• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری ، معده و اثنی عشر

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری ، معده و اثنی عشر|عکس مری و معده|


آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری ، معده و اثنی عشر

اشعه ایکس دستگاه گوارش فوقانی

رادیوگرافی دستگاه گوارش فوقانی از نوعی اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی و ماده حاجب بر پایه باریم برای تولید تصاویری از مری، معده و روده کوچک استفاده می کند و این روش ایمن، غیرتهاجمی است و ممکن است برای کمک به تشخیص دقیق درد، رفلاکس اسید، خون در مدفوع و سایر علائم استفاده شود.

نحوه آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری ، معده و اثنی عشر به شما آموزش داده می شود. معده شما باید خالی باشد، بنابراین احتمالاً به شما گفته می شود که بعد از نیمه شب قبل، از خوردن یا نوشیدن چیزی (از جمله داروهای خوراکی) یا آدامس نجوید. اگر احتمال بارداری وجود دارد به پزشک خود بگویید و در مورد بیماری های اخیر، شرایط پزشکی، داروهایی که مصرف می کنید و آلرژی ها، به ویژه به مواد حاجب، صحبت کنید. برای این رادیرگرافی جواهرات و زیورآلات را در خانه بگذارید و لباس های گشاد و راحتی به تن کنید.

 s/آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری ، معده و اثنی عشر

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

GI بالایی چیست؟

رادیوگرافی دستگاه گوارش فوقانی که به آن دستگاه گوارش فوقانی نیز می گویند، یک معاینه اشعه ایکس مری، معده و قسمت اول روده کوچک (همچنین به عنوان دوازدهه شناخته می شود) است.

هنگامی که دستگاه گوارش فوقانی با باریم پوشانده می شود، رادیولوژیست قادر است آناتومی و عملکرد مری، معده و دوازدهه را مشاهده و ارزیابی کند. معاینه اشعه ایکس که فقط حلق و مری را ارزیابی می کند، بلع باریم نامیده می شود.

علاوه بر نوشیدن باریم، برای بهبود بیشتر تصاویر، به برخی بیماران کریستال های جوش شیرین (مشابه آلکا-سلتزر) نیز داده می شود.

گاهی اوقات، به برخی از بیماران اشکال دیگری از کنتراست خوراکی داده می شود که معمولاً حاوی ید است. این مواد حاجب جایگزین ممکن است در صورتی استفاده شوند که بیمار اخیراً تحت عمل جراحی در دستگاه گوارش قرار گرفته باشد یا به مواد حاجب دیگر حساسیت داشته باشد. رادیولوژیست تعیین می کند که چه نوع ماده حاجب مورد استفاده قرار گیرد

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونو گرافی داپلر بیضه

آمادگی سونو گرافی لگن

آمادگی سونو گرافی شکم

آمادگی سونو گرافی فیبرواسکن

چگونه باید برای رادیو گرافی عکس رنگی از مری ، معده و اثنی عشر آماده شویم ؟

پزشک دستورالعمل های دقیقی را در مورد نحوه آماده شدن برای GI فوقانی به شما می دهد.

در رابطه با همه داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. هر گونه حساسیت به خصوص به مواد کنتراست ید را اطلاع دهید. در مورد بیماری های اخیر که تجربه کرده اید یا دیگر شرایط پزشکی به پزشک خود اطلاع دهید.

زنان وقتی باردار هستند همیشه باید به پزشک و تکنسین خود این موضوع را اطلاع دهند. پزشکان برای جلوگیری از قرار گرفتن جنین در معرض تشعشعات، آزمایشات زیادی را در دوران بارداری انجام نمی دهند.

برای اطمینان از بهترین کیفیت تصویر ممکن، معده شما باید خالی از غذا باشد. بنابراین، پزشک احتمالاً از شما می خواهد که چیزی نخورید یا ننوشید (از جمله داروهای خوراکی، به ویژه داروهای ضد اسید) و از جویدن آدامس بعد از نیمه شب در روز معاینه خودداری کنید.

شاید لازم باشد برای رادیوگرافی مقداری از لباس‌های خود را درآورید و یا لباس‌های خود را تعویض کنید. جواهرات، وسایل دندانپزشکی قابل جابجایی، عینک، و هر گونه اجسام فلزی یا لباسی که ممکن است در تصاویر اشعه ایکس تداخل ایجاد کند را بردارید.

 

روش رادیو گرافی عکس رنگی از مری ، معده و اثنی عشر چگونه انجام می شود؟

یک متخصص رادیولوژی و یک رادیولوژیست، پزشکی که به طور خاص برای نظارت و تفسیر معاینات رادیولوژی آموزش دیده است، بیمار را از طریق سری GI فوقانی راهنمایی می کند.

هنگامی که بیمار باریم مایع را می‌نوشد، رادیولوژیست عبور باریم را از طریق دستگاه گوارش بیمار با فلوروسکوپ تماشا می‌کند، دستگاهی که تصاویر رادیوگرافی را به ترتیبی شبیه به فیلم بر روی مانیتور پخش می‌کند. میز معاینه در زوایای مختلف قرار می گیرد و شکم بیمار ممکن است برای کمک به پخش باریم فشرده شود. هنگامی که دستگاه گوارش فوقانی به اندازه کافی با باریم پوشانده شد، تصاویر ثابت با اشعه ایکس گرفته می شود و برای بررسی بیشتر ذخیره می شود.

کودکان معمولا مواد حاجب باریم را بدون هیچ اعتراضی می نوشند. اگر کودک ماده حاجب را ننوشد، رادیولوژیست ممکن است برای تکمیل معاینه نیاز داشته باشد لوله کوچکی را وارد معده کند.

کودکان بسیار کوچک ممکن است بر روی یک سکوی چرخان مخصوص قرار داده شوند تا به آنها کمک کند تا به موقعیت های مایل حرکت کنند. این به رادیولوژیست اجازه می دهد تا تمام اندام ها را ببیند. از بچه های بزرگتر خواسته می شود که خیلی ساکن بمانند و ممکن است از آنها خواسته شود که نفس خود را برای چند ثانیه حبس کنند تاعکس های اشعه ایکس گرفته شود.

کودکان بزرگتر ممکن است تحت یک سری GI بالایی با کنتراست دوگانه قرار گیرند. بیمار کریستال های جوش شیرین را می بلعد که در معده گاز ایجاد می کند در حالی که عکسبرداری با اشعه ایکس اضافی انجام می شود.

وقتی معاینه کامل شد، تکنسین ممکن است از شما بخواهد که صبر کنید تا رادیولوژیست تأیید کند که تمام تصاویر لازم را دارد.

 r/آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری ، معده و اثنی عشر

چگونه برای معاینه فلوروسکوپی خود (GI فوقانی) آماده شوید

اگر احتمال بارداری وجود دارد، معاینه شما باید تا شروع پریود یا ظرف 10 روز پس از آن به تعویق بیفتد. اگر احتمال بارداری وجود دارد، باید همیشه به تکنسین اشعه ایکس خود اطلاع دهید.

اگر مری، معده، یا اثنی عشر و یا فلوروسکوپی روده کوچک انجام می دهید، بعد از نیمه شب قبل از معاینه، چیزی از جمله آب نخورید یا ننوشید.

برخی از امتحانات ممکن است تا 4 ساعت طول بکشد.

 

چگونه برای امتحان GI فوقانی خود آماده شوید

لطفاً پزشک خود را در مورد داروهایی که مصرف می کنید و در صورت داشتن هر گونه حساسیت، به ویژه به مواد حاجب، مطلع کنید.

لطفاً پزشک خود را در مورد بیماری های اخیر یا سایر شرایط پزشکی مطلع کنید.

برای اطمینان از بهترین کیفیت تصویر ممکن، معده شما باید خالی از غذا باشد.

بعد از گذشت نیمه شب قبل از رادیوگرافی چیزی از جمله آب ننوشید.

صبح روز: شما باید داروهای خوراکی تجویز شده معمول خود را با مقدار محدود آب مصرف کنید.

بعد از نیمه شب روز معاینه آدامس نجوید و سیگار نکشید.

تمام جواهرات خود در خانه بگذارید.

یک لباس به شما داده می شود که در طول رادیوگرافی بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود که جواهرات، عینک و هر گونه اشیاء فلزی یا لباسی را که ممکن است با تصاویر اشعه ایکس تداخل داشته باشد را بردارید.

پس از عمل، مقدار زیادی مایعات شفاف بنوشید.

 

مقالات پیشنهادی :

الاستوگرافی چیست؟

الاستوگرافی کبد چیست؟

مزایا و خطرات رادیولوژی

در حین و بعد از رادیوگرافی چه چیزی اتفاق می افتد؟

گاهی اوقات، بیماران قوام غلیظ باریم را ناخوشایند می دانند و بلع آن دشوار است. باریم مایع طعمی گچی دارد که ممکن است تا حدودی با طعم های اضافه شده مانند توت فرنگی یا شکلات پوشانده شود.

کج شدن روی میز معاینه و فشار به شکم ممکن است برای برخی بیماران ناراحت کننده باشد. معاینه همچنین ممکن است باعث شود احساس نفخ کنید.

اگر کریستال های تولید کننده گاز دریافت می کنید، ممکن است نیاز به آروغ زدن داشته باشید. با این حال، رادیولوژیست یا تکنسین به شما می گوید که سعی کنید گاز را در داخل نگه دارید (در صورت لزوم با قورت دادن بزاق خود) تا جزئیات تصاویر اشعه ایکس را افزایش دهید.

در برخی از مراکز درمانی، تکنسین می تواند با کج کردن خودکار میز معاینه، حرکت بیمار را به حداقل برساند. این اقدامات تضمین می کند که باریم تمام قسمت های دستگاه گوارش فوقانی را می پوشاند. با ادامه این روش، ممکن است تکنسین یا رادیولوژیست از شما بخواهد باریم بیشتری بنوشید. ممکن است صداهای مکانیکی دستگاه رادیوگرافی را بشنوید که در محل خود حرکت می کند.

پس از معاینه، می توانید رژیم غذایی معمولی خود را از سر بگیرید و داروهای خوراکی مصرف کنید، مگر اینکه پزشکتان دستور دیگری بدهد.

باریم ممکن است به مدت 48 تا 72 ساعت پس از عمل، مدفوع شما را خاکستری یا سفید رنگ کند. گاهی اوقات باریم می تواند باعث یبوست موقت شود که معمولاً با یک ملین بدون نسخه درمان می شود. نوشیدن مقادیر زیاد مایعات برای چند روز پس از آزمایش نیز می تواند کمک کننده باشد. اگر قادر به اجابت مزاج نیستید یا اگر عادات روده شما پس از معاینه دچار تغییرات قابل توجهی شد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT