• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونو گرافی لگن

آمادگی سونو گرافی لگن|آمادگی برای سونوگرافی لگن|فیلم سونوگرافی لگن


آمادگی سونو گرافی لگن

سونوگرافی لگن:

پزشک شما درخواست سونوگرافی از لگن شما را داده است. سونوگرافی یک روش بی خطر و بدون درد است که از امواج صوتی برای "دیدن" داخل بدن شما استفاده می شود. سونوگرافی لگن می تواند به تعیین علت درد یا خونریزی در اندام های تناسلی کمک کند. سونوگرافی می تواند به تشخیص بیماری هایی مانند توده های لگنی در رحم و تخمدان ها کمک کند.

 s/آمادگی سونو گرافی لگن

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

چگونه برای سونوگرافی آماده شوم؟

سونوگرافی یک روشی تشخیصی است که نیاز به بیهوشی ندارد

برای بیماران خانم ، لطفا ۴ لیوان آب یک ساعت قبل از سونوگرافی بنوشید. مهم است که تا پایان سونوگرافی به سرویس بهداشتی نروید. اما برای سونوگرافی ترانس واژینال، باید مثانه خود را درست قبل از انجام آن خالی کنید

اگر به لاتکس حساسیت دارید به متخصص رادیولوژی خود بگویید.

لطفا لباس راحت بپوشید و جواهرات و اشیای قیمتی خود را در خانه بگذارید.

لطفاً 8 ساعت قبل از سونوگرافی چیزی نخورید و ننوشید. خوردن دارو همراه با اب مشکلی ندارد

اگر پزشک به شما دستور خاصی داده است، لطفاً آن را رعایت کنید .

حداقل 15 دقیقه قبل از قرار سونوگرافی حضوری داشته باشید.

 

چرا نوشیدن آب قبل از سونوگرافی بسیار مهم است؟

کم آبی می تواند باعث غلیظ شدن ادرار شود که می تواند منجر به نتایج نادرست شود. علاوه بر این، کم آبی همچنین می تواند باعث تولید صفرای کمتری در کبد شود که می تواند دیدن کیسه صفرا در سونوگرافی را دشوارتر کند.

 

میزان آب مورد نیاز قبل از انجام عمل سونوگرافی:

حداقل ۴ لیوان  مایعات را قبل از قرار سونوگرافی خود بنوشید. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که ادرار شما رقیق است و به دستیابی نتایج دقیق کمک می کند. البته، نوشیدن این مقدار آب به یکباره می تواند دلهره آور باشد (و ممکن است کمی احساس نفخ در شما ایجاد کند). بنابراین پیشنهاد می کنیم میزان مصرف آب را در طول روز قبل از قرار سونوگرافی زیاد کنید.  علاوه بر نوشیدن مایعات زیاد، باید قبل از سونوگرافی از تخلیه مثانه نیز خودداری کنید. این به این دلیل است که مثانه پر به فشار دادن رحم به سمت بالا کمک می کند و در سونوگرافی دیدن آن را آسان تر می کند.

 s/آمادگی سونو گرافی لگن

در طول سونوگرافی  :

به محض ورود، از شما خواسته می شود که لباس راحتی را بپوشید.

پس از ورود به اتاق سونوگرافی، متخصص رادیولوژی شما روش تشخیصی شما را توضیح می دهد و به هر سوالی که ممکن است در طی انجام یا بعد از سونوگرافی داشته باشید پاسخ می دهد.

شما به پشت روی تخت  سونوگرافی قرار خواهید گرفت.

پزشک سونوگرافی ژل مخصوص را روی پوست زیر شکم شما میریزد. این ژل شبیه ژل حالت دهنده مو است و به حرکت امواج صوتی از دستگاه به داخل شکم کمک می کند. ژل همچنین به تکنسین اجازه می دهد مبدل را به آرامی روی پوست شما حرکت دهد

یک مبدل، یک دستگاه کوچک شبیه به یک میکروفون، بر روی منطقه مورد بررسی قرار می گیرد. چندین بار این اتفاق خواهد افتاد. فشار خفیفی از دستگاه  و کمی ناراحتی از مثانه پر خود احساس خواهید کرد.

امواج صوتی از اندام ها و بافت های بدن شما منعکس می شود. پژواک ها به مبدل منعکس می شوند. یک مانیتور تلویزیونی تصاویری را نشان می دهد که مبدل اکوها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. این تصاویر متحرک ممکن است فوراً مشاهده، ضبط یا برای مطالعه بیشتر عکسبرداری شوند.

به طور معمول، علاوه بر سونوگرافی منظم لگن از طریق شکم، برای زنان، سونوگرافی ترانس واژینال برای ارزیابی بیشتر اندام های تناسلی شما انجام می شود. سونوگرافی شما تقریباً 45 دقیقه طول خواهد کشید.

 

بعد از انجام سونوگرافی:

نتیجه سونوگرافی شما توسط مخصص رادیولوژی بررسی می شود و نتایج برای پزشک متخصص شما ارسال می شود. پزشک متخصص شما نتایج حاصل سونوگرافی را با شما در میان خواهد گذاشت.

پس از سونوگرافی، رژیم غذایی عادی خود را از سر میگیرید.

پس از سونوگرافی هیچ محدودیتی برای رژیم غذایی شما وجود ندارد.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونوگرافی دالپر واژینال

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری

آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

آمادگی سونو گرافی شکم و لگن

ممکن است به سونوگرافی لگن نیاز داشته باشیم

ممکن است به سونوگرافی لگن نیاز داشته باشید تا پزشک شما بتواند اندام های آن را اندازه گیری یا بررسی کند

متخصص رادیولوژی شما ممکن است از سونوگرافی برای بررسی موارد زیر استفاده کند:

اندازه، شکل و محل رحم و تخمدان شما

مایعات یا توده‌هایی در آندومتر، ماهیچه‌های رحم (میومتر)،لوله های فالوپ یا مثانه شما

طول و ضخامت دهانه رحم شما

تغییر در شکل مثانه شما

سونوگرافی لگن می تواند اطلاعات زیادی در مورد اندازه و ابعاد اندام ها به پزشک ارائه دهد، اما درباره محل و ساختار توده های لگنی سونوگرافی نمی تواند تشخیص قطعی بدهد

سرطان یا هر بیماری خاص دیگری

 

سونوگرافی لگن ممکن است به دو روش انجام شود:

ترانس شکمی : در این روش یک دستگاه  با استفاده از ژل روی شکم شما قرار داده می شود.

ترانس واژینال : در این روش یک مبدل بلند و نازک با یک پلاستیک پوشانده می شود غلاف لاتکس و ژل بر روی مبدل مالیده می شود سپس دستگاه داخل واژن قرار می گیرد.

نوع روش اولتراسوند بستگی به این دارد که مشکل شما چیست و دلیل پزشک برای تجویز چیست. ممکن است  یک نوع سونوگرافی لگن، یا ممکن است برای کمک به تشخیص درست پزشک به هر دو نیاز داشته باشید.

 

خطرات احتمالی:

هر دو روش انجام سونوگرافی لگن چه از طریق شکم و چه از طریق واژن نیاز به فشار پروب دارند و ممکن است ناراحت کننده باشند اما  به ندرت دردناک است. گاهی خونریزی بعد از سونوگرافی واژن وجود دارد که باید در عرض 24 ساعت متوقف شود. اگر متوقف نشد، لطفاً به پزشک خود مراجعه کنید. اسکن لگن محدودیت هایی دارد و بنابراین ممکن است نتوانیم هر چیزی را که می خواهیم ببینیم.

 

فواید  سونوگرافی:

سونوگرافی لگن اطلاعات زیادی در مورد اندام های لگنی به عنوان مثال تخمدان ها و رحم به ما بدهد این می تواند به تعیین اینکه چرا ممکن است مواردی مانند درد های لگنی و یا خونریزی در لگن را داشته باشید کمک کند. اگر مورد نگران کننده بالینی برای ما وجود داشته باشد که از سونوگرافی شما متوجه شده ایم، با شما در مورد آن صحبت خواهیم کرد. این برای شما بسیار اطمینان بخش است.

 

دقت سونوگرافی:

روش سونوگرافی اولتراسوند امواج صوتی با فرکانس و بسامد بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می کند. امواج صوتی به جای تشعشع استفاده می شود که باعث ایمن تر شدن سونوگرافی شده است. موج صوتی از طریق پوست و بافت شما به ناحیه مورد نظر می رسد و سپس دوباره به سمت مبدل حرکت می کند تا تصویری به ما بدهد. مشاهده آناتومی در زنان با BMI بزرگ می تواند دشوار باشد. در زنانی که پس از یائسگی هستند، دیدن تخمدان‌ها دشوار است، زیرا با افزایش سن ، تخمدان ها کوچک می شوند .

 

در زنان از سونوگرافی لگن برای بررسی و چک کردن مشکلات زیر استفاده میشود:

دهانه رحم

لوله های فالوپ

تخمدان ها

رحم

واژن

مثانه

 

در مردان، برای مشاهده موارد زیر استفاده می شود:

مثانه

غده پروستات

وزیکول‌های منی (غده‌هایی که به مایع منی اضافه می‌کنند)

این آزمون با چند نام دیگر نامیده می شود، از جمله:

 

سونوگرافی زنان

اسکن لگن

سونوگرافی لگن

سونوگرافی ترانس شکمی

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس رکتال

سونوگرافی اندواژینال

 

چه کسانی ممکن است نیاز به این سونوگرافی داشته باشند:

در زنان، پزشکان می توانند از سونوگرافی لگن برای موارد زیر استفاده کنند:

مشکلات مربوط به ساختار رحم یا تخمدان

سرطان در تخمدان، رحم یا مثانه

یافتن دستگاه داخل رحمی (IUD)

تومورهای غیر سرطانی، فیبروم ها یا کیست

علت خونریزی یا درد غیر طبیعی

مشکلات باروری

رشد جنین

بیماری التهابی لگن (PID - عفونت رحم، تخمدان‌ها یا لوله‌های فالوپ)

تشخیص حاملگی خارج از رحم (تخمک بارور شده که خارج از رحم رشد می کند)

در مردان می توان از سونوگرافی لگن برای موارد زیر استفاده کرد:

مشکلات مربوط به مثانه، غده پروستات و وزیکول های منی

تومور یا سنگ مثانه

 

دلایل مهم برای انجام سونوگرافی لگن:

درد شکم

خونریزی غیر طبیعی

تخمدان پلی کیستیک

فیبروم ها

اندومتریوز

 

درد شکم:

درد ممکن است توسط هر عضوی در شکم ایجاد شود، و به همین دلیل تشخیص علت درد بدون سونوگرافی دشوار است. درد شکم با شروع پریود طبیعی است، اما درد شدید تر باید بررسی شود. این می تواند نشانه ای از شرایطی مانند آندومتریوز و کیست باشد، این موارد با سونوگرافی لگن تشخیص داده می شوند.

 

خونریزی غیر طبیعی:

خونریزی قاعدگی معمولاً هر 28 روز اتفاق می افتد، اگرچه هر دوره متفاوت است و برخی ممکن است طولانی تر یا کوتاه تر باشند. گاهی ممکن است چرخه نامنظم باشد یا خونریزی شدید شود. این ممکن است به دلیل عدم تعادل هورمونی موقت باشد، اما ممکن است نشان دهنده مشکلی در رحم یا تخمدان ها مانند فیبروم یا پولیپ آندومتر باشد که رشد کوچکی در پوشش داخلی رحم است. پولیپ ها می توانند باعث پریودهای شدیدتر یا خونریزی غیرعادی شوند. بیشتر پولیپ ها سرطانی نیستند اما در صورت عدم درمان ممکن است تبدیل به این نوع پولیپ ها شوند. آنها را می توان در سونوگرافی ترانس واژینال مشاهده کرد، اما سونوهیستروگرافی امکان تشخیص آسان تر را فراهم می کند.

 

فیبروم ها

فیبروم رشد بافت ماهیچه ای فیبری است که خوش خیم است در دیواره رحم ایجاد می شود. اندازه فیبروم ها از 5 میلی متر (به اندازه یک نخود) تا 150 میلی متر (به اندازه یک توپ فوتبال) متغیر است. آنها بسیار شایع هستند و در 30 درصد از زنان وجود دارند. آنها به طور کلی هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند و بسیاری از زنان بدون توجه به فیبروم خود زندگی عادی می کنند.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT