• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصویر اندومتریوز|علائم اندومتریوز|علائم سرطان آندومتریوز|اندومتریوز


تصویر اندومتریوز

تصویر اندومتریوز؛آندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که بافتی که به طور معمول داخل رحم را می پوشاند شروع به رشد در خارج از رحم می کند، جایی که به آن تعلق ندارد.

این بافت خارج از محل، که اغلب ضایعه یا ایمپلنت نامیده می شود، می تواند باعث درد و التهاب شدید در طول ماه شود.

علائم اندومتریوز برای هر زن متفاوت است.

َs/تصویر اندومتریوز

اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

3 علامت شایع عبارتند از:

دوره های دردناک

درد لگن در بین پریودها

درد با رابطه جنسی

اما زنان مبتلا به اندومتریوز می توانند علائم مختلفی را تجربه کنند.

علت دقیق آندومتریوز ناشناخته است

یکی از نظریه های رایج در مورد علت آندومتریوز چیزی به نام قاعدگی رتروگراد است، که زمانی است که در طول قاعدگی، پوشش داخلی رحم در جهت مخالف مسیری که قرار است جریان پیدا کند. اما مطمئن نیست که این دلیل است. درباره قاعدگی رتروگراد بیشتر بدانید و سایر علل احتمالی آندومتریوز را در اینجا بررسی کنید

علائم ممکن است به محل قرارگیری ضایعات آندومتر بستگی داشته باشد

محل ضایعات آندومتر می تواند بر نوع علائمی که یک زن تجربه می کند تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر او ضایعاتی در مثانه داشته باشد، ممکن است هنگام ادرار درد داشته باشد. در اینجا درباره مکان‌های مختلفی که ضایعات ممکن است ایجاد شوند و علائمی که می‌توانند ایجاد کنند بیشتر بدانید

مراحل اندومتریوز

آندومتریوز دارای 4 مرحله است. پزشکان این مراحل را به شرح زیر طبقه بندی می کنند:

مرحله 1 - حداقل

مرحله 2 - خفیف

مرحله 3 - متوسط

مرحله 4 - شدید

اما مهم است که بدانید این مراحل هیچ ارتباطی با میزان دردناک بودن بیماری ندارند. به عنوان مثال، یک زن مبتلا به اندومتریوز مرحله 1 ممکن است درد شدید داشته باشد، در حالی که یک زن با مرحله 4 ممکن است اصلاً درد نداشته باشد.

در عوض، مراحل مربوط به اندازه ضایعات آندومتر، محل آن ها در بدن، تعداد آن ها، و عمق آنها (خواه روی سطح یک اندام باشند یا در اعماق آن).

ممکن است نام آندومتریوز را شنیده باشید، اما فهمیدن چیستی آن می تواند هنگام صحبت با پزشک در مورد دوره های قاعدگی دردناک یا درد لگن مفید باشد.

اندومتریوز یک بیماری مزمن است که زمانی رخ می دهد که بافت آندومتر در خارج از رحم "خانه ای پیدا کند". بافت آندومتر پوشش داخلی رحم است که در آن حاملگی لانه گزینی و رشد می کند. این بافتی است که هر ماه با دوره قاعدگی می ریزد. اغلب، اندومتریوز در تخمدان ها یا لگن دیده می شود، اما می تواند در روده یا در مکان های دورتر نیز دیده شود.

علائم چیست؟

شایع ترین علامت آندومتریوز دوره های قاعدگی دردناک است. بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز درد قاعدگی را گزارش می کنند که آنقدر شدید است که مدرسه یا کار را از دست می دهند.  همچنین می تواند باعث درد در رابطه جنسی و درد عمومی لگن شود. برعکس، بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز هستند که دردی ندارند. گذشته از درد، ناباروری یکی دیگر از عوارض احتمالی آن است.

آندومتریوز چقدر شایع است؟

آن را می توان به طور قطعی تنها با جراحی تشخیص داد، بنابراین تشخیص دقیق میزان شیوع آن دشوار است. برخی از مطالعات نشان می دهد که تا 10٪ از زنان در سنین باروری به آن مبتلا هستند. زنان مبتلا به نوع خفیف اغلب هیچ علامتی ندارند.

چه چیزی باعث آن می شود؟

علت دقیق آن هنوز ناشناخته است. رایج‌ترین نظریه، قاعدگی «پس‌رونده» است، که در آن خون قاعدگی از طریق لوله‌های فالوپ به عقب و به داخل لگن جریان می‌یابد. سلول های بنیادی و ژنتیک نیز احتمالاً در ایجاد آن نقش دارند.و تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون ممکن است.

اندومتریوز چگونه درمان می شود ؟

آن را می توان با داروها یا با برداشتن بافت غیرطبیعی با جراحی مدیریت کرد. بسیاری از زنان برای مدیریت درد آن خود به ترکیبی از درمان ها نیاز دارند. اندومتریوز توسط استروژن ایجاد می شود. بنابراین، داروهایی که استروژن را کاهش می دهند یا مسدود می کنند، اغلب برای درمان اندومتریوز استفاده می شوند. بسیاری از زنان با مصرف قرص های ضد بارداری بهبود قابل توجهی در درد اندومتریوز دارند. ممکن است به آنها دستور داده شود که قرص های خود را "مداوم" مصرف کنند تا اصلا پریود نشوند. برای زنانی که با قرص های ضد بارداری بهبود نمی یابند، داروهای دیگری نیز وجود دارد که می توانند برای کاهش درد اندومتریوز و اندومتریوز استفاده شوند. با این حال، برخی از زنان به عنوان بخشی از درمان آن به جراحی نیاز دارند. جراحی لاپاراسکوپی یک روش کم تهاجمی است که می تواند برای برداشتن بافت اندومتریوز و بافت اسکار مربوطه انجام شود.

مقالات پیشنهادی: بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال ؛ سونوگرافی غربالگری دوم ؛ سونوگرافی غربالگری اول

زنان چه چیز دیگری باید بدانند؟

همه دردهای لگن آندومتریوز نیستند. درد مزمن لگن به اندازه آسم شایع است و دلایل زیادی دارد. صرف نظر از علت درد لگن زنان، درد می تواند تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی داشته باشد. کار با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که در مدیریت درد لگن تخصص دارد می تواند به تشخیص صحیح کمک کند و شما را در مسیر درد کمتر و کیفیت زندگی بهتر قرار دهد.

زنان مبتلا به طور متوسط ​​7.5 سال از شروع علائم خود تا تشخیص نهایی خود صبر می کنند.

اندومتریوز دارای علائم پیچیده ای است که می تواند سایر شرایط پزشکی را تقلید کند و به تاخیر کمک کند. یک بیمار ممکن است قبل از دریافت تشخیص مناسب حداقل به هشت پزشک مختلف مراجعه کند. بسیاری از زنان به سادگی این بار را می پذیرند و به خود زحمت نمی دهند که به دنبال کمک باشند، در حالی که تعداد بی شماری دیگر توسط پزشکان به دلیل درد اغراق آمیز اخراج می شوند.

سونوگرافی

سونوگرافی ترانس شکمی به طور کلاسیک به عنوان یک تکنیک بسیار محدود برای ارزیابی اندومتریوز فراتر از تشخیص اندومتریوم تخمدان توصیف شده است.

دیواره روده این یافته‌ها تمایز را از نئوپلازی روده ممکن می‌سازد، زیرا دومی رشدی از لایه مخاطی به سمت خارجی‌ترین لایه‌ها را نشان می‌دهد و با از دست دادن ساختار لایه‌ای دیواره روده همراه است. سونوگرافی با کنتراست افزایش یافته نیز می تواند در ارزیابی این یافته ها مفید باشد.

سونوگرافی ترانس واژینال را می توان انجام داد مگر اینکه توسط بیمار رد شود. در حالی که قادر به تشخیص قابل اعتماد بیماری سطحی نیست، سونوگرافی ترانس واژینال تا زمانی که سونوگرافی ترانس واژینال فراتر از رحم و تخمدان ها گسترش یافته و شامل ارزیابی محفظه قدامی و خلفی باشد، حساسیت بیش از 90% در تشخیص اندومتریوز نفوذی عمیق دارد.

و اگر عمیق در سونوگرافی یافت شد، اسکن باید برای ارزیابی کلیه ها برای رد هیدرونفروز گسترش یابد.

 


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT