• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تشخیص اندومتریوز باآزمایش خون|هزینه ازمایش اندومتریوز|تشخیص اندومتریوز


تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون؛یکی از شایع‌ترین بیماری‌های زنان، آندومتریوز است که اغلب برای سال‌ها شناسایی نمی‌شود، زیرا درد شکمی مرتبط با این بیماری با دردهای قاعدگی اشتباه گرفته می‌شود، یا به این دلیل که ممکن است علائمی وجود نداشته باشد. به طور متوسط، زنان در ایالات متحده به مدت 10 سال قبل از تشخیص صحیح از آندومتریوز رنج می برند.

g/تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون

اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

آندومتریوز از هر 10 زن یک نفر را مبتلا می کند و بسیاری از زنانی که درد مزمن لگنی را گزارش می کنند به آن مبتلا هستند. این بیماری نیمی از زنان نابارور را تحت تاثیر قرار می دهد. در مرکز باروری پزشکی ییل، پزشکان آندومتریوز را بسیار جدی می‌گیرند و از نزدیک با بیماران برای غربالگری و تشخیص دقیق بیماری همکاری می‌کنند.

اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز زمانی رخ می دهد که پوشش طبیعی رحم شروع به رشد در خارج از دیواره رحم می کند. ممکن است به تخمدان ها، لوله های فالوپ، رحم، روده یا مثانه یا هر جایی در داخل حفره شکمی گسترش یابد.

در بیشتر موارد، پوشش غیرطبیعی رحم با شروع قاعدگی خانمی می ریزد که منجر به خونریزی، التهاب و زخم در داخل حفره لگن می شود.

اغلب، اندومتریوز باعث ایجاد درد بسیار بیشتر از حد انتظار در طول چرخه قاعدگی طبیعی می شود، اما حتی در مواردی که دردی احساس نمی شود، این بیماری می تواند منجر به آسیب اندام، زخم های داخلی و ناباروری شود.

"این یک بیماری پیشرونده است. اگر بتوانیم زودتر آن را بگیریم، می‌توانیم از گسترش آن و ایجاد زخم و چسبندگی جلوگیری کنیم." و اضافه می‌کند که این مهم است زیرا هنگامی که جای زخم رخ می‌دهد، درمان‌های هورمونی و حتی جراحی ممکن است کمکی نکنند. .

آگاه کردن زنان از علائم بسیار مهم است، زیرا تشخیص و درمان مناسب می تواند تفاوت بزرگی در زندگی یک زن ایجاد کند.

«آندومتریوز اغلب ممکن است در سال‌های نوجوانی یا زمانی که یک زن در 20 سالگی است، شروع شود، که سال‌های شکل‌گیری در زندگی او هستند. "اگر جوان هستید و در مدرسه هستید یا به تازگی حرفه خود را شروع کرده اید، ناتوان شدن از درد می تواند زنان را از دستیابی به پتانسیل کامل خود باز دارد، که مایه شرمساری است."

عوامل خطر آندومتریوز چیست؟

دانشمندان تنها یک دلیل برای آندومتریوز پیدا نکرده اند، اما چند عامل ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

این شامل:

سابقه خانوادگی: زنان دارای فامیل مونث که به آندومتریوز مبتلا بوده اند، احتمال بیشتری دارد که خودشان به آن مبتلا شوند.

هرگز باردار نشده اید: از آنجایی که بارداری گاهی علائم اندومتریوز را کاهش می دهد، زنانی که هرگز باردار نشده اند در معرض خطر بیشتری هستند.

قاعدگی رتروگراد: زمانی اتفاق می‌افتد که ترشحات ماهانه که معمولاً از طریق واژن از بدن خارج می‌شوند، به سمت لوله‌های فالوپ جریان می‌یابند. تقریباً همه زنان درجه کمی از قاعدگی رتروگراد را تجربه می کنند، با این حال تنها حدود 10 درصد به اندومتریوز مبتلا می شوند. در این موارد ممکن است قطعات کوچکی از بافت آندومتر در داخل حفره شکمی رشد کنند. کارشناسان در دانشگاه ییل در حال کار بر روی درک این موضوع هستند که چرا برخی از زنان تحت این شرایط به اندومتریوز مبتلا می شوند، در حالی که برخی دیگر اینطور نیستند.

علائم اندومتریوز چیست؟

درد لگن علامت اولیه است. از آنجایی که درد لگن را می توان به بسیاری از بیماری های مختلف، مانند سندرم روده تحریک پذیر و سایر بیماری های التهابی نسبت داد، علائم آندومتریوز اغلب به اشتباه تشخیص داده می شوند.

این وضعیت همچنین معمولاً نادیده گرفته می شود یا به عنوان گرفتگی "عادی" در میان زنان جوان کم اهمیت جلوه داده می شود. دردی که با گذشت زمان افزایش می یابد و در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند، اغلب آندومتریوز است.

«ما فکر می‌کنیم موارد آندومتریوز کمتر گزارش شده است، زیرا اغلب به عنوان چیزی طبیعی رد می‌شود. "اگر دختر جوانی پریودهای دردناکی داشته باشد و این را به مادرش بگوید، مادرش ممکن است فقط بگوید "قرار است گرفتگی عضلات دردناک باشد. این سهم ما در زندگی است."

در گذشته، تابوهای اجتماعی وجود داشت که اغلب زنان نسل های قبل را از بحث در مورد قاعدگی یا رابطه جنسی دردناک خود باز می داشت، که همچنین می توانست تشخیص و درمان را به تاخیر بیندازد. «اما این در حال حاضر در حال تغییر است.

a/تشخیص اندومتریوز باآزمایش خون

آیا اندومتریوز بر باروری تأثیر می گذارد؟

بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز در مورد توانایی خود برای باردار شدن سؤالاتی دارند. ابتلا به آندومتریوز به این معنی نیست که نمی توانید بچه دار شوید، اما ممکن است این روند را دشوارتر کند.

زنان مبتلا به اندومتریوز خفیف که هرگز به دنبال درمان نیستند، با نرخ 2 تا 4.5 درصد در ماه، در مقایسه با نرخ باروری 15 تا 20 درصد در زنان بدون آندومتریوز، به تنهایی باردار می شوند.

جراحی لاپاراسکوپی بهترین گزینه برای زنانی است که می خواهند درد را مدیریت کنند و شانس باردار شدن خود را افزایش دهند. در یک مطالعه، 29 درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز که تحت عمل جراحی لاپاراسکوپی قرار گرفتند، توانستند در عرض 9 ماه باردار شوند، در مقایسه با 17 درصد از زنان مبتلا به این بیماری که تحت درمان قرار نگرفتند. با این حال، اگر درد وجود نداشته باشد، اغلب راه‌های دیگری برای کمک به بارداری زنان مبتلا به اندومتریوز وجود دارد.

s|تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون

آندومتریوز چگونه تشخیص داده می شود؟

برخی از زنان مبتلا به آندومتریوز دردی را تجربه نمی‌کنند و تنها در صورتی تشخیص داده می‌شوند که پزشک در طی یک روش متفاوت، مانند عقیم‌سازی لوله‌ها، متوجه بافت غیرطبیعی شود. در حالی که علائم خاصی مانند درد لگن ممکن است نشان دهنده آندومتریوز باشد، تنها راه برای اطمینان از انجام یک روش جراحی لاپاراسکوپی است که در آن یک تلسکوپ کوچک از طریق ناف داخل شکم وارد می شود. این به پزشک اجازه می دهد تا در صورت لزوم آندومتریوز را مشاهده کرده و با جراحی آن را حذف کند.

مگر اینکه بیماری به خصوص بد باشد، آندومتریوز در هیچ آزمایش تصویربرداری قابل مشاهده نخواهد بود.

«استاندارد طلایی تشخیص از طریق جراحی بوده است، اما این یک مانع برای زنان بوده است. امروز، فشاری وجود دارد که من از آن دفاع کرده‌ام، برای تشخیص بالینی و شروع درمان.

علاوه بر این، محققان دانشگاه ییل آزمایش خون جدیدی برای تشخیص اندومتریوز ایجاد کرده اند.

زنان باید به دردی که پیش رونده و «دوره ای» است، یا همیشه در زمان قاعدگی آنها بروز می کند، توجه کنند. او می گوید: «اگر با چرخه قاعدگی شما متفاوت است و قاعدگی دردناک و گرفتگی و درد روده دارید، احتمالاً آندومتریوز است. اما اگر از 12 سالگی قاعدگی های وحشتناکی داشته اید و هرگز تغییر نکرده است، نه لزوما.

به علاوه، یک دختر 13 ساله که علائم آندومتریوز را نشان می دهد، همیشه نیاز به معاینه لگن ندارد. گاهی اوقات این چیزی است که زنان جوان ‌تر را از مطب ما دور می‌کند. اما ما می‌توانیم فقط با صحبت کردن با آنها یا با لمس شکم تشخیص دهیم.»

چه درمان های پزشکی برای اندومتریوز استفاده می شود؟

پزشکان ما از نزدیک با شما همکاری می کنند تا اهداف شما را برای مدیریت درد و باروری درک کنند. درمان پزشکی به طور کلی شامل تغییر هورمون هایی است که باعث رشد اندومتر و گسترش این سلول ها در شکم می شود. این داروها ممکن است به تنهایی یا بعد از جراحی برای جلوگیری از عود بیماری استفاده شوند.

مقالات پیشنهادی : سونوگرافی خانم در تهران ؛ سونوگرافی سه بعدی رحم ؛ سونوگرافی واژینال در تهران

گزینه ها عبارتند از:

قرص ضد بارداری خوراکی: این اغلب اولین اقدام درمانی است. این قرص می تواند پریود را سرکوب کند و در حین رفع درد، از پیشرفت اندومتریوز خفیف تا متوسط ​​جلوگیری کند. قرص ضد بارداری خوراکی ترکیبی را می توان به روشی تجویز کرد که قاعدگی را کاملاً از بین ببرد و در نتیجه دوره های دردناک را متوقف کند. برای زنانی که قصد ندارند بلافاصله باردار شوند، این ممکن است گزینه خوبی باشد.

پروژستین: اگر داروهای ضد بارداری خوراکی مؤثر نباشند یا عوارض جانبی داشته باشند، اغلب پروژستین به عنوان خط دوم درمان تجویز می شود. پروژستین همچنین استروژن و رشد آندومتر را مهار می کند. این قرص ها به صورت خوراکی تجویز می شوند و اغلب در تسکین علائم اندومتریوز موثرتر از قرص های ضد بارداری خوراکی هستند. آنها ممکن است عوارض جانبی بیشتری نسبت به داروهای ضد بارداری خوراکی داشته باشند، اما کمتر از سایر داروها.

دانیزول: هورمونی است که از هورمون مردانه تستوسترون به دست می آید، همچنین می تواند در کاهش اندومتریوز بسیار موثر باشد. با این حال، به دلیل هورمون مردانه آن، ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای مانند رشد مو یا آکنه وجود داشته باشد.

آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین: این هورمون ها که با نام تجاری لوپرون نیز شناخته می شوند، تولید استروژن و پروژسترون را متوقف می کنند و در تسکین اندومتریوز بسیار موثر هستند. آنها به صورت تزریقی تجویز می شوند.

g/تشخیص اندومتریوز باآزمایش خون

گزینه های جراحی برای اندومتریوز چیست؟

برای برخی از زنان، درمان های دارویی ممکن است کافی نباشد و گزینه های جراحی ممکن است بررسی شوند.

جراحی اغلب برای بازگرداندن عملکرد هر اندام آسیب دیده، از بین بردن جای زخم و چسبندگی و کاهش درد استفاده می شود. هم در تسکین علائم و هم در بهبود میزان بارداری بسیار موفق است. متأسفانه با وجود اینکه این بیماری برداشته شده است، علت اصلی آن تغییر نکرده است و احتمالاً به مرور زمان عود خواهد کرد.

پنجاه درصد بیماران جراحی در عرض دو سال عود خواهند کرد، مگر اینکه بعد از جراحی آنها را تحت درمان قرار دهیم تا از آن جلوگیری شود». اما اندومتریوز پس از یائسگی خود به خود از بین می رود.

در موارد شدید آندومتریوز، جراحان باید آماده باشند تا اندومتریوز را از روده یا مثانه خارج کنند. اکثر زنان می توانند یک روش لاپاراسکوپی (یک جراحی کم تهاجمی با ابزارهای کوچکی که از طریق برش هایی به طول تقریبی نیم اینچ در دو تا سه ناحیه شکم قرار می گیرند) انجام دهند. جراح اندومتریوز را برش می دهد. اکثر زنان در همان روز عمل به خانه می روند و به طور کلی بین پنج تا هفت روز طول می کشد تا بهبود یابند.

در موارد نادر، بیماری آنقدر شدید است که لاپاراسکوپی ممکن است امکان پذیر نباشد. ممکن است نیاز به یک برش کامل به نام لاپاراتومی باشد. این عمل به یک برش باز بزرگتر و چندین شب بستری در بیمارستان و همچنین زمان بهبودی طولانی تری نیاز دارد. مگر اینکه بیماری بسیار پیشرفته باشد، بعید است که لازم باشد.

هیسترکتومی باید به عنوان آخرین راه حل در موارد شدید و تنها پس از اینکه یک زن نشان داد که خانواده خود را تکمیل کرده است، انجام شود.

آزمایش خون برای اندومتریوز

یک آزمایش خون جدید که می تواند تا 90 درصد موارد اندومتریوز را تشخیص دهد توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد ساخته شده است. در حال حاضر مطمئن ترین راه برای تشخیص اندومتریوز جراحی سوراخ کلید و سپس بیوپسی از ضایعات مشکوک است.

بسیاری از زنان سال‌ها از علائمی رنج می‌برند که نشان‌دهنده آندومتریوز هستند: دردهای بد پریود، درد لگن در سایر زمان‌های چرخه، رابطه جنسی دردناک، مشکلات مثانه و روده، خستگی و مشکلات باروری.

 

تست اندومتریوز

آزمایش خون روشی بسیار کم تهاجمی و ارزان‌تر برای تشخیص این بیماری بسیار رایج است.

آزمایش خون به قطعات DNA - به نام حذف DNA میتوکندری - به عنوان نشانگرهای زیستی برای اندومتریوز نگاه می کند.

تشخیص زودهنگام و قابل اعتماد زندگی را برای 5 تا 10 درصد از زنان در سراسر جهان که از آندومتریوز رنج می برند آسان تر می کند.

 

آزمایشات برای بررسی سرنخ های فیزیکی اندومتریوز عبارتند از:

معاینه لگن. در طول معاینه لگن، پزشک به صورت دستی مناطقی را در لگن شما برای ناهنجاری‌ها، مانند کیست‌های روی اندام‌های تناسلی یا زخم‌های پشت رحم، احساس می‌کند. اغلب نمی توان نواحی کوچکی از اندومتریوز را احساس کرد مگر اینکه باعث ایجاد کیست شده باشند.

سونوگرافی. در  مرکز سونوگرافی آندومتریوز  این تست از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن شما استفاده می کند. برای ثبت تصاویر، دستگاهی به نام مبدل یا بر روی شکم شما فشار داده می شود یا در واژن شما قرار می گیرد ( سونوگرافی واژینال). هر دو نوع سونوگرافی ممکن است برای دریافت بهترین دید از اندام های تولید مثل انجام شود. یک آزمایش استاندارد تصویربرداری اولتراسوند به طور قطعی به پزشک شما نمی‌گوید که آیا آندومتریوز دارید یا خیر، اما می‌تواند کیست‌های مرتبط با آندومتریوز (اندومتریوم) را شناسایی کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI). MRI  (آزمایشی است که از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام ها و بافت های بدن شما استفاده می کند. برای برخی، MRI به برنامه ریزی جراحی کمک می کند و به جراح شما اطلاعات دقیقی در مورد محل و اندازه ایمپلنت های آندومتر می دهد.

لاپاراسکوپی. در برخی موارد، پزشک شما ممکن است شما را به یک جراح ارجاع دهد تا عملی را انجام دهد که به جراح اجازه می دهد داخل شکم شما را ببیند (لاپاراسکوپی). در حالی که شما تحت بیهوشی عمومی هستید، جراح شما یک برش کوچک در نزدیکی ناف شما ایجاد می کند و یک ابزار باریک بینایی (لاپاروسکوپ) را وارد می کند و به دنبال نشانه هایی از بافت آندومتر در خارج از رحم است.

لاپاراسکوپی می تواند اطلاعاتی در مورد محل، وسعت و اندازه ایمپلنت های آندومتر ارائه دهد. جراح شما ممکن است یک نمونه بافت (بیوپسی) برای آزمایشات بیشتر بگیرد. اغلب، با برنامه ریزی مناسب جراحی، جراح شما می تواند آندومتریوز را در طول لاپاراسکوپی به طور کامل درمان کند به طوری که شما تنها به یک عمل جراحی نیاز دارید.

 

مقالات پیشنهادی :  تصویر اندومتریوز ؛  سونوگرافی مپینگ اندومتریوز ؛  انواع سونوگرافی

تشخیص اندومتریوز

تشخیص اندومتریوز ممکن است مدتی طول بکشد. علائم آندومتریوز بسیار شبیه به سایر بیماری های رایج است. مهم است که تا حد امکان اطلاعات بیشتری را با پزشک خود در میان بگذارید.

تنها راه قطعی برای تشخیص آندومتریوز، لاپاراسکوپی است - عملی که در آن یک دوربین (لاپاراسکوپ) از طریق یک برش کوچک در نزدیکی ناف وارد لگن می شود. جراح از دوربین برای دیدن اندام های لگنی استفاده می کند و هر نشانه ای از اندومتریوز را جستجو می کند. اگر اندومتریوز تشخیص داده شود، آندومتریوز ممکن است برای بررسی بیشتر در طول لاپاراسکوپی درمان یا برداشته شود.

اسکن، آزمایش خون و معاینات داخلی راه قطعی برای تشخیص آندومتریوز نیست و اسکن طبیعی، آزمایش خون و معاینه داخلی به این معنی نیست که شما آندومتریوز ندارید.

از آنجایی که آندومتریوز خود را به طرق مختلف نشان می دهد و علائم مشترکی با سایر بیماری ها دارد، تشخیص ممکن است دشوار و اغلب با تأخیر باشد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که در حال حاضر به طور متوسط 7.5 سال بین زنانی که برای اولین بار در مورد علائم خود به پزشک مراجعه می کنند و تشخیص قطعی دریافت می کنند، فاصله وجود دارد.

 s/تشخیص اندومتریوز باآزمایش خون

آنچه در مورد خون دوره اندومتریوز باید بدانید

اندومتریوز وضعیتی است که باعث می شود بافتی شبیه به پوشش رحم در خارج از رحم رشد کند. ابتلا به آندومتریوز می‌تواند به روش‌های مختلفی بر دوره‌های قاعدگی فرد تأثیر بگذارد، مانند طولانی‌تر، سنگین‌تر و دردناک‌تر کردن آن‌ها.

 

خون پریود با اندومتریوز چگونه به نظر می رسد؟

هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد خون دوره اندومتریوز با خون پریود معمولی متفاوت است. با این حال، افراد مبتلا به آندومتریوز ممکن است متوجه شوند که قاعدگی آنها سنگین تر است و طولانی تر است.

اندومتریوز همچنین می تواند باعث لکه بینی در فرد شود. لکه بینی زمانی است که فرد بین دوره های پریود به مقدار کم خونریزی می کند. خونی که به دلیل لکه بینی ایجاد می شود ممکن است قرمز، صورتی یا قهوه ای باشد.

افرادی که دارای مراحل پیشرفته تر هستند ممکن است دارای کیست تخمدان باشند. این کیست ها که با نام اندومتریوم یا کیست های شکلاتی نیز شناخته می شوند، حاوی خون قدیمی هستند.

اگر اندومتریوم ها پاره شوند، ممکن است مایع خونی و قهوه ای تیره به لگن نشت کنند. این می تواند باعث درد، التهاب و جای زخم شود.

 

لخته شدن قاعدگی و اندومتریوز

برخی از افراد مبتلا به اندومتریوز خونریزی شدید قاعدگی را تجربه می کنند. با توجه به بنیاد اندومتریوز آمریکا، این اغلب می تواند شامل لخته شدن خون باشد.

منبع معتبر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) خاطرنشان می کند که لخته های خونی به اندازه یا بزرگتر از یک چهارم می تواند نشانه خونریزی شدید باشد.

 

مقالات پیشنهادی :  سونوگرافی واژینال در تهران؛  عکس رنگی رحم ؛  سونوگرافی تیروئید

اندومتریوز و خونریزی شدید

فردی که پریودهای معمولی دارد معمولاً متوجه می شود که دوره قاعدگی آنها بین 3 تا 7 روز طول می کشد.

با این حال، فرد مبتلا به آندومتریوز ممکن است پریودهایی داشته باشد که بیش از 7 روز طول بکشد. همچنین ممکن است خونریزی شدیدتری نسبت به افراد بدون اندومتریوز داشته باشند.

خونریزی شدید همراه با اندومتریوز ممکن است باعث شود که فرد هر 1 تا 2 ساعت یک بار پد یا تامپون خود را عوض کند.

 

اندومتریوز و پریودهای نامنظم

به طور کلی، یک چرخه قاعدگی معمولی بین 21 تا 35 روز طول می کشد منبع مورد اعتماد. چرخه قاعدگی یک فرد از اولین روز پریود کامل شروع می شود و با شروع دوره بعدی دوباره شروع می شود.

اگر فردی پریودهای نامنظم داشته باشد، ممکن است سیکل قاعدگی او کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز باشد. طول چرخه آنها نیز ممکن است بین 7 تا 9 روز در هر ماه متفاوت باشد.

اطلاعات فدراسیون بین‌المللی برنامه‌ریزی شده والدین اشاره می‌کند که اندومتریوز می‌تواند علت پریودهای نامنظم باشد.

 

آیا اندومتریوز می تواند خون پریود را متوقف کند؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آندومتریوز مانع از پریود شدن فرد می شود. با این حال، یکی از درمان‌های آندومتریوز، جلوگیری از دوره‌های منبع مطمئن با داروهای ضد بارداری هورمونی است.

بافت اندومتریوز مشابه بافت رحم عمل می کند، به این معنی که در طول دوره قاعدگی فرد خونریزی می کند. با جلوگیری از پریود، داروهای ضد بارداری هورمونی می توانند به کاهش درد و خونریزی ناشی از آندومتریوز کمک کنند.

 

رنگ های خون پریود

این بخش به برخی از رنگ های مختلف خون پریود و معنای آنها می پردازد.

 

قرمز روشن

اگر خون پریود فردی قرمز روشن باشد، نشان دهنده تازه بودن خون است. خون با گذشت زمان تیره می شود، بنابراین خون قرمز روشن به این معنی است که خون دوره قاعدگی فرد به طور پیوسته از رحم خارج می شود.

سرویس بهداشت ملی بریتانیا (NHS) خاطرنشان می کند که خون پریود در سنگین ترین حالت معمولا قرمز است. این معمولاً در 2 روز اول شروع دوره است.

 

مشکی

خون دوره سیاه می تواند نتیجه خروج خون پیرتر از رحم باشد. NHS اشاره می کند که این ممکن است در روزهایی با خونریزی خفیف رخ دهد.

 

قهوه ای یا قرمز تیره

خون پریود قهوه ای یا قرمز تیره ممکن است در مراحل روشن تر پریود ایجاد شود.

این رنگ ها می توانند با اکسید شدن خون در طول زمان ایجاد شوند. در این شرایط خون هنوز پیر نشده است که سیاه شود.

 

خاکستری

وضعیتی به نام واژینوز باکتریایی (BV) می تواند باعث ترشح رقیق و خاکستری شود. BV به دلیل تجمع باکتری در داخل واژن رخ می دهد.

 

علاوه بر ترشحات خاکستری، BV همچنین می تواند باعث ایجاد منبع قابل اعتماد شود:

ترشحات نازک و سفید رنگ

درد واژن

خارش واژن

سوزش واژن

بوی قوی واژن شبیه ماهی، به خصوص بعد از رابطه جنسی

سوزش در هنگام ادرار

خارش اطراف بیرون واژن

رنگ صورتی

خون پریود صورتی ممکن است زمانی رخ دهد که قاعدگی فرد سبک‌تر می‌شود.

 

خون دوره بدبو

خون پریود معمولی به دلیل محتوای آهن ممکن است بوی فلزی کمی داشته باشد.

اگر خون پریود فردی بوی نامطبوعی داشته باشد، ممکن است به این معنا باشد که باید پد یا تامپون خود را عوض کند. خون قاعدگی قدیمی می تواند باکتری ها را جمع کند، که می تواند باعث بوییدن آن شود.

ترشحات بدبو می تواند نشانه برخی از عفونت ها، مانند BV و تریکومونیازیس، یک نوع منبع قابل اعتماد رایج از عفونت های مقاربتی (STI) باشد.

 

خون در مدفوع

اندومتریوز می تواند باعث شود که فرد علائم گوارشی را تجربه کند. این ممکن است نتیجه توسعه بافت اندومتریوز در روده باشد.

اگر فردی در روده یا دیواره رکتوم آندومتریوز داشته باشد، ممکن است در مدفوع خود خون داشته باشد. آنها همچنین ممکن است تجربه کنند:

یبوست

اسهال

حالت تهوع

استفراغ

نفخ

نفخ شکم

خون در ادرار

بافت اندومتریوز می تواند در مثانه فرد ایجاد شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است فرد خون در ادرار خود را تجربه کند.

تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان داد که اندومتریوز مثانه می تواند باعث ایجاد موارد زیر شود:

فوریت ادرار

ادرار خونی

درد زیر شکم

محققان خاطرنشان می کنند که حدود 20 درصد از افراد مبتلا به اندومتریوز مثانه هنگام ادرار کردن، خون را تجربه می کنند.

 

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

اگر فردی  علائم اندومتریوز را دارد یا نگران درد یا بی نظمی پریود است، باید با پزشک تماس بگیرد.

علائم اندومتریوز عبارتند از:

دردهای قاعدگی دردناک

درد لگن

ناباروری

درد در روده یا پایین شکم

دوره های سنگین

لکه بینی یا خونریزی بین قاعدگی

درد هنگام رابطه جنسی

گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی

حرکات روده دردناک

ادرار دردناک

خستگی

علائم گوارشی

 

تشخیص آندومتریوز

هنگام تشخیص آندومتریوز، پزشک ابتدا از فرد در مورد علائم و سابقه پزشکی او سوال می کند. پزشک همچنین ممکن است معاینه لگن را انجام دهد و برخی آزمایشات تصویربرداری را انجام دهد.

 

جراحی در حال حاضر تنها راهی است که متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند تایید کنند که فرد مبتلا به اندومتریوز است. رایج ترین جراحی که برای تشخیص اندومتریوز استفاده می شود، لاپاراسکوپی است.

 

درمان و مدیریت

در حال حاضر هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد. با این حال، درمان های مختلفی برای مدیریت علائم وجود دارد.

 

درمان های اندومتریوز عبارتند از:

تسکین درد، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

هورمون درمانی، از جمله کنترل بارداری هورمونی و آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین

درمان جراحی برای برداشتن لکه های اندومتریوز یا برش اعصاب در لگن

اگر فردی به دلیل آندومتریوز پریودهای دردناک داشته باشد، ممکن است از موارد زیر تسکین یابد:

مسکن درد

کنترل بارداری هورمونی

درمان های جایگزین مانند طب سوزنی و طب فشاری

ورزش

گرفتن حمام گرم

با استفاده از پد گرم کننده یا بطری آب گرم روی شکم

اطمینان از استراحت کافی

تکنیک های آرامش بخش، مانند مدیتیشن یا یوگا

 

چشم انداز

اگرچه هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد، درمان‌های خاصی می‌توانند به مدیریت علائم فرد کمک کنند.

تکه‌های آندومتریوز می‌توانند بدون درمان در یک سوم افراد مبتلا به این عارضه پسرفت کنند.

پس از جراحی، لکه های آندومتریوز در 6-67٪ از افراد منبع قابل اعتماد دوباره رخ می دهد. درد پس از درمان در 5-59٪ از افراد مبتلا به این بیماری دوباره عود می کند.

ابتلا به اندومتریوز می تواند شانس باردار شدن را کاهش دهد. همچنین خطر سقط جنین و حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهد.

 

آیا فرد می تواند از پریودهای سنگین جلوگیری کند؟

یک فرد ممکن است بتواند خونریزی شدید منبع مطمئن ناشی از آندومتریوز را مدیریت یا کاهش دهد. گزینه های درمانی که ممکن است بخواهند با پزشک در میان بگذارند عبارتند از:

NSAID ها

کنترل بارداری هورمونی

تکنیک های آرام سازی

ترانکسامیک اسید، دارویی که برای کمک به جلوگیری از از دست دادن بیش از حد خون استفاده می شود

جراحی برای برداشتن دیواره رحم

هیسترکتومی

سوالات متداول

 

آیا بافت آندومتریوز در طول قاعدگی خارج می شود؟

خیر، بافت آندومتریوز در طول دوره قاعدگی فرد خارج نمی شود.

 

خون آندومتریوز کجا می رود؟

بافت آندومتریوز مانند بافت آندومتر خونریزی و ریزش می کند. با این حال، خون و بافت در داخل شکم فرد به دام افتاده است. این می تواند باعث التهاب و زخم شود.

 

خلاصه

اندومتریوز وضعیتی است که باعث می شود بافت آندومتر در خارج از رحم رشد کند. این می تواند به طرق مختلف بر دوره قاعدگی فرد تأثیر بگذارد، مانند سنگین تر، طولانی تر و دردناک تر شدن آن.

خون پریود می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد. اگر فرد متوجه شد باید با پزشک تماس بگیرد:

تغییرات غیرعادی در رنگ خون پریود آنها

تغییر در بوی خون پریود آنها

علائم اندومتریوز

ترشحات بدبو یا بد رنگ

اگرچه اندومتریوز هیچ درمانی ندارد، اما راه های زیادی برای درمان و مدیریت علائم آن وجود دارد.

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT