• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ام ار آی سینه چیست؟|هزينه ام ار اي سينه|سونوگرافي عکس سرطان سينه


ام ار آی سینه چیست؟ ؛ ام آر آی سینه نوعی تست تصویربرداری ام آر آی است که برای تعیین میزان سرطان سینه از طریق تشخیص ناهنجاری های درون سینه استفاده می شود. از یک رنگ کنتراست غیر رادیواکتیو در ترکیب با یک میدان مغناطیسی قدرتمند برای تولید تصاویر با وضوح بالا از بافت پستان استفاده می کند.

MRI سینه همچنین برای تشخیص یکپارچگی ایمپلنت سینه استفاده می شود. تشخیص پارگی ایمپلنت، به خصوص اگر ایمپلنت سیلیکونی باشد، می تواند دشوار باشد. همچنین به عنوان یک منبع ارزشمند در تشخیص سرطان سینه برای کسانی که ایمپلنت دارند، که ماموگرافی به تنهایی قادر به تشخیص دقیق نیست، عمل می کند.

ام آر آی سینه زمانی که علاوه بر سایر معاینات تصویربرداری سینه استفاده می شود، بهترین عملکرد را دارد، نه به عنوان جایگزین. اگرچه این یک آزمایش بسیار حساس است، ام‌آر‌آی پستان هنوز می‌تواند برخی از سرطان‌های سینه را که با ماموگرافی تشخیص می‌دهند، از دست بدهد.

این فناوری پیشرو یک ابزار حیاتی در درمان سرطان سینه است. در واقع، این خدمات تصویربرداری بسیار پیچیده، فرآیند کارآمدتری را ایجاد می‌کنند و زمان معاینه کوتاه‌تر، نتایج سریع‌تر، راحتی بیشتر و اضطراب کمتری را برای شما فراهم می‌کنند. MRI پستان به پزشکان اجازه می دهد تا فوراً پروتکل درمانی ایجاد کنند.

MRI سینه ام آر آی سینه، چرا، چه زمانی؟

ام آر آی مخفف تصویربرداری تشدید مغناطیسی است. این معاینه نتایج به دست آمده در طول  و/یا سونوگرافی پستان را تکمیل می کند. به طور سیستماتیک تجویز نمی شود، اما زمانی که پزشک بخواهد:

عدم وجود یک ناهنجاری آزاردهنده را زمانی که ماموگرافی یا سونوگرافی اجازه انجام این کار را نمی دهد تأیید کنید.

یک ارزیابی اکستنشن موضعی انجام دهید، یعنی پس از کشف اولین ناهنجاری، به دنبال ناهنجاری های دیگر در همان پستان یا در پستان دیگر باشید.

 

x/ام ار آی سینه چیست؟

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

افتراق ناهنجاری خوش خیم از ناهنجاری سرطانی

انجام غربالگری در جمعیت خاصی از زنان در معرض خطر بالای سرطان سینه یا ارائه جهش ژنتیکی؛

ارزیابی اثرات درمانی شیمی درمانی، زمانی که قبل از جراحی انجام شده است (شیمی درمانی اولیه یا نئوادجوانت.)

مشاهده هرگونه عود در پستانی که قبلاً برای سرطان با جراحی محافظه کارانه درمان شده است.

 

MRI چه اطلاعاتی در اختیار پزشک می گذارد؟

MRI در یک دستگاه استوانه ای بزرگ انجام می شود که یک آهنربا را در خود جای داده و تصاویر بسیار دقیقی از همه اندام ها تولید می کند. از میدان الکترومغناطیسی و امواج رادیویی استفاده می کند که نویز بلند و تکراری هنگام ساخت تصاویر را توضیح می دهد. این اجازه می دهد تا التهاب ها، آبسه ها، تومورها (اندازه، گسترش، ماهیت ...) را تجزیه و تحلیل کنید.

MRI به طور کلی نیاز به تزریق یک محصول به اصطلاح "کنتراست" به ورید بازو دارد که به اندام ها اجازه می دهد بهتر دیده شوند.

 

MRI چگونه انجام می شود؟

منشی از بیمار استقبال می کند و پرونده اداری او را تکمیل می کند. سپس او را به اتاق انتظار هدایت می کند. دستکاری کننده مسئول انجام معاینه او می آید تا او را بگیرد. او را در کابین نصب می کند و از او می خواهد لباس هایش را در بیاورد و بلوز بپوشد. او یک IV را در ساعد او قرار می دهد.

در زمان معاینه، او را در یک دستگاه تونلی شکل روی شکم خوابیده نصب می کند. معاینه به طور کلی 15 تا 20 دقیقه طول می کشد و نیاز به بی حرکتی کامل دارد. در حین تحقق تصاویر، محصول کنتراست تزریق می شود. می تواند احساس سرما را ایجاد کند. در پایان معاینه، تکنسین انفوزیون را برمی دارد و بیمار را به اتاق انتظار هدایت می کند. رادیولوژیست تصاویر او را تفسیر می کند. او آن را دریافت می کند و در مورد نتایج نظر می دهد.

نتیجه معاینه (فایل تصویر و گزارش) عموماً در همان روز به بیمار داده می شود، مگر اینکه معاینه اضافی (سونوگرافی سینه یا پستان ، بیوپسی و ...) درخواست شده باشد.

 d/ام ار آی سینه چیست؟

چگونه برای ام ار آی خود به خوبی آماده شویم؟

گزارش استفاده از باتری قلب (پیس میکر)، دریچه های قلب یا عناصر حاوی آهن در نزدیکی چشم یا سر بسیار مهم است. این عناصر ممکن است انجام معاینه را منع کند. گیره‌های جراحی و گیره‌هایی که در طول بیوپسی از پستان قرار می‌گیرند، منع مصرف ندارند. آنها از فلز غیر فرومغناطیسی ساخته شده اند.

توصیه می شود از زیورآلات، ساعت مچی استفاده نکنید که برای معاینه باید حذف شوند.

برای زنان قبل از یائسگی، معاینه باید در بهترین حالت هفته بعد از پریود انجام شود.

 

عوارض جانبی چه چیزهایی هستند ؟

معاینه بدون درد است اما سر و صدای چشمگیر و احساس کلاستروفوبیا می تواند ناخوشایند باشد. جای نگرانی نیست، بیمار دائما دیده می شود، شنیده می شود و با تیم پزشکی خود در تماس است.

 

ام آر آی سینه ممکن است توصیه شود اگر:

سرطان سینه شما تشخیص داده شده است و پزشکان شما می خواهند میزان سرطان را تعیین کنند، یا اینکه سرطان شما در سینه مخالف است.

شما یا پزشکتان می توانید توده یا توده دیگری را در سینه خود احساس کنید، اما در ماموگرافی یا سونوگرافی قابل تشخیص نیست.

مشکوک به نشت یا پارگی ایمپلنت سینه هستید.

شما در معرض خطر بالای سرطان سینه هستید که به عنوان خطر 20 تا 25 درصد یا بیشتر در طول زندگی تعریف می شود.

شما بافت پستان بسیار متراکمی دارید و سرطان پستان قبلی شما در ماموگرافی تشخیص داده نشده است.

شما سابقه تغییرات پیش سرطانی پستان - مانند هیپرپلازی آتیپیک یا کارسینوم لوبولار در محل - یا سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه و بافت متراکم پستان دارید.

شما سلول های سرطان سینه در غدد لنفاوی خود دارید، اما ماموگرافی و سونوگرافی شما نمی توانند سرطان را پیدا کنند.

 

چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

ام آر آی سینه همان مراحل پروسیجر اسکن MRI را دنبال می کند. با این حال، بر خلاف یک MRI استاندارد، MRI سینه شما را ملزم می کند که روی یک تخت راحت MRI دراز بکشید. تخت دارای یک دهانه بزرگ است تا سینه های شما را بدون فشرده سازی در خود جای دهد. دهانه همچنین حاوی سیم پیچ هایی است که به تشخیص و تصویر رنگ کنتراست در سینه کمک می کند.

قبل از اسکن ام آر آی سینه، به شما یک رنگ کنتراست داده می شود تا به دستگاه ام آر آی کمک کند از سینه شما با جزئیات و دقت بیشتری تصویربرداری کند. برخلاف سایر رنگ های کنتراست، رنگ مورد استفاده برای MRI سینه شما را در معرض اشعه قرار نمی دهد.

هنگامی که رنگ کنتراست خود را دریافت کردید، هنگام ورود به دستگاه MRI روی تخت MRI دراز می کشید. دستگاه مانند یک لوله بزرگ است که تمام بدن شما را احاطه کرده است. این آزمایش بدون درد است، با این حال، بیمارانی که کلاستروفوبیک هستند ممکن است آن را تا حدودی ناراحت کنند.

در حالی که سینه‌های شما اسکن می‌شوند، طبیعی است که آهنربای دستگاه صداهای بلند و مکرر ضربه زدن را ایجاد کند. آن آهنربا اطلاعات را به کامپیوتری که توسط تکنسین MRI کنترل می شود و در اتاقی جداگانه قرار دارد ارسال می کند.

تکنسین ام آر آی شما و دستگاه ام آر آی را در تمام مراحل زیر نظر دارد. میکروفون به شما این امکان را می دهد که همیشه با تکنسین خود صحبت کنید. کامپیوتر اطلاعات ارسال شده توسط آهنربا و امواج رادیویی را پردازش کرده و تصویری تولید می کند. اسکن می تواند از 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

عوارض احتمالی و عوارض جانبی

برخلاف اشعه ایکس، MRI پستان عاری از اشعه، ایمن و غیرتهاجمی است. خطرات مربوط به این روش توسط آهنربای بزرگ و قدرتمندی که دستگاه را تشکیل می دهد ایجاد می شود.

با توجه به میدان مغناطیسی فوق العاده قوی که توسط MRI ایجاد می شود، مهم است که قبل از ورود به دستگاه از وجود فلز در بدن خود اطمینان حاصل کنید. پزشک از شما می‌خواهد جواهرات، ساعت‌ها، دندان مصنوعی و هر شی دیگری که می‌تواند با آهنربا تداخل داشته باشد را بردارید.

اگر هر یک از موارد زیر را در بدن خود دارید، حتماً قبل از انجام اسکن به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است برای شما خطراتی ایجاد کند یا تصاویر تولید شده توسط اسکن را تغییر دهد:

ضربان ساز

دریچه های مصنوعی قلب

محرک های عصبی کاشته شده

قطعات فلزی مانند ترکش

پین یا پیچ

اتصالات فلزی

سمعک

کاشت حلزون حلزون

دریافت نتایج ام آر آی سینه اغلب می تواند باعث اضطراب و ترس شود. توجه به این نکته مهم است که 80 درصد توده ها خوش خیم هستند و سرطانی نیستند. تیم پزشکی Providence شما راحت ترین و همدلانه ترین مراقبت ها را در طول غربالگری و پس از پردازش نتایج خود ارائه می دهد.

گاهی اوقات سرطان های شناسایی شده توسط MRI پستان تهاجمی هستند و در سراسر بدن پخش شده اند و قابل درمان نیستند. ما وظیفه خود را تشخیص سرطان ها قبل از شروع علائم می دانیم، به همین دلیل است که از هر یک از بیماران خود می خواهیم برای غربالگری های منظم مراجعه کنند.

 d/ام ار آی سینه چیست؟

دلایل MRI سینه

خطر بالای سرطان سینه. اگر مطمئن نیستید که پرخطر محسوب می شوید، از پزشک خود بخواهید که به شما در تعیین خطر شخصی کمک کند

تخمین زدن.

تشخیص سرطان سینه. پزشک شما می خواهد میزان سرطان را تعیین کند و پستان دیگر شما را ارزیابی کند.

مشکوک به نشت یا پارگی ایمپلنت سینه سیلیکونی.

سابقه تابش قفسه سینه برای بیماری هوچکین قبل از 30 سالگی.

ارزیابی سرطان اولیه پستان ناشناخته در بیمار مبتلا به آدنوکارسینوم متاستاتیک

 

چگونه باید برای آزمون آماده شوم؟

اگر پیش از یائسگی هستید، ما ترجیح می‌دهیم MRI خود را هفته بعد از پایان سیکل/قاعدگی برنامه ریزی کنیم. به کارکنان ما اطلاع دهید که در چه مرحله ای در سیکل خود قرار دارید تا بهترین وقت ممکن برای MRI سینه شما تنظیم شود.

دستورالعمل های خاصی را که هنگام تعیین وقت آزمایش تصویربرداری دریافت می کنید، دنبال کنید. اگر دستگاه ضربان ساز قلب یا دستگاه الکترونیکی دیگری در بدن شما کاشته شده است، به کارکنان MRI اطلاع دهید. اگر احتمال بارداری وجود دارد، باید همیشه به ما اطلاع دهید. زنان باردار نباید این معاینه را انجام دهند مگر اینکه تصور شود که مزایای بالقوه MRI بیشتر از خطرات احتمالی آن است.

جواهرات، لباس های دارای زیپ فلزی و سایر اقلام حاوی فلز باید قبل از انجام مطالعه MRI در خانه رها شوند یا خارج شوند. ورود اشیاء فلزی و الکترونیکی در سالن امتحان ممنوع است. این اجسام می توانند به داخل آهنربا کشیده شوند و یک خطر ایمنی هستند. علاوه بر این، این اجسام می توانند با میدان مغناطیسی و آزمایش شما تداخل داشته باشند.

ماده حاجب داخل وریدی که برای آزمایش MRI استفاده می شود، گادولینیوم نام دارد. حاوی ید نیست؛ بنابراین، کمتر احتمال دارد که عوارض جانبی یا واکنش آلرژیک ایجاد کند. لطفاً در صورت داشتن هر گونه مشکل جدی سلامتی یا اگر اخیراً تحت عمل جراحی قرار گرفته اید، به کارکنان MRI اطلاع دهید. برخی از شرایط، مانند بیماری شدید کلیوی، ممکن است از دادن ماده حاجب برای MRI به شما جلوگیری کند.

اگر به کلاستروفوبیا (ترس از فضاهای بسته) مبتلا هستید، ممکن است بخواهید از پزشک معرف خود بخواهید تا قبل از آزمایش ام آر آی، یک داروی آرام بخش برای شما بنویسد. اگر آرام‌بخش مصرف می‌کنید، برای ایمنی خود و دیگران، باید راننده‌ای داشته باشید که بعد از آزمایش شما را به خانه برساند.

 

مقالات پیشنهادی :

حاملگی خارج رحم

عکس دندان

روش چگونه انجام می شود؟

از شما خواسته می‌شود که لباس‌های خود را از کمر به بالا درآورید و در طول عمل لباس‌های راحتی بپوشید.

تمام بیمارانی که MRI سینه انجام می دهند، یک خط داخل وریدی (یک لوله توخالی کوچک قرار داده شده در ورید) خواهند داشت که برای تجویز ماده حاجب در طول آزمایش استفاده می شود. یک تکنسین MRI یک خط داخل وریدی (IV) را در ورید دست یا بازوی شما وارد می کند.

برای آزمایش MRI سینه، شما با رو به پایین روی شکم خود دراز می کشید و سینه های خود را آزادانه در سوراخ های دستگاهی به نام سیم پیچ سینه آویزان می کنید. مهم است که در طول امتحان بسیار بی حرکت بمانید. مطمئن شوید که راحت هستید و می توانید به جای اینکه سعی کنید به طور فعال ماهیچه های خود را منقبض نگه دارید، استراحت کنید. اگر چیزی ناراحت کننده است به تکنسین اطلاع دهید، زیرا این احتمال را افزایش می دهد که در طول امتحان احساس نیاز به حرکت کنید. هر حرکتی می تواند توانایی گرفتن یک تست کیفیت را محدود کند.

شما در آهنربای دستگاه MRI قرار می گیرید و تکنسین در حین انجام آزمایش شما اتاق را ترک می کند. در طول آزمایش، تکنسین شما را از اتاق دیگری تحت نظر دارد. شما می توانید از طریق یک میکروفون مخصوص با تکنسین صحبت کنید.

معاینات MRI به طور کلی شامل اجراهای متعدد (توالی) است که برخی از آنها ممکن است چند دقیقه طول بکشد. ماده حاجب MRI پس از یک سری اسکن اولیه به خط IV شما تزریق می شود. پس از آن، مجموعه ای از تصاویر اضافی گرفته خواهد شد. وقتی معاینه کامل شد، ممکن است از شما خواسته شود

منتظر بمانید تا تکنسین تصاویر را در صورت نیاز به تصاویر اضافی بررسی کند. سپس خط داخل وریدی شما برداشته خواهد شد.

 

در طول و بعد از MRI چه چیزی را تجربه خواهم کرد؟

اکثر معاینات MRI بدون درد هستند. با این حال، برخی از بیماران ثابت ماندن در طول آزمایش MRI را ناراحت کننده می دانند. پس از قرار گرفتن بر روی میز MRI، در طول آزمایش در اتاق تنها خواهید بود. با این حال، تکنسین قادر خواهد بود همیشه شما را ببیند، بشنود و با شما صحبت کند.

به شما گوش گیر داده می شود تا صدای دستگاه ام آر آی را کاهش دهید که صداهای کوبنده و زمزمه بلندی را در طول تصویربرداری ایجاد می کند.

هنگامی که ماده حاجب IV تزریق می شود، ممکن است یک یا دو دقیقه احساس گرگرفتگی خنک داشته باشید. هنگامی که سوزن IV وارد می شود ممکن است باعث ناراحتی شما شود. پس از برداشتن آن، ممکن است مقداری کبودی در محل پوست داشته باشید.

تعداد کمی از بیماران عوارض جانبی مواد حاجب MRI از جمله حالت تهوع و درد موضعی را تجربه می کنند. به ندرت، بیماران به ماده حاجب حساسیت دارند و کهیر، خارش چشم یا سایر واکنش ها را تجربه می کنند. اگر علائم آلرژیک را تجربه کردید، یک پزشک برای کمک فوری در دسترس خواهد بود. فیبروز سیستمیک نفروژنیک در حال حاضر یک عارضه نادر کنتراست MRI است و تصور می شود که ناشی از تزریق دوزهای بالای ماده حاجب MRI در بیماران با عملکرد بسیار ضعیف کلیه باشد. اگر عملکرد کلیه شما ضعیف است یا مطمئن نیستید، لطفاً به کارکنان MRI اطلاع دهید.

 

مقالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین

 هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

محدودیت های MRI سینه

MRI پستان یک آزمایش غربالگری برای جمعیت عمومی نیست.

MRI پستان یک فناوری در حال تکامل است و نباید جایگزین غربالگری و تست های تشخیصی استاندارد (معاینه بالینی و خودآزمایی، ماموگرافی یا بیوپسی) شود. در این زمان، MRI پستان انواع خاصی از کلسیفیکاسیون های بسیار کوچک را تشخیص نمی دهد، که در ماموگرافی می تواند نشانه اولیه سرطان باشد.

تنها در صورتی می توان تصاویر باکیفیت را برای آزمون خود به دست آورد که بتوانید در طول آزمون کاملاً ثابت بمانید. اگر مضطرب، گیج یا درد شدید دارید، ممکن است در طول آزمایش به سختی دراز بکشید. لطفاً در زمان امتحان به تکنسین خود اطلاع دهید و در صورت نیاز سؤال بپرسید.

ام آر آی سینه ممکن است همیشه نتواند تفاوت بین سرطان و ناحیه غیر سرطانی (خوش خیم) پستان را تشخیص دهد. با این حال، اگر ناحیه مشکوکی در MRI سینه شما تشخیص داده شد، باید آن را بیشتر ارزیابی کنید. چنین نواحی اغلب پس از مطالعه بیشتر با ماموگرافی، سونوگرافی یا حتی بیوپسی، خوش خیم می شوند.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT