• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم یا آنومالی اسکن

آمادگی سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم یا آنومالی اسکن|هزینه غربالگری


آمادگی سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم یا آنومالی اسکن

اسکن اولتراسوند - اسکن 18 تا 20 هفته شما

اسکن سونوگرافی هفته 18 تا 20 شما به عنوان اسکن مورفولوژی یا اسکن ناهنجاری جنین نیز شناخته می شود. به دنبال ناهنجاری در رشد و رشد ساختاری کودک شما است. همچنین موقعیت جفت را بررسی می کند. این یک آزمایش غربالگری برای ناهنجاری های کروموزومی نیست. اسکن اولتراسوند همچنین به شما فرصتی می دهد تا کودک خود را اغلب برای اولین بار ببینید. در حالی که این زمان می تواند بسیار هیجان انگیز و احساسی باشد، مهم است به خاطر داشته باشید که این یک معاینه پزشکی است و هدف اصلی اسکن تشخیص ناهنجاری های ساختاری است.

 w/آمادگی سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم یا آنومالی اسکن

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

اسکن سونوگرافی

سونوگرافی غربالگری توسط یک متخصص سونوگرافی انجام می شود که به طور ویژه برای ارزیابی کودک شما آموزش دیده است. سونوگراف قبل از استفاده از مبدل بر روی پوست شما مقداری ژل اولتراسوند را روی شکم شما قرار می دهد تا تصاویری از کودک شما ایجاد کند.

سونوگرافی بارداری توسط پالس های امواج صوتی که از مبدل به داخل رحم می گذرد، کار می کند و سپس به طور بی ضرری از جنین شما منعکس می شود و پژواک ایجاد می کند. کودک شما قادر به شنیدن صدا نیست زیرا قدرت صدا بسیار کم است. سپس کامپیوتر این پژواک ها را به تصاویری تبدیل می کند که روی صفحه ظاهر می شوند و ممکن است تفسیر آنها برای شما دشوار باشد. استخوان‌ها سفید، مایع سیال سیاه و بافت به رنگ خاکستری لکه‌ دار به نظر می ‌رسند.

لطفاً اگر سونوگرافیک قسمتی از نوزاد شما را مجدداً معاینه کرد یا از همراهتان خواست کرد که در حین سونوگرافی شما حضور داشته باشد، نگران نباشید.

 

تصاویر

اگر مایل به عکسی از اسکن هستید، لطفاً در شروع اسکن به سونوگرافیست اطلاع دهید. استفاده از دوربین یا تجهیزات فیلمبرداری مجاز نیست.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی خانم در تهران

سونوگرافی سه بعدی واژینال

نواحی مورد بررسی در طول اسکن سونوگرافی

سر و ساختارهای داخلی آن از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرد. اندازه‌گیری‌هایی از جمله دور سر و قطر دو جداره ثبت می‌شود و صورت کودک شما برای بررسی وجود شکاف لب بررسی می‌شود. بررسی شکاف کام بسیار دشوار است و اغلب با سونوگرافی تشخیص داده نمی شود. ستون فقرات بررسی می شود تا مطمئن شویم که کاملاً توسط پوست پوشانده شده است و مهره ها در حال شکل گیری و هم ترازی هستند. دیواره شکم بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود که تمام اندام های داخلی را در بر می گیرد و دور شکم برای کمک به محاسبه اندازه کودک اندازه گیری می شود.

قلب مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا چهار حفره اندازه مناسبی دارند و توسط دریچه هایی به هم متصل می شوند که باز و بسته شدن آنها با هر ضربان قلب قابل مشاهده است. رگ های اصلی متصل کننده قلب مورد بررسی قرار می گیرند. اگر نگرانی هایی در مورد قلب کودک شما وجود داشته باشد، معمولاً در حدود هفته 24 زمانی که رگ های متصل کننده را می توان با وضوح بیشتری مشاهده کرد، مجدداً بررسی می شود.

معده باید درست زیر قلب قرار گیرد و با مقداری مایع آمنیوتیک که کودک شما دائماً در حال بلعیدن است پر شود. کلیه ها و مثانه بررسی می شوند تا مشخص شود که آیا درست شده اند یا خیر.

بازوها، پاها و دست‌ها بررسی می‌شوند تا ببینیم آیا وجود دارند یا خیر. استخوان های فمور (پا) و بازو اندازه گیری می شوند تا بررسی شود که رشد مناسبی دارند.

موقعیت جفت در رحم ثبت می شود. اگر نزدیک به دهانه رحم باشد، فاصله اندازه گیری می شود و ممکن است بین 32 تا 34 هفته یک اسکن تکرار شود تا بررسی شود که جفت از دهانه رحم دور شده است. بیشتر جفت ها در این زمان از دهانه رحم دور شده اند.

بند ناف معاینه خواهد شد. تعداد عروق داخل بند ناف شمارش می شود. به طور معمول دو شریان و یک ورید وجود دارد. مایع آمنیوتیک برای بررسی اینکه مقدار آن در محدوده طبیعی است ارزیابی می شود.

 s/آمادگی سونو گرافی غربالگری سه ماهه دوم یا آنومالی اسکن

آیا می توانم بفهمم نوزادم پسر است یا دختر؟

اگر تجسم خوبی از کودک شما وجود داشته باشد و اگر مایلید بدانید، سونوگرافی می تواند جنس احتمالی کودک را به شما اطلاع دهد.

 

محدودیت های اسکن

اگرچه تعدادی از نقایص مادرزادی را می توان با سونوگرافی شناسایی کرد، اما تعداد زیادی از آنها قابل تشخیص نیستند. در هفته های 18 تا 20 میزان تشخیص ناهنجاری های ساختاری 40 تا 70 درصد است. مهم است که به یاد داشته باشید که سونوگرافی معمولی همیشه به این معنی نیست که کودک شما بدون هیچ گونه ناهنجاری متولد می شود.

معمولاً اولین زمان برای جستجوی نقایص مادرزادی بین هفته های 18 تا 20 بارداری است، اما برخی از آنها تا اواخر بارداری مشخص نمی شوند. ارزیابی نواحی آناتومیک مانند قلب، صورت و دست ها دشوار است و همه عیوب قابل تشخیص نیستند.

عوامل دیگری مانند اندام شما، زخم‌های ناشی از عمل قبلی و نحوه قرارگیری کودک شما ممکن است توانایی تشخیصی این آزمایش را محدود کند.

 

اسکن در مورد سلامت و رشد کودکم چه چیزی می تواند به من بگوید؟

قبل از تصمیم گیری در مورد انجام یا عدم انجام اسکن، باید بدانید که اسکن چه چیزی را می تواند به شما بگوید و چه چیزی را نمی تواند به شما بگوید. در طول اسکن، ما به کودک شما بسیار دقیق نگاه می کنیم. ما دقت می کنیم و نگاه می کنیم که کودک سالم به نظر می‌رسد و به خوبی رشد می‌کند، اما گاهی اوقات مشکلی پیدا می‌کنیم. اگر این اتفاق افتاد برای شما توضیح داده خواهد شد. برخی از مشکلات بسیار رایج هستند، برخی دیگر بسیار نادر هستند و برای شما توضیح داده خواهد شد.

اسکن ها برای یافتن همه مشکلات تضمین نمی شوند. گاهی اوقات باید بگوییم که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد، اما نمی توانیم به طور قطعی بگوییم. در تعداد کمی از موارد، نوزادان با ناهنجاری هایی به دنیا می آیند که با اسکن مشخص نشده اند.

بقیه این بخش به شما می گوید که اسکن کردن چگونه است و اگر هر نوع مشکلی (یا مشکل احتمالی) پیدا شود چه اتفاقی می افتد. به یاد داشته باشید که برای اکثر افراد اسکن آنها یک تجربه خوشحال کننده است. متأسفانه اگرچه این برای همه صادق نیست، به همین دلیل است که از شما می خواهیم قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا می خواهید اسکن کنید یا نه، این بخش را به دقت بخوانید. ممکن است برای شما مفید باشد که قبل از تصمیم گیری با ماما صحبت کنید. البته به یاد داشته باشید که اکثر نوزادان سالم هستند.

 

آیا می توانم هنگام انجام اسکن خانواده یا دوستانم را با خود بیاورم؟

اکثر مراکز سونوگرافی توصیه می کنند که هنگام انجام آزمایش، شریک زندگی، دوست یا یکی از اعضای خانواده خود را به همراه داشته باشید زیرا ممکن است مضطرب باشید. پیشنهاد ما این است که در صورت امکان، فردی شما را برای رفت و آمد به مرکز همراهی کند. اکثر مرکزهای سونوگرافی به کودکان اجازه نمی دهند در تست های غربالگری شرکت کنند زیرا امکانات مراقبت از کودک معمولاً در دسترس نیست. با این حال، اگر می‌خواهید کودکان دیگری را همراه خود بیاورید، آنها می‌توانند با شما شرکت کنند، اما لطفاً در نظر داشته باشید که در صورت بعید بودن که مشکلی در اسکن وجود داشته باشد، در صورت حضور کودکان، ممکن است دشوار باشد.

 

آیا قبل از انجام دادن سونوگرافی غربالگری باید آب بنوشم و مثانه پر داشته باشم؟

این معمولاً برای اسکن هفته 18-20 ضروری است، اما اگر سونوگرافیک برای گرفتن عکس های خوب از کودک شما مشکل باشد، ممکن است از شما خواسته شود که پیاده روی کنید، نوشیدنی بنوشید و سپس به اتاق اسکن بازگردید.

 

مقالات پیشنهادی :

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

سونوگرافی در تهران

سونوگرافی حاملگی

وقتی به اتاق اسکن بروم چه اتفاقی می افتد؟

اکثر اسکن ها توسط کارکنان آموزش دیده ای به نام سونوگرافیست انجام می شود و ما در تمام بخش های اسکن خود هم سونوگرافیست زن و هم مرد داریم. برای اینکه سونوگرافیک تصاویر خوبی از کودک شما بگیرد، این عمل در اتاقی با نور کم انجام می شود. در ابتدا از شما درخواست می شود که روی میز دراز بکشید. سپس از شما خواسته می شود که بالاتنه خود را تا سینه بالا بیاورید و دامن یا شلوار خود را تا باسن خود پایین بیاورید. دستمال کاغذی دور لباس شما گذاشته می شود تا ژل اولتراسوند به لباس شما مالیده نشود و سپس روی شکم شما قرار می گیرد. (ژل اطمینان حاصل می کند که تماس خوبی بین دستگاه و پوست شما وجود دارد.) سپس سونوگرافی یک دستگاه دستی به نام پروب را از روی پوست شما عبور می دهد. این کاوشگر است که امواج اولتراسوند را می فرستد و هنگامی که به عقب باز می گردند آن ها را می گیرد.

در سونوگرافی بدن جنین  به دقت بررسی می شود. انجام اسکن ضرری ندارد، اما ممکن است سونوگرافیک برای دریافت بهترین دید از نوزاد، نیاز به فشار جزئی داشته باشد. و پس از آن یک تصویر سیاه و سفید از نوزاد دیده می شود. در طول معاینه، سونوگرافیست ها باید صفحه نمایش را در موقعیتی نگه دارند که به آنها دید خوبی از کودک بدهد - چه مستقیماً رو به آنها باشد و چه در زاویه ی دیگری.

 

اسکن من چقدر طول می کشد؟

اسکن معمولا حدود 20-30 دقیقه طول می کشد. با این حال، اگر کودک شما در وضعیت نامناسبی دراز کشیده یا زیاد حرکت می کند، ممکن است سونوگرافی نتواند دید خوبی داشته باشد. اگر اضافه وزن دارید، این می تواند کیفیت تصویر را کاهش دهد، زیرا بافت بیشتری برای عبور امواج اولتراسوند قبل از رسیدن به نوزاد وجود دارد. اگر گرفتن یک تصویر خوب دشوار است، اسکن ممکن است بیشتر طول بکشد، یا باید در آن تکرار شود و برای شما توضیح داده خواهد شد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT