• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی مپینگ اندومتریوز


سونوگرافی مپینگ اندومتریوز

سونوگرافی مپینگ اندومتریوز؛ اندومتریوز چیست؟

آندومتریوز به عنوان وجود بافت طبیعی پوشش داخلی رحم (آندومتر) در یک مکان غیر طبیعی، معمولاً لگن زن تعریف می شود. شایع ترین نقاط در لگن روی تخمدان ها و زیر آن و در عمق لگن پشت رحم قرار دارد که کیسه داگلاس نامیده می شود. در اینجا اندومتریوز روی رباط های پشت رحم و روی واژن و رکتوم رشد می کند. همچنین ممکن است روی مثانه و آپاندیس رشد کند. حتی گاهی اوقات ممکن است در قسمت بالای شکم یا در دیواره شکم در اسکارهای ناشی از لاپاراسکوپی یا سزارین دیده شود.

h|سونوگرافی مپینگ اندومتریوز

اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

تصویربرداری زنان به عنوان یک عمل تخصصی در اسکن اندومتریوز شناخته شده است. سونوگرافیست های ما دارای تخصص خاص اندومتریوز با توانایی تشخیص اندومتریوز نفوذی عمیق با سونوگرافی ترانس واژینال با درجه دقت بالا هستند. سونوگرافی ضایعات سطحی را تشخیص نمی دهد، بنابراین در صورت سونوگرافی معمولی، در صورت وجود علائم قابل توجه، لاپاراسکوپی هنوز نشان داده می شود.

خطرات

هر دو روش اسکن چه از طریق شکم و چه از طریق واژن نیاز به فشار پروب دارند و ممکن است ناراحت کننده باشند. به ندرت دردناک است.

گاهی خونریزی بعد از اسکن واژن وجود دارد که باید در عرض 24 ساعت متوقف شود. اگر متوقف نشد، لطفاً به پزشک محلی خود مراجعه کنید.

اسکن آندومتریوز دارای محدودیت هایی است و بنابراین ممکن است نتوانیم هر چیزی را که می خواهیم ببینیم ببینیم. این محدودیت ها معمولاً به جابجایی روده پوشاننده مربوط می شود.

فواید

اسکن آندومتریوز می تواند اطلاعات زیادی در مورد تخمدان ها و رحم به ما بدهد

این می تواند به تعیین اینکه چرا ممکن است مواردی مانند درد لگن و خونریزی لگن را تجربه کنید کمک کند.

اگر پزشک به شما توصیه کرده است که قبل از اسکن مقداری آماده سازی روده خفیف داشته باشید، این امر می تواند شانس ما را برای شناسایی اندومتریوز در لگن شما بسیار افزایش دهد.

در روز چه اتفاقی می افتد؟

زمان اسکن بسیار مهم نیست، اما اگر مشکلی که با آن مواجه هستید خونریزی شدید است، انجام اسکن درست پس از اتمام پریود بهینه است.

هنگامی که برای اسکن می‌آیید، از شما خواسته می‌شود که فرمی را درباره تاریخچه زنان خود تا به امروز پر کنید.

سپس سونوگرافی شما را به اتاق اسکن می برد.

از شما خواسته می شود که روی میز دراز بکشید و شکم خود را در معرض دید قرار دهید. یک حوله در شلوار شما فرو می‌رود تا پخش ژل روی لباس‌تان را محدود کند.

ژل شفاف بر روی شکم شما اعمال می شود و سونوگرافیک پروب را روی تصاویر ضبط کننده شکم شما حرکت می دهد. سونوگرافی ممکن است دست های خود را روی شکم شما قرار دهد تا اندام های لگنی را به آرامی در موقعیت های تصویربرداری بهتر حرکت دهد.

مثانه و کلیه ها به طور مختصر از نظر تغییراتی مانند انسداد که ممکن است به دلیل بیماری های لگن باشد بررسی می شوند.

بعد از اینکه شکم شما را اسکن کردیم، اسکن واژینال (با رضایت شما) انجام می شود. اسکن واژینال به طور کلی برای بهبود جزئیات رحم و تخمدان ها و ارزیابی محل های درد لگن مورد نیاز است. تصویر بسیار بهتری از رحم و تخمدان شما به ما می دهد. شما می توانید خودتان در مانیتورهای صفحه پلاسما ما ببینید!

پس از تخلیه مثانه و پوشیدن یک روپوش، روی تخت دراز می‌کشید و یک کاوشگر مخصوص در واژن شما قرار می‌گیرد. این یک پوشش یکبار مصرف استریل دارد. در طی این معاینه، پروب واژن با فشارهای مختلف در زوایای مختلف حرکت می‌کند تا تصاویری از رحم و تخمدان‌ها به دست آید.

پس از اسکن، سونوگرافیک اتاق را ترک می کند تا تصاویر را بررسی کند و آنها را با رادیولوژیست یا متخصص زنان در میان بگذارد. گاهی اوقات برای شفاف سازی تصاویر بیشتری مورد نیاز است.

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی چیست؟ در اسکن اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد شدن تصاویراز داخل بدن استفاده می کند. امواج صوتی به جای تشعشع استفاده می شود که آنها را ایمن می کند.

چرا باید اسکن آندومتریوز در تصویربرداری زنان انجام شود؟

تصویربرداری زنان در حال حاضر تنها عمل در تاسمانی است که توسط انجمن سونوگرافی اندومتریوز برای انجام این اسکن ها معتبر است. سونوگرافیست های ما با بالاترین استانداردها آموزش دیده اند. تمام اسکن های آندومتریوز توسط رادیولوژیست داخلی یا متخصص زنان بررسی می شود. اگر نگرانی بالینی قابل توجهی در مورد اسکن شما وجود داشته باشد، ما می آییم و در آن روز با شما صحبت خواهیم کرد.

چقد طول میکشه؟

اسکن آندومتریوز تقریباً 45 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

مقالات بیشتر ؛سونوگرافی سه بعدی رحم ، سونوگرافی غربالگری ، سونوگرافی خانم و ماموگرافی دیجیتال

چگونه باید برای اسکن آماده شوم؟

گاهی اوقات آندومتریوز می تواند به روده نفوذ کند و سونوگرافیست که سونوگرافی را انجام می دهد می خواهد در طول سونوگرافی ترانس واژینال روده را با دقت بررسی کند. هنگامی که رکتوم خالی است، نماهای روده به طور کلی بهتر است زیرا محتوای روده می تواند باعث ایجاد سایه در سونوگرافی شود. به همین دلیل، برخی از پزشکان ترجیح می دهند که قبل از انجام سونوگرافی، آماده سازی خفیف روده را انجام دهید. این به طور کلی زمانی انجام می شود که در گذشته سابقه اندومتریوز شدید داشته اید یا زمانی که در طول قاعدگی خود درد روده قابل توجهی داشته باشید. این شامل مصرف یک ملین خفیف شب قبل از سونوگرافی است. اگر پزشک به شما توصیه کرده است قبل از سونوگرافی آماده سازی روده را انجام دهید، لطفاً با کارکنان پذیرش ما تماس بگیرید.

اگر سابقه اثبات شده اندومتریوز قابل توجه ندارید یا علائم روده قابل توجهی ندارید، احتمالاً نیازی به آماده سازی روده نیست.

در روز اسکن، باید با مثانه پر برای اسکن حاضر شوید. توصیه می کنیم نیم ساعت قبل از زمان اسکن 2 لیوان آب بنوشید.

باید به یاد داشته باشید که حتما فرم معرفی را همراه خود داشته باشید.

پس از رسیدن با مثانه پر، سونوگرافیک از شما می خواهد که روی تخت دراز بکشید و شکم خود را در معرض دید قرار دهید و یک حوله داخل شلوار شما قرار می گیرد. ژل روی شکم شما قرار می گیرد که به کاوشگر اولتراسوند اجازه می دهد آزادانه در منطقه حرکت کند. تصاویر ثبت خواهد شد.

سپس از شما خواسته می شود که بروید و مثانه خود را خالی کنید و لباس بپوشید. سپس سونوگرافی سونوگرافی ترانس واژینال را انجام می دهد. از پروب مخصوصی استفاده می شود که پوششی استریل دارد و در واژن شما قرار می گیرد. برای به دست آوردن تصاویر تشخیصی و کمک به فرموله کردن پاسخی برای درد شما، در جهات مختلف حرکت می کند.

آیا می توانم برای اسکن یک دوست همراه خود بیاورم؟

خوشحالیم که دوستی را با خود به همراه آورده اید. با این حال، به دلیل ماهیت اسکن واژینال، ممکن است در آن زمان به حفظ حریم خصوصی بخواهید.

ما از زنانی که فرزندان خردسال دارند می‌خواهیم ترتیبی اتخاذ کنند تا در حین انجام اسکن از آنها مراقبت شود. سونوگرافیست های ما باید روی کاری که انجام می دهند تمرکز کنند و گریه کودک می تواند برای آنها بسیار حواس پرتی باشد. از این که درک می کنید خیلی از شما متشکریم.

چه زمانی نتایج اسکن خود را دریافت خواهم کرد؟

گزارش کامل اسکن ظرف چند ساعت ساعت با پزشک شما خواهد بود. اگر مورد نگرانی بالینی مهمی وجود داشته باشد که از اسکن شما کشف کنیم، ما می آییم و در همان روز با شما صحبت می کنیم. بسیاری از چیزهای عادی خوش خیم وجود دارد که ما همیشه می بینیم.

 ما معمولاً در مورد این یافته های طبیعی با بیماران بحث نمی کنیم.

اندومتریوز یک بیماری شایع و مزمن زنانه است که به عنوان وجود غدد آندومتر عملکردی و ضایعات استروما مانند در خارج از رحم تعریف می شود. این بیماری به سه صورت ظاهر می شود: بیماری سطحی (صفاق)، بیماری تخمدان (اندومتریوم) و آندومتریوز عمیق.

آندومتریوز به شدت با آدنومیوز (که در آن بافت آندومتر به ماهیچه‌های رحم محدود می‌شود) مرتبط است. اندازه متفاوت است، از ایمپلنت های میکروسکوپی اندومتریوتیک گرفته تا کیست های بزرگ (اندومتریوم) و ندول ها. اندومتریوز انفیلتراسیون عمیق پیچیده و از نظر جراحی چالش برانگیز است.

همه گیرشناسی

اندومتریوز به طور معمول در زنان جوان با میانگین سنی تشخیص 25-29 سال 4 ظاهر می شود، اگرچه در بین دختران نوجوان غیر معمول نیست. تا 5 درصد موارد در زنان یائسه تشخیص داده می شود. عوامل خطر بالقوه شامل سابقه خانوادگی و دوره های قاعدگی کوتاه است. استعداد نژادی بحث برانگیز است 5،7.

تعیین شیوع کلی آندومتریوز دشوار است، اما در زنانی که به دلایل مختلف تحت لاپاراسکوپی قرار گرفتند، شیوع به شرح زیر بود:

زنان بدون علامت (لاپاراسکوپی برای بستن لوله): 7٪

ناباروری اولیه: 17 درصد

درد لگن: 21%

ارائه بالینی

علائم

ناباروری

آندومتریوز در 30 تا 50 درصد زنانی که با ناباروری مراجعه می کنند وجود دارد

درد لگن

از جمله دیسپارونی، دیسمنوره، درد مزمن لگنی

معمولا درد لگن با قاعدگی همراه است (درد چرخه ای) اما درد ممکن است چرخه ای نباشد

علائم غیر معمول

درگیری دستگاه گوارش: اسهال کاتامنیال، خونریزی مقعدی و یبوست

انسداد روده کوچک می تواند در 7 تا 23 درصد از بیماران مبتلا به درگیری روده رخ دهد

درگیری مثانه: فوریت، فراوانی

درگیری قفسه سینه: درد قفسه سینه پلوریتیک، پنوموتوراکس، پلورال افیوژن یا هموپتیزی چرخه ای

بدون علامت

به خصوص اگر بیماری به صفاق جدا شده باشد

مرحله بیماری لزوماً با شدت علائم مرتبط نیست

یافته های معاینه

غیر اختصاصی

حساسیت در امتداد آدنکس و رباط‌های رحمی-خاجی، ضخیم شدن یا ندولری بودن

توده های رکتوواژینال یا آدنکس

آسيب شناسي

پاتوژنز آندومتریوز نامشخص است و موضوع بحث های زیادی است.

 مکانیسم های بالقوه عبارتند از:

تئوری متاستاتیک: پیوند سلول‌های آندومتر (از طریق قاعدگی رتروگراد، انتشار لنفاوی یا عروقی، کاشت یاتروژنیک) با واسطه‌های احتمالی ایمنی/هورمونی/التهاب.

 حمایت از این نظریه این است که تا 90٪ از زنان در طول دوره پریود، مایع صفاقی خونی دارند.

تئوری متاپلاستیک: آندومتریوز عمیق خلفی صفاقی ممکن است از متاپلازی بقایای مولر واقع در سپتوم رکتوواژینال 10 سرچشمه بگیرد.

تئوری القایی: به موجب آن آندومتر ریخته شده موادی را آزاد می کند که مزانشیم تمایز نیافته را برای تشکیل بافت آندومتریوز تحریک می کند.

 


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT