• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونوگرافی رحم جهت آندومتریوز؟

آمادگی سونوگرافی رحم جهت آندومتریوز|تشخیص آندومتریوز با عکس رنگی رحم


آمادگی سونوگرافی رحم جهت آندومتریوز

از هر 10 زن در جهان 1 نفر ممکن است درگیر بیماری اندومتریوز شود. در حالی که انتظار می رود درد و گرفتگی در قاعدگی وجود داشته باشد، مبتلایان به اندومتریوز درد بسیار شدیدتری را قبل و در طول قاعدگی خود تجربه خواهند کرد، همچنین درد اضافی و مشکلات مداوم را نیز تجربه خواهند کرد.

هنگامی که بافت مشابه آندومتر در خارج از رحم رشد می کند، آندومتریوز تشکیل می شود. زنان ممکن است طیف وسیعی از علائم را تجربه کنند مانند دوره های غیرعادی دردناک، پریودهای سنگین، ممکن است رابطه جنسی دردناک شود، کاهش باروری، التهاب، خستگی، اعمال دردناک روده و موارد دیگر. در موارد شدید، این علائم می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. تشخیص این بیماری زنانه می تواند چالش برانگیز باشد.

 s/آمادگی سونوگرافی رحم جهت آندومتریوز

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

علائم و نشانه های اندومتریوز

علائم اندومتریوز زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌هایی که معمولاً در پوشش داخلی رحم یافت می‌شوند، در خارج از رحم در اندام‌ها و بافت‌های بیرونی مانند تخمدان‌ها، مثانه یا روده یافت می‌شوند.

در حالی که همه زنان علائم مشابهی مانند درد را با یکدیگر تجربه نمی کنند، چند نشانه وجود دارد که نشان دهنده آندومتریوز است.

 • درد در لگن، ناحیه تحتانی شکم، راست روده یا واژن
 • درد در هنگام مقاربت یا اجابت مزاج
 • قاعدگی غیر طبیعی، قاعدگی شدید یا بسیار دردناک
 • گرفتگی شکم

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، باید با پزشک خود صحبت کنید تا احتمال آندومتریوز را تعیین کند.

 

تشخیص اندومتریوز

به منظور تشخیص آندومتریوز، فرد باید با پزشک خود تماس بگیرد تا در مورد دردهایی که تجربه می‌کند و تعداد دفعات آن صحبت کند، همچنین درباره مشکلات سلامتی گذشته و سابقه خانوادگی صحبت کند. سپس متخصصان می توانند یک معاینه فیزیکی برای تعیین محل دقیق درد یا هر ناحیه هدفمند ناراحتی انجام دهند. اگر پزشک مشکوک به اندومتریوز باشد، معمولاً باید آزمایشات بیشتری انجام شود.

 

آزمایشات برای تشخیص اندومتریوز

چند راه وجود دارد که پزشکان می توانند آندومتریوز احتمالی را آزمایش کنند.

 

معاینه لگن

پزشک به صورت دستی اطراف ناحیه لگن را حس می کند تا هر گونه ناهنجاری مانند جای زخم یا کیست را در اطراف اندام های شما تشخیص دهد. با این حال، ممکن است نتوان سلول های کوچک را با معاینه فیزیکی مشخص کرد، مگر اینکه کیست تشکیل داده باشد.

 

ام آر آی

تصویربرداری تشدید مغناطیسی از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصویری دقیق از ناحیه لگن، شامل اندام‌ها، بافت‌ها و سلول‌ها استفاده می‌کند. تصویربرداری می تواند به پزشک کمک کند تا محل و محدوده سلول های اندومتریوز را تعیین کند تا برای جراحی احتمالی برنامه ریزی بهتری داشته باشد.

 

سونوگرافی

علائم سلول های اندومتریوز را می توان در سونوگرافی مپینگ اندومتریوز یافت که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویری از ناحیه لگن استفاده می کند. سونوگرافی می تواند به پزشک کمک کند تا سلول های اطراف رحم و ناحیه لگن را تشخیص دهد.

 

لاپاراسکوپی

این یک جراحی جزئی است که در آن پزشک یک برش کوچک را در شکم شما برش می‌دهد تا داخل و اطراف رحم را ببیند. جراح از یک ابزار کوچک بینایی، لاپاراسکوپ، برای بررسی ناحیه و تعیین سلول های غیر طبیعی استفاده می کند.

شاید برای شما سوال شده باشد که  آیا می توانید اندومتریوز را در سونوگرافی مشاهده کنید؟ خبر خوب این است که با استفاده از سونوگرافی این مشکل قابل تشخیص است. سونوگرافی ایمن و غیر تهاجمی است، به همین دلیل است که ابزار تشخیصی و تصویربرداری پیشرو است که توسط متخصصان زنان در اندومتریوز استفاده می شود.

 s/آمادگی سونوگرافی رحم جهت آندومتریوز

انواع سونوگرافی که برای تشخیص اندومتریوز استفاده می شود

دستگاه‌ های اولتراسوند امواج صوتی ایجاد می‌کنند که از اندام‌ ها و استخوان ‌ها منعکس می‌ شوند و آن ها را به تصاویری تبدیل می‌ کنند که برای تشخیص شرایط مختلف استفاده می‌شوند.

 

سونوگرافی را می توان به سه طریق انجام داد:

 1. ترانس شکمی
 2. ترانس واژینال
 3. ترانس رکتوم

سونوگرافی از طریق شکم معمولاً از حدود هفته هشتم بارداری بر روی یک زن باردار انجام می شود. پزشک یک ژل مبتنی بر آب را روی ناحیه شکم اعمال می‌کند و مبدل اولتراسوند را در امتداد پوست می‌کشد و به دستگاه اولتراسوند اجازه می‌دهد تصاویری تولید کند.

سونوگرافی ترانس واژینال با استفاده از ابزاری  که در واژن قرار می گیرد انجام می شود. این روش در هفته های اولیه بارداری و برای تشخیص بیماری های مختلف زنان و زایمان استفاده می شود. سونوگرافی ترانس واژینال تصاویر دقیق تری تولید میکند.

 سونوگرافی ترانس رکتال با قرار دادن ابزاری در رکتوم انجام می شود. اگرچه این روش کمتر برای تشخیص بیماری های زنان استفاده می شود.

 

چگونه سونوگرافی اندومتریوز را تشخیص می دهد؟

سونوگرافی در دستان متخصص زنان و زایمان سونولوژیست یا سونوگرافیست یک ابزار قدرتمند تصویربرداری است. پزشکان معمولاً یک سونوگرافی دقیق ترانس واژینال را برای تشخیص "اندومتریوز عمیق" در ناحیه لگن انتخاب می کنند زیرا تصاویر دقیق تری ارائه می دهد. پزشک جلو و پشت لگن، رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ را از نظر رشد و ناهنجاری معاینه می کند. آن ها فشار ملایمی را به نواحی مختلف وارد می کنند تا به دنبال تحرک و حرکت تخمدان و همچنین حساسیت باشند. بافت شبه آندومتر ممکن است به صورت ضایعات هیپواکویک (نواحی تیره) در سونوگرافی ظاهر شود و اندومتریوما یا کیست های اندومتریوز نیز می توانند در طول سونوگرافی روی تخمدان ها قابل مشاهده باشند.

 

انواع اندومتریوز

چهار نوع شایع آندومتریوز عبارتند از:

 • اندومتریوز سطحی
 • تخمدان، اندومتریوز عمیق
 • آدنومیوز

اندومتریوز می تواند در لوله های فالوپ، رحم، تخمدان ها، مثانه و رکتوم رشد کند و شدت آن می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

اندومتریوز سطحی به صورت رسوبات آندومتریوز بر روی سطح اندام ها در ناحیه لگن و همچنین در لایه بافت (به نام صفاق) که حفره های لگن و شکم را می پوشاند، ظاهر می شود. آن ها معمولاً تنها چند میلی متر عرض و عمق دارند.

اندومتریوز تخمدان زمانی رخ می دهد که اندومتریوز در تخمدان رشد می کند و باعث ایجاد کیست تخمدانی به نام آندومتریوم می شود.

اندومتریوز عمیق می تواند در سراسر لگن رشد کند. ممکن است در مثانه، روده (رکتوم و سیگموئید)، پشت دهانه رحم و رباط‌های رحمی خاجی دیده شود.

اندومتریوز کلی لگن زمانی است که هر سه نوع آندومتریوز وجود داشته باشد.

آدنومیوز زمانی رخ می دهد که آندومتر در دیواره عضلانی (میومتر) رحم رشد کند.

سونوگرافی اولیه لگن فقط اندومتریوم تخمدان و آدنومیوز را تشخیص می دهد.

سونوگرافی اندومتریوز عمقی که توسط متخصص در سونوگرافی انجام می شود می تواند نه تنها اندومتریوم و آدنومیوز، بلکه اندومتریوز عمیق مثانه، روده (رکتوم و سیگموئید)، پشت دهانه رحم و رباط های رحمی خاجی را نیز تشخیص دهد. این روش تصویربرداری همچنین می تواند چسبندگی بین دهانه رحم و راست روده را که نشانه آندومتریوز شدید است، تشخیص دهد. اگر سونوگرافی عمقی اندومتریوز در نیمه دوم سیکل قاعدگی انجام شود، حتی می توان اشکال ظریف آندومتریوز سطحی را مشاهده کرد.

اگر علائم آندومتریوز را تجربه می کنید، ضروری است که برای تشخیص با متخصص زنان یا متخصص اندومتریوز صحبت کنید. با مرکز سونوگرافی تماس بگیرید. این مشکل هر چه زودتر تشخیص داده شود، زودتر می توانید زودتر درمان شوید. تصویربرداری کلید تشخیص آندومتریوز است. شما می توانید با درمان عوارض احتمالی را به حداقل برسانید و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید.

 

مراحل آندومتریوز: وضعیت شما چقدر شدید است؟

آندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که آندومتر، شبیه به بافتی که رحم را می پوشاند، در خارج از رحم رشد کند. این می تواند منجر به تشکیل بافت اسکار، چسبندگی و بسیاری از علائم همراه شود. اگر آندومتریوز برای شما تشخیص داده شده است، احتمالاً می خواهید در مورد مراحل آن و شدت بیماری خود بیشتر بدانید. این دانش به شما قدرت می دهد تا کنترل بدن خود را به دست آورید و گزینه های درمانی مناسب را دنبال کنید.

 

مقالات پیشنهادی :

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

تصویر اندومتریوز

تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون

سیستم طبقه بندی اندومتریوز

یک سیستم طبقه بندی برای اندومتریوز برای استانداردسازی ارتباطات بین دانشمندان و متخصصان مراقبت های بهداشتی ایجاد شده است. این سیستم به آنها کمک می کند تا بیماری را توصیف کنند و تلاش های تحقیقاتی را برای توسعه درمان ها و روش های تشخیصی تقویت کنند.

اندومتریوز یک بیماری پیچیده است. به اشکال و علائم مختلف ظاهر می شود. تجربه و درمان هر زن بر اساس تعداد ضایعات آندومتر، عمق، محل، اندازه، شدت و وجود آندومتریوم تخمدان متفاوت است. امتیاز به هر دسته تشخیصی اختصاص داده می شود - هر چه امتیازها بالاتر باشد، شکل و ساختار آندومتریوز شدیدتر است. توجه به این نکته مهم است که شدت بیماری ممکن است مستقیماً با علائم و درد زنان مرتبط نباشد.

 

آمادگی های لازم برای سونوگرافی:

رایج ترین سوالاتی که از ما در این زمینه پرسیده میشود شامل موارد زیر است:

به من گفتند قبل از سونوگرافی ادرار کنم. باید چکار کنم؟

برای اینکه اندام هایی مانند مثانه، پروستات، رحم و تخمدان ها در سونوگرافی دیده شوند، باید مثانه پر از ادرار باشد. برای این کار کافی است 1 ساعت قبل از وقت ملاقات 1 لیتر آب بنوشید و ظرف 30 تا 40 دقیقه آن را تمام کنید. اگر تمام آب را سریع بنوشید، ممکن است حالت تهوع و استفراغ داشته باشید. بنابراین، آب را به آرامی در عرض 30-40 دقیقه بنوشید. برای ادرار کردن نیازی به منقبض شدن زیاد نیست، یک مثانه پر از ¾ کافی است. در کودکان زیر 7 سال معمولا نیازی به فوریت ادرار نیست. در زمان تعیین وقت از این موضوع مطلع خواهید شد.

 

به من گفتند برای سونوگرافی باید ناشتا باشید. داروهایی هستند که من به طور منظم هر روز از آنها استفاده می کنم، آیا آنها را هم نباید مصرف کنم؟

می توانید داروهای معمولی خود را با آب بنوشید. با این حال، شما نباید غذاهای مایع و غذاهای جامد مانند چای، شیر، آب میوه مصرف کنید. آب آشامیدنی ضرری ندارد.اما در موارد این چنین حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

آیا همه اندام هایی که مشکل را می توان با سونوگرافی معاینه کرد؟

بیشتر اندام های بدن انسان را می توان با سونوگرافی ارزیابی کرد. با این حال؛ ریه‌ها، معده، روده‌ها، مغز و استخوان‌ها را می‌توان نه با سونوگرافی، بلکه با سایر روش‌های تصویربرداری با جزئیات بیشتری بررسی کرد. سونوگرافی همچنین می تواند در برخی موارد خاص اطلاعاتی در مورد این اندام ها ارائه دهد، اما به طور معمول استفاده نمی شود.

 

آیا قبل از هر سونوگرافی باید گرسنه بود و ادرار کرد؟

خیر، این چنین نیست. معمولاً برای معاینات سونوگرافی شکم نیاز به ناشتا بودن و فوریت ادرار است. اما در معایناتی مانند سونوگرافی سینه، سونوگرافی تیروئید، سونوگرافی بیضه تخمدان در مردان، معاینات داپلر برای عروق بازو یا پا یا سونوگرافی هیپ در نوزادان آمادگی اولیه وجود ندارد.

 

آیا سونوگرافی مضر است؟

اصلا. امواج صوتی برای سونوگرافی استفاده می شود و هیچ اثر مضری برای بدن انسان ندارد. در خانم های باردار نیز تصاویر نوزاد با سونوگرافی گرفته می شود و هیچ آسیبی ندارد.

 

چگونه برای معاینه وقت بگیرم؟

از طریق تماس با مرکز سونوگرافی آندومتریوز می توانید به آدرس و تلفن ما برسید.

 

ادرس دقیق تصویربرداری شما کجا میباشد؟

 آدرس : میدان آرژانتین . ابتدای خیابان الوند. پلاک ۲۳ طبقه همکف

تلفن همراه مرکز : ۰۹۰۳۲۰۳۲۱۴۳

 برای هماهنگی پارکینگ با این شماره تماس بگیرید
09374383123

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT