• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمونه برداری سینه|نمونه برداری توده پستانی|مدت زمان جواب نمونه برداری


نمونه برداری سینه؛  بیوپسی یک عمل کوچک است که برای برداشتن بافت از یک ناحیه نگران کننده در بدن انجام می شود.

مطالعات تصویربرداری مانند ماموگرافی و MRI، اغلب همراه با معاینات فیزیکی پستان، می‌تواند پزشکان را به مشکوک بودن فرد به سرطان سینه سوق دهد.

بیوپسی پستان یک عمل کوچک است که برای برداشتن بافت از یک ناحیه نگران کننده در بدن انجام می شود. نمونه بافت توسط پاتولوژیست (پزشکی که در تشخیص بیماری تخصص دارد) بررسی می شود تا ببیند آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر. اگر سرطان وجود داشته باشد، آسیب شناس می تواند ویژگی های سرطان را بررسی کند.  بیوپسی از پستان منجر به گزارشی می شود که تمام یافته های پاتولوژیست را نشان می دهد.

 s/نمونه برداری سینه

اگر سوالی در مورد  سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی الوند در تماس باشید.

تکنیک های بیوپسی

برای انجام  بیوپسی سینه می توان از تکنیک های مختلفی استفاده کرد و احتمالاً جراح شما سعی خواهد کرد از کمترین تهاجمی ترین روش ممکن استفاده کند - روشی که شامل کوچکترین برش و کمترین میزان اسکار است. با این حال، انتخاب روش واقعاً به وضعیت فردی شما بستگی دارد. بیوپسی را می توان با قرار دادن یک سوزن از طریق پوست در پستان برای برداشتن نمونه بافت انجام داد. یا می‌تواند شامل یک عمل جراحی جزئی باشد که در آن جراح پوست را برش می‌دهد تا بخشی یا تمام بافت مشکوک را بردارد.

 

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف

آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA) کم تهاجمی ترین روش بیوپسی است و معمولاً هیچ جای زخمی بر جای نمی گذارد. شما برای این روش دراز خواهید کشید. ابتدا یک بی حسی موضعی تزریق می شود تا سینه بی حس شود. سپس جراح یا رادیولوژیست به کمک یک سوزن نازک که مرکز توخالی دارد جهت برداشتن نمونه ای از سلول ها از ناحیه مشکوک در سینه استفاده می کند. در بیشتر موارد، او می تواند توده را حس کرده و سوزن را به محل مناسب هدایت کند.

در مواردی که توده را نمی توان احساس کرد، جراح یا رادیولوژیست ممکن است نیاز به استفاده از مطالعات تصویربرداری برای هدایت سوزن به محل مناسب داشته باشد. این بیوپسی با هدایت اولتراسوند در هنگام استفاده از سونوگرافی یا بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک در هنگام استفاده از ماموگرافی نامیده می شود. با بیوپسی با هدایت اولتراسوند، پزشک سوزن را روی مانیتور اولتراسوند تماشا می کند تا آن را به ناحیه مورد نظر هدایت کند. با ماموگرافی استریوتاکتیک، ماموگرافی از زوایای مختلف برای مشخص کردن محل توده پستان گرفته می شود. در نهایت پزشک سوزن توخالی را وارد سینه می کند تا نمونه ای از سلول های مشکوک را خارج کند.

 d/نمونه برداری سینه

بیوپسی با سوزن مرکزی

بیوپسی با سوزن مرکزی از سوزن توخالی بزرگتری نسبت به آسپیراسیون با سوزن ظریف استفاده می کند. اگر این نوع بیوپسی را انجام دهید، دراز کشیده اید. پس از بی حس کردن سینه با بی حسی موضعی، جراح یا رادیولوژیست از سوزن توخالی برای برداشتن چند نمونه استوانه ای از بافت از ناحیه مشکوک استفاده می کند. در بیشتر موارد، سوزن حدود 3 تا 6 بار وارد می شود تا پزشک بتواند نمونه های کافی را دریافت کند. معمولاً بیوپسی با سوزن مرکزی اسکار باقی نمی‌گذارد.

اگر ضایعه را نمی توان از طریق پوست احساس کرد، جراح یا رادیولوژیست می تواند از تکنیک هدایت تصویری مانند بیوپسی با هدایت اولتراسوند یا بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک استفاده کند. در صورت اثبات سرطانی بودن بافت و نیاز به جراحی اضافی، ممکن است یک گیره فلزی کوچک در سینه قرار داده شود تا محل بیوپسی را مشخص کند. این گیره داخل سینه افراد می ماند و برای بدن هیجگونه ضرری نخواهد داشت . اگر بیوپسی منجر به جراحی بیشتر شود، گیره در آن زمان برداشته می شود.

علاوه بر ارائه نتایج سریع بدون ناراحتی و جای زخم قابل توجه، هر دو آسپیراسیون با سوزن ظریف و بیوپسی با سوزن مرکزی این فرصت را به شما می دهند تا قبل از انجام هر گونه جراحی، گزینه های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید. در برخی موارد، بیوپسی سوزنی را می توان درست در مطب پزشک انجام داد، مگر اینکه پزشک شما به کمک تجهیزات تصویربرداری برای هدایت بیوپسی نیاز داشته باشد. با این حال، بیوپسی سوزنی خطر بیشتری برای نتیجه "منفی کاذب" دارد - نتیجه ای که نشان می دهد سرطان در حالت واقعی وجود ندارد. این احتمالاً به این دلیل است که بیوپسی سوزنی مقدار کمتری از بافت را نسبت به نمونه‌برداری جراحی حذف می‌کند و ممکن است سلول‌های سرطانی را نگیرد. پزشک شما ممکن است بیوپسی جراحی را در ادامه بیوپسی سوزنی یا به جای آن توصیه کند. با هم می توانید تصمیم بگیرید که برای شرایط شما بهترین است.

 

بیوپسی پستان با کمک خلاء

بخش تخصصی بیوپسی با کمک خلاء، که با نام های تجاری Mammotome یا MIBB (که مخفف Minimally Invasive Breast Biopsy) نیز شناخته می شود، روش جدیدتری برای انجام بیوپسی پستان است. بر خلاف بیوپسی با سوزن مرکزی، که شامل چندین فرو بردن سوزن از طریق پوست است، بیوپسی با کمک خلاء از یک پروب مخصوص استفاده می کند که فقط یک بار باید وارد شود. این روش همچنین قادر به برداشتن بافت بیشتری نسبت به نمونه برداری با سوزن مرکزی است.

برای بیوپسی سینه به کمک خلاء، روی یک میز معاینه با دهانه های گرد مخصوص، جایی که سینه های خود را قرار می دهید، دراز بکشید. ابتدا یک بی حسی موضعی تزریق می شود تا سینه بی حس شود. جراح یا رادیولوژیست با هدایت ماموگرافی (بیوپسی با هدایت استریوتاکتیک) یا سونوگرافی، پروب را در ناحیه مشکوک پستان قرار می دهد. سپس یک خلاء بافت را به داخل پروب می کشد. یک دستگاه برش چرخان نمونه بافت را برمی دارد و سپس آن را از طریق پروب به ناحیه جمع آوری می برد. پس از آن جراح یا رادیولوژیست می تواند با چرخاندن پروب نمونه های متعددی از ضایعه در سینه بگیرد. این کار را می توان 8 تا 10 بار تکرار کرد تا کل ناحیه مورد نظر به طور کامل نمونه برداری شود.

در برخی موارد، یک گیره فلزی کوچک در محل بیوپسی قرار داده می شود تا محل بیوپسی را مشخص کند، در صورت نیاز به بیوپسی در آینده. این گیره در داخل سینه باقی می ماند و هیچ درد و آسیبی ندارد. اگر بیوپسی منجر به جراحی بیشتر شود، گیره در آن زمان برداشته می شود.

مزایای روش بیوپسی پستان با کمک خلاء

می تواند تومورهای کوچک ، در موقعیت عمیق ، غیر قابل لمس را اداره کند. بسیار موثر در درمان تومورهای خوش خیم ، محدود کردن آسیب به بافت های سالم پستان. زیبایی بافت پستان بدون جای زخم ؛ افزایش امکان جراحی حفظ پستان در مواردی که تومور پستان بدخیم است. آسان برای انجام دادن ؛ بیمار نیازی به بستری شدن ندارد. به حداقل رساندن هزینه مراقبت و درمان ؛ بازدهی بالا ؛ میزان کم عوارض ؛ این تکنیک به عنوان استاندارد در مدیریت بدخیمی های مشکوک بالینی غیر قابل لمس در نظر گرفته می شود.

 

بیوپسی پستان با خلاء در موارد زیر منع مصرف دارد:

تومورهای خوش خیم پستان با اندیکاسیون های جراحی <= 3 سانتی متر. تومورهای سینه کوچک از نظر بالینی که قابل لمس نیستند اما در تصویربرداری مشکوک به بدخیمی هستند و دسترسی به آن ها با بیوپسی باز یا بیوپسی سوزنی مرکزی دشوار است. هنگامی که نتایج بیوپسی با سوزن مرکزی مشکوک است یا ناموفق است. برای اطمینان از کیفیت روش بیوپسی پستان با خلاء، باید این روش را در مراکز معتبر انجام دهید ، با شرایط پزشکی و پزشکی بالا ، روش جراحی کاملاً کنترل شده و کامل است.

 

بیوپسی برشی

بیوپسی برشی بیشتر شبیه جراحی معمولی است. پس از استفاده از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن سینه و تزریق برای بیهوشی ، جراح از یک چاقوی جراحی برای برش پوست استفاده می‌کند تا تکه‌ای از بافت را برای معاینه بردارید.

مانند بیوپسی سوزنی، اگر جراح نتواند توده یا ناحیه مشکوک را احساس کند، ممکن است نیاز به استفاده از ماموگرافی یا سونوگرافی برای یافتن نقطه مناسب داشته باشد. جراح شما همچنین ممکن است از روشی به نام محلی سازی سیم سوزنی استفاده کند. با هدایت ماموگرافی یا اولتراسوند، جراح یک سوزن توخالی کوچک را از طریق پوست سینه به ناحیه غیر طبیعی وارد می کند. یک سیم کوچک از طریق سوزن و در ناحیه مورد نظر قرار می گیرد. سپس سوزن برداشته می شود. پزشک می تواند از سیم به عنوان راهنما برای یافتن نقطه مناسب برای بیوپسی استفاده کند.

اگر بیوپسی سوزنی قطعی نباشد - یعنی نتایج نامشخص یا قطعی نباشد - یا اگر ناحیه مشکوک آنقدر بزرگ باشد که نمی توان به راحتی با سوزن نمونه برداری کرد، شاید پزشک بیوپسی برشی را به شما توصیه کند. مثل بیوپسی سوزنی ، این احتمال وجود خواهد داشت که بیوپسی برشی نتیجه منفی کاذب می تواند  به همراه داشته باشد. با این حال، شما نتایج را نسبتاً سریع دریافت می کنید. با توجه به اینکه این یک روش جراحی است، بیوپسی برشی تهاجمی تر از بیوپسی سوزنی است، اسکار بر جای می گذارد و ممکن است زمان بیشتری برای بهبودی نیاز داشته باشد.

 

بیوپسی اکسیزیونال

بیوپسی اکسیزیونال، درگیرترین شکل بیوپسی، جراحی برای برداشتن کل ناحیه بافت مشکوک از پستان است. علاوه بر برداشتن سرطان مشکوک، جراح به طور کلی لبه کوچکی از بافت طبیعی اطراف آن را نیز برمی‌دارد که حاشیه نامیده می‌شود.

مانند بیوپسی برشی، اگر جراح نتواند توده یا ناحیه مشکوک را احساس کند، ممکن است برای یافتن نقطه مناسب نیاز به استفاده از ماموگرافی یا سونوگرافی داشته باشد. جراح شما همچنین ممکن است از محلی سازی سیم سوزنی برای مشخص کردن ناحیه مناسب برای بیوپسی استفاده کند.

بیوپسی اکسیزیونی مطمئن ترین راه برای ایجاد تشخیص قطعی بدون دریافت نتیجه منفی کاذب است. همچنین، برداشتن کل توده ممکن است کمی آرامش را برای شما فراهم کند. با این حال، بیوپسی اکسیزیونال بیشتر شبیه جراحی معمولی است و جای زخم باقی می‌گذارد و به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد.

 r/نمونه برداری سینه

قبل از بیوپسی شما

بیوپسی اورژانس پزشکی نیست و می تواند در زمان مناسب شما برنامه ریزی شود.

دستورالعمل های پزشکی می گوید که حدود 90 درصد از نمونه برداری ها باید بیوپسی سوزنی باشد که کم تهاجمی ترین روش است. با این حال، تحقیقات نشان داده است که حدود 70 درصد از بیوپسی‌های پستان، بیوپسی‌های جراحی هستند. این بدان معنی است که بسیاری از زنانی که سرطان ندارند، جراحی غیرضروری انجام می دهند. همچنین به این معنی است که زنانی که سرطان سینه در آنها تشخیص داده شده است باید برای برداشتن سرطان یک عمل جراحی دوم انجام دهند.

 

قبل از انجام بیوپسی، حتما از پزشک خود بخواهید که:

نتایج ماموگرافی و سایر مطالعات تصویربرداری را با خود مرور کنید

نوع بیوپسی را که برای شما توصیه می شود توضیح دهید که چرا آن نوع بیوپسی توصیه می شود. اگر بیوپسی جراحی توصیه می شود بپرسید که آیا می توان بیوپسی سوزنی انجام داد

در مورد چگونگی و چرایی انجام بیوپسی صحبت کنید

به هر یک از سوالات شما پاسخ دهید

ترتیبی دهید که فرم های رضایت نامه مورد نیاز را امضا کنید

به شما بگوید چه زمانی و چگونه می توانید نتایج بیوپسی را دریافت کنید

چند روز تا یک هفته پس از بیوپسی، پزشک باید یک گزارش پاتولوژی به شما بدهد که توضیح دهد چه چیزی در نمونه بافت پیدا شده است.

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟ 

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟ 

عکس رنگی رحم

چرا باید بیوپسی پستان تحت هدایت سونوگرافی انجام شود؟

بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند زمانی انجام می شود که یک ناحیه غیرطبیعی در پستان آنقدر کوچک باشد که گاهی اوقات با لمس دست مشخص نمی شود. فناوری اولتراسوند به حمایت از بیوپسی پستان برای تشخیص زود هنگام سرطان یا سایر بیماری‌ های پستان کمک می ‌کند.

 

  1. بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند چیست؟

بیوپسی پستان برای برداشتن برخی از سلول ‌ها از ناحیه مشکوک در پستان و بررسی آن‌ ها در زیر میکروسکوپ انجام می ‌شود تا به تشخیص خوش ‌خیم یا بدخیم بودن سلول‌ ها برسد. بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند زمانی انجام می شود که یک ناحیه غیرطبیعی در پستان آنقدر کوچک باشد که گاهی اوقات با لمس دست مشخص نمی شود.

پزشک بیوپسی را تحت هدایت دستگاه سونوگرافی با نگه داشتن پروب سونوگرافی در یک دست و سوزن در دست دیگر انجام می دهد. دستگاه سونوگرافی وظیفه تشخیص مسیر سوزن به ناحیه غیرطبیعی در بافت پستان را بر عهده دارد و از آنجا محل سوزن بیوپسی را مشخص می کند. این به سوزن بیوپسی کمک می کند تا به محل مناسبی برای گرفتن سلول ها برسد و جای زخم باقی نماند یا زیبایی بافت سینه بیمار را تحت تأثیر قرار ندهد.

 

  1. بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند چه زمانی انجام می شود؟

هنگامی که معاینه بالینی ، سونوگرافی پستان یا ماموگرافی یکی از ناهنجاری های زیر را تشخیص دهد ، پزشک بیوپسی پستان را تعیین می کند:

تومور سینه جامد مشکوک اختلال ساختاری بافت پستان ناحیه متغیر تغییرات غیر طبیعی بافت غده ، مشکوک به سرطان سینه. روش بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند در موارد زیر نشان داده می شود:

ضایعات با طبقه بندی BIRADS 4 و 5 گره های زیر بغل با متاستاز مشکوک گره های زیر بغل ، ضایعات عود کننده ضایعات شکل کیستیک مشکوک به بدخیمی. ضایعات قبل از بیوپسی نیاز به آسپیراسیون دارند. تحت هدایت سونوگرافی ، پزشک می تواند سه روش را انجام دهد:

آسپیراسیون با سوزن ظریف، که از یک سوزن بسیار ظریف برای آسپیره کردن سلول‌ها در ناحیه غیر طبیعی استفاده می‌کند. بیوپسی هسته از یک سوزن با دیافراگم بزرگ برای برداشتن بافت نمونه پس از هر سوراخ استفاده می‌کند. جراح هنگام انجام بیوپسی محل ضایعه را تعیین می کند.

راهنمای سونوگرافی برای ارزیابی، تشخیص ، تمایز کیست‌ های پر از مایع از تومورهای جامد کمک می ‌کند تا ضایعات بسیار کوچکی را که با چشم غیرمسلح احساس یا مشاهده نمی ‌شوند، تشخیص دهند سونوگرافی یک ابزار تشخیصی بی ‌خطر برای زنان باردار است که روش ‌های دیگری برای آن ها در دسترس نیست. توده های سینه در بیماران حدود 35 سال ، در مواردی که نتایج ماموگرافی نامشخص است. علاوه بر این ، سونوگرافی پستان همچنین به تشخیص به موقع رشد سرطان در داخل کمک می کند و باعث ضخیم شدن پوست در سینه می شود. در این موارد معمولاً انجام بیوپسی پستان تحت هدایت سونوگرافی توصیه می شود.

سونوگرافی پستان به هدایت سوزن برای بیوپسی کمک می کند و به بیمار کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد و در مقایسه با ماموگرافی نیازی به فشار بیش از حد روی سینه نداشته باشد.

 

  1. بیمار در حین و بعد از بیوپسی چه احساسی دارد؟

در طول بیوپسی بیمار در طول بیوپسی کاملاً بیدار است و ممکن است کمی ناراحتی یا درد خفیف احساس کند. هنگامی که بی ‌حس‌ کننده موضعی تزریق می‌ شود، بیمار در محل تزریق احساس کشیدگی در پوست می ‌کند و زمانی که سوزن بیوپسی وارد می‌ شود، ممکن است بیمار کمی سفتی در محل تزریق احساس کند.

پس از انجام بیوپسی در صورت وجود درد ، بیمار می تواند از مسکن های معمولی استفاده کند. در محل بیوپسی ، چند روز بعد ، بیمار ممکن است به دلیل خونریزی زیر پوست دچار تورم و کبودی شود. بیماران نباید نگران این پدیده باشند. اگر بعد از بیوپسی تورم ، خونریزی ، ترشح ، قرمزی یا احساس سوزش وجود داشت ، بیمار باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

در حال حاضر ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند یکی از معدود مراکز کشور است که از تکنیک بیوپسی پستان با آسپیراسیون خلاء به کمک خلاء تحت موقعیت ‌یابی استفاده می ‌کند. این روش موثرتر از روش بیوپسی با سوزن مرکزی است: به لطف استفاده از سوزن بیوپسی با اندازه بزرگ 12 گرم یا بیشتر، همراه با مکش خلاء، به گرفتن نمونه های بیشتر کمک می کند و در نتیجه امکان گرفتن نمونه های بیشتری را فراهم می کند. احتمال موفقیت بالاتر علاوه بر این ، این روش نسبت به روش بیوپسی باز کمتر تهاجمی است: محل برش نیازی به بخیه بازیابی ندارد ، به مراقبت خاصی نیاز ندارد و بیمار می ‌تواند فوراً به زندگی عادی روزمره بازگردد. علاوه بر این ، قرار دادن نشانگرها برای علامت گذاری محل مداخله درست در روش انجام می شود تا پس از مطلوب شدن نتایج آزمایش، به مدیریت ضایعات کمک کند.

s/نمونه برداری سینه

بیوپسی هسته سینه چیست؟

بیوپسی هسته پستان جایی است که یک سوزن مخصوص به پستان وارد می شود تا نمونه کوچکی از بافت پستان از ناحیه مورد نظر گرفته شود تا بتوان آن را برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاد.

اگر توده ای در سینه احساس شود، بیوپسی هسته گاهی اوقات در اتاق مشاوره جراحی انجام می شود. اگر یک ناهنجاری در پستان را نتوان به صورت توده احساس کرد، رادیولوژیست یا پزشک متخصص دیگری که بیوپسی را انجام می دهد از سونوگرافی یا تصاویر اشعه ایکس پستان یا تصاویر (ماموگرافی) استفاده می کند تا مطمئن شود سوزن دقیقاً در موقعیت صحیح قرار گرفته است. گاهی اوقات، پزشک ممکن است سوزن را با کمک تصاویر گرفته شده با دستگاه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قرار دهد. هنگامی که سوزن در موقعیت صحیح قرار گرفت، چندین نمونه بافت کوچک از ناحیه ای که ناهنجاری شناسایی شده است، گرفته می شود.

 

چرا پزشکان این روش را تجویز می کنند؟

در شرایط زیر ممکن است برای بیوپسی سوزنی ارجاع داده شوید:

اگر شما یا پزشکتان می توانید یک توده در سینه احساس کنید و در سونوگرافی یا ماموگرافی یک ناهنجاری مشخص شده است.

ممکن است علائمی از هر یک از سینه ها داشته باشید، اما توده ای نداشته باشید. اگر سونوگرافی یا ماموگرافی ناهنجاری را نشان دهد، ممکن است نمونه‌برداری از بافت این ناحیه مورد نیاز باشد.

شما ممکن است هیچ علامتی از سینه های خود نداشته باشید، اما یک ماموگرافی معمول غربالگری سینه، ناحیه مشکوکی را نشان می دهد که نیاز به آزمایش بیشتر در آزمایشگاه دارد.

 

چگونه برای بیوپسی هسته سینه آماده شوم؟

به طور کلی، هیچ آمادگی لازم نیست. قبل از انجام بیوپسی، باید هرگونه تصویربرداری اخیر از پستان (ماموگرام و یا سونوگرافی) و گزارشات را برای دکتری که این روش را انجام می دهد همراه داشته باشید.

در روز بیوپسی از پودر تالک یا دئودورانت استفاده نکنید، زیرا این لکه‌ها می‌توانند مانند لکه‌های کلسیمی ("گچ") در عکس پستان به نظر برسند. این امر تشخیص ناهنجاری که نیاز به بیوپسی دارد را برای رادیولوژیست دشوارتر می کند. بهتر است لباس دو تکه بپوشید، بنابراین فقط باید از کمر به بالا لباس بپوشید.

 

در طول بیوپسی از سینه چه اتفاقی می افتد؟

پوست سینه را با ماده ضد عفونی کننده شسته و سپس از یک سوزن بسیار ظریف برای بی حسی موضعی استفاده می شود تا پستان در ناحیه بیوپسی بی حس شود. بی حسی موضعی هنگام تزریق فقط چند ثانیه نیش می زند و پس از آن ناحیه بی حس می شود.

یک برش کوچک (تقریباً 2 میلی متر) در پوست ایجاد می شود و سوزن بیوپسی به آرامی وارد پستان می شود. چندین نمونه کوچک گرفته می شود. هنگامی که هر نمونه گرفته می شود صدای کلیک شنیده می شود و ممکن است در سینه محل نمونه گیری احساس فشار داشته باشید. روش بیوپسی ممکن است گاهی اوقات احساس ناراحتی کند، اما به دلیل بی حسی موضعی که داده شده است معمولاً دردناک نیست.

پس از نمونه برداری، ناحیه بیوپسی به مدت چند دقیقه محکم فشار داده می شود تا کبودی و خونریزی کاهش یابد و سپس با یک پانسمان پوشانده می شود. بریدگی کوچک به طور معمول بهبود می یابد و نیازی به بخیه نخواهید داشت. در پایان عمل، رادیولوژیست ممکن است نیاز به قرار دادن یک گیره نشانگر داشته باشد. گیره نشانگر یک گیره فلزی کوچک است که برای مشخص کردن محل بیوپسی در سینه قرار داده می شود. این کلیپ برای شناسایی محل بافتی است که ممکن است نیاز به برداشتن یا پیگیری جراحی داشته باشد.

 

آیا بیوپسی از مغز پستان عوارض بعدی دارد؟

ناحیه ای که بیوپسی شده است ممکن است برای چند روز کمی حساس باشد و معمولاً مقداری کبودی وجود دارد. اگر ناحیه بیوپسی دردناک است، می توانید از مسکن های ساده استفاده کنید. مثلا پاراستامول داروهای حاوی آسپرین توصیه نمی شود، زیرا آسپرین خون را رقیق می کند و می تواند کبودی یا خونریزی در محل بیوپسی را افزایش دهد. شما باید تا 24 ساعت پس از عمل از ورزش شدید بدنی یا بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید، زیرا ممکن است کبودی را بدتر کند.

بریدگی پوستی کوچکی که برای بیوپسی ایجاد شده است معمولاً در عرض چند روز بهبود می یابد و شما یک اسکار کوچک به اندازه کمتر از 5 میلی متر خواهید داشت که پس از بهبودی به سختی قابل مشاهده است.

اگر گیره نشانگر قرار داده اید، گیره داخل سینه باقی می ماند و برای بدن ضرری ندارد. گیره می تواند برای همیشه در بدن باقی بماند و هیچ آسیبی ایجاد نکند، مگر اینکه نیاز به عمل بیشتری برای برداشتن بافت سینه بیشتر باشد.

 

مقالات پیشنهادی :

بخش تخصصی تصویربرداری جراحی و ارولوژی

بخش تخصصی بیوپسی

بخش تخصصی تصویر برداری اطفال و نوزادان

بخش تخصصی تصویر برداری زنان و پستان

بیوپسی هسته سینه چقدر طول می کشد؟

زمان صرف شده برای این روش بسته به نحوه انجام بیوپسی متفاوت است. برای مثال، بیوپسی مغزی با هدایت اولتراسوند ممکن است تنها 20 دقیقه طول بکشد. بیوپسی مغزی با هدایت ماموگرافی (که "بیوپسی پستان استریوتاکتیک" نیز نامیده می شود) ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

 d/نمونه برداری سینه

خطرات بیوپسی هسته سینه چیست؟

معمولاً در محل بیوپسی مقداری کبودی خواهید داشت و گاهی اوقات ممکن است چندین هفته طول بکشد تا از بین برود.

خطر عفونت بسیار کمی وجود دارد. در موارد بسیار بعید که محل بیوپسی عفونی شود، ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک از پزشک شما لازم باشد.

اگر پس از بیوپسی، تورم، خونریزی، تخلیه مایع از زخم، قرمزی یا گرما در سینه را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر ناحیه مورد نظر در اعماق سینه در کنار دیواره قفسه سینه قرار داشته باشد، این خطر خفیف وجود دارد که سوزن بیوپسی از دیواره قفسه سینه عبور کند و به هوای اطراف ریه اجازه دهد که بتواند ریه را جمع کند. این عارضه یک اتفاق بسیار نادر است و پنوموتوراکس نامیده می شود.

 

فواید بیوپسی سینه چیست؟

اگر ناحیه‌ای نگران کننده در پستان شما وجود داشته باشد، از بیوپسی هسته برای نمونه‌برداری از این ناحیه استفاده می‌شود تا یک پاتولوژیست (پزشک متخصص آموزش دیده در تشخیص بیوپسی) آن را بررسی کرده و تشخیص دهد. این روشی برای به دست آوردن اطلاعات دقیق بدون نیاز به عمل جراحی برای برداشتن بافت برای آزمایش است.

 

چه کسی از هسته سینه بیوپسی می کند؟

بیوپسی هسته سینه معمولاً توسط یک پزشک متخصص با تجربه مانند رادیولوژیست، جراح پستان، پزشک پستان یا آسیب شناس انجام می شود. اگر ناحیه مورد نظر را نمی توان به صورت توده احساس کرد، بیوپسی هسته با استفاده از سونوگرافی یا ماموگرافی انجام می شود تا سوزن بیوپسی را به موقعیت صحیح هدایت کند.

 

بیوپسی هسته سینه در کجا انجام می شود؟

این بستگی به پزشک متخصص دارد که آزمایش را انجام دهد. اکثر بیوپسی های مرکزی پستان توسط رادیولوژیست با استفاده از سونوگرافی یا راهنمایی ماموگرافی انجام می شود و بنابراین در بخش رادیولوژی بیمارستان، کلینیک پستان یا مرکز رادیولوژی خصوصی انجام می شود.

 

چه زمانی می توانم منتظر نتایج بیوپسی هسته سینه خود باشم؟

نمونه ها به پاتولوژیست فرستاده می شوند و زیر میکروسکوپ بررسی می شوند. پاتولوژیست گزارش مفصلی ارائه می دهد که برای پزشکی که درخواست بیوپسی هسته شما را داده است (این می تواند پزشک شما، یک جراح پستان یا یک پزشک پستان باشد) ارسال می کند. معمولاً پزشک شما قبلاً ترتیباتی را برای بحث در مورد نتایج با شما انجام داده است. نتایج پاتولوژی معمولاً در دسترس است و ظرف چند روز به پزشک شما ارسال می شود

 

اطلاعات بیشتر در مورد بیوپسی هسته سینه:

شرایطی وجود دارد که در پایان عمل، پزشک که بیوپسی را انجام می دهد، یک گیره نشانگر را در ناحیه ای که بیوپسی شده است قرار می دهد. این اغلب زمانی انجام می شود که ناحیه مورد نظر بسیار کوچک است (<5 میلی متر) و در صورت نیاز به جراحی، گیره می تواند به یافتن مجدد ناحیه کمک کند.

گاهی اوقات فرآیند بیوپسی بخش وسیعی از ناهنجاری های سرطانی احتمالی را از بین می برد. با قرار دادن گیره های نشانگر پس از بیوپسی، این به پزشکان اجازه می دهد در صورت نیاز به انجام درمان بیشتر، محل سرطان را پیدا کنند.

گیره های نشانگر اغلب زمانی که چندین بیوپسی در نواحی مختلف پستان انجام شده است استفاده می شود

آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA) و بیوپسی

معرفی آسپیراسیون سوزنی ظریف (FNA)

FNA شامل وارد کردن یک سوزن نازک در بافت است که نیاز به نمونه برداری دارد و سپس ساکشن را روی نوک سوزن اعمال می کند و در عین حال نوک آن را می چرخاند. این قطعات کوچکی از بافت را که می توان آنالیز کرد حذف می کند. مزیت FNA این است که نسبت به بیوپسی کمی کمتر تهاجمی است، با این حال، از آنجایی که بافت نمونه برداری شده کوچک است، ممکن است نمونه به دست آمده برای تشخیص مطمئن کافی نباشد. ممکن است این روش نیاز به تکرار داشته باشد یا معمولاً به بیوپسی "ارتقا" می شود.

 

بیوپسی

بیوپسی شامل استفاده از یک سوزن بزرگتر است که یک بلوک جامد از بافت (معروف به "هسته") را حذف می کند و بنابراین کمی تهاجمی تر است، اگرچه معمولاً تفاوتی با FNA ندارد زیرا بی حسی موضعی کافی در هر دو روش استفاده می شود. از آنجایی که هسته‌ای از بافت جامد برداشته می‌شود (برخلاف FNA که در آن سلول‌های تکه تکه شده خارج می‌شوند)، نمونه عالی است و معمولاً به اندازه کافی کافی است تا تشخیص مطمئن و قطعی انجام شود.

 

آماده سازی برای FNA و بیوپسی

آیا از داروهای رقیق کننده خون (یا ضد انعقاد) استفاده می کنید؟

ضروری است که قبل از هرگونه داروی رقیق کننده خون (یا ضد انعقاد) مطلع باشد.

داروهای رقیق کننده خون که در حال حاضر مصرف می کنید باید قبل از هر نمونه برداری یا FNA  آسپرین و وارفارین به مدت 5 روز، پلاویکس به مدت 7 روز و ایسکوور به مدت 8 روز متوقف شوند.

از آنجایی که این داروها به طور مداوم با پیشرفت های پزشکی تکامل می یابند، زمان قطع مصرف این داروها ممکن است با داروهای جدیدتر متفاوت باشد. اگر داروهایی متفاوت از داروهای ذکر شده مصرف می کنید، لطفاً برای مشاوره بیشتر با ما یا با پزشکی که دارو را تجویز کرده است تماس بگیرید.

 

به طور کلی نیاز به ناشتایی نیست، مگر اینکه طور دیگری مشخص شده باشد.

یک فرد یا راننده پشتیبان را همراه داشته باشید

ما از شما می خواهیم که یک فرد مسئول را بیاورید تا شما را به خانه برساند. ما به کسانی که تحت FNA  بیوپسی قرار می‌گیرند، پیشنهاد می‌کنیم با شخصی که می‌تواند آنها را همراهی کند.

 

آیا تعویض دریچه قلب داشته اید؟

اگر تعویض دریچه قلب انجام داده اید، ممکن است قبل از عمل نیاز به مصرف آنتی بیوتیک باشد. لطفاً این موضوع را با متخصص قلب جراح قلب خود در میان بگذارید و طبق دستور آنتی بیوتیک مصرف کنید.

اگر سؤال دیگری در رابطه با شرایط خاص و روش مورد نظر خود دارید، لطفاً با کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی الوند تماس بگیرید تا بیشتر در مورد آن صحبت کنید.

 

 FNAو بیوپسی

FNA یا بیوپسی یک روش بی خطر است که برای بی حس کردن ناحیه مربوطه نیاز به تزریق بی حس کننده موضعی دارد. بسته به بافت بدنی که باید نمونه برداری شود، از اسکنر سی تی (توموگرافی کامپیوتری) یا دستگاه اولتراسوند برای راهنمایی رادیولوژیست (پزشک متخصص) در تعیین محل دقیق بافت مورد نیاز مطالعه استفاده می شود. این روش در حالت خوابیده انجام می شود و اغلب ممکن است بیش از یک نمونه گرفته شود. آرام بخش داخل وریدی یا تسکین درد معمولاً لازم نیست زیرا بی حسی موضعی در بیشتر موارد کافی است.

مدت زمان  FNA  یا بیوپسی به تعداد نمونه های مورد نیاز و ناحیه ای از بدن که تحت عمل بیوپسی قرار می گیرد بستگی دارد. FNA   یا نمونه‌برداری از پستان، تیروئید، بافت‌های نرم و ماهیچه‌ها یا 30 دقیقه برنامه‌ریزی شده است. بیوپسی استخوان یا ستون فقرات ممکن است بیشتر طول بکشد، زیرا این روش ها اغلب پیچیده تر هستند. کارکنان پذیرش ما مدت زمانی را که معمولاً هنگام رزرو وقت شما طول می کشد را نشان می دهند. همچنین باید برای مدت کوتاهی پس از بیوپسی، معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه، برای رسیدن به کلینیک، ثبت نام و همچنین دنبال کردن این روش زمان بگذارید.

پس از عمل، معمولاً یک پانسمان اعمال می شود که ممکن است پس از چند ساعت در مورد FNA برداشته شود. اگر تحت بیوپسی قرار گرفته اید، ایده آل است که پانسمان برای چند روز (حداقل 2-3) روز به عنوان یک برش کوچک (کمتر از 2 میلی متر) ایجاد شود.

انتظار کمی تورم و حساسیت داشته باشید که به ندرت ممکن است برای درد به مقداری پاراستامول نیاز داشته باشد. اگر احساس درد، قرمزی یا خونریزی شدید، بلافاصله با کلینیک تماس بگیرید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT