• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ام آر آی چیست؟|فرق سی تی اسکن و ام آر آی|عوارض ام آر آی|ام آر آی کمر


ام آر آی چیست؟ ام آر آی در واقع تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یک فناوری تصویربرداری غیر تهاجمی است که تصاویر آناتومیک با جزئیات سه بعدی تولید می کند. اغلب برای تشخیص بیماری، تشخیص و نظارت بر درمان استفاده می شود. این مبتنی بر فناوری پیچیده ای است که تغییر جهت محور چرخشی پروتون های موجود در آب را که بافت های زنده را تشکیل می دهد، تحریک می کند و تشخیص می دهد.


ام آر آی چگونه کار می کند؟

MRI از آهنرباهای قوی استفاده می کند که یک میدان مغناطیسی قوی ایجاد می کند که پروتون های بدن را مجبور می کند تا با آن میدان هماهنگ شوند. هنگامی که یک جریان فرکانس رادیویی از طریق بیمار وارد می شود، پروتون ها تحریک می شوند و از حالت تعادل خارج می شوند و در برابر کشش میدان مغناطیسی تحت فشار قرار می گیرند. هنگامی که میدان فرکانس رادیویی خاموش است، حسگرهای MRI قادر به تشخیص انرژی آزاد شده در زمانی که پروتون‌ها دوباره با میدان مغناطیسی همسو شدند، می‌شوند. مدت زمانی که طول می کشد تا پروتون ها با میدان مغناطیسی مجدداً هماهنگ شوند و همچنین مقدار انرژی آزاد شده بسته به محیط و ماهیت شیمیایی مولکول ها تغییر می کند. پزشکان می توانند بر اساس این خواص مغناطیسی تفاوت بین انواع مختلف بافت ها را تشخیص دهند.

mri/ام آر آی چیست؟


اشعه ایکس چگونه کار می کند؟

برای گرفتن تصویر MRI، بیمار در داخل یک آهنربای بزرگ قرار می گیرد و باید در طول فرآیند تصویربرداری بسیار ثابت بماند تا تصویر تار نشود. مواد کنتراست (اغلب حاوی عنصر گادولینیوم) ممکن است قبل یا در طول MRI به صورت داخل وریدی به بیمار داده شود تا سرعت همسو شدن مجدد پروتون ها با میدان مغناطیسی را افزایش دهد. هر چه پروتون‌ها سریع‌تر مرتب شوند، تصویر روشن‌تر می‌شود.

MRI برای چه مواردی استفاده می شود؟

اسکنرهای MRI مخصوصاً برای تصویربرداری از قسمت‌های غیر استخوانی یا بافت‌های نرم بدن مناسب هستند. آنها با توموگرافی کامپیوتری (CT) متفاوت هستند، زیرا از پرتوهای یونیزان آسیب‌رسان اشعه ایکس استفاده نمی‌کنند. مغز، نخاع و اعصاب، و همچنین عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها با MRI بسیار واضح‌تر از عکس‌برداری معمولی با اشعه ایکس و CT دیده می‌شوند. به همین دلیل اغلب از MRI برای تصویربرداری از آسیب های زانو و شانه استفاده می شود.

در مغز، MRI می تواند بین ماده سفید و ماده خاکستری تمایز قائل شود و همچنین می تواند برای تشخیص آنوریسم و تومور استفاده شود. از آنجایی که MRI از اشعه ایکس یا پرتوهای دیگر استفاده نمی کند، زمانی که تصویربرداری مکرر برای تشخیص یا درمان، به ویژه در مغز، مورد نیاز است، روش تصویربرداری انتخابی است. با این حال، MRI گرانتر از تصویربرداری با اشعه ایکس یا سی تی اسکن است.

یکی از انواع MRI تخصصی، تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) است. این تصویربرداری برای مشاهده ساختارهای مغز و تعیین اینکه کدام مناطق مغز در طول کارهای مختلف شناختی "فعال می شوند" (اکسیژن بیشتری مصرف می کنند) استفاده می شود. برای پیشرفت درک سازمان مغز استفاده می شود و یک استاندارد جدید بالقوه برای ارزیابی وضعیت عصبی و خطرات جراحی مغز و اعصاب ارائه می دهد.

mri/ام آر آی چیست؟آیا خطراتی وجود دارد؟

اگرچه MRI تشعشعات یونیزه‌ای را که در تصویربرداری اشعه ایکس و سی‌تی‌ای یافت می‌شود ساطع نمی‌کند، اما از یک میدان مغناطیسی قوی استفاده می‌کند. میدان مغناطیسی فراتر از ماشین گسترش می یابد و نیروهای بسیار قدرتمندی را بر اجسام آهنی، برخی از فولادها و دیگر اجسام قابل مغناطیسی اعمال می کند. آنقدر قوی است که می‌توان ویلچر را در اتاق پرت کرد. بیماران باید قبل از اسکن MR، پزشک خود را از هر نوع درمان یا ایمپلنت مطلع کنند.
تصویر MRI از قسمت بالایی بدن و سر یک فرد

هنگام انجام اسکن MRI، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

افراد دارای ایمپلنت، به ویژه آنهایی که حاوی آهن هستند، - ضربان سازها، محرک های عصب واگ، دفیبریلاتورهای قلبی قابل کاشت، ضبط کننده های حلقه، پمپ های انسولین، کاشت حلزون، محرک های عمقی مغز، و کپسول های حاصل از آندوسکوپی کپسول نباید وارد دستگاه MRI شوند.
نویز – صدای بلند که معمولاً به‌عنوان کلیک و بیپ شناخته می‌شود، و همچنین شدت صدا تا 120 دسی‌بل در اسکنرهای MR خاص، ممکن است به محافظ گوش خاصی نیاز داشته باشد.
تحریک اعصاب - گاهی اوقات یک احساس لرزش ناشی از تغییر سریع میدان ها در MRI است.
عوامل کنتراست - بیماران مبتلا به نارسایی شدید کلیوی که نیاز به دیالیز دارند ممکن است در معرض یک بیماری نادر اما جدی به نام فیبروز سیستمیک نفروژنیک باشند که ممکن است با استفاده از برخی از داروهای حاوی گادولینیوم مانند گادودیامید و سایرین مرتبط باشد. اگرچه ارتباط علت و معلولی ثابت نشده است، دستورالعمل‌های کنونی در ایالات متحده توصیه می‌کنند که بیماران دیالیزی باید فقط در مواقع ضروری داروهای گادولینیوم دریافت کنند و دیالیز باید در اسرع وقت پس از اسکن انجام شود تا عامل به سرعت از بدن خارج شود.
بارداری – در حالی که هیچ اثری بر روی جنین نشان داده نشده است، توصیه می شود برای احتیاط از انجام اسکن ام آر آی به ویژه در سه ماهه اول بارداری که اندام های جنین در حال شکل گیری است خودداری شود و در صورت استفاده از مواد حاجب می توانند وارد جریان خون جنین شوند.

کلاستروفوبیا - برای افرادی که حتی به کلاستروفوبیا خفیف مبتلا هستند، تحمل زمان‌های طولانی اسکن در داخل دستگاه دشوار است. آشنایی با دستگاه و فرآیند و همچنین تکنیک‌های تجسم، آرام‌بخشی و بیهوشی مکانیسم‌هایی را برای غلبه بر ناراحتی بیماران فراهم می‌کند. مکانیسم‌های مقابله‌ای اضافی شامل گوش دادن به موسیقی یا تماشای فیلم یا فیلم، بستن یا پوشاندن چشم‌ها و نگه داشتن دکمه وحشت است. MRI باز دستگاهی است که به جای لوله بسته در یک انتها، از طرفین باز است، بنابراین به طور کامل بیمار را احاطه نمی کند. این برای پاسخگویی به نیازهای بیمارانی که از تونل باریک و صداهای MRI سنتی ناراحت هستند و برای بیمارانی که اندازه یا وزن آنها MRI سنتی را غیرعملی می کند ساخته شده است. فناوری جدیدتر باز MRI تصاویری با کیفیت بالا را برای بسیاری از معاینات، اما نه همه انواع، فراهم می کند.

mri/ام آر آی چیست؟

نمونه هایی از پروژه های تامین مالی شده MRI

جایگزینی بیوپسی با صدا
بیماری مزمن کبد و سیروز بیش از 5.5 میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. محققان با بودجه NIBIB روشی را برای تبدیل امواج صوتی به تصاویری از کبد ایجاد کرده‌اند که یک رویکرد جدید غیرتهاجمی و بدون درد برای یافتن تومورها یا بافت آسیب‌دیده در اثر بیماری کبد ارائه می‌کند. دستگاه الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRE) روی کبد بیمار قبل از ورود به دستگاه MRI قرار می گیرد. سپس امواج صوتی را از طریق کبد عبور می دهد که MRI قادر به تشخیص و استفاده از آن برای تعیین تراکم و سلامت بافت کبد است. این روش برای بیمار ایمن تر و راحت تر است و همچنین هزینه کمتری نسبت به نمونه برداری سنتی دارد. از آنجایی که MRE قادر به تشخیص تفاوت های بسیار جزئی در تراکم بافت است، این پتانسیل وجود دارد که بتوان از آن برای تشخیص سرطان نیز استفاده کرد.

MRI جدید فقط برای کودکان
ام آر آی به طور بالقوه یکی از بهترین روش های تصویربرداری برای کودکان است، زیرا برخلاف سی تی، هیچ گونه اشعه یونیزه کننده ای که به طور بالقوه می تواند مضر باشد، ندارد. با این حال، یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی که تکنسین‌های MRI با آن مواجه هستند، به دست آوردن یک تصویر واضح است، به‌ویژه زمانی که بیمار کودک است یا نوعی بیماری دارد که مانع از بی‌حرکت ماندن او برای مدت طولانی می‌شود. در نتیجه، بسیاری از کودکان خردسال نیاز به بیهوشی دارند که این امر خطر سلامتی را برای بیمار افزایش می دهد. NIBIB تحقیقاتی را تأمین می کند که در تلاش برای توسعه یک MRI بدن کودکان است. با ایجاد یک سیم پیچ اطفال که به طور خاص برای بدن های کوچکتر ساخته شده است، می توان تصویر را واضح تر و سریع تر ارائه داد و به مهارت اپراتور MR کمتری نیاز دارد. این امر MRI را ارزان تر، ایمن تر و در دسترس کودکان می کند. تصویربرداری سریعتر و جبران حرکت نیز می تواند به طور بالقوه برای بیماران بزرگسال نیز مفید باشد.

یکی دیگر از محققین با بودجه NIBIB در تلاش است تا این مشکل را از زاویه ای متفاوت حل کند. او در حال توسعه یک سیستم تصحیح حرکت است که می تواند کیفیت تصویر را برای امتحانات MR تا حد زیادی بهبود بخشد. محققان در حال توسعه یک سیستم ردیابی نوری هستند که می تواند پالس های MRI را با تغییرات در وضعیت بیمار در زمان واقعی منطبق و تطبیق دهد. این بهبود می تواند هزینه ها را کاهش دهد (زیرا به دلیل کیفیت پایین باید معاینات MR تکرار شود) و همچنین MRI را به گزینه ای مناسب برای بسیاری از بیمارانی که نمی توانند برای معاینه بی حرکت بمانند تبدیل کند و میزان بیهوشی مورد استفاده برای MR را کاهش دهد.

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن کبد در تهران

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

سونوگرافی غربالگری

اکوی قلب جنین

f/ام آر آی چیست؟

تعیین تهاجمی بودن تومور
MRI سنتی، بر خلاف PET یا SPECT، نمی تواند میزان متابولیسم را اندازه گیری کند. با این حال، محققانی که توسط NIBIB تامین مالی شده اند، راهی برای تزریق ترکیبات تخصصی (کربن هیپرپلاریزه 13) به بیماران سرطان پروستات برای اندازه گیری میزان متابولیک تومور کشف کرده اند. این اطلاعات می تواند تصویری سریع و دقیق از تهاجمی تومور ارائه دهد. نظارت بر پیشرفت بیماری می تواند پیش بینی خطر را بهبود بخشد، که برای بیماران مبتلا به سرطان پروستات که اغلب رویکرد انتظار و تماشا را اتخاذ می کنند بسیار مهم است.

ام آر آی بدن

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) بدن از یک میدان مغناطیسی قدرتمند، امواج رادیویی و یک کامپیوتر برای تولید تصاویر دقیق از داخل بدن شما استفاده می کند. پزشکان ممکن است از آن برای کمک به تشخیص یا نظارت بر درمان بیماری های مختلف در قفسه سینه، شکم و لگن استفاده کنند. اگر باردار هستید، پزشک ممکن است از MRI بدن برای نظارت ایمن نوزاد شما استفاده کند.

در مورد مشکلات سلامتی، جراحی های اخیر یا آلرژی و اینکه آیا احتمال بارداری وجود دارد یا خیر، به پزشک خود اطلاع دهید. میدان مغناطیسی مضر نیست، اما ممکن است باعث اختلال در عملکرد برخی از دستگاه های پزشکی شود. بیشتر ایمپلنت های ارتوپدی هیچ خطری ندارند، اما اگر دستگاه یا فلزی در بدن خود دارید، همیشه باید به متخصص فن بگویید. دستورالعمل‌های مربوط به خوردن و آشامیدن قبل از امتحان بین امکانات متفاوت است. مگر اینکه پزشک خلاف این را بگوید، داروهای معمولی خود را طبق معمول مصرف کنید. شما باید تمام جواهرات را پاک کنید، از آرایش خودداری کنید و لباس های گشاد و راحت بپوشید. اکثر امکانات MRI از شما می خواهند که لباس بیمارستان را بپوشید. برخی از لباس ها ممکن است حاوی الیاف فلزی باشند که نمی توان آنها را در داخل MRI پوشید. اگر کلاستروفوبیا یا اضطراب دارید، ممکن است بخواهید قبل از معاینه از پزشک خود یک آرامبخش خفیف بخواهید. اگر داروی آرامش‌بخش مصرف می‌کنید، باید مطمئن شوید که به خانه بروید.

 

ام آر آی بدن چیست؟

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یک آزمایش غیر تهاجمی است که پزشکان برای تشخیص شرایط پزشکی از آن استفاده می کنند.

 

برخی از کاربردهای رایج این روش چیست؟

تصویربرداری MR از بدن ارزیابی می کند:

اندام های شکم - از جمله کبد، کلیه ها، طحال، روده، پانکراس و غدد فوق کلیوی

اندام های لگنی از جمله مثانه و اندام های تناسلی

عروق خونی (این ممکن است نیاز به نوع خاصی از MRI به نام MR Angiography یا MR venogram داشته باشد)

تومورهای شکم یا لگن.

بیماری های کبدی مانند سیروز و ناهنجاری های مجاری صفراوی و پانکراس.

التهاب روده ناشی از بیماری کرون و کولیت اولسراتیو یا آپاندیسیت در بیماران باردار یا جوان تر

ناهنجاری های رگ های خونی و التهاب رگ ها (واسکولیت).

ارزیابی جنین در یک فرد باردار

 j/ام آر آی چیست؟

چگونه باید برای عمل آماده شوم؟

اکثر امکانات MRI از شما می خواهند که لباس بیمارستان یا اسکراب بیمارستان را بپوشید. دستورالعمل های مربوط به خوردن و آشامیدن قبل از MRI بین معاینات و امکانات خاص متفاوت است. غذا و داروها را طبق معمول مصرف کنید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد.

دستورالعمل های مربوط به خوردن و آشامیدن قبل از MRI بین معاینات و امکانات خاص متفاوت است. غذا و داروها را طبق معمول مصرف کنید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد.

برخی از آزمایشات MRI از تزریق داخل وریدی (IV) ماده حاجب استفاده می کنند. تکنسین از شما می پرسد که آیا به مواد حاجب حساسیت دارید یا خیر. آنها همچنین ممکن است از شما بپرسند که آیا بیماری کلیوی یا عوامل خطر بیماری کلیوی شناخته شده است یا خیر. ممکن است قبل از انجام MRI با ماده حاجب به آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد کلیه خود نیاز داشته باشید. گادولینیوم را می توان با خیال راحت در بیمارانی که به کنتراست ید حساسیت دارند استفاده کرد.

اگر باردار هستید، همیشه باید به پزشک و تکنسین خود اطلاع دهید. MRI از دهه 1980 بدون هیچ گزارشی مبنی بر هیچ گونه عوارض جانبی بر روی افراد باردار یا نوزادان متولد نشده آنها استفاده شده است . افراد باردار نباید کنتراست گادولینیوم را دریافت کنند مگر اینکه کاملاً ضروری باشد.

بیماران همچنین باید بدون آرایش باشند زیرا برخی از لوازم آرایش حاوی فلز هستند. این می تواند به دلیل تعامل فلز با میدان مغناطیسی، مصنوعاتی را در تصویر پزشکی ایجاد کند.آنها می توانند با میدان مغناطیسی واحد MRI تداخل ایجاد کنند، باعث سوختگی شوند یا به پرتابه های مضر تبدیل شوند. این موارد عبارتند از:

کار دندانپزشکی متحرک

خودکار، چاقو جیبی و عینک

پیرسینگ بدن

تلفن های همراه، ساعت های الکترونیکی و دستگاه های ردیابی.

برخی از کاشت حلزون (گوش)

بعضی از انواع گیره های مورد استفاده آنوریسم مغزی

بعضی از دفیبریلاتورها و ضربان سازهای قلبی قدیمی

برخی از محرک های ستون فقرات یا عصبی

اگر دستگاه های پزشکی یا الکترونیکی در بدن دارید حتما اطلاع دهید. این دستگاه ها شاید  در MRI تداخل داشته باشند یا خطری ایجاد کنند. بسیاری از دستگاه های کاشته شده دارای جزوه ای هستند که خطرات MRI را برای آن دستگاه توضیح می دهد.. ام آر آی بدون تایید و مستندات نوع ایمپلنت و سازگاری ام آر آی انجام نمی شود.

مقالات پیشنهادی :

ظاهر تجهیزات چگونه است؟

واحد MRI سنتی یک لوله بزرگ استوانه ای شکل است که شبیه یک دونات بزرگ است. روی میزی دراز می کشید که به داخل یک تونل به سمت مرکز دستگاه ام آر آی می رود.

برخی از واحدهای MRI به گونه‌ای طراحی شده‌اند که «بازتر» باشند که می‌تواند به بیماران مبتلا به کلاستروفوبیا شدید کمک کند. MRI باز برای معاینات خاص در دسترس نیست.

 

در طول و بعد از عمل چه تجربه خواهم کرد؟

بیشتر معاینات MRI بدون درد است. با این حال ، برخی از بیماران این مسئله را ناراحت کننده می دانند. برخی دیگر ممکن است در حالی که در اسکنر MRI هستند ، احساس بسته شدن (کلاستروفوبیک) داشته باشند. اسکنر می تواند سر و صدا ی زیادی باشد.

طبیعی است که ناحیه بدن شما تصویر کمی گرم شود. اگر شما را آزار می دهد ، به رادیولوژیست یا تکنسین بگویید. این مهم است که شما در طول امتحان کاملاً کامل باشید. شما می دانید که چه زمانی تکنسین در حال گرفتن تصاویر است زیرا صدای صدای بلند را می شنوید و احساس می کنید. سیم پیچ هایی که امواج رادیویی ایجاد می کنند ، هنگام فعال شدن این صداها را ایجاد می کنند. این تکنسین برای کاهش سر و صدای ایجاد شده توسط اسکنر ، گوشواره یا هدفون را در اختیار شما قرار می دهد. ممکن است بتوانید بین توالی های تصویربرداری استراحت کنید. با این حال ، شما باید بدون حرکت ، همان موقعیت را تا حد امکان حفظ کنید.

شما معمولاً در اتاق امتحان تنها خواهید بود. با این حال ، این تکنسین با استفاده از یک رابط دو طرفه قادر به دیدن ، شنیدن و صحبت با شما خواهد بود. آنها به شما "توپ فشاری" می دهند که به تکنسین هشدار می دهد که بلافاصله به توجه شما نیاز دارید. بسیاری از امکانات به یک دوست یا والدین اجازه می دهند پس از غربالگری برای ایمنی ، در اتاق بمانند.

این تکنسین در طول امتحان ، گوشواره یا هدفون به اندازه مناسب را به کودکان می دهد. موسیقی ممکن است از طریق هدفون پخش شود تا به زمان گذشته کمک کند. اسکنرهای MRI دارای تهویه مطبوع و روشن هستند.

در بعضی موارد ، ممکن است قبل از اینکه تکنسین تصاویر را بگیرد ، تزریق IV از مواد کنتراست دریافت کنید. سوزن IV ممکن است باعث ناراحتی شما شود و ممکن است کبودی را تجربه کنید. همچنین احتمال کمی تحریک پوست در محل درج لوله IV وجود دارد. برخی از بیماران ممکن است بعد از تزریق کنتراست ، طعم فلزی موقت در دهان خود داشته باشند.

اگر نیازی به آرام بخش ندارید ، هیچ دوره بهبودی لازم نیست. شما ممکن است بلافاصله پس از امتحان فعالیت های معمول و رژیم طبیعی خود را از سر بگیرید. در موارد نادر ، چند بیمار عوارض جانبی از مواد کنتراست را تجربه می کنند. این موارد ممکن است شامل حالت تهوع ، سردرد و درد در محل تزریق باشد. بسیار نادر است که بیماران کهیر ، چشم خارش یا سایر واکنشهای آلرژیک نسبت به مواد کنتراست را تجربه می کنند. اگر علائم آلرژیک دارید ، بلافاصله به تکنسین بگویید. رادیولوژیست یا پزشک دیگر جهت  کمک کردن فوری در دسترس شما خواهد بود.

مقالات پیشنهادی :

d/ام آر آی چیست؟

چه کسی نتیجه ها را تفسیر می کند و چطور می توانم آنه را دریافت نمایم؟

یک رادیولوژیست، یک دکتر آموزش دیده برای نظارت و تفسیر معاینات رادیولوژی، تصاویر شما را بررسی می کند. رادیولوژیست گزارشی را برای پزشک شما که دستور معاینه را داده است ارسال می کند. بسیاری از مراکز یک کپی از گزارش MRI شما را در پورتال بیمار شما منتشر می کنند. با این حال، همیشه باید با پزشک خود پیگیری کنید تا آنها بتوانند نتایج را با شما در میان بگذارند و منظورشان را توضیح دهند.

 

مزایا در مقابل خطرات چیست؟

فواید

MRI یک تکنیک تصویربرداری غیر تهاجمی است که مستلزم قرار گرفتن در معرض اشعه نیست.

تصاویر MR از ساختارهای بافت نرم بدن - مانند کبد و بسیاری از اندام‌های دیگر - گاهی احتمال بیشتری نسبت به سایر روش‌های تصویربرداری برای شناسایی دقیق بیماری دارند. این جزئیات MRI را به ابزاری ارزشمند در تشخیص و ارزیابی اولیه تبدیل می‌کند.

MRI در تشخیص طیف گسترده ای از شرایط، از جمله سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، و ناهنجاری های عضلانی و استخوانی، ارزشمند است.

MRI می تواند ناهنجاری هایی را که استخوان ممکن است با سایر روش های تصویربرداری مبهم کند، تشخیص دهد.

ماده کنتراست گادولینیم MRI نسبت به مواد حاجب مبتنی بر ید که از اشعه ایکس و سی تی اسکن استفاده می شود احتمال واکنش آلرژیک کمتری دارد.

MRI یک جایگزین غیر تهاجمی برای اشعه ایکس، آنژیوگرافی و CT برای تشخیص مشکلات قلب و عروق خونی است.

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

بیوپسی سینه

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی سه بعدی رحم

خطرات

معاینه MRI تقریباً هیچ خطری برای بیمار معمولی ندارد، زمانی که تکنسین ها از دستورالعمل های ایمنی مناسب پیروی می کنند.

اگر در امتحان از آرامبخش استفاده شود، خطر استفاده بیش از حد وجود دارد. با این حال، پزشک علائم حیاتی شما را برای به حداقل رساندن این خطر بررسی می کند.

میدان مغناطیسی قوی برای شما مضر نیست. با این حال، ممکن است باعث اختلال در عملکرد دستگاه های پزشکی کاشته شده یا تحریف تصاویر شود.

اگر در معاینه شما از مواد حاجب استفاده شود، خطر واکنش آلرژیک بسیار خفیف است. چنین واکنش هایی معمولا خفیف هستند و اغلب خود به خود برطرف می شوند. اگر واکنش آلرژیک دارید، پزشک برای کمک فوری در دسترس خواهد بود. اگرچه هیچ اثر شناخته شده ای برای سلامتی وجود ندارد، شواهد نشان داده است که مقادیر بسیار کمی از گادولینیوم می تواند پس از چندین آزمایش MRI در بدن باقی بماند.

چه چیزی در MRI دخیل است؟

در اکثر MRI ها، اسکنر از یک آهنربای بزرگ به شکل دونات با یک تونل در مرکز تشکیل شده است. بیماران روی میزی دراز می کشند که به داخل تونل می رود. برخی از مراکز دارای اسکنر MRI با دهانه های بزرگتر هستند ("MRI باز")، که برای بیمارانی که فضاهای تنگ را دوست ندارند مفید است.

در طول آزمایش، امواج رادیویی و آهنرباها به طور موقت اتم های بدن را حرکت می دهند. این احساس نمی شود. حرکات توسط یک آنتن قدرتمند برداشته شده و به کامپیوتر ارسال می شود. کامپیوتر میلیون ها محاسبات را برای ایجاد تصاویر سیاه و سفید شفاف و مقطعی از بدن انجام می دهد. این تصاویر را می توان به تصاویر سه بعدی (3-D) از ناحیه اسکن شده تبدیل کرد. این تصاویر به مشخص کردن مشکلات بدن کمک می کند.

گاهی اوقات، MRI می تواند تصاویر واضحی از قسمت های بدن ارائه دهد که با اشعه ایکس، اسکن CAT یا اولتراسوند به خوبی قابل مشاهده نیستند.

 

فیزیک MRI

MRI بر اساس خواص مغناطیسی هسته اتم است. یک میدان مغناطیسی خارجی قدرتمند، یکنواخت برای تراز کردن پروتون‌هایی که معمولاً به‌طور تصادفی در هسته‌های آب بافت مورد بررسی قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود. این تراز (یا مغناطیس) در مرحله بعدی با وارد کردن یک انرژی فرکانس رادیویی خارجی (RF) مختل یا مختل می شود. هسته ها از طریق فرآیندهای آرام سازی مختلف به حالت استراحت خود باز می گردند و در نتیجه انرژی RF ساطع می کنند. پس از یک دوره مشخص پس از RF اولیه، سیگنال های ساطع شده اندازه گیری می شوند. تبدیل فوریه برای تبدیل اطلاعات فرکانس موجود در سیگنال از هر مکان در صفحه تصویر شده به سطوح شدت متناظر، که سپس به صورت سایه های خاکستری در آرایش ماتریسی از پیکسل ها نمایش داده می شود، استفاده می شود. با تغییر توالی پالس های RF اعمال و جمع آوری شده، انواع مختلفی از تصاویر ایجاد می شود. زمان تکرار (TR) مقدار زمان بین توالی پالس های متوالی اعمال شده به همان برش است. Time to Echo (TE) زمان بین تحویل پالس RF و دریافت سیگنال اکو است.

 

مقالات پیشنهادی :

بیوپسی سینه

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

توالی تصویربرداری MRI

توالی MRI راهی برای تعیین ترکیب نواحی مختلف بدن است.

متداول ترین توالی های MRI تصویربرداری با وزن T1 و تصویربرداری با وزن T2 نامیده می شوند.

به طور کلی، تصاویر با وزن T1 و T2 را می توان به راحتی با مشاهده CSF متمایز کرد. CSF در تصویربرداری با وزن T1 تیره و در تصویربرداری با وزن T2 روشن است.

سومین توالی رایج مورد استفاده، بازیابی وارونگی ضعیف شده سیال (Flair) است. دنباله Flair شبیه یک تصویر با وزن T2 است با این تفاوت که زمان های TE و TR بسیار طولانی هستند. با انجام این کار، ناهنجاری ها روشن باقی می مانند اما مایع CSF طبیعی ضعیف شده و تیره می شود. این توالی به آسیب شناسی بسیار حساس است و تمایز بین CSF و یک ناهنجاری را بسیار آسان می کند. تصویربرداری با وزن T1 را می توان در حین تزریق گادولینیوم (گاد) نیز انجام داد. Gad یک عامل تقویت کننده کنتراست پارامغناطیس غیر سمی است. وقتی Gad در حین اسکن تزریق می شود، شدت سیگنال را با کوتاه کردن T1 تغییر می دهد. بنابراین، Gad در تصاویر با وزن T1 بسیار روشن است. تصاویر تقویت شده Gad به ویژه در بررسی ساختارهای عروقی و تجزیه در سد خونی مغزی [به عنوان مثال، تومورها، آبسه ها، التهاب (آنسفالیت هرپس سیمپلکس، مولتیپل اسکلروزیس، و غیره)] مفید هستند.

تصویربرداری با وزن انتشار (DWI) برای تشخیص حرکات تصادفی پروتون های آب طراحی شده است. مولکول های آب نسبتا آزادانه در فضای خارج سلولی پخش می شوند. حرکت آنها به طور قابل توجهی در فضای داخل سلولی محدود شده است. حرکات خود به خودی که به آن انتشار می گویند، به سرعت در بافت مغز ایسکمیک محدود می شود. در طول ایسکمی، پمپ سدیم - پتاسیم خاموش می شود و سدیم در داخل سلولی تجمع می یابد. سپس آب به دلیل شیب اسمزی از فضای خارج سلولی به فضای درون سلولی منتقل می شود. از آنجایی که حرکت آب در داخل سلولی محدود می شود، این منجر به یک سیگنال بسیار روشن در DWI می شود. بنابراین، DWI یک روش بسیار حساس برای تشخیص سکته مغزی حاد است.

 d/ام آر آی چیست؟

نماهای مختلف ام آر آی

تصاویر MRI را می توان در سه نما یا جهت مختلف گرفت تا تصویری 360 درجه از شما به دست آورد:

 

نمای ساژیتال یا جانبی

نمای ساژیتال اسکن MRI یک تصویر مقطعی از بدن است که از نمای نمای جانبی بدن گرفته شده است.

نمای تاجی یا جلو

نمای تاج مانند تصویر آینه ای است که سمت راست بدن شما در سمت چپ تصویر قرار می گیرد.

نمای محوری یا مقطعی

نمای محوری نیز سمت راست بدن شما را در سمت چپ تصویر خواهد داشت زیرا تصاویر از پا تا سر گرفته می شوند.

 

برش های MRI چیست؟

تصاویر MRI در بخش های کوچکی به نام برش گرفته می شوند. هر برش دارای عرض نسبتاً نازکی است اما در هر نمای خاص کل منطقه را می پوشاند. بسته به اینکه میدان مغناطیسی چقدر قوی است و یک تصویر چقدر باید جزئیات داشته باشد، عرض می تواند متفاوت باشد.

این اسلایدها همانطور که در هر نما نشان داده شده است گرفته می شوند تا یک پشته از برش ها ایجاد شود که به آن یک سری برش می گویند. این برش ها همان چیزی است که هنگام حرکت در میان تصاویر مختلف گرفته شده توسط اسکن به آن نگاه می کنید. برش ها از یک طرف پشته به سمت دیگر "جریان" می شوند، همانطور که شما آن را به هر شکلی مشاهده می کنید.

به عنوان مثال، از جلو به عقب و از پشت به جلو هنگام نگاه کردن در نمای تاج یا جلو.

 

آشنایی با ام آر آی

MRI عناصر زیادی مانند شدت و توالی در خود دارد. هنگامی که این عناصر را درک کردید، خواندن و درک MRI شما بسیار ساده تر می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

"شدت" چیست؟

نحوه تعامل میدان مغناطیسی با شما یا نحوه گرفتن تصاویر را می توان تغییر داد تا به رادیولوژیست ها دیدگاه کمی متفاوت از همان دیدگاه از تصاویر داده شود. این به عنوان شدت شناخته می شود.

برای مثال، در بیشتر توالی‌ ها، اندام‌ های بافت نرم خاکستری رنگ هستند و «هم ‌شدید» در نظر گرفته می‌شوند. چیزی که روشن ‌تر (سفید تر) باشد، پرشتاب نامیده می‌شود و چیزی که تیره ‌تر (سیاه ‌تر) باشد کم‌ شدید نامیده می‌شود.

 

تجهیزات MRI چگونه به نظر می رسد

یک دستگاه MRI استاندارد یک لوله بزرگ با دهانه در دو انتها است. یک آهنربا دور لوله را احاطه کرده است و میزی که روی آن دراز کشیده اید تا انتها به داخل و خارج لوله می لغزد.

اگرچه داخل دستگاه MRI جدیدتر کاملاً مجلل نیست، اما نسبت به گذشته محدودیت کمتری دارند. همچنین، بسته به ناحیه ای از بدن که پزشک می خواهد ارزیابی کند، ممکن است اصلاً مجبور نباشید سر یا کل بدن خود را در دستگاه قرار دهید.

ماشین‌های قدیمی‌تر سقف‌هایی بسیار نزدیک به سر و صورت بیمار داشتند، که باعث می‌شد در طول اسکن، احساس تنگناهراسی در آنها بیشتر شود. تونل‌های دستگاه‌های MRI جدیدتر بزرگ‌تر هستند، و اگرچه هنوز هم می‌توانید کلاستروفوبیا را تجربه کنید، فضای بیشتری نسبت به آنچه قبلا داشتید خواهید داشت.

شما به طور کامل داخل دستگاه MRI در یک سیستم با سوراخ کوتاه نیستید - تنها قسمت بدن شما در داخل دستگاه همان چیزی است که اسکن می شود و بقیه بدن شما خارج از دستگاه باقی می ماند.

همه طرف ها در MRI باز باز هستند. اگر کلاستروفوبیک یا دارای اضافه وزن شدید، نوع دستگاه ممکن است بهترین کار را داشته باشد. کیفیت تصویر با برخی از دستگاه های MRI باز به خوبی کیفیت MRI های بسته نیست.

Envision Imaging چندین گزینه برای روش MRI شما ارائه می دهد، از جمله MRI باز، MRI سوراخ کوتاه، MRI سوراخ باز، MRCP و طیف سنجی MRI.

 d/ام آر آی چیست؟

موارد دیگری که باید در نظر بگیرید

اگر در مورد اولین ام آر آی خود مضطرب هستید، می توانید از پزشک خود بپرسید که آیا مسکن، داروهای ضد اضطراب یا بیهوشی از قبل امکان پذیر است یا خیر. ممکن است به «دکمه وحشت» دسترسی داشته باشید که اگر می‌خواهید امتحان را متوقف کنید، می‌توانید آن را فشار دهید. اما دانستن اینکه در هنگام انجام MRI چه چیزی را باید انتظار داشت، مانند صداهایی که می شنوید و لوله باز که در آن دراز می کشید، می تواند در کاهش اضطراب برخی از بیماران MRI مفید باشد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) روش تصویربرداری استاندارد طلایی برای بافت های نرم است. تصاویر مقطعی دقیقی از بافت نرم و آناتومی استخوان، از جمله عضلات، تاندونها، رباطها، مغز و اندامها را بدون استفاده از اشعه یونیزان تولید میکند. علاوه بر تصویربرداری ارتوپدی، از MRI برای قلب، مغز و سینه نیز استفاده می شود. MRI در بسیاری از معاینات از کنتراست گادولینیوم برای برجسته کردن بافتها و رگهای خونی استفاده میکند که تصاویر را بهبود میبخشد و کیفیت تشخیصی بهتری ارائه میدهد. همچنین می توان از آن در ارتباط با اسکن PET استفاده کرد. ام آر آی چگونه کار می کند؟ MRI با استفاده از آهنرباهای قدرتمند برای قطبی کردن اتم های هیدروژن در آب (بدن از بیش از 80٪ آب تشکیل شده است) تصاویر را ایجاد می کند تا آنها در یک جهت قرار گیرند. سپس از یک پالس فرکانس رادیویی برای پینگ کردن این اتمها استفاده میشود که باعث میشود آنها تاب بخورند یا تشدید کنند. سیم پیچ های MRI این را تشخیص می دهند و رایانه ها می توانند تصاویر را از سیگنال ها جمع آوری کنند. اسکنهای اصلی MRI بر روی تشدید چربی و آب در دو توالی مختلف تمرکز میکنند که ویژگیهای مختلف آناتومی را برجسته و متضاد میکند.

سرنگ واکسن کووید-19 کرونا
آسیب شانه مربوط به تجویز واکسن: آخرین دادههای MRI چگونه وضعیت را توصیف میکنند

اگرچه نادر است، اما SIRVA پس از انتشار گسترده واکسنهای کووید، راه خود را به سرفصلها تبدیل کرد. این امر باعث فشار مجدد در میان جامعه پزشکی برای تعریف بهتر عوارض جانبی شد.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی خانم

ماموگرافی دیجیتال

الاستوگرافی کبد در تهران

MRI ستون فقرات

MRI ستون فقرات شامل ستون فقرات گردنی (گردن) و ستون فقرات کمری است.

هنگامی که برای معاینه خود می رسید، از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه ایمنی را پر کنید.

برای MRI، شما در اسکنر روی یک سیم پیچ مخصوص که ناحیه ستون فقرات شما را که تصویربرداری می‌شود، می‌پوشانید، که باید در مرکز آهنربا باشد.

برای ستون فقرات گردنی (گردن)، ابتدا سر وارد اسکنر MRI خواهید شد.

برای ستون فقرات کمری، ابتدا وارد پاهای اسکنر می شوید و بسته به قد شما، ممکن است سر شما خارج از ورودی آهنربا یا نزدیک آن باشد.

در طول اسکن، باید تا حد امکان ساکن باشید. اگر کلاستروفوبیا (ترس از مکان‌های کوچک) را تجربه می‌کنید، لطفاً قبل از اسکن در این مورد با ما صحبت کنید. اگر به آرامبخشی (داروی آرام بخشی) نیاز است، باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند.

اسکنرهای MRI در حین ایجاد تصاویر، صدای تق تق بلندی تولید می کنند. برای کاهش تاثیر نویز، هدفون یا گوش گیر به شما پیشنهاد می شود. اگر می‌خواهید در هر زمانی در طول اسکن با تکنسین صحبت کنید، یک زنگ هشدار نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

در برخی موارد ممکن است به رنگ کنتراست (گادولینیوم) نیاز باشد. در این صورت، تکنسین روند را توضیح خواهد داد. رنگ کنتراست از طریق یک سوزن کوچک (کانول داخل وریدی) که در بازوی شما قرار می گیرد، داده می شود.

 

خطرات / عوارض جانبی

به عنوان بخشی از معاینه MRI، ممکن است نیاز به تزریق ماده حاجب (رنگ) به نام گادولینیوم داشته باشید. این دارو به صورت داخل وریدی (تزریق ورید) از طریق سوزن تجویز می شود. به طور کلی تزریق کنتراست MRI یک روش بی خطر است. گاهی اوقات بیماران کمی احساس تهوع می کنند، اما این حالت فقط یک لحظه طول می کشد. واکنش‌های آلرژیک جدی‌تر، اگرچه ممکن است، بسیار نادر هستند. کارکنان بخش MRI برای مقابله با چنین واکنشی در صورت وقوع کاملاً آموزش دیده اند.

 

قبل از اسکن شما

از آنجایی که MRI از آهنرباهای بزرگ و قوی برای ایجاد تصاویر استفاده می کند، مهم است که جواهراتی مانند ساعت، زنجیر، گوشواره و سایر اقلام فلزی مانند عینک قبل از اسکن برداشته شوند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که لباس معاینه خود را برای ایمنی خود بپوشید و مطمئن شوید که لباس شما بر تصاویر و کیفیت تشخیصی اسکن تأثیر نمی گذارد.

 

MRI کبد/MRCP

MRI کبد یک روش غیر تهاجمی برای گرفتن تصاویر از کبد و ساختارهای اطراف آن است.

هنگامی که برای معاینه خود می رسید، از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه ایمنی را پر کنید.

شما با یک سیم پیچ مخصوص روی قسمت پایین سینه و شکم خود که باید در مرکز آهنربا باشد، در اسکنر دراز خواهید کشید. معمولاً ابتدا وارد MRI سر می شوید.

در طول اسکن، باید تا حد امکان ساکن باشید. اگر کلاستروفوبیا (ترس از مکان‌های کوچک) را تجربه می‌کنید، لطفاً قبل از اسکن در این مورد با ما صحبت کنید. اگر به آرامبخشی (داروی آرام بخشی) نیاز است، باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند.

اسکنرهای MRI در حین ایجاد تصاویر، صدای تق تق بلندی تولید می کنند. برای کاهش تاثیر نویز، هدفون یا گوش گیر به شما پیشنهاد می شود. اگر می‌خواهید در هر زمانی در طول اسکن با تکنسین صحبت کنید، یک زنگ هشدار نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

در طول اسکن، از شما خواسته می شود که نفس خود را حبس کنید در حالی که تصاویر در حال ساخت هستند. هر حبس نفس حدود 15 ثانیه طول می کشد.

در برخی موارد، تزریق رنگ کنتراست (گادولینیم) مورد نیاز است. اگر این مورد نیاز باشد، تکنسین به شما می گوید و روند را توضیح می دهد. رنگ کنتراست از طریق یک سوزن کوچک (کانول داخل وریدی) که در بازوی شما قرار می گیرد، داده می شود.

 

خطرات / عوارض جانبی

به عنوان بخشی از معاینه MRI، ممکن است نیاز به تزریق ماده حاجب (رنگ) به نام گادولینیوم داشته باشید. این دارو به صورت داخل وریدی (تزریق ورید) از طریق سوزن تجویز می شود. به طور کلی تزریق کنتراست MRI یک روش بی خطر است. گاهی اوقات بیماران کمی احساس تهوع می کنند، اما این حالت فقط یک لحظه طول می کشد. واکنش‌های آلرژیک جدی‌تر، اگرچه ممکن است، بسیار نادر هستند. کارکنان بخش MRI برای مقابله با چنین واکنشی در صورت وقوع کاملاً آموزش دیده اند.

 

قبل از اسکن شما

هنگام تعیین وقت، به شما گفته می شود که 6 ساعت قبل از قرار خود چیزی نخورید و ننوشید. این مهم است زیرا معده شما باید خالی باشد و سیستم صفراوی شما (کبد، کیسه صفرا و مجاری صفراوی) به زمان نیاز دارد تا بعد از هضم غذا پر شود تا تصاویر تا حد ممکن واضح باشند.

از آنجایی که MRI از آهنرباهای بزرگ و قوی برای ایجاد تصاویر استفاده می کند، مهم است که جواهراتی مانند ساعت، زنجیر، گوشواره و سایر اقلام فلزی مانند عینک قبل از اسکن برداشته شوند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که لباس معاینه خود را برای ایمنی خود بپوشید و مطمئن شوید که لباس شما بر تصاویر و کیفیت تشخیصی اسکن تأثیر نمی گذارد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی تیروئید

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند

انتروگرافی ام آر آی

انتروگرافی ام آر آی روشی است که از روده کوچک عکس می گیرد.

هنگامی که برای معاینه MRI خود وارد می شوید، از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه ایمنی را پر کنید.

تقریباً 1.5 لیتر آب مخلوط با یک ملین ملایم به شما داده می شود که باید قبل از اسکن مصرف شود. این به تدریج تحت نظارت به مدت 1 ساعت اتفاق می افتد و به اسکنر MRI اجازه می دهد روده کوچک شما را بهتر تجسم کند.

هنگامی که روده کوچک شما با آب/مایع ملین پر شد، از شما برای اسکن MRI استفاده می شود. یک سوزن کوچک (کانول داخل وریدی) در بازوی شما قرار داده می شود تا یک شل کننده عضلانی (Buscopan) و یک ماده حاجب (Gadolinium) تجویز شود.

Buscopan ماهیچه های روده شما را برای حدود 15 دقیقه شل می کند که تصویربرداری بهتر را تضمین می کند. در پایان معاینه، رنگ کنتراست (گادولینیوم) داده می‌شود تا پزشکان بتوانند جریان خون در روده کوچک را بهتر ببینند. شما با یک سیم پیچ مخصوص روی شکم و لگن خود که باید در مرکز آهنربا باشد، در اسکنر دراز می کشید. معمولاً ابتدا وارد سر آهنربا می شوید.

در طول اسکن، باید تا حد امکان ساکن باشید. اگر کلاستروفوبیا (ترس از مکان‌های کوچک) را تجربه می‌کنید، لطفاً قبل از اسکن در این مورد با ما صحبت کنید. اگر به آرامبخشی (داروی آرام بخشی) نیاز است، باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند.

اسکنرهای MRI در حین ایجاد تصاویر، صدای تق تق بلندی تولید می کنند. برای کاهش تاثیر نویز، هدفون یا گوش گیر به شما پیشنهاد می شود. اگر می‌خواهید در هر زمانی در طول اسکن با تکنسین صحبت کنید، یک زنگ هشدار نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

 

خطرات / عوارض جانبی

به عنوان بخشی از معاینه MRI، شما یک ماده حاجب (رنگ) به نام گادولینیوم تزریق خواهید کرد. این دارو به صورت داخل وریدی (تزریق ورید) از طریق سوزن تجویز می شود. به طور کلی تزریق کنتراست MRI یک روش بی خطر است. گاهی اوقات بیماران کمی احساس تهوع می کنند، اما این حالت فقط یک لحظه طول می کشد. واکنش‌های آلرژیک جدی‌تر، اگرچه ممکن است، بسیار نادر هستند. کارکنان بخش MRI برای مقابله با چنین واکنشی در صورت وقوع کاملاً آموزش دیده اند.

مخلوط آب و سوربیتول که برای انجام این عمل باید بنوشید ممکن است باعث اسهال شود که می‌تواند تا آخر روز ادامه داشته باشد، بنابراین توصیه می‌شود یک روز تعطیل از کار داشته باشید. عوارض جانبی احتمالی بوسکوپان شامل خشکی دهان، تاری دید، خارش، خواب آلودگی و افزایش ضربان نبض است. اگر هر یک از این موارد را تجربه کردید، باید به سرعت از بین بروند. به ندرت ممکن است باعث ناتوانی در دفع ادرار شود. در بیماران مبتلا به گلوکوم درمان نشده یا ناشناخته، ممکن است باعث قرمزی و تورم چشم شود. در صورت احساس درد در چشم یا بدتر شدن بینایی، لطفاً به بخش اورژانس مراجعه کنید.

 

ام آر آی لگن (زنان)

ام آر آی لگن زن یک معاینه غیر تهاجمی است که تصاویری با وضوح بالا برای دسترسی به ساختارهای داخلی لگن زنان به دست می آورد. هنگامی که برای معاینه خود می رسید، از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه ایمنی و یک فرم حاوی اطلاعات بالینی بیشتر را پر کنید که توسط پزشکان ما در ارزیابی مورد فردی شما استفاده می شود. شما با یک سیم پیچ مخصوص روی لگن خود که باید در مرکز آهنربا باشد، در اسکنر دراز می کشید. معمولاً ابتدا وارد پای آهنربا می شوید. برای بسیاری از بیماران، سر شما خارج از اسکنر خواهد بود.

در طول اسکن، باید تا حد امکان ساکن باشید. اگر کلاستروفوبیا (ترس از مکان‌های کوچک) را تجربه می‌کنید، لطفاً قبل از اسکن در این مورد با ما صحبت کنید. اگر به آرامبخشی (داروی آرام بخشی) نیاز است، باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند.

اسکنرهای MRI در حین ایجاد تصاویر، صدای تق تق بلندی تولید می کنند. برای کاهش تاثیر نویز، هدفون یا گوش گیر به شما پیشنهاد می شود. اگر می‌خواهید در هر زمانی در طول اسکن با تکنسین صحبت کنید، یک زنگ هشدار نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

MRI زنان شامل استفاده از شل کننده عضلانی (Buscopan) است. این از طریق یک سوزن که در عضلات بازو قرار داده می شود مانند واکسیناسیون (داخل عضلانی) تزریق می شود. در برخی موارد ممکن است به رنگ کنتراست (گادولینیوم) نیاز باشد. در صورت نیاز، تکنسین فرآیند را توضیح خواهد داد. رنگ کنتراست از طریق یک سوزن کوچک (کانول داخل وریدی) که در ورید بازو قرار می گیرد، تزریق می شود.

 

خطرات / عوارض جانبی

به عنوان بخشی از معاینه MRI، ممکن است نیاز به تزریق ماده حاجب (رنگ) به نام گادولینیوم داشته باشید. این دارو به صورت داخل وریدی (تزریق ورید) از طریق سوزن تجویز می شود. به طور کلی تزریق کنتراست MRI یک روش بی خطر است. گاهی اوقات بیماران کمی احساس تهوع می کنند، اما این حالت فقط یک لحظه طول می کشد. واکنش‌های آلرژیک جدی‌تر، اگرچه ممکن است، بسیار نادر هستند. کارکنان بخش MRI برای مقابله با چنین واکنشی در صورت وقوع کاملاً آموزش دیده اند.

عوارض جانبی احتمالی بوسکوپان شامل خشکی دهان، تاری دید، خارش، خواب آلودگی و افزایش ضربان نبض است. اگر هر یک از این موارد را تجربه کردید، باید به سرعت از بین بروند. به ندرت ممکن است باعث ناتوانی در دفع ادرار شود. در بیماران مبتلا به گلوکوم درمان نشده یا ناشناخته، ممکن است باعث قرمزی و تورم چشم شود. در صورت احساس درد در چشم یا بدتر شدن بینایی، لطفاً به بخش اورژانس مراجعه کنید.

S/ام آر آی چیست؟

نکاتی در مورد تصویربرداری رزونانس مغناطیسی

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)  امروزه یک تکنیک تصویربرداری پزشکی بسیار محبوب است. اصل MRI

استفاده از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی تولید شده توسط کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام ها و بافت های بدن است. اسکن MRI کاملاً بدون درد است، اما معمولاً بیشتر از سایر تکنیک ها طول می کشد و از 15 تا 90 دقیقه بسته به اندازه ناحیه مورد اسکن و شرایط خاصی که باید رعایت شود، طول می کشد. قبل از انجام، بیماران و بستگان باید موارد زیر را رعایت کنند تا اسکن MRI به آرامی و با راندمان بالا انجام شود.

 

قبل از گرفتن MRI نکاتی را یادداشت کنید

آیا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی نیاز به روزه دارد؟ این سوال متداول است. اصولاً در روز اسکن MRI، بیمار همچنان می تواند طبق معمول غذا بخورد، بنوشد و داروهای تجویز شده را مصرف کند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است از بیمار خواسته شود تا 4 ساعت قبل از اسکن چیزی نخورد یا ننوشد تا تصویربرداری واضح‌تر انجام شود. در این شرایط ممکن است فرد به نوشیدن مقدار مساوی آب تشویق شود.

به محض ورود، از بیمار یا خویشاوند خواسته می شود تا به پرسشنامه ای در مورد وضعیت سلامت فعلی و سابقه پزشکی پاسخ دهد. سپس پزشک انجام MRI یک بار دیگر در مورد مزایا و خطرات توضیح می دهد و به محض امضای رضایت نامه اسکن را انجام می دهد.

از آنجایی که اسکنر MRI میدان مغناطیسی قوی ایجاد می کند، مهم است که به خاطر داشته باشید افرادی که اجسام فلزی در بدن قرار می دهند مانند ضربان ساز، تعویض مفصل فلزی، پیچ های استخوانی و غیره منع مصرف مطلق و نسبی برای MRI خواهند داشت. علاوه بر این، قبل از انجام اسکن، به بیمار آموزش داده می شود که هر گونه اجسام فلزی از جمله تلفن همراه، عینک، ساعت، جواهرات، مانند گوشواره را از بدن خارج کند. و گردنبند، پروتز، سمعک، کلاه گیس (برخی کلاه گیس ها قلاب فلزی دارند) ... اشیای با ارزش را باید در قفسه ای مطمئن نگهداری کرد و کلیدها را به بدن داد. علاوه بر این، بیماران را نیز به لباس های مخصوص برای MRI می پوشانند زیرا لباس های معمولی ممکن است سگک، پیچ، دکمه و کمربند فلزی داشته باشند.

با توجه به استفاده از مواد حاجب، این دارویی است که باعث می‌شود بافت‌ها و رگ‌های خونی خاصی شفاف‌تر و دقیق‌تر به نظر برسند. با این حال، گاهی اوقات ماده حاجب می تواند عوارض جانبی مانند بثورات پوستی، سردرد، سرگیجه ایجاد کند. اگرچه این عوارض معمولاً خفیف هستند و زیاد طول نمی کشند، اما باید به بیمار و اعضای خانواده توضیح داده شود. در بیماران مبتلا به بیماری شدید کلیوی، آزمایش قبلی عملکرد کلیه برای اطمینان از توانایی پاکسازی دارو از بدن پس از تصویربرداری لازم است.

در مورد استفاده از داروهای بیهوشی و آرام بخش، به دلیل زمان نسبتاً طولانی تصویربرداری، استفاده از این داروها در برخی از افراد دارای توانایی محدود به ویژه در کودکان خردسال ضروری خواهد بود. در صورت استفاده از آرامبخش در بزرگسالان، یکی از اعضای خانواده مورد نیاز است زیرا بیمار قادر به رانندگی در خانه یا انجام فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند در 24 ساعت آینده ندارد.

 

اقدامات احتیاطی هنگام گرفتن MRI

اسکنر MRI یک استوانه کوتاه است که در دو انتها کمی باز می شود. بیمار روی یک تخت موتوری که در داخل اسکنر حرکت می کند دراز می کشد. بسته به قسمتی از بدن که باید معاینه شود، از سر جلو یا پای جلو وارد دستگاه می شوید. رایانه ای که برای کنترل دستگاه MRI استفاده می شود در اتاق دیگری دور از میدان مغناطیسی قرار دارد. پزشک یا تکنسینی که کامپیوتر را اداره می کند از طریق یک دستگاه تلفن همراه با شما صحبت می کند و شما را همیشه روی صفحه تلویزیون تماشا می کند.

برای جلوگیری از تار شدن و تصاویر خارج از فوکوس، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که همیشه سعی کنید قسمتی از بدن را که باید در طول اسکن معاینه شود تا زمانی که پزشک پایان را اعلام کند، نگه دارید. اسکن مغناطیسی می تواند از چند ثانیه تا سه تا چهار دقیقه طول بکشد و به بیمار دستور داده می شود که نفس خود را با دستور نگه دارد.

در حین عمل، اسکنر MRI صدای بسیار بلندی ایجاد می کند. بیماران برای کاهش این صدای ناراحت کننده باید از گوش گیر استفاده کنند یا می توانند برای احساس راحتی بیشتر به موسیقی دلخواه خود گوش دهند. پزشک تخت را کنترل می کند تا وقتی MRI تمام شد، شما را از دستگاه خارج کند.

 

نکات پس از گرفتن MRI

اندیکاسیون های اسکن MRI همچنان می تواند به صورت سرپایی انجام شود. معمولاً پس از اسکن، بیمار می تواند بلافاصله فعالیت های خود را از سر بگیرد، از جمله خوردن، راه رفتن و ورزش. در مورد آرام بخش، یکی از عزیزان باید شما را به خانه برساند و در 24 ساعت اول که دارو کاملاً از بین رفت، در کنار شما بماند. در این مدت 24 ساعته از رانندگی، کار با ماشین آلات و نوشیدن الکل خودداری کنید.

خواندن و تجزیه و تحلیل نتایج MRI به زمان معینی نیاز دارد که می تواند از ساعت ها تا روزها متغیر باشد. اگر در شرایط اورژانسی قرار نگرفته و نیاز به نتایج فوری دارد، برای اکثر بیماران وقت ملاقات داده می‌شود تا بعداً برای نتایج بازگردند.

به طور خلاصه، با توجه به پیشرفت علم پزشکی، امروزه برای تشخیص بسیاری از بیماری ها باید به ابزار MRI تکیه کرد. اسکنرهای ام آر آی در اکثر بیمارستان های بزرگ رایج شده اند و کمک زیادی به معاینه و درمان پزشکی می کنند. بنابراین لازم است با درک دقیق اصول فوق و هماهنگی مناسب با پزشکان و تکنسین ها در طول مراحل اجرا، به شما در گرفتن نتایج دقیق و مفید MRI کمک کند.

ام آر آی سینه

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان یا MRI سینه یک تکنیک تصویربرداری است که برای تشخیص سرطان سینه و سایر ناهنجاری‌های سینه استفاده می‌شود. ام آر آی سینه معمولاً زمانی انجام می شود که پزشک به اطلاعات بیشتری در مورد وسعت بیماری نیاز داشته باشد که سایر روش های تصویربرداری مانند ماموگرافی و سونوگرافی پستان به آن پاسخ نمی دهند.

 

افراد نیاز به ام آر آی سینه

پزشک شما ممکن است MRI سینه را در موارد زیر تجویز کند:

سرطان سینه شما تشخیص داده شده است و پزشک می خواهد تعیین کند که سرطان تا چه اندازه گسترش یافته است. شما در معرض خطر بالای سرطان سینه هستید که به عنوان خطر 20٪ یا بیشتر در طول زندگی تعریف می شود که بر اساس سابقه خانوادگی و سایر عوامل خطر محاسبه می شود. سابقه خانوادگی سرطان سینه یا تخمدان دارید. شما بافت پستان بسیار متراکمی دارید و ماموگرافی های قبلی سرطان سینه را تشخیص نداده اند. سابقه تغییرات پیش سرطانی پستان، مانند هیپرپلازی آتیپیک یا کارسینوم لوبولار در محل، و سابقه خانوادگی سرطان سینه و بافت متراکم پستان دارید.

شما قبل از 30 سالگی در ناحیه قفسه سینه پرتودرمانی داشته اید. اگر مطمئن نیستید که در معرض خطر بالا هستید، از پزشک خود بخواهید تا به شما در تعیین تخمین خطر کمک کند.

اگرچه ام آر آی سینه همراه با ماموگرافی) یا سایر تکنیک های تصویربرداری پستان استفاده می شود، اما جایگزین ماموگرافی نمی شود. اگرچه این یک تکنیک بسیار حساس است.

 

قبل از ام آر آی سینه آماده شوید

قبل از انجام اسکن، باید با پرسنل پزشکی در مورد هزینه آن مشورت کنید، زیرا MRI پستان بسیار گران است و ممکن است قبل از اسکن نیاز به تایید شرکت بیمه داشته باشد. اکثر طرح های بیمه خصوصی که غربالگری ماموگرافی را پوشش می دهند، همچنین هزینه MRI پستان را برای غربالگری سرطان در افراد پرخطر پرداخت می کنند. تمام دستورالعمل ها را دنبال کنید: معمولاً قبل از MRI نیازی به رژیم غذایی یا آمادگی خاصی ندارید، اما هر دستورالعملی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما می دهد را دنبال کنید. اگر با فضاهای تنگ مشکل دارید: MRI سینه معمولاً در حالی که در داخل یک لوله باریک و بلند دراز کشیده اید انجام می شود. اگر قرار گرفتن در فضاهای تنگ می تواند برای برخی از افراد مبتلا به کلاستروفوبیا مشکلاتی ایجاد کند، ممکن است به دارو نیاز داشته باشید تا در حین حضور در دوربین به آرامش برسید. صحبت با یک تکنسین یا مشاور یا بازدید از دستگاه MRI قبل از اسکن نیز می تواند کمک کننده باشد. ممکن است در اتاق تصویربرداری تنها باشید، اما می توانید با تکنسین MRI صحبت کنید و او می تواند ببیند و بشنود که در طول اسکن چه اتفاقی می افتد.

اشیاء فلزی را بردارید: قبل از عکسبرداری، از شما خواسته می شود لباس خود را درآورید و لباس یا لباس دیگری بدون زیپ یا فلز بپوشید. مطمئن شوید که تمام اشیاء فلزی مانند سنجاق سر، جواهرات و سوراخ کردن بدن را بردارید. اگر فلزی در بدن خود دارید: قبل از اسکن، تکنسین از شما می پرسد که آیا فلزی در بدن شما وجود دارد یا خیر. برخی از اجسام فلزی مشکلی ایجاد نمی کنند، اما برخی دیگر ممکن است. اگر هر یک از ایمپلنت های پزشکی زیر را دارید، حتی نباید وارد ناحیه MRI شوید، مگر اینکه توسط پزشک یا رادیولوژیست خود تأیید شده باشید: فیبریلاسیون یا ضربان ساز قلب کاشته شده؛ گیره ایمپلنت در آنوریسم مغزی; کاشت حلزون گوش؛ سیم پیچ های فلزی در داخل رگ های خونی.

در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید و همچنین هرگونه حساسیت دارویی یا سایر شرایط پزشکی که دارید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در دوران  بارداری خود هستید حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید. زنان شیرده نیز باید به پزشک خود اطلاع دهند. ام آر آی سینه انجام شده در حالی که یک زن در حال شیردهی است ممکن است تصاویری به اندازه کافی واضح برای تفسیر دقیق ایجاد نکند. پزشکان توصیه می کنند که 2 روز پس از انجام ام آر آی با تزریق ماده حاجب شیردهی را متوقف کنید تا به بدن خود فرصت دهید تا از شر دارو خلاص شود. قبل از انجام ام آر آی سینه، باید شیر را پمپاژ و ذخیره کنید تا کودک خود را تغذیه کنید. اگر وسایل پزشکی کاشته شده ای دارید به پزشک خود اطلاع دهید. این موارد در صورت قرار گرفتن در معرض MRI مغناطیسی قوی می توانند عوارض جدی ایجاد کنند.

 

سایر موارد قابل توجه

توصیه می شود زمانی که در روز هفتم تا چهاردهم سیکل قاعدگی خود هستید، MRI سینه را برنامه ریزی کنید. اگر قاعدگی‌های شما نامنظم است، به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند آزمایش پروژسترون خون را برای تعیین زمان بهینه برای MRI سینه در نظر بگیرد. در مورد هرگونه حساسیتی که به رنگ کنتراست دارید یا تا به حال مجبور بوده اید به پزشک خود اطلاع دهید. اکثر روش های MRI از یک ماده کنتراست برای ایجاد تصاویر با کنتراست بهتر برای تشخیص دقیق تر استفاده می کنند.

 

چرا ام آر آی سینه لازم است؟

ماموگرافی رزونانس مغناطیسی فواید زیادی هم برای بیماران و هم برای پزشکان دارد، از جمله:

این به عنوان یک ابزار اضافی برای غربالگری پستان پس از ماموگرافی و سونوگرافی استفاده می شود یا می تواند در غربالگری زنان در معرض خطر بالای سرطان پستان استفاده شود. ایمن است زیرا از اشعه ایکس استفاده نمی شود، بیمار تحت تأثیر اشعه یونیزان قرار نمی گیرد. بهترین روش برای ارزیابی وضعیت ایمپلنت های زیبایی سینه است. علاوه بر فواید، MRI پستان هنوز محدودیت‌های خاصی دارد. ام آر آی سینه جایگزین ماموگرافی نیست. اگرچه این یک آزمایش بسیار موثر است، اما گاهی اوقات ممکن است ماموگرافی سرطان را پیدا نکند. ام آر آی سینه نیز می تواند منجر به نتایج مثبت کاذب شود. این بدان معنی است که آزمایش توده یا تغییرات دیگری را پیدا می کند، اما سرطان واقعی نیست. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است سونوگرافی را توصیه کند. اگر سرطان مشکوک هنوز با سونوگرافی تشخیص داده نشود، پزشک از بیمار می خواهد که بیوپسی انجام دهد.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT