع + کورتاژ)

توجه: شواهد در مورد سزارین به عنوان یک عامل خطر برای آدنومیوز متناقض است

تهاجم اندومتر می تواند کانونی یا منتشر باشد و بیشتر در دیواره خلفی رحم دیده می شود. وسعت تهاجم متغیر است، اما در موارد شدید خون قاعدگی در میومتر نمونه های هیسترکتومی دیده می شود. هنگامی که مجموعه ای از غدد آندومتر ندول های کاملاً قابل مشاهده را تشکیل می دهند، به عنوان آدنومیوم توصیف می شوند. گیرنده های استروژن، پروژسترون و آندروژن در بافت آندومتر نابجا یافت می شوند و باعث می شوند که به هورمون ها پاسخ دهند.

 

عوامل خطر

عوامل خطر آدنومیوز عبارتند از:

جراحی رحم به عنوان مثال هرگونه کورتاژ آندومتر، فرسایش آندومتر

سزارین قبلی

وقوع ارثی گزارش شده است که نشان دهنده یک استعداد ژنتیکی بالقوه است

تشخیص های افتراقی

هر خانمی که با منوراژی و دیسمنوره مراجعه می‌کند باید بر اساس سابقه و سابقه‌اش از نظر شرایط دیگری مانند:

اندومتریوز

فیبروم ها

هیپرپلازی آندومتر/کارسینوم آندومتر

پولیپ آندومتر (معمولا با دیسمنوره همراه نیست)

بیماری التهابی لگن (درد لگن به جای درد چرخه ای / دیسمنوره)

کم کاری تیروئید و اختلالات انعقادی (منوراژی)

تشخیص قطعی آدنومیوز بافت شناسی پس از هیسترکتومی است. اخیراً پیشرفت هایی در تشخیص بافت شناسی از نمونه های به دست آمده در بیوپسی هیستروسکوپی صورت گرفته است.

تصویربرداری می تواند به تشخیص در موارد مشکوک بالینی کمک کند:

سونوگرافی ترانس واژینال - بسیار وابسته به مشاهده گر است، اما در مورد علائم مشاهده شده در آدنومیوز توافق وجود دارد. اینها شامل پیکربندی رحم کروی، تعریف ضعیف رابط آندومتر-میومتر، عدم تقارن قدامی-خلفی میومتر، کیست های داخل رحمی و بافت اکوی ناهمگن میومتر است.

MRI - یک "منطقه اتصالی اندومتر" را نشان می دهد که می تواند از آندومتر و میومتر خارجی متمایز شود. ضخیم شدن نامنظم این ناحیه اکنون به عنوان مشخصه آدنومیوز شناخته می شود.

هدف اصلی در مدیریت آدنومیوز کنترل دیسمنوره و منوراژی است. در حال حاضر تنها درمان درمانی هیسترکتومی است. با این حال، روش های محافظه کارانه دیگری وجود دارد که ممکن است علائم را کنترل کند. رویکرد پزشکی در این مورد مانند آندومتریوز است. NSAIDs برای بی دردی و درمان هورمونی برای کاهش خونریزی و کنترل چرخه استفاده می شود.

هورمون درمانی

درمان های هورمونی موجود عبارتند از:

داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی

پروژسترون ها (سیستم خوراکی یا داخل رحمی مانند Mirena)

آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین

مهارکننده های آروماتاز

پیشنهاد می‌شود که هورمون‌ها تکثیر سلول‌های آندومتر نابجا را کاهش می‌دهند، بنابراین جرم آنها را کاهش می‌دهند و متعاقباً اندازه رحم و حجم خون از دست رفته را کاهش می‌دهند. مشاهده شده است که پیشگیری از بارداری خوراکی ترکیبی مداوم و پروژستین با دوز بالا (مانند مدروکسی پروژسترون دپو زیر جلدی) به طور موقت باعث رگرسیون آدنومیوز می شود.

 S/اندومتریوز

درمان های غیر هورمونی

تنها درمان قطعی آدنومیوز هیسترکتومی است. با این حال، درمان های غیر هورمونی دیگری نیز در دسترس هستند. در بریتانیا، آمبولیزاسیون شریان رحمی می تواند به عنوان یک گزینه درمانی جایگزین در کوتاه مدت و میان مدت برای زنانی که مایل به اجتناب از هیسترکتومی و یا حفظ باروری خود هستند، استفاده شود. هدف این است که خون رسانی به آدنومیوز را مسدود کرده و باعث کوچک شدن آن شود. سایر گزینه های درمانی عبارتند از ابلیشن و رزکسیون آندومتر، برداشتن لاپاروسکوپی و سونوگرافی متمرکز با هدایت تشدید مغناطیسی.

 آدنومیوز وجود بافت عملکردی آندومتر در داخل میومتر رحم است.

باعث دیسمنوره و منوراژی می شود.

احتمالاً ناشی از هر چیزی است که پوشش رحم را مختل می کند و به آندومتر اجازه می دهد تا به میومتر حمله کند. بارداری، جراحی رحم

در اواخر سالهای تولید مثل دیده می شود.

تشخیص با تصویربرداری دشوار است، بافت شناسی در هیسترکتومی قطعی است.

درمان محافظه کارانه با بی دردی و کنترل چرخه هورمونی.

تنها درمان درمانی هیسترکتومی است. سرطان آندومتر چهارمین سرطان شایع زنان در بریتانیا و شایع ترین سرطان زنان در کشورهای توسعه یافته است. میزان بروز این بدخیمی در طول 20 سال گذشته تقریباً 40 درصد افزایش یافته است - که به افزایش چاقی در این دوره زمانی نسبت داده شده است. در بریتانیا، اوج بروز سرطان آندومتر بین 65 تا 75 سالگی است، اگرچه حدود 5 درصد از زنان مبتلا زیر 40 سال سن دارند.

 

اتیولوژی و پاتوفیزیولوژی

شایع ترین شکل سرطان آندومتر، آدنوکارسینوما، نئوپلازی بافت اپیتلیال است که منشا غده ای و/یا ویژگی های غده ای دارد. اکثر موارد آدنوکارسینوما در اثر تحریک اندومتر توسط استروژن، بدون اثرات محافظتی پروژسترون (به نام "استروژن بدون مخالف") ایجاد می شود. پروژسترون پس از تخمک گذاری توسط جسم زرد تولید می شود. تصور می شود که سناریوهایی که در آن زنان ممکن است دوره طولانی تری از عدم تخمک گذاری را تجربه کرده باشند، مستعد ابتلا به بدخیمی هستند. استروژن بدون مخالف نیز می تواند باعث هیپرپلازی آندومتر شود. این به خودی خود بدخیمی نیست، اما می تواند مستعد آتیپی، یک حالت پیش سرطانی باشد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

عوامل خطر

عدم تخمک گذاری

زنانی که دوره طولانی عدم تخمک گذاری را تجربه می کنند - و بنابراین در معرض استروژن "بدون مخالف" قرار می گیرند - در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان آندومتر هستند:

قاعدگی زودرس و/یا یائسگی دیررس – در اوج سن قاعدگی، سیکل های قاعدگی بیشتر احتمال دارد که بدون تخمک گذاری باشند.

برابری کم - کمتر از 1/3 از زنان مبتلا به سرطان آندومتر پوچ هستند. با هر بار بارداری، خطر ابتلا به سرطان آندومتر کاهش می یابد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک - با الیگومنوره، سیکل ها بیشتر احتمال دارد که تخمک گذاری نداشته باشند.

درمان جایگزینی هورمون با استروژن به تنهایی.

مصرف تاموکسیفن

سن

اوج بروز سرطان آندومتر بین 65 تا 75 سال است. قبل از 45 سالگی، خطر ابتلا به سرطان آندومتر کم است.

چاقی

تقریباً 40 درصد موارد سرطان آندومتر با چاقی مرتبط هستند. هر چه میزان چربی زیر جلدی بیشتر باشد، سرعت معطر شدن محیطی آندروژن ها به استروژن بیشتر می شود – که باعث افزایش سطح استروژن بدون مخالفت در زنان یائسه می شود.

 

عوامل ارثی

شرایط ژنتیکی که مستعد ابتلا به سرطان هستند، مانند سرطان ارثی کولورکتال غیر پولیپوز (سندرم لینچ)، یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان آندومتر است.

اندومتریوز چه تاثیری بر باروری در زنان دارد؟

اندومتریوز نام خود را از کلمه آندومتر گرفته شده است، پوشش داخلی رحم که بدن شما هر ماه در صورت کاشت تخمک خود آن را تولید می کند. اگر در همان ماه باردار نشوید، آندومتر از بدن شما خارج می شود و به همین دلیل دوره قاعدگی رخ می دهد. گاهی اوقات، این بافت آندومتر از انتهای لوله فالوپ به داخل شکم می رود. در برخی از زنان، بافت به اندام های دیگر متصل می شود. هورمون های ساخته شده در چرخه قاعدگی بعدی این بافت اضافی را تحریک می کند تا رشد کند و بعداً درست مانند بافت رحم ریزش کند. اما این خونریزی و ریزش بافت راهی برای خروج از بدن ندارد که باعث التهاب و تحریک بافت موضعی می شود. معمولاً التهاب باعث دردی می شود که بیماران اغلب با آندومتریوز تجربه می کنند.

 

اندومتریوز چه اثری برروی  باروری خانم ها دارد؟

آندومتریوز بر باروری تاثیر می گذارد

 

علائم شایع آندومتریوز عبارتند از:

ناراحتی قبل و حین قاعدگی

مقاربت دردناک

ناباروری

درد

ناهنجاری در ادرار یا حرکات روده در زمان شروع قاعدگی خونریزی بین قاعدگی

خستگی

اختلالات ایمنی مانند آسم، اگزما و فیبرومیالژیا

تاثیر بر باروری

حدود یک سوم زنان مبتلا به اندومتریوز در باروری مشکل دارند و برای باردار شدن تلاش می کنند. پس از باردار شدن، بسیاری از زنان نیز نگران تأثیر آندومتریوز بر بارداری و زایمان خود هستند. التهاب و تحریک ناشی از اندومتریوز می تواند بر باروری تأثیر بگذارد.

التهاب فیمبریا، که تخمک را می گیرد و به لوله فالوپ منتقل می کند، باعث تورم و زخم می شود، بنابراین تخمک ممکن است به مقصد خود نرسد. این التهاب زمانی که اسپرم و تخمک در معرض محیط نامناسب ناشی از اندومتریوز قرار می گیرند، آسیب می بیند. بنابراین کیفیت تخمک خراب می شود.

 

مشکلات در حرکت جنین به سمت پایین لوله و لانه گزینی در دیواره رحم به دلیل آسیب ناشی از آندومتریوز

اندومتریوز شروع به ایجاد چسبندگی می کند و اندام های لگن به یکدیگر چسبیده و در نتیجه عملکرد آنها کاهش می یابد. اندومتریوز همچنین می تواند لوله های فالوپ را مسدود کند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی توسط متخصص خانم در تهران

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی سه بعدی واژینال چیست؟

رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

r/اندومتریوز

بارداری و اندومتریوز

خوشبختانه، بارداری در واقع اندومتریوز را بهبود می بخشد. بارداری آندومتریوز را درمان نمی کند، اما به نظر می رسد علائم در دوران بارداری بهبود می یابند. این به این دلیل است که سطوح بالاتر پروژسترون می تواند اندومتریوز را سرکوب کند. هورمون‌هایی که در دوران بارداری تولید می‌شوند، باعث از بین رفتن بیشتر اندومتریوز می‌شوند. وقتی اندومتریوز آنقدر شدید است که لقاح اتفاق نمی افتد، لاپاراسکوپی ضروری است.

پس از جراحی، بهترین شانس برای بارداری در چند ماه اول پس از عمل است. هنگامی که لقاح رخ داد و بیشتر آندومتریوز برطرف شد، پزشک می تواند اقداماتی را برای جلوگیری از عود مجدد آندومتریوز انجام دهد. تغذیه با شیر مادر رشد آندومتریوز را کند می کند مانند قرص های ضد بارداری. هنگامی که بیمار شیردهی خود را به پایان رساند، توصیه می کنیم تا زمانی که می خواهد دوباره باردار شود، قرص های ضد بارداری را شروع کند.

 

معاینه لگن

متخصص زنان ممکن است ندول های آندومتریوز را در بالای واژن و اطراف رحم احساس کند یا ممکن است به وجود آندومتریوز مشکوک شود که رحم به جای کاملاً متحرک بسته است، یا اینکه تخمدان ها به طور مشابه بسته شده اند و ممکن است حساس به لمس باشند

 

لاپاراسکوپی

بیشتر آندومتریوز باید با دیدن آن به طور دقیق و مستقیم تشخیص داده شود. این بدان معناست که بیماران باید حداقل یک نوع جراحی جزئی به نام لاپاراسکوپی انجام دهند.

در این عمل یک برش کوچک در ناف ایجاد می شود و سپس یک تلسکوپ به داخل حفره شکم وارد می شود تا تمام اندام ها و سطوح لگن را به دقت بررسی کند. به این ترتیب می توان اندومتریوز را به درستی شناسایی کرد و شدت آن را ارزیابی کرد.

درمان اندومتریوز معمولاً با دارو یا جراحی است. رویکردی که شما و پزشکتان انتخاب می کنید به شدت علائم و نشانه های شما و اینکه آیا امیدوارید باردار شوید بستگی دارد. به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند که ابتدا روش های درمانی محافظه کارانه را امتحان کنید و به عنوان آخرین راه، جراحی را انتخاب کنید.

 

داروهای ضد درد

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که یک مسکن بدون نسخه مانند داروهای ضد التهابی استروئیدی مصرف کنید تا به کاهش دردهای قاعدگی کمک کنید. اگر متوجه شدید که مصرف حداکثر دوز این داروها باعث تسکین کامل نمی شود، ممکن است لازم باشد روش دیگری را برای مدیریت علائم و نشانه های خود امتحان کنید.

 

هورمون درمانی

هورمون درمانی راه حل دائمی برای اندومتریوز نیست. شما ممکن است پس از قطع درمان، دوباره علائم خود را تجربه کنید.

 

جراحی محافظه کارانه

اگر درد شدید ناشی از اندومتریوز دارید، ممکن است از جراحی نیز بهره مند شوید با این حال، اندومتریوز و درد ممکن است عود کنند.

 

فناوری های کمک باروری

فناوری های کمک باروری، مانند لقاح آزمایشگاهی، برای کمک به باردار شدن، گاهی بر جراحی محافظه کارانه ارجحیت دارند. اگر جراحی محافظه کارانه جواب نداد، پزشکان اغلب یکی از این روش ها را پیشنهاد می کنند.

 

هیسترکتومی

در موارد شدید آندومتریوز، جراحی برای برداشتن رحم و دهانه رحم (هیسترکتومی کامل)، و همچنین هر دو تخمدان، ممکن است بهترین درمان باشد. هیسترکتومی به تنهایی موثر نیست  استروژنی که تخمدان‌های شما تولید می‌کنند می‌تواند هر آندومتریوز باقی‌مانده را تحریک کرده و باعث تداوم درد شود. هیسترکتومی معمولاً آخرین راه حل در نظر گرفته می شود، به ویژه برای زنانی که هنوز در سنین باروری خود هستند.

 

درمان های رایج برای اندومتریوز

داروهای ضد درد

قرص هایی که به عنوان مسکن عرضه می شوند، رایج ترین شکل درمان اندومتریوز هستند. با این حال، این روش تنها زمانی مفید است که درد و سایر علائم معمولاً در همان مرحله اول بیماری خفیف باشند. مسکن های رایجی که بدون نسخه در دسترس هستند و توسط پزشکان تجویز می شوند، داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی و مواد افیونی هستند که به طور مستقیم با سیستم عصبی در تلاش برای کاهش تروما تعامل دارند.

 

داروهای ضد بارداری خوراکی

اینها قرص هایی هستند که به زنان کمک می کنند تا گرفتگی ها و دردهای پریود خود را کاهش دهند، قاعدگی سبک تری را تجربه کنند و چرخه قاعدگی منظم تری را دنبال کنند. این درمان آندومتریوز به شکل دو دسته از قرص های خوراکی است که هر دو حاوی استروژن و پروژسترون هستند. اولین و معمول‌ترین نوع قرص، قرصی است که زنان باید 21 روز متوالی مصرف کنند و سپس به مدت 7 روز استراحت کنند و در طی آن قرص‌های قند مصرف کنند. در این 7 روز مانند دوران قاعدگی خونریزی می کنند. نوع دوم قرص مستلزم مصرف منظم بدون قطع مصرف قرص قند به مدت 3 ماه یا تا زمانی که در نسخه پزشک ذکر شده است.

 

پروژسترون

این یکی دیگر از روش های رایج هورمونی برای درمان اندومتریوز است. این هورمون از طریق قرص، تزریق یا از طریق دستگاه داخل رحمی (IUD) مصرف می شود. این به کاهش دوره های قاعدگی زنان یا توقف کامل آنها کمک می کند. به عنوان یک قرص، اگر روزانه مصرف شود، این هورمون جریان قاعدگی را کاهش می دهد بدون اینکه پوشش داخلی رحم رشد کند. پروژسترون به صورت تزریقی هر 3 ماه یکبار مصرف می شود که باعث می شود جریان قاعدگی متوقف شود. پس از قطع تزریق، قاعدگی دوباره شروع می شود. این روش اما ممکن است برای برخی از زنان در سال اول دردناک باشد، زیرا ممکن است تا زمانی که بدنشان به این کار عادت کند، درد و خونریزی را تجربه کنند. IUD شکل دیگری است که با کاهش جریان قاعدگی برای مدتی، درد ناشی از آندومتریوز را کاهش می دهد.

D/اندومتریوز

 

مقالات پیشنهادی :

بخش تخصصی تصویربرداری جراحی و ارولوژی

بخش تخصصی بیوپسی

عکس رنگی رحم چیست؟

سونوگرافی در تهران

آگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین

این روش هورمونی برای درمان اندومتریوز، تولید هورمون های خاصی را که به تخمک گذاری، قاعدگی و افزایش اندومتریوز کمک می کنند، متوقف می کند. این امر بدن را در حالت یائسگی مصنوعی قرار می دهد. آگونیست به سه شکل، به صورت اسپری بینی روزانه، به صورت تزریقی یک بار در ماه و به صورت تزریقی که هر سه ماه یک بار مصرف می شود، وجود دارد. اکثر پزشکان درمان کننده اندومتریوز این درمان را برای حدود 6 ماه توصیه می کنند، زیرا دوره های طولانی تر ممکن است منجر به کاهش تراکم استخوان و کاهش سلامت قلب شود. با قطع هورمون، چرخه قاعدگی باز می گردد.

 

دانازول

این روش درمانی است که ترشح هورمون هایی را که باعث عملکرد چرخه قاعدگی می شوند متوقف می کند. این هورمون درمانی منجر به این می شود که زنان هر چند وقت یکبار در مراحل اولیه پریود شوند و در مراحل بعدی اصلاً پریود نشوند. این دارو به شکل یک داروی پزشکی مصرف می شود. این درمان اغلب با عوارض جانبی ناخوشایندی همراه است. شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از حملات آلرژی، پوست چرب، افزایش وزن، خستگی، و درد سینه. یک عارضه جانبی جدی تر این است که این هورمون می تواند در رشد جنین دخالت کند.

 

لاپاراسکوپی

این یک روش جراحی برای درمان آندومتریوز است که در آن جراح با استفاده از یک گاز بی ضرر، شکم را کمی باد می کند و یک ابزار بینایی کوچک را به داخل شکم وارد می کند که به آن لاپاراسکوپ می گویند. سپس جراح حداقل دو برش کوچک دیگر در شکم ایجاد می کند و لیزر را برای برداشتن ضایعات از طریق فرآیندی به نام بریدن وارد می کند. ضایعات با استفاده از گرمای شدید از بین می روند و رگ های خونی بدون بخیه بسته می شوند، با فرآیندی به نام کوتریزاسیون. گاهی اوقات جراحان بافت‌های اسکار را نیز برمی‌دارند زیرا ممکن است بر درد آندومتریوز بیفزایند.

 

لاپاراتومی

یک جراحی بزرگ شکم توسط پزشکان در این شکل از درمان اندومتریوز انجام می شود. تکه‌های آندومتریوز برداشته می‌شوند و گاهی برای اطمینان از بهبودی ایمن‌تر، رحم نیز برداشته می‌شود. برداشتن رحم در این حالت هیسترکتومی نیز نامیده می شود. کارشناسان ارشد مراقبت های بهداشتی پیشنهاد می کنند که یک جراحی بزرگ باید آخرین گزینه برای درمان اندومتریوز باشد.

آندومتریوز بیماری است که زنان در سراسر جهان عمدتاً به دلیل تغییر سبک زندگی و شرایط آب و هوایی به آن مبتلا می شوند. در حالی که مهم است که بیماری را با درک علائم بررسی کنیم، درمان سریع و رایج آندومتریوز را نیز در نظر داشته باشیم. معاینات منظم سلامت و تشخیص دقیق، کلید درمان های به موقع است که در دسته بندی های مختلف با توجه به شرایط بیماران در دسترس است.

اندومتریوز در هر دوره قاعدگی باعث دردهای زیادی برای زنان می شود، حتی ناباروری. آندومتریوز به راحتی می تواند به اشتباه به عنوان آندومتریوز تشخیص داده شود. بنابراین در شناسایی و تشخیص این دو بیماری باید دقت شود.

  1. میوپاتی آندومتر

آندومتریوز که به نام آندومتریوز میومتر نیز شناخته می شود، وضعیتی است که در آن بافت های غددی در آندومتر تشکیل شده و در لایه عضلانی رحم رشد می کنند. به طور معمول، اپیتلیوم غدد فقط در آندومتر یافت می شود، با توجه به چرخه هورمون های جنسی زنانه، یک چرخه رشد و پسرفت دارد و باعث قاعدگی می شود. هنگامی که این بافت غده ای در عضله رحم گم می شود، یک وضعیت پاتولوژیک غیر طبیعی ایجاد می کند. علت دقیق آندومتریوز ناشناخته است. با این حال، عواملی وجود دارد که یک زن را در معرض خطر بالاتری قرار می دهد مانند:

40 یا 50 سالگی (قبل از یائسگی) بچه دار شدن آیا جراحی رحم انجام داده اید، مانند سزارین یا جراحی برای برداشتن فیبروم رحم. اندومتریوز گاهی اوقات هیچ علامت یا علامتی ندارد و فقط ناراحتی خفیفی دارد. و گاهی معمولاً این بیماری می تواند علائم واضحی مانند:

خونریزی قاعدگی شدید یا طولانی (هیپرمنوره، منوراژی) لخته شدن خون در دوران قاعدگی گرفتگی شدید یا درد شدید در لگن در طول قاعدگی درد مزمن لگن درد در حین مقاربت در حال حاضر، شواهد روشنی مبنی بر تأثیر آندومتریوز بر ناباروری، سقط جنین یا زایمان زودرس وجود ندارد.

چندین بیماری دیگر می توانند علائم و نشانه های مشابهی ایجاد کنند که اطمینان از آن را دشوار می کند. ممکن است این علائم را با شرایطی مانند فیبروم رحم، اندومتریوز و رشد در پوشش داخلی رحم (پولیپ آندومتر) اشتباه بگیرید. در حال حاضر، هیچ کس نمی تواند علت دقیق آندومتریوز را تعیین کند. با این حال، دانشمندان فکر می کنند که این بیماری به دلایل مختلفی ایجاد می شود:

در طول چرخه قاعدگی، مقداری خون می تواند به لوله های فالوپ و داخل شکم برگردد. با ورود بیشتر و بیشتر مخاط به حفره شکم، کانون های بیشتری از اندومتریوز ایجاد می شود. مشکل تیروئید نیز خطر ابتلا به اندومتریوز را افزایش می دهد. عوامل ژنتیکی نیز احتمال ابتلا به اندومتریوز را افزایش می دهند. علم ثابت کرده است که اگر مادر مبتلا به اندومتریوز باشد، دخترش نیز احتمالاً به آن مبتلا خواهد شد. احتمال دیگر این است که در طول رشد جنینی، سلول های آندومتر ممکن است خارج از رحم بیفتند و به اندام های اطراف برسند. آندومتریوز نیز تحت تأثیر عوامل محیطی است، اما مکانیسم دقیق آن ناشناخته است. این فرضیه وجود دارد که در بدن سلول‌های ذخیره‌ای وجود دارد که ناگهان یک روز توسعه یافته و به کانون‌های آندومتریوز تبدیل می‌شوند یا به دلیل میراث سلول‌های بدوی لوله فالوپ در بدو تولد. . زمانی که سزارین یا مداخله در حفره رحم باعث افتادن پوشش داخلی رحم به داخل شکم می شود و باعث آندومتریوز می شود. برخی از دلایل دیگر می تواند به دلیل مشکل در سیستم ایمنی بدن زن باشد که باعث می شود بدن نتواند بافت آندومتر را که خارج از رحم شکل می گیرد، تشخیص دهد و از بین ببرد و منجر به آندومتریوز شود. آندومتریوز بیشتر در زنان 15 تا 44 ساله رخ می دهد. اندومتریوز را می توان از طریق برخی از علائم زیر تشخیص داد:

خونریزی بیش از حد: حدود یک سوم زنان مبتلا به اندومتریوز یک یا چند ناهنجاری مرتبط با خونریزی را تجربه می کنند. خونریزی شدید قاعدگی همراه با لخته شدن خون ممکن است یک علامت باشد. درد لگن: برخی از زنان ممکن است درد مزمن در ناحیه کمر، شکم و لگن را تجربه کنند که با شروع قاعدگی بدتر می شود و منجر به درد شدید می شود. اختلالات دستگاه ادراری: با علائمی مانند یبوست و اسهال، بسیاری از بیماران وضعیت خود را با سندرم روده تحریک پذیر اشتباه می گیرند. درد در حین رابطه جنسی: درد هنگام مقاربت یکی دیگر از علائم شایع اندومتریوز است. بافت آندومتر می تواند در حین رابطه جنسی، به ویژه در حین حرکات عمیق، کشیده شود. مشکل در باردار شدن: تخمین زده می شود که 25 تا 50 درصد از زنان نابارور مبتلا به اندومتریوز هستند که می تواند باعث ایجاد اسکار یا التهاب در داخل شود. چنین عوارضی می تواند از تخمک گذاری جلوگیری کند، از ورود اسپرم به لوله های فالوپ جلوگیری کند یا به رشد جنین آسیب برساند. احساس درد مبهم در شکم به عنوان علامت آپاندیسیت، درد اغلب در دوران قاعدگی رخ می دهد. درد یا درد بالای بدن هنگام تنفس: این به این دلیل است که سلول های آندومتر می توانند به هر قسمت از بدن مهاجرت کنند.

اندومتریوز و سندرم روده تحریک پذیر دو بیماری با علائم مشابه هستند. پزشکان همچنین می دانند که زنان مبتلا به آندومتریوز بیشتر در معرض ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستند. پس آیا این دو بیماری واقعاً به هم مرتبط هستند؟

 

  1. اندومتریوز چیست و سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

آندومتریوز اندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی که به طور معمول فقط در رحم یافت می شود در سایر نواحی بدن شروع به رشد می کند. بافت آندومتر نیز می تواند در روده رشد کند. این می تواند به علائم مشابه سندرم روده تحریک پذیر کمک کند.

سندرم روده تحریک پذیر سندرم روده تحریک پذیر باعث علائم شکمی می شود. اینها شامل یبوست، اسهال یا هر دو است. با این حال، این وضعیت مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون به روده های فرد آسیب نمی رساند. بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز در روده و سایر ساختارهای مجاور اغلب به اشتباه با سندرم روده تحریک پذیر تشخیص داده می شوند.

علائم چگونه است؟ اندومتریوز و سندرم روده تحریک پذیر علائم مشترکی مانند نفخ، درد شکم، حالت تهوع و درد در حین حرکات روده دارند. این همپوشانی می تواند چالشی برای پزشکانی باشد که سعی در یافتن آن دارند. تلاش برای تشخیص منبع درد و ناراحتی بیمار. یک علامت مشترک هر دو بیماری حساسیت اندام است. این بدان معناست که افراد مبتلا به هر دو بیماری تحمل درد کمتری برای درد شکم یا لگن دارند.

پزشکان می دانند که این بیماری دارای یک جزء ژنتیکی است، اما اطلاعات کمی در مورد اینکه چرا برخی به این عارضه مبتلا می شوند و برخی دیگر نه، باقی مانده است. سندرم روده تحریک پذیر معمایی مشابه برای پزشکان است. آنها می دانند که التهاب می تواند منجر به سندرم روده تحریک پذیر شود. برخی افراد نیز پس از عفونت باکتریایی یا ویروسی دچار سندرم روده تحریک پذیر می شوند که می تواند منجر به التهاب مزمن روده شود.

 

اندومتریوز و سندرم روده تحریک پذیر چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان فقط یک آزمایش برای تشخیص هر دو بیماری ندارند. هنگام تشخیص سندرم روده تحریک پذیر، پزشکان اغلب سعی می کنند سایر شرایط پزشکی را که باعث علائم مشابه می شوند، رد کنند. این شامل:

عدم تحمل گلوتن بیماری های عفونی بیماری های التهابی روده، مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون عدم تحمل لاکتوز پزشک ممکن است آزمایش خون را برای تعیین اینکه آیا فرد دارای این ترکیبات است، تجویز کند. التهاب ممکن است نشان دهنده عدم تحمل گلوتن یا لاکتوز باشد. همچنین ممکن است نمونه مدفوع را برای آزمایش مدفوع از نظر خون یا موجودات عفونی تجویز کنند گاهی اوقات پزشک ممکن است آندوسکوپی فوقانی یا کولونوسکوپی را توصیه کند. این‌ها آزمایش‌هایی هستند که به پزشک اجازه می‌دهند تا پوشش مری، معده و روده بزرگ را ببیند تا هرگونه ناهنجاری را شناسایی کند. پزشکان از روش های مختلفی جهت تشخیص اندومتریوز استفاده می کنند. نمونه هایی از این روش ها مانند:

معاینه لگن. تست های تصویربرداری ام آر آی یا سونوگرافی می تواند به پزشک کمک کند تا ببیند آیا کیست یا ضخیم شدن آندومتریوز مانند در رحم یا نواحی دیگر وجود دارد یا خیر. دارو. پزشک ممکن است داروهای هورمونی را برای تسکین علائم آندومتریوز تجویز کند. اگر علائم شما بهبود یابد، وضعیت ممکن است آندومتریوز باشد. جراحی لاپاراسکوپی شکم. تنها راه مطمئن برای تایید آندومتریوز، لاپاراسکوپی است. این شامل برداشتن بخشی از بافت غیر طبیعی زیرین و آزمایش آن در آزمایشگاه برای وجود بافت رحم است.

 

گزینه های درمانی برای اندومتریوز و IBS چیست؟

پزشکان هنوز درمانی برای اندومتریوز ندارند، اما درمان ها می توانند به کنترل این بیماری کمک کنند. بدون درمان، ممکن است در معرض خطر بیشتر عوارض سلامتی باشید. اگرچه اینها احتمالاً باعث مرگ نمی شوند، اما می توانند کیفیت زندگی شما را کاهش دهند. علاوه بر این، درمان آندومتریوز به محل سلول های غیر طبیعی بدن شما بستگی دارد. اگر هورمون ها علائم را کاهش ندهند، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن مناطقی که بافت آندومتر رشد می کند توصیه کند. اگر در مورد باروری نگران هستید، جراحی نیز ممکن است کمک کند.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT