• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ام آر آی چیست؟|فرق سی تی اسکن و ام آر آی|عوارض ام آر آی|ام آر آی کمر


ام آر آی چیست؟

ام آر آی در واقع تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یک فناوری تصویربرداری غیر تهاجمی است که تصاویر آناتومیک با جزئیات سه بعدی تولید می کند. اغلب برای تشخیص بیماری، تشخیص و نظارت بر درمان استفاده می شود. این مبتنی بر فناوری پیچیده ای است که تغییر جهت محور چرخشی پروتون های موجود در آب را که بافت های زنده را تشکیل می دهد، تحریک می کند و تشخیص می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون انجام ام آر آی در مرکز سونوگرافی الوند و نوبت گیری با ما تماس بگیرید


ام آر آی چگونه کار می کند؟

MRI از آهنرباهای قوی استفاده می کند که یک میدان مغناطیسی قوی ایجاد می کند که پروتون های بدن را مجبور می کند تا با آن میدان هماهنگ شوند. هنگامی که یک جریان فرکانس رادیویی از طریق بیمار وارد می شود، پروتون ها تحریک می شوند و از حالت تعادل خارج می شوند و در برابر کشش میدان مغناطیسی تحت فشار قرار می گیرند. هنگامی که میدان فرکانس رادیویی خاموش است، حسگرهای MRI قادر به تشخیص انرژی آزاد شده در زمانی که پروتون‌ها دوباره با میدان مغناطیسی همسو شدند، می‌شوند. مدت زمانی که طول می کشد تا پروتون ها با میدان مغناطیسی مجدداً هماهنگ شوند و همچنین مقدار انرژی آزاد شده بسته به محیط و ماهیت شیمیایی مولکول ها تغییر می کند. پزشکان می توانند بر اساس این خواص مغناطیسی تفاوت بین انواع مختلف بافت ها را تشخیص دهند.

mri/ام آر آی چیست؟


اشعه ایکس چگونه کار می کند؟

برای گرفتن تصویر MRI، بیمار در داخل یک آهنربای بزرگ قرار می گیرد و باید در طول فرآیند تصویربرداری بسیار ثابت بماند تا تصویر تار نشود. مواد کنتراست (اغلب حاوی عنصر گادولینیوم) ممکن است قبل یا در طول MRI به صورت داخل وریدی به بیمار داده شود تا سرعت همسو شدن مجدد پروتون ها با میدان مغناطیسی را افزایش دهد. هر چه پروتون‌ها سریع‌تر مرتب شوند، تصویر روشن‌تر می‌شود.

همچنین بخوانید: سونوگرافی سه بعدی رحم


MRI برای چه مواردی استفاده می شود؟

اسکنرهای MRI مخصوصاً برای تصویربرداری از قسمت‌های غیر استخوانی یا بافت‌های نرم بدن مناسب هستند. آنها با توموگرافی کامپیوتری (CT) متفاوت هستند، زیرا از پرتوهای یونیزان آسیب‌رسان اشعه ایکس استفاده نمی‌کنند. مغز، نخاع و اعصاب، و همچنین عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها با MRI بسیار واضح‌تر از عکس‌برداری معمولی با اشعه ایکس و CT دیده می‌شوند. به همین دلیل اغلب از MRI برای تصویربرداری از آسیب های زانو و شانه استفاده می شود.

در مغز، MRI می تواند بین ماده سفید و ماده خاکستری تمایز قائل شود و همچنین می تواند برای تشخیص آنوریسم و تومور استفاده شود. از آنجایی که MRI از اشعه ایکس یا پرتوهای دیگر استفاده نمی کند، زمانی که تصویربرداری مکرر برای تشخیص یا درمان، به ویژه در مغز، مورد نیاز است، روش تصویربرداری انتخابی است. با این حال، MRI گرانتر از تصویربرداری با اشعه ایکس یا سی تی اسکن است.

یکی از انواع MRI تخصصی، تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) است. این تصویربرداری برای مشاهده ساختارهای مغز و تعیین اینکه کدام مناطق مغز در طول کارهای مختلف شناختی "فعال می شوند" (اکسیژن بیشتری مصرف می کنند) استفاده می شود. برای پیشرفت درک سازمان مغز استفاده می شود و یک استاندارد جدید بالقوه برای ارزیابی وضعیت عصبی و خطرات جراحی مغز و اعصاب ارائه می دهد.

mri/ام آر آی چیست؟همچنین بخوانید: اکوی قلب جنین

آیا خطراتی وجود دارد؟

اگرچه MRI تشعشعات یونیزه‌ای را که در تصویربرداری اشعه ایکس و سی‌تی‌ای یافت می‌شود ساطع نمی‌کند، اما از یک میدان مغناطیسی قوی استفاده می‌کند. میدان مغناطیسی فراتر از ماشین گسترش می یابد و نیروهای بسیار قدرتمندی را بر اجسام آهنی، برخی از فولادها و دیگر اجسام قابل مغناطیسی اعمال می کند. آنقدر قوی است که می‌توان ویلچر را در اتاق پرت کرد. بیماران باید قبل از اسکن MR، پزشک خود را از هر نوع درمان یا ایمپلنت مطلع کنند.
تصویر MRI از قسمت بالایی بدن و سر یک فرد

هنگام انجام اسکن MRI، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

افراد دارای ایمپلنت، به ویژه آنهایی که حاوی آهن هستند، - ضربان سازها، محرک های عصب واگ، دفیبریلاتورهای قلبی قابل کاشت، ضبط کننده های حلقه، پمپ های انسولین، کاشت حلزون، محرک های عمقی مغز، و کپسول های حاصل از آندوسکوپی کپسول نباید وارد دستگاه MRI شوند.
نویز – صدای بلند که معمولاً به‌عنوان کلیک و بیپ شناخته می‌شود، و همچنین شدت صدا تا 120 دسی‌بل در اسکنرهای MR خاص، ممکن است به محافظ گوش خاصی نیاز داشته باشد.
تحریک اعصاب - گاهی اوقات یک احساس لرزش ناشی از تغییر سریع میدان ها در MRI است.
عوامل کنتراست - بیماران مبتلا به نارسایی شدید کلیوی که نیاز به دیالیز دارند ممکن است در معرض یک بیماری نادر اما جدی به نام فیبروز سیستمیک نفروژنیک باشند که ممکن است با استفاده از برخی از داروهای حاوی گادولینیوم مانند گادودیامید و سایرین مرتبط باشد. اگرچه ارتباط علت و معلولی ثابت نشده است، دستورالعمل‌های کنونی در ایالات متحده توصیه می‌کنند که بیماران دیالیزی باید فقط در مواقع ضروری داروهای گادولینیوم دریافت کنند و دیالیز باید در اسرع وقت پس از اسکن انجام شود تا عامل به سرعت از بدن خارج شود.
بارداری – در حالی که هیچ اثری بر روی جنین نشان داده نشده است، توصیه می شود برای احتیاط از انجام اسکن ام آر آی به ویژه در سه ماهه اول بارداری که اندام های جنین در حال شکل گیری است خودداری شود و در صورت استفاده از مواد حاجب می توانند وارد جریان خون جنین شوند.

همچنین بخوانید: سونوگرافی غربالگری

کلاستروفوبیا - برای افرادی که حتی به کلاستروفوبیا خفیف مبتلا هستند، تحمل زمان‌های طولانی اسکن در داخل دستگاه دشوار است. آشنایی با دستگاه و فرآیند و همچنین تکنیک‌های تجسم، آرام‌بخشی و بیهوشی مکانیسم‌هایی را برای غلبه بر ناراحتی بیماران فراهم می‌کند. مکانیسم‌های مقابله‌ای اضافی شامل گوش دادن به موسیقی یا تماشای فیلم یا فیلم، بستن یا پوشاندن چشم‌ها و نگه داشتن دکمه وحشت است. MRI باز دستگاهی است که به جای لوله بسته در یک انتها، از طرفین باز است، بنابراین به طور کامل بیمار را احاطه نمی کند. این برای پاسخگویی به نیازهای بیمارانی که از تونل باریک و صداهای MRI سنتی ناراحت هستند و برای بیمارانی که اندازه یا وزن آنها MRI سنتی را غیرعملی می کند ساخته شده است. فناوری جدیدتر باز MRI تصاویری با کیفیت بالا را برای بسیاری از معاینات، اما نه همه انواع، فراهم می کند.

mri/ام آر آی چیست؟

نمونه هایی از پروژه های تامین مالی شده MRI

جایگزینی بیوپسی با صدا
بیماری مزمن کبد و سیروز بیش از 5.5 میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. محققان با بودجه NIBIB روشی را برای تبدیل امواج صوتی به تصاویری از کبد ایجاد کرده‌اند که یک رویکرد جدید غیرتهاجمی و بدون درد برای یافتن تومورها یا بافت آسیب‌دیده در اثر بیماری کبد ارائه می‌کند. دستگاه الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRE) روی کبد بیمار قبل از ورود به دستگاه MRI قرار می گیرد. سپس امواج صوتی را از طریق کبد عبور می دهد که MRI قادر به تشخیص و استفاده از آن برای تعیین تراکم و سلامت بافت کبد است. این روش برای بیمار ایمن تر و راحت تر است و همچنین هزینه کمتری نسبت به نمونه برداری سنتی دارد. از آنجایی که MRE قادر به تشخیص تفاوت های بسیار جزئی در تراکم بافت است، این پتانسیل وجود دارد که بتوان از آن برای تشخیص سرطان نیز استفاده کرد.

همچنین بخوانید: بهترین مرکز سونوگرافی تهران

MRI جدید فقط برای کودکان
ام آر آی به طور بالقوه یکی از بهترین روش های تصویربرداری برای کودکان است، زیرا برخلاف سی تی، هیچ گونه اشعه یونیزه کننده ای که به طور بالقوه می تواند مضر باشد، ندارد. با این حال، یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی که تکنسین‌های MRI با آن مواجه هستند، به دست آوردن یک تصویر واضح است، به‌ویژه زمانی که بیمار کودک است یا نوعی بیماری دارد که مانع از بی‌حرکت ماندن او برای مدت طولانی می‌شود. در نتیجه، بسیاری از کودکان خردسال نیاز به بیهوشی دارند که این امر خطر سلامتی را برای بیمار افزایش می دهد. NIBIB تحقیقاتی را تأمین می کند که در تلاش برای توسعه یک MRI بدن کودکان است. با ایجاد یک سیم پیچ اطفال که به طور خاص برای بدن های کوچکتر ساخته شده است، می توان تصویر را واضح تر و سریع تر ارائه داد و به مهارت اپراتور MR کمتری نیاز دارد. این امر MRI را ارزان تر، ایمن تر و در دسترس کودکان می کند. تصویربرداری سریعتر و جبران حرکت نیز می تواند به طور بالقوه برای بیماران بزرگسال نیز مفید باشد.

یکی دیگر از محققین با بودجه NIBIB در تلاش است تا این مشکل را از زاویه ای متفاوت حل کند. او در حال توسعه یک سیستم تصحیح حرکت است که می تواند کیفیت تصویر را برای امتحانات MR تا حد زیادی بهبود بخشد. محققان در حال توسعه یک سیستم ردیابی نوری هستند که می تواند پالس های MRI را با تغییرات در وضعیت بیمار در زمان واقعی منطبق و تطبیق دهد. این بهبود می تواند هزینه ها را کاهش دهد (زیرا به دلیل کیفیت پایین باید معاینات MR تکرار شود) و همچنین MRI را به گزینه ای مناسب برای بسیاری از بیمارانی که نمی توانند برای معاینه بی حرکت بمانند تبدیل کند و میزان بیهوشی مورد استفاده برای MR را کاهش دهد.

همچنین بخوانید: فیبرواسکن کبد در تهران

تعیین تهاجمی بودن تومور
MRI سنتی، بر خلاف PET یا SPECT، نمی تواند میزان متابولیسم را اندازه گیری کند. با این حال، محققانی که توسط NIBIB تامین مالی شده اند، راهی برای تزریق ترکیبات تخصصی (کربن هیپرپلاریزه 13) به بیماران سرطان پروستات برای اندازه گیری میزان متابولیک تومور کشف کرده اند. این اطلاعات می تواند تصویری سریع و دقیق از تهاجمی تومور ارائه دهد. نظارت بر پیشرفت بیماری می تواند پیش بینی خطر را بهبود بخشد، که برای بیماران مبتلا به سرطان پروستات که اغلب رویکرد انتظار و تماشا را اتخاذ می کنند بسیار مهم است.


© 2022 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT