• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول بارداری|تفسیر آزمایش غربالگری اول


سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول بارداری؛غربالگری سه ماهه اول

اگرچه اکثریت قریب به اتفاق زنان باردار نوزاد سالمی دارند، اما در مواقعی این اتفاق نمی افتد. غربالگری سه ماهه اول یک آزمایش سونوگرافی و بیوشیمیایی است که اساساً برای ارزیابی احتمال فردی بارداری شما برای مشکلات کروموزومی جنین طراحی شده است.

همه زنان این آزمایش غربالگری را انتخاب نمی کنند و پیشنهاد می کنیم در صورت عدم اطمینان، این معاینه را با پزشک خود در میان بگذارید.

m/سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول بارداری

اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

سایر مزایای غربالگری سه ماهه اول عبارتند از:

 • تایید دقیق تاریخ بارداری

 • تشخیص بارداری چند قلو و جفت با طبقه بندی خطر حاملگی چند قلویی

 • بررسی اولیه ساختارهای جنینی

 • ارزیابی اندام های لگنی شما (به عنوان مثال برای بررسی فیبروم یا کیست تخمدان)

مقالات بیشتر : سونوگرافی غربالگری دوم ، سونوگرافی بارداری ، عکس رنگی رحم، اکوی قلب جنین ، سونوگرافی سه بعدی رحم ، سونوگرافی خانم 

اختلالات کروموزومی چیست؟

کروموزوم ها حاوی DNA هستند که ترکیب ژنتیکی ما را تعیین می کند. در انسان هر سلول در بدن ما حاوی 46 کروموزوم است که از 23 جفت مجزا تشکیل شده است که یکی از هر جفت از مادر و پدر گرفته شده است. آرایش کروموزومی ما در زمان لقاح مشخص می شود و نمی توان آن را تغییر داد.

گاهی اوقات ممکن است نوزاد در زمان لقاح کروموزوم های بسیار زیاد یا بسیار کمی دریافت کند (این امر از نظر پزشکی "آنئوپلوئیدی" نامیده می شود)، یا ممکن است قسمت هایی از کروموزوم ها مرتب شوند (این در پزشکی به عنوان "جابه جایی" شناخته می شود).

چنین اتفاقاتی معمولاً باعث ایجاد مشکلات قابل توجهی در جنین می شود که منجر به سقط خود به خود یا نقص های مادرزادی می شود (به عنوان مثال ناهنجاری های ساختار قلب یا مغز).

 شایع ترین ناهنجاری های کروموزومی مشاهده شده شامل شرایطی مانند سندرم داون (تریزومی 21) است که در آن جنین دارای 47 کروموزوم در هر سلول بدن خود به دلیل کروموزوم شماره 21 اضافی است.

سندرم ترنر (مونوسومی X) که در آن جنین در هر سلول بدن خود فقط 45 کروموزوم دارد، کروموزوم از دست رفته یکی از کروموزوم های جنسی است.

سندرم ادوارد (تریزومی 18) که در آن جنین دارای یک کروموزوم اضافی 18 در هر سلول بدن است و سندرم پاتو (تریزومی 13) که در آن جنین دارای یک کروموزوم اضافی 13 در هر سلول بدن است.

سندرم داون شایع ترین علت ژنتیکی ناتوانی ذهنی در انسان است. با افزایش سن مادر، شیوع این اختلالات کروموزومی (به غیر از سندرم ترنر) افزایش می یابد.

تست غربالگری سه ماهه اول شامل چه مواردی است؟

تست غربالگری ترکیبی سه ماهه اول دارای دو جزء مجزا است:

 1. آزمایش خون (به طور ایده آل در هفته 10 بارداری انجام شود)
 2. معاینه اولتراسوند (به طور ایده آل در هفته 12-13 بارداری انجام می شود)

با ترکیب سن مادر، نتایج آزمایش خون و سونوگرافی می توان احتمال ابتلای هر زن به یک اختلال کروموزومی مانند سندروم داون را در بارداری فراهم کرد.

این آزمایش به شما نمی گوید که بارداری شما این شرایط را دارد یا ندارد، فقط اطلاعاتی را ارائه می دهد که احتمال بارداری کاهش یافته است (احتمال ترین نتیجه) یا احتمال افزایش یافته است (این در 3-5٪ از بارداری ها رخ می دهد).

برای زنانی که بارداری آن ها با احتمال زیاد غربالگری می کند، یک آزمایش خاص (نمونه برداری از پرزهای کوریون یا آمنیوسنتز) لازم است تا واقعاً مشخص شود که آیا جنین تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر.

 تنها در 5 تا 6 درصد از زنانی که بارداری آنها با احتمال افزایش مشکل کروموزومی غربالگری می شود، جنین در واقع نتیجه کروموزومی غیرطبیعی خواهد داشت.

از آزمایش خون چه می توانیم بگوییم؟

آزمایش خون که به طور ایده آل در هفته 10 بارداری انجام می شود (اگرچه می توان آن را در هر زمانی بین 9 تا 13 هفته انجام داد) برای اندازه گیری سطح دو هورمون جنینی جفتی در خون زن به آزمایشگاه فرستاده می شود. این هورمون ها هستند

ßhCG (بخشی از هورمون تست بارداری)

PAPP-A (پروتئین A مرتبط با بارداری - یک هورمون محرک رشد در جفت).

هنگامی که جنین دچار مشکل کروموزومی جدی باشد، سطح این دو هورمون اغلب غیرطبیعی است.

از سونوگرافی چه می توانیم بگوییم؟

سونوگرافی برای ارزیابی اندازه جنین، با اندازه‌گیری طول آن از سر تا پایین (Crown Rump Length) استفاده می‌شود.

علاوه بر این، شفافیت نوکال، که یک فضای خالی اکو کوچک در پشت گردن جنین است، اندازه گیری می شود. همه جنین‌ها شفافیت نوکال دارند، اما هرچه اندازه‌گیری شفافیت نوکال بزرگ‌تر باشد، احتمال بروز مشکل در نوزاد (مثلاً سندرم داون یا نقص ساختاری قلب) بیشتر می‌شود.

 علاوه بر این، سونوگرافی جنین را بررسی می کند:

 • از ضربان قلب جنین اطمینان حاصل کنید
 • تاریخ بارداری را با اندازه گیری سایر قسمت های جنین (به عنوان مثال قطر دو جداره سر) بررسی کنید.
 • تعداد جنین های داخل رحم را بشمارید (به دنبال دوقلو یا بیشتر می گردید!)
 • ارزیابی ساختارهای اولیه جنین (بهتر است این کار در 13 هفته یا بیشتر انجام شود)
 • بررسی اندام های لگنی مادر
چه زمانی نتایج این آزمایش را دریافت خواهم کرد؟

اگر قبل از سونوگرافی خون خود را برای جزء بیوشیمی گرفته اید، می توانیم بلافاصله پس از تکمیل جزء اولتراسوند نتایج شما را ارائه دهیم. اگر خون شما گرفته نشده باشد، تا زمانی که این اطلاعات را دریافت نکنیم، نمی‌توانیم نتیجه را به شما ارائه دهیم.

 بنابراین ایده آل است که قبل از سونوگرافی (به طور ایده آل در هفته 10 بارداری) آزمایش خون خود را انجام دهید.

این تست چقدر دقیق است؟

غربالگری ترکیبی سه ماهه اول ممکن است برای همه زنان باردار بدون در نظر گرفتن سن ارائه شود. اگر همه زنانی که با احتمال زیاد غربالگری می‌کنند، نمونه‌ برداری از پرزهای کوریونی یا آمنیوسنتز را انجام دهند (نرخ تشخیص در حاملگی‌های چندقلویی کمتر است) ظرفیت تشخیص ۸۵ تا ۹۵ درصد از جنین‌های مبتلا به سندرم داون را دارد.

 این یک آزمایش برتر نسبت به غربالگری سندرم داون است که صرفاً بر اساس افزایش سن مادر (یعنی زنان بالای 35 تا 37 سال)، که در آن تنها 30 تا 50 درصد از جنین های مبتلا را می توان شناسایی کرد.

مقالات پیشنهادی  : سونوگرافی آنومالی سونوگرافی غربالگری سونوگرافی خانم الاستوگرافی اکوی قلب جنین

 تنها با استفاده از سن مادر، به ازای هر 100 تا 150 آمنیوسنت، یک جنین مبتلا به اختلال کروموزومی تشخیص داده می شود.

با غربالگری سه ماهه اول، یک جنین مبتلا به اختلال کروموزومی به ازای هر 13 تا 20 روش تهاجمی قبل از تولد تشخیص داده می شود.

غربالگری ترکیبی سه ماهه اول یک آزمایش داوطلبانه برای زنان باردار است و همه زنان احساس نمی کنند که این آزمایش برای آن ها مناسب است. قبل از تصمیم گیری برای انجام غربالگری، باید این آزمایش را با همسر و پزشک خود در میان بگذارید.

نتیجه سونوگرافی غربالگری اول با احتمال کم، تضمین نمی کند که کودک شما مشکل کروموزومی ندارد. این یک آزمایش غربالگری است و بارداری شما را در احتمال افزایش یا کاهش طبقه بندی می کند، اما یک آزمایش تشخیصی نیست (یعنی نمی گوید که کودک شما مشکل کروموزومی دارد یا ندارد).

علاوه بر این، آزمایش غربالگری سه ماهه اول با احتمال کم به این معنی نیست که کودک شما سالم به دنیا خواهد آمد (اگرچه اکثر نوزادان در بدو تولد بسیار سالم هستند).

اگر باردار هستید طیف وسیعی از آزمایش ها در دسترس است. این آزمایش‌ها می‌توانند بارداری شما را تایید کنند و همچنین رشد کودک شما را در رحم بررسی کنند.

 هیچ آزمایش پزشکی هرگز 100 درصد دقیق نیست، اما اکثر تست های بارداری بسیار قابل اعتماد هستند.

معاینات منظم با پزشک عمومی (پزشک) یا ماما بخش مهمی از مراقبت های بارداری است، از جمله اطلاعات و توصیه هایی در مورد آزمایشاتی که شما و جنینتان نیاز دارید.

آزمایشات قبل از تولد

علاوه بر بررسی سلامت عمومی مادر و نوزاد، انواع مختلف آزمایشات موجود برای زنان باردار عبارتند از:

آزمایش هایی برای تایید بارداری

غربالگری سلامت مادر

آزمایش‌های غربالگری معمول (این آزمایش‌ها به شما می‌گویند که چقدر احتمال دارد که کودک شما یک وضعیت سلامت خاص داشته باشد)

تست‌های تشخیصی - برای بارداری‌های در معرض خطر (این آزمایش‌ها با دقت بیشتری به شما می‌گویند که آیا کودک شما وضعیت سلامت خاصی دارد).

سندرم داون زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به جای دو نسخه از کروموزوم 21، سه نسخه داشته باشد.

 یا ناحیه خاصی از کروموزوم 21 که در ایجاد سندرم داون نقش دارد.

 این شایع ترین علت مادرزادی ناتوانی ذهنی است و همچنین منجر به مشکلات متابولیکی و ساختاری متعددی می شود. این می تواند تهدید کننده زندگی باشد یا منجر به بیماری قابل توجهی شود، اگرچه برخی از افراد فقط مشکلات خفیفی دارند و می توانند زندگی نسبتاً عادی داشته باشند.

داشتن یک نوزاد مبتلا به سندرم داون احتمالاً تأثیر قابل توجهی بر زندگی خانوادگی دارد.

غربالگری غیر تهاجمی بر اساس تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی سرم یا ادرار مادر، یا اندازه‌گیری‌های سونوگرافی جنین، امکان تخمین خطر ابتلا به بارداری را فراهم می‌کند و اطلاعاتی را برای تصمیم‌گیری در مورد آزمایش قطعی ارائه می‌دهد.

قبل از موافقت با آزمایش های غربالگری، والدین باید به طور کامل در مورد خطرات، مزایا و عواقب احتمالی چنین آزمایشی مطلع شوند.

این شامل انتخاب‌های بعدی برای آزمایش‌های بعدی و پیامدهای آزمایش‌های غربالگری مثبت و منفی کاذب (یعنی آزمایش‌های تشخیصی تهاجمی و احتمال اینکه جنین سقط‌شده ممکن است از نظر کروموزومی طبیعی باشد) می‌شود.

تصمیماتی که ممکن است والدین باردار با آن ها روبرو شوند، ناگزیر سطح بالایی از اضطراب را در تمام مراحل غربالگری ایجاد می کنند و نتایج غربالگری می تواند با عوارض جسمی و روانی قابل توجهی همراه باشد. هیچ آزمایش غربالگری نمی تواند شدت مشکلاتی که فرد مبتلا به سندرم داون دارد را پیش بینی کند

سونوگرافی زنان و زایمان و تست های غیر تهاجمی پری ناتال (NIPT)

DNA جنین بدون سلول (cffDNA) DNA جنینی است که از طریق خون مادر در گردش است. آزمایش cffDNA غیر تهاجمی است و به عنوان یک ابزار تشخیص قبل از تولد برای زنان باردار مسن استفاده می شود.

در حالی که آزمایش cffDNA در تشخیص آنیوپلوئیدی معمولی ارزشمند است، سونوگرافی سه ماهه اول جنین در تشخیص ناهنجاری‌های ساختاری غیر ژنتیکی از جمله اسپینا بیفیدا و آنسفالی بهتر است.

دستورالعمل های انجمن بین المللی سونوگرافی در زنان و زایمان (ISUOG) بیان می کند که همه زنان باید بدون توجه به قصد آن ها برای انجام آزمایش cffDNA، سونوگرافی سه ماهه اول بارداری را دریافت کنند. آزمایش cffDNA نباید جایگزین سونوگرافی سه ماهه اول شود.

آنئوپلوئیدی آتیپیک را نمی توان همیشه توسط NIPT تشخیص داد، بنابراین ضخامت نوکال در سونوگرافی می تواند یک شاخص کلیدی بدون توجه به نتیجه کم خطر NIPT باشد.

از زمان پیدایش NIPT، بروز اسپینا بیفیدا که در سه ماهه دوم در طی سونوگرافی معمول تشخیص داده شده است، افزایش یافته است. این به این واقعیت اشاره دارد که مادران بیشتری از تشخیص زودهنگام ناهنجاری های سیستم عصبی مرکزی جنین غافل می شوند.

غربالگری معمول سونوگرافی سه ماهه اول بارداری که از 12 هفته و 5 روز تا 14 هفته انجام می شود، بهترین زمان برای ارزیابی علائم اولیه اسپینا بیفیدا است.

در سه ماهه اول سونوگرافیست های بسیار آموزش دیده می توانند اسکن مورفولوژی مناسب سن را انجام دهند و عدم وجود استخوان بینی، فقدان یا اکستروفی مثانه، آترزی مری، فتق روده میانی، ناهنجاری های اندام، هیگرومای کیستیک، شکاف های صورت، وضعیت معکوس، انسفالوسل، هرنیا را تشخیص دهند. و طیفی از ناهنجاری های جفتی.

کلینیک رادیولوژی الوند طیف گسترده ای از خدمات تخصصی مامایی، از جمله غربالگری شفافیت نوکال (همراه با بیوشیمی سه ماهه اول) و مطالعات مورفولوژی جنین در سه ماهه اول را ارائه می دهد.

سونوگرافیست‌های مامایی معتبر ما می‌توانند با انجام غربالگری زودهنگام برای ناهنجاری‌های ساختاری، آرامش خاطر را برای شما فراهم کنند.

اسکن سه ماهه اول بارداری

اولین سونوگرافی مادر در هفته 6-12 بارداری به او پیشنهاد می شود.

این اسکن:

 • بررسی می کند که کودک در مکان مناسب رشد می کند - یعنی در داخل رحم
 • بررسی می کند که کودک مطابق انتظار رشد می کند
 • تعداد نوزادان را نشان می دهد
 • به متخصصان سلامت کمک می کند تا سن و تاریخ تخمینی زایمان را تعیین کنند
 • بخشی از بررسی احتمال ابتلای کودک شما به بیماری مانند سندرم داون است.

اگر همه چیز درست است، این اسکن احتمالاً یکی از شگفت انگیزترین لحظات زندگی شما خواهد بود. زمانی است که برای اولین بار کودک خود را می بینید.

ضربان قلب کودک را می شنوید و حتی ممکن است تکان دادن دست یا حرکات آکروباتیک را ببینید.

شما هنوز نمی توانید جنسیت کودک خود را بدانید. شما و همسرتان معمولاً باید تا اسکن 20 هفته ای صبر کنید - یعنی اگر می خواهید بدانید.

تست های غربالگری سه ماهه اول

در سه ماهه اول، متخصص سلامت با شما و همسرتان در مورد آزمایشات غربالگری برای ناهنجاری های کروموزومی و سایر شرایط صحبت می کند.

آزمایش‌های غربالگری احتمال ابتلای کودک شما به ناهنجاری‌های کروموزومی خاص یا شرایط دیگر را بررسی می‌کنند.

نتایج نشان می دهد که کودک شما شانس بالایی دارد یا اینکه کودک شما شانس کمی برای داشتن شرایط خاص دارد.

 آزمایش‌های غربالگری همه ناهنجاری‌های کروموزومی را مشخص نمی‌کنند و به شما نمی‌گویند که آیا کودک شما قطعاً تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر.

تست های غربالگری سه ماهه اول شامل:

آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT) - این شامل یک آزمایش خون ساده است

غربالگری ترکیبی سه ماهه اول (CFTS) - این آزمایش خون از شریک زندگی شما با اندازه گیری سونوگرافی انجام شده در هفته 11-13 ترکیب می شود.

بیماری هایی مانند سندرم داون را می توان تنها با آزمایش های خاص قبل از زایمان مانند CVS یا آمنیوسنتز تشخیص داد. اگر به انجام این آزمایش‌ها فکر می‌کنید، خدمات مشاوره ژنتیک می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد آنها به شما بدهد.

سقط جنین یا مشکلات سلامتی در هفته 12

اگرچه اکثر بارداری‌ها ساده و بدون مشکل پیش می‌روند، اما این احتمال وجود دارد که اسکن نشان دهد که کودک شما دیگر زنده نیست.

سقط جنین زمانی است که نوزاد قبل از هفته بیستم بارداری فوت کند. سقط جنین شایع است.

حدود 10 تا 25 درصد حاملگی ها سقط می شوند و 80 درصد سقط ها قبل از 12 هفته اتفاق می افتد. سقط جنین می تواند ویرانگر باشد. همراه با اندوه و ناامیدی، ممکن است از اینکه نمی توانید از شریک زندگی خود یا کودک خود محافظت کنید، احساس درماندگی کنید. 

همچنین این احتمال وجود دارد که اسکن سایر مشکلات یا عوارض سلامتی را تشخیص دهد. در این صورت، شریک زندگی شما به حمایت شما نیاز خواهد داشت. علاوه بر مراقبت از او، مهم است که احساسات خود را بشناسید و با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید.

اگر نگرانی‌های پزشکی وجود داشته باشد، یا مشکلاتی در بارداری قبلی داشته‌اید، یا اگر در مورد تاریخ بارداری ابهام زیادی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است اسکن یا آزمایش‌های اضافی را پیشنهاد کند. برخی از شرایط به هیچ وجه در اسکن دیده نمی شوند یا تا اواخر بارداری قابل مشاهده نیستند.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT