• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟|ماموگرافی چیست؟|ماموگرافی


ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟ ماموگرافی یک آزمایش اشعه ایکس از پستان است. برای تشخیص و تشخیص بیماری پستان در زنانی که دارای مشکلات سینه مانند توده، درد یا ترشح از نوک سینه هستند و همچنین برای زنانی که هیچ شکایتی از پستان ندارند استفاده می شود. این روش امکان تشخیص سرطان سینه، تومورهای خوش خیم و کیست ها را قبل از تشخیص با لمس (لمس) می دهد.

ماموگرافی نمی تواند ثابت کند که یک ناحیه غیرطبیعی سرطانی است، اما اگر شک قابل توجهی به سرطان ایجاد کند، بافت برای بیوپسی برداشته می شود. بافت ممکن است با سوزن یا بیوپسی جراحی باز برداشته شود و زیر میکروسکوپ بررسی شود تا مشخص شود سرطانی است یا خیر.

برای رزرو نوبت جهت انجام ماموگرافی در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی الوند با ما تماس بگیرید.

واحد ماموگرافی جعبه ای با لوله ای است که اشعه ایکس تولید می کند. این دستگاه منحصراً برای معاینات اشعه ایکس پستان استفاده می شود و دارای لوازم جانبی ویژه ای است که قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس را فقط به سینه محدود می کند. این دستگاه دارای دستگاهی برای نگه داشتن و فشرده سازی سینه و قرار دادن آن به گونه ای است که تکنسین بتواند تصاویر را در زوایای مختلف ثبت کند.

توموسنتز پستان با استفاده از دستگاه های ماموگرافی دیجیتال انجام می شود، اما همه دستگاه های ماموگرافی دیجیتال برای انجام تصویربرداری توموسنتز مجهز نیستند.ممکن است به مطالعه مقاله عکس رنگی رحم علاقمند باشید.

mammogram/ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

 

روش کار در ماموگرافی چگونه است؟

اشعه ایکس نوعی تشعشع مانند نور یا امواج رادیویی است. اشعه ایکس از اکثر اجسام از جمله بدن عبور می کند. تکنسین با دقت پرتو اشعه ایکس را در ناحیه مورد نظر نشانه می گیرد. این دستگاه انفجار کوچکی از تشعشعات را تولید می کند که از بدن شما عبور می کند. تشعشع یک تصویر را روی فیلم عکاسی یا یک آشکارساز خاص ثبت می کند.

قسمت های مختلف بدن اشعه ایکس را در درجات مختلف جذب می کنند. استخوان متراکم بخش زیادی از تابش را جذب می کند در حالی که بافت نرم (عضله، چربی و اندام ها) اجازه می دهد تا اشعه ایکس بیشتری از آنها عبور کند. در نتیجه، استخوان‌ها در عکس‌برداری با اشعه ایکس سفید به نظر می‌رسند، بافت نرم در سایه‌های خاکستری و هوا سیاه به نظر می‌رسد.

بیشتر تصاویر اشعه ایکس فایل های دیجیتالی و الکترونیکی می باشند. پزشک شما برای تشخیص و مدیریت وضعیت شما از این تصاویر استفاده می کند.

در ماموگرافی معمولی فیلم و دیجیتال، یک لوله اشعه ایکس لوازم التحریر تصویری از کنار و تصویری از بالای سینه فشرده می گیرد. در توموسنتز سینه، لوله اشعه ایکس به صورت یک قوس روی قفسه سینه حرکت داده می شود و تصاویر مختلفی را از زوایای مختلف می گیرد. ممکن است شما بخواهید مقاله فیبرواسکن کبد در تهران را مطالعه کنید.

روش انجام ماموگرافی چگونه است؟

ماموگرافی به صورت سرپایی انجام می شود.

در طول ماموگرافی، یک تکنسین رادیولوژیک واجد شرایط سینه شما را در واحد ماموگرافی قرار می دهد. سینه شما روی یک پلت فرم مخصوص قرار می گیرد و با یک دست و پا پلاستیکی شفاف فشرده می شود. تکنسین به آرامی سینه شما را می فشارد.

فشرده سازی سینه برای موارد زیر ضروری است:

    ضخامت سینه را یکنواخت کنید تا تمام بافت قابل مشاهده باشد.

    بافت را به گونه‌ای پخش کنید که ناهنجاری‌های کوچک کمتر توسط بافت سینه پنهان شوند.

    اجازه استفاده از دوز کمتر اشعه ایکس را بدهید زیرا مقدار نازکتری از بافت پستان در حال تصویربرداری است.

    سینه را ثابت نگه دارید تا تاری تصویر ناشی از حرکت را به حداقل برسانید.

    برای افزایش وضوح تصویر، پراکندگی اشعه ایکس را کاهش دهید.

از شما خواسته می شود که موقعیت بین تصاویر را تغییر دهید. نماهای معمولی یک نمای بالا به پایین و یک نمای جانبی زاویه دار هستند. این مراحل برای سینه دیگر نیز انجام می شود. فشرده سازی هنوز برای تصویربرداری توموسنتز ضروری است تا حرکت را به حداقل برساند، که تصاویر را تخریب می کند. در طول غربالگری توموسنتز پستان، تصاویر دو بعدی نیز از تصاویر سه بعدی سنتز شده به دست می آید یا ایجاد می شود.

شما باید خیلی ساکن بمانید و ممکن است لازم باشد نفس خود را برای چند ثانیه حبس کنید تا زمانی که تکنسین اشعه ایکس را می گیرد. این به کاهش احتمال تار شدن تصویر کمک می کند. تکنسین پشت دیوار یا اتاق بعدی راه می رود تا دستگاه اشعه ایکس را فعال کند.

وقتی معاینه کامل شد، تکنسین ممکن است از شما بخواهد منتظر بمانید تا رادیولوژیست تأیید کند که همه تصاویر لازم را دارند. این معاینه در حدود نیم ساعت زمان نیاز دارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله ماموگرافی دیجیتال را مطالعه کنید.

در حین و بعد از ماموگرافی چه چیزی را تجربه خواهم کرد؟

هنگامی که سینه توسط پدال فشاری فشرده می شود، فشار روی سینه خود را احساس خواهید کرد. برخی از زنان با سینه های حساس ممکن است احساس ناراحتی کنند. در این صورت، زمانی که سینه های شما کمترین حساسیت را دارند، عمل را برنامه ریزی کنید. در صورت بروز درد با افزایش فشار، حتماً به تکنسین اطلاع دهید. اگر ناراحتی قابل توجه باشد، فشرده سازی کمتری استفاده خواهد شد. همیشه به یاد داشته باشید که فشرده سازی امکان ماموگرافی با کیفیت بهتر را فراهم می کند.

 

چه کسی می تواند نتایج ماموگرافی را تفسیر کند و چگونه می توان آنها را دریافت کرد؟

یک رادیولوژیست، یک دکتر آموزش دیده برای نظارت و تفسیر معاینات رادیولوژی، تصاویر را تجزیه و تحلیل خواهد کرد. رادیولوژیست گزارش امضا شده ای را برای مراقبت های اولیه یا پزشک ارجاع دهنده شما ارسال می کند تا نتایج را با شما در میان بگذارد. 

ممکن است نیاز به یک معاینه بعدی داشته باشید. اگر چنین است، پزشک دلیل آن را توضیح خواهد داد. گاهی اوقات یک معاینه بعدی یک مشکل بالقوه را با تعداد بازدیدهای بیشتر یا یک تکنیک تصویربرداری خاص ارزیابی می کند. همچنین ممکن است ببیند آیا در طول زمان تغییری در یک موضوع ایجاد شده است یا خیر. معاینات بعدی اغلب بهترین راه برای دیدن اینکه آیا درمان موثر است یا مشکلی نیاز به توجه دارد.

 mammogram/ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

مزایا و معایب ماموگرافی چیست؟

فواید

    ماموگرافی غربالگری خطر مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش می دهد. برای تشخیص انواع سرطان سینه از جمله سرطان مهاجم مجرای و مهاجم لوبولار مفید است.

    ماموگرافی غربالگری توانایی پزشک را در تشخیص تومورهای کوچک بهبود می بخشد. وقتی سرطان ها کوچک هستند، زن گزینه های درمانی بیشتری دارد.

    استفاده از ماموگرافی غربالگری، تشخیص رشد بافت غیرطبیعی کوچک محدود به مجاری شیر در پستان، به نام کارسینوم مجرای درجا (DCIS) را افزایش می دهد.

    پس از ماموگرافی هیچ اثری از تشعشع در بدن شما باقی نمی ماند.

    اشعه ایکس معمولاً در محدوده تشخیصی معمولی برای این معاینه عوارض جانبی ندارد.

 

خطرات

    همیشه قرار گرفتن زیاد از حد در معرض تشعشع، احتمال سرطان را در پی دارد. با این حال، با توجه به مقدار کمی پرتوهای مورد استفاده در تصویربرداری پزشکی، مزایای تشخیص دقیق بسیار بیشتر از خطر مرتبط است. دوز تابش برای این روش متفاوت است.

    ماموگرافی مثبت کاذب 5 تا 15 درصد از ماموگرافی های غربالگری به آزمایش های بیشتری مانند ماموگرافی اضافی یا سونوگرافی نیاز دارند. اکثر این آزمایشات طبیعی هستند. اگر یافته غیر طبیعی وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به پیگیری یا بیوپسی باشد. اکثر بیوپسی ها تایید می کنند که سرطان وجود ندارد. تخمین زده می شود که زنی که بین سنین 40 تا 49 سالیانه ماموگرافی انجام می دهد، حدود 30 درصد احتمال دارد که در آن دهه ماموگرافی مثبت کاذب داشته باشد و حدود 7 تا 8 درصد احتمال دارد که بیوپسی سینه در آن زمان انجام شود. دوره 10 ساله.

    اگر زنان باردار هستند، همیشه باید به پزشک و تکنسین اشعه ایکس اطلاع دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد بارداری و اشعه ایکس به صفحه ایمنی در اشعه ایکس، رادیولوژی مداخله ای و روش های پزشکی هسته ای مراجعه کنید.

سخنی در مورد به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض تابش

پزشکان در طول معاینات اشعه ایکس مراقبت ویژه ای برای استفاده از کمترین دوز تابش ممکن و در عین حال تولید بهترین تصاویر برای ارزیابی دارند. سازمان های ملی و بین المللی حفاظت از رادیولوژی به طور مداوم استانداردهای تکنیکی را که متخصصان رادیولوژی استفاده می کنند، بررسی و به روز می کنند.

سیستم های مدرن اشعه ایکس با استفاده از پرتوهای اشعه ایکس کنترل شده و روش های کنترل دوز، تشعشعات سرگردان (پراکنده) را به حداقل می رساند. این تضمین می‌کند که نواحی از بدن شما که تصویربرداری نمی‌شوند کمترین میزان تابش را دریافت می‌کنند. پیشنهاد می کنیم مقاله الاستوگرافی کبد در تهران را مطالعه کنید.

 

محدودیت های ماموگرافی چیست؟

در حالی که امروزه ماموگرافی بهترین ابزار غربالگری سرطان سینه است، ماموگرافی همه سرطان‌های سینه را تشخیص نمی‌دهد. به این نتیجه منفی کاذب می گویند. از سوی دیگر، زمانی که ماموگرافی غیرطبیعی به نظر می رسد و سرطانی وجود ندارد، به این نتیجه مثبت کاذب می گویند.

خود تصاویر ماموگرافی غربالگری اغلب برای تعیین وجود یک بیماری خوش خیم یا بدخیم با قطعیت کافی نیست. در صورت وجود ناهنجاری، رادیولوژیست ممکن است مطالعات تشخیصی بیشتری را توصیه کند.

توجه به این نکته بسیار مهم است که همه سرطان های سینه را نمی توان در ماموگرافی مشاهده کرد. تفسیر ماموگرافی می تواند دشوار باشد زیرا یک سینه طبیعی برای هر زن متفاوت به نظر می رسد. همچنین، اگر پودر یا مرهم روی سینه ها وجود داشته باشد یا تحت عمل جراحی سینه قرار گرفته باشید، ممکن است ظاهر تصویر به خطر بیفتد. از آنجایی که برخی از سرطان‌های سینه به سختی قابل مشاهده هستند، رادیولوژیست ممکن است بخواهد تصویر را با نماهای معاینات قبلی مقایسه کند.

افزایش تراکم سینه توجه تعدادی از مجالس ایالتی و اخیراً دولت فدرال را به دلایل متعدد به خود جلب کرده است، از جمله:

    افزایش تراکم پستان می تواند مشاهده سرطان در ماموگرافی را با دشواری مواجه کند.

    افزایش تراکم سینه میتواند احتمال خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

 

رادیولوژیست که ماموگرافی شما را می خواند، تراکم سینه شما را تعیین کرده و به پزشک گزارش می دهد. برخی از ایالت ها همچنین از این مرکز می خواهند که در صورت داشتن سینه های متراکم به شما اطلاع دهد.

ایمپلنت‌های سینه همچنین می‌توانند از خواندن دقیق ماموگرافی جلوگیری کنند، زیرا هم ایمپلنت‌های سیلیکونی و سالین در عکس‌برداری با اشعه ایکس شفاف نیستند و می‌توانند دید واضح بافت‌های اطراف خود را مسدود کنند، به خصوص اگر ایمپلنت در جلوی قفسه سینه قرار گرفته باشد نه زیر سینه. ماهیچه ها تکنسین ها و رادیولوژیست های باتجربه می دانند که چگونه سینه ها را با دقت فشرده کنند تا دید بدون پارگی ایمپلنت بهبود یابد.

تحقیقات بر روی انواع تکنیک های تصویربرداری پستان انجام می شود که می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک کند و دقت را در تشخیص بیماری های غیر سرطانی پستان از سرطان سینه بهبود بخشد.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT