• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونو گرافی اینترونشن نمونه گیری از تیروئید زیر گاید سونو یا FNA

آمادگی سونو گرافی اینترونشن نمونه گیری از تیروئید زیر گاید سونو یا FNA


آمادگی سونو گرافی اینترونشن نمونه گیری از تیروئید زیر گاید سونو یا FNA

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف تیروئید  FNA با هدایت اولتراسوند چیست؟

بیوپسی با سوزن نازک تیروئید  FNA تنها روش غیر جراحی است که می تواند ندول های بدخیم و خوش خیم تیروئید را تشخیص دهد.

پزشک پروب سونوگرافی را روی غده تیروئید به جلو و عقب می‌کشد تا دقیقاً مشخص کند که کدام ناحیه باید بیوپسی شود. معمولاً ابتدا از تزریق محلول بی حس کننده (لیدوکائین) برای بی حس کردن پوست استفاده می شود. هنگامی که داروی بیهوشی شروع به کار می کند، احساس سوزش و نیشگون گرفتن خواهید کرد.

با استفاده از اولتراسوند برای هدایت نوک سوزن، پزشک یک سوزن نازک را وارد غده تیروئید می کند و مقدار کمی از بافت نرم، سلول های تیروئید و مایع را از طریق سوزن خارج می کند. سونوگرافی کیفیت نمونه‌های بیوپسی را افزایش می‌دهد و به پزشک اجازه می‌دهد همیشه بداند نوک سوزن کجاست.

پس از هر بار عبور با سوزن، مواد غده تیروئید شما روی یک لام میکروسکوپ شیشه ای قرار می گیرد و برای بررسی به آزمایشگاه سیتولوژی فرستاده می شود. پزشک شما ممکن است 4-6 پاس از ندول تیروئید را برای گرفتن نمونه کافی انجام دهد.

در طول بیوپسی سوزنی، ممکن است فشار یا درد کوتاه و شدیدی در گردن خود احساس کنید، زیرا سوزن وارد غده تیروئید شما می شود. سعی کنید زمانی که سوزن در گردن شما قرار دارد، قورت ندهید، سرفه نکنید یا حرکات ناگهانی انجام ندهید تا از آسیب دیدگی جلوگیری کنید. در طول بیوپسی نیازی نیست نفس خود را حبس کنید، اما آرام و بی حرکت بمانید.

معمولاً بعد از عمل خونریزی وجود ندارد. یک باند کوچک در جایی که سوزن وارد شده است اعمال می شود. این ناحیه ممکن است تا 24 ساعت پس از بیوپسی زخم باقی بماند. کمپرس یخ در بیشتر موارد درد را تسکین می دهد، اما می توان از تیلنول نیز استفاده کرد. از مصرف ایبوپروفن باید اجتناب شود زیرا می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

 W/آمادگی سونو گرافی اینترونشن نمونه گیری از تیروئید زیر گاید سونو یا FNA

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

آیا به بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف با هدایت اولتراسوند نیاز دارم؟

اگر ندول تیروئید بزرگتر از 1-1.5 سانتی متر (⅜-⅝ اینچ) باشد و یا هر گونه ویژگی نگران کننده داشته باشد، ممکن است نیاز به بیوپسی FNA با هدایت اولتراسوند داشته باشند.

برای بیماران پرخطر (کسانی که در گذشته در معرض اشعه قرار گرفته اند یا یکی از اعضای خانواده شان مبتلا به سرطان تیروئید است)، ندول های زیر 1 سانتی متر ممکن است نیاز به بیوپسی داشته باشند.

 

چگونه برای بیوپسی FNA با هدایت اولتراسوند آماده شویم

پزشک از شما می خواهد چند روز قبل از بیوپسی، مصرف داروهای ضد انعقاد (یا رقیق کننده های خون) مانند وارفارین یا هپارین را متوقف کنید تا برای FNA تیروئید آماده شوید. این باعث کاهش خطر خونریزی در طول درمان و بعد از آن می شود. می توانید به مصرف سایر داروهای ضروری ادامه دهید. در بیشتر موارد، نیازی به ناشتا بودن در روز درمان ندارید.

ژل اولتراسوند بر پایه آب است. با این حال، باید از بستن زیورآلات دور گردن خود اجتناب کنید و برای جلوگیری از آسیب های تصادفی در روز ملاقات، لباس راحتی بپوشید.

 

مقالات پیشنهادی :

بیوپسی از تیروئید

سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی در تهران

نتایج احتمالی بیوپسی FNA با هدایت اولتراسوند چیست؟

نمونه‌های جمع‌آوری‌شده در طول بیوپسی توسط یک سیتوپاتولوژیست آنالیز و توسط متخصص غدد شما ارزیابی می‌شوند.

 

ندول های خوش خیم

ندول های خوش خیم تیروئید شایع ترین نوع رشد غیر طبیعی هستند که با استفاده از بیوپسی تشخیص داده می شوند. اگر ندول های خوش خیم دارید، پزشک ممکن است تا چند ماه به نظارت بر آنها ادامه دهد.

اگر ندول‌ها بزرگ هستند یا باعث مشکلات تنفسی، صحبت کردن یا بلع می‌شوند، پزشک ممکن است درمان فرسایش رادیوفرکانسی تیروئید RFA) ) را برای تشویق دژنراسیون کیستیک توصیه کند.

 

رشد بدخیم

در 7 درصد موارد، بیوپسی ندول های سرطانی یا بدخیم تیروئید را نشان می دهد. اکثر ندول‌های بدخیم تیروئید سرطان پاپیلاری تیروئید هستند و برای از بین بردن سلول‌های سرطانی نیاز به برداشتن کامل یا جزئی تیروئید یا درمان با ید رادیواکتیو دارند.

 

مشکوک به بدخیمی

اگر بیوپسی نشان دهد که بافت مشکوک به بدخیمی است، 65 تا 70 درصد احتمال سرطانی بودن گره های بدخیم تیروئید وجود دارد. نمونه بافت ممکن است ویژگی های بدخیم مانند میکروکلسیفیکاسیون ها یا حاشیه های نامنظم و ویژگی های خوش خیم مانند هاله یکنواخت و بدون ساختار عروقی را نشان دهد.

 

غیر تشخیصی

یک نتیجه غیر تشخیصی به این معنی است که سلول های کافی برای تشخیص وجود ندارد. این می تواند زمانی رخ دهد که خون یا مایع کیستیک بیش از حد در نمونه وجود داشته باشد و سلول های فولیکولی تیروئید کافی نباشد. اگر نتایج شما غیر تشخیصی باشد، پزشک ممکن است تکرار بیوپسی را توصیه کند.

 

نئوپلاسم فولیکولی یا مشکوک به نئوپلاسم فولیکولی

نئوپلاسم فولیکولی نشان دهنده رشد سرطانی و غیرسرطانی است و اغلب به عنوان نامشخص شناخته می شود. این می تواند نشان دهد که بیمار دارای یک ندول آدنوماتوئید خوش خیم، یک آدنوم فولیکولی، یا یک نئوپلاسم فولیکولی غیر تهاجمی تیروئید با ویژگی های هسته ای پاپیلار مانند (NIFTP) است.

همچنین می تواند نشان دهد که بیمار دارای رشد با خطر بالای بدخیمی است، مانند کارسینوم فولیکولار یا نوع فولیکولی کارسینوم پاپیلاری تیروئید.

پزشک شما ممکن است تکرار بیوپسی یا آزمایش ژنتیک را برای تایید تشخیص توصیه کند.

 

آتیپی با تشخیص نامشخص

به این نتایج به عنوان غیر تعیین کننده نیز گفته می شود. نمونه‌های نامشخص ویژگی‌های ندول‌های خوش‌خیم تیروئید و ندول‌های بدخیم تیروئید را نشان می‌دهند و نیاز به آزمایش‌های بیشتر دارند.

 

نشانگرهای ژنتیکی برای ندول های نامشخص تیروئید

بیوپسی FNA با هدایت اولتراسوند بیش از 95 درصد دقت تشخیصی دارد. با این حال، زمانی که بیمار بیوپسی FNA تیروئید با نتیجه نامشخص انجام می‌دهد، تشخیص هنوز مشخص نیست.

نتایج نامشخص در نمونه های FNA تیروئید شایع است (15-5 درصد بیوپسی ها). انجمن تیروئید آمریکا توصیه می کند که اگر بیوپسی های مکرر نیز نامشخص باشد، اکثر ندول ها نیاز به جراحی دارند.

 

آیا بیوپسی FNA تیروئید خطراتی دارد؟

بیوپسی FNA تیروئید یک روش بسیار ایمن است و به عنوان ابزار تشخیصی غیرجراحی استاندارد برای تأیید رشد بدخیم توصیه می شود.

با این حال، برخی از خطرات جزئی مرتبط با این روش وجود دارد، از جمله:

خونریزی در محل وارد کردن سوزن

عفونت خفیف

آسیب به ساختارهای نزدیک به تیروئید

گزینه های تشخیص و درمان سرطان تیروئید

اگر متخصص غدد شما تشخیص سرطان تیروئید را با سونوگرافی و بیوپسی FNA تایید کرده باشد، آنها مراحل توسعه سرطان را انجام می دهند تا تیم مراقبت پزشکی شما بتواند یک برنامه درمانی بهینه ایجاد کند که ممکن است شامل برداشتن جراحی، فرسایش ید رادیواکتیو، و رادیوتراپی یا رادیوتراپی باشد.

دو نوع رایج سرطان تیروئید وجود دارد، سرطان تیروئید پاپیلاری و فولیکولی که تقریباً 95 درصد از کل سرطان های تیروئید را تشکیل می دهد. اگر زیر 55 سال دارید، این سرطان ها به دو دسته تقسیم می شوند.

مرحله اول: سرطان در داخل گردن قرار دارد

مرحله دوم: سرطان در خارج از گردن به سایر اندام ها گسترش یافته است

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونو گرافی FNA تیروئید

آمادگی سونو گرافی بیوپسی برست

اگر بالای 55 سال دارید، سرطان تیروئید به چند مرحله طبقه بندی می شود:

مرحله: اول هر سرطان تیروئید کمتر از 2 سانتی متر که در خارج از تیروئید رشد نمی کند و به غدد لنفاوی گردنی بدن یا سایر نواحی گسترش نیافته است.

مرحله دوم: سرطان تیروئید بین 2 تا 4 سانتی متر است اما در خارج از تیروئید رشد نمی کند یا به غدد لنفاوی مجاور یا سایر نواحی بدن گسترش نمی یابد.

مرحله سوم :سرطان تیروئید بزرگتر از 4 سانتی متر است یا کمی خارج از تیروئید رشد کرده است. ممکن است به غدد لنفاوی مجاور یا سایر نواحی بدن سرایت کرده باشد یا نه.

مرحله چهارم: سرطان فراتر از غده تیروئید و به بافت های اطراف گردن رشد کرده است. ممکن است به غدد لنفاوی مجاور، از جمله قفسه سینه (گره های مدیاستن فوقانی) و گلو (گره های خلفی حلق) گسترش یافته باشد یا نه.

همچنین ممکن است به سایر نواحی بدن سرایت کرده باشد یا نه. سرطان همچنین ممکن است به سمت ستون فقرات یا رگ های خونی بزرگ اطراف رشد کرده باشد. سرطان تیروئید مرحله چهارم بالاترین میزان مرگ و میر را دارد و نیاز به درمان گسترده جراحی و غیر جراحی دارد.

 

با متخصصان غدد مرتبط تماس بگیرید

اگر علائم ندول تیروئید را تجربه کردید، برای یک قرار ملاقات با متخصص غدد مرتبط تماس بگیرید. متخصصان مجرب مراقبت های بهداشتی ما می توانند اسکن تیروئید، سونوگرافی تیروئید یا بیوپسی هدایت شده FNA را برای کمک به ارزیابی گره های تیروئید انجام دهند.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT