• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی رادیو گرافی ساده شکم

آمادگی رادیو گرافی ساده شکم|تفسیر رادیوگرافی شکم|سی تی اسکن شکم


آمادگی رادیو گرافی ساده شکم؛ اشعه ایکس شکم با ارسال مقدار کمی تابش و پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی به نقطه خاصی از بدن برای ثبت یک تصویر عمل می کند. ماده ای مانند استخوان متراکم است، بنابراین پرتو نمی تواند به آن نفوذ کند و این به صورت یک تصویر سفید روی عکس نشان داده می شود. موادی مانند بافت‌های نرم و اندام‌ها چگالی کمتری دارند و به نور اجازه می‌دهند به آن‌ها نفوذ کند و در تصویر تیره‌تر نشان داده شوند.

رادیوگرافی شکم تقریباً همیشه پس از مراجعه اولیه توسط پزشک صادر می شود. بنابراین، بیمار باید قبلاً به پزشک مراجعه کرده باشد تا در مورد علائم یا ناراحتی خود صحبت کند. اگر پزشک به مشکلی در استخوان‌ها، مفاصل یا اندام‌های فوق‌ مشکوک شود، بیمار را برای عکس‌برداری استاندارد شکم ارجاع می‌دهد، اما اگر پزشک مشکوک به مشکلی باشد که در عکس‌برداری نمی‌توان آن را تشخیص داد. اشعه، مانند وضعیت کلیه ها، حالب ها و مثانه، سپس ممکن است نوع دیگری از آزمایش مانند MRI یا اشعه ایکس KUB را درخواست کنند.

 w/آمادگی رادیو گرافی ساده شکم

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

آمادگی لازم برای رادیو گرافی ساده شکم

عکسبرداری با اشعه ایکس شکم معمولاً نیازی به آمادگی خاصی ندارد. با این حال، این ممکن است بین پزشکان متفاوت باشد، بنابراین باید با پزشک خود در مورد اینکه آیا قبل از آزمایش شما به آمادگی نیاز دارند یا خیر، مشورت کنید.

هر گونه عکسبرداری با اشعه ایکس نیاز دارد که بیمار قبل از معاینه تمام اجسام فلزی روی بدن خود را جدا کند. بنابراین، این ایده خوبی است که قبل از قرار ملاقات خود، آن ها را در خانه بگذراید. این اقلام شامل جواهرات، کمربند و یا ساعت است. برخی از لوازم آرایش و اسپری مو نیز می توانند شامل ذرات ریز فلزی باشند.

اگر یک وسیله فلزی مانند ضربان ساز، سمعک یا فلزات و پین‌های استخوان شکسته در بدنتان کاشته شده است، باید به تکنسین خود در مورد این موضوع در هنگام ورود به آزمایش خود اطلاع دهید.

از شما خواسته می شود 2 ساعت قبل از امتحان در محل حاضر شوید.

در حین ثبت نام از شما خواسته می شود فرم ایمنی MRI را پر کنید.

از شما خواسته می شود که 4 ساعت قبل از رادیو گرافی ساده شکم ناشتا باشید. ممکن است داروهای معمول خود را با مقدار کمی آب مصرف کنید. در غیر این صورت، نیازی به آماده سازی اضافی نیست.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری

آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

آمادگی سونو گرافی شکم و لگن

سایر آمادگی های عکس برداری با اشعه ایکس شکم

رادیوگرافی ساده شکم شکم نیاز به آمادگی زیادی ندارد.

رهنمودها در مورد داشتن چیزی برای خوردن قبل از عکسبرداری با اشعه ایکس ممکن است از مرکز به مرکز متفاوت باشد.

شما می توانید روال منظم پزشکی خود را دنبال کنید و نیازی به نگرانی در مورد قطع آن قبل از عمل ندارید.

در صورت بارداری یا بیماری لاعلاج سرطانی به پزشک خود اطلاع دهید.

از زیورآلات فلزی مانند گوشواره، گردنبند یا گیره و غیره استفاده نکنید.

لباس های گشاد و راحت بپوشید.

در طول امتحان از شما خواسته می شود که مقداری از لباس های خود را در بیاورید و لباس راحتی بپوشید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که جواهرات و هر گونه اشیاء فلزی یا لباسی را که ممکن است با تصاویر اشعه ایکس تداخل داشته باشد را بردارید. توصیه می کنیم جواهرات ارزشمند را در خانه بگذارید.

اگر در چند روز گذشته از ماده حاجب سولفات باریم عکسبرداری کرده‌اید یا در چند روز گذشته داروهایی مانند پپتو بیسمول مصرف کرده‌اید، باید به تکنسین اشعه ایکس خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است با اشعه ایکس تداخل داشته باشد.

باید قبل از انجام رادیوگرافی مثانه خود را خالی کنید.

زنان باید در صورتی که دستگاه داخل رحمی ( IUD) برای پیشگیری از بارداری قرار داده اند، به تکنسین اشعه ایکس خود اطلاع دهند.

زنان همیشه باید در صورت وجود هرگونه احتمال حاملگی، متخصص رادیوگرافی خود را مطلع کنند. اشعه ایکس شکم معمولا در زنان باردار انجام نمی شود تا نوزاد در معرض اشعه قرار نگیرد. تخمدان ها و رحم به دلیل محل قرارگیری آنها در طی عکسبرداری از شکم نمی توانند محافظت شوند.

اگر دستگاهی روی بدن دارید (پمپ های انسولین، تنظیم کننده های انسولین، Neulasta، سایر پمپ های شیمی درمانی و غیره)، باید به تکنسین اشعه ایکس خود اطلاع دهید. این دستگاه ها نمی توانند در طول معاینه شما در اتاق اشعه ایکس باشند.

شما  باید روی میز اشعه ایکس دراز بکشید. ممکن است از شما خواسته شود که یک محافظ سربی بپوشید تا از قسمت های خاصی از بدن خود محافظت کنید. دستگاه اشعه ایکس روی ناحیه شکم شما قرار می گیرد.

شما باید خیلی ساکن بمانید و ممکن است از شما خواسته شود که نفس خود را برای چند ثانیه حبس کنید در حالی که عکس اشعه ایکس گرفته می شود تا احتمال تار شدن تصویر کاهش یابد. تکنسین پشت دیوار یا اتاق بعدی می رود تا دستگاه اشعه ایکس را فعال کند.

ممکن است تکنسین از شما بخواهد که به پهلو دراز بکشید یا برای گرفتن تصاویر اضافی بایستید. وضعیت ایستاده به رادیولوژیست اجازه می دهد تا ببیند آیا انسداد یا سوراخی در دستگاه گوارش شما وجود دارد یا خیر.

کل معاینه اشعه ایکس شکم، از موقعیت یابی تا گرفتن و تأیید تصاویر، معمولاً در عرض 15 تا 20 دقیقه کامل می شود.

 s/آمادگی رادیو گرافی ساده شکم

از اشعه ایکس شکم خود چه انتظاری دارید؟

در طول اسکن

هنگامی که برای عکس برداری شکم خود می رسید، مانند یک قرار ملاقات معمولی با پزشک، با مسئول پذیرش مشورت خواهید کرد. وقتی زمان شما برای اسکن فرا رسید، شما را به اتاق اشعه ایکس می برند که در آن یک میز پزشکی و یک دستگاه اشعه ایکس در بالای آن آویزان شده است.

با اشعه ایکس شکم، تقریباً همیشه یک لباس بیمارستان به شما داده می شود تا آن را بپوشید. هنگامی که لباس را پوشیدید، از شما خواسته می شود که روی میز امتحان بنشینید. یک تکنسین به شما کمک می کند تا دستگاه اشعه ایکس نواحی درست را بگیرد. گاهی اوقات آنها یک تشک سربی را روی سایر نواحی بدن شما قرار می دهند که نیازی به ثبت در عکس ها نیست.

پس از این، تکنسین یا رادیولوژیست به یک اتاق جداگانه یا یک منطقه جدا شده می رود. سپس آنها تصاویر را می گیرند و مهم است که در این مدت بسیار بی حرکت بمانید. حتی کوچکترین حرکت می تواند تاری در عکس ها ایجاد کند.

بسته به مشکل خاص شما، تکنسین ممکن است چند بار برگردد و موقعیت شما را تغییردهد تا بتواند از مناطق مختلف عکس بگیرد.

وقتی عکس‌ها گرفته می‌شوند، تکنسین معمولاً از شما می‌خواهد که چند دقیقه صبر کنید تا بررسی کند که اشعه ایکس همگی واضح است. اگر چنین است، می‌توانید دوباره لباس‌های معمولی خود را بپوشید.

 

بعد از اسکن

اشعه ایکس شکم یک روش غیر تهاجمی است، بنابراین به طور کلی پس از تکمیل اشعه ایکس نیازی به انجام کار خاصی نیست. با این حال، در موارد بسیار نادر، یک بیمار ممکن است واکنش آلرژیک به اشعه ایکس داشته باشد. بنابراین، در صورت مشاهده هرگونه علائم آلرژی، مانند کهیر یا بثورات، باید فوراً با پزشک تماس بگیرید.

تصاویر رادیوگرافی شکم بلافاصله در دسترس هستند. با این حال، در بیشتر موارد، پزشک برای تجزیه و تحلیل و تشخیص مشکل به مدتی زمان نیاز دارد. اگر وضعیت شما اورژانسی باشد، ممکن است پزشک نتایج شما را در اولویت قرار دهد و فوراً آنها را آماده کند.

 

فواید اشعه ایکس شکم چیست؟

در زیر دلایلی وجود دارد که چرا معمولاً از اشعه ایکس لگن استفاده می شود.

آنها در تشخیص تعدادی از شرایط بسیار مفید هستند و روشی آسان و موثر برای تشخیص شکستگی یا شکستگی استخوان هستند.

اشعه ایکس بسیار سریع است، در بسیاری از موارد، نتایج شما در همان روز در دسترس خواهد بود.

آنها در مقایسه با سی تی اسکن یا تست تصویربرداری تشدید مغناطیسی نسبتا ارزان هستند.

اشعه ایکس غیر تهاجمی و بدون درد است.

 

آیا عکسبرداری با اشعه ایکس شکم برای سلامتی من مضر است؟

در حالی که اصطلاح تابش ممکن است ترسناک به نظر برسد، اشعه ایکس در واقع در معرض تابش بسیار کم قرار دارد. مردم در واقع در زندگی روزمره خود در معرض اشعه قرار دارند.

 

مقالات پیشنهادی :

انواع سونوگرافی

مباحث ایمنی رادیولوژی

سونوگرافی چیست؟

عکس برداری از شکم چقدر طول می کشد؟

روش اشعه ایکس معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد، اما این ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا زاویه های متناوب مورد نیاز است یا خیر. اگر چنین است، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. شما همیشه باید 30 تا 45 دقیقه را برای عکس برداری از شکم در نظر بگیرید، و این زمان اضافی شامل زمان انتظار، بحث با رادیولوژیست یا تکنسین، زمان تعویض لباس بیمارستان و زمان تنظیم صحیح بدن شما می شود.

 

آیا اشعه ایکس شکم از پرتو تک انرژی یا پلی انرژی استفاده می کند؟

یک پرتو فوتون تک انرژی دارای انرژی ثابتی است. در حالی که یک پرتو فوتون چند انرژی (طیفی) با ضعیف شدن انرژی خود را تغییر می دهد. اشعه ایکس شکم از پرتوهای پلی انرژی استفاده می کند تا فوتون ها طیف وسیعی از انرژی داشته باشند.

 

عوامل موثر بر عکس برداری از شکم

اشعه ایکس شکم هیچ نقشی در تشخیص یبوست ندارد. این فقط یک آزمایش غربالگری برای تشخیص هر گونه مشکل استخوان، بافت یا اندام است، بنابراین نقش محدودی در درد شکم دارد. اشعه ایکس آنلاین اندازه، شکل و موقعیت اندام ها را نشان می دهد، بنابراین انجام ژست مناسب برای پوشش مناسب حیاتی است.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT