• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آنومالی سه بعدی|هزینه سونوگرافی سه بعدی|جنین دختر در سونوگرافی سه بعدی


آنومالی سه بعدی

سونوگرافی به طور معمول در دوران بارداری برای غربالگری و تشخیص ناهنجاری های جنین استفاده می شود. سونوگرافی دو بعدی معمولاً برای زنانی که در معرض خطر ناهنجاری کم هستند، کافی است. هنگامی که عوامل فنی ارزیابی بهینه را محدود می کنند یا به یک ناهنجاری مشکوک می شوند، تصویربرداری بیشتر با سونوگرافی سه بعدی و تصویربرداری تشدید مغناطیسی به طور فزاینده ای رایج می شود. سونوگرافی سه بعدی اجازه می دهد تا با دستکاری داده های به دست آمده از سونوگرافی دو بعدی تعداد بی نهایت نما را ایجاد کند و در نتیجه توانایی ارزیابی آناتومی جنین را افزایش دهد. هنگامی که سونوگرافی سه بعدی در دسترس نیست یا کافی نیست، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی جنین اجازه ارزیابی دقیق ناهنجاری مشکوک را می دهد و وجود ناهنجاری های مرتبط را ارزیابی می کند. در این فصل، تکنیک‌ها، مزایا، محدودیت‌ها و کاربردهای بالینی این دو روش تصویربرداری جنین را بررسی می‌کنیم.

 d/آنومالی سه بعدی

اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

سونوگرافی سه بعدی چیست؟

سونوگرافی سه بعدی جنین یکی از روش های تصویربرداری است که به بازتولید واضح تصویر جنین در رحم با شکل و خطوط آن از زوایای مختلف کمک می کند. این نوع سونوگرافی جنین به پزشکان کمک می کند تا به راحتی ناهنجاری های جنین مانند نقایص مادرزادی را تشخیص دهند و می توانند به سرعت آن را برای محافظت از سلامت زنان باردار و جنین های اولیه انجام دهند.

تصویر سونوگرافی سه بعدی جنین توسط بسیاری از تصاویر دوبعدی متوالی ایجاد می شود، سپس برای تشکیل یک حجم حجمی بازسازی می شود که از آن داده های تصویر در این بلوک داده پردازش می شود. مراحل تصویربرداری سه بعدی عبارتند از:

اکتساب اطلاعات: کاوشگر اولتراسوند یک سری تصاویر دوبعدی را اسکن و دریافت می کند. سپس یک حجم تشکیل دهید، هر واحد حجم را وکسل می نامند.

ساخت داده‌های سه بعدی بازسازی: صفحه، سطح، حجم کاوشگر اولتراسوند بر روی مکانیزمی کار می‌کند که امواج صوتی پس از گسیل شدن به موقعیت مبدل برمی‌گردند تا آسیبی به جنین وارد نشود.

در مقایسه با سونوگرافی دو بعدی، سونوگرافی سه بعدی دارای مزایای زیر است:

تصویر جنین در زوایای مختلف و جهات مختلف ثبت می شود. کیفیت تصاویر اولتراسوند واضح، واقعی و با جزئیات است. اندام های بدن و همچنین حالات چهره به خوبی قابل مشاهده است و علائم اولیه ناهنجاری های کودکان مانند شکاف لب، شکاف کام، نقص عضو، ... را نیز می توان مشاهده کرد.

به طور کلی، اکثر افراد حداقل یک سونوگرافی را در طول زندگی خود یا در دوران بارداری به عنوان بخشی از مراقبت های معمول دوران بارداری انجام می دهند. نوع سونوگرافی انجام شده معمولاً دو بعدی استاندارد است که تمام اطلاعات لازم را ارائه می دهد. اینها فقط به دلایل پزشکی یا اهداف تشخیصی انجام می شوند.

از طرفی سونوگرافی سه بعدی معمولا انجام نمی شود و تنها مزیت آن جزئیات بیشتر تصاویر است و جنین به جای دو بعدی به صورت سه بعدی دیده می شود.

 

چه زمانی می توان سونوگرافی سه بعدی را انجام داد؟

زمان ایده آل برای سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی در هفته های 26 تا 30 بارداری است. در این مدت، نوزاد چربی کمی در زیر پوست دارد و به همین دلیل، استخوان ها نمایان می شوند. با این حال، صورت در این مدت نامشخص است زیرا در لگن پایین می‌رود و اندام ها را می توان به راحتی تشخیص داد.

در عین حال باید بدانیم که برای داشتن یک اسکن موفق و با کیفیت، داشتن یک سری الزامات در زمان اسکن ضروری است:

موقعیت مناسب جنین داشته باشید.

اینکه در آن لحظه حرکت جنین تداومی وجود ندارد. حرکات می تواند گرفتن تصاویر خوب را دشوار کند.

وجود مایع آمنیوتیک اطراف سطح جنین ضروری است.

برخی از ویژگی های مادر مانند چاقی، جراحی های قبلی شکم یا وجود میوم، نفوذ اکو را دشوار می کند.

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی بارداری دوقلو نیز می تواند با موفقیت انجام شود. سونوگرافی بین هفته های ۲۲ تا ۲۶ بارداری انجام می شود.

شایان ذکر است که در حاملگی های دوقلو کیفیت تصویر ممکن است با افزایش احتمال قرارگیری نامناسب جنین تغییر کند. یا اینکه چرا فضای کافی بین آنها وجود ندارد.

 t/آنومالی سه بعدی

آیا انجام سونوگرافی 3 یا 4 بعدی توصیه می شود؟

هر کدام از سونوگرافی ها که توصیه می شود سونوگرافی 3 یا 4 بعدی بستگی به نیاز هر خانواده دارد. اکثر متخصصان سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی را یک معاینه اجباری در دوران بارداری نمی دانند. در واقع، در پروتکل های نظارت بر بارداری در نظر گرفته نشده است.

 

هدف از سونوگرافی سه بعدی چیست؟

هدف اصلی سونوگرافی سه بعدی ارائه اطلاعات دقیق است که به نتایج احتمالی برای مادر و جنین کمک می کند که در اوایل بارداری ضروری است.

پایان سه ماهه اول می تواند به تشخیص هر گونه ناهنجاری جنین کمک کند.

در سه ماهه دوم (هفته 18 تا 22) که اسکن استاندارد در دوران بارداری در نظر گرفته می شود، به ارزیابی اینکه حاملگی کم خطر یا پرخطر است کمک می کند.

 

آیا سونوگرافی آنومالی سه بعدی زیاد روی جنین تاثیر می گذارد؟

اسکن سونوگرافی آنومالی سه بعدی برای زنان باردار و نوزادان متولد نشده آنها ایمن و بی ضرر است. FDA مقدار انرژی مصرف شده در این روش را فقط به 94 میلی وات بر سانتی متر مربع محدود می کند و اکثر دستگاه های سونوگرافی سه بعدی که تنها با هدف اسکن اولتراسوند مامایی تولید می شوند، معمولاً دارای سطوح انرژی کمتر از حد مجاز هستند

 

کاری که مادر هنگام ورود به اتاق سونوگرافی سه بعدی باید انجام دهد

هنگام سونوگرافی آنومالی سه بعدی، برای دریافت بهترین نتایج سونوگرافی، جنین باید رو به رو باشد و مایع آمنیوتیک کافی در اطراف صورت کوچک داشته باشد. معمولاً سونوگرافی پشت، شانه ها، باسن و اندام های کوچک نوزاد را نشان می دهد.

اما در بسیاری از موارد، جنین روی خود را نشان نمی دهد، بلکه جمع می‌شود. صورت خود را به سمت داخل می چرخاند و صورت خود را با دستان خود می پوشاند. در این زمان، پزشک از مادر می خواهد که راه برود و با نوزاد صحبت کند. یا به آرامی شکم خود را بمالید تا جنین حرکت کند تا موقعیت خود را تغییر دهد.

سونوگرافی آنومالی سه بعدی و چهار بعدی جنین در دوران بارداری بسیار مهم است و به زنان باردار کمک می کند تا سلامت جنین را کنترل کرده و درک کنند و ناهنجاری های جنین را زود تشخیص دهند، که روش های درمان و مداخله در آن وجود دارد.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونوگرافی رحم جهت آندومتریوز

آمادگی سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی

آمادگی سونو گرافی شکم

آمادگی سونوگرافی بارداری اولیه

مواردی که هنگام انجام سونوگرافی سه بعدی باید در نظر داشته باشید

برای تسهیل در سونوگرافی سه بعدی بارداری، در هفته دهم بارداری، خانم باردار باید قبل از سونوگرافی کاملاً ادرار کند تا تصویر واضح باشد. پزشک بر اساس تصویر نمایش داده شده اندام ها و قسمت های جنین مانند: شانه ها، دست ها، باسن، ران ها، ساق پاها، ... را مشاهده و ارزیابی می کند.

اگر جنین رو به بیرون باشد، تصویر ضبط شده بسیار واضح تر خواهد بود. در صورتی که جنین در وضعیت رو به داخل دراز کشیده است، زن باردار باید به آرامی راه برود، شکم را بمالد و او را تشویق کند که به عقب برگردد. از آنجا، پزشک برای دریافت تصاویر آسان تر خواهد بود، که برای فرآیند تشخیص راحت است.

زنان باردار همچنین باید توجه داشته باشند که توانایی تشخیص زودهنگام ناهنجاری ها در نوزادان از طریق سونوگرافی بسیار بالا است. با این حال، تشخیص همیشه کاملاً دقیق نیست و خطاهایی وجود دارد. در برخی موارد، تا زمانی که نوزاد به دنیا می آید، نقص ها کشف نمی شود. علاوه بر این، زنان باردار نباید در تکنیک سونوگرافی جنین زیاده روی کنند تا از ناراحتی های غیر ضروری جلوگیری کنند، اگرچه سونوگرافی به مادر و جنین آسیبی نمی رساند. در صورتی که مادر و جنین هر دو سالم باشند، سونوگرافی فقط باید طبق نقاط عطف بالا و طبق دستور پزشک متخصص انجام شود.

 r/آنومالی سه بعدی

علاوه بر این، برخی از مسائلی که باید در هنگام انجام سونوگرافی به آنها توجه کرد عبارتند از:

مکمل غذا بعد از سونوگرافی برای جلوگیری از هیپوگلیسمی. لباس های راحت، گشاد و هوا را انتخاب کنید تا سونوگرافی راحت باشد. صندل، کفش های تخت را انتخاب کنید و لباس بارداری بپوشید تا ناراحتی ها در طول معاینه را محدود کنید.

به طور خلاصه، آنومالی سه بعدی یکی از روش های پیشرفته سونوگرافی و تصویربرداری است که به بازتولید واضح تصویر جنین در رحم با شکل و خطوط آن از زوایای مختلف و اعضای بدن زنان باردار کمک می کند تا تشخیص داده شود. ناهنجاری ها را زود هنگام و اقدامات مداخله ای به موقع انجام دهید. بارداری، به ویژه سه ماهه دوم، دوره رشد قوی جنین است. زنان باردار نیاز دارند:

غربالگری جامع ناهنجاری جنین با تکنیک برتر سونوگرافی 4 بعدی غربالگری دیابت بارداری، جلوگیری از بسیاری از عوارض خطرناک برای مادر و نوزاد است. برای ارزیابی وضعیت سلامتی زن باردار و رشد جنین، وزن مادر را به طور منطقی کنترل کنید. علائم زایمان زودرس تهدیدآمیز (به ویژه در کسانی که حامله های چند قلو هستند یا سابقه سقط جنین یا زایمان زودرس دارند) را بشناسید تا بتوانند درمان به موقع برای حفظ بارداری دریافت کنند.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT