• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونو گرافی داپلر بارداری

آمادگی سونو گرافی داپلر بارداری|سونوگرافی داپلر در هفته 34 بارداری


آمادگی سونو گرافی داپلر بارداری

سونوگرافی داپلر

ارزیابی رشد جنین در هر مرحله پس از 24 هفته بارداری انجام می شود.

 

هدف از این سونوگرافی چیست؟

هدف این سونوگرافی غربالگری تعیین رشد و سلامت جنین از طریق موارد زیر است:

اندازه گیری اندازه جنین (سر، شکم، استخوان ران) و محاسبه تخمین وزن جنین

بررسی حرکات جنین

ارزیابی موقعیت جفت

ارزیابی ترکیب جفت

اندازه گیری مقدار مایع آمنیوتیک

ارزیابی جریان خون جفت و جنین (میانگین جریان مغزی، جریان شریان نافی، جریان شریان های رحمی) با سونوگرافی داپلر رنگی

 s/آمادگی سونو گرافی داپلر بارداری

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

کدام ساختار جنین را می توان آزمایش کرد؟

بسته به محل جنین، تمام اندام ها و ساختارهای اصلی می توانند کنترل شوند.

 

چگونه برای اسکن بارداری خصوصی خود آماده شویم؟

برای آماده شدن برای اسکن بارداری خصوصی خود نیازی به انجام کارهای زیادی ندارید، اما چند کار ساده وجود دارد که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که تا حد امکان راحت هستید.

 

سونو گرافی داپلر بارداری

سونوگرافی های اولیه

اگر یک سونو گرافی داپلر بارداری اولیه انجام می دهید، معمولاً باید از طریق واژینال انجام شود. یک پروب سونوگرافی نازک در واژن شما قرار داده می شود تا تصاویر واضحی از رحم شما دریافت کند. اگر قبل از هفته 11 اسکن انجام دهید، معمولاً این بهترین راه برای گرفتن عکس از نوزادتان است.

 

برای آماده شدن برای این نوع سونو گرافی داپلر بارداری باید:

لباس هایی بپوشید که به راحتی از نیمه پایینی خود جدا شوند یا یک دامن یا لباس گشاد که بتوانید آن را بلند کنید.

درست قبل از قرار ملاقات مثانه خود را خالی کنید تا از واضح ترین عکس ها مطمئن شوید.

 

اسکن های روتین

اکثر سونوگرافی ها در دوران بارداری را می توان از طریق شکم انجام داد. پروب اولتراسوند باید از روی شکم برهنه شما عبور داده شود. شما باید برای اسکن بارداری خصوصی خود از طریق موارد زیر آماده شوید:

پوشیدن لباس هایی که به راحتی از شکم جدا شوند و به راحتی بتوانید آن ها را کنار بزنید. سعی کنید 30 تا 60 دقیقه قبل از قرار ملاقات، مثانه خود را خالی نکنید، زیرا باعث می شود واضح ترین عکس ها را دریافت کنیم. با این حال، سعی نکنید آن را در خود نگه دارید، باید بروید، زیرا راحت بودن مهمتر از داشتن مثانه پر است.

 

راه های دیگر برای آماده سازی سونو گرافی داپلر بارداری

برای آماده شدن برای اسکن بارداری نیازی به انجام کارهای زیادی نیست، اما ممکن است بخواهید قبل از قرار ملاقات خود درباره پروب اسکن اطلاعات بیشتری کسب کنید. سونوگرافی روش های بسیار ایمن و ساده ای هستند، اما اگر بدانید چه انتظاری دارید، احتمالا احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. همچنین ممکن است بخواهید در مورد بررسی هایی که انجام می شود، مانند آزمایش شفافیت نوکال، اطلاعاتی کسب کنید تا بتوانید بفهمید که چرا به آنها نیاز است و چه چیزی می تواند نشان دهد. اگر در مورد اسکن بارداری سوالی دارید، می توانید قبل از انجام سونوگرافی با سونوگرافیست یا پزشک خود صحبت کنید.

سونوگرافی داپلر رنگی ابزار ارزشمندی است که در دوران بارداری برای ارزیابی جریان خون جنین در حال رشد، جفت و سایر ساختارهای مادر استفاده می شود. این تکنیک تصویربرداری غیر تهاجمی اطلاعات مهمی در مورد گردش خون ارائه می دهد و می تواند به تشخیص عوارض احتمالی کمک کند. در اینجا آنچه شما باید در مورد سونوگرافی داپلر رنگی در بارداری بدانید، از جمله آماده سازی و آنچه که باید انتظار داشته باشید، آورده شده است.

 

آمادگی برای سونوگرافی داپلر رنگی در بارداری:

مشاوره: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما سونوگرافی داپلر رنگی را برنامه ریزی می کند و دستورالعمل های خاصی را ارائه می دهد. آنها هدف از انجتم سونوگرافی را توضیح می دهند، به هر گونه نگرانی رسیدگی می کنند و به سؤالات شما پاسخ می دهند.

زمان: سونوگرافی داپلر رنگی را می توان در مراحل مختلف بارداری، بسته به دلایل خاص برای معاینه، انجام داد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما زمان بندی مناسب را بر اساس سابقه پزشکی و نیازهای خاص شما تعیین می کند.

لباس راحت: لباس های گشاد بپوشید که به راحتی به شکم شما دسترسی داشته باشید. ممکن است از شما خواسته شود قبل از انجام عمل، لباسی را که توسط مرکز ارائه شده است، بپوشید.

چه چیزی در طول سونوگرافی داپلر رنگی در بارداری انتظار می رود:

 

توضیح روش: متخصص سونوگرافی یا تکنسین سونوگرافی، روش و هدف آن را توضیح خواهد داد. آن ها شما را در طول این فرآیند راهنمایی می کنند و به هر گونه نگرانی که ممکن است داشته باشید رسیدگی می کنند.

موقعیت: روی میز معاینه دراز می کشید و سونوگرافیک ژل را روی شکم شما اعمال می کند. ژل به انتقال امواج صوتی کمک می کند و به کاوشگر اولتراسوند اجازه می دهد تا به آرامی روی پوست شما حرکت کند.

کاوشگر اولتراسوند: سونوگرافیک از یک دستگاه دستی به نام مبدل استفاده می کند. آنها به آرامی مبدل را روی شکم شما می چرخانند و امواج صوتی منتشر می کنند و تصاویر را می گیرند.

نظارت بر جریان خون: در طول سونوگرافی داپلر رنگی، سونوگرافیک به طور خاص بر روی الگوهای جریان خون در رحم، جفت و بند ناف تمرکز می کند. آنها تصاویر رنگی را برای ارزیابی جهت، سرعت و کیفیت جریان خون تجزیه و تحلیل خواهند کرد.

مدت زمان: مدت زمان عمل می تواند بسته به معاینه خاص و پیچیدگی یافته ها متفاوت باشد. به طور کلی، حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد تا کامل شود.

راحتی و ایمنی: سونوگرافی داپلر رنگی بی خطر و بدون درد در نظر گرفته می شود. ممکن است در حین معاینه فشار کمی از مبدل احساس کنید، اما نباید باعث ناراحتی قابل توجهی شود.

نتایج و پیگیری: تصاویر و یافته ها توسط رادیولوژیست یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بررسی می شود. آنها نتایج را تفسیر کرده و در یک قرار ملاقات بعدی با شما درمیان خواهند گذاشت. بسته به یافته ها، آزمایشات یا مداخلات اضافی ممکن است توصیه شود.

سونوگرافی داپلر رنگی در بارداری یک ابزار تشخیصی ارزشمند است که به نظارت بر سلامت جنین و تشخیص عوارض احتمالی کمک می کند. با ارزیابی جریان خون جنین و جفت، اطلاعات حیاتی برای مدیریت بارداری های پرخطر ارائه می کند. از طریق آماده سازی مناسب و درک آنچه که باید انتظار داشته باشید، می توانید با اطمینان خاطر به این روش نزدیک شوید، زیرا می دانید که این روش نقش مهمی در تضمین سلامت شما و کودک شما دارد.

 

چرا پزشک من درخواست سونوگرافی کرده است؟

سونوگرافی یک بررسی غیر تهاجمی برای کمک به نظارت بر بارداری شما است. این معاینه ممکن است اطلاعات ارزشمندی در مورد بارداری شما ارائه دهد که به پزشک در اطمینان از نتیجه موفقیت آمیز برای شما و کودکتان کمک می کند.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است پزشک درخواست سونوگرافی کند. برخی از این موارد عبارتند از:

برای کمک به تعیین سن حاملگی (زمانی که تولد نوزاد است).

برای ارزیابی رشد نوزاد.

برای ارزیابی تعداد نوزادان

برای بررسی ناهنجاری های احتمالی

برای پیگیری هرگونه خونریزی در دوران بارداری.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی آنومالی

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

سونوگرافی داپلر در بارداری چیست؟

سونوگرافی انومالی اسکن

تفاوت بین اسکن شفافیت نوکال و سونوگرافی زنان و زایمان چیست؟

اسکن شفافیت نوکال یک سونوگرافی است که معمولا بین هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری انجام می شود. این یک فرآیند غربالگری (سونوگرافی و آزمایش خون) برای ارزیابی خطر برخی ناهنجاری های کروموزومی از جمله سندرم داون برای کودک شما است.

 

آیا می توانم قبل از انجام سونوگرافی غذا بخورم؟

می توانید قبل از سونوگرافی غذا بخورید. شما باید مثانه پر داشته باشید. قبل از انجام دادن سونوگرافی از توالت رفتن خودداری کنید.

 

آیا می توانم یک سونوگرافیست زن برای انجام سونوگرافی داشته باشم؟

بله، لطفاً هنگام تعیین وقت به پذیرش اطلاع دهید. ما رادیوگراف و سونوگرافی خانم داریم که به نیازهای بیماران زن حساس هستند.

 

آیا این آزمایش برای کودک من بی خطر است؟

سونوگرافی یک ابزار تحقیقاتی بسیار مطمئن و دقیق است که برای ارزیابی بسیاری از اندام های بدن استفاده می شود. اولتراسوند از امواج صوتی غیرقابل شنیدن با فرکانس بالا بی ضرر برای به دست آوردن تصاویر استفاده می کند. امواج اولتراسوند برای بزرگسالان یا کودکان خطرناک یا تحریک کننده نیست در معاینه سونوگرافی اشعه وجود ندارد.

 

آیا سونوگرافیست که اسکن من را انجام می دهد به من می گوید مشکل چیست؟

وظیفه سونوگرافیست انجام آزمایش و اطمینان از کیفیت بالای تصاویر برای تفسیر رادیولوژیست (متخصص) است.

 

چرا ممکن است به مطالعه جریان داپلر نیاز داشته باشم؟

مطالعه جریان داپلر اغلب زمانی استفاده می شود که کودک دارای محدودیت رشد داخل رحمی باشد. این زمانی است که نوزاد برای تعداد هفته های بارداری کوچکتر از حد طبیعی باشد. شکل موج ممکن است نشان دهد که جریان خون کافی در رگ‌های ناف نوزادی با محدودیت رشد جنین وجود ندارد. این می تواند به این معنی باشد که نوزاد ممکن است خون، مواد مغذی و اکسیژن کافی از جفت دریافت نکند. جریان داپلر اغلب زمانی استفاده می شود که یک زن با 2 نوزاد یا بیشتر باردار است.

 

در طول مطالعه جریان داپلر چه اتفاقی می افتد؟

روی میز امتحان در یک موقعیت راحت دراز خواهید کشید. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با آموزش ویژه این آزمایش را با استفاده از دستگاه سونوگرافی ویژه انجام می دهد. ژل روی شکم شما گذاشته می شود. ارائه دهنده دستگاهی به نام مبدل اولتراسوند را روی شکم شما قرار می دهد. چند دقیقه طول می کشد تا جریان هر رگ خونی مورد آزمایش بررسی شود.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT