• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تشخیص اندومتریوز باآزمایش خون|هزینه ازمایش اندومتریوز|تشخیص اندومتریوز


تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون

تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون؛یکی از شایع‌ترین بیماری‌های زنان، آندومتریوز است که اغلب برای سال‌ها شناسایی نمی‌شود، زیرا درد شکمی مرتبط با این بیماری با دردهای قاعدگی اشتباه گرفته می‌شود، یا به این دلیل که ممکن است علائمی وجود نداشته باشد. به طور متوسط، زنان در ایالات متحده به مدت 10 سال قبل از تشخیص صحیح از آندومتریوز رنج می برند.

g/تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون

اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

آندومتریوز از هر 10 زن یک نفر را مبتلا می کند و بسیاری از زنانی که درد مزمن لگنی را گزارش می کنند به آن مبتلا هستند. این بیماری نیمی از زنان نابارور را تحت تاثیر قرار می دهد. در مرکز باروری پزشکی ییل، پزشکان آندومتریوز را بسیار جدی می‌گیرند و از نزدیک با بیماران برای غربالگری و تشخیص دقیق بیماری همکاری می‌کنند.

اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز زمانی رخ می دهد که پوشش طبیعی رحم شروع به رشد در خارج از دیواره رحم می کند. ممکن است به تخمدان ها، لوله های فالوپ، رحم، روده یا مثانه یا هر جایی در داخل حفره شکمی گسترش یابد.

در بیشتر موارد، پوشش غیرطبیعی رحم با شروع قاعدگی خانمی می ریزد که منجر به خونریزی، التهاب و زخم در داخل حفره لگن می شود.

اغلب، اندومتریوز باعث ایجاد درد بسیار بیشتر از حد انتظار در طول چرخه قاعدگی طبیعی می شود، اما حتی در مواردی که دردی احساس نمی شود، این بیماری می تواند منجر به آسیب اندام، زخم های داخلی و ناباروری شود.

"این یک بیماری پیشرونده است. اگر بتوانیم زودتر آن را بگیریم، می‌توانیم از گسترش آن و ایجاد زخم و چسبندگی جلوگیری کنیم." و اضافه می‌کند که این مهم است زیرا هنگامی که جای زخم رخ می‌دهد، درمان‌های هورمونی و حتی جراحی ممکن است کمکی نکنند. .

آگاه کردن زنان از علائم بسیار مهم است، زیرا تشخیص و درمان مناسب می تواند تفاوت بزرگی در زندگی یک زن ایجاد کند.

«آندومتریوز اغلب ممکن است در سال‌های نوجوانی یا زمانی که یک زن در 20 سالگی است، شروع شود، که سال‌های شکل‌گیری در زندگی او هستند. "اگر جوان هستید و در مدرسه هستید یا به تازگی حرفه خود را شروع کرده اید، ناتوان شدن از درد می تواند زنان را از دستیابی به پتانسیل کامل خود باز دارد، که مایه شرمساری است."

عوامل خطر آندومتریوز چیست؟

دانشمندان تنها یک دلیل برای آندومتریوز پیدا نکرده اند، اما چند عامل ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

این شامل:

سابقه خانوادگی: زنان دارای فامیل مونث که به آندومتریوز مبتلا بوده اند، احتمال بیشتری دارد که خودشان به آن مبتلا شوند.

هرگز باردار نشده اید: از آنجایی که بارداری گاهی علائم اندومتریوز را کاهش می دهد، زنانی که هرگز باردار نشده اند در معرض خطر بیشتری هستند.

قاعدگی رتروگراد: زمانی اتفاق می‌افتد که ترشحات ماهانه که معمولاً از طریق واژن از بدن خارج می‌شوند، به سمت لوله‌های فالوپ جریان می‌یابند. تقریباً همه زنان درجه کمی از قاعدگی رتروگراد را تجربه می کنند، با این حال تنها حدود 10 درصد به اندومتریوز مبتلا می شوند. در این موارد ممکن است قطعات کوچکی از بافت آندومتر در داخل حفره شکمی رشد کنند. کارشناسان در دانشگاه ییل در حال کار بر روی درک این موضوع هستند که چرا برخی از زنان تحت این شرایط به اندومتریوز مبتلا می شوند، در حالی که برخی دیگر اینطور نیستند.

علائم اندومتریوز چیست؟

درد لگن علامت اولیه است. از آنجایی که درد لگن را می توان به بسیاری از بیماری های مختلف، مانند سندرم روده تحریک پذیر و سایر بیماری های التهابی نسبت داد، علائم آندومتریوز اغلب به اشتباه تشخیص داده می شوند.

این وضعیت همچنین معمولاً نادیده گرفته می شود یا به عنوان گرفتگی "عادی" در میان زنان جوان کم اهمیت جلوه داده می شود. دردی که با گذشت زمان افزایش می یابد و در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند، اغلب آندومتریوز است.

«ما فکر می‌کنیم موارد آندومتریوز کمتر گزارش شده است، زیرا اغلب به عنوان چیزی طبیعی رد می‌شود. "اگر دختر جوانی پریودهای دردناکی داشته باشد و این را به مادرش بگوید، مادرش ممکن است فقط بگوید "قرار است گرفتگی عضلات دردناک باشد. این سهم ما در زندگی است."

در گذشته، تابوهای اجتماعی وجود داشت که اغلب زنان نسل های قبل را از بحث در مورد قاعدگی یا رابطه جنسی دردناک خود باز می داشت، که همچنین می توانست تشخیص و درمان را به تاخیر بیندازد. «اما این در حال حاضر در حال تغییر است.

آیا اندومتریوز بر باروری تأثیر می گذارد؟

بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز در مورد توانایی خود برای باردار شدن سؤالاتی دارند. ابتلا به آندومتریوز به این معنی نیست که نمی توانید بچه دار شوید، اما ممکن است این روند را دشوارتر کند.

زنان مبتلا به اندومتریوز خفیف که هرگز به دنبال درمان نیستند، با نرخ 2 تا 4.5 درصد در ماه، در مقایسه با نرخ باروری 15 تا 20 درصد در زنان بدون آندومتریوز، به تنهایی باردار می شوند.

جراحی لاپاراسکوپی بهترین گزینه برای زنانی است که می خواهند درد را مدیریت کنند و شانس باردار شدن خود را افزایش دهند. در یک مطالعه، 29 درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز که تحت عمل جراحی لاپاراسکوپی قرار گرفتند، توانستند در عرض 9 ماه باردار شوند، در مقایسه با 17 درصد از زنان مبتلا به این بیماری که تحت درمان قرار نگرفتند. با این حال، اگر درد وجود نداشته باشد، اغلب راه‌های دیگری برای کمک به بارداری زنان مبتلا به اندومتریوز وجود دارد.

s|تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون
آندومتریوز چگونه تشخیص داده می شود؟

برخی از زنان مبتلا به آندومتریوز دردی را تجربه نمی‌کنند و تنها در صورتی تشخیص داده می‌شوند که پزشک در طی یک روش متفاوت، مانند عقیم‌سازی لوله‌ها، متوجه بافت غیرطبیعی شود. در حالی که علائم خاصی مانند درد لگن ممکن است نشان دهنده آندومتریوز باشد، تنها راه برای اطمینان از انجام یک روش جراحی لاپاراسکوپی است که در آن یک تلسکوپ کوچک از طریق ناف داخل شکم وارد می شود. این به پزشک اجازه می دهد تا در صورت لزوم آندومتریوز را مشاهده کرده و با جراحی آن را حذف کند.

مگر اینکه بیماری به خصوص بد باشد، آندومتریوز در هیچ آزمایش تصویربرداری قابل مشاهده نخواهد بود.

«استاندارد طلایی تشخیص از طریق جراحی بوده است، اما این یک مانع برای زنان بوده است. امروز، فشاری وجود دارد که من از آن دفاع کرده‌ام، برای تشخیص بالینی و شروع درمان.

علاوه بر این، محققان دانشگاه ییل آزمایش خون جدیدی برای تشخیص اندومتریوز ایجاد کرده اند.

زنان باید به دردی که پیش رونده و «دوره ای» است، یا همیشه در زمان قاعدگی آنها بروز می کند، توجه کنند. او می گوید: «اگر با چرخه قاعدگی شما متفاوت است و قاعدگی دردناک و گرفتگی و درد روده دارید، احتمالاً آندومتریوز است. اما اگر از 12 سالگی قاعدگی های وحشتناکی داشته اید و هرگز تغییر نکرده است، نه لزوما.

به علاوه، یک دختر 13 ساله که علائم آندومتریوز را نشان می دهد، همیشه نیاز به معاینه لگن ندارد. گاهی اوقات این چیزی است که زنان جوان ‌تر را از مطب ما دور می‌کند. اما ما می‌توانیم فقط با صحبت کردن با آنها یا با لمس شکم تشخیص دهیم.»

چه درمان های پزشکی برای اندومتریوز استفاده می شود؟

پزشکان ما از نزدیک با شما همکاری می کنند تا اهداف شما را برای مدیریت درد و باروری درک کنند. درمان پزشکی به طور کلی شامل تغییر هورمون هایی است که باعث رشد اندومتر و گسترش این سلول ها در شکم می شود. این داروها ممکن است به تنهایی یا بعد از جراحی برای جلوگیری از عود بیماری استفاده شوند.

مقالات پیشنهادی : سونوگرافی خانم در تهران ؛ سونوگرافی سه بعدی رحم ؛ سونوگرافی واژینال در تهران

گزینه ها عبارتند از:

قرص ضد بارداری خوراکی: این اغلب اولین اقدام درمانی است. این قرص می تواند پریود را سرکوب کند و در حین رفع درد، از پیشرفت اندومتریوز خفیف تا متوسط ​​جلوگیری کند. قرص ضد بارداری خوراکی ترکیبی را می توان به روشی تجویز کرد که قاعدگی را کاملاً از بین ببرد و در نتیجه دوره های دردناک را متوقف کند. برای زنانی که قصد ندارند بلافاصله باردار شوند، این ممکن است گزینه خوبی باشد.

پروژستین: اگر داروهای ضد بارداری خوراکی مؤثر نباشند یا عوارض جانبی داشته باشند، اغلب پروژستین به عنوان خط دوم درمان تجویز می شود. پروژستین همچنین استروژن و رشد آندومتر را مهار می کند. این قرص ها به صورت خوراکی تجویز می شوند و اغلب در تسکین علائم اندومتریوز موثرتر از قرص های ضد بارداری خوراکی هستند. آنها ممکن است عوارض جانبی بیشتری نسبت به داروهای ضد بارداری خوراکی داشته باشند، اما کمتر از سایر داروها.

دانیزول: هورمونی است که از هورمون مردانه تستوسترون به دست می آید، همچنین می تواند در کاهش اندومتریوز بسیار موثر باشد. با این حال، به دلیل هورمون مردانه آن، ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای مانند رشد مو یا آکنه وجود داشته باشد.

آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین: این هورمون ها که با نام تجاری لوپرون نیز شناخته می شوند، تولید استروژن و پروژسترون را متوقف می کنند و در تسکین اندومتریوز بسیار موثر هستند. آنها به صورت تزریقی تجویز می شوند.

گزینه های جراحی برای اندومتریوز چیست؟

برای برخی از زنان، درمان های دارویی ممکن است کافی نباشد و گزینه های جراحی ممکن است بررسی شوند.

جراحی اغلب برای بازگرداندن عملکرد هر اندام آسیب دیده، از بین بردن جای زخم و چسبندگی و کاهش درد استفاده می شود. هم در تسکین علائم و هم در بهبود میزان بارداری بسیار موفق است. متأسفانه با وجود اینکه این بیماری برداشته شده است، علت اصلی آن تغییر نکرده است و احتمالاً به مرور زمان عود خواهد کرد.

پنجاه درصد بیماران جراحی در عرض دو سال عود خواهند کرد، مگر اینکه بعد از جراحی آنها را تحت درمان قرار دهیم تا از آن جلوگیری شود». اما اندومتریوز پس از یائسگی خود به خود از بین می رود.

در موارد شدید آندومتریوز، جراحان باید آماده باشند تا اندومتریوز را از روده یا مثانه خارج کنند. اکثر زنان می توانند یک روش لاپاراسکوپی (یک جراحی کم تهاجمی با ابزارهای کوچکی که از طریق برش هایی به طول تقریبی نیم اینچ در دو تا سه ناحیه شکم قرار می گیرند) انجام دهند. جراح اندومتریوز را برش می دهد. اکثر زنان در همان روز عمل به خانه می روند و به طور کلی بین پنج تا هفت روز طول می کشد تا بهبود یابند.

در موارد نادر، بیماری آنقدر شدید است که لاپاراسکوپی ممکن است امکان پذیر نباشد. ممکن است نیاز به یک برش کامل به نام لاپاراتومی باشد. این عمل به یک برش باز بزرگتر و چندین شب بستری در بیمارستان و همچنین زمان بهبودی طولانی تری نیاز دارد. مگر اینکه بیماری بسیار پیشرفته باشد، بعید است که لازم باشد.

هیسترکتومی باید به عنوان آخرین راه حل در موارد شدید و تنها پس از اینکه یک زن نشان داد که خانواده خود را تکمیل کرده است، انجام شود.

 

 

 


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT